Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Od 10 lat „budują” elektrownie atomową w Polsce. Na same tylko wynagrodzenia wydali już 102 mln zł!

Posted by Marucha w dniu 2019-03-29 (Piątek)

Przypomnijmy – pierwsza polska elektrownia atomowa „buduje się” już od 10 lat. Zdaniem NIK wydatki poniesione na realizację „Programu polskiej energetyki jądrowej” przez podmioty administracji publicznej w okresie od 2014 do końca III kwartału 2017 roku wyniosły 552,5 mln zł.

Nie wolno jednak zapomnieć o utworzonej w tym celu specjalnej spółce: PGE EJ1 sp. z o.o. W latach 2010-2018 na projekt budowy elektrowni atomowej wydała ona 447 mln zł, z czego blisko 1/4, tj. 102 mln zł, stanowiły wynagrodzenia dla prezesów, członków zarządu i innych pracowników tej spółki!

Grupa posłów z Kukiz’15 (Piotr Apel, Maciej Masłowski, Paweł Szramka oraz Stanisław Tyszka) złożyła do ministra energii bardzo ciekawą interpelację. Pytania w niej zawarte dotyczyły działalności spółki PGE EJ1 sp. z o.o., czyli podmiotu utworzonego w celu przygotowania procesu inwestycyjnego, przeprowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych oraz uzyskania wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Jedno z pytań dotyczyło faktycznych kosztów funkcjonowania spółki PGE EJ1. W odpowiedzi posłowie uzyskali informację, iż w latach 2009 – 2018 całkowite koszty wyniosły 447 mln zł. Jeśli do tego dodamy wydatki poniesione na realizację „Programu polskiej energetyki jądrowej” przez podmioty administracji publicznej oszacowane przez NIK za okres od 2014 do końca III kwartału 2017 roku (552,5 mln zł), to nagle robi nam się kwota 999,5 mln zł.

Jeśli uwzględnimy, że raport NIK (pt. „NIK o realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej”) sumował wydatki administracji publicznej jedynie do końca III kwartału 2017 roku, a nie uwzględniał wydatków poniesionych później, to z dużą dozą prawdopodobieństwa należy stwierdzić, iż całkowite koszty „budowy” elektrowni atomowej w Polsce wyniosły już grubo ponad 1 mld zł.

Co ciekawe (i również wynika z odpowiedzi na interpelację) – całkowite wydatki na wynagrodzenia w spółce PGE EJ1 wyniosły już niemal 1/4 wszystkich wydatków tej spółki i latach 2009 – 2018 stanowiły równowartość 102 mln zł. Warto przypomnieć, że to w tej właśnie spółce wylądował Aleksander Grad (z pensją prezesowską), kiedy przestał być ministrem skarbu w rządzie Donalda Tuska.

Obecnie spółka PGE EJ1 zatrudnia 78 osób. Gdy uwzględnimy całkowity poziom wynagrodzeń za 2017 rok (12,6 mln zł) oraz przyjmiemy, że wówczas pracowało w tej spółce tyle samo osób, to wyjdzie nam, iż średnie miesięczne wynagrodzenie (wraz z wszelkimi dodatkami oraz kosztem ubezpieczeń społecznych) wynosiło ponad 13 tys. zł.

Kontrolerzy NIK potwierdzili w raporcie z ubiegłego roku, że wieloletni paraliż kompetencyjno-decyzyjny w zakresie budowy pierwszej elektrowni atomowej spowodował dezaktualizację programu polskiej energetyki jądrowej. W kontekście informacji ujawnionych w odpowiedzi na poselską interpelację, wciąż aktualne jest pytanie – ile jeszcze trzeba będzie wydać pieniędzy, aby rządzący w końcu zdecydowali się ruszyć z budową pierwszej polskiej elektrowni atomowej?

Źródło:
Odpowiedź na interpelację poselską nr 29657 (Sejm.gov.pl)
NIK o realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (NIK.gov.pl)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 11 to “Od 10 lat „budują” elektrownie atomową w Polsce. Na same tylko wynagrodzenia wydali już 102 mln zł!”

 1. Jack Ravenno said

  Złota inwestycja – żyła złota…

 2. Moher49 said

  Elektrownia – żyła złota,
  Autostrady – żyła złota,
  Elektryczny samochód -żyła złota.
  W Chinach to by takich rozstrzelali, o Stalinie nie wspomnę.

 3. Michał Stasiuk said

  To jest jedna z tych spraw, ktore mnie, brzydko sie określę, rozpierdla mnie na łopatki.
  Jak coś takiego może istnieć? Aż taki poziom bezczelnego złodziejstwa.
  Rozumiem, ale nie mogę pojąć.
  Niech się ciesza, ze nie zostane krolem tego kraju. Bo tym 78 zlodziejom wyznaczylbym taka kare, po ktorej by sie nie pozbierali. Wystarczy przeciac im zwieracze odbytu i poscic luzem.

 4. Moher49 said

  Piec, który nie dymi. Rewolucyjny wynalazek Polaka?!
  @rbk17 dziennik-polityczny.com #polska #wynalazki #kwidzyn #ciekawostki #technologia #ogrzewanie

  Wymyśliłem taki piec, który spala i opał, i zanieczyszczenia z dymu. To pozwala nie tylko na oszczędności w zużyciu paliwa, ale i w walce ze smogiem! – mówi pan Marian Strzelczyk (60 l.) z Kwidzyna. Urządzenie było testowane przez pięć lat. Stężenie tlenku węgla w spalinach spadła o 90 procent.

 5. Abc said

  Ten Miś to 35 lat trwa a nie 10 i kosztuje do tej pory duuuuużo więcej.
  http://ejzarnowiec.pl/2019/02/harmonogram-budowy/

 6. Marek said

  I dlatego budżet nie jest z gumy, jak twierdzi Mateuszek.
  Tu stówka, tam stówka. Z próżnego nawet żyd nie naleje. Chyba że musi, np na mały cmentarzyk w Warszawie.
  I tak to sze krenczi. Aż zdechnie ostatni palestyńczyk.

 7. płatne szmaty piekielne. said

  Wylęgarnia ohydnych żydów – Polin, od 30 lat zarządzaną i „budowaną” przez aszkenazyjskich przechrztów, pod ich absolutną wladzą, która wskutek zachodu przywieziona ze wschodu – wbita została dosłownie kulką w czaszkę elitarnego Polaka. Do dziś cicho q*rwa mac i sza ! Winni rządzą, do tego udają ofiary, pochylają się nad grobami ofiar, zajeli ich miejsca ! A powinni mieć wypalone na czole i powieszone przez szyję – mordercy i kaci Polski.
  Budowali oni za „komuny”- atomówkę i budują ją dalej – sposobem na złodzieja. Tak jak całe Polin. Jak można od złodziejów i bandytów wymagać budowy i dobra kraju przez nich wymordowanego, okradzionego i rozrąbanego wpół. Oni co najwyżej dla zachowania obrazu rzucą parę groszy jak biedakowi bezdomnemu na ulicy, zresztą ze zrabowanego, i dalej doją i rżną goja, bo polski goj jest głupi i bezwolny, wierzący w sprawiedliwość, bo ambona tak mu gada. PSIE,..ujadające płatne szmaty piekielne.

 8. Echo z Węgier said

  Polski program jądrowy obchodzi swoje 50 lecie. W każdym roku organizowano z pieniędzy podatników ponad sto imprez (konferencje, forum naukowe, prelekcje, szkolenia, zjazdy, wykłady, spotkania, itp.). Kontynuacja finansowanych przez polskich podatników 5 tysięcy odbytych już imprez oraz niezliczonych badań może trać jeszcze wiele, wiele lat.

  Żarnowiec to już nie tylko celowe podawanie nieprawdy i wprowadzenie w błąd społeczeństwa oraz likwidacja przemysłu stoczniowego. To sprawa kryminalna. Dzięki ofiarności ekooszustów straciliśmy przez 35 lat setki miliardów złotych. Straciliśmy nie tylko szanse taniej energii, ale też możliwość kontynuacji bardzo energochłonnej produkcji w stoczniach i eksportu statków, nie mówiąc zlikwidowaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w zakładach związanych z przemysłem stoczniowym.

  Przemysł oparty na truciu ludzi węglem już właściwie upadł (stocznie, huty), a więc należy jego upadek przyspieszyć poprzez popieranie energii odnawialnych. Kończąca się epoka ,,węgla i stali” oznacza początek nowych technologii nowych źródeł energii.

  Obecne koszty generowane przez amerykańskie i europejskie reaktory jądrowe są dwa-trzy razy wyższe niż te stawiane i użytkowane w krajach Bliskiego Wschodu, czy w krajach azjatyckich.

  Ważną kwestią wpływającą na koszty budowy siłowni nuklearnej jest łańcuch dostaw oraz siła robocza. Ponieważ sterowane przez potomków Judasza arabizująca się UE i Stany Zboczone ponad 30 lat temu wstrzymały swoje prace nad rozwojem energetyki jądrowej, Zachód nie ma już dostępu do nowoczesnych technologii i dostaw niezawodnych części zamiennych oraz nie ma już przeszkolonych pracowników.

  W ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowano ani jednej elektrowni nuklearnej, czy to w arabizowanej UE, czy w Stanach Zboczonych. Skuteczni sprzedawcy, tacy jak Chiny, Rosja, Korea Południowa, mają naprawdę szybkie i sprawne łańcuchy dostaw oraz osiągnęły wysoki poziom wiedzy nuklearnej wśród młodego pokolenia.

  Na Zachodzie – gdzie zboczeńcy przejmują władzę – ważniejszą jest edukacja seksualna realizowana przymusowo już od przedszkola. Rodzice nie mają żadnego wpływu na treści LGBT, które przekazuje się ich dzieciom.

  Odpowiedzialny człowiek nie może obojętnie patrzeć na to, jak wygląda jego otoczenie, jakość powietrza, którym oddycha oraz musi dbać o przyszłość młodego pokolenia. Wszyscy musimy korzystać ze swych praw i mądrze uczestniczyć w kształtowaniu środowiska dla naszego potomstwa.

 9. Maverick said

  O głowę biją nas Ukraińcy, nasze kudnle lucyfera ich wspierają.

 10. RomanK said

  Zero zdziwien…40 lat budowali dobrobyt w Polsce…ile to kosztowalo..i jaki skutek????
  Zmiana nazwy projektu i budujem dalej…za wlasciwa kase….

 11. Boydar said

  „Synu, ja trzydzieści lat z tego żyłem i cała nasza rodzina, a ty co żeś narobił !?!?”

Sorry, the comment form is closed at this time.