Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Wolne tematy (41 – …
  Boydar o Której medycyny potrzebujemy?
  Marcin o Wolne tematy (41 – …
  Boydar o Lekarz czy zbrodniarz?
  UZA o Lekarz czy zbrodniarz?
  UZA o Której medycyny potrzebujemy?
  Maverick o Lekarz czy zbrodniarz?
  Maverick o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  . o Wpieriod – do socjalizmu
  Boydar o Wolne tematy (41 – …
  Maverick o Naziści to byli swoi ludzie dl…
  ? o Czy tzw. „paszport szcze…
  NICK o Koniec świata
  NICK o Lekarz czy zbrodniarz?
  Maria o Lekarz czy zbrodniarz?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Rozmowy małżeńskie Wielomskich 32: Władysław Studnicki

Posted by Marucha w dniu 2019-03-23 (Sobota)

Adam Wielomski: Jestem po lekturze reedycji pracy Władysława Studnickiego „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej” (Kraków 2018).

Przyznam, że książka zszokowała mnie. Jestem daleki od potępiania Studnickiego za to, że uważał, iż w 1939 roku Polska powinna była zawrzeć sojusz z Niemcami, aby uniknąć wojny, którą mogliśmy sromotnie przegrać.

Nikt wtedy nie mógł przewidzieć szaleństwa Hitlera i ostatecznego wyniku wojny. W 1939 roku byłby to, być może, mając ówczesne dane, krok politycznie racjonalny. Stąd znajdowane częstokroć u jego admiratorów oceny, że był politycznym „wizjonerem” i „prorokiem”, który przewidział klęskę 1939 roku.

Problem ze Studnickim jest taki, że jego wola paktu z Hitlerem wynikała nie z racjonalnej rachuby politycznej, z „wizjonerstwa” i „proroctwa” politycznego, lecz z fascynacji Niemcami. Jego główne argumenty proniemieckie mają charakter stricte ideologiczny:
1) przyszła wojna będzie wojną Niemców z żydostwem angielskim i francuską masonerią, a więc trzeba stanąć po stronie antysemickiej;
2) oddając Hitlerowi Gdańsk i autostradę, uzyskamy jego wsparcie dla podboju wielkich połaci Ukrainy i Białorusi.

Błąd Studnickiego polegał na tym, że archaicznie uważał, iż esencja polskości to nie ziemie piastowskie, lecz wielkie połacie rolnicze między Warszawą, Wilnem, Smoleńskiem i Kijowem, i aby je zdobyć był gotów na sojusz z diabłem. Dla tego celu zgadzał się na zbudowanie niemieckiej Mitteleuropy z Polską jako poganiaczem rusińskiego chłopstwa.

Studnicki nie był żadnym „wizjonerem”, lecz plagiatorem idei Mitteleuropy sformułowanej przez Friedricha Naumanna. Powtarzał za niemieckimi ideologami imperialnymi wszystkie ich tezy, w najdrobniejszych szczegółach. I tylko nieświadomość polskich czytelników co do niemieckich pism politycznych tego okresu może powodować, że uznano go za „wizjonera”.

Był xerokopiarką tłumaczącą całe frazy z niemieckiego na polski. I niestety, jego myśl nadal żyje. W posłowiu Piotr Zychowicz pisze: „Władysław Studnicki – obok braci Mackiewiczów i Adolfa Bocheńskiego – jest publicystą, który wywarł największy wpływ na kształtowanie moich własnych poglądów. Między innymi w oparciu o jego przedwojenne koncepcje w 2012 roku napisałem książkę Pakt Ribbentrop-Beck”.

Magdalena Ziętek-Wielomska: Analizując poglądy Studnickiego, jak również jego współczesnych zwolenników, należy wskazać na daleko idącą zbieżność pewnej wizji niemieckiej i polskiej polityki. Niemieckiej idei ekspansji na wschód towarzyszy analogiczna wizja ekspansji Polski na wschód. Rzecz jednakże w tym, że koncepcja ta jest bardzo korzystna dla Niemiec, ale skrajnie niebezpieczna dla Polski.

Dlaczego? Po pierwsze, poprzez rozszerzenie Niemiec na wschód, Niemcy mogą kontrolować całą Europę Środkową, czyli Mitteleuropę, a w szczególności południowe wybrzeże Bałtyku, jak również szlaki komunikacyjne prowadzące przez tę część naszego kontynentu.

Po drugie, ustawiają nas w pozycji tego, który wchodzi w ciągły konflikt z Rosją, przez co siły Polski muszą być w całości skoncentrowane na walce z Moskwą. Co więcej, układ taki pcha nas w „ramiona Niemców”, którzy mają nas przed Moskalami ratować. Dokładnie ten właśnie scenariusz został przećwiczony w czasie przeprowadzania kolejnych zaborów – sojusz polskiej szlachty z Prusami przyspieszył to, przed czym miał nas rzekomo ochronić.

Dokładnie taką samą wizję głosił Studnicki. Jakie korzyści miały z tego płynąć dla Polski? Ano li tylko takie, że kresy miały być etnicznie zdominowane przez Polaków, to znaczy, przez polskie ziemiaństwo i polską inteligencję.

W imię czego? W imię interesu tej właśnie grupy społecznej. I to właśnie ta grupa była wpatrzona w niemieckie konserwatywne ideologie, zwalczające liberalizm: Niemcy miały być gwarantem ich, mówiąc wprost, klasowego interesu. Studnicki także uwierzył w ideologiczne zapewnienia nazistów i dlatego był tylko i wyłącznie pudłem rezonansowym niemieckiej propagandy.

Myśl Polska, nr 13-14 (24-31.03.2019)
http://mysl-polska.pl

Komentarze 23 do “Rozmowy małżeńskie Wielomskich 32: Władysław Studnicki”

 1. JerzyS said

  Polecam: stronę
  http://niniwa22.cba.pl/tajemnice_archiwum_gestapo.htm
  Jan Pietrzykowski

  Tajemnice archiwum gestapo

  Przyczynki do historii niemieckiej okupacji w Polsce,na stronie,

  oraz
  długofalowe skutki niemieckiej okupacji
  Jozef Kossecki o infiltracji państwa podziemnego przez III Rzesze

 2. JerzyS said

  Pejszbok blokuje stronę niniwa jako niebezpieczną,
  a tu nie wczytuje strony z youtube z wykładem J. Kosseckiego

 3. Studnicki proponował to samo jak politycy na Węgrzech,w Rumunii,w Bułgarii,we Francji.Bez masakry polskiego narodu.

  ————–
  Powtarzam po raz kolejny, że Polska to nie Rumunia, nie Węgry, nie Francja, nie Bułgaria… ani nie Japonia.
  Admin

 4. Rokitnik said

  Mozna by taki wniosek wysnuc Panie Marku L….lecz uwazam, ze wyszedl z niewlasciwego punktu rozpatrywania czyli uwmocnienia Towarzystwa Ziemianskiego na terenach, dalszych jak Kresy Polskie….
  Oslone mieli dawac Niemcy. ktorzy rowniez szykowali sie na zasiedlenia swoimi tamtych ziem?
  Bo w koncu, Hitlerowi nie chodzilo o co inne jak ” przestrzen zyciowa na wschodzie „, a ze przy okazji rozpieprzylby Stalinowsko-szydowski uklad, to insza inszosc?Ale faktem jest, ze NALEZY uczynic wszystko co jest w mocy, by NIE DOPUSCIC do unicestwienia Narodu.!?
  Bylo k temu, po podieciu karkolomnej decyzji Becka / tragicznie i niebezpiecznie blisko….!!!!

 5. Wywiad Wojskowy w Polsce tak jak polscy szpiedzy w Niemczech,w latach 30 byli znakomicie poinformowani o ropie dla Hitlera.
  Najpierw Royal Dutch Shell Group bez problemu gwarantował niemieckiemu rynkowi za­opatrzenie w paliwa, pozostawał jednak koncernem, którego akcje posiadali Brytyjczycy i Holendrzy.Po 39- Texaco dostarczało ropę.w tym dla niemieckich czołgów( szef Texaco Torkild Rieber. Norweg z amerykańskim paszportem).Przypominam.Niemcy posiadali tylko węgiel.Polski wywiad wiedział że Niemcy mają za kulisami wsparcie….pseudo Aliantów.Wiedzieli że zachód chce zysków z tej wojny,forsy,złota od administracji hitlerowskiej.Ropa płynęła bez przeszkód do Niemiec.O tym wiedziały Węgry,Rumunia,Bułgaria,Czechy,Austria.Czy mam pisać dalej?Nie.

 6. JerzyS said

  Warto przeczytać
  Na pasku Londynu, z nominacji Paryża – tragiczny los polskich władz na uchodźstwie w trakcie II wojny światowej

  https://kurierhistoryczny.pl/artykul/na-pasku-londynu-z-nominacji-paryza-tragiczny-los-polskich-wladz-na-uchodzstwie-w-trakcie-ii-wojny-swiatowej,191

 7. JerzyS said

  Szosa zaleszczycka, Tędy Naczelny Wódz i Naczelny Pasterz zdezerterowali do Rumuni.

 8. RomanK said

  Studnicki to madry Polak..niezwkla rzadkosc..on widzial i wiedzial czym i jaki jest Interes Narodu Polskiego.
  Odwrotnie od rzadu ,jaki spowodowal niesamowita kleske Narodu..likwidacje panstwa , strate 1/3 narodu, 1/2 terytorium, utrate pozycji ekonomicznej nieodbudowana do dzis dnia.
  Udzial Polskiej Armii w ataku na ZSRR zmieniloby charakter uderzenia „germanskich hord” na Slowian..w Krucjate przeciw bezboznej zydo-masonerii bolszewickiej….konsekwencja byloby zagospodarowanie wielotysiecznych Armii Rosjan podajaych sie ..ktorzy byliby zagospoddarownia bez osamotnienia, jakie otaczalo Armie Wlasowa…CI ludzie mogl tworzyc Armie Prawoslawna obok Polakow…wzwalac Rosje.
  a to ..moglo zmienic zupelnie losy Swiata…..

  ————-
  Nie podzielam Pana optymizmu, Panie Romanie.
  Admin

 9. W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM,a szczególnie na Ukrainie brakiem lojalności wobec Polski wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.
  Po ZBRODNI PRZEMILCZENIA KATYŃ nastąpiła RZEŹ WOŁYŃSKA.

 10. JerzyS said

  To nie była walka zła ze złem, tylko walka zła z Narodami, za pomocą Ideologii, pod fałszywymi flagami. To nie Anglia i Francja, tolko ci którzy użyli tego narzędzia. Z początkiem lat XX -stych dążącego przygotowywanie puczów za pomocą masonerii, jako fałszywej flagi.

  W 1924 do przygotowywanego puczu wytypowano Sikorskiego popieranego przez masonerie i wojskowy wywiad francuski i Piłsudskiego popieranego przez ośrodek władzy w Anglii. Sondaż wykazał , że wieksze szanse ma Piłsudski i na niego postawiono.

  Sikorskiego zostawiono na gorsze czasy. Przygotowywano go do tej roli na kilka lat przed 1939 i przeforsowano na szczyty władzy.
  Puczu dokonano dopiero w …

  „W Wielkiej Brytanii winą za przetracenie polskiego wojska słusznie obciążono gen. Sikorskiego. Decyzją prezydenta stracił on stanowisko premiera na rzecz Augusta Zaleskiego

  To spotkało się ze zdecydowaną reakcją Brytyjczyków.

  Bliski współpracownik Naczelnego Wodza, płk Tadeusz Klimecki z pomocą brytyjskich kolegów i polskich oficerów, którzy co ciekawe w służbach brytyjskich posiadali wyższe stopnie, opanował gmach ambasady polskiej i siłą zmusił Zaleskiego do podpisania własnej dymisji.

  Był to ewidentny zamach stanu.

  Wykonany w dodatku z polecenia obcego państwa. Sikorski bowiem z namaszczeniem z Downing Street wrócił do swoich funkcji i to właśnie gwarantowało mu nietykalność. Raczkiewicz był wobec tego bezsilny.”

 11. Boydar said

  To według Mecenasa kto by potem pokonał Hitlera ?
  Bo co robiły żydoszkopy z wziętymi do niewoli/poddającymi się Ruskimi to wiemy.

 12. RomanK said

  OJ panie Boydar.. pan – jak przedszkolak po lekcji z pania Grodzka:-))))
  Oczywiscie – potem Hitlera mogly pokonac jedynie wlasciwe do dokonywania pokonan , czyli StIly Postepu i Permamentnego Pokojhu..hu hu….. …po odrosnieciu….:-))))Zreszta niech pan poprosu pana Miczyslawa Sylwestra, Kazimierza poprosui o dokladniejsze opracowania roznic pomiedzy silami zla mniejszego, a silami zla wiekszego z uwzglednieniem lojalnosci mniejszosci wgledem wiekszosci w sytuacjach -kiedy wiekszosc nie ma wiele do zaoferowania w przypadkach zachowan:-)))))

 13. Boydar said

  Paniatno, wsio, balszoje spasiba.

 14. gnago said

  Ot dzisiejsze złudzenia co do obrony polskich interesów przez elity dzisiaj, równie głupio przenosimy na przeszłość. Tam owszem możemy mniemać że byli zmanipulowani. Polski patriota i marszałek zarazem miałby w zadzie opinie mocarstw (jak miał je 1919 i 1920) i zdusiłby psychola już w 1935. Nie było wtedy jeszcze linii obronnej na granicy -MRU to dywizje piechoty byłyby w Berlinie już po kilku dniach. A kampania wrześniowa to zbitek dziwnych trafów i niekompetencji i strategicznej i taktycznej generalicji i politykierów typu Beck zwodzonych przez sojuszników na „manowce”. Przy nich towarzysz stalin wyrasta to poziomu wzorca moralności i prostolinijności

 15. RomanK said

  Mozna sie zgodzicp anie Gnago..jesli do zdania cyt: Przy nich ……..{ i w ich oczach} …… towarzysz stalin wyrasta to poziomu wzorca moralności i prostolinijności

 16. revers said

  re10

  ten general Sikorski przypomina dzisiejszego radka S. ktory rowniez dla anglosyjonu zrobil duzo roboty, zwlascz z niemieckim neokonem Steimaierem w Kijowie na przelomie 2013/2014 roku, nawet widiec wiecej kto za tym stoji, i jaki oddzial likwidacyjny mogl wpasc do ukrainskiego parlamentu i zrobic jatke, na miare tej w Odessie.

  w koncu po odkryciach Katynia i staniu przy swoim stanowisku dostalo sie i gen. Sikorskiego grupa likwidacyja sanglosyjonu na Giblartarze w 1944 roku nie zmarnowla okazji.

 17. Bernard Korzeniewicz said

  @Pan Gajowy.
  Omija Pan najważniejszy aspekt – Dolfi to nie Salazar czy Deng xiao Ping. Dolfi to był typowy Trump – cały „rozwój” Niemiec był na kredyt. Co więcej – po wojnie o potem wybuchł kryzys płatniczy a efektem była fala biedy i zapaść gospodarcza. Tyle, że wtedy w Niemczech nie niszczono fabryk (jak w robiono w czasie Wielkiego Kryzysu w USA, UK czy Polsce). W Niemczech fabryki konserwowano zachowując maszyny i urządzenia i półprodukty. W ramach niemieckiej „dobrej zmiany” Dolfi rzucał w gospodarkę pieniądze, a Szwaby uruchamiali te pokonserwowane fabryki – TEM NIE BYŁO INWESTOWANIA!!!
  W efekcie _wszystkie_ parametry ekonomiczne III Rzeszy są efektem zasobności Cesarstwa Niemieckiego, nie efektywności nazistów.
  Odliczając wartość księgową (zaledwie!) PKB Niemiec w latach 1933-39 jest ujemne (!). Bankierskie korzenie Dolfiego dały znać 🙂
  Inaczej mówiąc – Niemcy brodzili pieniędzmi jak zarżynany świaniak, a od 1940 nie integrowali swojego nowego imperium, tylko tracili nowe zasoby.
  Na papierze zdobycze były znaczące, w praktyce poziom życia, poziom infrastruktury i efektywność gospodarcza spadały. Tak – produkcja zbrojeniowa rosła do stycznia 1945, ale _jakość_ tejże produkcji systematycznie opadała tak jak spadała produkcyjność „niemilitarna” i jak rezygnowano z wymiany bazy technologiczno-maszynowej.
  Dla jasności ten proces zaczął się przed wojną – pierwszy raz Niemieccy generałowie dostali informację, że „pieniędzy nie ma i nie będzie” to … 1938 (!!!). Tym samym planowany w 1936 rozwój sił zbrojnych Niemiec kończy się klapą już po 2 latach. Plany rozwojowe na 1939 Wehrmacht ma przesunięte na 1942 a Kreigsmarine na 1950.
  Socjalizm NSDAP to nie racjonalna gospodarka ChRL czy Portugalii. To kradzież, korupcja i głupota – naturalne cechy jeśli się pamięta, kim był Dolfi i koledzy. Oni nie mogli wytrzymać, by nie zniszczyć swojego żywiciela.
  Z tego punktu widzenia balans sił wiosną 1939 wygląda nieco inaczej, prawda?

 18. Marucha said

  Re 17:
  Ależ ja się w ogóle na te tematy nie wypowiadałem…

 19. Bernard Korzeniewic said

  @Panie Gajowy Re: 18
  Zacytuję komentarz do postu nr 3:
  „————–
  Powtarzam po raz kolejny, że Polska to nie Rumunia, nie Węgry, nie Francja, nie Bułgaria… ani nie Japonia.
  Admin”

  Mapa polityczna 1938 wyglądała wtedy inaczej, niż sobie teraz wyobrażamy. Np. wydalenie B’n’B z Polski było najpoważniejszym aktem walki z banksterami w Europie w XXw. Dla każdego ówczesnego narodowca na kontynencie sojusz Polski i Niemiec był przesądzony.
  Zwracam uwagę, że w takich okolicznościach J.Beck z mównicy sejmowej mówiący że Niemcy nie mają honoru i nie dotrzymują zobowiązań… cóż, takiej potwarzy nie można było zostawić bez odpowiedzi. Po czymś takim ja sam najechałbym sąsiedni kraj bez chwili zastanowienia.

  A o to właśnie chodziło banksterom od 1918r, od czasu, gdy jednocześnie dali pierwszą kasę dla ZSRR i dla Dolfiego.

 20. Bernard Korzeniewicz said

  ciekawe, że system wycina mi słowo b a n k s t e r i wstawia „”

  Poprawiłem, nie wycięło mi.
  Admin

 21. Marucha said

  RE 19:
  Myśli Pan, że powodem ataku Niemiec na Polskę była niedyplomatyczna wypowiedź Becka??

 22. Bernard Korzeniewicz said

  @Pan Gajowy
  Myślę, że https://www.zerohedge.com/news/2019-03-25/letter-britain-establishment-blinded-russophobia
  Angolanie to wrogowie całego kontynentu, te szuje szczuły i knuły jak żaden inny kraj w historii. Niedawno okazało się, że słynna Republika Wenecka z jej intrygami to była przez 500 ostatnich lat przybudówka City of London.

  Co do Becka – pan minister dostał polecenie od starszego swojej loży masońskiej. Polecam sprawdzić rejs Becka jachtem „Czarodziejka” http://www.pan-nikt.pl/2018/09/16/jacht-czarodziejka-jak-sanacja-doprowadzila-do-kleski-wrzesniowej-1939-r/

  Dalej sprawy potoczyły się logicznie – Beck najpierw zablokował dostęp do Rydza i do Mościckiego, a potem samodzielnie zignorował propozycje Dolfiego co do granicy z Polską (Dolfi chciał uznać naszą zachodnią granicę!!!), by pojechać po „gwarancje” Londynu…

  Walery Sławek zabił się siedząc za biurkiem na którym leżała mapa Europy i czaszka… Sławek, przy swoich wadach, był uczciwym człowiekiem.

 23. Bernard Korzeniewic said

  @Pan Gajowy

  Może Pan już zna ten tekst, ale jeśli nie to warto:
  https://polskaniepodlegla.pl/opinie/item/14514-tylko-u-nas-grzegorz-braun-z-dziejow-przyjazni-polsko-angielskiej

Sorry, the comment form is closed at this time.