Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

“Nukes-to-Saudi”, czyli spieniężanie prezydentury Trumpa

Posted by Marucha w dniu 2019-03-04 (Poniedziałek)

Handełes Trump wkrótce opyli także Polin…

«Raport Kongresu na temat tegoż wielomiliardowego programu stanowi kolejny dowód na próby spieniężenia prezydentury Trumpa» – pisze http://www.theguardian.com

Witryna stwierdza dalej:

Pomysł, iż USA mogą sprzedawać Arabii Saudyjskiej najnowocześniejszą technologię nuklearną, potencjalnie umożliwiając reżimowi nierozważnego księcia Mohammeda bin Salmana opracowanie broni jądrowej, brzmi tak nierealnie, że wydaje się być groteską.

Według dochodzenia jakie przeprowadził Kongres amerykański, wysocy rangą urzędnicy Białego Domu, emerytowani generałowie oraz bliscy krewni Trumpa, a także jego kumple z branży, potajemnie dążą do realizacji wielomiliardowego programu, mającego na celu domknięcie z Rijadem businessu nuklearnego.

Mówi się, że rozmowy są w toku, pomimo wzmożonej kontroli opinii publicznej oraz diagnozy prawnej, mówiącej, że transfer technologii niespełniający ścisłych warunków, może być sprzeczny z prawem Stanów Zjednoczonych oraz że może stać się naruszeniem międzynarodowych gwarancji przeciwdziałania proliferacji broni nuklearnej a także czynnikiem napędzającym wyścig zbrojeń.

Aktualne ustalenia, opublikowane w ubiegłym tygodniu przez komitet nadzoru Izby Reprezentantów koncentrują się w szczególności na dwóch głośnych postaciach: Jaredzie Kushner’ze, zięciu Trump’a (będącym jego wysłannikiem na Bliski Wschód) oraz generale Michaelu Flynn’ie, byłym doradcy prezydenta ds. Bezpieczeństwa Narodowego.

Obydwaj wymienieni odegrali ważną rolę w niemal zakończonym federalnym dochodzeniu Roberta Muellera, w związku z relacjami Trumpa z Rosją.

Komisja Kongresu stwierdziła, że w trybie pilnym rozszerzy swoje dochodzenie „w celu ustalenia, czy działania prowadzone przez administrację Trumpa są w interesie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, czy raczej służą tym, którzy mogą zyskać na nich finansowo”.

Dochodzenie staje się „szczególnie krytyczne, ponieważ wydaje się, że wysiłki administracji zmierzające do przeniesienia wrażliwej amerykańskiej technologii nuklearnej do Arabii Saudyjskiej w dalszym ciągu trwają” – stwierdza raport, cytowany przez The Guardian.

Jako potwierdzenie tezy, w relacji zacytowano spotkanie Trumpa – w Białym Domu, w dniu 12 lutego 2019 – z „nuclear power developers”, zorganizowane by omówić wymianę technologii z Saudyjczykami i innymi krajami Bliskiego Wschodu. Obecni byli zarządzający spółkami Westinghouse, General Electric, Exelon, Centrus Energy, NuScale, TerraPower oraz LightBridge

Także wizyty Kushnera w stolicach Bliskiego Wschodu, w tym w Rijadzie – rzekomo w celu omówienia kwestii rozwoju gospodarczego i pokoju na Bliskim Wschodzie, budzą podejrzenia Kongresu.

„Eksperci obawiają się, że transfer wrażliwej amerykańskiej technologii nuklearnej może umozliwić Arabii Saudyjskiej produkcję broni jądrowej, co przyczyni się do jej propagacji na już i tak bardzo niestabilnym Bliskim Wschodzie” – czytamy w raporcie, pisze The Guardian.

Relacja cytuje dalej deklarację księcia Salmana z roku 2018, stwierdzającą: „Bez wątpienia, jeśli Iran wszedł w posiadanie bomby atomowej, pójdziemy za jego przykładem tak szybko, jak to jest możliwe”.

Rokowania są utajnione – piszą autorzy raportu. Zidentyfikowano jednakże spółkę, która miałaby zająć się budową dziesiątek elektrowni jądrowych w Arabii Saudyjskiej.

Jest nią IP3 International: http://ip3international.com/

Raport stwierdza, iż generał Michael Flynn był w przeszłości zatrudniony jako doradca IronBridge Group Inc, będącej filią IP3 International i lobbował za zawarciem umowy, o której mowa, kiedy pracował w Białym Domu. Obecnie Flynn jeździ do Arabii Saudyjskiej z ramienia IP3 International – oficjalnie w celu przygotowań do realizacji 6 elektrowni jądrowych, służących do produkcji elektryczności.

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Flynn

Inny emerytowany generał, Jack Keane – współzałożyciel IP3 pomógł zorganizować wyżej wspomniane spotkanie lobbystów z Trump’em.

http://ip3international.com/member/general-ret-john-m-jack-keane/

„Kolejnym ważnym orędownikiem sprawy był Thomas Barrack, osobisty przyjaciel Trump’a (od kilku dziesięcioleci) i przewodniczący jego komisji inauguracyjnej” – czytamy w raporcie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_J._Barrack_Jr.

Barrack jest podobno najlepszym fundraiserem Trump’a, posiadającym rozległe kontakty w Zatoce Perskiej, dokąd jeździ w celu „polepszenia koordynacji celów Bliskiego Wschodu i USA”.

Implikacje tego niepełnego jeszcze dochodzenia mają szeroki zakres i nie są klarowne. Wydaje się, że przygotowywany business nuklearny dostarcza dalszych dowodów na próby spieniężenia prezydentury Trump’a, jak również na istnienie bardzo prawdopodobnych konfliktów interesów, a także korupcji.

Jeśli sprzedaż zostanie zrealizowana, Iran (którego porozumienie w sprawie ograniczenia działalności jądrowej z roku 2015 zostało przez Trumpa odrzucone w ubiegłym roku), może odmówić kontynuacji samokontroli. Także inne kraje Bliskiego Wschodu mogą pójść w jego ślady, dodatkowo napędzając wyścig zbrojeń nuklearnych – stwierdza The Guardian.

Istnieje wyraźne ryzyko, że międzynarodowy aparat przeciwdziałania proliferacji broni jądowej, poważnie naruszony przez amerykańsko-rosyjskie zezłomowanie traktatów kontroli zbrojeń, może zostać dodatkowo podważony przez amerykańskie podwójne standardy.

Sprawa „nukes-to-saudi” może również pomóc wyjaśnić, dlaczego Trump uniewinnił reżim księcia Salmana w sprawie zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggi oraz ignoruje saudyjskie okrucieństwa w Jemenie, itp.

Żeby było śmieszniej, całą tę imprezę określa się jako «Plan Marshalla dla Bliskiego Wschodu».

Strona The Hill pyta, czyżby szejkom posiadającym wory pieniędzy rzeczywiście potrzebny był tego rodzaju plan?

I dodaje, że wspomniany wcześniej przyjaciel Trump’a, Thomas Barrack, w związku ze śmiercią Jamala Khashoggi stwierdził niedawno: «Okrucieństwa popełniane w Ameryce są takie same, a nawet gorsze od tych, do jakich dochodzi w Arabii Saudyjskiej».

The Hill stwierdza także, iż dostarczenie Saudom technologii nuklearnej wpisuje się znakomicie w strategię Trumpa – Kushnera, mającą na celu stworzenie – sponsorowanego przez USA i dowodzonego przez Arabię Saudyjską oraz Izrael – sojuszu państw arabskich przeciwko Iranowi. Dodaje także, że zablokowanie deal’u jądrowego nie będzie w obecnej chwili sprawą łatwą i że konieczna byłaby zmiana w regulacji prawnej podobnych poczynań.

Politico pisze, że raport Kongresu informuje o tym, iż 28 stycznia 2017, jeden z najważniejszych bossów IP3 International dostarczył generałowi Flynn’owi plan przeznaczony dla Trump’a, opracowany przez spółkę. Oprócz niego Flynn miał dostać jeszcze dokument, na podstawie którego Trump miał stręczyć przedsięwzięcie w Radzie Bezpieczeństwa.

Strona pisze dalej, że założyciele IP3, w liście do księcia Salmana, chwalili się, że pomimo wyrzucenia (w roku 2017) generała Flynna z entourage Trumpa, spółka zdołała wprowadzić do administracji prezydenta inne osoby pracujące na jej korzyść.

Zaangażowanie w deal nuklearny podpisali emerytowani generałowie Keith Alexander oraz Jack Keane, emerytowany admirał Michael Hewitt, oraz doradca Reagana ds. bezpieczeństwa narodowego Robert “Bud” McFarlane – czyli osoby obecne na spotkaniu z Trump’em, a także zarządzający spółkami Exelon Corporation, Toshiba America Energy Systems, Bechtel Corporation, Centrus Energy Corporation, GE Energy Infra oraz Siemens USA.

https://en.wikipedia.org/wiki/Keith_B._Alexander
https://www.navy.mil/navydata/bios/bio.asp?bioID=558
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_McFarlane

Należy zauważyć, iż Robert “Bud” McFarlane to osobnik, który opracował tzw. «Iran-Contra affair», w wyniku czego został skazany, a następnie ułaskawiony przez prezydenta George H.W. Bush’a, mianowanego w międzyczasie szefem CIA. Podobnie rzecz ma się z Elliotem Abramsem, asystentem sekretarza stanu za prezydentury Reagan’a, również zaangażowanym w skandal Iran-Contra i inne tajne działania USA w Ameryce Łacińskiej. Również Abrams został ułaskawiony i obecnie stał się «special envoy», tj. wysłannikiem specjalnym do Wenezueli, gdzie bez wątpienia używa swych starych metod, tak tych jawnych jak i tych skrytych – komentuje w swym artykule Maurizio Blondet.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iran%E2%80%93Contra_affair
https://en.wikipedia.org/wiki/Elliott_Abrams

Włoski dziennikarz pisze dalej, że wszystkie wymienione powyżej osobistości można nazwać «pierwszym pokoleniem neocon’ów, wojskowych czy dyplomatów – wywracających porządek światowy w imię rzekomych interesów USA – którzy zeszli ze sceny politycznej już w latach ’80 ale którzy za sprawą Jareda Kushner’a pojawili się u boku Donalda Trumpa, po to by wprowadzać w życie ich know how».

Z Kushnerem współpracuje obecnie także Derek Harvey – Senior Director for Middle East and North African affairs z National Security Council.

https://en.wikipedia.org/wiki/Derek_Harvey

Na podstawie:
https://www.theguardian.com/us-news/2019/feb/23/trump-cronies-secret-talks-nuclear-tech-saudi-arabia
https://thehill.com/opinion/national-security/431713-sell-nuclear-plants-to-the-saudis-are-you-kidding
https://www.politico.com/story/2019/02/19/michael-flynn-saudi-arabia-1174531
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-02-12/trump-said-to-meet-with-nuclear-developers-looking-globally
https://www.nbcnews.com/politics/congress/flynn-backed-plan-transfer-nuclear-tech-saudis-may-have-broken-n973021
https://www.thedailybeast.com/elliott-abrams-iran-contra-convict-named-special-envoy-to-venezuela
https://www.maurizioblondet.it/i-guai-di-trump-fra-jared-e-cohen/

Warto przypomnieć:
https://ram.neon24.pl/post/143642,trump-i-jego-zydowski-homo-fixer-roy-cohn

http://ram.neon24.pl

Komentarzy 13 to ““Nukes-to-Saudi”, czyli spieniężanie prezydentury Trumpa”

 1. Marcin said

  No nic. Rosji nie pozostaje nic innego jak pomóc znaleźć Iranowi technologię nuklearną.

 2. Martusia said

  No, nie wiadomo w ktora strone te bron nuklearna zostanie przez bandyckie sily w SA wycelowana? Takim, sadystycznym tyranom tez na pewno nie lezy w guscie pokorne pantoflowanie aspiratorom do czochrania wszystkich na B.W., lacznie z nimi. Jesli chodzi o pyskaty Iran to jestem pewna , ze takowa bron posiada. Majac kase i ubogiego przyjaciela Kima ( co wykimal na spotkaniu samego dowodce swiara postepowego) to glupek tylko zawracalby sobie glowe uranowym wzbogaceniem, piekleniem sie z produkcja. A szuje nie wiedza czy Iran ma cos takowego gotowego do uzycia na czarna godzine , czy tez nie i dlatego cyngle wstrzymuja od spustu. Bezcenne panstewko mpze byc mile zaskoczone, w tym sek i bol lba. Trudno dac wiare, ze pyskaty Khamenei tak sobie pozwala na bezczelne opluwanie nietykalnych bez zabezpieczenia. A pozwala sobie niedyplomatycznie bluzgac pod adresem, jak mowi – cancera. Wskazuje nieublaganym palcem na cele do wyburzenia, kompletnego. A tarcza dla tych celow, podlym losem znajduje sie terenie – kandydatow na samobojcow. Jeszcze niech dozbroja nukiem SA to na pewno znani stratedzy poczuja sie jak w wiszacych ogrodach, ale nie takich jak w Bagdadzie.. I nie mozna wykluczyc i takiego scenrariusza.

 3. Martusia said

  Nabazgralam opinie i wsiakla. Cos tutaj partaczy ostatnio. Ale co?

 4. guła said

  Być może interes nie zamknie się w $300 mld. Ale w $330 mld na pewno. No miliardach europejskich a nie tak jak roszczenia wiadomych w amerykańskich.

 5. lopek said

  Niewątpliwie USrahell knuje nieprzerwanie jakby tu ostrzyc z petrodolarów Saudów i to wiemy na pewno. Reszty – to znaczy do czego chce się jeszcze wykorzystać owych Saudów – to dzisiaj nawet domyślać się – nie sposób.

 6. Olo said

  Niezależnie od sytuacji głónym celem irańskich rakiet powinien być Izrael i jeszcze raz Izrael. Saudów można zniszczyć niejako przy okazji zniszczenia Izraela. Iran nawet nie powinien czekać na Saudów, tylko znacznie wcześniej zniszczyć Izrael. Cały świat czeka.

 7. Nina said

  Na stronie forumemjot w lutym b. opublikowano taki oto materiał. „Syjonistyczny przekręt 1947 -2017”.

  Już na wstępie czytamy, cyt. : „DOKUMENT CIA z 1947 r ws. restytucji mienia żydowskiego, czyli potajemnego zwrotu nieruchomości obywateli polskich [wtedy już rezydentów Palestyny], … w tym oddania nieruchomości obywateli polskich pochodzenia żydowskiego zmarłych bezpotomnie w Holokauście.

  W 1947 roku, tajną umową ekonomiczną z [PRZYSZŁYM] Izraelem, polscy „towarzysze żydowscy” zdenacjonalizowali [oddali izraelskim Żydom] mienie polskich obywateli żydowskich , oraz ich polskich zmarłych, … na na zakup ziemi w Palestynie.

  – wynika z odtajnionych informacji amerykańskiego CIA ! ! !

  Załączam link : .https://forumemjot.wordpress.com/2019/02/06/syjonistyczny-przekret-1947-2017/

 8. RomanK said

  Posluchajcie….Bliski Wschod juz rozwalony w pyl…Syria , Iraq.LIban, Yemen.. Saudowie zostali z Iranczykami …i zejdzie im troch zeby sie rozwalic podobie wymienionym…
  W chwili obecnej wszystkich najemnikow zwanych ” extremisci islamscy” heheheheh…..przerzuca sie do Libii…. LIbia to duzy kraj..Algeria, Maroko..a stamtad tylko kroczek do ….Europy….
  Walka z terroryzmem..przyjmuje nowe formy i wymiary…..
  POmyslcie o sobie …i swoich dzieciach…..

 9. Ale dlaczego? said

  Po co Saudom broń atomowa???
  Chcą rozpętać piekło na Ziemi?
  Czy tylko posłużyć jako zapalnik Apokalipsy?

  Tak na marginesie.
  Następny dowód na to, jak Amerykanie (i nie tylko) dali się oszukać na miłe słówka następnego „wschodzącego”zbrodniarza, Trumpa. Wystawionego na stołek przez neokonów.

 10. NICK said

  Qrva.
  Ale…
  Po Tobie.
  Nawet P. Roman się odezwie.

  A.
  I!

  Pisze się „amerykanie”.
  Podobnie jak „ukraińcy”.

  „WE PEOPLE”!!!

  Góvno i dawno… .

 11. NICK said

  „ameryka-NIE”
  to nie Naród.

  To nawet nie społeczność.

 12. NICK said

  I Ty, polonusie.
  Jeden, drugi i n-ty.
  Nie piszcie do mnie.

  Bo do FEMA was poślę.

 13. Ale dlaczego? said

  😉

  Ale dziś wieje… We Polsce 😉

Sorry, the comment form is closed at this time.