Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Komórki pobrane ze szczątków mamuta wykazały aktywność biologiczną. Powrót stworów coraz bliżej.

Posted by Marucha w dniu 2019-03-21 (Czwartek)

Co kilka miesięcy pojawia się nowa informacja o tym, że powrót mamutów na Ziemię czai się tuż za rogiem. Jednak upłynie wiele lat zanim te wymarłe prehistoryczne stwory znów będą przemierzać syberyjskie tundry.

Powrót mamutów

Nie należy tracić nadziei, bo jeszcze wiele przed nami, a najnowsze badania mogą sprawić, że marzenie o mamutach stanie się rzeczywistością. Zgodnie z doniesieniami, naukowcom z Uniwersytetu Kindai w Japonii udało się udokumentować „jądra mamuta wykazujące oznaki aktywności biologicznej po wszczepieniu do oocytów myszy”.

Zaczęło się od pobrania próbek szpiku kostnego i tkanki mięśniowej z nogi mamuta, który znajdował się w wiecznej zmarzlinie przez ostatnie 28000 lat. Wstępna analiza wykazała, że niektóre komórki nadal zawierają stosunkowo nieuszkodzone struktury podobne do jądra.

Aktywność komórkowa

Komórki zostały „wyciągnięte” i przeniesione do żywych oocytów myszy. Oocyty to komórki znajdujące się w jajnikach, które podlegają podziałowi genetycznemu tworząc komórkę jajową. Proces został szczegółowo opisany w czasopiśmie Scientific Reports.

Po przeniesieniu materiału, niektóre komórki zaczęły wykazywać oznaki rekonstrukcji, co sugeruje, że szczątki prehistorycznych stworzeń mogą nadal posiadać częściowo aktywne jądra. Pięć z nich wykazało nawet etapy aktywności, które występują bezpośrednio przed podziałem komórek.

Pełna aktywacja jąder do rozszczepienia nie została potwierdzona, jest to jednak znaczący krok, by przywrócić mamuty do życia. Chcemy kontynuować badania, przed nami jednak długa droga. – powiedział Kei Miyamoto, autor badań z Wydziału Inżynierii Genetycznej na Uniwersytecie Kindai

Yuka

Przedmiotem badania był mamut o imieniu Yuka, doskonale zachowany okaz, który został znaleziony w pobliżu ujścia rzeki na Syberii w lecie 2010 roku. Choć większość mamutów wyginęła około 10000-14000 lat temu, odizolowanej populacji na wyspie Wrangla udało się przetrwać kolejne 6000 do 10000 lat.

Debaty o powrocie mamutów trwają od dziesięcioleci. Kroki, choć drobne, coraz bardziej nas do tego przybliżają. W ciągu ostatnich kilku lat dokonano wielu odkryć, które ostatecznie mogą doprowadzić do ponownego pojawienia się mamutów na naszej planecie.

https://nauka.rocks

Komentarzy 9 to “Komórki pobrane ze szczątków mamuta wykazały aktywność biologiczną. Powrót stworów coraz bliżej.”

 1. SS Słowiańska Siła said

  🙂

 2. lopek said

  Czemu tak skromnie – przecież dinozaury sroce spod ogona nie wyleciały.

 3. Ale dlaczego? said

  Ciekawe, czy ujrzymy mamuty 🙂

  Choć jeszcze ciekawsze były by dinozaury. Niestety do tego to tylko wehikuł czasu 😉
  A właściwie gdyby tak wejrzeć te kilkadziesiąt milionów lat w tył i zobaczyć jak żyły wówczas zwierzątka…
  Albo w czasu karbońskie z wielgachnymi skrzypami i owadami 😉
  To by było ciekawe.

 4. Ale dlaczego? said

  AD. 2
  Z kamienia to już nic nie ożyje…

 5. ojojoj said

  jak zreaktywuja mamuty, to na poczatku najwiecej kasy zarobia restauracje, bo wiecie, czlowiek tez zwierze i jesc musi

 6. NICK said

  Białko.
  Zamrożone.
  Aminokwasy, tyż.
  Poczytajcie.

  Dinozaury.

 7. Piwowar said

  „jądra mamuta wykazujące oznaki aktywności biologicznej po wszczepieniu do oocytów myszy”

  „szczątki prehistorycznych stworzeń mogą nadal posiadać częściowo aktywne jądra”

  Redaktor niechluj.

 8. vulgarus said

  Jądra mamuta czyli jaja? Czy też jądra komórek mamuta (tu: szpik)?

  Z kontekstu wynika, że to drugie.
  Admin

 9. vulgarus said

  Preferuję precyzję od samego początku wypowiedzi. Bez rozgryzania kontekstu! Pan Piwowar (2 piętra wyżej), tak jak i ja, zauważył/odebrał jądra jako jaja. Pewnie tak dla jaj (jako i ja), bo po historii jego wypowiedzi widać, że to człowiek inteligentny i wykształcony i pewnie domyślił się tych jąder (jednak) komórkowych nierozrodczych.

Sorry, the comment form is closed at this time.