Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Voodoosch o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  I*** o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Olo o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  I*** o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Cyngiel o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Niedźwiedź o Wolne tematy (41 – …
  revers o Wolne tematy (41 – …
  flathead o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Ale dlaczego? o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Olo o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  Marcin o Wolne tematy (41 – …
  Zenon_K o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Maria o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Maria o Lekarz czy zbrodniarz?
  Prowokator o Sztuczna inteligencja ma rządz…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Czy w Polsce zacznie obowiązywać zasada, czyj rząd, tego religia?

Posted by Marucha w dniu 2019-03-08 (Piątek)

Do zadania sobie takiego pytania skłoniła mnie refleksja nad niedawnymi wydarzeniami w naszym kraju, które to wydarzenia mogą zapowiadać taki właśnie kierunek, że sprawujący władzę, na jakimkolwiek szczeblu, będzie też wyznaczał zakres akceptowanych poglądów. A kto się nie zgadza i ma swój pogląd to nie będzie dla niego miejsca w instytucjach zarządzanych przez gminę, miasto, czy wyżej.

Oto przeczytałem, że w Białymstoku podjął tzw. interwencję poselską poseł Truskolaski, obecnie w PO-KO, a przedtem w Nowoczesnej. Temu posłowi nie spodobał się wywiad jakiego miejscowej gazecie udzielił pracownik Muzeum Wojska w Białymstoku, które jest jednostką podległą miastu. O co poszło? Poszło o postać „Burego”.

Ówże pracownik, Łukasz Radulski, kierownik Ośrodka Badań Historii Wojskowej, był pytany, przez gazetę „Kurier Poranny”, o swój stosunek do postaci „Burego”. W swoich opiniach starał się wskazać jakiś elementy stawiające „Burego” w pozytywnym świetle, zaś dni, podczas których jego oddział dokonał pacyfikacji ludności miejscowej, określił jako „feralne”.

I to określenie tak mocno obruszyło posła Truskolaskiego, prywatnie syna prezydenta Białegostoku [Aha… admin], że podjął interwencję u dyrektora owego Muzeum. Efektem tej interwencji był list dyrektora do prezydenta Białegostoku informujący o zawieszeniu Radulskiego w czynnościach, do czasu zbadania sprawy.

Do tego listu dołączono oświadczenie Radulskiego, gdzie dokonał czegoś w rodzaju „samokrytyki” pisząc m.in.: „Przepraszam za niefortunne i nieprecyzyjne zwroty w ocenie działalności „Burego” na terenie naszego województwa”. Tylko czy ta samokrytyka pomoże Radulskiemu? W czasach komunizmu samokrytyka czasami wystarczała, zaś auto-da-fé, w czasach inkwizycji, z reguły powstrzymywało egzekucję.

Sam nie jestem entuzjastą postaci „Burego” i dałem temu wyraz niedawno publikując tekst o tym nieszczęsnym marszu w Hajnówce, ale zawieszanie w czynnościach pracownika muzeum z tego powodu, że odważył się dać wyraz swoim przekonaniom to jest, według mnie, bardzo duża przesada.

Przypomnę tutaj zdanie przypisywane Wolterowi: Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił twego prawa do ich głoszenia. Jak wskazuje opisana wyżej sytuacja, duch tego stwierdzenia jest w Białymstoku nieobecny i chyba nieznany.

Co gorsza, do podobnych sytuacji dochodzi także w innych częściach Polski, gdzie atmosfera konfrontacji zaczyna przeważać nad zdrowym rozsądkiem i prawem do głoszenia własnych poglądów i opinii. Pojawiają się pogróżki, nocne niszczenie pomników i inne takie rzeczy.

W tych dniach, doradca prezydenta, profesor Zybertowicz, wygłosił taką opinię: „Dzisiaj wielu obserwatorów i komentatorów Okrągłego Stołu nie uświadamia sobie, jak głęboka prawda była w komentarzu Andrzeja Gwiazdy po rozmowach Okrągłego Stołu, gdy powiedział: “podczas obrad Okrągłego Stołu władza podzieliła się władzą z własnymi agentami”.

Następstwem tego jest działanie 37 byłych uczestników owego Okrągłego Stołu, którzy żądają od Zybertowicza przeprosin w mediach i wpłaty 50 tys. zł na WOŚP.

Żona profesora Zybertowicza zwróciła się do RPO Adama Bodnara z prośbą o interwencję w sprawie próby zastraszenia i finansowego zniszczenia męża. Z kolei, pan były prezydent Lech Wałęsa, w kwestii oskarżeń o agenturalną przeszłość straszy: „Kaczyński , Cenckiewicz , Gwiazda , Wyszkowski , Kiszczakowa bądźcie przygotowani”.

Jeśli to tak ma wyglądać, że za wygłoszenie opinii, gdzie się nikogo personalnie nie obraża, ani nie wskazuje, zgłaszają się dziesiątki obrażonych, żądających sankcji i odszkodowań, to trzeba sobie zadać pytanie, gdzie tu jest miejsce na wolność słowa, które jest podstawą wolnych społeczeństw.

Czy rzeczywiście w roku 1989 nastąpił jakiś przełom w kwestii praw i wolności osobistych, bo jakoś tak coraz trudniej go dostrzec? A ten przypadek, który dotyka Zybertowicza, na razie w formie wezwania przedsądowego, miał niedawno precedens w postaci wyroku skazującego.

Oto dziennikarz Marcin Rola użył sformułowania „feminazistki” na określenie uczestniczek jakiegoś marszu. I na to, jedna z uczestniczek tego marszu, absolutnie przez niego nie wskazana, ani wymieniona, pozwała go do sądu i uzyskała wyrok skazujący w zawieszeniu, wielką grzywnę i przymus prac społecznych.

Przed rokiem ’89 było z grubsza wiadomo jakich zachowań władza nie lubi i te jej preferencje dotyczyły całego kraju, obecnie zaś, może się okazać, że za działania i wypowiedzi, które będą akceptowane i nagradzane w mieście gdzie rządzi jedna partia, można z kolei stracić pracę w mieście gdzie rządzi inna partia. Taka nowa wersja ustanowionej przez cesarza Karola V zasady cuius regio, eius religio.

Opozycja otwarcie wskazuje na przewiny i błędy obecnie sprawujących władzę w państwie, ale działania, zapowiedzi i pogróżki tzw. totalnej opozycji wskazują, że gdyby, z kolei, to oni przejęli władzę, to sytuacja może być jeszcze gorsza i kto będzie miał inne, od oficjalnego, zdanie, to marny jego los.

Zasada, „czyj rząd, tego religia”, zdaje się, że ma coraz więcej zwolenników. I nie chodzi mi tu oczywiście o religię rozumianą tradycyjnie, bo takie religie u nas już pozbyły się pretensji do władzy. Chodzi o władzę polityczną i coraz większy, bliski totalitarnemu, zakres jej oddziaływania. co czyni ją bardzo podobną do religii właśnie.

I o ile obecna władza, czyli PiS, tylko testuje ruch w tym kierunku, ale przed działaniami się cofa, to opozycja zdaje się już nie mieć podobnych zahamowań. Czy aby nie grozi nam wpadnięcie z deszczu pod rynnę?

Stanisław Lewicki
https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 7 do “Czy w Polsce zacznie obowiązywać zasada, czyj rząd, tego religia?”

 1. Joannus said

  ”Czy aby nie grozi nam wpadnięcie z deszczu pod rynnę?”

  Szanowny Panie Lewicki, zapewniam – nie grozi nam.
  Bo nie tylko, że jesteśmy już pod rynną, ale w kanale płynąc w kierunku szamba.

  Kto nie rozumie celu nagłaśniania kultu ”wyklętych” nie potrafi wyjść poza emocje.

 2. Moher49 said

  Przecież ma być jedna religia na świecie, pod dyrekcją starszych i najmądrzejszych. Katolicyzm, prawosławie tak się broni jak polski rząd.

 3. Dinozaur said

  Mułła Safanduła wszystkich pogodzi.

 4. lopek said

  Autor nie wie tego, że przed kamerami skaczemy sobie do oczu a poza nimi idziemy sobie na wódkę i śmiejemy się do rozpuku z głupich tubylców?

 5. Plausi said

  „37 byłych uczestników owego Okrągłego Stołu”

  niezapomnianych

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/hala-po/

  „wpłaty 50 tys. zł na WOŚP”, no to wiemy dla jakich „uczestników” zbierane są piniądze przez WOŚP.

  „posła Truskolaskiego, prywatnie syna prezydenta Białegostoku”, a więc syn namiestnika Białegostoku. W demokracji namiestnik traktuje przydzielony mu obszar administrowania jako swój łup, wie, że musi się z plądrowaniem śpieszyć, bowiem jest mu ten łup do łupienia oddany jedynie na okres kadencji.

 6. Jaka CYWILIZACJA w Polsce,która leży między Wschodem a Zachodem,tylko jeszcze bardziej GLOBALNIE,jak to w swoim czasie oceniał Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE.

 7. Young said

  Wszedzie pisanie gadanie mataczenie Polemika wyklady otym co bylo a co nie bylo a co moze byc lub co jest.Dla Polski naszego Panstwa jest podzwonne Oni nas niszcza kansekwentnie a my NAROD SPIMY w najlepsze.
  To wszystkie negatywne aspekty ktore sie dzieja w naszym PANSTWIE POLSCE.Nie da sie zatrzymac ;;;wyborami polemika dialogiem itd.NAROD POLSKI MUSI USUNAC
  ZDRAJCOW SZUBRAWCOW post okraglo stolowych SILA SILA SILA SILA.
  TAKZE TRZEBA SMIALO MOWIC prosto w morde tym ktorzy NISZCZA NASZA OJCOWIZNE ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;SMIERC WROGOM POLSKI SMIERC SMIERC.
  Co nie podoba sie Panstwu ten wpis?
  Co myslisz Pan ze dialogiem kompromisem I wyborami ocalisz to co ma byc zniszczone.Co nie widac ze jestesmy w rozsypce POLAKOW obudza tylko strzaly I wycie syren Gdyz tylko w ten sposob obudzisz ten ciagle USYPIANY NAROD.Ktoremu ciagle wmawiaja ze jestesmy na dobrej drodze ????Jakiej dobrej drodze ??ku zagladzie.DOSC K….a tego

Sorry, the comment form is closed at this time.