Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Tekla o Unia Europejska atakuje Węgry…
  anty o Przepisy o sygnalistach coraz…
  revers o Waszyngtonu powrót do Eur…
  Lily o Wolne tematy (43 – …
  Kar o Waszyngtonu powrót do Eur…
  Lily o Wolne tematy (43 – …
  I*** o Wolne tematy (43 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (43 – …
  Tadeusz o Przepisy o sygnalistach coraz…
  Pozytywne wiadomości o Wolne tematy (43 – …
  Pozytywne wiadomości o Wolne tematy (43 – …
  Pozytywne wiadomości o Wolne tematy (43 – …
  Voodoosch o Wolne tematy (43 – …
  Lily o Wolne tematy (43 – …
  Lily o Wolne tematy (43 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Poznaj przyrodę i zabytki Polski Wschodniej, ważne nie tylko dla naszej turystyki, ale i dla międzynarodowego wizerunku naszego kraju .

Posted by Marucha w dniu 2019-03-31 (Niedziela)

Walory Polski przez lata były traktowane po macoszemu. Nie nagłaśniano ani piękna polskiej przyrody, ani materialnych dowodów na wysoki poziom polskiej kultury.

Można podejrzewać, że nie było to przypadkowe. Siłom antypolskim zależało by Polacy byli pogrążeni w kompleksie niższości i by bezwolnie dawali się pomiatać i okradać.

Nagłaśnianie zabytków było sprzeczne z tą antypolską działalnością, bo prowadzi do upowszechniania historii, a prawda historyczna sprzeczna jest z antypolskimi bredniami (kreującymi sprzeczny z faktami wizerunek Polaków jako tępej, chciwej i śmierdzącej tłuszczy mordującej Żydów, by zdobyć ich złote zęby).

Zabytki to materialne dowody wysokiego poziomu polskiej kultury, aspiracji Polaków i osiągnięć naszego narodu.

Dla Polaków wiedzących jak przepiękne barokowe kościoły stoją nawet w małych polskich miejscowościach pewnym zaskoczeniem jest to, że w kraje Europy Zachodniej chwalą się zabytkami często nie lepszymi od tego, co można znaleźć na polskiej prowincji. Dzięki takiej świadomości tego,co mamy i czego nie doceniamy, można sobie uświadomić, że sroce spod ogona nie wypadliśmy, i nie mamy powodu, by uważać się ubogie sieroty.

Przywracaniem Polakom wiedzy i dumy z tego,co do dziedzictwa zachodu wniosła polska kultura i nauka jest ogromnym wyzwaniem dla naszego narodu. Trzeba taką wiedzę upowszechniać w Polsce i za granicą, z jednej strony, by Polska zarabiała na ruchu turystycznym, a z drugiej strony, by poprzez ukazywanie walorów Polski kreować jej pozytywny wizerunek, niezbędny na forum międzynarodowym do obrony żywotnych interesów naszego narodu.

Dawne ziemie środkowego Królestwa Polskiego to dzisiejsze wschodnie ziemie III RP. Dzięki albumowi „Polska Wschodnia” autorstwa Adama Bujaka (wydanemu przez wydawnictwo Biały Kruk”) mogą je poznać nie tylko polscy czytelnicy, ale i ci posługujący się językiem niemieckim, francuskim i angielskim (album został wydany w kilku wersjach językowych).

Opisy i przepiękne fotografie na 440 stronach na pewno skłonią wielu do odkrycia podczas własnych podróży uroków Polski wschodniej. Adam Bujak w swoim albumie na 600 zdjęciach ukazuje 177 miejscowości, przepiękne krajobrazy, cuda rodzimej przyrody, zabytki (zamki, pałace, kościoły), miejsca pamięci narodowej, ale też i obyczaje, obrzędy i ciężka prace Polaków budujących dostatek swoich rodzin i ojczyzny.

Album składa się z trzynastu rozdziałów. W pierwszym rozdziale albumu ksiądz biskup Antonii Dydycz opisał historie wschodniej Polski na tle historii, od początków państwa Polan, przez czasy monarchii, rzeczpospolitej, zaborów, emigracji, PRL. Duchowny i jednocześnie historyk zwrócił uwagę na tragedie utraty przez Polskę kresów wschodnich oraz na polskość Podlasia.

W kolejnych rozdziałach ukazane zostało piękno polskiej przyrody, dzikie zwierzęta zamieszkujące lasy Polski wschodniej, konie hodowane na tym terenie, tereny rekreacyjne, polska wieś (w tym i obiekty zabytkowe), znój codziennej pracy (smolarzy, rolników, leśników, piwowarów, hodowców koni, górników, ludwisarzy), zabytki miast (Lublina, Olsztyna, Ełku, Przemyśla, Suwałk, Białej Podlaskiej, Białegostoku, Sanoka, Lubaczowa, Sejn, Siedlec, Zamościa, Tykocina, Rejowca, Chełma, Tomaszowa Lubelskiego, Szczebrzeszyna, Rzeszowa, Jarosławia, Krosna, Kazimierza Dolnego, ) i muzeów mieszczących się w tych miastach, oraz drewniane kościoły i cerkwie, zabytki w budynkach sakralnych), dwory, chałupy.

Zdjęcia uświadamiają, że pomimo setek lat zniszczeń, hekatomby II wojny światowej, w najmniejszych polskich wsiach można znaleźć niezwykle piękne zabytkowe kościoły.

Album uświadamia też jak żywa jest wiara Polaków w zlaicyzowanym i wykorzenionym świecie zachodu. Niezwykle ciekawe są zdjęcia dokumentujące życie religijne Polaków, uroczyste obrzędy i regionalne tradycje (procesje z figurą Matki Boskiej Zaśniętej przez rzekę w Kalwarii Pacławskiej, misteria Męki Pańskiej, dożynki, odpusty, procesje Bożego Ciała, prawosławne procesje w Grabarce, pożegnanie roku w Sławatyczach, procesje z relikwiami, grekokatolickie święto Jordanu, uroczystości patriotyczne, tatarskie święto Kurban Bajram, chasydzkie obrzędy w Rymanowej). W albumie można znaleźć też zdjęcia archiwalne np. staroobrzędowców.

Ruiny zamku w Krupem

W albumie są też zdjęcia zamków i ich zabytków (z Sanoka, Krupem, Odrzykonia, Tykocina, Olsztyna, Leska, Lublina, Reszla, Radzynia, Łańcuta, Krasiczyna, Kazimierza Dolnego, Zamościa, Przemyśla), pałaców (w Kozłówce, Przemyślu, wsi Rozkosz, Białymstoku, Szymbarku, Rejowcu, Jaśle, Rzeszowie, Cieleśnicy, Sieniawie, Białej Podlaskiej, Olszanicy), przydrożnych krzyży i kapliczek, muzeum Sienkiewicza w Okrzei, Teatru Fredreum w Przemyślu, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Kraszewskiego w Romanowie, pomników bohaterów narodowych, cmentarzy żydowskich, miejsc pamięci narodowej (w miejscach, gdzie Polaków mordowali Niemcy czy Rosjanie), niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Jan Bodakowski
https://prawy.pl

Komentarzy 21 do “Poznaj przyrodę i zabytki Polski Wschodniej, ważne nie tylko dla naszej turystyki, ale i dla międzynarodowego wizerunku naszego kraju .”

 1. Sarmata said

  Prawo i Sprawiedliwość ma rację mówiąc, że „Polska sercem Europy”.
  Geograficzny Środek Europy – Suchowola – miasto w woj. podlaskim, w powiecie sokólskim, położone nad rzeką Olszanką. Środek Europy zgodnie z obliczeniami astronoma Szymona Antoniego Sobiekrajskiego z 1775 roku znajduje się w miejscowości Suchowola koło Białegostoku. Ustawiono tam pamiątkowy obelisk z tablicą. Tu zdjęcie:
  https://polska-org.pl/7432901,foto.html

 2. Moher49 said

  Polska wschodnia, Podkarpacie, to polska Bawaria.
  Jeleniogórskie, zielonogórskie – wymiera. Stare, zrujnowane, poniemieckie, zagrody po bauerach – wstyd. Cicho i głucho.

 3. piwowar said

  Piwowar wczoraj do późnej nocy znów oglądał na jutubie Kubanskij Kazaczij Chor pod dyrekcją Wiktora Zacharczenki. (zbieżnść nazwisk przypadkowa). Fascynacja artyzmem tego zespołu literalnie nie pozwala wyłączyć komputera i iśc wreszcie spać. Ale nie o to chodzi. Zacharczenko w prostych słowach powiedział to, co my wiemy, ale jakoś mało kto bierze sobie do serca. Po pierwsze – naród bez kultury, folkloru, nie jest narodem. Następnie – naród bez mowy, języka, nie jest narodem. Piwowar zaczął się nad tymi słowami zastanawiać bardziej niż zwykle i popadł w jeszcze większy pesymizm.

  Powyższa refleksja jest reakcją na jeden z akapitów publikowanego tematu.

 4. Moher49 said

  @3,
  Piwowar, otóż to, też tego chóru słucham.

  W polskiej Tel Awizji nic polskiego nie zobaczysz, trzeba YouTube oglądać – tam pełno naszych przepięknych kawałków.

 5. peacelover said

  ….trzeba podnosic to co NASZE – POLSKIE, a …………
  pomijac to i… tych ktorzy probuja NAS pomijac !!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. Kar said

  re:2/Moher/– wstyd. Cicho i głucho.

  – tak bylo uzgodnione przez towarzyszy..A teraz te niedoinwestowane-zdewastowane Ziemie czekaja ckliwie na przejecie (przez te pania M..)..fortuna kolem sie toczy..

 7. Nieśwież przybliżony środek I Rzeczpospolitej i obszaru polskiego genu R1A1A7.

  Na wschód rozciągały się następujące województwa:
  połockie
  witebskie
  smoleńskie
  mińskie
  mścisławskie
  czernichowskie
  podolskie
  bracławskie
  kijowskie

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Połock

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Witebsk

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Smoleńsk

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mińsk

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mścisław_(miasto)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Czernihów

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamieniec_Podolski

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bracław

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kijów

 8. Genetyczni Polacy

  i do ściągnięcia:

  https://i.postimg.cc/Ph9Zcd0G/Polacy.jpg?dl=1

 9. naprawdę said

 10. JMP said

  Stanisław Jachowicz:

  Cudze chwalicie,
  Swego nie znacie,
  Sami nie wiecie,
  Co posiadacie.

 11. lewarek.pl said

  Piękne i mało odwiedzane przez turystów jest też Pomorze Zachodnie. Kamienne kościółki i mury obronne z XII-XIV wieku (wtedy jeszcze żyli tam niezgermanizowiani Słowianie), mnóstwo czystych jezior, wielkie połacie lasów, stosunkowo małe zaludnienie… Rewelacyjny jest Dolny Śląsk – co za historia i jakie zabytki! A tak jakby na uboczu.

 12. Kapsel said

  BUG PRZYRODNICZA PERŁA POLSKI

  Ja do lasu nie pojadę

 13. Kapsel said

  Fortyfikacje Kamieńca Podolskiego przedstawia dr Jan Przybył

  Zamki kresowe Rzeczypospolitej – Zbaraż
  Opowiada prof. Stanisław Nicieja.

 14. Kapsel said

  Czesław Niemen urodzony Stare Wasiliszki wieś na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim, w rejonie szczuczyńskim.

  Coś co kocham najwięcej

  Jest coś
  Coś co kocham najwięcej
  Coś od czego
  Oddalił mnie czas

  Lecz myślami
  Wracam jeszcze najczęściej
  Do dziecięcych zabaw
  I do minionych lat

  Jest taki ląd daleko
  Za nim pola i las
  A za lasem
  Tam nad rzeką
  Wiosną rosną kwiaty
  Których już
  Nie zobaczę nigdy
  Nigdy nie zobaczę już

  Jest wiele wspomnień których
  Nie złamał czas
  Ale żadne z nich
  Nie powraca jak to

  Jest taki ląd daleko
  Za nim pola i las
  A za lasem
  Tam nad rzeką były
  Były kwiaty
  Których już dawno nie ma
  Nie ma, nie ma
  Dla mnie nie ma tu

  Tam wśród kwiatów
  Zostawiłem wspomnienia
  Których nigdy
  Nigdy nie, nie zapomnę już

 15. Kapsel said

  Re 3 Pan Piwowar.

  Tam na wschodzie dobrze zdają sobie z tego sprawę i takich jak Zacharczenko jest dużo wiecej.

  Марина Девятова

  Марина Девятова – Для России моей /Live/ Marina Devyatova – For My Russia

 16. piwowar said

  Panie Kapslu, Piwowar zna od dawna przemila zydoweczke Marine Dewiatowa. Oczywiscie nie osobiscie. Najbardziej mu sie podoba W Lunnom Sajanii.

  Prosze zwrocic uwage na ciekawa robote gitarowa tego brzydala w swetrze.


  P.S. Zespol Wiktora Zacharczenki to nie Ruscy tylko dwukulturowi Ukraincy z Kubania.

  piwowar dziekuje za przypomnienie o tej wokalistce.

 17. Kapsel said

  …. przemila zydoweczke Marine Dewiatowa…

  Panie Piwowar, bo najwięcej witaminy jest w samych korzeniach lub blisko korzeni….. 🙂

 18. Moher49 said

  @9,
  p. Lewarek. Prawda, na zachodzie pełno zabytków, ale wszystko zaniedbane. Byłem w kościele w Kowarach, kościół przepiękny, drzwi wejściowe, ławki nie odnawiane od czasów Bismarcka. no chyba, że tak ma być ?.

 19. Troll Polonii said

  Lwów. Historia miasta i zabytki – YouTube

  A LWOW TO DLA MNIE ZAGRANICA – YouTube

  Lwów, ta Lwów, ta reszta nic – YouTube

  Waltz from Poland: Tylko we Lwowie (Only In Lwów!), 1939

 20. PISKORZ said

  re 10 Czy to nie W. Pol jest autorem tych słów, a nie Jachowicz..?!

 21. PISKORZ said

  re 11 Rewelacyjny jest Dolny Śląsk – co za historia i jakie zabytki! A tak jakby na uboczu.”..B. dobra uwaga…+ opolszczyzna…np. zamek Moszna .sensacja, rewelacja/ i samo Opole ..też nie od macochy…/ ale to już nie Dolny Śląsk/..

Sorry, the comment form is closed at this time.