Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Voodoosch o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  I*** o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Olo o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  I*** o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Cyngiel o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Niedźwiedź o Wolne tematy (41 – …
  revers o Wolne tematy (41 – …
  flathead o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Ale dlaczego? o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Olo o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  Marcin o Wolne tematy (41 – …
  Zenon_K o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Maria o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Maria o Lekarz czy zbrodniarz?
  Prowokator o Sztuczna inteligencja ma rządz…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Zachowania, których nie lubi Twój kot

Posted by Marucha w dniu 2019-03-28 (Czwartek)

Niejeden opiekun zadaje sobie pytanie, jak sprawić, żeby kot był „grzeczny” i wiedział, czego się od niego oczekuje.

Czy jednak zastanawialiśmy się, co takiego – świadomie lub nie – robimy często my, ludzie, czego koty nie znoszą?

Poznaj 10 zachowań i sytuacji, których małe tygrysy nie lubią najbardziej!

1. Wpatrywanie się prosto w oczy

Przeciągłe spojrzenie skierowane prosto w oczy Twojego pupila nie zostanie niestety odczytane jako wyraz miłości. W kocim języku takie uporczywe wpatrywanie się oznacza ostrzeżenie, groźbę, a w razie nieustąpienia – gotowość do ataku. Wymuszony kontakt wzrokowy może zestresować kota, który pomyśli, że jesteśmy gotowi do aktu agresji. Jeśli chcesz przesłać kotu przyjazny sygnał, poślij mu krótkie spojrzenie i mrugnij. Ten niuans, takie chwilowe przerwanie kontaktu wzrokowego, ma ogromne znaczenie i zupełnie zmienia treść komunikatu. Mruganie oznacza akceptację, powitanie, znak przyjaźni.

2. Hałasowanie

Koci słuch jest zdecydowanie bardziej czuły niż ludzki. Kot słyszy dźwięki głośniej niż my, a jego zakres słyszalności również jest znacznie większy. Nic dziwnego, że mruczki nie należą do wielbicieli hałasu. Nie znoszą szczególnie ostrych, przenikliwych, nagłych i głośnych dźwięków, takich jak odgłos silnika, huk petard, głośna muzyka, wszelkie dzwonki, klaksony, ale także dźwięki emitowane przez sprzęt domowy, jak wirująca pralka, odkurzacz czy suszarka do włosów. Ta ostatnia jest szczególnie znienawidzona – nie dość, że hałasuje, to jeszcze dmucha (podmuch powietrza wymierzony w koci pyszczek to kolejna rzecz, której koty nie znoszą – drażni to ich czułe wibrysy).

Oczywiście wiele zależy od charakteru danego kota oraz od tego, do których odgłosów zdążył przywyknąć. Narażenie jednak kota na dźwięki, których nie lubi, zwłaszcza w wysokim natężeniu, jest dla zwierzęcia niezwykle stresujące. Wie to każdy opiekun, którego kot jest wrażliwy np. na huk fajerwerków.

3. Lenistwo przy czyszczeniu kuwety

Brudna kuweta znajduje się bardzo wysoko na liście rzeczy znienawidzonych przez koty. Są co prawda mruczki, które załatwią swoje potrzeby nawet do toalety, której higiena pozostawia wedle ich kryteriów wiele do życzenia. Nie należą jednak do rzadkości koty, które wymagają wręcz nieskazitelnej czystości. Pedantycznie obwąchują niesprzątniętą kuwetę i jeśli nie przejdzie ona pozytywnie tego testu… mogą załatwić się poza nią. Dotyczy to zarówno kotów załatwiających się do wspólnej kuwety, jak i kotów-jedynaków, które nie wejdą do brudnej toalety. Ludzka opieszałość w czyszczeniu kociej toalety zostaje w ten sposób ukarana… koniecznością wyczyszczenia nie tylko toalety.

Głaskanie nie tam, gdzie trzeba … i nie tak, jak trzeba

Mapa kociego ciała obejmuje strefy godne głaskania, strefy szczególnie pożądane podczas głaskania, ale również strefy zakazane. Większość kotów nie lubi dotyku w okolicach brzucha, łap oraz nasady ogona. Nie lubi też głaskania natarczywego, silnego, czochrania futra.

Czas na pieszczoty jest zresztą czasem wybieranym przez kota. Głaskanie pupila wówczas, gdy nie ma on na to ochoty, skutkuje odejściem kota lub różnorako wyrażonym protestem. Najlepiej głaskać kota delikatnie, gładząc i lekko drapiąc opuszkami palców – oczywiście wówczas, gdy ma on na to ochotę, co z pewnością zasygnalizuje Ci, domagając się uwagi. Koty lubią głaskanie po grzbiecie, głowie, za uszami, drapanie po bokach pyszczka i pod brodą.

5. Zakładanie obroży z dzwonkiem

Obroża z dzwonkiem jest zdecydowanie złym pomysłem. Koty nie znoszą irytującego, nieustannie dzwoniącego w pobliżu ich głowy przedmiotu. A nawet jeśli wydaje Ci się, że Twój pupil toleruje ów dzwoneczek, zwróć uwagę na punkt 2. niniejszej listy. Koci słuch jest znacznie czulszy niż ludzki i noszenie na szyi dzwoniącego przy każdym ruchu obiektu poskutkować może problemami behawioralnymi (ze względu na narastający stres) oraz zdrowotnymi (uszkodzenie słuchu).

6. Zabawy w przebieranki

Koty – z wyjątkiem bezwłosych sfinksów – nie potrzebują ubranek. Futro jest ich naturalną ochroną przed zimnem czy wilgocią. Absolutnie zbędne jest także przebieranie kotów „dla zabawy” w stroje Mikołaja, elfa czy jakiekolwiek inne, choćby były miękkie i delikatne. Wszelkiego rodzaju ubranka krępują ruchy, przeszkadzają w codziennych kocich czynnościach, jak chociażby wskakiwanie na parapet lub półkę oraz toaleta.

Nie przebieraj kota z okazji Świąt czy do „zabawnych zdjęć” i naucz także swoje dzieci, że w przeciwieństwie do lalek czy maskotek, kotu zabawa w przebieranki bardzo dokucza.

7. Zamykanie drzwi

Zamknięte drzwi ograniczają kocią przestrzeń, przeszkadzają w eksplorowaniu terytorium, uniemożliwiają zobaczenie, co dzieje się w pomieszczeniu, z którego przecież wydobywają się rozmaite odgłosy i zapachy. Za zamkniętymi drzwiami z pewnością dzieje się coś interesującego, co warto zbadać.

Dlatego koty chętnie uczą się różnych sposobów otwierania drzwi, podpatrując ludzi, a także inne mieszkające w domu koty. Niejeden kot opanował do perfekcji skoki na klamkę – a co więcej, pozostałe koty uczą się tego często od zwierzęcia, które pierwsze znalazło wyjście z niedogodnej sytuacji.

8. Opryskiwanie pomieszczeń aromatami cytrusów czy lawendy

Świeży zapach cytryny, słodka mandarynka, przywodząca na myśl prowansalskie pola lawenda… Stop! – niestety koty nie podzielają wielu ludzkich upodobań zapachowych, a wymienione aromaty znajdują się na kociej liście produktów nad wyraz cuchnących. Zapachy te drażnią kocie powonienie (o wiele czulsze od ludzkiego).

Jakich więc woni warto w miarę możliwości unikać – przynajmniej w większym stężeniu?

Oprócz cytrusów i lawendy koty nie lubią wszelkich aromatów mentolowo-eukaliptusowych, octu (dlatego mimo jego świetnych właściwości bakteriobójczych i czyszczących, nie należy go używać do czyszczenia kuwety), cebuli, papryki.

Koty nie lubią także… zapachu innych kotów. Może on wywołać różne reakcje. Niektóre koty będą uporczywie wąchały przyniesione na ubraniach „informacje”, inne – zwłaszcza typowi koci jedynacy – mogą nawet nasyczeć na opiekuna i zdegustowane udać się do innego pomieszczenia. Pamiętaj, że nie jest to reakcja wroga wobec Ciebie, lecz zwierząt, których zapachem przesiąknęły Twoja odzież, buty czy torba.

9. Remonty, przemeblowania…

Koty to w większości konserwatyści. Cenią stabilność, rutynę (co nie oznacza, że nudę!) – koty nie lubią zmian. Natychmiast zauważają nowy obiekt w domu, który muszą czym prędzej obwąchać, zbadać, a później poocierać się o niego, aby „oswoić” go swym zapachem – feromonami policzkowymi, dzięki którym nowy przedmiot stanie się już bardziej swojski i pasujący do reszty domostwa.

Jednak już „rewolucyjne” przemeblowanie, remont czy przeprowadzka to tak drastyczne dla większości kotów zmiany, że stają się źródłem stresu. Nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu pupila na owe rewolucje oraz delikatne przeprowadzenie go przez ten najtrudniejszy czas. Zaciszny kąt pełen znanych przedmiotów (zabawki, ulubiony kocyk), uspokajające feromony, szanowanie innych elementów codziennej rutyny (pory posiłków, zabawy itp.) z pewnością pomogą kotu zaadaptować się do nowej sytuacji.

10. Pozostawianie kota samemu sobie

Wbrew powszechnej opinii koty nie są samotnikami, które najlepiej czują się wyłącznie we własnym towarzystwie. Oczywiście każde zwierzę ma swoją osobowość i własne potrzeby dotyczące kontaktu z człowiekiem. Są koty wylewne, stale domagające się pieszczot, są też dystyngowane lwy kanapowe, którym wystarczy, że człowiek znajduje się w tym samym pomieszczeniu. Ale ważne, żeby się znajdował. Kot domowy pragnie uwagi, towarzystwa, wspólnie spędzonego czasu.

Pozostawiony sam sobie, robi się smutny, może próbować wyładować swoje potrzeby (np. zabawy) w nieakceptowalny przez człowieka sposób (np. na firankach). Skazane na samotność koty domowe mogą nawet popaść w depresję. Tymczasem mruczący przyjaciel nie wymaga przecież nieustannego skupiania się na nim – wystarczy, że okażesz mu troskę, uwagę, spełnisz jego potrzeby dotyczące nie tylko jedzenia, ale i zabawy oraz kontaktu. Wówczas zobaczysz, że masz w domu wielkiego przyjaciela.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf
https://wamiz.pl/kot

Komentarze 23 do “Zachowania, których nie lubi Twój kot”

 1. Kar said

  1. Wpatrywanie się prosto w oczy.., a tu ponizej dwa lubiezne koty w akcji,…gotowe do harcowania

 2. peacelover said

  …..NIE POROWNUJCIE SZANOWNYCH KOTOW Z PEDALAMI !!!!!!!!!

 3. Mój ci on jest!!!

 4. Won mi łapska od tej zasłony!!
  .https://twitter.com/i/status/1110300683348205568

 5. Gość said

  Ad Kar

  To nie koty tylko kuty. Chazarskie kuty.

 6. Marcin said

  Ja zawsze zostawiam kotkowi włączone radio jak opuszczam mieszkanie na dłuższy czas oraz sprawiłem mu malutkie akwarium tzw. kocią telewizję. O depresji nie ma mowy.

  ——–
  Bardzo słusznie.
  Admin

 7. Martusia said

  A moj kotek (gigant, taki duzy) pieszczoszek Dyzio toleruje wszystko co sie ze mna wiaze, moge robic z nim co zechce. Nigdy nie pokazal pazurkow, ani nie miauknal ostrzegawczo.. Fakt, ze ja staram sie go nie zdenerwowac. Jak zauwaze, ze ogonkiem wymachuje to daje mu spokoj. Teraz lezy na fotelu, obok mnie i odwala swoj popoludniowy sen. Ciekawe co mu sie sni? Myszki? Ptaszki? Ale chyba te za oknem, bo tylko przez okno je obserwuje, nie wypuszczam go na zewnatrz, bo obawiam sie, ze zginie pod kolami samochodu, tak jak moj poprzedni najmilszy Dyzio.

 8. Kenig said

  ot I dwaj cweloszczaki
  tusk I junkers.
  Dwie bydlece nasienia

 9. Pies said

  A kto mnie k—a pogłaszcze?

 10. Hmm, pomoc???
  .https://twitter.com/i/status/1110050760484634624

 11. ad.9 Pies….Może ta pani…..i nawet buzi da…
  .https://twitter.com/i/status/1111058932934406144

 12. Easy Rider said

  Chciałbym ostrzec osoby zażywające lekarstwa z wyciągiem z kozłka lekarskiego (walerianę). To zioło ma zapach ponoć podobny do kocich feromonów i chyba bez względu na płeć (mówię to na przykładzie kotki) – kot wyczuwa ten zapach z daleka i dosłownie dostaje jakiegoś amoku, potrafi za tym zapachem wskoczyć do zlewu czy na każdy mebel. Należy wytrzeć i mocno zakręcić butelkę oraz dokładnie myć kieliszek czy szklankę, również stół, jeżeli spadnie tam choćby kropla tego lekarstwa.

  ——
  Dotyczy kotów i kotek. Ale nie wszystkich.
  Admin

 13. lewarek.pl said

  12.
  Słyszałem o takim zdarzeniu w Nowej Hucie, chyba w latach 60-tych:
  Jacyś dowcipnisie oblali walerianą pomnik Lenina, który stał na Placu Centralnym. Pod pomnik zbiegły się bezdomne okoliczne koty. Za nimi bezdomne i wolno biegające psy. Działo się!

 14. Boydar said

  @ p. 4 artykułu

  żeby kot dał się głaskać wszędzie, także pod włos, musi ABSOLUTNIE ufać głaszczącemu.Z racji kociej natury – rzadkość wielka, stąd wrażenie

  @ Pan Easy Rider (12)

  moim zdaniem kocinki ciągną do waleriany (również do kocimiętki) przez rozum (instynkt) a nie przez hormony. Rośliny te zawierają ogromne ilości olejków eterycznych które odstraszają kleszcze i inne pasożyty, także m.in. pchły. Proszę zauważyć, gdy nadarzy się okazja, że po wytarzaniu się w tym zielsku, co najmniej przez dwa,trzy tygodnie kota do nich zupełnie nie ciągnie.

 15. NICK said

  Zachowania kotów, których nie lubię.
  Napiszecie?
  Są takowe?

  Lubelaku. „po wytarzaniu się w tym zielsku, co najmniej przez dwa,trzy tygodnie kota do nich zupełnie nie ciągnie.”
  Sama prawda, tylko prawda, (…).
  Kociarz co kotów nie zna.
  Chyba, że te zniewolone, parapetówy.

  W dniach ostatecznych, także w kotach będą złe duchy.
  Jak nastąpią te TRZY dni przedsądne, ostatniej Pokuty i Modlitwy, wszelką zwierzynę należy wywalić z domu, to nie jej miejsce.
  Jak nie zechce to zabić i wyrzucić.
  Amen.

  ————-
  Bzdury. Jakie złe duchy? W psach, kotach, chomikach, papużkach?
  Admin

 16. Boydar said

  .https://www.youtube.com/watch?v=FKcEcoxbq7I

 17. Kar said

  re:15/Nick

  ..panie Nick, ciagnij..ciagnij.. Pan dalej, zaczyna pachniec ekscytujaco..,smierdzi sensancja (?) ..to brzmi lepiej niz dobrze zorganizowany Brexit scenariusz..(ten ostatni, to juz graja za dlugo.. prawie 3 lata, i tlumy uk naiwniakow daja sie nabierac..ciagna ich..ciagna ich..qurwa ciagna ich, jak te oglupiale karpie z brudnej metnej wody)..

 18. NICK said

  We trzech dniach Apokalipsy. Powtarzam. Się albo uzewnętrznią albo łatwo będą sterowane szatanem.
  NIE? Adminie?
  Będą wyły szatanem, podgryzały.
  A człowiek w te dni to chyba wiemy jak powinien się zachować???
  Na pewno nie głaskać kota.

  Brak odpowiedzi na akapit pierwszy a tekst mój jest jednolity.
  Zatem bez manipulacji.

  No to tyle.
  Nie odezwę się.
  Do niektórych dotarło.

 19. NICK said

  „Zachowania kotów, których nie lubię.
  Napiszecie?
  Są takowe?’

  Są, q. czy nie.

 20. Jacek said

  Re 14
  Moje kociska zdają się to lubić, mam na podorędziu szczotkę którym kocie futro traktuję w tę i we „wtę” zanim wpuszczczę je do domu. Na wiosnę zostawiają wszędzie dużo sierści co niespecjalnie mi odpowiada, zwłaszcza te drażniące maleńkie włoski z podszerstka.

 21. Kar said

  ..brzmi jak okultystyczny horror, panie Nick..(?)..co pan..!?..co je..

 22. Boydar said

  https://pl.sputniknews.com/swiat/2019032910127003-pozar-koty-sputnik-wideo/

 23. WYSPA KOTÓW w JAPONII said

Sorry, the comment form is closed at this time.