Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dlaczego ludzie umierają na SOR-ach po 9 godzinach czekania na ratunek? Bo Polska ma najmniej lekarzy w całej UE!

Posted by Marucha w dniu 2019-03-23 (Sobota)

Do makabrycznego zdarzenia doszło w poniedziałek w szpitalu miejskim w Sosnowcu. Około 10:30 rano zjawił się tam 39-letni mężczyzna z objawami zatoru żylnego. Z jego napuchniętej i fioletowej nogi wyciekały płyny. Przez 9 godzin (!) oczekiwania na SOR nikt udzielił mu pomocy. W końcu zmarł.

Co było powodem tej tragedii? Znieczulica? Wyjątkowy pech? A może to po prostu zapaść w służbie zdrowia i dramatyczny deficyt lekarzy w naszym kraju? Wszak na 1 tys. mieszkańców mamy ich najmniej w całej UE. Warto, aby rządzący na poważnie zajęli się tym problemem.

Przypomnijmy – podczas sejmowej debaty na temat lekarzy rezydentów, jaka miała miejsce w październiku 2017 roku, z ust posłanki PiS Józefy Hrynkiewicz padł kontrowersyjny okrzyk (w stosunku do rezydentów) „Niech jadą!”.

Problem w tym, że postulat „niech jadą” jest realizowany w Polsce od wielu lat. Co roku spora grupa lekarzy, wykształconych w kraju specjalistów, decyduje się na wyjazd za granicę. Szpitale w Niemczech, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii oferują bowiem o wiele większe pieniądze, aniżeli szpitale i placówki medyczne w naszym kraju.

Efekt jest taki, że na 1 tys. mieszkańców przypada u nas zaledwie 2,4 lekarzy (tj. najmniej w całej UE), kiedy średnia europejska jest o ponad 50 proc. większa i wynosi 3,8 lekarzy na 1 tys. mieszkańców (najlepsze pod tym względem kraje osiągają współczynnik 6,6 lekarzy na 1 tys. mieszkańców). W konsekwencji my (pacjenci) musimy czekać w wielomiesięcznych kolejkach do lekarzy specjalistów czy kilkugodzinnych kolejkach na SOR-ach. Nieraz kończy się to niestety tragedią taką, jak ta z Sosnowca.

W ostatni poniedziałek około 10:30 rano do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) w szpitalu miejskim w Sosnowcu dotarł o własnych siłach 39-letni mężczyzna. Został tam skierowany w trybie pilnym przez lekarza rodzinnego. Podejrzenie zatoru żylnego ze stanem zagrażającym życiu. Niestety, profesjonalnej pomocy lekarze udzielili mu dopiero ok. 19.20, czyli po blisko 9 godzinach oczekiwania. Na ratunek było już jednak za późno. Mężczyzna zmarł po reanimacji ok. 22.00.

Powstaje pytanie – czy do tragedii 39-letniego mężczyzny wysłanego w trybie pilnym na SOR doszłoby, gdyby w szpitalu miejskim w Sosnowcu pracowało więcej lekarzy? Osobiście nie mam wątpliwości, że kolejki do specjalistów skróciłyby się istotnie, a ratunek na SOR-rze byłby udzielany znacznie szybciej, gdyby w naszym kraju pracowało o 50 proc. więcej lekarzy niż obecnie (czyli dobicie do normy w przeciętnym kraju UE).

Niestety średnia 2,4 lekarzy na 1 tys. mieszkańców (najniższa w UE) to coś, co gwarantuje, że tragedie takie, jak ta z Sosnowca będą się w Polsce powtarzały. Ten problem może być rozwiązany tylko w sposób systemowy, a do tego potrzeba działania rządu.

Źródło:
Anna Siwecka (Facebook.com)
Makabryczna śmierć w szpitalu w Sosnowcu. „Pacjentem interesowała się głównie sprzątaczka” (Wp.pl)
Health at a Glance: Europe 2018 (OECD.org)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarze 33 do “Dlaczego ludzie umierają na SOR-ach po 9 godzinach czekania na ratunek? Bo Polska ma najmniej lekarzy w całej UE!”

 1. RomanK said

  Polak -Polakowi ..lekarzem..

 2. Troll Polonii said

  1
  Amerykanin – Amerykaninowi …tez
  Bo ta zaraza przyszla z USA:

  Amerykanie umieraja bo nie moga sobie pozwolic na insuline.
  Americans are dying because they can’t afford their insulin. That’s now a 2020 campaign issue. – Madness Hub

  http://www.madnesshub.com/2019/03/americans-are-dying-because-they-cant.html

 3. revers said

  Z tego do uslyszalem od starszych starzem lekarzy i lekarek, dorabiajacych do emerytury na polletatowych wlasnych gabinetach, to ci co zostali to maja swoje gabinety w klinikach na wysokich pietrach i rowniez nie maja czasu na zejscie na dol na parter do pacjenta.

  ksztalci sie lekarzy przy zminilimalizowanych nakladach i kierunkach prawie ze getriatycznych, lub ratunkowych w dodatku celebrytow.

  Faktem jest ze juz w czasie studiow medyczynych jest wielu studentow szukajacych starzu za granica kraju, przez miedzynarodowe oraganizacje studentow medycyny.

  To tylko w telenowelach, lesnych klinikach, czy drugim podobnym serialu na parterze pojawiaja sie nagle lekarze dzesiatkow specjalnosci i w pare minut przyjety interwencyjnie pacjent dochodzi do zdrowia, gdy w rzeczywistosci nikt nie zejdzie z wysokiego pietra gabinetow.

  Ale to nic, rowniez na zachodzie lekarze czesciej graja sobie na gabinetowym komputerze w ulubione gry komputerowe, z rzadka przegladajc wyniki badan niz udzielaja pomocy, z czego w renomowanych klinikach jak berlinski Charite trzeba z 4 godziny lezec w kortarzu w przeciagu na badania crt by dowiedziec sie ze dzisiaj badan nie bedzie bo ma sie zle wyniki opadu krwii..

 4. Boydar said

  „Jeśli, jak mówicie, czynione są zamachy na wasze życie, to uczyńcie z waszych synów lekarzy i aptekarzy, aby i oni mogli odbierać życie chrześcijanom” – Sanhedryn do Kolegi Kafla (1)

  Spotkałem, Żydów-lekarzy, geniuszy w zawodzie. Ale akurat mogli nie doczytać. Polaków nie spotkałem. Widać w mojej okolicy to gatunek wymarły.

 5. Rokitnik said

  p.Boydar A Prof.Stanislaw Piatkowski wybitny chirurg – ortopeda, slawa miedzy narodowa.? Tworca leksykonu francusko polskiego w Jego dziedzinie, czlonek Miedzynarodowych gremiow Naukowych, Nauczyciel akademicki, wychowawca calych pokolen swietnych ortopedow. Zasluzony dla Miasta Lublin i….Iwonicz ( gdzie byl odzial rechibilitacji po urazowej )? Niestety umarl w 1988 roku – otoczony powszechnym szacunkiem jako Czlowiek PRAWY, zostal pochowany na cmentarzu Rakowieckim…

 6. NICK said

  Zaprawdę powiadam Wam.
  Poziom współczesnej medycyny w dawnej Polsce sięga DNA.

  Wykształceni w ostatnich dziesięciu latach działają na zasadzie „rzuć monetę”.

  Ratownicy medyczni? Niech mnie Pan Bóg od nich broni.
  No dobra. Napiszę.
  Byłem przez lat kilka koordynatorem wojewódzkim d/s ratownictwa medycznego.
  Dobrowolnie odszedłem.
  Nie wolno kryć przestępstw.

  Resztki starych specjalistów próbują nauczać młodych… .

 7. NICK said

  Pierdoły żydowskie powielasz, Lubelaku.
  Poczytaj siebie.

  Podobnie jak nie ma innych, np. artystów polskich.
  Nie ma?
  Q.

 8. Boydar said

  „… niestety umarł w 1988 roku …”

  Być może dlatego Go nie spotkałem, nie jestem z Lublina.

 9. Boydar said

  Nie będę z Panem NICK’iem się licytował; nie chcę Panu zrobić krzywdy. Tam dokąd byśmy zabrnęli nie ma drogi powrotnej. A ja Pana NICK’a szczerze sympatyzuję, mimo Cyklopa. Sam mam „większe” sprawy na sumieniu.

 10. „Nieraz kończy się to niestety tragedią taką, jak ta z Sosnowca.” Co za propaganda! Ten Pan przyszedł po ratunek bez forsy i karty kredytowej ale ubezpieczony.Chciał pomocy.Przyszedł sam.bez świadków, bez eskorty bandytów na zlecenie.
  To makabryczna znieczulica w Polsce,w polskich szpitalach jest przyczyną takich krwawych wypadków,morderstw w szpitalach a nie stan kadrowy w dużych miastach.Zaraza z USA…przyszła do Polski.Masz forsę,przeżyjesz.Nie masz lub masz mniej,przygotuj się na zamordowanie w szpitalu.Jak już tylko ze świadkami i strunami,nylonowymi do gitary(broń nie jest wykrywalna)

 11. Adam Darmoszka said

  Za dużo jest chorych obywateli a nie za mało lekarzy.
  Szprycują nas szczepionkami, opryskami chemicznymi, skażoną żywnością, smogiem magnetyczny.
  Po co nam więcej konowałów by pompowali więcej kasy dla Big Pharmy?
  Faszerują drogimi amerykańskimi prochami a nie leczą.

 12. GZN said

  Ja i moja mama doświadczyliśmy pomocy SOR.
  Myślę, że każdy kto korzystał z pomocy pogotowia i tej „instytucji” może napisać swoją o ile nie tragiczną to niemiłą historię. Na pewno jest to sprawa personelu (ratownik może nie rozpoznać ostatniego stadium raka o ile lekarz pierwszego kontaktu się nie poznał) ale również sprawa sprzętu … Pacjenta powinno się natychmiast diagnozować przy pomocy tomografii komputerowej, USG i innych. Wiem, fantazjuję. Dostępność wyżej wymienionego sprzętu jest ……jeden tomograf na szpital. Generalnie cała służba zdrowia jest do dupy, niedofinansowana, niedokształcona, niewydolna. Na skutek swoich doświadczeń, coraz bardziej doceniam życzenia ZDROWIA.
  Zaraz, zaraz jak to Kochanowski pisał; „Szlachetne zdrowie …..”.

 13. Niktoś said

  Słucham ludzi narzekających na polską służbę zdrowia. Ale wcale nie jest wiele lepiej na tzw Zachodzie. Pamiętajcie to całe badziewie medyczne przyszło do Polski z Zachodu. O takich jak ta najnowsza historia tam się słyszało już ponad 30 lat temu. O ile za PRL-u to mogło być zrozumiałe o tyle to obecne jest już celowe i przemyślane.

 14. Jacek said

  SOR? Chroń mnie Panie Boże żebym nigdy nie musiał tam trafić. Nie tak dawno na skórze mojego Ojca i kolegi przekonałem się że tamtejszy personel nie nadaje się nawet do pracy w ubojni. To jest po prostu straszne. Przy okazji, jeżeli ktoś nie jest zorientowany, wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiedział że w 2020 roku kalendarz przymusowych szczepień będzie rozszerzony na dorosłych. Lekarze nie składają Przysięgi Hipokratesa tylko Przyrzeczenie Lekarskie, nie ma w nim mowy o spędzaniu płodu czy niepodawaniu trucizny.

 15. Zerohero said

  Pod naciskiem uSSa Wydatki na wojsko podnosi się do ponad 2% PKB (ponad przeciętną) w celu bezpieczeństwa przed niechybną napaścią Rosji. Wydatki na służbę zdrowia są poniżej 7% PKB (poniżej przeciętnej). Ten facet z SOR nie został zamordowany przez Rosjan. Armia trzecirzeczypospolitej obroniła go. Co za ulga!
  Mam też armię urzędników, artystów dotowanych przez państwo itp. Aby oni dostawali kasę, trzeba zatrudnić mniej lekarzy.

  W artykule kluczowy jest fragment:

  Efekt jest taki, że na 1 tys. mieszkańców przypada u nas zaledwie 2,4 lekarzy (tj. najmniej w całej UE), kiedy średnia europejska jest o ponad 50 proc. większa i wynosi 3,8 lekarzy na 1 tys. mieszkańców (najlepsze pod tym względem kraje osiągają współczynnik 6,6 lekarzy na 1 tys. mieszkańców).

  Nawet biedny kraj może procentowo utrzymać pewną liczbę biednych lekarzy (w stosunku do biednych policjantów, księgowych). Polacy po prostu NIE CHCĄ mieć więcej lekarzy, nauczycieli itd. a wola urzędników, działaczy, żołnierzy….Ich wola. Demokracja jest! 🙂

 16. Boydar said

  W ubojni jak najbardziej, tylko musi być koszerna.

 17. Jacek said

  Re Zerohero
  Ok, wydatki państwa spadają ale niech będzie Pan uczciwy i przedstawi podobny wykres jak rosną wydatki Polaków którzy płacą na OZ z własnej kieszeni. Bilans może być bardzo ciekawy. Jeżeli już mówimy o kosztach OZ to chyba trzeba uwzględnić wszystkie składniki.

 18. Zerohero said

  @Jacek

  Pan źle odczytał ten wykres. Na osi X są kraje, a nie czas. Poniżej zamieszczam wykres w kwotach (nie jako % PKB) gdzie jest uwzględniony podział na prywatne i państwowe:

  (źródło wikipedia, hasło: List of countries by total health expenditure per capita)

  Ta marna liczba lekarzy wynika ogólnie z faktu, że Polacy nie chcą finansować lekarzy. Polacy wolą finansować armię amerykańska, żydowskie konferencje, walkę z Łukaszenką i promocje LGBT. Tak wynika z ich preferencji wyborczych.

 19. Boydar said

  Polacy ? Nie chcą finansować ? A co niby można ściągnąć z gołej pielęgniarki ? Tylko gołego żyda.

  Nakłady na służbę zdrowia przekładają się przeważnie na zakupy sprzętu. Horrendalnie drogiego, kasa zaś płynie do „zachodnich” koncernów. I fucktycznie jest to niezbędne, bo dzisiejszy statystyczny „lekarz” bez tomografu nie odróżni nam ciąży od sraczki.

 20. Boydar said

  https://praca.interia.pl/news-byle-nie-pracowac-w-szpitalu-rezydenci-wybieraja-specjalizac,nId,2895884

 21. klopsik said

  Dla przyszłych lekarzy zastosować dwa warianty studiów. Odpłatne w 100% przez studenta i darmowe po przepracowaniu w Polsce w PUBLICZNYCH placówkach minimum 15 lat.

  Problem z niedoborem lekarzy zniknie.

 22. Ola said

  no ja tam jestem ostatnia , ktora by czepiala sie i krytykowala polska sluzbe zdrowia . Ale ten przypadek jest dosc krytyczny, tylko w ktorym punkcie? jaka byla interwencja lekarza, do ktorego przed pojawieniem sie w SOR , udal sie ten pacjent? Diagnoze postawil sluszna , ale czy zaaplikowal natychmiast srodek typu heparyna? Trudno powiedziec czy szpryca z heparyna zawazylaby na losie poszkodowanego, ale jej brak to ciezko wazacy blad lekarza.

 23. 1.Administracja w Polsce nie może inwestować w polską służbę zdrowia bez zgody Knesetu dlatego będą morderstwa, krwawe brutalne mordy w szpitalach w Polsce plus pętla na szyi czyli system ubezpieczeń….
  2.Polscy specjaliści pracują znakomicie ale za Odrą. Dodatkwo w Polsce.
  3.ZUS nie ma forsy,gdyż 6 milionów mieszkańców Polski zachodniej są ubezpieczeni w Niemczech.
  4.Zarobki ,dla lekarzy stażystów w Służbie Zdrowia są ponizej Lidla.
  5.Zakupiony sprzęt wymaga obsługi i konserwacji plus ubezpieczenia.Koszta utrzymania sprzętu medycznego są jak na zachodzie EU.
  6.Młodzi lekarze,po 5 latach studiów,muszą jeszcze 2-4 lata studiować specjalizację.Studia w Polsce 2019 to są koszta dla studentów , ich rodzin.Wybitni,zdolni mogą studiować i jednocześnie przeżyć czytaj odżywiać się za ceny zachodnie.Plus koszta ubezpieczenia plus czynsz za mieszkanko czytaj materac..Studenci na 3-4 roku uczelni dorabiają sobie jako sanitariusze, salowe, pielęgniarki.
  7.Koncerny zachodnie wykupują zdolnych w Polsce.
  Powtarzam: 6 milionów Polaków w Polsce,są dla swojego bezpieczeństwa, ubezpieczeni w BRD.
  Do tej wojny w Polsce,dochodzi znieczulica,w społeczeństwie,brak empatii,brutalny egoizm,struktury mafijne w Polsce,w polityce i gospodarce.To jest już wojna domowa w Polsce,z wyrokami śmierci dla polskich dzieci,gdy zachorują.Poprzez przepisy prawne Izrael wprowadził okupację w Polsce.

 24. Polo said

  Za mało pieniędzy dajemy WOŚP.

 25. Bogusz said

  Lekarz wykształcony w Polsce, przy pomocy państwa powinien podpisywać umowę o pracę w kraju na minimum 6 lat i dopiero po tym miałby prawo wyjechać do pracy w innych krajach a tak Polska kształci specjalistów a korzystaja z tego inni. To jest niedopuszczalne

 26. brys said

  ad Bogusz – a co z inżynierami? I kto się tam jeszcze kształci.

 27. Bogusz said

  ad 21. Panie Klopsik ja myślałem o 6 ale przychylam sie do pańskiego rozwiązania jako własciwsze i napewno skuteczniejsze, dodatkowo kandydatom na studia medyczne a także prawnicze wprowadziłbym nakaz testów psychologicznych aby sprawdzić czy to człowiek z sercem czy bezduszny karierowicz

 28. bebrave2019 said

  Dr Leonard Coldwell zwany największym pogromcą raka (92% wyleczeń), ostrzega przed niebezpieczną szczepionką przeciwko wirusowi HPV, który rzekomo ma zapobiegać rakowi.

 29. Jacek said

  Re 18 Zerohero
  Przepraszam, zwracam honor, tak mam wbity do głowy ten spadek nakładów że nawet nie spojrzałem na oś X. Wygląda na to że w teorii najlepszą opiekę zdrowotną mają obywatele US bo przecież płacą najwięcej. Wiadomo że nie jest ona wcale najlepsza tylko najdroższa, żyd urządził z niej obrzydliwe żerowisko.Dla uzupełnienia przydałyby się jakieś dane dotyczące Białorusi czy Kuby, zwłaszcza Kuby.

 30. piwowar said

  Piwowar otrzymuje biuletyn miesięczny AARP – organizacji starych dziadów emerytów. Tam zapodawano, iż pod względem jakości obslugi medycznej na drugim miejscu stoją Włochy, a na pierwszym niespodziewanie Francja, co potwierdzili znajomi mający ongiś nagły przypadek będąc w Paryżu. Natomiast pod względem cen i kosztów na bezapelacyjnym pierwszym miejscu stoi the US. Co Piwowar sam doświadczył porównując koszty identycznej diagnostyki w Polsce i w USA.

  Miliony emerytów przeprowadzają się do innych krajów, zwłaszcza Meksyku i Ameryki Południowej z uwagi na koszta życia, włączając służbę zdrowia. (także na Daleki Wschód)

 31. Jacek said

  Re 28
  Bardziej zastanawia nie tyle szkodliwość czy nieszkodliwość szczepionek co przymus i sposób ich stosowania w Polsce, zwłaszcza w przypadku noworodków. Czegoś takiego nie ma w całej zachodniej Europie. Lekarz weterynarii, który podawał antybiotyk moim kociakom cierpiącym na koci katar, stwierdził że na tę chorobę można je będzie zaszczepić dopiero gdy będą całkowicie zdrowe. W przypadku polskich dzieci nie ma takiego wymogu.

 32. NC said

  Re 23, p. Marek Lipski: „Powtarzam: 6 milionów Polaków w Polsce,są dla swojego bezpieczeństwa, ubezpieczeni w BRD.”
  Proszę o podanie źródła tej informacji.

 33. wow said

  Dopóki studia będą bezpłatne dopóty będzie istniał taki cyrk. Państwo powinno mieć prawo przy bezpłatnych studiach nakazać odpracować 6 lat lekarzowi i to tam gdzie państwo wskaże, a nie on sam. Oczywiście powinno zapewnić takiemu lekarzowi np. mieszkanie w małej miejscowości. Ale to i tak było by lepsze niż to co teraz.

Sorry, the comment form is closed at this time.