Poznaj przyrodę i zabytki Polski Wschodniej, ważne nie tylko dla naszej turystyki, ale i dla międzynarodowego wizerunku naszego kraju .
Posted by Marucha w dniu 2019-03-31 (Niedziela)
Walory Polski przez lata były traktowane po macoszemu. Nie nagłaśniano ani piękna polskiej przyrody, ani materialnych dowodów na wysoki poziom polskiej kultury.
Można podejrzewać, że nie było to przypadkowe. Siłom antypolskim zależało by Polacy byli pogrążeni w kompleksie niższości i by bezwolnie dawali się pomiatać i okradać.
Nagłaśnianie zabytków było sprzeczne z tą antypolską działalnością, bo prowadzi do upowszechniania historii, a prawda historyczna sprzeczna jest z antypolskimi bredniami (kreującymi sprzeczny z faktami wizerunek Polaków jako tępej, chciwej i śmierdzącej tłuszczy mordującej Żydów, by zdobyć ich złote zęby).
Zabytki to materialne dowody wysokiego poziomu polskiej kultury, aspiracji Polaków i osiągnięć naszego narodu.
Dla Polaków wiedzących jak przepiękne barokowe kościoły stoją nawet w małych polskich miejscowościach pewnym zaskoczeniem jest to, że w kraje Europy Zachodniej chwalą się zabytkami często nie lepszymi od tego, co można znaleźć na polskiej prowincji. Dzięki takiej świadomości tego,co mamy i czego nie doceniamy, można sobie uświadomić, że sroce spod ogona nie wypadliśmy, i nie mamy powodu, by uważać się ubogie sieroty.
Przywracaniem Polakom wiedzy i dumy z tego,co do dziedzictwa zachodu wniosła polska kultura i nauka jest ogromnym wyzwaniem dla naszego narodu. Trzeba taką wiedzę upowszechniać w Polsce i za granicą, z jednej strony, by Polska zarabiała na ruchu turystycznym, a z drugiej strony, by poprzez ukazywanie walorów Polski kreować jej pozytywny wizerunek, niezbędny na forum międzynarodowym do obrony żywotnych interesów naszego narodu.
Dawne ziemie środkowego Królestwa Polskiego to dzisiejsze wschodnie ziemie III RP. Dzięki albumowi „Polska Wschodnia” autorstwa Adama Bujaka (wydanemu przez wydawnictwo Biały Kruk”) mogą je poznać nie tylko polscy czytelnicy, ale i ci posługujący się językiem niemieckim, francuskim i angielskim (album został wydany w kilku wersjach językowych).
Opisy i przepiękne fotografie na 440 stronach na pewno skłonią wielu do odkrycia podczas własnych podróży uroków Polski wschodniej. Adam Bujak w swoim albumie na 600 zdjęciach ukazuje 177 miejscowości, przepiękne krajobrazy, cuda rodzimej przyrody, zabytki (zamki, pałace, kościoły), miejsca pamięci narodowej, ale też i obyczaje, obrzędy i ciężka prace Polaków budujących dostatek swoich rodzin i ojczyzny.
Album składa się z trzynastu rozdziałów. W pierwszym rozdziale albumu ksiądz biskup Antonii Dydycz opisał historie wschodniej Polski na tle historii, od początków państwa Polan, przez czasy monarchii, rzeczpospolitej, zaborów, emigracji, PRL. Duchowny i jednocześnie historyk zwrócił uwagę na tragedie utraty przez Polskę kresów wschodnich oraz na polskość Podlasia.
W kolejnych rozdziałach ukazane zostało piękno polskiej przyrody, dzikie zwierzęta zamieszkujące lasy Polski wschodniej, konie hodowane na tym terenie, tereny rekreacyjne, polska wieś (w tym i obiekty zabytkowe), znój codziennej pracy (smolarzy, rolników, leśników, piwowarów, hodowców koni, górników, ludwisarzy), zabytki miast (Lublina, Olsztyna, Ełku, Przemyśla, Suwałk, Białej Podlaskiej, Białegostoku, Sanoka, Lubaczowa, Sejn, Siedlec, Zamościa, Tykocina, Rejowca, Chełma, Tomaszowa Lubelskiego, Szczebrzeszyna, Rzeszowa, Jarosławia, Krosna, Kazimierza Dolnego, ) i muzeów mieszczących się w tych miastach, oraz drewniane kościoły i cerkwie, zabytki w budynkach sakralnych), dwory, chałupy.
Zdjęcia uświadamiają, że pomimo setek lat zniszczeń, hekatomby II wojny światowej, w najmniejszych polskich wsiach można znaleźć niezwykle piękne zabytkowe kościoły.
Album uświadamia też jak żywa jest wiara Polaków w zlaicyzowanym i wykorzenionym świecie zachodu. Niezwykle ciekawe są zdjęcia dokumentujące życie religijne Polaków, uroczyste obrzędy i regionalne tradycje (procesje z figurą Matki Boskiej Zaśniętej przez rzekę w Kalwarii Pacławskiej, misteria Męki Pańskiej, dożynki, odpusty, procesje Bożego Ciała, prawosławne procesje w Grabarce, pożegnanie roku w Sławatyczach, procesje z relikwiami, grekokatolickie święto Jordanu, uroczystości patriotyczne, tatarskie święto Kurban Bajram, chasydzkie obrzędy w Rymanowej). W albumie można znaleźć też zdjęcia archiwalne np. staroobrzędowców.

Ruiny zamku w Krupem
W albumie są też zdjęcia zamków i ich zabytków (z Sanoka, Krupem, Odrzykonia, Tykocina, Olsztyna, Leska, Lublina, Reszla, Radzynia, Łańcuta, Krasiczyna, Kazimierza Dolnego, Zamościa, Przemyśla), pałaców (w Kozłówce, Przemyślu, wsi Rozkosz, Białymstoku, Szymbarku, Rejowcu, Jaśle, Rzeszowie, Cieleśnicy, Sieniawie, Białej Podlaskiej, Olszanicy), przydrożnych krzyży i kapliczek, muzeum Sienkiewicza w Okrzei, Teatru Fredreum w Przemyślu, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Kraszewskiego w Romanowie, pomników bohaterów narodowych, cmentarzy żydowskich, miejsc pamięci narodowej (w miejscach, gdzie Polaków mordowali Niemcy czy Rosjanie), niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.
Jan Bodakowski
https://prawy.pl
Komentarzy 21 do “Poznaj przyrodę i zabytki Polski Wschodniej, ważne nie tylko dla naszej turystyki, ale i dla międzynarodowego wizerunku naszego kraju .”
Sorry, the comment form is closed at this time.
Sarmata said
Prawo i Sprawiedliwość ma rację mówiąc, że „Polska sercem Europy”.
Geograficzny Środek Europy – Suchowola – miasto w woj. podlaskim, w powiecie sokólskim, położone nad rzeką Olszanką. Środek Europy zgodnie z obliczeniami astronoma Szymona Antoniego Sobiekrajskiego z 1775 roku znajduje się w miejscowości Suchowola koło Białegostoku. Ustawiono tam pamiątkowy obelisk z tablicą. Tu zdjęcie:
https://polska-org.pl/7432901,foto.html
Moher49 said
Polska wschodnia, Podkarpacie, to polska Bawaria.
Jeleniogórskie, zielonogórskie – wymiera. Stare, zrujnowane, poniemieckie, zagrody po bauerach – wstyd. Cicho i głucho.
piwowar said
Piwowar wczoraj do późnej nocy znów oglądał na jutubie Kubanskij Kazaczij Chor pod dyrekcją Wiktora Zacharczenki. (zbieżnść nazwisk przypadkowa). Fascynacja artyzmem tego zespołu literalnie nie pozwala wyłączyć komputera i iśc wreszcie spać. Ale nie o to chodzi. Zacharczenko w prostych słowach powiedział to, co my wiemy, ale jakoś mało kto bierze sobie do serca. Po pierwsze – naród bez kultury, folkloru, nie jest narodem. Następnie – naród bez mowy, języka, nie jest narodem. Piwowar zaczął się nad tymi słowami zastanawiać bardziej niż zwykle i popadł w jeszcze większy pesymizm.
Powyższa refleksja jest reakcją na jeden z akapitów publikowanego tematu.
Moher49 said
@3,
Piwowar, otóż to, też tego chóru słucham.
W polskiej Tel Awizji nic polskiego nie zobaczysz, trzeba YouTube oglądać – tam pełno naszych przepięknych kawałków.
peacelover said
….trzeba podnosic to co NASZE – POLSKIE, a …………
pomijac to i… tych ktorzy probuja NAS pomijac !!!!!!!!!!!!!!!!!
Kar said
re:2/Moher/– wstyd. Cicho i głucho.
– tak bylo uzgodnione przez towarzyszy..A teraz te niedoinwestowane-zdewastowane Ziemie czekaja ckliwie na przejecie (przez te pania M..)..fortuna kolem sie toczy..
hulajdusznik said
Nieśwież przybliżony środek I Rzeczpospolitej i obszaru polskiego genu R1A1A7.
Na wschód rozciągały się następujące województwa:
połockie
witebskie
smoleńskie
mińskie
mścisławskie
czernichowskie
podolskie
bracławskie
kijowskie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Połock
https://pl.wikipedia.org/wiki/Witebsk
https://pl.wikipedia.org/wiki/Smoleńsk
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mińsk
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mścisław_(miasto)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czernihów
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamieniec_Podolski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bracław
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kijów
hulajdusznik said
Genetyczni Polacy
i do ściągnięcia:
https://i.postimg.cc/Ph9Zcd0G/Polacy.jpg?dl=1
naprawdę said
JMP said
Stanisław Jachowicz:
Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
lewarek.pl said
Piękne i mało odwiedzane przez turystów jest też Pomorze Zachodnie. Kamienne kościółki i mury obronne z XII-XIV wieku (wtedy jeszcze żyli tam niezgermanizowiani Słowianie), mnóstwo czystych jezior, wielkie połacie lasów, stosunkowo małe zaludnienie… Rewelacyjny jest Dolny Śląsk – co za historia i jakie zabytki! A tak jakby na uboczu.
Kapsel said
BUG PRZYRODNICZA PERŁA POLSKI
Ja do lasu nie pojadę
Kapsel said
Fortyfikacje Kamieńca Podolskiego przedstawia dr Jan Przybył
Zamki kresowe Rzeczypospolitej – Zbaraż
Opowiada prof. Stanisław Nicieja.
Kapsel said
Czesław Niemen urodzony Stare Wasiliszki wieś na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim, w rejonie szczuczyńskim.
Coś co kocham najwięcej
Jest coś
Coś co kocham najwięcej
Coś od czego
Oddalił mnie czas
Lecz myślami
Wracam jeszcze najczęściej
Do dziecięcych zabaw
I do minionych lat
Jest taki ląd daleko
Za nim pola i las
A za lasem
Tam nad rzeką
Wiosną rosną kwiaty
Których już
Nie zobaczę nigdy
Nigdy nie zobaczę już
Jest wiele wspomnień których
Nie złamał czas
Ale żadne z nich
Nie powraca jak to
Jest taki ląd daleko
Za nim pola i las
A za lasem
Tam nad rzeką były
Były kwiaty
Których już dawno nie ma
Nie ma, nie ma
Dla mnie nie ma tu
Tam wśród kwiatów
Zostawiłem wspomnienia
Których nigdy
Nigdy nie, nie zapomnę już
Kapsel said
Re 3 Pan Piwowar.
Tam na wschodzie dobrze zdają sobie z tego sprawę i takich jak Zacharczenko jest dużo wiecej.
Марина Девятова
Марина Девятова – Для России моей /Live/ Marina Devyatova – For My Russia
piwowar said
Panie Kapslu, Piwowar zna od dawna przemila zydoweczke Marine Dewiatowa. Oczywiscie nie osobiscie. Najbardziej mu sie podoba W Lunnom Sajanii.
Prosze zwrocic uwage na ciekawa robote gitarowa tego brzydala w swetrze.
P.S. Zespol Wiktora Zacharczenki to nie Ruscy tylko dwukulturowi Ukraincy z Kubania.
piwowar dziekuje za przypomnienie o tej wokalistce.
Kapsel said
…. przemila zydoweczke Marine Dewiatowa…
Panie Piwowar, bo najwięcej witaminy jest w samych korzeniach lub blisko korzeni….. 🙂
Moher49 said
@9,
p. Lewarek. Prawda, na zachodzie pełno zabytków, ale wszystko zaniedbane. Byłem w kościele w Kowarach, kościół przepiękny, drzwi wejściowe, ławki nie odnawiane od czasów Bismarcka. no chyba, że tak ma być ?.
Troll Polonii said
Lwów. Historia miasta i zabytki – YouTube
A LWOW TO DLA MNIE ZAGRANICA – YouTube
Lwów, ta Lwów, ta reszta nic – YouTube
Waltz from Poland: Tylko we Lwowie (Only In Lwów!), 1939
PISKORZ said
re 10 Czy to nie W. Pol jest autorem tych słów, a nie Jachowicz..?!
PISKORZ said
re 11 Rewelacyjny jest Dolny Śląsk – co za historia i jakie zabytki! A tak jakby na uboczu.”..B. dobra uwaga…+ opolszczyzna…np. zamek Moszna .sensacja, rewelacja/ i samo Opole ..też nie od macochy…/ ale to już nie Dolny Śląsk/..