Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  karlik o Koniec zmiany czasu coraz bliż…
  Krzysztof M o Co jest droższe: ładowanie poj…
  bryś o Koniec zmiany czasu coraz bliż…
  bryś o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  Stan Piasta o Co jest droższe: ładowanie poj…
  Peryskop o Wolne tematy (71 – …
  I*** o Wolne tematy (71 – …
  revers o SEXturystyka. Czyli jak żołnie…
  ojojoj o Co jest droższe: ładowanie poj…
  Boydar o Wolne tematy (71 – …
  Boydar o Wolne tematy (71 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 557 obserwujących.

Szwedzkie władze zapowiadają wniosek o wydanie dzieci Rosjanina

Posted by Marucha w dniu 2019-04-04 (Czwartek)

Szwedzkie władze poinformowały Ministerstwo Sprawiedliwości, że złożą wniosek o pilne wydanie stronie szwedzkiej trzech córek Rosjanina, który wywiózł je ze Szwecji do Polski – powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Jego zdaniem, od tego, w jakim trybie zostanie złożony wniosek, może zależeć postanowienie sądu w tej sprawie.

„Jest jeszcze za wcześnie, żeby przesądzać, co ostatecznie stanie się w tej sprawie. Na tę chwilę dzieci przebywają z ojcem w Polsce” – zaznaczył wiceminister.

W środę Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy orzekł, że trzy córki Rosjanina, który zabrał je z rodziny zastępczej i wywiózł ze Szwecji do Polski, pozostaną pod jego opieką do rozpatrzenia wniosku o przyznanie mu statusu uchodźcy. Wcześniej, w poniedziałek, 39-letni Rosjanin z trzema nieletnimi córkami został zatrzymany przez Straż Graniczną na warszawskim lotnisku. Jak relacjonował, kiedy matka dzieci zachorowała, dziewczynki zostały umieszczone w muzułmańskiej [muzułmańskiej, kurwa, regulaminowo… – admin] rodzinie zastępczej. W konsekwencji ojciec wywiózł je ze Szwecji do Polski.

Wiceminister Wójcik w rozmowie z PAP ocenił, że warszawski sąd rejonowy podjął w środę „bardzo dobrą decyzję”.

„Tutaj liczy się przede wszystkim dobro dziecka. To jest kluczowe w tej sprawie, a według mojej wiedzy dzieci zostały wysłuchane przez sąd; dzieci chciały być przy ojcu” – zaznaczył.

Michał Wójcik wyraził przy tym wdzięczność dla prokuratury za udział w środowym posiedzeniu sądu w tej sprawie.

„Słowa podziękowania dla prokuratora, który pomimo tego, że bardzo późno dostał informację o posiedzeniu, pojawił się w sądzie i przedstawił jasne stanowisko, że dzieci mają pozostać przy ojcu w Polsce” – dodał.

Wiceszef resortu przekazał PAP, że w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji poinformowało w mailu polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, że strona szwedzka przygotowuje wniosek o pilne wydanie dzieci tamtejszym służbom socjalnym.

Wójcik wskazał, że wniosek szwedzkich władz może zostać złożony w dwóch trybach.

„Szwedzi mogą złożyć wniosek w trybie Konwencji Haskiej, co oznaczałoby, że uznają, iż doszło do porwania dziewczynek. Wówczas taki wniosek rozpatruje sąd okręgowy, a odwołanie od jego decyzji przysługuje do sądu apelacyjnego” – mówił.

Wniosek o wydanie dziewczynek może zostać również złożony „w trybie rozporządzenia +Bruksela II BIS+, które reguluje europejską współpracę w sprawach rodzinnych i małżeńskich.

„W tym wypadku Szwedzi zwrócą się do strony polskiej o wykonanie szwedzkiego postanowienia o przekazaniu dzieci do rodziny zastępczej. Taki wniosek będzie rozpatrywany przez sąd rejonowy” – zaznaczył Wójcik.

Wyraził przy tym wątpliwość, czy szwedzkie postanowienie o umieszczeniu dzieci w rodzinie zastępczej jest w Polsce wykonalne i może zostać uznane przez sąd. Jak zaznaczył, „jest jeszcze za wcześnie, żeby przesądzać, co w tej sprawie ostatecznie się stanie”.

„Na tę chwilę dzieci przebywają z ojcem w Polsce. Natomiast nasze działania w tej sprawie są zależne od strony szwedzkiej; od zapowiadanego przez Szwedów wniosku” – podkreślił Wójcik.

Pytany o umieszczanie dzieci w rodzinie zastępczej o odmiennym wyznaniu, ocenił to jako „łamanie tożsamości dziecka”. Zwrócił uwagę, że w grudniu ub.r. Rada Europejska przyjęła przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości tzw. poprawkę „Bruksela II BIS”, zgodnie z którą sprawy tożsamości kulturowej mają być uwzględniane przy kierowaniu dziecka do rodziny zastępczej.

Jak informował w środę Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który zaangażował się w pomoc rosyjskiej rodzinie, szwedzkie służby socjalne odebrały dzieci Denisowi L. i przekazały je arabskiej rodzinie zastępczej po tym, gdy żona Rosjanina zachorowała i trafiła do szpitala. Ojciec mógł widywać się z córkami raz w tygodniu przez kilka godzin.

„Denis L. postanowił wrócić z dziećmi do domu w Rosji wbrew zakazowi. Na kolejnym widzeniu zabrał córki i razem opuścili terytorium Szwecji. Od razu dziewczynki zostały umieszczone w Systemie Informacyjnym Schengen jako osoby zaginione. Dlatego, gdy Rosjanin pojawił się z dziećmi na warszawskim lotnisku Okęcie, polskie służby graniczne musiały całą rodzinę zatrzymać. O sprawie zostały poinformowane: polskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Rzecznik Praw Dziecka. Na lotnisko przyjechali przedstawiciele szwedzkich służb socjalnych, arabska rodzina zastępcza i rosyjski konsul” – przekazał Rzecznik.

https://www.magnapolonia.org

Komentarze 52 do “Szwedzkie władze zapowiadają wniosek o wydanie dzieci Rosjanina”

 1. zenovka said

  Skoro wszyscy są Rosjanami, nie bardzo rozumiem, dlaczego Rosja milczy w tej sprawie? (przynajmniej nie widziałam jakichś ich wypowiedzi)

 2. Pytajnik said

  Dlaczego nie leciał od razu do Rosji?

 3. Pytajnik said

  Poza tym skoro to obywatel Rosji i tylko Rosji to co Szwecji do jego dzieci skoro postanowił to murznowo opuścić?

 4. Zerohero said

  Bo chyba 2 z 3 dzieci urodziło się w Szwecji. A jeśli miał szwedzkie obywatelstwo to rząd Szwecji może już go uważać za swojego niewoln….przepraszam….obywatela.

 5. Dzieci Tego Pana zostały sprzedane rodzinie żyjącej z handlu dziećmi.Sorry z opieki nad dziećmi służącymni do handlu narkotykami.Białe dzieci nie wzbudzają podejrzeń.Ten Pan ma szanse na ratunek w Polsce?Nie wiem…ale mam nadzieję,że polska administracja zagwarantują bezpieczeństwo.Barbarzyńcy z szwedzkiego socjalu niech spróbują zabrać muzułmańskie dzieci a będzie krwawa wojna w Szwecji.

 6. PolishPolackski said

  Niech napiszą Szwedom, że u nas ta sprawa już wczoraj rano uległa przedawnieniu.

 7. Ola said

  ad 1. Zenovka

  O..o…ooo ! typowo – jak trwoga , to do …..panstwa?? do rzadu ? do tego , od ktorego sie uciekalo na skrecenie karku?
  i do ktorego sie wraca z podkulonym ogonem.

 8. Enya said

  P. Pytajnik.

  Najwyraźniej Polska jest tej rodzinie pisana. Dziewczynki są ładne i rezolutne. Zwłaszcza ta najstarsza. Szybko nauczą się j. polskiego. A jak ojciec budowlaniec, to na pewno tutaj w Polsce, praca dla niego będzie.
  Pani sędzia spisała się na medal. 🙂 Pełnomocnik Rosjanina też.

 9. Ola said

  ad 5. Enya

  no, qa, nie wyrobie : – „dziewczynki sa ladne i rezolutne. Zwlaszcza ta najstarsza”…..

  i jak tu nie byc przeciw dyskryminacji w tym kraju?

 10. PISKORZ said

  re 5 Pani sędzia spisała się na medal. 🙂 Pełnomocnik Rosjanina też….B. DOBRA WIADOMOŚĆ…oby dalej takie same.!! Może się im powiedzie..!!

 11. Enya said

  Niech Pani nie pisze: „w tym kraju”.
  To jest Polska, Pani Olu.
  A przekleństwami to też niech Pani rzuca w swoim kurniku, niemieckim, czy innym, gdzie tam Pani jest.

 12. Witek said

  Pan Rosjanin miał przesiadkę w Polsce.
  I tu go służby graniczne dopadły.
  Teraz powinien jak najszybciej zwiać choćby do Ambasady Rosyjskiej.
  Bo okaże się, że jak pszyjacieele Polin tupną nóżką to nawet genialne Ordo Iuris nie pomoże!
  Wiej człowieku do swoich!

 13. Archer said

  Niech lepiej te szwedzkie kurwy zgodzą się na ekstradycję Stefana Michnika ze Szwecji. Polskojęzyczny „rząd” z Warszawki jakby miał jaja, to by kazał Szwedom na drzewo spierdalać. A tak, podejrzewam że tą biedną rodzinę rosyjskich emigrantów odeślą z powrotem do Szwecji.

 14. Archer said

  @ Zenovka.

  Rosyjskie władze też mają wyjebane na zwykłych Rosjan. Chyba że jak to się zbiega z „wielką polityką”, to wtedy się ujmą za zwykłym obywatelem. To samo jest z (nie)rządem warszawskim (obojętnie jaka „partia” polityczna by nie rządziła). Polskich obywateli wydaje się innym krajom bez szemrania, a za takim żydem Polańskim oskarżonym o pedofilię i zatrzymanym w Szwajcarii który nie ma polskiego obywatelstwa, to się „państwo polskie” wstawiło.

 15. sanning said

  Prawo jest proste do zrozumienia.
  „Bruksela II BIS”, zgodnie z którą sprawy tożsamości kulturowej mają być uwzględniane
  przy kierowaniu dziecka do rodziny zastępczej.”

  Wynika z tego, ze szwedzka administracja socjalna złamała wyraźnie prawo europejskie i dlatego proponuje,
  jeśli można adwokatowi Rosjanina w trybie natychmiastowym złożyć wniosek do sądu w W-wie
  o radykalne złamanie prawa europejskiego dotyczącego niezachowania „tożsamości kulturowej dzieci oddając je do rodziny zastępczej o innym wyznaniu religijnym”.

  Natychmiast należy wystąpić do władz szwedzkich o odszkodowanie moralne
  dla rodziców i dzieci w wysokości co najmniej 250.000 EURO.

  Czytałem informacje, że ojciec otrzymał w Polsce kilka ofert pracy, a najstarsza dziewczynka
  ma zapewnioną szkole w Ambasadzie Rosji w Warszawie.

  Szweckie służby socjalne złamały prawo europejskie (możliwe, że i szwedzkie i polskie) i dlatego powinny ponieść konsekwencje i wypłacać co najmniej 250.000 Euro odszkodowania za poniesione straty moralne, duchowe i fizyczne:
  – dla matki dzieci przebywającej dalej w szpitalu w Szwecji,
  – ojcu i wszystkim 3-ga dzieciom.

  Życzę prawnikowi Rosjanina duzo wytrwałości i sił w pozytywnym załatwieniu tak haniebnej sprawy,
  która rzuca dużo cienia na sprawy adopcji dzieci w Szwecji i w Europie.

 16. sanning said

  Prawo jest proste do zrozumienia.
  „Bruksela II BIS”, zgodnie z którą sprawy tożsamości kulturowej mają być uwzględniane
  przy kierowaniu dziecka do rodziny zastępczej.”

  Wynika z tego, ze szwedzka administracja socjalna złamała wyraźnie prawo europejskie i dlatego proponuje,
  jeśli można adwokatowi Rosjanina w trybie natychmiastowym złożyć wniosek do sądu w W-wie
  o radykalne złamanie prawa europejskiego dotyczącego niezachowania „tożsamości kulturowej dzieci oddając je do rodziny zastępczej o innej tożsamości kulturowej „.

  Natychmiast należy wystąpić do władz szwedzkich o odszkodowanie moralne dla rodziców
  i dzieci w wysokości co najmniej 250.000 EURO.

  Czytałem informacje, że ojciec otrzymał w Polsce kilka ofert pracy, a najstarsza
  dziewczynka ma zapewnioną szkole w Ambasadzie Rosji w Warszawie.

  Szweckie służby socjalne złamały prawo europejskie (możliwe, że i szwedzkie i polskie)
  i dlatego powinny ponieść konsekwencje i wypłacać co najmniej 250.000 Euro odszkodowania
  za poniesione straty moralne, duchowe i fizyczne:
  – dla matki dzieci przebywającej dalej w szpitalu w Szwecji,
  – ojcu i wszystkim 3-ga dzieciom.

  Życzę prawnikowi Rosjanina dozo wytrwałości i sił w pozytywnym załatwieniu tak haniebnej sprawy,
  która rzuca dużo cienia na sprawy adopcji dzieci w Szwecji i w Europie.

 17. sanning said

  Prawo jest proste do zrozumienia.
  „Bruksela II BIS”, zgodnie z którą sprawy tożsamości kulturowej mają być uwzględniane
  przy kierowaniu dziecka do rodziny zastępczej.”

  Wynika z tego, ze szwedzka administracja socjalna złamała wyraźnie prawo europejskie
  i dlatego proponuje, jeśli można adwokatowi Rosjanina w trybie natychmiastowym złożyć wniosek do sądu w W-wie
  o radykalne złamanie prawa europejskiego dotyczącego niezachowania „tożsamości kulturowej
  dzieci oddając je do rodziny zastępczej o innej tożsamości kulturowej”.

  Natychmiast należy wystąpić do władz szwedzkich o odszkodowanie moralne dla rodziców i dzieci.

  Czytałem informacje, że ojciec otrzymał w Polsce kilka ofert pracy, a najstarsza dziewczynka ma zapewnioną
  zkole w Ambasadzie Rosji w Warszawie.

  Szweckie służby socjalne złamały prawo europejskie (możliwe, że i szwedzkie i polskie)
  i dlatego powinny ponieść konsekwencje i zapłacic odszkodowanie za poniesione straty moralne, duchowe i fizyczne:
  – dla matki dzieci przebywającej dalej w szpitalu w Szwecji,
  – ojcu i wszystkim 3-ga dzieciom.

  Życzę prawnikowi Rosjanina dozo wytrwałości i sił w pozytywnym załatwieniu tak haniebnej sprawy,
  która rzuca dużo cienia na sprawy adopcji dzieci w Szwecji i w Europie.

 18. abcdef said

  „Pierwszy na świecie feministyczny rząd Szwecji” podczas wizyty w Iranie, 2017. Bałbym się zatrudnić te dziewki jako kucharki. Oddanie im dzieci byłoby czynem niemoralnym.

 19. Dziadzius said

  Polska powinna odpowiedziec tak samo jak Szwecja odpowiadala Polsce kiedy Polska domagala sie extradycji RZydow.

 20. Sarmata said

  Jest to najlepszy czas aby napaść na Szwecję i zabrać zrabowane skarby w czasie Potopu.
  Nawet by nie piknęli.
  P.S. Można by wziąć Ruskich dla modnego ostatnio partnerstwa.

 21. NC said

  „W tym wypadku Szwedzi zwrócą się do strony polskiej o wykonanie szwedzkiego postanowienia o przekazaniu dzieci do rodziny zastępczej.”

  W/w postanowienie jest decyzją szwedzkiej służby socjalnej, i jako takie nie może stanowić podstawy do ekstradycji dzieci z Polski, a w gruncie rzeczy skarga szwedzkich złużb socjalnych nie może być w ogóle rozpatrywana w Polsce.

 22. Troll Polonii said

  1
  Zenovka
  Zenovka jest glupia. Glupia i niepoczciwa!!!!!!!

  Rosjanin zabral dzieci do Rosji ale Szwedzi zglosili na granicy porwanie dzieci i ojciec z dziecmi mial jedyna szanse; dostac sie do Polski gdzie Szwedzi nie pomysleli o tym, zeby wyslac swoich lapaczy dzieci i obstawic polska granice.

  Wiec pytanie Zenovki jest rownie glupie jak ona sama..

  Ja nie bardzo rozumiem stanowisko Unii Europejskiej.
  Dlaczego maja zmieniac prawo?????????????!!!!!

  Czy Unie Europejska nie obowiazuje KARTA PRAW DZIECKA – i dokumenty miedzynarodowe okreslajace prawa dziecka??
  Karta Praw Dziecka gwarantuje kazdemu dziecku na swiecie prawo do tozsamosci i wzrastania we wlasnej kulturze.
  To raz.
  Ojciec nie zostal pozbawiony praw rodzicielskich, a wiec dzieci nie sa opuszczonymi sierotami. I nie bylo najmniejszego powodu, zeby odebrac ojcu prawa rodzicielskie. Jest legalnym rodzicem. I jako taki, ma prawo obwozic swoje dzieci po calym swiecie.

  Rzad Szwecji popelnil przestepstwo!!!
  Kazda decyzja wladz szwedzkich powinna byc konsultowana z prawowitym rodzicem. To chyba jasne!
  Rodzina zastepcza powinna byc konsultowana z ojcem.
  Z tego, co ja rozumiem, dziewczynka ma 12 lat a wiec zgodnie z miedzynarodowym prawem moze decydowac, z ktorym rodzicem chce mieszkac

  Szwecje obowiazuje Karta Praw Dziecka.
  Porwanie rodzicom dzieci jest przestepstwem i wedlug prawa szwedzkiego i miedzynarodowego.
  Szwedzkie wladze porwaly dzieci prawowitemu, naturalnemu rodzicowi.
  Sprawa religii w tym przypadku nie ma znaczenia.
  Bo to prawo dotyczy, KAZDEGO dziecka porwanego przez biurokratycznych skurwysynow.
  Nawet wewnatrz tej samej religii. A co dopiero obceji!!!

  DOKUMENTY MIĘDZYNARODOWE OKREŚLAJĄCE PRAWA DZIECKA
  http://www.sp2.pawlowice.pl/dokumenty/prawa_dziecka.html

 23. Grace said

  Straszne co dzieje sie w Szwecji. Mam nadzieje ze ten Rosjanin jest juz w swoim pieknym kraju razem z coreczkami.

 24. Troll Polonii said

  14
  Archer
  Nie masz racji.
  Administracja Putina zabronila adopcji rosyjskich sierot za granice.
  Jak powiedzial Putin: Rosja ma: i mozliwosci i obowiazek opiekowania sie swoimi sierotami.

  I to Rosjanie uratowali rosyjska rodzine z …Norwegii.
  Moze przypomne ten skandal: (chyba bylo tez i na gajowce)

  Chlopczyk pochwalil sie kolegom w szkole, ze mama mu wyrwala mleczny zab, ktory sie ‚chwierutal’.
  Rodzicom odebrano prawa ojcowskie ( za wyrywanie zebow i stosowanie przemocy, sic!) i oddano dzieci do rodziny zastepczej.
  Rosja zareagowala natychmiast. Mimo, ze rosyjska rodzina byla osiedlona w Norwegii i mieli obywatelstwo norweskie,
  Duma przyznala dzieciom obywatelstwo rosyjskie, wydali dzieciom rosyjskie paszporty i rosyjska dyplomacja wystapila w interesie praw rosyjskich obywateli.

  I dlatego Rosjanin z dziecmi lecial do Rosji – nie do Polski

  Zenovka i Archer powinni juz dawno zauwazyc, ze Rosja nie robi rabanu o kazdy skandal. Cierpliwie rozpatruja mozliwosci KULTURALNEGo rozwiaznia problemu metoda prawna – a nie bijatyka.
  Dlatego ambasada rosyjska od razu zapewnila rodzinie dorazna pomoc w trakcie przebywania rodziny na terenie Polski.

  I Rosjanie to zrobili BEZ wtracania sie w polskie prawodawstwo i polska procedure prawna.

  Trzeba byc nie lada ajnsztajnem z Koziej Wolki, zeby tego nie zauwazyc.

 25. Parapsychopatolog said

  Wpadli na granicy Szengen w Warszawie. Jakby leciał ze Szwecji do Rosji od razu by go złapali na szwedzkiej granicy Szengen na lotnisku.

 26. JerzyS said

  Byli gorsi od Niemców i Armii Czerwonej. Jak Szwedzi złupili Polskę podczas Potopu?

  artykuł | 20.09.2018 | Autor: Adam Węgłowski
  W trakcie Potopu Szwedzi niemal doszczętnie ograbili Polskę. Na ilustracji fragment obrazu Henryka Pilattiego „Szwedzi”.

  fot.domena publiczna W trakcie Potopu Szwedzi niemal doszczętnie ograbili Polskę. Na ilustracji fragment obrazu Henryka Pilattiego „Szwedzi”.

  Po ataku wojsk Karola Gustawa Rzeczpospolita wyglądała jak po apokalipsie. Szwedzi, zalewający Polskę, w niczym nie ustępowali starożytnym barbarzyńcom. A hitlerowcom i krasnoarmiejcom, którzy wkroczyli do Rzeczpospolitej kilka wieków później, mogliby posłużyć za niechlubny przykład.

  Potop przyniósł Rzeczypospolitej ogromne zniszczenia, porównywalne chyba tylko z gehenną II wojny światowej. Najeźdźcy zachowywali się w Polsce niczym Hunowie lub Wandalowie. Populacja państwa zmniejszyła się nawet o 40 procent. Z dziesięciu milionów mieszkańców zostało sześć. W Wielkopolsce, gdzie wojska Karola Gustawa zabawiły najdłużej, przeżyła zaledwie połowa ludności.

  Skąd u północnych sąsiadów takie barbarzyństwo? Wszystko przez to, że ówczesna Szwecja była… biedna jak mysz kościelna. Jej królowie mogli tylko marzyć o luksusowych rezydencjach i meblach. Kraj miał ledwie milion mieszkańców, a jego szkatuła świeciła pustkami. Możnowładcy żyli skromnie, ucztując na drewnianych ławach i stołach bez obrusów. Jak opowiada szwedzki historyk Herman Lindqvist:

  Szwecja wyglądała jak zapadła wioska. Premiery sztuk Szekspira odbywały się w Sztokholmie 15 lat później niż w Warszawie. W Warszawie pokazywał je słynny szekspirowski teatr The Globe ze Stratford-upon-Avon, a do Szwecji docierały zaledwie trzeciorzędne trupy teatralne.

  Czytaj dalej
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/09/20/byli-gorsi-od-niemcow-i-armii-czerwonej-jak-szwedzi-zlupili-polske-podczas-potopu/#2

 27. JerzyS said

  „Szukając trybunału
  Z odmętów potopu udało się uratować jedynie kilkanaście skrzyń przypadkowo wybranych dokumentów, którymi Szwedzi zbyli Gotfryda von Schroedera, nieudolnego delegata króla Jana Kazimierza. Późniejsze starania Jana III i Stanisława Augusta nie dały żadnych rezultatów. Trochę książek udało się odzyskać tylko księciu Adamowi Czartoryskiemu. W świetle zasad prawa międzynarodowego wciąż możemy domagać się wykonania postanowień traktatu oliwskiego. Roszczenia o restytucję dóbr kultury nie podlegają bowiem przedawnieniu. Niedawno Belgowie zażądali np. zwrotu zabytków zagarniętych przez Napoleona. Niestety nawet najlepiej uzasadnionego pozwu nie będzie gdzie złożyć. Warunkiem, by spór mógł być osądzony przez jakiś kompetentny trybunał – co wynika z charakteru prawa międzynarodowego, którego źródłem są głównie traktaty – jest zgoda obu stron na takie rozwiązanie. Ani w traktacie oliwskim, ani w ryskim (przy czym w tym drugim wypadku sprawę przypieczętowało podpisanie w 1933 r. przez stronę polską protokołu o jego realizacji) odpowiednich postanowień nie ma. I dopisać się ich już nie da. – Kwestia restytucji dóbr kultury jest dziś funkcją relacji między państwami. Jeśli stosunki te są dobre, szansa, że jakieś zabytki uda się odzyskać, nieco wzrasta – ocenia pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury, prof. Wojciech Kowalski. Czy znaczy to, że należy się odwoływać jedynie do dobrej woli sąsiadów? Niekoniecznie. Zdaniem muzealników także nacisk – podnoszenie roszczeń, w pełni uzasadnionych, choć niemożliwych do wyegzekwowania w sądzie – może okazać się korzystny. Wiadomo, że Szwedzi – a mają oni na koncie oprócz potopu także np. obrabowanie Pragi – bardzo boleją nad stratami wizerunkowymi, które ponieśli przez swych zachłannych przodków. ”

  Może sprawa tych trzech dziewczynek będzie zapalnikiem i w końcu odzyskamy zrabowane nam przez Szwedów
  „Szwedzi brali dosłownie wszystko. W ich ręce wpadały obrazy, biżuteria, zastawy, lustra i obrusy. Z kościołów znikały ołtarze, krucyfiksy, ornaty, kapy, organy, chrzcielnice i świeczniki, a także puszki, baldachimy i popiersia. Nie oszczędzano i większych przedmiotów, jak rzeźby, fontanny, tablice, epitafia, regalia, a nawet… dzwony. Dużym powodzeniem wśród grabieżców cieszyły się marmury, misy, dzbany i talerze, ale zagarniano i kominki, zrywano podłogi i obicia. Wywożono skóry zwierząt, suknie, militaria, sztandary, namioty, gobeliny, dywany, oraz wszelkie meble: szafy, fotele, stoły, skrzynie, schody, balustrady, parapety i drzwi – razem futrynami. Żołnierze, by niczego nie pominąć, zeskrobywali nawet złocenia z listew!

  Co ciekawe, łupy z polskich kościołów zabierano często do własnych świątyń i składano je tam jako pobożne dary po udanej wyprawie wojennej. Zdobycz z katolickiej Polski w protestanckim zborze miała wartość symboliczną: oto reformacja zwyciężyła nad papistami.

  Podczas wojen z Rzeczpospolitą północni sąsiedzi złupili co najmniej 17 archiwów i 67 bibliotek. Tylko w trakcie Potopu wywieźli księgozbiory między innymi z Poznania, Warszawy, Krakowa, Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza, Lublina, Sandomierza i Radomia. Zachowały się nawet nazwiska szczególnie aktywnych rabusiów. Na przykład za złupienie księgozbiorów jezuickich w Bydgoszczy i Toruniu w 1656 roku odpowiadał szwedzki dyplomata Schering Rosenhane. Dzięki swojej wojennej aktywności później mógł się pochwalić jedną z największych bibliotek w Szwecji.”

 28. JerzyS said

  Skoro Szwecja chce się z Polską procesować o 3 dziewczynki, to:

  Polska powinna dokonać repatriacji , wziętych w jasyr podczas potopu
  dwu kamiennych lwów z pałacu Kazanowskich w Warszawie, które zdobią do dziś przedproża zamku królewskiego w Sztokholmie

 29. GZN said

  Ad.1 Chcieli przekroczyć jak najszybciej granicę (Kaliningrad) ale na wniosek Szwecji zostali zatrzymani przez służby graniczne Polski.

 30. GZN said

  ad.28 cd ad.1
  nie zauważyłem ale Troll Polonii napisał wszystko w temacie.

 31. Jabo said

  A nie zastanowiło Pana, Panie JerzyS, jak to się stało, że biedny, zacofany, z 10-krotnie mniejszą ludnością kraj zdołał opanować Rzeczpospolitą? Odpowiedż na to pytanie jest więcej warta niż skarby utracone w czasie potopu szwedzkiego.. Ta odpowiedż tłumaczy wszystkie nasze nieszczęścia, które dotknęły Polskę w przeszłości, a także to co się dzieje obecnie.

 32. Sowa said

  Re 15: „Natychmiast należy wystąpić do władz szwedzkich o odszkodowanie moralne dla rodziców i dzieci w wysokości co najmniej 250.000 EURO.”

  Powinno być medialnie, milion euro na początek. Będzie z czego zejść, a szwedzkie cioty dowiedzą się, na co wydaje ich kasę „ich” satanistyczny nierząd.

 33. Plausi said

  Zwrotui własności

  żądają pełniący władzę w Szwecji: „Szwedzkie władze zapowiadają wniosek o wydanie dzieci Rosjanina”

  https://marucha.wordpress.com/2019/04/03/czy-polska-wezmie-pod-swoje-skrzydla-zbiegla-ze-szwecji-rosyjska-rodzine/#comment-822634

  Polacy nie mają tych problemów, są własnością zarządzaną przez władze UE. Polacy w referendum 7 i 8 czerwca 2003 zdecydowali o ich przejściu na własność właścicieli UE. Byś może niektórzy czytlenicy nie zrozumieli do dziś prawnego znaczenia tego kroku.

 34. Archer said

  24
  Troll Polonii

  I co z tego, że zatrzymali adopcję dzieci za granicę, jak w Rosji jest wiele bezdomnych dzieci na ulicach miast, niczym w krajach III świata. Możesz sobie obejrzeć film – „Dzieci z Leningradzkiego”, i inne tego typu dokumentalne. Jakby kacapska, putasowska „administracja” chciała, to by zlikwidowali to zjawisko niewielkim kosztem. A tak mają na to wyjebane. I jak oni się o swoich obywateli troszczą?

  26
  JerzyS

  Szwedzi nie byli we wszystkich miejscach I Rzeczpospolitej „szlacheckiej”. Oprócz Szwedów był najazd Rakoczego, najazd Moskali, i powstanie Chmielnickiego. Tamte wojska też niszczyły, zabijały, gwałciły nie gorzej niż Szwedzi.

 35. brys said

  Czy można się zrzec szwedzkiego obywatelstwa, czy jakiegokolwiek, w trybie natychmiastowym, z dopiskiem pocałujcie mnie w dupę?

  ——–
  Nie sądze, aby to było możliwe.
  Admin

 36. Lily said

  Sliczne sa te nasze Slowianeczki,a
  Tata Ich,szalenie przystojny.
  Zycze calej rodzinnie,wszystkiego co sie
  szczesciem zwie.

 37. hulajdusznik said

  ———
  Ale gadzina…
  Admin

 38. Rosjanie są bardzo wdzięczni Polakom i dziękują na swoich forach.Niektórzy/ w mniejszości/ się boją , że jednak szwedzko jewropejski sąd wygra i Polska odda dzieci.!!
  oto niektóre wpisy:
  Палажка Грыбкив Ростов-на-Дону 19 часов назад
  Спасибо, поляки! Вот от души спасибо за поддержку!
  Понравилось 6 людям
  Олег Олегович18 часов назад

  Dziękujemy Polacy, z całej duszy dziękujemy za wsparcie!
  ===================================================
  II.Дормидонт IIIПангоды11 часов назад
  Посмотрим, что победит, русофобия или вера в католические ценности!
  Понравилось пользователям Наталия Проскурина и Влад Снегов
  ===================================================
  Zobaczymy co wygra, rusofobia czy wartości katolickie!

  III.
  Ахтунг Партизанен16 часов назад
  впервые за несколько лет подумалось хорошее о Польше))
  ===============================================
  Pierwszy raz od dawna pomyślałem dobrze o Polsce!!

  Игорь Николенко8 часов назад
  Польша вполне патриархальная, живёт по нормам 150-летней давности.
  Там не принято семьи разлучать.
  IV.Polska żyje dawnymi wartościami, tam nie jest przyjęte rozłączenie rodzin.

  Elena Luke17 часов назад
  Только на время проводимого разбирательства – а потом сдадут?

  V.Tylko na czas załatwiania formalności, a potem oddadzą?

  Людмила СмирноваСанкт-Петербург17 часов назад
  Поляки про справедливость, да ещё по отношению к россиянину. . . чудеса.

  Polacy po sprawiedliwości ,w odniesieniu do Rosjanina zachowali się cudnie!
  ==============================================================================
  PS.Żeby nam tylko /Polakom/następny samolot nie spadł!!

 39. Adrem said

  Szwecja wyraźnie pokazuje wszystkim, ze dzieci w Szwecji są własnością państwa.
  Rodzice tylko się nimi opiekują, chyba że państwo postanowi inaczej…
  No pięknie.
  Słowiańskie dzieci dać muślimom na wychowanie.
  To jeszcze dobrze, że nie dwóm rowerowym.
  Chociaż to właściwie tak samo.

 40. Głos Prawdy said

  I w Białorusi i w Rosji już wystarczająco dużo jest informacji ostrzegawczej i bolesne doświadczenia emigrantów i pracowników, aby nie wiedzieć, z kim i z czym mają do czynienia. Prawa Skandynawii – jeszcze gorsze niż w Europie. Już tyle kobiet ucierpiało od odebrania dzieci w Finlandii – nikt nie uczy się na cudzych błędach. Rosja wstawi się tylko za tych dzieci, którzy urodzili się w Rosji.

 41. Marucha said

  Re 31:
  Bo Szwedzi byli głodni, a Polacy najedzeni i leniwi.

 42. Troll Polonii said

  40
  Glos Prawdy
  My tego nie wiemy, co Rosja zrobi. Ojciec dzieci jest obywatelem rosyjskim i jego zona tez. Tak jak ja to rozumiem, dzieci maja prawo do rosyjskiego obywatelstwa. Ale naturalnie nie znamy szczegolow.
  Dzieci islamistow z Dagiestanu, ktore zostaly osierocone w Iraku, dostaly rosyjskie obywatelstwo tylko na podstawie tego, ze mowily po rosyjsku.
  Dzieci urodzone poza granicami kraju rodzicow – maja prawo do obywatelstwa rodzicow i tego kraju, z ktorego pochodza rodzice (Citizenship by descent).
  Niemniej jednak, Vikingowskie kraje rzeczywiscie sie wyglupiaja legalizujac gwalt spoleczny na dzieciach nie-skandynawskich.
  Natomiast mam dziwne odczucie, ze gdyby takie hece urzadzala Rosja – awantura bylaby na caly swiat.: Amerykanie nalozyliby sankcje; Wielka Brytania wypedzilaby rosyjskich dyplomatow, Polska przestalaby sprzedawc jablka do Rosji, a znana z wielkij milosci do dzieci Ukraina, zlozylaby oficjalny protest w ONZ.
  Tymczasem, nikogusienko na swiecie nie obchodzi, ze tysiace dzieci jest bestialsko mordowanych w Jemenie; NATOwska koalicja nie chce podac ile dzieci zostalo bestialsko zamordowanych na Blisksim Wschodzie …tylko od roku 2001.
  Moze nie przesadze jak zwierze sie ze swoich podejrzen:
  Ja rozumiem, ze kiedys, w zamierzchlych czasach urzadzali medrcy tego swiata tzw. ‚rzez niewiniatek’.
  Ale tyle dzieci, co zginelo, zostalo zamordowanych, zgwalconych, porwanych, sprzedanych do burdeli, zbombardowanych – co w XX i XXI wieku – to najstarsze kroniki swiata nie pamietaja.

 43. Marucha said

  Re 34:
  1. Niech Pan się może również skupi na tysiącach dzieci, które giną bez śladu w Polsce.
  2. Zniszczenia skutkiem najazdów innych agresorów, to gówno w porównaniu z tym, co uczynili Szwedzi.

 44. Lily said

  Re 37;Hulajdusznik
  „Europa musi poznac,co to jest multi-kulti”,
  oswiadczyla niejaka Barbra S.
  Wrog panstw narodowych.
  Niszczenie panstw narodowych,to jeden
  z glownych zadan NWO.
  NWO= jedna armia NATO,jeden rzad swiatowy,
  i religia jedna.

 45. sanning said

  Re 43
  Coraz więcej dzieci ginie bez śladu.
  „Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, każdego roku bez śladu ginie w Polsce coraz więcej ludzi. Jeszcze w 2010 r.
  było to niespełna 14400 osób, natomiast w 2014 r. liczba osób zaginionych przekroczyła 20 tys.”

  „W grupie wiekowej do 17. roku życia tendencja jest jeszcze bardziej przerażająca –
  w 2010 r. zaginęło 3469 dzieci, a w 2014 już 8104 (z tego zdecydowana większość w grupie wiekowej 14–17 lat).”

  .https://niezalezna.pl/66238-coraz-wiecej-dzieci-ginie-bez-sladu

 46. sanning said

  „Według policyjnych statystyk w 2016 r. zaginęło:
  490 dzieci do 6 roku życia,
  980 dzieci w wieku od 7 do 13 lat oraz
  5476 nastolatków w wieku od 14 do 17 lat.

  Około 95 procent z nich udaje się odnaleźć w ciągu pierwszych siedmiu dni.
  Niestety pięciu procent nie udaje się odnaleźć. Mamy przypadki dzieci, które zaginęły w latach 90.
  i nadal nie wiadomo, co się z nimi stało – powiedział.

  .http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-05-25/itaka-5-proc-zaginionych-w-polsce-dzieci-nie-udaje-sie-odnalezc/

 47. Barbara Chojnacka said

 48. karlik said

  Ja pozwolę sobie przypomnieć, że w latach 80-tych uciekły dzieci do Szwecji i oni nam ich nie oddali…Całość można było na filmie „300 mil do nieba” zobaczyć…
  Można się zemścić i też nie oddać…https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/co-sie-dzieje-z-bohaterem-filmu-300-mil-do-nieba/nns2sz6..

 49. Głos Prawdy said

  42 Troll Pollonii
  tak, napompowali by do niespotykanych rozmiarów, gdyby to była Rosja

 50. revers said

  Handel dzieci w skandynawii wg. mecenasa Jerzego K.,

  raczej skandynawskie indeksy antykorupcyjne, prohumanistyczne sa zanirzone i zarzydzone z zawyrzeniem.

 51. PISKORZ said

  re 45 A w latach /schyłek lat „70/…około 5/6 tys osób rocznie..!! ps O tym pisałem pracę mgr ,ale nie pamiętam dokładnie.pardon. ps Jest pojęcie „ciemnej liczby”..tzn jest osoba zaginiona, ale..nie zgłoszona jako zaginiona..!!

 52. PISKORZ said

  re 43 B, dobra uwaga..

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: