Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

500 + wątpliwości

Posted by Marucha w dniu 2019-03-22 (Piątek)

Rząd jeszcze szerzej otworzył worek Św. Mikołaja i rozdaje kolejne podarki. Szczególnie dużo komentarzy wywołało 500 zł także na pierwsze dziecko w rodzinie. Jedni krytykują to świadczenie jako rozdawnictwo, inni jako plagiat pomysłów opozycji.

Ten krok nie jest ani jedynie rozdawnictwem, ani podbijaniem stawki wobec propozycji Platformy et consortes.

500+ historia pewnego programu

4 lata temu, w czasach, kiedy nie było „piniendzy” na drogi, wojsko, policję, nauczycieli, zasiłki… słowem, na nic, PiS wyszedł z propozycją, która miała kosztować ponad 20 miliardów złotówek, których ciągle tak bardzo brakowało. Chodziło o 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Program miał na celu zwiększenie dzietności i likwidację ubóstwa.

Autorytety mówiły, że nie ma pieniędzy, a te jednak się znalazły. Program trwa już kolejny rok i ma się dobrze. Te same autorytety jeszcze nie zdążyły pokajać się za pomyłkę i zmyć plamy na swoim eksperckim honorze, a już podbiły stawkę i zamiast dawać 500 zł na dziecko drugie i kolejne, chciały dawać na wszystkie dzieci.

Nie czekaliśmy zbyt długo na odpowiedź PiS. Właściwie to czekaliśmy, tak długo, jak długo mieliśmy czekać – do kolejnej kampanii wyborczej. I tym sposobem w roku 2019 prezes PiS przedstawił propozycję 500+ na pierwsze dziecko. Jeszcze lepsze jest to, że wypłaty świadczenia zacznie na kilka miesięcy przed wyborami.

500+ dzietność

W założeniu, a przynajmniej tak się nam powtarza, 500+ miało zwiększyć bezpieczeństwo materialne polskich rodzin i spowodować większą liczbę narodzin. Niestety nie udało się to, co potwierdzają tegoroczne doniesienia GUS-u. Dzietność mogłaby wzrosnąć, gdyby jedynym lub głównym czynnikiem utrzymującym ja na niskim poziomie była sytuacja materialna.

Tak jak 4 lata temu, uważam, że główną przyczyną jest panująca ideologia, a nie brak pieniędzy. Gdyby było inaczej, bylibyśmy już świadkami deszczu narodzin, towarzyszącemu deszczowi socjalnych zapomóg. Pieniądze, oczywiście, są niezbędne w kontekście narodzin dziecka, ale wydarzenie to jest tak wielopłaszczyznowe i dotyka tak wielu aspektów życia, że przyczyn małej liczby narodzin nie można sprowadzić tylko do niskich zarobków.

Polska wymiera za PiS tak samo, jak wymierała za PO. I będzie wymierała dalej, ponieważ na horyzoncie nie widać żadnej siły politycznej, mającej szansę na przejęcie władzy w Polsce, a która rozumiałaby genezę problemu i chciałaby z nim walczyć w sposób, rokujący sukces.

500+ patologia

Wśród krytyków programu często pojawiają się ludzie zatrwożeni przewidywanymi skutkami społecznymi zasiłku. Otóż 500+ miało spowodować produkcję dzieci dla pieniędzy, szczególnie w środowiskach tzw. patologicznych, cokolwiek to ma znaczyć.

Nie wiem jak inni, ale ja nie zauważyłem skokowego rozrostu slumsów, ani zalewu patologicznych kilkulatków, metkowanych jako produkty uboczne programów zapomogowych. 500 zł miesięcznie jest pewnym wsparciem dla rodziców, jednak przy zarobkach na tak niskim poziomie, jak to ma miejsce w naszym kraju, nie finansuje w pełni utrzymania dziecka. A zakładając produkcję dzieci w celach zarobkowych, należałoby wykazać wyraźny zysk, jaki narodziny dziecka mogą przynieść. A może ludzie z marginesu zupełnie nie potrafią liczyć?

To, co można zauważyć gołym okiem w przedszkolach i szkołach, to potężny wzrost liczby dzieci zaburzonych, pochodzących równie często z rodzin zaliczających siebie do elity, jak i tych z marginesu społecznego, ale na to już nikt nie zwraca uwagi – za mało to polityczne, za bardzo zagnieżdżone w naszych własnych domach.

500+ rozdawnictwo

Jako antysocjalista nie powinienem cieszyć się z kolejnego zasiłku. I nie cieszę się. Zasiłki mocno komplikują drogę do celu, jakim jest pozostawienie w kieszeniach obywateli większej ilości pieniędzy. Najkrótszą i jedyną dobrą do tego celu jest obniżenie podatków.

Ale obniżenie podatków pociąga za sobą co najmniej 2 konsekwencje, które są w najwyższym stopniu niepożądane przez jakąkolwiek ekipę rządzącą w systemie demokratycznym, o czym dalej. Na rozdawniczy charakter tego zasiłku najczęściej wskazują ci, którzy z niego nie korzystają lub korzystający i z niego i z nadmiaru TVN. Po dodaniu do 500 zł zasiłku kwoty potrzebnej na obsługę programu, otrzymamy porządne 700+.

Obniżając podatki, otrzymalibyśmy ten sam rezultat z mniejszą ilością komplikacji. Oprócz zmniejszenia obciążenia państwa o szacunkowe 200 zł, dodatkową korzyścią byłoby oduczanie społeczeństwa od ciągłego liczenia na to, że „państwo coś da” lub nie daj Boże, niech państwo da, „bo się należy”.

500+ demokracja

Co ma wspólnego rządowy program wsparcia rodziny z demokracją? Wszystko. W systemie, gdzie większość należy przekonać do swoich racji, liczy się nie rozsądek i dobry argument, bo na to większość nie zważała nigdy i dotąd nie zadała sobie na tyle trudu, aby zacząć. W demokracji liczy się wabik, którzy rzuca się większości.

Ma być na tyle kolorowy, aby przyciągnąć uwagę, na tyle dobrze brzmieć, aby nie odstraszać, a jego szkodliwość na tyle rozwleczona w czasie, aby efekt trwał do następnych wyborów. 500+ wypełnia doskonale wszystkie stawiane przed nim zadania. Partia „daje”, wiec jest dobra. Należy głosować na tego, który daje. Partia nie zwalnia urzędników, a nawet zatrudnia ich więcej. W ten sposób mamy zadowolonych beneficjentów 500+ oraz urzędników, którzy nie boją się, że nie będą potrzebni, a to już pokaźna liczba głosów w wiecznie nadchodzących wyborach.

500+ alternatywa

Alternatywy dla 500+ nie ma i być nie może z jednego powodu: nikt jej nie chce. Nie chce jej władza, która tym programem (póki co) kupuje wyborców, przyssanych do państwowego systemu socjalnego. Nie chce jej społeczeństwo, które jest przekonane o dobroczynności każdego wzrostu dochodu bez refleksji nad jego długofalowym skutkiem.

Program jest to wypadkowa socjalistów u władzy, warunku jej utrzymania oraz tego, co nasze społeczeństwo jest w stanie w tym momencie przyjąć. A może tak zamienić 700+ wyduszone z wysokich podatków na obniżenie kosztów pracy, obcięcie ceny paliw o kilka złotych, likwidację podatku dochodowego, 15 krotne podniesienie kwoty wolnej od podatku czy likwidację VAT?

Dla Janusza Kowalskiego efekt będzie podobny – więcej pieniędzy w portfelu. W promocji Janusz dostałby mniejszą ingerencję państwa w jego życie, mniejszy apetyt na podatki, ale co miałaby z tego władza? Musiałaby wysilić się na propozycje, które zapewniłyby jej głosy w wyborach. Mając 500+ władza mówi: zobacz, daliśmy ci. Obniżając podatki władza mogłaby powiedzieć jedynie: zobacz, nie zabieramy ci…ale możemy zacząć.

Po latach biedy należy się Polakom odpoczynek. Pomoc w wypracowaniu lepszych warunków życia, co dotąd było uniemożliwiane przez nieuczciwą władzę. Jednak nadmuchiwanie balona zasiłkowego doprowadzi w końcu do jego pęknięcia. Niech bezkrytyczni zwolennicy 500+ zastanowią się co się wtedy stanie.

Karol Kilijanek
https://myslkonserwatywna.pl/

Komentarzy 17 do “500 + wątpliwości”

 1. andzia said

  To już lepiej wydać na kolejna żydowskie muzea i cmentarze? Oszczędności można znależć, niech sami sobie utrzymują antypolskie żmijowisko muzeum polin. Z drugiej strony pisiorom nie wierzę, bo to obłudnicy i mam wątpliwości, czy intencją jest pomoc Polakom czy innym nachodżcom.

 2. Zbyszko said

  Nikt łaski nie robi, że z podatków polskich podatników wspomaga się polskie okradzione rodziny.

  ———-
  Robi, robi. Bo przecież można było wspomóc Rzydów, Banderowców i Koniokradów.
  Admin

 3. Panie Karolu,500 zł + wystarcza na opłacenie leków i jest wprowadzone w Polsce na żądanie Francji i Niemiec.Tam jest dla wszystkich,mniej zamożnych i nawet powyżej 5000 Euro,netto,miesięcznie.Wyroki śmierci w Polsce dla dzieci są aktualne,tak jak leczenie chorych dzieci ,operacje gdy posiadasz własne gwarancje finansowe …..

 4. Marek said

  Można zacząć od zwiększenia kwoty wolnej od podatku do poziomu „nie zdechnę z głodu” oraz obniżenia VATu o połowę.
  Ale co wtedy dobra zmiana i jej następny klon mogła by podzielić pomiędzy bydło wyborcze?
  No i najważniejsze, kreacja pieniądza przez Bank Centralny bez ingerencji lichwiarskiego nowotwora, czyli bez długu.

 5. Enya said

  Ja nie rozumiem tych publicystów, którzy żałują rodzinom 500+. Tak, tak, zaczynają tę starą śpiewkę o mniejszych podatkach. Ale ludzie biedni płacą niewielkie podatków, a pieniędzy im brakuje na zaspokojenie podst. potrzeb.
  Jak słucham (czytam) czasami jakichś profesorów, którzy mienią się patriotami, a jednocześnie bardzo gwałtownie krytykują świadczenie 500+, to zastanawiam się, ile w istocie jest wart ich patriotyzm, i myślę, że to są ludzie bez serca. Wyłazi zresztą z nich pogarda wobec prostych, biedniejszych rodaków – i to jest naprawdę smutne, że Polacy nawet tego sobie żałują, tych w sumie niewielkich pieniędzy, przeznaczonych na potrzeby dzieci.
  Sama z tego systemu nie korzystam, jednak popieram, w pełni popieram.

 6. RomanK said

  CHurchil powiadal:
  Najlepsza inwestycja , jaka dokonuje ludzkosc na przestrzeni milleniow…to karminie mlekiem niemowlatek….

 7. jasiekztoronto said

  Re: 6 RomanK
  A konkretnie o jakie mleko (rodzaj mleka) temu zydowskiemu masonowi chodzilo???…
  ================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 8. Troll Polonii said

  Ja nie tylko nie popieram 500+ ale uwazam, ze cala obecnie dyskusja w Polsce na temat tej bezczelnej jalmuzny jest niepowazna.
  W nowoczesnym panstwie nie powinno byc miejsca na rzucanie rodzinom okruchow z bydlecego stolu.
  Do opieki nad rodzinami potrzebna jest nie tylko infrastruktura (szkolnictwo, lecznictwo, wyzywienie i dach nad glowa).
  Potrzebne jest duchowe, narodowe, etyczne i materialne poparcie dla mlodego pokolenia i dla rodziny, ktora to mlode pokolenia ma przygotowac do zycia w spoleczenstwie.
  Rzucanie (nedznych) pieniedzy w problem- problemu nie rozwiazuje.
  Jest to tak bezczelne oszustwo, ze az zeby bola.
  Przede wszystkim powinnismy nasze dzieci ratowac przed zlodziejskimi bankami.
  W Singapurze, kazdy maluch, juz od momentu urodzenia, ma ‚ksiazeczke osczednosci’ i rodzice wplacaja dodatek rodzinny, ktory przysluguje na kazde dziecko. 18 letni obywatel Singapuru nie musi brac pozyczki z banku na ..biznes, mieszkanie czy na przyklad na zalozenie rodziny.
  Infrastruktura w tym przypadku, to przede wszystkim oswiata i pomoc rodzicom w edukacji i wychowaniu. Poczatkowe nauczanie, zajecia pozaszkolne, gry i zabawy pomocne w rozwoju umyslowym i fizycznym.programy wakacyjne, kulturalne, wspolpraca szkol z uczelniami itp.

  Przeciez rodzice nie sa wykwalifikowanymi pedagogami i z przeroznych powodow nie moga zapewnic swoim dzieciom np. rodzinnego wyjscia do teatru.
  Dzieci powinny brac czynny udzial w zyciu spolecznym, zeby wiedzialy jak dziala spoleczenstwo: praca w zespole, indywidualna i zbiorowa odpowiedzialnosc,wycieczki krajoznawcze, wzajemna pomoc; katechizm i 10 Przykazan.
  I zachowanie na codzien .
  Obowiazkiem panstwa jest zapewnic dzieciom bezpieczenstwo, w szkole, w domu, na ulicy , na wakacjach.
  Jak na razie to wyraznie widac, ze rzad wrecz zacheca dzieci do cpania narkotykow a przerozne rekiny biznesowe probuja sie na kazdym dziecku dorobic sie majatku: od szczepionek i ‚markowych’ pieluch, po toksyczne kosmetyki dla dzieci i chinskie zabawki dla umyslowo niedorozwinietych w domu wariatow.
  Mozna jeszcze dolozyc dziecku smarfona, zeby nie zawracalo glowy rodzicom na rodzinnych uroczystosciach dla dzieci i doroslych: urodziny, chrzciny, Komunia, czy Swieta..

  No wiec mysle, ze te 500+ moze wystarczyc na smartfona, zeby sie dzieci odpieprzyly od rodzicow zajetych wodka i rozmowa.

 9. revers said

  jak mozna nie rozumiec plus500? jak Schechtyna podwoil stawke przedwyborcza plus1000, narazie dla nauczyieli i bedzie lepiej, kolejna dobra zmiana.

 10. Adrem said

  Zawsze powtarzałem : Trzeba podnieść kwotę wolną od podatku na 32 000 zł i zredukować ZUS do 400 – góra 500 zł/mc.

  I za 5 lat Polska krajem mlekiem i miodem płynącym.

  Ale tu chodzi dokładnie o coś przeciwnego.
  Polskę i Polaków trzeba ZNISZCZYĆ !

  A jałmużna 500 +powinna być dla najbiedniejszych, na pierwsze dziecko też, czyli dla takich, co nie mają 1500 na osobę.

  A w takiej sytuacji jak teraz, to 500+ to środek znieczulający, abyśmy nadal swoich oprawców wybierali , za dobroczyńców ich mając.
  I w końcu cichutko, potulnie jako naród umarli.

 11. Enya said

  P. Troll Polonii

  To proszę do tych godziwych zasad życia dorzucić jeszcze jedną: życie bez wódy.
  Jeśli tak, to jestem w stanie zgodzić się w dużej mierze z Pana wywodem.
  Ale i tak uważam, że 500+ należy wypłacać rodzinom.
  A obniżać wydatki, zusy swoją drogą też.

 12. RomanK said

  Konkretnie panie Jasiu..nie wiem jakie mleko..ale, jak pan dociekliwy- niech pan possie jego cycek i ..sam pan zobaczy,,,
  Dla mnie mleko to krowie i kozie …doil pan krokodyle?????

 13. Troll Polonii said

  11
  Enya
  Zycie bez wody?
  Sam widzialem w czasie ucztowania Pierwszej Komunii jak na stole staly butelki z wodka a przy stole siedzialy dzieci zajete smartfonami. Dorosli sie bardzo cieszyli, ze maja takie grzeczne dzieci i ze technika poszla do przodu tak, ze dzieci maja swoje zajecia przy stole i nikomu nie przeskadzaja. Nie zmyslam.

  „Nie bijcie pianisty. Robi co moze („Joe strzela pierwszy” – autor: Jirzy Brdeczka)

 14. Enya said

  Wiem, że Pan nie zmyśla.
  Na mojej komunii też pili. Ale na komunii mojego dziecka nikt nie pił. Ten dzień trzeba przeżyć radośnie z dzieckiem i być w pełni świadomym jego wyjątkowości. A alkohol, wiadomo, zawsze mąci umysł.
  Proszę Pana, pewnie zdarza się, że 500+ jest przepijane, ale to jest jakiś margines. I właśnie w odniesieniu do takich domów napisałam: życie bez wódy, gdyż tylko to jest w stanie te domy uratować. Bo jak się zbiegną, niedostatek, kłopoty z pracą, i jeszcze wóda – to jest naprawdę groza.

 15. Marucha said

  Re 14:
  Zdarza się, że nie tylko 500+ jest przepijane – ale i zwykłe zarobki też.

 16. Troll Polonii said

  14
  Enya
  Mnie sie rozchodzi o samo zjawisko – a nie jego zakres.
  Osobiscie znam pare zaprzyjaznionych rodzin szczerze katolickich.
  I bylem tez zaproszony na uroczystosci I-ej Komunii, gdzie rodzice z dziecmi przygotowali sliczny program religijny z wierszykami i piosenkami.
  I wierze, ze w Polsce jest bardzo duzo rodzin poboznych.

  Na forum dyskutujemy raczej same zjawiska , ktore niekonieczne stanowia wzorzec zachowan przecietnego Polaka.
  Dlatego wierze, ze 500+ doraznie moze pomoc wielu zubozalym rodzinom w budzecie domowym..
  I wierze, ze nie kazdy rodzic przepija 500+. Sa i tacy, ktorzy przegrywaja w karty.

  Mnie interesuje opieka nad dziecmi i wychowanie mlodego pokolenia Polakow: zdrowych, madrych, wysportowanychi oczytanych mlodych, zdolnych ludzi, ktorzy beda sie opiekowac nastepnym pokoleniem Polakow.
  Opieka nad dziecmi i ich wyksztalcenie to budowa i przetrwanie narodu.

  W interesie calego wiec narodu lezy stworzenie takich warunkow, zeby dzieci i mlodziez mogly sie prawidlwo rozwijac duchowo i fizycznie, zeby sprostac wyzwaniom nowoczesnego, bardzo skomplikowanego swiata. O tego jakie mamy wychowanie mlodych Polakow zaleza przeciez losy calego narodu..

 17. www said

  nie pitolcie o przepijanym 500+, jak pitolą lewacy o patologii w rodzinach … to margines do pominięcia!
  Dobrze że udało się urwać 40mld z puli do przepuszczenia na urzędasów!

Sorry, the comment form is closed at this time.