Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Koniec świata
  Maverick o Naziści to byli swoi ludzie dl…
  Krzysztof M o Wpieriod – do socjalizmu
  Krzysztof M o Lekarz czy zbrodniarz?
  Krzysztof M o Lekarz czy zbrodniarz?
  Krzysztof M o Lekarz czy zbrodniarz?
  Marcin o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  Krzysztof M o Lekarz czy zbrodniarz?
  Wielka Kopa Tatry o Wpieriod – do socjalizmu
  Krzysztof M o Naziści to byli swoi ludzie dl…
  Krzysztof M o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  Krzysztof M o Wolne tematy (41 – …
  Boydar o Której medycyny potrzebujemy?
  Marcin o Wolne tematy (41 – …
  Boydar o Lekarz czy zbrodniarz?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Gdy dla Polaków „Ameryką” była Brazylia

Posted by Marucha w dniu 2019-03-17 (Niedziela)

Emigracja kojarzy się dziś z Wielką Brytanią lub Skandynawią, wcześniej jeździło się „na saksy” do Niemiec, dla jeszcze starszych szczytem marzeń był wyjazd do Kanady lub USA. Niewielu jednak wie, że na przełomie XIX i XX wieku dziesiątki tysięcy Polaków emigrowały też do… Brazylii. Założyli tam nawet Nowy Gdańsk.

Dworzec Morski w Gdyni – ostatni widok ojczyzny dla setek tysięcy Polaków w XX wieku.

Stacja kolejowa w Nowym Gdańsku została otwarta w 1935 r. Do nazwy podchodzono jednak dość swobodnie, używając wymiennie słów „Dantzig” i „Danzig”.

Brazylia przyjmowała emigrantów chętnie, bo w kraju brakowało rąk do pracy. Wśród Polaków mieszkających poza zaborami rozchodziły się więc opowieści o żyznych glebach w pięknej i ciepłej krainie. Nie odbiegały one od prawdy. Ale historie o niesłychanym bogactwie, jakie rzekomo można tam było szybko zdobyć, o dużo większych niż w Europie kurach czy krowach i jedzeniu rozdawanym na ulicach – można już było włożyć między bajki.

Brazylia z otwartymi rękami czekała na przybyszów, bo w kraju Ameryki Południowej brakowało rąk do pracy przede wszystkim z jednego powodu: zniesiono niewolnictwo…

Mimo to brazylijska gorączka narastała i wkrótce okazało się, że więcej osób z terenów dzisiejszej Polski wyemigrowało tylko do USA. Do 1914 roku do Brazylii wyjechało ponad 130 tys. osób zamieszkujących tereny podzielonej Polski. W 1929 roku mieszkało tam już 230 tys. Polaków.

Brazylijska gorączka

Pierwsze grupy pojawiły się w roku 1869 w stanach Santa Catarina i Parana, sześć lat później emigranci zaczęli przybywać do Rio Grande do Sul, a na koniec w okolice Rio de Janeiro. Większość stanowili chłopi, którzy znali się na rolnictwie. Od samego początku zakładali polskie osady, jak Orle, Warta, czy Nova Dantzig. Nowy Gdańsk to dzisiejsze Cambé, gdzie dominowali jednak niemieckojęzyczni gdańszczanie.

Prawdziwa „brazylijska gorączka” zaczęła się w 1890 roku. Wtedy właśnie kulminacyjny moment osiągnęły plotki o tym, że właśnie w Brazylii papież buduje „nowe, katolickie państwo”, w którym wszystkim będą przysługiwały równe prawa. Do portów w Bremie i Hamburgu ruszyli więc najbogatsi, którzy mieli pieniądze na drogę i marzenia do ocalenia. Nie pomagały nawet desperackie kroki władz, które zabroniły sprzedaży nieruchomości i nie wydawały dokumentów – emigranci wyruszali w drogę bez nich.

Nie wszyscy jednak docierali do celu. Najsłabsi umierali już na statku, bo kilkutygodniowa morska podróż bywała zbyt ciężka dla osłabionych organizmów. Część żegnała się z życiem już na brazylijskiej ziemi, ale nawet zanim zdążyli się z nią zaznajomić. Obozy, w których uchodźcy przechodzili kwarantannę dalekie były od sterylnych, więc choroby wykończyły mnóstwo ludzi.

Polacy nie gęsi, ale… mówić mają po portugalsku

Komu wystarczyło zdrowia i uporu, ten mógł liczyć na pomoc brazylijskiego rządu. Chłopi otrzymywali 25 ha ziemi, którą musieli uprawiać. Po ok. pięciu latach uczciwej pracy można już ją było spłacić i samodzielnie gospodarzyć na niemałym gospodarstwie. Nie wszystkim to się jednak spodobało. Część wróciła nawet do kraju, ale większość zacisnęła zęby i została – walcząc z chorobami, klimatem i chaotycznymi brazylijskimi urzędnikami.

Szybko się zasymilowali, ale też starali kultywować tradycje: zakładali polskie szkoły, kościoły, kluby. Idylla nie trwała jednak długo. W 1938 roku prezydent Getúlio Vargas rozpoczął proces nacjonalizacji. Zamknięte zostały wszystkie szkoły, w których nie uczono po portugalsku, zakazano nawet używać języków emigrantów. Niektórzy organizowali coś na kształt „tajnych kompletów”, ale większość nie protestowała – rebelii mieli dość we własnym kraju.

Dziś szacuje się, że Polaków i ich potomków w Brazylii może być nawet ponad milion. Wielu z nich zrobiło spore kariery, by wymienić tylko gubernatora stanu Parana, Jaimego Lernera, piosenkarkę Angélicę Ksyvickis czy byłego mistrza Formuły 1, którym został Emerson Fittipaldi. Historie nie tylko tych emigrantów zbiera powstające w Gdyni Muzeum Emigracji, które chce zgromadzić jak najwięcej świadectw i historii naszych przodków na brazylijskiej ziemi.

Michał Sielski
m.sielski@trojmiasto.pl
6 marca 2013
https://www.trojmiasto.pl/

Komentarzy 60 do “Gdy dla Polaków „Ameryką” była Brazylia”

 1. RomanK said

  UJ panie Sielski co tam jakies marne 300tys….ze zaborow..biednych bezrolnych chlopow i fornali liczacych na wlasny kalwalek ziemi…
  Opowiedz pan o emigracji z pszepieknego PRLu…ktory w sile rosl, a ludzoim zylo sie na kartki:-))) nie 300 tys ..taka czasteczka to Latina i male podobozy uchodzcze..z lat 70-80….
  Do dzis spadkobiercy PRL. czyli IIIRP, jako PRLbis wstydza sie podac dane statystyczne…
  10 mln ludzi….za kawalkiem chleba…wszystko w wieku produkcyjnym , z wyuczonymi zawodami…az zrobilo sie brak rak do pracy:-)))) na panskim:-)))))
  Daruj se pan tamtych…oni juz stali sie miejsowymi…na czym rosnie na to wyrosnie…patrz pan -gdzie i skad da sie sciagnac to…co juz chyba nie wroci..jak poprzednie….

 2. Zbyszko said

  RomanK @1 zachęcam do przeczytania :
  http://gibson.neon24.pl/post/147108,przestancie-likwidowac-ten-socjalizm-bo-go-juz-dawno-nie-ma
  i może jeszcze to :
  http://gibson.neon24.pl/post/147375,po-reformie-sluzby-zdrowia-pieniadz-idzie-za-pacjentem
  BO takich artykułów można by napisać sporo. Oczywiście nie wszystko jeszcze grało, nie wszystko zawsze trybiło bo sabotażyści z – nazwijmy to -kręgów Wolnej Europy robili wodę z mózgu Polakom jak to w innych krajach miód płynie… rynsztokami…
  Dzisiaj mówi się, że pierwsza Solidarność była konieczna bo to czy owo. Dopiero druga była zła. Otóż…

  Gdyby nie było pierwszej, jako odpowiedzi na prowokacje i sabotaże gospodarcze, to nie byłoby Solidarności drugiej.
  Na Gierku planowany był pucz wojskowy, ale wcześniej należało pozyskać do tego milionowe rzesze tzw klasy robotniczej.
  Pozyskano ich pustymi półkami, które spowodowane były różnorakimi sabotażami gospodarczymi (np niszczenie nowych pobudowanych przez Gierka PGR,ów – tuczarni trzody chlewnej, wywożenie art spożywczych do dołów w lasach zrobionych ciężkim sprzętem, zamiast do sklepów. Ówczesne Dzienniki Telewizyjne wiele razy pokazywały odkryte takie sabotaże. Odstawianie całych pociągów z artykułami przemysłowymi rynkowymi, zamiast do sklepów, na bocznice do rozkradzenia itd, itp).
  Z drugiej strony bardzo silna indoktrynacja prozachodnia i antypolska (np radiowa Trójka z amerykanizującymi prezenterami. i nie tylko), obrzydzająca Polakom ich Ojczyznę ta kultura popularna, kabarety, filmy tzw wielcy reżyserzy i aktorzy (Człowiek z marmuru, żelaza itd), piosenka, ale i np współczesne sztuki plastyczne…
  To wszystko razem do kupy i wiele pewnie jeszcze innych punktów planu przejęcia Polski spowodowało, że polscy robotnicy Gierka obalili i… odeszli na swój SĄD Ostateczny z wielkim grzechem plucia na Królestwo Matki Boskiej Królowej Polski…

  A obecnie także i Pan pluje na ten dar Pana Boga, który dostaliśmy po Ślubach Jasnogórskich w 1956 roku
  A to, że Polska jest darem Pana Boga pod specjalną ochroną Matki Boskiej możemy przeczytać tu :
  http://gibson.neon24.pl/post/147859,nie-pozwole-na-zaglade-narodu-polskiego
  Więc wtedy zamiast słuchać „Wolnej Europy” to trzeba było pokazać Panu Bogu że zasłużyliśmy na ten dar, co chyba nie za bardzo nam Polakom wyszło, skoro Pan Bóg chyba nam odbiera tą naszą Ojczyznę.
  Jak widać z posta do którego link wstawiłem powyżej, jest jeszcze szansa, ale czy my Polacy będziemy prosić o pomoc Matkę Boską MODLITWĄ I NAWRÓCENIEM o pomoc w odzyskaniu naszej Ojczyzny?
  Jak na razie to Polacy są narodem o wiele bardziej wesołkowanym i luzackim w czczeniu Pana Boga i Matki Boskiej, niż pobożnym i bogobojnym…

  Panie RomanieK, zachęcam więc do głębokich refleksji, także by zmyć to plucie na ten otrzymany po Ślubach Jasnogórskich dar naszej Ojczyzny

 3. ojojoj said

  Amerykanie tez jezdza w Iraku jak w Polsce.

  Amerykanski czolg ma w d.. samochody cywilne:

  https://www.liveleak.com/view?t=CMRLK_1546420714

 4. Zerohero said

 5. RomanK said

  Panie Zbyszko… jesli pan , zupelnie serio uwaza, ze Stalinowski Surwysynki Najazd Czerwonych Jewszekow i zainstalowanie ich rezymu zwanego PRL na zywej tkance katolickiego narodu…to byl Dar od BOga….to ja panu mowie- chociaz’em nie schrink….
  -Panie Zbyszko- Pan jestes Pojebany.!
  Idz pan po pomoc…ja boje sie, ze tylko egzorcysta panu moze pomoc, bo to na zwyklego jebla mi wcale nie wglada:-))))z pojebami to ja mam cale zycie do czynienia i pracuje na codzien… Zdewocialy komuch ..to musi byc demoniczny przypadek.

 6. ojojoj said

  super zerohero, a wy tam roman w tym teksasie przestancie popijac uiskacza tanim piwem

 7. Marucha said

  Re 5:
  Rozumiem, że lepszą alternatywą byłoby podporządkowanie Polski Zachodowi w 1945 roku.
  Czy mógłby Pan opisać prawdopodobne tego skutki?
  Bo ja mogę.

  Tylko proszę mi nie pisać o Polsce „niezależnej od nikogo”.

 8. Ad. 2

  dar Pana Boga

  Więc Bóg, pańskim zdaniem, robi nam prezenty? 🙂

  Bóg robi, co chce. Czasami prezenty. Które nazywa się łaskami.
  Admin

 9. hulajdusznik said

  Podróżowałem trochę po świecie, Polskę (w dzisiejszych granicach) zwiedziłem prawie całą. Rozmawiałem a wieloma Polakami oraz potomkami Polaków. Przeczytałem mnóstwo książek i artykułów o polskich tułaczach za chlebem ale wciąż nie mam weny do opisania tego wszystkiego w jednej sensownej rozprawce. Czytając powyższe komentarze przypomniała mi się pewna zabawna historia, jaką opowiedział mi pewien pan mieszkający w Szkocji, który pochodzi z Chełmży. Był świadkiem rozmowy pomiędzy ojcem i synem siedzących w piwiarni o gwarowej nazwie „Szanghaj”. Było to w latach osiemdziesiątych.
  – I co? Wyspołeś sie wczoraj na tym je…ym styropianie?
  – Tata, ni, bo cało nocka pilim bimber.
  – Nu jo, a teroz pewnie powisz matce, że bylim, k…a, w kościele?
  – A co mum powiedzić?
  – A jak spyto, co było na kazaniu?
  – To powiam, żem przysnuł po tym je…ym strajku.
  – Wisz synek? Mój łojciec mioł jechać do Ameryki, ale przechloł piniendze na bilet.
  Syn patrzy na ojca z niedowierzaniem i po długiej chwili mówi:
  – Tata… Ale twój łojciec był gupi…!
  – Mój?! Chyba, k…a, twój!
  Takie to bywają Polaków przy kuflach rozmowy – nawet i dziś. Zmieniły się jedynie rekwizyty. Polskie piwo jest polskim tylko z nazwy, zniknęły szklane kafle robiące za popielniczki, a rodzima „kurwa” w znaczeniu przecinka coraz częściej zastępowana jest różnymi odmianami „fucków”.

 10. JO said

  ad.2. Pan Roman K wie dobrze jak bylo.
  Edwarda Gierka syn byl/jest w PRL BIS w PO.

  Gierek wspomagal zydow we Wloszech niszczac wlasny potencjal samochodowy – rozwalenie URSUSA to za jego czasow sie zaczelo…

  Licencje Fiata…

  Wprowadzenie niespotykanej, zabojczej konsumpcji wzorowanej na zachodzie….

  Przecwiczenie wiekotowarowych sklepow na naszych warunkach – Sklepy Spolem, etc, etc to poczatki wielkotowarowki TESCO..

  Rozwalenie Etyki no I za Gierka wprowadzono do Kosciola Reformy Posoborowe…

  Niestety Kardynal Wyszynski mimo staran moze…, wiecej dopuscil do zla , ktore sie rozlalo, niz zapobiegl.

  Niestety Polscy Narodowi Komunisci dali sie uzyc a potem wykopsac.

  —————————–

  Laska Pana Boga dopiero przyszla z Bractwem Piusa X, ktore przywrocilo Sw Tradycje nam Polakom I to I tylko to daje nam szanse na przetrwanie.

  Co Pan robi w tej sprawie?

  Jakie Pan ma Dobre Owoce?

  Gdzie Pan I z kim Dziala?

 11. BANTUSTAN W POLIN said

  BYYLE GOJOW WYGNAC Z POLIN wypedzic i ukrasc im WSIO!! KAMIENICE ULICE WSIO WSIO WYGNAC GOJOW ZA CHLEBEM

 12. NC said

  Kurytyba
  http://www.magazynpolonia.com/artykul/polonia-swiat,kurytyba-stolica-brazylijskiej-polonii,51337047d6e24
  https://en.wikipedia.org/wiki/Curitiba

 13. Zbyszko said

  RomanK @5 Powojenne prześladowania Polaków przez NKWD-owców były jeszcze kontynuacją tej kary Bożej zapowiadanej tutaj :
  .https://www.youtube.com/watch?v=SKHGlZS8rK0&t=504s
  Jak wiemy Pan Jezus przychodził tam z Orędziem MÓDLCIE SIĘ I NAWRACAJCIE SIĘ jeszcze w 1949roku. Jak wiemy także, przed II wojną co roku ginęło w strasznych męczarniach ok 1,1mln! abortowanych dzieci (był to przede wszystkim skutek sanacyjnej polityki egoizmu klasy – nazwijmy to – panów, którzy utrzymywali ludzi w biedzie więc prostytucja była jednym ze sposobów na przeżycie. Chyba właśnie dlatego Pan Bóg tak boleśnie rozprawił się z panami).

  Jak wiemy, Śluby Jasnogórskie, można powiedzieć, błyskawicznie doprowadziły do tego że na szczyty władzy dostali się Polacy i wtedy zakończyło się te masowe rozprawianie się z Polakami.
  To że Śluby te zostały wysłuchane mamy dowód w obecnych Orędziach, gdzie Matka Boska mówi nam wyraźnie :

  „ …Ja Maryja, Królowa narodu polskiego, którą Mnie, Jan Kazimierz na Królową waszą powołał, którą Mnie, Kardynał Wyszyński na Matkę waszą powołał, mam was dzieci w Swojej matczynej obronie i nie pozwolę na zagładę tego narodu i będę przed Bogiem orędować za wami, tak Mi dopomóż Bóg. Ale wy dzieci Moje módlcie się i błagajcie Mnie o to (… ) Ja wam dam zdroje łask Zbawiciela waszego, który Mnie, Matkę Swoją upoważnił do orędowania za wami. Pan ma dla was, dla ciebie Polsko łaski i Zbawienie (…) Niech nikt się nie waży stawać na drodze Moim postanowieniom i łaskom…”
  Tutaj można szerzej o tym poczytać:
  http://gibson.neon24.pl/post/147859,nie-pozwole-na-zaglade-narodu-polskiego

  Więc proszę sobie nie kpić z tego ówczesnego daru Pana Boga, bo TAM z całą pewnością zostanie Pan o to zapytany, tak samo jak cała masa Solidarnościowych pyszałków, którzy zamiast zwrócić się do Niej – naszej Królowej, wyprowadzili otumanionych „wolnością” Wolnej Europy robotników na ulice. Czy Pan też wtedy podjudzał, judził?
  Wyprowadziliście Polaków na ulice w 1968 roku bo Michnika relegowali z UW?, bo cukier zdrożał z 8zł do 8,50?, zamiast stanąć murem za Gomułką i Gierkiem, którym na niższych szczeblach władzy robili sabotaże?
  Zamiast np prosić Pana Boga pokutą i modlitwami o kościół w Ciścu (na Podbeskidziu, k/Węgierskiej Górki) to poważnie naruszyliście ziemskie prawo i Prawo Boże i bezczelnie przede wszystkim w stosunku do Pana Boga wybudowaliście tam kościół w ciągu jednej nocy i jeszcze się tym teraz chełpicie? Czy Pan Bóg nawołuje nas do łamania ziemskiego prawa, czy przestrzega nas Pan Bóg przed tym (Pismo Święte, Św Paweł List do Rzymian)?…
  Czy cały szereg takich samych aroganckich poczynań Solidarności, strajki, profanowanie kościołów strajkami i kazaniami politycznymi, zwoływanie różnorakiej hucpy po zakładach pracy i firmowanie jej Mszami św podobało się Panu Panu Bogu? Co mieli zrobić księża gdy zgraja robotników zamiast pracować (i modlić się w domach i kościołach) chciała odprawiać Mszę Św w fabrykach? Te wtedy hucpy solidarnościowe były szczytem braku Wiary w Pana Boga.

  Panie RomanieK… zachęcam do NAWRÓCENIA, POKUTY (z tego grzechu pychy Solidarności trzeba się wyspowiadać, bo nie przeżyły tej naszej pychy miliony Polaków) I ZADOŚĆUCZYNIENIA, PRZEDE WSZYSTKIM MODLITWY. I to nie tylko swojej pokutnej modlitwy, ale inicjowania wszelkich działań a nawet całych ruchów modlitewnych, przede wszystkim różańcowych, czyli zachęcania innych Polaków do tej wspólnej modlitwy pokutnej i przepraszania naszej Królowej za tą naszą NARODOWĄ PYCHĘ.

  Uprzedzając Pana głupie tłumaczenie od razu odpowiadam : to TOTALNE już teraz poniżenie narodu polskiego, odebranie mu tego daru Ślubów Jasnogórskich, czego jest wynikiem? Zadowolenia Pana Boga z narodu polskiego czy porządnego już chyba zdenerwowania Pana Boga wszelakim Go obrażaniem, czego symbolami niech będą np takie zjawiska solidarnościowo-neokatechumenalnego rozpasania na „chwałę” Pana Bogu „:
  ten zespół otwierał ŚDM w Krakowie
  .https://www.youtube.com/watch?v=MpByIFqchYs
  a to firmują biskupi i księża
  .https://www.youtube.com/watch?v=hS00XB6Wwrk&t=14s
  Wiele można by tu jeszcze wstawiać takich materiałów, nie będę się już pastwić. Zachęcam do BARDZO GŁĘBOKICH refleksji, zanim Pan coś jeszcze napisze

 14. Zbyszko said

  JO @10 jak wiemy, Edward Gierek nie chciał znać swojego syna.
  A propos Fiata, to Gierek przede wszystkim chciał dać Polakom motoryzację, jak wiemy potem były prace nad polskimi udanymi modelami (np sportowa Syrena), ale przez sabotażystów były marginalizowane
  Jeżeli rozwalanie URSUSA zaczeło się za czasów Gierka, to z całą pewnością nie z jego inicjatywy a sabotażystów (dzisiejszych beneficjentów puczu na GIerku).
  Danie Polakom nowoczesnych produktów (np elektroniki) było rozpasaniem konsumpcyjnym?
  Niestety przemiany Polski po Ślubach Jasnogórskich zbiegły się z posoborowym rozwalaniem Kościoła co z całą pewnością przyczyniło się do zniszczenia tego daru Bożego naszej Ojczyzny, poprzez rozwalenie wiary Polaków posoborowym „idę do Jezusa bo On też czuje bluesa”, jak śpiewała wtedy oazowa młodzież…
  To prawda można powiedzieć że ten cały Neokatechumenat ( .https://www.youtube.com/watch?v=XMYrdckG-gk ) to był (i jest) bardzo niebezpieczny koń trojański w Kościele i w Polsce

 15. Ad. 8

  Bóg robi, co chce. Czasami prezenty. Które nazywa się łaskami.
  Admin

  Tak jest. Ale to jest raczej od święta. A nie na codzień. I to od wielkiego święta… To raz. A dwa – nigdy nie wiemy, czy właśnie teraz jest to święto…

  PS. Czy Szatan potrafi udawać Pana Boga?

  ———-
  No więc lepiej nie rozważać, co jest darem Boga, a co nie jest… i kiedy…
  Admin

 16. Troll Polonii said

  Kartki zywnosciowe zafundowaly Polsce Stany Zjdnoczone – sakncjami.
  Po raz pierwszy zobaczylem kartki zywnosciowe wlasnie wtedy jak powstawala Solidarnosc w latach 70-tych.
  Podobno byly kartki zaraz po wojnie ale ja nie pamietam.
  Ja pamietam jeszcze, ze w Anglii byly tez kiedys kartki na cukier.
  pewnie tez im Stalin zafundowal.

  Tylko w latach 1979- 81 wyemigrowalo z Polski 2 miliony Polakow.
  Nam sie akurat dobrze wiodlo na Zachodzie bo PRL dala nam znakomite wyksztalcenie; nasze kwalifikacje – od zasadniczej szkoly zawodowej po uniwersytet i doktoraty – byly rozpoznane na Zachodzie.
  Klopoty mieli prawnicy i lekarze, ktorzy musieli sobie nostryfikowac dyplomy. Troche zrozumiale bo w Polsce prawo bylo oparte na prawie rzymskim i nie mielismy prawa obyczajowego, tylko statutowe.
  Natomiast lekarze musieli sie doksztalcic z sytemu glownie administracyjnego; pisania recept nie po lacinie, nazewnictwa lekow, a takze medycyny tropikalnej i prawa medycznego itp. System szpitalnictwa tez byl na Zachodzie inny; W PRL-u nie wypuscili ze szpitala dopoki pacjent nie wyzdrowial. Nikt kobiety po porodzie nie wyrzucal do domu po dwoch dniach. Noworodki byly badane przez pediatrow zaraz po urodzeniu. W Polsce w szpitalach byly codzienne poranne wizyty zespolu lekarzy . Wszystkie diagnozy i opinie dyskutowano wspolnie i tak samo decyzje podejmowano wspolnie. Zaden lekarz indywidualnie nie decydowal o wypuszczeniu pacjenta do domu.
  Naturalnie nie mielismy wielu urzadzen diagnostycznych – i tego tez trzeba bylo sie nauczyc.
  Do tego dochodzila bezwzglednie dobra znajomosc na przyklad jezyka angielskiego czy niemieckiego itp, w zaleznosci od kraju osiedlenia.

  I ciekawe co wiecej kosztuje: Palac Kultutry czy… Trump Tower?

 17. Troll Polonii said

  14
  Zbyszko
  Niektorzy rodacy z zascianka juz tak poglupieli, ze uwazaja, ze w przeciwienstwie do Gierka, to pan Duda jest wielkim blogoslawienstwem dla Polakow!.

  Polska przezywa kolejny masochizm polityczny: orwellowskie przykazanie stalo sie sztandarem polityki konsumeryzmu:
  4 nogi dobre- dwie nogi -zle.
  Czworonogi maja sie dobrze.

 18. Kura domowa said

  Odp. Dla Pana Trolla.
  Dodam od siebie, urodziłam się w 80 roku. Kiedy mama była w ciąży, lekarz badał ja trąbka, nie było przecież usg jak dziś. W wyobrazi sobie Pan, że lekarz wyznaczył jej datę porodu i tego wyznaczonego dnia mama mnie urodzila.

 19. Marucha said

  Re 17:
  Gdyby Pan wiedział, ile na Faceboku jest grup typu:

  „Murem za PIS!”
  „PIS to nadzieja dla Polski”
  „Popieramy rządy PIS”
  „Kochamy prezydenta Dudę”
  „Sympatycy PIS z Kozich Dubek”
  „Klub zwolenników PIS z Pierdułek Górnych”
  ….
  I ile te grupy mają zwolenników…

 20. Voodoosch said

  Przenajmundrzejsza Wikipedia mowi, ze Polonii w Brazylii to moze byc i 3 miliony.

 21. RomanK said

  E tam trabka badali… Trola ,Ojjoja, Zbyszka… Spartanie zaraz po urodzeniu takich bez zadnej trabki..oceniali po wygladzie …pomacali po lbie i wyrokowali- glupek..i wyrzucali na gnojownik…Stad w Sparcie …nie pisali takich glupot -ze kartki widzieli …jak powstawala Solidarnosc w latach 70tych…..
  Kartki palancie wprowadzili w 1976 roku…zaraz po zjedzie partii…jak zaczeli krasc i wywozic majatek narodowy i lokowac w Safe Haven..na kontach SB i WSI….
  Sprawdz co to za kapital inwestowany jest obecnie w Polace w ..tak ten na autostrady i inne publiczne projekty????:-))))
  Kto zarabia na ich budowie , na obsludze…a kto placi….. to sie nazywa wykorzystc Polakow kilka razy :-)))) Okrasc, potem im to kradzione -okradzionemu pozyczyc na procent , zarobic na budowaniu dla niego to co jego:-)))) i exploatowac….za wysokie oplaty…
  i kupowac zamki , yachty….to was wszarze nie interesuje…… Potrab im Kurko Domowa….moze dotrze …bo ja to moge ich tylko pomacac po lbie:-)))))

  Naoczni swiadkowie histerii:-)))))
  I co panie Gajowy dziwi sie pan tym wpisom na Pejsbooku??? ja wcale…. Widzi pan jakas inna altenatywe????..prosze niech pan ja pokoloruje….:-)))) jak Zbyszko, czy Troll Gierka:-))))

 22. Marucha said

  Re 21:
  Ja widzę alternatywę, panie Romanie. Tylko nie widzi jej polactwo. A jakby nawet zauważyło, to by wyśmiało. Bo wed-lug Polactwa na Białorusi pensje wypłacają sedesami i bimbrem, a Polactwo tego by nie chciało.

 23. Zbyszko said

  RomanK @ no niestety tak już jest, że diabeł potrafi przysłonić ludziom pewne obszary by ich nie widzieli. I tak np jakiś dr czy nawet prof medycyny, wielki fachowiec w swojej dziedzinie, nie widzi niczego złego w mordowaniu ludzi, którzy normalnie już zyją z tym tylko, że na razie jeszcze w łonach matek.
  Obawiam się, że pan ma pewne obszary swojego myślenia podobnie przesłonięte i niestety nie widzi (albo nie chce widzieć pewnych FAKTÓW.
  Bo to co ja opisałem w sensie sabotowania gospodarki Gierka, widziałem na własne oczy, bo zarówno widziałem nowy doprowadzony przez sabotażystów (z którymi w zmowie za jakąś drobną szmendę bralła udział załoga) do upadku PGR w Gryfinie (a było takich przypadków więcej), widziałem wiele razy w Dzienniku Telewizyjnym relacje z odkopanych leśnych dołów z pomarańczami czy innymi produktami spożywczymi, widziałem także ludzi z szajki która okradała pociągi odstawione na bocznicę a którzy sprzedawali np maszyny walizkowe Łucznika, czy odkurzacze i inne…
  Pan tego nie widział, bo pewni stał pan pod bramą swojego zakładu z flagą z okrzykami na ustach „my chcemy więcej, za mniej pracy” itd, itp…
  Pewnie też pan kupował na lewo te kradzione artykuły, bo państwowe czyli niczyje więc można kraść, czy się stoi czy się leży 2tyś się należy, jak ci wódka w pracy szkodzi porzuć pracę o co chodzi? niech już przyjdzie ten NIemiec i kupi tą Polske, bo będę jeb..ł za dwóch, ale będę widział za co”? Tak to było w pana przypadku?
  Tym się chyba różnimy

 24. RomanK said

  Panie Gajowy nie badz pan taki wrazliwy:-))) ze pana wysmieja…. Kazdego wsmieja , takie sie juz ulengly przy pomocy trabki….:-)))) co ja Gierek lekarzom kupil:-)))
  Jaka ta altenatywa????
  Jak taka sama, jak pana Jaskowa …to najpierw trzeba sprawdzic na krolikach…..

  Panie Zbyszko..a pan to kiedys mial jakas pawdziwa robote????czy tylko widzial w dzienniku telewizyjnycm????UMiesz pan cos zrobic???

 25. Zbyszko said

  RomanK @24 z mojego porównania (chociaż od ok 20 lat nie oglądam telewizji) to ówczesny Dziennik Telewizyjny był szczytem prawdy w porównaniu z dzisiejszymi Wiadomościami, Faktami itd, itp…
  Proszę pana, mogę panu zaręczyć, że Polska długo, długo przed Gierkiem a po nim to w ogóle nie miała takiego przywódcy jak on.
  To że ten drugi garnitur władzy okradał, sabotował, niszczył, kombinował jak przejąć tą naszą Polskę to my wszyscy wiemy. Niczego nowego pan tu nie odkrywa.
  Problem leżał nie w tych wichrzycielach- sabotażystach a zwykłych normalnych ludziach którzy dali im się zwieźć.
  Jak mówił Gierek „polska klasa robotnicza ciężko jeszcze zapłaci za to, że zaufała tym wichrzycielom z Solidarności”.
  Jeżeli zdobył pan jakieś wykształcenie (za darmo w PRL-u), to Gierek liczył także na pana, że pan i panu podobni sukcesywnie będziecie zastępować tych wichrzycieli a nie że skumacie się z nimi za jakąś drobną szmendę. Bo widać z tego że Pan skumał się z wichrzycielami- sabotażystami a teraz został pan w rozpaczy z ręką w nocniku że oni pana wykorzystali i spuścili kanalizacją.
  I teraz do koga pan ma pretensje? do Gierka?, że to wszystko co dzisiaj mamy to przez Gierka? Pan też teraz soi na tych demonstracjach z hasłami typu „precz z komuną”?
  Chyba sam śmieje się pan z tych swoich „mądrości” (chociaż pan jest święcie w nie przekonany). I tak ma pan szczęście że pan przeżył, bo wielu podobnych panu którzy z panem stali przed bramą swoich zakładów a potem jako Solidarność je sprzedali za jakieś drobne… obietnice, już dawno poumierali z głodu

 26. Zbyszko said

  RomanK @24 proszę pana, ja na początku lat ’70 pracowałem na tzw wielkich budowach, gdzie majster (kilka brygad pod sobą) zarabiał 25tyś zł/m-c! a polski Fiat kosztował wtedy 120tyś… czy potrafi pan sobie to wyobrazić?! za pół roku pracy duży Fiat!?… ale wichrzyciele i wtedy juz działali i robili wodę z mózgu ludziom że na Zachodzie są dzielnice czerwonych latarni a Polsce jeszcze nie.
  Więc mamy pornografię w kioskach, na którą zamieniliśmy naszą Ojczyznę. Jest pan chyba usatysfakcjonowany?

 27. Troll Polonii said

  21
  RomanK
  Troll nie urodzil sie ani w Sparcie ani w Polsce.

  A to, ze Polacy mieli znakomite wyksztalcenie nabyte w PRL, ktore bardzo sie przydalo w rewolucji komputerowej na Zachodzie, to nawet RomanK moglby zauwazyc gdyby chcial.
  I to ze polscy hydraulicy ratowali przerdzeiwala Anglie to chyba tez sie panu obilo o uszy.

  A co sie dzialo w Polsce w roku 1976 to moze sprawdzic RomanK w raportach CIA.
  Zycze przyjemnej lektury. Jest w sieci.

 28. Zbyszko said

  RomanK Jeżeli dyskutantowi brakuje argumentów, to sięga po inwektywy. Pan posiada argumenty takie które widoczne były gołym okiem ;kartki na mięso, talony itd A czy tak na pana chłopski rozum, nie da się pomyśleć trochę głębiej? Który przywódca narodu byłby na tyle głupi, że nie widziałby związku pustych sklepów z niepokojami społecznymi, tym bardziej że widziałby jak na dłoni, jak w taki sam sposób imperialiści amerykańscy dobrali się do Salvatore Allende?
  Tam w Peru było podobnie, ten sam scenariusz na pucz wojskowy…
  Co z tego skoro świadomość powszechna była wtedy taka jaką pan reprezentuje do… dzisiaj. Do dzisiaj tylko kartki na mięso, puste sklepy, komuna itd itp… żadnej refleksji? żadnego śladów głębszego myślenia na twarzy? Tak jak tam pana wtedy ci wichrzyciele- sabotażyści zmanipulowali, tak pozostało do dzisiaj?
  Niech sie pan postara jednak siąść wygodnie gdy będzie pan miał czas i pomyśli….
  Tak jak w tym kawale o bacy :
  -Baco siedzicie to może byście tu trochę pomogli?
  – nie bo nie mom casu bo siedza i myśla
  – a co robicie jak mocie cas?
  – a… to wtedy ino siedza..:-)

 29. Boydar said

  „… i zainstalowanie ich reżymu zwanego PRL na żywej tkance katolickiego narodu …”

  Pan jesteś prawdziwy artysta, Panie Romanie. Nawet jak Pan krzyżyk z bemolem zamieni, to publiczność jest zachwycona; o ile zauważy.

 30. RomanK said

  Panie Zbyszko…wyobrazic to ja sobie potrafie takie kawalki …ze wstyd:-)))))
  Ale niektore to powiem panu nawet moja wyobraznia z konfrontacja rzcywistosci wysiada… nie tak dawno jakis entuzjasta przyjechal do warsztatu kolegi ze Syrena….tak ta tak przez pana chwalona…i zatkalo i mnie i kazdego kto ogladal…Pytamy kolege co to za silnik..i on nam powiedzial -ze ten silnik to tak naprawde byl do motopompy…reszta zrobiona tak, ze ludzie sie za lby brali…i przyznam sie ze , zelgalem ..powiedzialem Amerykanom ze to jest samochod jaki zrobili Robinson Cruzoe z Pietaszkiem na bezludnej wyspie, jak sie im spieszylo….bo inaczej nikt by nie uwierzyl w mysl techniczna PRL owskich inzynierow swietnie wyksz-taconych:-)))
  A ten brygadzista nie nazywal sie aby Albin Siwak??? ten co mu placili 25 tys????
  A pan to na budowie marxizmu w komitecie pracowal???? …gdzie pan widzial brygadziste z kilkoma brygadami…panu sie myli brygadzista z pierwszym sekretarzem POP:-)))))
  A mozes pan Hajdusznika widzial…on tez ma fajna robote..jezdzi wszedzie i wszystko podsluchuje co ludzie gadaja:-)))) i placilii i placa…. jak wtedy Siwakowi:-))))
  NO a teraz panie Zbyszko neich pan odmowi trzy razy miedzynarodowke i zatanczy Gorzkie ZXale…:-)))….

 31. NICK said

  Marucha Pan. (22)
  Nawet misię to było i śniło.

  Rzeczywistość odstąpiła od RomanaK. Przykre. (24).

  Nie wiem o co chodzi.

  No, może wiem.

  Szkoda ludzia.
  Nie żartuję i podtrzymuję moje oceny.

  Panie RomanieK.

  Jeżeli służby oceniają Pana jako nieprzydatnego?
  Dołącz Pan do normalnych.

 32. Boydar said

  Gdyby w naszym świecie nie było nawet pół służby, Kolega Kafel do normalnych nie dołączy.
  Z jednej strony ma zapiekły żal, do Polski i Polaków, dzisiejszych. Zawiedli Go i okradli. Głównie z Polski.
  Z drugiej zaś, jak w każdym człowieku, tli się w Nim nadzieja. Że świeczki upatruje gdzie upatruje, nie nasza rzecz. Punkt widzenia mocno zależy od punktu siedzenia.
  Tak czy siak, na normalną normalność ja u Niego miejsca nie widzę.

  Ale na pewno jest człowiekiem, i ma uczucia, co niewielu się przydarzyło. Bierzmy Go jakim jest, wiele spraw rozumie może i lepiej od nas. A że nie czuje jak my ? Tak Mu los zdarzył. Współczujmy, bo to garb.

  Nie możemy Go cynicznie kopać, bo jest inny, ja sam jestem inny, ale to nie solidarność; mentalnie dołączylibyśmy do tych, którzy krzywdę zrobili Jemu. I to jeszcze na starość, romanową. Szatan by nam wódkę postawił. Niedoczekanie !

 33. NICK said

  Każdy ma uczucia.

  No i co?

  Nie dołączy.

  Mamusię moją spotwarzał. Matkę mego Boga.
  Królową.
  Wyniesioną na tron polski.

  Nikt JEJ nie pozbawił Tronu.

 34. Boydar said

  No, kurtularny to On fucktycznie nie jest. A może Mu teraz wstyd ? Tylko głupio przepraszać, jakiegoś nicka …

  A Jej ? Gorsze rzeczy uczynić próbowali, i co, po nich nawet robaki nie płaczą, a Ona dalej jest Królową. Ale co prawda to prawda, honoru Władcy wierny poddany bronić powinien jak swojego, a nawet bardziej.

  No przecież napisałem, że nawrócenie Kolegi Kafla na wiarę chrześcijańską to nasza droga, do Damaszku.

 35. NICK said

  Marakesz i Grenada.

 36. Zbyszko said

  RomanK…. po prostu brakuje mi słów, że ta polska ziemia musi nosić takie indywidua, które plują na nią, które wyszydzają z tej ziemi, które są w stanie sprzedać ją za blichtr i zakłamanie zachodniej „kultury”, indywidua które za nic mają wysiłek pokoleń takich jak pokolenie pana Albina Siwaka, pokoleń które w ciężkich pionierskich warunkach, odbudowały ten kraj, nie patrząc, nie oglądając się okupanta, by ich dzieciom i wnukom żyło się lepiej…
  Brak mi słów, że Polak może pluć na Polskę, bo jakiś dupek amerykanin śmiał się z polskiego samochodu (tak jakby te zachodnie z lat ’50 były lepsze. Np Citroen C2)…
  Brak mi słów, że można pluć na tą wielką historię Kraju wybranego przez Matkę Boską, na Jej Królestwo, na Ojczyznę wielkich synów tego narodu, którzy Matkę Boską i tą Ojczyznę szczególnie umiłowali,brak słów, że można pluć na swoją Ojczyznę tylko dlatego że jakiś okupant ją sabotował, hamował, blokował rozwój gospodarki tego Kraju, który mimo to wzniósł się na wyżyny nieosiągalne nigdy przed tym ani po tym okresie (bo chyba te dzisiejsze hangary hipermarketów czy centr przeładunkowych nie stanowią o rozwoju naszego potencjału gospodarczego)…
  Brak słów… niestety ta polska ziemia nosi także indywidua o mentalności bezdusznego cinkciarza, przeliczającego wszystko na dolary…

  skreśliłem ostre słowa o mojej honorowej reakcji na tą obrazę Matki Boskiej (z uwagi na Nią)…
  P.S. Krytykowany Pan Albin Siwak nie odważyłby się tak podle zachować wobec swojej Ojczyzny i Matki Boskiej, Którą czci pełnym sercem

 37. RomanK said

  Heheheh dupki..wyobraznie to mata na miare waszych ambicji:-)_))) Spekulujta..zatem….nie na wasze macane przez nieSpartan lepki:-))))
  Nawracac????? najwyzej to mozeta mnie pocalowc….wieta gdzie:=-))))
  Ale nie pcalujeta….. bo sie boita:-))))
  Poduczta sie…. normalne psiehooyki:-)))) i sprobujta na….. krolicy:-)))))

 38. RomanK said

  Zbyszko…. ta nasza polska ziemia ma to do siebie zenosi najwikszych SSynw a porzadni, pracowici i uczciwi ludzie musza szukac chleba na obczyznie….na dzis to przaie 50/50…. cos w tym musi byc…. Porownaj ie bylo emigrantow za zaborow…a ile wyprodukowala wolna Poska zarowno II R P jak i pozniejsze….
  Dzis podali Anglicy w UK ponad 3mln Polakow…wierzyc sie nie chce….
  NO ale skoro to Dar od Boga……jak powiadasz…

 39. Boydar said

  🙂

 40. Carlos said

  Zastanawiam sie tylko, jak to sie stalo, ze cukier nagle byl ” na kartki” jak cukrowni w Polsce bylo multum?

 41. Carlos said

  Zgadzam sie, ze owczesny Dziennik Telewizyjny byl szczytem prawdy, w porownaniu do dzisiejszego ( bez znaczenia czy TVP czy TVN). Dodac musze, choc Gajowy mnie zastrzeli, ze Michalkiewicz- nie ujmujac mu jego zaslug- dostaje alergii jak slyszy nazwiska : Gierek ,Siwak. Wielokrotnie ogladalem na filmikach. A przeciez zdobyl wyksztalcenie za darmo dzieki Gierkowi. Nigdy robotnik nie mial -ani wczesniej, ani pozniej- tak dobrze jak za Gierka. Sluzba zdrowia to samo. Z moimi chorobami dawno lezalbym w szpitalu i robiono by mi wszystkie badania diagnostyczne. A teraz musze sie cieszyc, ze dostalem karte DILO, dzieki ktorej nie musze czekac na kolonoskopie 1,5 roku! Sukinsyny…. co nam zrobili z tego calkiem porzadnego kraju ? ! Na opis z TK czeka sie 3 miesiace ( brak specjalistow). Trafic na dobrego lekarza to cud ,jak wygrac w Totolotka. Wiekszosc dobrych specjalistow wyemigrowala. Kuzwa, nie moge czytac tych chwalcow Zachodu, ktorzy mieszkaja w kraju, ktory od zarania zyje z grabiezy innych. Tfu…

 42. Zbyszko said

  Carlos @40 Masz 100% racji. Polska słynąca z produkcji cukru, miała kartki na cukier. Aż na 100km pachnie to sabotażem gospodarczym.
  poczytaj sobie to :
  http://gibson.neon24.pl/post/147108,przestancie-likwidowac-ten-socjalizm-bo-go-juz-dawno-nie-ma
  http://gibson.neon24.pl/post/147375,po-reformie-sluzby-zdrowia-pieniadz-idzie-za-pacjentem

 43. Zbyszko said

  RomanK…
  o wiele, wiele bardziej cenię sobie tą piosenkę :
  .https://www.youtube.com/watch?v=imKD1msSx9s
  niż te wichrzycielskie, których całe stado nas pchało w ta dzisiejszą „wolność”
  .https://www.youtube.com/watch?v=PZ83QIW_vSY
  Za to obalenie Gierka, tamtej wolnej Polski zbierają ci wszyscy muzykanci teraz takie profity :’
  .https://www.youtube.com/watch?v=oDGZFDrdcDM

  Ale pewnie dla Pana jest to niezrozumiałe

 44. Zbyszko said

  Zbyszko @43 autor tych wywrotowych piosenek typu Ewka zarobił na tych piosenkach tyle, że kupił sobie domek na Dominikanie… Taką kasę płacił (i płaci nadal) okupant za robienie Polakom wody z mózgu a tacy ludzie jak RomanK nie dosyć że są odbiorcami tych wywrotowych szmir, to jeszcze zaciekle je bronią.
  Mnie rzygać się chce gdy słyszę „Autobiografię” czy „Przeżyj to sam”…
  O wiele, wiele bardziej cenię piosenki typu :
  .https://www.youtube.com/watch?v=mFjIU2ZFjZY

 45. Marucha said

  Re 43, 44:
  Panie Zbyszku,
  Co takiego złego jest w piosence „Nie płacz Ewka”? Co ma wspólnego z obalaniem Gierka? z wywrotowością?
  Dlaczego popularny wykonawca nie ma sobie za własnoręcznie zarobione pieniądze kupić domku, gdzie chce?

 46. Carlos said

  Zgoda Gospodarzu, ale wysmiewanie kupna mebli, malego fiata jako cyt. ” marzen szczyt” prowokowalo do obalania systemu,a system nalezalo tylko zreformowac.

 47. Marucha said

  Re 46:
  Dla mnie tekst tej piosenki wyśmiewa nie ówczesny system – ale materializm, ktoremu ludzie łatwo ulegają.

 48. Carlos said

  ” Chcemy byc soba ” ” Niewiele Ci moge dac” i inne maja podtekst polityczny, ” Ewka” rowniez, jakkolwiek interpretacja Gajowego jest sluszna, to wiekszosc ludzi ( polactwo?) odebrala ” Ewke” jako protest przeciw biedzie.

 49. jasiekztoronto said

  Re: 24 RomanK
  Na jakich „krolikach” sprawdzac, skoro „kroliki” (podatnicy) sa cali obdarci ze skory (futra) przez lichwiarski syndykat finansowy???…
  Jaki k…rwa polityk czy partia w swym programie nawiazuje do LIKWIDACJI LICHWIARSKIEGO PROCEDRU???… Ja sie pytam…
  Zaden polityk i zadna partia…, bo te zydowskie k…rwy i ich „malpy” nie dopuszcza do tego, aby ich lichwiarski proceder moglby byc zlikwidowany…
  ========================================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 50. Zbyszko said

  Marucha @45 cała rzecz w tym, że w piosenkach przełomu lat 70/80 i dalej stosowano socjotechnikę dekadencji, zniechęcenia, nawet rozpaczy z tego żyjemy w komunie w której do niczego nie można dojść (w domyśle w innej piosence „nie odlecimy do ciepłych krajów, choćby nad Nil czy do Acapulco itd). W jakim podłym kraju my żyjemy, że niczego nie mam co mógłbym ci Ewka dać… itd, itp… demagogia i indoktrynowanie młodych ludzi zniechęcaniem. Każdy (kto żył w tamtych latach) chyba zna co najmniej kilku swoich znajomych (ja znam wielu w moim otoczeniu), którzy ulegli tej indoktrynacji tym tzw kanałem młodzieżowym (z jednej strony np Perfect Lombard z tym swoim zniechęceniem z drugiej słoneczna, radosna amerykanizacja np w radiowej Trójce) i wyjechali na Zachód, do Kanady, Ameryki, Australii.
  To już chyba wtedy zaczęło się wypychanie młodych wykształconych ludzi z Polski.
  A co im brakowało? Nie mogli się uczyć? nie mogli znaleźć pracy? nie mogli się leczyć (za darmo)?, nie mogli wypoczywać (także za darmo)?
  Czego tym ogłupionym przez takie zestawy jak np Perfect/ PR Trójka (bo było tych wichrzycieli w „kulturze” znacznie więcej), młodym Polakom brakowało?
  Jeden z moich kolegów (dobrze wykształcony, mający pracę młody wtedy człowiek wyjeżdżając do Kanady żegnał się z nami, że wyjeżdża z tego syfu, bo on się tutaj dusi, on chce żyć, du…ć itd, itp… Ślad po nim w tej Kanadzie zaginął…
  Panie Gajowy a ci wszyscy „kombatanci” walki z komuną (jak teraz w wywiadach chełpią się) zbierają sztucznie teraz lansowani, za tą wtedy dobrze zrobioną robotę grubą kasę (kilkadziesiąt tysięcy za koncert).
  Skoro tak było im źle w tej Polsce to dlaczego nie powyjeżdżali? Powiem Panu dlaczego… Tam na tym Zachodzie, słuch już dawno by op nich zaginął.
  Panie Gajowy, ktoś wtedy i teraz dawał i nadal daje grubą kasę za robienie tym młodym ludziom wody z mózgu.
  Dlaczego np taka polska piosenka nie jest obecnie i w tamtych latach aż tak bardzo sztucznie grubą kasą lansowana :
  .https://www.youtube.com/watch?v=_6Zw1fqxptI
  Przecież bardzo ładna jest to piosenka w porównaniu z tamtymi wywrotowymi, bardzo wartościowa (zresztą w ogóle nie można tego porównywać)…
  Wiele jest takich piosenek podnoszących na duchu młodych Polaków, ale są one spychane w niebyt. Tylko patrzeć jak znikną nawet z YT, bo znam wiele już takich przypadków…
  Zestaw Perfect ale i wiele innych/PR Trójka to kawał antypolskiej wrednej komuny walczącej z Polską na tzw odcinku młodzieżowym

 51. Do 50 ale granda i propaganda,pelna super kłamstw.

  Co za bajki Pan pisze?Od 61 roku,oficjalnie do 88 roku,Pagart eksportował na zachód,do krajów arabskich muzyków,artystów,śpiewaków,solistów,
  kompozytorów,jazzmanów o światowej sławie,,dyrygentów,muzyków orkiestrowych,do cyrków ,kabarety do USA,słynne Mazowsze..itd.Za dewizy czyli 60 % podatków,40 % dla Ciebie,netto.Bez SB,bez PZPR.Warunek:powrót.
  Również do „demoludów”.Z prawem do zakładania konta na zachodzie. w dewizach lub w PKO.
  Nagrody dla laureatów Konursów Wieniawskiego, Chopina,były wypłacane w PRL,w dolarach.To samo z koncernem Budimex.Niech Pan ,szanowny,przeanalizuje Teksty Grechuty,Marka,
  Skaldów,Niemena i oczwiście Młynarskiego,Wojciecha.Na początek…Na linie.Była w PRL taka sama konkurencja jak w USA i na zachodzie Europy.Ja poznałem slamsy tego świata.

 52. lewarek.pl said

  2. Zbyszko

  Przecież Polacy dawno już złamali śluby jasnogórskie i czynią to każdego dnia. Nawet każdy kolejny rząd oddala Polskę od przyrzeczeń danych Matce Bożej. Dlaczego Pan Bóg miałby być lojalny wobec wiarołomców? Pan Bóg WSZYSTKO i ZAWSZE dawał warunkowo. Świadczy o tym historia narodu wybranego, który w końcu utracił swe wybraństwo na rzecz tych, którzy – jak powiada Pismo – „przyszli ze wschodu i z zachodu”.
  Gdyby Polska była wierna Bogu i swojej Królowej, moglibyśmy ufnie patrzeć w przyszłość. Ale tak nie jest.

 53. Troll Polonii said

  Czasem mi sie wydaje, ze juz nikt w Polsce nie zaspiewa piosenki- felietonu, satyry, kpiarskiej piosenki o sprawach przyziemnych a nawet …swiatowych:

  Zachodnie bankiery

  Andrzej Rosiewicz – „Pieśń o zachodnich bankierach” (tańczy Brigitte Bardot) – YouTube

  ani sentymentalnych wspominek lirycznych:

  Poziomki – Urszula Sipińska – YouTube

 54. Marucha said

  Re 50:
  Moim zdaniem – przesadza Pan i demonizuje piosenki młodzieżowe PRL.

  Jest normalne, że młodzi ludzie mają w sobie ziarno buntu,chcą zmieniać, naprawiać, a przynajmniej krytykować. Wyrażają to w poezji lub piosence.
  Tak było, jest i – mam nadzieję – będzie. Na ogół nic z tego zresztą nie wynika. Ani na minus, ani na plus.

  PIosenki jednak jakoś ubarwiały codzienność PRL-u, która – przyznajmy to – nie była zbyt kolorowa.

 55. Boydar said

  Jak rozumiem, milczenie oznacza zgodę. No cóż, trudna rada w tej mierze …

  Pan JO może już przyjmować zakłady.

 56. Zbyszko said

  Marucha @54 Panie Gajowy, pewnie wszyscyśmy wtedy przy jakimś winie siedzieli na podłodze u jednego z nas i słuchali z Kleopatry stereo (z dołączonym protokołem indywidualnych badań bardzo wyśrubowanych parametrów) ówczesne przeboje PRL-u. Niestety, karmiono nas już wtedy bardzo atrakcyjnie opakowanym satanizmem zachodniej muzyki rockowej, gdzie nad taśmami matkami były odprawiane autentyczne msze satanistyczne z intencjami bo do domów kupujących płyty poszedł szatan.
  Jak już dzisiaj wiemy, w tamtych czasach do co bardziej zdolnych młodych zespołów pochodził jakiś wpływowy w „branży” też młody człowiek i proponował szybkie windowanie w branży, wielkie koncerty, płyty, TV itd w zamian za udział w ich twórczości poprzez pisanie tekstów (żeby niby mieć z tego jakąś kasę). Młode zespoły szły na to tym bardziej, że osoba ta chciała działaś incognito, więc udział w tantiemach mieli członkowie zespołu a on tylko jakiś tam procent.
  Oczywiście teksty, (jak dzisiaj można na YT znaleźć o tym filmy) na różne sposoby przesączone były podprogowymi satanistycznymi treściami i wtki to sposób na świat rozlała się fala satanistycznej dekadencji, narkomanii i zniszczenia całych młodych pokoleń.
  laureat nagrody nobla Bob Dylan sam przyznał się do podpisania cyrografu.
  W Polsce było podobnie z tym że przekaz dotyczyły obalenia tej wrednej komuny, czyli wysadzenia tylko Gierka i jego ekipy, bo w tym wysadzeniu brały udział niższe szczeble ówczesnej władzy, dzisiejsi beneficjenci tamtego puczu na Gierku.
  Jacy to byli ci „wpływowi” tekściarze mający moc windowania zespołów w Polsce widać gołym okiem.
  Te zespoły mają na swoim sumieniu bardzo wielu młodych ludzi, którym obrzydzili wtedy życie w Polsce, niektórym bardzo skutecznie bo tysiące z nich popełniło samobójstwo. Pan nie docenia siły tego przekazu pobudowanego przekazami podprogowymi.

  Ten pucz na Gierku by się nie udał, gdyby nie wmówiono młodym Polakom, że jakiś tam podrzędny Technics jest o wiele lepszy o tej Kleopatry czy Radmora (produkowanego na technologii profesjonalnych urządzeń radarowych), oczywiście ujmując to symbolicznie, bo te marionetkowe szałszpiery obrzydziły milionom Polaków tą wtedy naszą Ojczyznę, jak widać bardzo skutecznie.
  Niektórzy z nich używani są do dzisiaj w tym zbrodniczym dziele dekadenckiej indoktrynacji polskiej młodzieży.

  Panie Gajowy… daliśmy się wszyscy nabrać słuchając w naszych domach Led Zeppelin, Black Sabbath i…Perfect, Lombard, Lady Punk itd…
  Właśnie wielu z nas wysoko wykształconych, siedzących wtedy na podłodze na tych imprezach wyjechało z Polski (tego syfu) a niektórzy już nie żyją i niestety wielu z nich do dzisiaj nie wie co się wtedy stało i tak jak pan RomanK ciągle mają na ustach to „precz z komuną”.

 57. Marucha said

  Re 56:
  Nikt mnie nie nabrał. Nikt nie zdemoralizował.
  Nie sluchałem w ogóle Led Zeppelin czy Black Sabbath. Nie znalem nawet na tyle angielskego, zeby zrozumieć słowa.
  Sluchałem najchętniej polskich zespolów i wykonawców, a także muzyki country.

 58. Zdziwiony said

  Czesław Niemen – Moja ojczyzna

  Kto mi powiada, że moja ojczyzna:
  Pola, zieloność, okopy,
  I Chaty i kwiaty, i sioła – niech wyzna,
  Że – to jej stopy.

  Dziecka – nikt z ramion matki nie odbiera;
  Pacholę – do kolan jej sięga;
  Syn – piersi dorósł i ramię podpiera:
  To – praw mych księga.

  Ojczyzna moja nie stąd stawa czołem;
  Ja ciałem zza Eufratu,
  A duchem sponad Chaosu się wziąłem:
  Czynsz płacę światu.

  Naród mię żaden nie zbawił ni stworzył;
  Wieczność pamiętam przed wiekiem;
  Klucz Dawidowy usta mi otworzył,
  Rzym nazwał człekiem.

  Ojczyzny mojej stopy okrwawione
  Włosami otrzeć na piasku
  Padam: lecz znam jej i twarz, i koronę
  Słońca słońc blasku.

  Dziadowie moi nie znali też innéj;
  Ja nóg jej ręką tykałem;
  Sandału rzemień nieraz na nich gminny
  Ucałowałem.

  Niechże nie uczą mię, gdzie ma ojczyzna,
  Bo pola, sioła, okopy
  I krew, i ciało, i ta jego blizna
  To ślad – lub – stopy.

 59. Zdziwiony said

  Charakterystycznym zespołem na rosyjskiej scenie muzycznej jest zespół „Ljube”. Ich piosenki są niejednokrotnie humorystyczne, a także nie mało w nich elementów patriotyzmu. Klasycznym przykładem twórczości tejże grupy może być piosenka „Nie waliaj duraka Amerkia”, w której muzycy kpią z Ameryki domagając się od niej zwrotu Alaski.

  „Не валяй дурака, Америка”

 60. Miet said

  Re.57.
  Muszę przyznać, Panie Wacławie, że ze mną było dokładnie tak samo.
  Z zagranicznych podobał mi się Presley i z country, Johnny Cash, którego jeszcze do tej pory dość często słucham.
  A reszta to tylko Polska(nie wszystko jak leci) i kraje najbliższe – z wyłączeniem Szwabii – oczywiście.:-)))

  Byłem od dość młodych lat miłośnikiem muzyki klasycznej i tak już pozostało.

Sorry, the comment form is closed at this time.