Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  wanderer o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  wanderer o XXI wiek. Więźniarkę zgwałciła…
  wanderer o Paradoks Pałacu Saskiego
  lewarek.pl o Traditionis Custodes
  Miet o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  wanderer o Traditionis Custodes
  wanderer o Traditionis Custodes
  Listwa o Wolne tematy (54 – …
  UZA o XXI wiek. Więźniarkę zgwałciła…
  lewarek.pl o Paradoks Pałacu Saskiego
  lewarek.pl o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  Listwa o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  Piskorz o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Unikatowe w skali całej Europy znalezisko w Borach Tucholskich

Posted by Marucha w dniu 2019-02-07 (Czwartek)

Pola uprawne wraz z miedzami, zagrody, zabudowania, a nawet drogi, czyli kompletnie zachowany układ przestrzenny starożytnej osady sprzed blisko 2 tys. lat, odkryli archeolodzy w Borach Tucholskich. To unikat w skali całej Europy – podkreślają autorzy odkrycia.

Teren Borów Tucholskich na pograniczu woj. kujawsko-pomorskiego i woj. pomorskiego porasta gęsty las. Jest to jeden z obszarów najsłabiej poznanych pod względem archeologicznym w Polsce.

„Jeśli chodzi o badania, był to teren dziewiczy. Wielkim zaskoczeniem okazało się odkrycie tam nie tyle pojedynczego elementu dawnej osady, co również jej otoczenia: otaczających zabudowania pól, zagród czy łączących je traktów” – opowiada PAP doktorant w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu Mateusz Sosnowski. Badania w Borach Tucholskich prowadzi wspólnie z Jerzym Czerńcem, doktorantem w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Pozostałości pochodzą z pierwszych wieków naszej ery – ocenili badacze

Dlaczego znaleziska są unikatowe? Jak wyjaśnia Sosnowski, archeolodzy zazwyczaj odkrywają zaledwie pojedyncze elementy osad, bądź innych konstrukcji, pozostałych po aktywności dawnych ludzi. Odkrycia takie zdarzają się np. w czasie budowy domów czy dróg, gdy wykopaliska mają charakter ratowniczy. Badana jest wówczas ograniczona, dość mała powierzchnia. Nie ma również wtedy możliwości, aby sprawdzić szerzej – czy w okolicy, w promieniu kilkudziesięciu czy kilkuset metrów nie znajdują się inne, równie ciekawe ślady z tego samego okresu.

„Tu mamy całkiem inną sytuację: namierzyliśmy nieznane ślady dawnego zasiedlenia Borów Tucholskich. Nie chodzi o jeden dom czy fragment osady. Mamy tu całe osiedle wraz z jej gospodarczym otoczeniem w postaci pól czy pastwisk, gdzie wszystkie elementy pochodzą z jednego okresu. To unikat!” – podkreśla Sosnowski.

Archeolodzy przypominają, że dawne wsie czy cmentarze, po upływie setek lat, nierzadko przepadały bez śladu, kiedy zostały zaorane lub zabudowane.

Potencjał, jak w przypadku osady biskupińskiej

„Wiele wskazuje na to, że po opuszczeniu osady przez jej mieszkańców w pierwszych wiekach naszej ery, pozostała ona nietknięta. Dlatego jej potencjał, związany z możliwością dalszych odkryć w ramach badań wykopaliskowych, można porównać do słynnej osady biskupińskiej” – zauważa archeolog.

Na ślad osady archeolodzy wpadli dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu (ALS), coraz częściej stosowanemu przez archeologów. W ramach projektu mającego na celu utworzenie m.in. systemu przeciwpowodziowego objęto nim powierzchnię całej Polski. ALS pozwala bardzo dokładnie poznać ukształtowanie terenu – nawet, gdy porasta go gęsty las, a różnice w wysokości nie są widoczne gołym okiem. Tak właśnie jest w przypadku Borów Tucholskich.

W ostatnich latach w całej Polsce archeolodzy namierzyli – zwłaszcza w obrębie lasów – dziesiątki nieznanych wcześniej kurhanów, grodzisk i innych konstrukcji sprzed tysięcy lat. „Do rzadkości należy jednak odkrycie nienaruszonych reliktów dawnych pól uprawnych, pochodzących sprzed ponad tysiąca lat. W ten sposób, od samego początku prowadzenia badań uzyskaliśmy szerszą perspektywę i poznaliśmy plan dawnej osady” – podkreślają naukowcy.

Wiek osady archeolodzy potwierdzili dzięki wykopaliskom, w czasie których natknęli się m.in. na fragmenty naczyń ceramicznych, pochodzące z pierwszych wieków naszej ery.

Na podstawie skanowania laserowego trudno określić, jak wyglądały domostwa. Wiadomo natomiast, że osada otoczona jest polami uprawnymi i wiedzie do niej droga, widoczna na laserowych zobrazowaniach.

Osada wraz z przylegającymi do niej polami zajmuje ponad 170 ha powierzchni. Widoczny jest dokładny układ pól, miedze, a nawet pojedyncze niwy. „Widać zatem, że na poszczególnych polach mogli gospodarowali różni właściciele” – mówi archeolog.

Jak dodaje, pola są zaskakująco regularne. „Ich kształt przywodzi na myśl system prowadzenia gospodarki trójpolowej, znany w Polsce dopiero z czasów średniowiecza. Czy stosowano go już kilkaset lat wcześniej? Mamy nadzieję, że nasze badania przyniosą odpowiedź i na to pytanie” – dodaje naukowiec.

Z analiz specjalistycznych wynika, że na polach uprawiano m.in. żyto. Ówcześni mieszkańcy okolicy założyli pola uprawne tylko tam, gdzie znajdowały się bardziej żyzne gleby płowe. Nie uprawiali tymczasem piasków sandrowych. „Wykorzystali po prostu »wyspę« w postaci lepszych ziem, co świadczy, że doskonale znali się na rolnictwie” – podkreśla Sosnowski.

https://podroze.onet.pl

Nie ulega wątpliwości, że chodzi o osadę żydowską, której teren wraz ze wszystkimi znaleziskami należy zwrócić jako mienie bezspadkowe prawowitym właścicielom świata.
Admin

Komentarzy 20 do “Unikatowe w skali całej Europy znalezisko w Borach Tucholskich”

 1. yattakaj said

  ad koment.. Admin

  Bezbłędnie hi hi … 🙂

 2. Marek said

  Racja, to był jeden z pierwszych kibuców w Polin.

 3. NICK said

  Tak myślę i myślę.
  Może coś wymyślę.

  Na razie napiszę.
  TU jeszcze spotyka się polskość i Wiarę.
  TU jeszcze spotyka się katakumby żywe… .

  A na rozstajach?
  Świadectwa Wiary.

  Tu jeszcze jest chłop; gdzieniegdzie.

  (tylko dlatego, że byli tu żydzi; od początku; to oczywiste; Adminie)

 4. Zerohero said

  „Nie ulega wątpliwości, że chodzi o osadę żydowską, której teren wraz ze wszystkimi znaleziskami należy zwrócić jako mienie bezspadkowe prawowitym właścicielom świata.
  Admin”

  Premier Beata Bydło powiedziała, że Polin ma dwa narody gospodarzy. To samo mówił prezydent Juda. Tak więc nie ma co żartować. Za kilka dekad prawomyślni obywatele III RP będą się śmiać z denialistów osadnictwa żydowskiego w Polin z okolic II wieku n.e, a za ok. dwa wieki poliński Żyd wyśmieje śniadego goja (w tym czasie polactwo będzie już mulatami) słusznie go punktując, że jest mieszańcem i w ogóle piwinien wynosić się z powrotem do swojej Afryki. Szalom.

 5. NICK said

  Nie czynimy SPRAW najprostszych i miłych Stwórcy.
  A ON dał Nam wszelkie narzędzia.

  Kto jedzie do Borów tylko po to by „połazić” po lesie.
  W Dópie swej niepojętej ale ogarnianej przez wroga; nie widząc ludzi bożych.
  To.
  Żupę rozpruje mu „pal azji”.

 6. re1truth2 said

  Nie tylko w Borach Tucholskich, ale i w Puszczy Białowieskiej w 2017 roku na podstawie zdjęć ALS z 2015 roku.

  [Największą niespodzianką puszczańskich badań okazało się jednak odkrycie tzw. struktur liniowych. Być może laikowi nie wydadzą się one szczególnie interesujące, ale wśród archeologów wywołały prawdziwy dreszczyk emocji. Te niepozorne konstrukcje znaleziono na znacznym obszarze puszczy, a to tylko może oznaczać, że nie są one dziełem przypadku. Dr Zapłata zauważa, że w wielu miejscach układają się one w zamknięte, czworoboczne, regularne przestrzenie, przypominając układem siatkę dawnych pól.
  – Podobne – pod względem kształtu, wielkości i konstrukcji – wygrodzone wałami przestrzenie noszą w fachowej literaturze nazwę celtic fields. Są spotykane na obszarze Europy, od Wysp Brytyjskich po Niemcy, a być może – i to przyjdzie potwierdzić – także w Polsce – mówi badacz.

  Podczas prac w terenie naukowcy ustalili, że owe struktury miały u podstawy do 2 m szerokości i od kilkunastu do prawie 100 m długości. Skupiska tego rodzaju konstrukcji zlokalizowano na obszarze nawet kilkunastu oddziałów leśnych. W czasie badania sondażowego jednego z takich wałów okazało się, że został on usypany z ziemi i kamieni. Jak podkreślają uczestnicy projektu „Inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego”, kolejnym etapem będzie dokładna eksploracja nowo odkrytych struktur liniowych.]
  http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/puszcza-bialowieska-odkrywa-swoje-skarby

 7. ojojoj said

  Prosze nie lekcewazyc pejsatych. Oni potrafia wytopic ze zlota cielca naturalnych rozmiarow, blakajac sie po pustyni i nie majac zadnych kopaln wegla ani zlota ani zelaza czy innego bronzu. A poza tym, ilez to oni budowli, pomnikow i pamiatek po swojej cywilizacji pozostawiali. Niektorzy mowia ze nawet piramidy w Egipcie pobudowali. To co to jest dla nich wybudowac jakas osade w lesie wsrod dzikich wasatych bialasow chodzacych w workach po kartoflach.

 8. re1truth2 said

 9. re1truth2 said

  To ten film od 2:05

 10. ech said

  @4
  Mudzahedini Polacy zamieszkają całkowicie na cmentarzach i obczyźnie. Zdąża postawić parę meczetów i synagog.

  Żyd z kosą lula do snu te resztówkę głuptasków przed oddelegowaniem ich na wieczne łowy i obce mary, bo ma jeden problem, nie ma wystarczająco dużej flagi, by to zrobić.

 11. re1truth2 said

  Do trzech razy sztuka.

 12. re1truth2 said

 13. Ta osada była zadłużona. Dlatego ludność ją opuściła. 😦

 14. Ad. 7

  Oni potrafia wytopic ze zlota cielca naturalnych rozmiarow, blakajac sie po pustyni i nie majac zadnych kopaln wegla ani zlota ani zelaza czy innego bronzu.

  A mnie się wydaje, że inspiratorem tego był sam Mojżesz, który ulotnił się, żeby ludkowie mogli przekazać złoto na przetopienie. Przetopem zajęła się oczywiście koncesjonowana opozycja. Potem Mojżesz wrócił, zagrzmiał gniewem boskim i… zarekwirował cielca. 🙂

 15. Wieloimienny said

  NICK @

  Nie ma już różnicy między ludźmi wsi i miasta, nawet w lesie na zadupiu. To, że niby ci głosują tak, tamci inaczej guzik znaczy, bo jedna jest manipulacja i indoktrynacja w kraju.

  To co las i wsie odróżnia to te kapliczki i krzyże przydrożne właśnie, piękno stworzenia i ta cisza, gdy do okoła wszędzie hałas.

  I dlatego warto jechać i po lesie łazić.

  A ludzie wszędzie jednakowe.

 16. Izaurus said

  „nasza era, naszej ery”??? Nikt już na to nie zwraca uwagi? To ma być od strzału Aurory? Czy może od ścięcia Ludwika”. To może podpowiem: „przed Chrystusem” , „po Chrystusie”, przed Ch” , „po Chr”, „anteChr.n.”, „a.Chr.n.”, „p.Chr.n.”,”postChr.N.”. W uproszczonej formie kropki można pominąć

 17. Siekiera_Motyka said

  Czy już znaleźli synagogę ? Nie. No to na pewno gdzieś niedaleko znajdą obóz koncentracyjny z komorami gazowymi i stosem botów i worków. Spłacać te restytucje mienia zbankrutuje Świat.

 18. Boydar said

  Za tzw. bolszewika, na terenach Podlasia/Lubelszczyzny znajdowano – odkrywano w ziemi różne cuda. Po ustaleniu (naukowym i rzetelnym) że to jest COŚ, natychmiast i dokładnie wszystko z powrotem zasypywano. Dokumentacja niknęła bez śladu, bez śladu dla nas.

  Ludzie się burzyli, no bo jak to tak.

  A mi kiedyś przyszło do głowy, że to nie jest dywersja czerwonych, tylko właśnie troskliwa opieka. Bo jeśli przetrwało w ziemi dwa tysiąclecia to i przetrwa jeszcze pół wieku. Oczywiście, że to miało być pięćdziesiąt lat, to wiem teraz.

  A kto wiedział wtedy, i miał taką moc sprawczą, żeby znać przyszłość, i wiedzieć, że „to nie ta pora” na takie odkrycia, i zdecydować.

  Kojarzy misię Jedwabne …

 19. Zenon K. said

  A mówiłem, że trzeba patrzeć na odkrycia archeologów. Co rusz coś ciekawego z ziemi wychodzi. To pojedyncze puzzle i nigdy nie uzyskamy ani pół obrazka, niemniej z każdym nowym, obrazek staje się bardziej czytelny.

  Ad. 16. Całkowita racja, przyzwyczaili nas. Postaram się pilnować właściwej formy.

 20. uczciwosc said

  Dlaczego nie ma nazwy miejscowości, czy gminy, na terenie której to odkryto ? Czy to tajemnica ?

Sorry, the comment form is closed at this time.