Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  Sebastian o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  Sebastian o Wolne tematy (53 – …
  plausi o Klęska ministra Niedzielskiego…
  plausi o Klęska ministra Niedzielskiego…
  lewarek.pl o Wolne tematy (53 – …
  Yagiel o Wolne tematy (53 – …
  NyndrO o Wolne tematy (53 – …
  Yagiel o Wolne tematy (53 – …
  Marucha o Wolne tematy (53 – …
  Boydar o Wolne tematy (53 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 549 obserwujących.

Gaz amerykański LNG jest o 60% droższy. Czy terminal w Świnoujściu ma sens ekonomiczny?

Posted by Marucha w dniu 2019-02-07 (Czwartek)

[A kto by się przejmował rachunkiem ekonomicznym, gdy wojska ruskie już wkraczają do Polski? – admin]

Wiele się mówi o przełomie jakim jest dla naszego kraju budowa gazoportu LNG w Świnoujściu i możliwość sprowadzeniu tą drogą gazu skroplonego, który mógłby być konkurencją dla pozyskiwanego z Rosji gazu ziemnego , którego dostawy są gwarantowane do 2022 tzw. „ kontraktem jamalskim”.

Już przeszło od roku prasa ekscytuje się otwarciem polskiego terminalu prześcigając się w zachwytach nad możliwościami zakupu gazu stojącymi przed Polską.

Czy jednak rzeczywiście jest to przełom dla naszego kraju ? Jakie są realia ekonomiczne dostaw prowadzonych drogą morską. Czy rzeczywiście budowa gazoportu miała sens i przyczyni się do realizacji pierwotnego celu, jakim była dywersyfikacja źródeł dostaw surowca i obniżenia w rezultacie cen gazu ziemnego w Polsce?

Mimo zachwytów mediów sprawa korzyści wcale nie jest taka oczywista i nawet dla laika trudno je wychwycić. Temat był podejmowany w 2017 przez Pana Jakóbika oraz Andrzeja Sikorę i Mateusza Sikorę dosyć pobieżnie, jednakże już wówczas podniesiono ewentualną stałą nieopłacalność dostaw LNG.

Przyjrzyjmy się zatem w szczegółach opłacalności dostaw LNG .

1. Jednostki.
Dla wyjaśnienia ; Amerykanie podają ceny gazu w jednostkach zwanych mmBtu . Jeden Btu to ilość energii potrzebna do podniesienia lub obniżenia temperatury jednego funta wody o jeden stopień Fahrenheita. Przyjmuje się że jest to 1055 J .
Handlowo używa się milionów BTU czyli mmBTu .
Dla gazu ziemnego zatem jeden mmBtu to około 27,096 -m3 gazu .

2. Cena surowca .
W USA cenę gazu ziemnego generalnie podaje się na bazie dostaw Henry Hub z terminalu Earth w Luizjanie . Obecnie cena gazu ziemnego w dostawach spotowych z grudnia 2018 kształtuje się na poziomie 3,99 do 4,54 USD / 1mmBtu
To jest od 148 do 168 USD za 1000 m3.

3. Cena przygotowania i skroplenia .
Ważnym elementem bez którego nie byłby możliwy transport gazu jest usługa podstawienia i skroplenia gazu oraz przepompowania go na statek. W kompanii Cheniere z teminali w Luizjanie cena Przygotowania gazu ze skropleniem od wielu lat wyceniania jest według następującej formuły:
Cena gazu w Henry Hub powiększona o 15% plus 3 lub 3,5 USD/1mmBtu za usługę (w zależności z którego terminala ładowany jest statek)

Możemy zatem przyjąć, że koszty przygotowania i skroplenia gazu wynoszą około 3,5 USD/1mmBtu czyli
129 USD / 1000 m3 .

4.Transport.
Cena transportu gazu skroplonego gazowcami o pojemności ok 150 -210 tys m3 jest powszechnie znana i wynosi około 0,5 mmBtu z Zatoki Meksykańskiej do Europy . Koszt do państw azjatyckich jest wyższy i wynosi 1,3 USD/1 mmBtu. W ciągu paru lat cena usługi spadła o przeszło połowę.

Ważnym elementem dostawy są też straty na transporcie. Przyjmuje się że wynoszą one około 0,1 % gazu dziennie, czyli przy transporcie do Europy wynoszącym 21 dni będzie to nawet 2,1% całości zatankowanego gazu.
Dlatego przyjmijmy że koszt transportu i straty na dostawie wyniosą około 0,58 USD /1mmBtu czyli około 21 USD / 1000 m3 . Ceny z roku 2017.

5.Regazyfikacja
Ostatnia fazą zakupu gazu jest odbiór w terminalu gazowy i rozprężenie do postaci gazowej . Nie znam cen które oferuje terminal w Świnoujściu. Na podstawie analizy kontraktów międzynarodowych przyjmuje się że wynosi on około 0,5 USD/1 mmBtu . W realiach Polskich będzie on na pewno zdecydowanie wyższy około 1,2 USD za 1mmBTu.
Zatem przyjmujemy 0,5 USD/1 mmBtu daje nam około 18 USD za 1000 /m3

6. Podsumowanie kosztów

• Cena gazu 148 USD,
• Cena przygotowania i skroplenia 129 USD,
• Transport 21USD,
• Regazyfikacja 18 USD.

Razem daje nam to cenę około 316 USD za 1000 m3 z terminalu w USD do Polski wraz z regazyfikacją. Stanowi to równowartość około 8,5 USD / 1mmBtu.
Jest to najniższa możliwa kalkulacja w koniec 2018 roku z dostawami do Europy.

7. Sens ekonomiczny

Jak widzimy cena 316 USD za 1000 m3 jest o około 60% wyższa od oficjalnej ceny gazu rosyjskiego kupowanego przez Polskę , który na dzień dzisiejszy kosztuje około 197- 199 USD /1000 m3.

Powstaje zatem pytanie o sens ekonomiczny istnienia terminalu gazowego w Świnoujściu. W realiach europejskich trzeba przyjąć że oferta rosyjskiego koncernu GAZPROM poprzez istniejące rurociągi YAMAL, NORD STREAM zawsze będzie dostępna zarówno w Polsce, jak i w większości państw europejskich. Konkurencją również będzie gaz z szelfu norweskiego. Nie zanosi się w najbliższej przyszłości na odcięcie tych źródeł dostaw.

Nawet wobec wyjątkowych obniżek cen możliwych w USA, czy Katarze, nie sposób nie przewidzieć, że Rosja i inni europejscy dostawcy zareagują na jakikolwiek ruch cenowy obniżkami cen swojego gazu. Zatem z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, ze dostawy poprzez terminal gazowy w Świnoujściu nigdy nie będą ekonomicznie uzasadnione. Operator gazoportu – Polskie LNG S.A. spółka zależna GAZ SYSTEM zawsze będzie do niego dopłacać, jeżeli będzie miał do wyboru zakup gazu z Europy.

Piewcy budowy gazoportu szermują hasłem – dywersyfikacja dostaw, możliwość obrony przed szantażem ze strony Rosji. Ale w realiach Europy Środkowej i sytemu istniejących rurociągów łączących państwa dawnego obozu RWPG ten wydatek wydaje się być zbędny i przedwczesny.

Ani Niemcy ani żaden inny kraj z naszego regionu nie zdecydowały się na razie na ten wydatek. Co innego państwa morskie jak Hiszpania, Wielka Brytania, Japonia . Z uwagi na oddalenie od źródeł zaopatrzenia i braku sieci rurociągów gazoporty są tam oczywiście niezbędne.

W Polsce na razie gazoport może funkcjonować nawet poza realiami ekonomicznymi, gdyż nie posiadamy jeszcze wolnego rynku obrotu gazem . Każda praktycznie cena gazu z importu może być zaakceptowana przez PGNIG bez jakiejkolwiek retorsji ekonomicznych dla firmy, bo i tak zostaną przełożone przez jedynego monopolistę na końcowego klienta. Ceny mają zostać uwolnione dopiero w 2024 roku. Do tej pory każda praktycznie transakcja i każda cena może być zaakceptowana przez aktualnych nadzorców politycznych w PGNIG i nikt nie rozliczy decydentów, którzy będą kupować gaz o 60% droższy. Zawsze wytłumaczą się „interesem narodowym” . Nie trzeba dodawać, że takie pozaekonomiczne transakcje są wielkim polem do nadużyć finansowych i machlojek.

W Polsce sens ekonomiczny istnienia gazoportu istniałby tylko wówczas, kiedy jako kraj posiadalibyśmy nadwyżkę produkcji własnego gazu, którą można by wyeksportować na zewnątrz. Ale wymagałoby to najpierw zainwestowania w krajowe wydobycie, w rozwiniecie procesów regazyfikacji węgla etc. Od tego należałoby zacząć – zamiast wykładać miliardy tak naprawdę na realizację nie polskich ale interesów ekonomicznych zachodnich kompanii energetycznych, umożliwiając im naszymi rękami wejście na polski rynek.

Zamiast wydać te 5 miliardów złotych na wzmocnienie własnych mocy wydobywczych wydano je na promocję cudzych paliw i zbudowanie dla nich trwałej bazy. W takiej sytuacji mówienie o prawdziwej dywersyfikacji jest smutnym żartem… droższym niż rosyjski gaz.

Żródła; Cheniere, Agnia Grigas The new of geopolitics of natural gas, Harvard 2017, PGNIG, http://www.eia.gov , Platts
https://www.salon24.pl/

Co z tego zrozumie polski patryjota, gównogłowy troglodyta?
Admin

Komentarze 24 do “Gaz amerykański LNG jest o 60% droższy. Czy terminal w Świnoujściu ma sens ekonomiczny?”

 1. Isreal said

  dokładnie jak zaanonsowali – to najtańszy gaz choć najdroższy

  ależ wyhodowaliśmy establiszMENTY …………

 2. Zerohero said

  Kiedyś oglądałem w TVP rozmowę Andrzeja Szcześniaka z dziennikarzem prowadzącym. Prowadzący chyba nie taki najgorszy skoro w ogóle Szczęśniaka zaprosił, ale….pod koniec rozmowy zasugerował, że może USA dotują sprzedaż gazu Polsce. Potajemnie,
  Ja pier…
  Nowe wyżyny spiskologii. Tajna pomoc Żydoameryki dla polaczków.

  Dziennikarz z tych co dostają 20000 misięcznie. Zatem dla kasy powie wszystko. Ciekawe czy za 30tys obrobi gałę trędowatemu. Kim jest już ustaliliśmy. Teraz to tylko kwestia ceny.

 3. rafal z said

  Informacyjnie tylko powiem, że „nasi” eksperci biorą się za budowę 3 zbiornika na gaz!!!

  Moim zdaniem jest również powód geopolityczny. Otóż nie chodzi tylko o ekonomię amerykańską a tym bardziej polską. Myślę że w dłuższej perspektywie rozpatrywany jest scenariusz całkowitej izolacji Rosji. Przez całkowite pozbawienie dostępu Rosji do skolonizowanych rynków Europy Wschodniej.

 4. Moher49 said

  Polska jest w niewoli dużego i małego szatana. Nic się nie zmieni dopóki oba szatany nie sczezną.

 5. AlexSailor said

  @Rafał Z

  Rosja ma rynki zbytu w Azji, a Niemcy, Włosi, Francuzi, czy Austriacy nie zrezygnują z tańszego gazu, którego cenę Rosja może obniżyć jeszcze o połowę.
  I pewnie ceny gazu w przyszłości spadną jeszcze radykalnie, ale już skroplenia nie.
  Bo z rynku wyłączony jest Iran, częściowo Irak i Syria, w pewnej mierze również Libia, no i oczywiście jest jeszcze Wenezuela.
  A złoża gazu wciąż są odkrywane.
  Pozostaje jeszcze Arktyka, pozostają złoża dna morskiego.
  Jest tego niesamowicie dużo i będzie coraz więcej.

 6. antykomunista. said

  Putin przytowuje bezceremonialne Uciecie glowy gadowi. Nawet gdyby USA z Polackami. Za atakowali Rosje pierwsi. Pociski Poseidon na wieki, uczynia. Z USA tereny nie nadajace sie do zamieszkania. Nie wspamne juz o tzw.” Death hand” czyli gdyby to Zrobili pierwsi to rosyjskiej Poseidony. Czy rakiety inter kontynentalne przechodza na samoodpalenie.

 7. ech said

  @4 Co za problem zrobić kurzawkę u dużego a małego zaczopować, żeby jego tarczą starła. Gdyby władcą Rosji chciał dawno mógłby Us przytrzeć nosa publikując prawdę o 9/11 oraz wojnie Syryjskiej. Większość Amerykanów wierzy ambonie żydowskiej gadających głów. gdyby ta większość zrozumiała jak ich traktuje żydówki rząd, wzięła by nagany i poszłaby truchtem po winnych.

  Im wciąż sie wydaje, że żyją w wolnym kraju z prawem do samostanowienia – Wierza żydom i prowadzącym ich szajbesgoim. Czas działa na niekorzyść białych ludzi, którzy stracili kontrolę nad swymi rządami. Powstają państwa wydmuszki, w miejsce państw narodowych, którymi żydom łatwo zarządzać, ubezwłasnowolnione, podatne na zło, przy braku ochrony Kościelnej.

 8. rafal z said

  AlexSailor said
  2019-02-07 (Czwartek) @ 20:01:28

  Nie chodzi tylko o gaz. Miałem na myśli scenariusz całkowitej blokady handlowej czego nie można… przeprowadzić w sytuacji gdy europejskie kolonie uzależnione są od Rosji w kwestiach energii. Trump już pokazał, że w dużej polityce można bardzo wiele. A przecież z czasem w zależności od tempa bankrutującego fiat money systemu sytuacja będzie się zaostrzać.

 9. To nie sztuka odpalić, co się ma i wysłać Jankesów do Wszystkich Świętych. Sztuką jest zrobić to W OBRONIE WŁASNEJ… Albo poczekać, aż wymienieni sami się zaorają.

 10. RomanK said

  https://wpolityce.pl/polityka/129671-za-gaz-placimy-jak-za-przyslowiowe-zboze-to-skutek-umowy-ktora-w-grudniu-2010-wicepremier-pawlak-podpisal-ze-sieczinem

  Poczytajcie…gaz z rury 1000m3..kosztuje Polske 500dolarow…..
  360 za LNG..najbardziej suchy i najwyzszej jakosci….to doskonala cena.
  LNG nie pwoinno sie regazyfikowac na cele opalowe…to gotowe paliwo..czyste paliwo…i posidanie terminaly jest doskonalym interesem i wlasciwa decyzja.
  Nalezy prestawic sie na LNG wszystko co sie da….
  LNG mozna kupowac od kazdego kto oferuje za odfpowiedia cene…

 11. Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE wyeksponował ŻYDOWSKĄ,nazywając ją CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.W książce zamieścił rozdział EKONOMIA ŻYDOWSKA.

 12. revers said

  W dodatku napoleonski Makron pomoze w utrzymaniu wysokich cen gazu w europie i polin, gdyz w ostaniej chwili jak przypadlo na homosia , wycofal poparcie na budowe lini gazowej nordstrem2.

 13. Zbyszko said

  Głupota pisuarowskiego mohera jest w stanie na złość Ruskim umrzeć z zimna, by jeszcze w trumnie pokazać ruskim gest bochatera narodowego kozakiewicza.

 14. Zbyszko said

  Zbyszko@12 Pokazała Polska Ruskim gest Kozakiewicza i… umarła. Taka jest nasza mondrość narodowa.

 15. lopek said

  Kto powiedział, że une nie będą tutaj przywozić rosyjskiego, skroplonego gazu – usrahellskimi statkami – jako gaz usrahellski?

 16. awkzim said

  Ad 10 RomanK
  Trzeba wiedzieć ci się pisze a nie pisać ci się wie. Jest to szczególnie istotne jeśli się nie wie nic.
  A konkretnie poproszę o szczegóły, i to nie propagandówki dla otępiałych fanatyków.
  W większości sytuacji gaz z rury jest tańszy od gazu skroplonego. Inaczej nie byłoby budowanych tak dużej ilości nowych rur.
  Największą pojemność aktualnie ma rynek azjatycki i jest on najbardziej dochodowy. Amerykanie mają w d..pie europejczyków, którzy stanowią dla nich konkurencję. Dotyczy głównie gospodarki niemieckiej opierającej się taniej energii. Jeśli nie można tego zrobić na rynku, a nie można, to zawsze można wykorzystać kilka wasalnych osłów trojańskich. Skutek będzie taki, iż Europa będzie niesamodzielnym rynkiem zbytu. Pierwszy zostanie rozwalony, funkcjonujący w Polsce przemysł nawozów sztucznych – będziemy przywozić z np. Kazachstanu. Przy założeniu, posiadania dostatecznej ilości środków do zapłaty.
  Rosjanie mają do dyspozycji rynek azjatycki, i to coraz więcej chętnych.

 17. Siekiera_Motyka said

  „[A kto by się przejmował rachunkiem ekonomicznym, gdy wojska ruskie już wkraczają do Polski? – admin]”
  🙂

  „Gaz amerykański LNG jest o 60% droższy. Czy terminal w Świnoujściu ma sens ekonomiczny?”
  Dzieciak w szkole podstawowej doszedł by do tego wniosku. Ale jak się ma specjalistów jak tych dwóch to wszystko jest możliwe. Pier%$$

 18. RomanK said

  Aweksim…ty wogole umiesz gadac?????SKoro tak wszuysko wuiesz to po co proszisz o szczegoly..dupku pomazany????….
  Ktory z was kretyny widzial z bliska gas???? rure????? dziure w ziemi?????
  Samo istnienie terminalu w Szczecinie…wplywa na ceny zakupow gazu w Polsce……
  A lNG maja tez Rosjanie ..dokladnie taki sam jak Amerykanie..bo technologia liqufikacji taka sama…zawsze mozna od nich kupowac maja go na Oceanie Liedowatym..blizej -jak z Texasu…I lac do samochodow….
  TO najlepsza inwestycja I najbardziej ekonomiczna , jaka mozna bylo wymyslec! CZYSTA!!!!~!
  To paliwo bez koniecznoscia budowania rafinerii..okropnie brudnych I swiniacych….

 19. awkzim said

  Ad 18
  RomanK
  Niech Bóg Tobie da długie życie, bo na rozum za późno.

 20. RomanK said

  Pan Bog juz mi dal kilka dlugich darow….a od siebie to nic nie dodasz??? :-))))))

 21. MatkaPolka said

  Nic tak nie demaskuje OKUPACYJNYCH RZĄDÓW w Polsce jak ZATAJANI NIEZWYKŁYCH BOGACTW POLSKI.

  Polska jest potęgą energetyczna i surowcową – POLSKA KUWEJTEM EUROPY –
  Polska nie potrzebuje importu gazu i ropy ani z Rosji ani z USA– sama może być eksporterem

  Ogromne zasoby geologiczne Polski – wystąpienie prof. Ryszarda Kozłowskiego – 17.03.2018

  Energia geotermiczna – opartą na energii z głębokich pokładów gorących skał – czysta energia – Niemcy odchodzą od energetyki atomowej.

  ZATAJONE PRZED POLAKAMI BOGACTWA POLSKI, CZYLI NAJWIĘKSZE OSZUSTWO PRL-BIS (TZW. III RP)

  http://www.eprudnik.pl/zatajone-przed-polakami-bogactwa-polski-czyli-najwieksze-oszustwo-prl-bis-tzw-iii-rp

  Nic tak nie pokazuje niewyobrażalnej podłości rządów „warszawskich” przez ostatnie 25 lat, ich świadomego antypolskiego charakteru, świadomej eksterminacji i zmuszania do emigracji naszego narodu jak sprawa zatajanych niezwykłych bogactw Polski.

  Nic tak precyzyjnie nie pokazuje gorliwego służenia obcym interesom, a zarazem bezprzykładnej głupoty rządów warszawskich przez ostatnie 25 lat jak sprawa ukrywanych przed narodem bogactw naturalnych naszego kraju. Przez zaprzedanie i głupotę rządzących jest blokowany szybki rozwoju Polski i dobrobyt całego społeczeństwa w tym naszych „elit”.

  Polska jest NAJBOGATSZYM krajem świata położonym w sercu Europy. Oczywiście na nasze bogactwa, które Pan Bóg dał Polakom jest wielu chętnych. Dla przykładu Niemcy w swojej konstytucji nadal uznają granice sprzed 1937 roku. Oszustwem rządów warszawskich jest wmawianie Polakom, że Niemcy uznały naszą granicę zachodnią.

  Polska w całości leży na ogromnym złożu ropy i gazu – 4764,50 mld baryłek. Złoża Arabii Saudyjskiej oszacowane są na 265 mld baryłek!!!
  300 163,5 mld $, czyli 300,1635 biliona $ (w USA 300,1635 trylionów $)
  .

  Konwencjonalne (nie łupkowe) złoża gazu ziemnego, lokalizacja Ziemia Lubuska, Wielkopolska i Podkarpacie
  Zasobność – 1,7 bln m3 Wartość – 510 000 000 000 $ (510 mld $)

  FENOMEN GEOTERMALNY – energia z głębokich pokład skał – w przeliczeniu na tony paliwa umownego – daje wartość co najmniej 70 razy większą niż wartość zasobów ropy i gazu pod dnem Morza Północnego!

 22. AlekM said

  ////A lNG maja tez Rosjanie ..dokladnie taki sam jak Amerykanie..bo technologia liqufikacji taka sama…zawsze mozna od nich kupowac maja go na Oceanie Liedowatym..blizej -jak z Texasu…I lac do samochodow….
  TO najlepsza inwestycja I najbardziej ekonomiczna , jaka mozna bylo wymyslec! CZYSTA!!!!~!////

  Jakie RomanK ma wykształcenie? Obawiam się że humanistyczne….

  LNG nie da się „lać do samochodów”, a dokładnie LNG nie nadaje się do samochodów wyposażonych w instalację LPG. LPG to propan-butan, zupełnie co innego niż gaz ziemny.

  LNG można używać jako paliwo do samochodów ale wymaga to odrębnej instalacji. Najwięcej takich aut jest we Włoszech, ale to dość ciężka przeróbka. Nazwa handlowa to CNG. Samochody są droższe i sporo cięższe od seryjnych benzynowych. Można to paliwo upowszechnić, ale trzeba rozbudować stacje benzynowe i przerobić samochody. Problemem jest mały zasięg na tym paliwie.

  Rosjanie sporo inwestują w LNG. Powstał port Sabetta, który potrafi załadować na gazowce jamalski gaz. Tylko że gaz z gazowców jest sporo droższy od gazu z gazociągów. Bardzo dużo energii kosztuje sprężenie gazu aby można go było transportować statkami. To fizyka – trudna do przeskoczenia. W wymiarze finansowym drogie jest sprężanie gazu, ładowanie go na statki. Dlatego Rosjanom zależało na transporcie jamalskiego gazu do Europy gazociągiem jamalskim a nie gazowcami. I Niemcy, po dywersji Judeopolonii, pomogli zbudować gazociąg po dnie Bałtyku zamiast kupowania gazu z gazowców. Dzięki temu Niemcy będą mieć tańszy gaz z gazociągów, a Polacy droższy gaz z gazowców, nawet jeśli będzie to gaz jamalski, czy generalnie rosyjski.

 23. ech said

  @21
  A ile ziemi i ukrytych bogactw odcięli Polakom na Kresach. Ileż to Ci szydzi namęczyli się z tą Rzeczy-pospolitą zanim ją rozebrali do naga, dwoma wielkimi wojnami zdeptali, połowę okroili oraz inteligencję wybili,.. EjWey to jest historia.

  https://mega.nz/#!zywmQYYQ!XBrlMhPJtkWO5XagiOHoOQ16ET4OSOrrIHkObH-s-Ag

 24. Ad. 23

  „Na pochyłe drzewo to i koza skacze.”

Sorry, the comment form is closed at this time.