Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Janek o Dobre rady, ale diagnoza …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (41 – …
  revers o Konfiskata majątku bez wyroku…
  revers o Rasizm w USA? Czarnoskóry dzie…
  martino o Wolne tematy (41 – …
  martino o Wolne tematy (41 – …
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  Piskorz o Wolne tematy (41 – …
  revers o Kiepski kandydat na „świę…
  Lolek (Prawdziwy) o Pewnego razu w Ameryce
  OutsiderR o Wolne tematy (41 – …
  Piskorz o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Aleksander Bocheński – od rozmów z Borejszą do „Dziejów głupoty…” (2)

Posted by Marucha w dniu 2019-04-05 (Piątek)

Poprzednia część:
>https://marucha.wordpress.com/2019/03/26/aleksander-bochenski-od-rozmow-z-borejsza-do-dziejow-glupoty-1/

Stwierdzenie o rozpowszechnionej „głupocie w Polsce” zawsze już w polskiej myśli politycznej kojarzone będzie z osobą Aleksandra Bocheńskiego. Kojarzone, dodać należy, z negatywnym zwykle wydźwiękiem emocjonalnym.

Bolesław Piasecki i Aleksander Bocheński (Archiwum Myśli Polskiej)

Autora „Dziejów głupoty…” oskarżano o standardowe przewinienia: o brak patriotyzmu, narodowe zaprzaństwo, rusofilię, amoralność. Sam Bocheński, który lubił powtarzać za Georgesem Clemenceau „Kiedy myślę że mam rację, jestem twardogłowy”, był absolutnie pewny słuszności swego oglądu narodowej historii i wniosków z niego wyciągniętych.

„Dzieje głupoty…” oraz opublikowane w „Tygodniku Powszechnym” na przełomie 1946 i 1947 r. artykuły o sensie heroizmu wojennego były zarówno powtórzeniem historycznych i geopolitycznych koncepcji krakowskiej szkoły historycznej, i, po części, Romana Dmowskiego, ale też ich uwspółcześnieniem.

Jak mówił ich autor kilkadziesiąt lat po pierwszym wydaniu „Pamfletów dziejopisarskich”, były one przede wszystkim reakcją na klęski spowodowane polityką rządu na wychodźstwie oraz związanego z nim podziemia: „Już wtedy było widać do czego nas doprowadziło stosowanie kryteriów uczuciowych i romantycznych w polityce. Stosowanie kryteriów irracjonalnych musiało doprowadzić do klęski. Pragmatyzm był myślą przewodnią tej książki”.

Geneza „Dziejów głupoty…”

Korespondencja Bocheńskiego z lat wojny dowodzi, że istotnie pisał on swą książkę przytłoczony świadomością samobójczej postawy Polaków wobec okupanta niemieckiego, pełen jak najgorszych przeczuć o przyszłości sprawy polskiej. W latach osiemdziesiątych mówił, że jednym z impulsów, który pchnął go do pracy nad książką była wieść o powołaniu Konfederacji Narodu – organizacji, która w swej nazwie nawiązywać miała do katastrofalnej w skutkach konfederacji barskiej.

Jeśli dla młodych ludzi, twierdził publicysta, wzorem stali się barzanie, którzy doprowadzili swą polityką do I rozbioru Polski, należało zapobiegać upowszechnieniu podobnych poglądów.

Bocheński wyszedł z założenia o ogromnym wpływie historyków na opinię publiczną, a przez to – na decyzje polityków. Tytułową „głupotą w Polsce” był zatem nie tyle brak realizmu politycznego Polaków, ile emocjonalne i romantyczne postawy dziejopisów i decydentów.

Publicysta w kolejnych rozdziałach poddawał krytyce kolejne sławy polskiej historiografii, pozytywnie wyrażając się jedynie o szkole krakowskiej. Jego zdaniem, ciąg narodowych klęsk, od powstania styczniowego po warszawskie był skutkiem apologii poprzednich błędów polityki polskiej przez dziejopisarzy.

Jak już wspomniano, wizja narodowej przeszłości proponowana przez Bocheńskiego w pierwszych latach powojennych, pozostała niezmienna w jego myśli politycznej i wyrażającej ją publicystyce aż do końca życia jej autora. Inne jego istotne książki, jak „Rzecz o psychice narodu polskiego” czy „Rozmyślania o polityce polskiej” w sferze refleksji o przeszłości powtarzały jedynie schemat zarysowany w „Dziejach głupoty…”

Publicystę interesowała zwłaszcza historia polityki polskiej od momentu objęcia tronu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 r. aż po klęskę powstania warszawskiego. Widział w niej, podobnie jak Adam Bromke, nieustanną walkę rozumu politycznego z emocjonalnymi porywami, realizmu z idealizmem.

W tej optyce Stanisław August musiał być uznany za najinteligentniejszego z polskich władców, właśnie ze względu na prowadzoną przez siebie politykę zagraniczną. Szukając możliwości niezbędnych reform, jednocześnie zabiegał on, zdaniem Bocheńskiego, o to, aby nie wywoływały one niezadowolenia Rosji. Będąc świadomym groźby rozbioru dążył do tego, ażeby Katarzyna II uznawała za cel swej polityki zachowanie całości polskiego protektoratu.

Poniatowski wiedział, podkreślał Bocheński, że polityka pruska nieustannie stara się skłonić Petersburg do podziału ziem polskich, co było wszak w żywotnym interesie monarchii Hohenzollernów. Rosjanie jednak mogli wyrazić na to zgodę tylko wówczas, jeżeli uznaliby, że sytuacja w Rzeczypospolitej zagraża ich hegemonii. Stąd też konfederacja barska i powstanie kościuszkowskie, oraz nierozważna polityka Sejmu Czteroletniego zgubiły Polskę, prowokując rozbiory i wreszcie ostateczny upadek państwa.

Jeśli Poniatowski był czegoś winien, to tego, że nie zdołał silną ręką zagwarantować realizacji swej słusznej linii politycznej. Nie tchórzostwo czy oportunizm, ale brak zdecydowania były największą wadą ostatniego władcy Rzeczypospolitej polsko-litewskiej. Stąd też nie mógł publicysta inaczej niż jako próbę ratowania państwa potraktować akces króla do konfederacji targowickiej.

Surowa ocena pierwszych polskich zrywów wolnościowych szła u Bocheńskiego w parze z krytyką orientacji na zachód. W dobie Stanisława Augusta oznaczała naiwną wiarę w zbawienność sojuszu z Prusami, który to dla samego Fryderyka Wilhelma był skutecznym narzędziem skłonienia Katarzyny do rozbioru. W tej optyce inna musiała być też ocena reform wewnętrznych Sejmu nazwanego Wielkim, łącznie z Konstytucją 3 Maja.

Jeśli szkoła warszawska uznawała je za koronny argument, że Polska nie upadła z własnej winy, to Bocheński widział logiczną konstatację z rozważań dziewiętnastowiecznych krakowskich historyków – upadek Polski był skutkiem słabości ustroju i błędów politycznych, zaś agresja mocarstw absolutystycznych na słabą Rzeczpospolitą była zjawiskiem naturalnym.

Było to tym bardziej bolesne, że wkrótce potem zmianie uległa koniunktura międzynarodowa. Powstanie kościuszkowskie nie pozwoliło na zachowanie części państwa do momentu zwycięstw Napoleona. Jakże inaczej musiałyby potoczyć się losy sprawy polskiej w tej dobie gdyby nie doszło do III rozbioru, skoro nawet wkrótce po wymazaniu Rzeczypospolitej z mapy powstało Księstwo Warszawskie! Bonaparte musiał ulec koalicji anglo-rosyjskiej, twierdził Bocheński, ale podnosząc sprawę polską na arenie międzynarodowej sprawił, że przekreśleniu ulec musiał najważniejszy skutek traktatu rozbiorowego – wykreślenie Polski z rzędu państw.

Dokonał on w ten sposób czynu niespotykanego i niebywałego, sprawiając jednak, że w polskiej myśli politycznej umocniło się przekonanie o skuteczności pomocy zachodniej, zwłaszcza francuskiej. „Przeklęte psychologiczne dziedzictwo epoki legionów” gubiło odtąd Polskę raz po raz, każąc szukać przyjaciół daleko, a wrogów blisko. W połączeniu z „obłędnym mniemaniem manifestu kościuszkowskiego” czyli przekonaniem, że Polskę może wyzwolić powstanie narodowe, pchało to Polaków do kolejnych insurekcji.

Epoka napoleońska była jednak zjawiskiem dla narodu polskiego zasadniczo dodatnim w skutkach. Odbudowując polską siłę zbrojną sprawiła, że musiał się z nią liczyć car jako główny decydent w sprawach polskich. W kontekście tego Bocheński zwalczał mit „kozietulszczyzny” – przekonanie, że Polacy bezrozumnie szafowali własną krwią w służbie cesarza Francuzów. Sojusz polityczny, dowodził publicysta, wymagał ofiar. Poświęcenie żołnierskie ma sens zawsze, natomiast nie oznacza to, że krytyka błędnych decyzji jest dowodem postawy niepatriotycznej.

Napoleon czy Aleksander?

Jeśli więc polskim żołnierzom bijącym się u boku Bonapartego należy się cześć, to za błędne uznać należy uporczywe trzymanie się Francji przez ówczesnych sterników polityki polskiej. Aleksander I obiecywał Polakom, w zamian za porzucenie Napoleona, odbudowę Polski pod swym berłem. Decyzję księcia Józefa Poniatowskiego, który odrzucił tę, popieraną przez ks. Adama Jerzego Czartoryskiego, koncepcję, Bocheński uznawał za jedną z najbardziej szkodliwych w dziejach Polski.

Nawet jednak niewielkie Królestwo Polskie, utworzone na Kongresie Wiedeńskim, oznaczało szansę na stopniowe poszerzenie granic państwa polskiego i jego autonomii. Wymogiem była jednak lojalna postawa polskich polityków wobec cara rosyjskiego i króla polskiego – najpierw Aleksandra I, potem Mikołaja I. Bocheński nie twierdził, że polityka Rosji nad Wisłą była liberalna. Zdawał sobie jednak sprawę, że Polacy nie mieli innej realnej alternatywy, jak dążenie do zachowania autonomii Kongresówki. Powstanie listopadowe, które zniweczyło tę polityczną szansę, stało się, obok epoki napoleońskiej, czynnikiem zapładniającym romantyczne i mesjanistyczne wynaturzenie polskiej myśli politycznej.

Wykład koniunktur międzynarodowych w „Dziejach głupoty…” Bocheński doprowadził w zasadzie do kongresu wiedeńskiego. Pragnął przygotować ich kontynuację, zatytułowaną „Kraina wielkich błaznów”. Mimo, że nie zdołał tego dokonać, kontynuował swe historyczne rozważania w publicystyce prasowej. Jak bowiem było możliwe, żeby Polacy mogli wierzyć w skuteczność trójzaborowego powstania oraz w to, że Francja i Anglia zdecydują się na wojną z Prusami, Rosją i Austrią o niepodległość Polski?

Winą było to, że polityki uczyli nas Mickiewicz i Słowacki, oraz dziejopisarze, którzy zupełnie poważnie traktowali hasła o Polsce jako „mesjaszu narodów”.

Stąd też po powaleniu Stanisława Augusta i Druckiego-Lubeckiego, zniweczone zostało, rękami jego rodaków, dzieło Aleksandra Wielopolskiego. Bezrozumne powstanie styczniowe nie tylko przekreśliło nadzieje na odbudowę autonomii Królestwa Polskiego, ale też odnowiło antypolski sojusz prusko-rosyjski a przez to umożliwiło zgodę cara na zjednoczenie Niemiec przez Bismarcka. Powstanie mocarstwowej II Rzeszy Niemieckiej i upadek II Cesarstwa Francuskiego oznaczały największe w historii poniżenie sprawy polskiej na arenie międzynarodowej.

Bocheński powtarzał tezę Romana Dmowskiego i Władysława Studnickiego, według której dążyć należy do zapobieżenia przymierzu rosyjsko-niemieckiemu poprzez szukanie przez politykę polską porozumienia z jednym z wielkich sąsiadów.

Zasadniczo optował za wyborem Rosji, jednakże, co czyni go oryginałem w gronie tych, którzy z wielkim szacunkiem odnosili się do myśli twórcy Narodowej Demokracji, opisując lata 1914–1939 bliższy był piłsudczykowskiej koncepcji oparcia się o Niemcy. Wynikało to z przyjętego jeszcze w okresie międzywojennym przekonania, że sojusznika należy szukać w państwie silniejszym przeciwko słabszemu.

W pierwszych latach powojennych publicysta odżegnywał się od wyrażanej w II Rzeczypospolitej tezy, że Polska powinna dokonać prewencyjnej agresji na Związek Sowiecki. Twierdził, że wybór Becka w 1939 r. był słuszny, a nawet, ku oburzeniu rządzących komunistów głosił w Sejmie Ustawodawczym, że ideowym ojcem sojuszu polsko-sowieckiego (w jego optyce: polsko-rosyjskiego) był Roman Dmowski.

Nigdy nie zarzucił ostatecznie przekonania, że należało co najmniej rozważyć przyjęcie propozycji, jakie Berlin wysuwał wobec Polski w 1939 r., zawsze też pogląd, że Polska mogła w przededniu wojny zawrzeć przymierze z Sowietami, uznawał za absurdalny.

Abstrahując jednak od tego, widział, w dobie głośnej dyskusji na łamach „Tygodnika Powszechnego”, sens kultu poległych i walczących tak pod Somosierrą, jak i pod Monte Cassino oraz w powstaniu warszawskim. W tym ostatnim wypadku był jednak niezwykle krytyczny wobec decyzji Komendy Głównej Armii Krajowej, której zarzucał lekceważenie oczywistych realiów: faktu, że zryw w stolicy nie mógł udać się jako wymierzony tak w Niemców jak i w Sowietów. Gwarancją powodzenia była bowiem pomoc sowiecka, jakże zaś można było się jej spodziewać, jeśli sama koncepcja powstania była antysowiecka? Był w tym bliski m.in. Pawłowi Jasienicy czy swemu przyjacielowi, Stefanowi Kisielewskiemu, podobnie jak w deprecjonowaniu emocjonalnej strony argumentacji obrońców decyzji generałów Bora-Komorowskiego i Okulickiego.

Powstanie nie było bowiem żadnym „światłem w ciemności”, ale, podobnie jak insurekcja kościuszkowska oraz zrywy lat 1830-1831 i 1863-1864 r. polityczną i militarną katastrofą, która w przypadku 1944 r. była oprócz tego kataklizmem demograficznym i kulturalnym. Przekonanie zaś, jakoby powstanie i tak musiało wybuchnąć, uznawał za krzywdzące dla żołnierzy podziemia jako podważające ich zdyscyplinowanie.

Nie inaczej niż jako absurd pojmował też pogląd, iż skoro Warszawę mogły zniszczyć walki niemiecko-sowieckie, można było nie liczyć się ze stratami na wypadek walki powstańczej. Obłędne trio polskiego romantyzmu: wiara w Zachód, niechęć do porozumienia z wygrywającą stroną oraz przekonanie o zbawiennych skutkach czynu zbrojnego być może zostały przełamane, suponował Bocheński, właśnie dzięki świadomości skutków klęski warszawskiego zrywu i polityki polskiej lat II wojny światowej w ogóle. Jak się wydaje, był w tym wypadku nadmiernym optymistą.

Zdawał sobie jednak sprawę, że skoro nawet katastrofa powstania styczniowego jedynie na kilkadziesiąt lat oduczyła Polaków romantyzmu i już w II Rzeczypospolitej triumfy święcił znów, wspierany urzędowo, romantyzm, to klęska lat wojny może nie być ostatnią w polskich dziejach.

Jak temu zapobiec? Krzepić umysły, a nie serca – odpowiadał. Innymi słowy, oddając należną cześć pokoleniom żołnierzy i powstańców, poddawać należało (i należy) dogłębnej krytycznej analizie każdą decyzję przywódców. Potępiać tych, którzy bohaterstwem walczących zasłaniają własną głupotę oraz tych historyków, którzy, ażeby tylko nie urazić uczuć narodu i nie pognębić jego poczucia własnej wartości, gotowi są oczywiste błędy przedstawiać jako optymalne wybory.

Wydawać by się mogło, że konstatacje te są oczywiste i niepodważalne. W świetle jednak poglądów Bocheńskiego na skutki wychowywania pokoleń Polaków w duchu romantyzmu nie mogą dziwić rozliczne głosy krytyczne, z którymi spotykały się jego poglądy.

Z niewielkimi zatem wyjątkami „Dzieje głupoty…” i inne teksty publicysty dezawuowali marksiści, katolicy i emigracja. Powody były oczywiście różne, w zależności od formułujących krytykę – niedocenianie związków walk narodowowyzwoleńczych i rewolucyjnych, rzekome sympatie wobec reakcyjnego caratu, pochwałę machiawelizmu, sprzyjanie Sowietom, upokarzanie narodu, nieumiejętność wyciągania wniosków z historii (!).

Irena Pannenkowa wytoczyła wobec Bocheńskiego i Pruszyńskiego (autora korespondującego z „Dziejami głupoty…” „Margrabiego Wielopolskiego”) najcięższe działo – przypomniała ich przedwojenne, „mocarstwowe” poglądy, zdając się zapominać, że każdy publicysta ma prawo do rewizji własnych przekonań.

Nawet Wojciech Wasiutyński dowodził, że działalność Bocheńskiego i jemu podobnych jest pozbawiona sensu – nie zarzucając mu złych intencji twierdził, że dla Sowietów będą jedynie sojusznikiem czasowym. Nie doceniał tego, że Bocheński, Piasecki i ich zwolennicy mogli, obok stwarzania myślowych podstaw dla warunkowanej realizmem współpracy ze wschodnim sąsiadem, rzeczywiście chronić Polaków przez zupełnym wyniszczeniem poprzez kolejne nierozważne czyny.

Inaczej wychować naród

Aleksander Bocheński pragnął przede wszystkim „inaczej wychowywać naród”. Zdawał sobie sprawę z tego, że zadanie to będzie żmudne i nieprzynoszące mu popularności. Na tej ostatniej jednak, rozumianej jako polityczna sława, mu nie zależało. Będąc świadkiem błędów polityki polskiej, a także, jak przyznał niegdyś samokrytycznie, sam czując się winnym tego, że przed wojną głosił poglądy zbyt mało zdecydowane, dążył do tego, aby naród polski doszczętnie nie wyginął jako samodzielny byt polityczny.

Realizm polityczny nie oznaczał bowiem lekceważenia hasła narodowej suwerenności i własnej państwowości. Rzecz w tym, że Polacy, jak wykazywał, nie traktowali jako własnego państwa organizmu innego, niż zupełnie niezależnego. Dotyczyło to tak Królestwa Kongresowego, jak i Polski Ludowej. Tymczasem, w epoce wielkich mocarstw i wielkich bloków maksymalizm polityczny mógł dać skutki takie jak w 1794 czy 1944 r.

Jego diagnoza i wizja dziejów Polski nie była wbrew pozorom pesymistyczna. Skoro bowiem upadliśmy z własnej winy, własną roztropną polityką mogliśmy też powstać. Bowiem, jak pisał w „Dziejach głupoty…”: „W ciągu szeregu pokoleń, zawsze brał górę frazes, poezja, romantyzm – a przez to szaleństwo i samobójstwo. Polityka leży w rękach ludzi nie posiadających żadnych danych, informacji, żadnego rozsądku ani daru przewidywania. Rozum traktowaliśmy jako zdradę, zbrodnię i głupotę – jako bohaterstwo. Czyżby tu leżał jakiś brak psychiczny narodu polskiego? Bynajmniej. Wykażemy dalej, że jest to tylko deformacja wywołana szeregiem konkretnych przyczyn”.

Autor „Dziejów głupoty w Polsce” zmarł 12 stycznia 2001 r. Do końca życia przekonany był, że Polacy z jego nauk wynieśli niewiele. Abstrahując od oceny jego poglądów, bezwarunkowo należy przyznać rację tej ostatniej konstatacji.

[Mówiąc inaczej – od 300 lat głupota w Polsce narasta i potężnieje. Nie wiemy nawet, czy swe apogeum osiągnęła w III RP. – admin]

dr Ariel Orzełek
dr Ariel Orzełek – historyk, zajmuje się m.in. teoriami realizmu politycznego oraz dziejami środowisk katolików świeckich w okresie powojennym, przygotowuje do druku książkę „Poszukiwanie modelu realizmu politycznego. Publicystyka Aleksandra Bocheńskiego”.

Myśl Polska, nr 15-16 (7-14.04.2019)
http://mysl-polska.pl

Komentarze 23 to “Aleksander Bocheński – od rozmów z Borejszą do „Dziejów głupoty…” (2)”

 1. Piotr Podgórni said

  Pierwszą próbą rozbioru Polski był potop szwecki poprzedzonu podpaleniem Kresów przez Chmielnickiego za niemieckie pieniążki. Wówczas ruszyły na nas Szwecja, Rosja, Brandenburgia i Sidmiogród i już wtedy nami się próbowali podzielić. W wyniku tego potopu Rzeczypospolita straciła 40% ludności i 50% majątku. Już nie zdołaliśmy się w pełni odbudować a od czasów saskich niszczyła nas od środka masoneria doprowadzjąc do czteroletniego sejmu rozbiorowego zwieńczonego uchwaloną podstępem Konstytucją 3 Maja. Wszystkie powstania wybuchały z jej inspiracji a skutki tych powstań to cele, które masoni osiągali. Jeśli skutkiem Powstania Warszawskiego była ruina ludnościowa i kulturalna miasta to właśnie taki był cel tego powstania. „Historia głupoty w Polsce” powinna nazywać się „Historą knowań masonerii, sług szatana na ziemi”. Patrząc na hstorię widzimy tych, którzy są manipulowani a nie widzimy tych, którzy manipulują bo często ci manipulanci historię zafałszowują.

 2. Mad Max said

  Żeby próbować zrozumieć cokolwiek z tego co dzieje się w Polsce i z Polską trzeba najpierw rozumieć kontekst. A kontekst jest prosty, tak Moskwa jak Waszyngton (i jego satelici) posługują się żydami do kontrolowania polskiej ziemi. W zamian Żydzi mogą z Polski zrobić swoją kolonię a z Polaków swoich niewolników. Gdyby Polacy cokolwiek chcieli z tym zrobić to zostają okrzyknięci antysemitami.

  Tak było za Stalina tak też jest teraz. Do tego obecnie do trzymania Polaka pod butem wykorzystywany jest również Kościół katolicki.

  Żyd (agent SBU) Sakiewocz prowadzi gazetę, którą założył Żyd Kronenberg, fundator i jednocześnie sabotażysta Powstania Styczniowego, nagrodzony za to medalem Św. Jerzego przez Cara. Tak to działa. A mentalność insurekcyjną podsycał Kościół jego „teologią” Polski jako Chrystusa narodów.

 3. JA said

  Ruch Solidarnosciowy nalezy nazywac Powstaniem Solidarnosciowym, bo wbrew opiniom wielu, Polacy w Ruchu / Zwiazku Solidarnosc nie mielismy na pierwszym planie polepszenie warunkow pracy I placy, ale celem poarcia przez Polakow Zwiazku Solidarnosc bylo wyzwolenie sie spod jarzma komunistycznego ogolnie rozumianego, ktore dzis wiemy, ze bylo jarzmem masonsko-zydowskim.

  Polacy nie rozumieli, ze emocje „wyzwolencze” Polakow popierajacych Zwiazek Solidarnosc byly sterowane z roznych kierunkow przez masonerie w tym samym stopniu co wymienione powstania wczesniejsze na przestrzeni wiekow…

  Selem sterowania naszych emocji jak niegdyc, byla zguba narodowa, do ktorej dopuscilismy nie rozumiejac nic z zydowskiej polityki klamstwa I represji za czasow PRL.

  To wlasnie dlatego, nalezy dochodzic do prawdy o PRL, by moc wlasciwie dzialac w PRL BIS bo przeciez wciaz zyjemy.

 4. JA said

  Przygladajac sie owocom dzialan politykow na zachodzie I na wschodzie, wciaz opinia wspolpracy ze wschodem – Rosja, jest wlasciwa I dajaca najwieksze szanse na Polakow przetrwanie.

  Czy jednak Rosja chce Polski I Polaow? Wydaje sie, ze nie chce a traktuje nas jedynie jako karte przetargowa, jak pionek w szachcach, ktory mozna stracic, kwestia jest jedynie, jak, kiedy I za jakia cene.

  Ta cena nas utraty powinna najbardziej interesowac, gdyz w tej cenie my policy powinnismy ugrywac choc namiastke Polski I Polakow – takie choc malutkie Ksiestwo Warszawskie choc na baloruskiej ziemi, ale by bylo….

  Do tego powiinni przec wszyscy Polacy, ktorzy uwazaja sie za Polska Elite Narodowa

  Polska dzis jest na straconych pozycjach, Polska dzis ginie, jej juz na wielu plaszczyznach nie ma a to co jest, jest fikcja, atrapa gorsza od atrapy PRL.

  Zamiast sie klocic, oskarzac, kazda z grupek patriotycznych powinna polaczyc sily w jedna, napisalem z grupek, bo przeciez nie mozemy mowic grum, czy mas ludzkich – organizacji, bo takich nie ma.

 5. RomanK said

  Zasadniczym bledem jest utrzymywanie w swiadomosci Polakow wielu fikcji, ktore nie pozwalaja na racjnane dzialania. Otoz glownym jest powszechna teza ze zeczpospolita Dwojga Narodow to byla Polska…ze ziemie tego zwiazku wielonarodowego bylu ..polskie….i ze celem Polakow jest odbudowa tej wlasnie Rzeczypspolitej przykrawanej na miare ego poszczegolnych politykow.
  Prawda jest ze , tym ktory zalozyl podwaliny Polski nowoczenej byl Kazimierz Wielki…a on supi sie tylko na Polsce i ziemiach wlasnych polskich lechickich…nawet ustepujac ziem wlasnych slaskich ,zeby utrzymac zdolnosc demograficzna… Jego wysilki spowodowaly niezwykle szybki rozwoj infrstruktury Polski, drogi, mosty, zamki i wypeniy je garnizonami…przyciagnely kupcow i handel…zabezpieczyly terytorium….. To to stalo sie magnesem przyciagajacym sasiednie ziemie do przytulenia sie do Polski i schronienie pod jej plaszcz ochronny….nic innego….

 6. Kapsel said

  Re 1

  … Pierwszą próbą rozbioru Polski był potop szwecki poprzedzonu podpaleniem Kresów …

  To nie był ten pierwszy raz bo to było już dużo wcześniej

  Plan rozbioru, przedstawiony został wielkiemu mistrzowi zakonu krzyżackiego – Konradowi Wallenrodowi w 1392 r. Przewidywał on rozbiór Polski pomiędzy Rzeszę Niemiecką, Węgry, zakon krzyżacki i margrabiego Moraw.

  Plan ten nie został zrealizowany, gdyż sprzeciwili się mu Krzyżacy. W 1410 roku wojska Zygmunta pod dowództwem Ścibora ze Ściborzyc najechały ziemię sądecką. 8 listopada 1412 roku Zygmunt Luksemburski przekazał Polsce część Spisza, w tzw. zastaw spiski.To był powód odejścia od Malborka

  Kapsel said
  2011-07-16 (Sobota) @ 10:09:34

  …z Krzyżakami łączył się Zygmunt Luksemburczyk.Miał on za żonę starszą siostrę Jadwigi,Marię i chciał żeby Maria została królową polską a nie Jadwiga.robił nawet w swoim czasie starania o tron polski i od tego czasu nie mógł darować Jagielle że jemu dostała się korona polska.Z ręką węgierskiej królewny osiągnął koronę węgierska,został cesarzem niemieckim,potem po bracie Wacławie odziedziczył czeska koronę,ale rad by mieć czwarta jeszcze,żeby mieć więcej pieniędzy.Był to największy w Europie rozrzutnik.Był zarazem najzacieklejszym wrogiem Polski.zaczął używać tytułu królestwa polskiego,a dziwny to był król,dybiący na zgubę „swojego królestwa”,bo oto wystąpił z projektem rozbioru Polski po między
  Luksemburgów,Habsburgów i Krzyżaków…..

  …zaraz po bitwie poddali się królowi polskiemu:biskupi pruscy Toruń,Gdańsk a nawet Elbląg.,szlachta chełmińska wydała sama grody swej ziemi.Wojsko ruszyło dalej do Malborka a w drodze odbierał Jagiełło ciągle hołdy okolicznych mieszkańców.Malbork był najsilniejszą twierdzą w całej Europie o nie można go inaczej było zdobyć inaczej tylko głodem.Byli też przygotowani Polacy na to ale okazało się że Malbork ma zapasy na trzy lata.Jagiełło wszakże byłby rozpoczął oblężenie Malborka a szlachta polska byłaby wytrwała lata całe w polu gdyby nie to że trzeba było szybko wracać,bo król węgierski urządził wyprawę na Kraków.Od Malborka musiano odstąpić żeby dać odsiecz stolicy państwa…

  https://marucha.wordpress.com/2011/07/15/grunwald-przestroga-od-boga/#comment-102701

 7. Mad Max said

  @2 Wg dr Kurek żydzi przybyli do Polski z zachodu chroniąc się przed prześladowaniami (_https://www.youtube.com/watch?v=tRH1mYCfv9E). To skąd wzięli się Żydzi np w Rosji?

 8. RomanK said

  Z zachodu jesli juz jacys Zydzi pojawili sie w Polsce to byly bardzo male grupki ,czy rodziny….wiekszosc Zydow jakich pogonil kaniaz Rusi…przeniosla sie na ziemie Wiekiego Ksiestwa Litewskiego…. To tzw Zydzi Wschodni tzn Chazarzy….z Zydami nie majacy nic wspolnego oprocz wyznania Judaizmu.
  Marani z Hiszpanii przenosili sie do Turcji…nasiedlajac Bosfor i miasta greckie…
  Dzis kiedy genetyka jest juz powszechnie dostepna…wlasnie szukaja genow typowo hebrajskich..i okazuje sie, ze jest to rzadkosc.. Nawet przestai to powaznie traktowac w Israelu, wiedzac ,ze jakby nie szukał, wiekszosc to Jewreje Kolbasniki:-))))

 9. Marucha said

  Re 2:

  tak Moskwa jak Waszyngton (i jego satelici) posługują się żydami do kontrolowania polskiej ziemi.

  Konkretnie: którymi żydami posługuje się Moskwa i w jaki sposób przejawiają się ich wpływy w Polsce.

  do trzymania Polaka pod butem wykorzystywany jest również Kościół katolicki.

  Jakbym czytał KODziarzy, jakieś Scheuringi czy inne Gasiuki.

  A mentalność insurekcyjną podsycał Kościół jego „teologią” Polski jako Chrystusa narodów.

  Gówno prawda. Kościół nie podsycał nastrojów powstańczych, starał się je wręcz tłumić. Polskę jako Chrystusa Narodów propagowali poeci romantyczni.

 10. Mad Max said

  @Marucha9 Całe żydo-mbp/ub. Leopold Kronnebreg. To, że Kościół prowadzi prożydowską i proniewolniczą propagandę to jest oczywiste i nie będę opisywał kolorów daltonistom. Mesjanizm jest rozwinięciem teologii „ofiary odkupieńczej” czy „ekspiacyjnej”.

  ———–
  Pan w ogóle nie wie, co to jest Kościół.
  Kościół to nie jakiś biskup czy nawet papież. To coś więcej.
  Admin

 11. RomanK said

  Panie Mad Max…pan nawet nie stara sie -zeby zrozumiec co panu sugeruje Gajowy… Widzi pan to co Bochenski nazywal polska glupota to bylo owo ..”sluchanie sie lustra”:-))))….
  Widzi pan Kosciol zawsze byl czynnikiem zachowawczym, konserwatywnym i stabilizujacym… i w Polsce i gdzie indziej…Kosciol patrzyl na Europe, jako na calosc- na Chrzescijanstwo…i liczyl czas pokoleniami…i stuleciami…
  Zatem jak pan przestnaie na chwile gadac..otworz pan oczy i popatrz…w lustro…..a jak pan nie dowidzi to popros pan kogosc ,zeby panu powiedzial co on widzi..najlepiej, zeby to byl obcy….

  ——
  Warto by przypomnieć, jak papież Grzegorz XBVI (ku obutzeniu patridiotów) potępił Powstanie Listopadowe, zaś Pius IX (przyjaciel Polski) potępił Powstanie Styczniowe.
  W XIX wieku stanowisko papiestwa wobec powstań było jednoznacznie negatywne. Nie dotyczyło to tylko zrywów przesiąkniętych antykatolicką ideologią, lecz również tych, które w Kościele poszukiwały sojusznika.
  A Mad Max sieje jakieś brednie, że Kościół robił z Polski „Mesjasza Narodów”…
  Admin

 12. Katarzyna T said

  „Konkretnie: którymi żydami posługuje się Moskwa i w jaki sposób przejawiają się ich wpływy w Polsce”.
  Moskwa to stolica tak ja Werszawa. We Warszawie siedzą PiS i reszta. W Moskwie Putin i inni. Dobrze byłoby tak informować niewyrobina politycznie społeczność.
  Prymas Wyszyński powiedział w wąskim gronie: „Bolszewia czarna gorsza od czerwonej”. Kto aresztował Prymasa i kto Go uwolnił. Znowu braki czy udawanie.

 13. Listwa said

  @ 2 Mad Max

  „podsycał Kościół jego „teologią” Polski jako Chrystusa narodów”

  – chyba jakiś wasz Kościół. W doktrynie Kościoła katolickiego nie ma czegoś takiego.

 14. PISKORZ said

  re 6 „To nie był ten pierwszy raz bo to było już dużo wcześniej”. .B. DOBRA UWAGA mało kto o tym wie !!/, pisze o tym w swojej książce ” ZNIEWALANIE POLSKI”..J. DOBROSZ..!! Polecam… ps ..i proszę się nie przypierdalać, że autor był kiedyś w PSL..!!

 15. Marucha said

  Re 12:
  Pani nie odpowiedziała konkretnie na żadne z moich prostych pytań, jedynie mota jakieś ogólniki.
  Dziękuję,

 16. Katarzyna T said

  Ad. 15 Motaniem nie nazywam skrutów myślowych licząc na inteligencje i wiedze adresata.Ale Panu wolno nazywać.
  Czy zaprzeczy Pan, że partia rządzaca nie zdobyła władzy dzięki hierarchii koscielnej. Bp Wielgus chyba zabroniłby duchownym agitacjii także z ambon.Niestety historia nie jeden raz koło zatoczyła. Skrót myślowy.

  A na moje proste pytania wciąż nie ma odpowiedzi.
  Czy Pani mnie uważa za chuja, który za 5 minut zapomni o co pytał?
  Admin

 17. Alex said

  Jakośą dziwnie Ci mądrzy komuniści uczyli nas w szkołach kultywowania, romantyczno- patriotycznych zachowań. Jestem tego przykładem , jeżeli chodzi o formację – matura 1965.

 18. JMP said

  Ad #4 „Czy jednak Rosja chce Polski i Polaków? Wydaje się, że nie chce a traktuje nas jedynie jako kartę przetargową, jak pionek w szachach, który można stracić, kwestia jest jedynie, jak, kiedy i za jaka cenę”.

  Żyje już dość długo, miałem kontakty z wieloma narodowościami, dość dobrze znam historię i jestem wręcz przeciwnego zdania. Według mnie Polska jest Rosji potrzebna i nie to nie jako karta przetargowa lecz sojusznik stanowiący naturalny pomost do kontaktów z tzw. „Zachodem”. Że tak się nie dzieje jest według mnie wynikiem zaszłości historycznych kiedy to Polska w konfliktach z Rosja ponosiła przeważnie porażki co wykształciło w znacznej części naszego społeczeństwa nienawiść do Rosji i trudną do wykorzenienia postawę określaną po angielsku jako „sore loser”. Pod tym wyrażeniem kryje się sporo pojęć i, niestety, nie potrafię go zgrabnie przetłumaczyć na polski.

 19. RomanK said

  To nie Kosciol wymyslil Chrystusa Narodow…ale nasz wieszczu… wszyscy byli pod wplywem mistycyzmu Towianskiego..romantyzmu emmopstrembzdrem….
  Mierzyli sily na zamiary….i kosztowalo to straszliwie…

 20. Mad Max said

  @19RomanK Tak, ale skąd to zostało wyprowadzone? Z idei OFIARY, bo ta Chrystusa z jakiegoś powodu ma być niewystarczająca.

 21. Anne said

  Państwo się że sobą nie zgadzają, bo używają terminów niezgodnie z ich znaczeniem. Wydaje mi się, że kiedy ktoś pisze Kościół, to ma tak na prawdę na myśli episkopat i część kleru, a nie Kościół. Więc jeśli ktoś nie wie, jaka jest różnica między klerem a Kościołem, to niech lepiej sprawdzi, by nie pisać bzdur na przyszłość. Wydaje mi się też, że MadMax pisząc Moskwa, ma na myśli dawne KGB, które z kogo się składało, każdy z Gajowkowiczow doskonale wie.
  I w tym momencie dochodzimy do sedna problemu: nasza mowa i język, którym się posługujemy, zostały tak zakłamane, że nawet jeśli mówimy o tym samym, to się nie zgadzamy, bo używamy niewłaściwych słów.

 22. JA said

  ad.18. Rosja jeszcze kilka lat temu stanela pod sciana zagrozenia rozpadu. Nie tylko ZSRR sie rozpadl, ale sama Rosja byla tym zagrozona. Wyraznie widac, ze slusznie Rosja postepujac dba o „koszule” a to co nieco dalsze, taki sweterek polski, nie jest przedmiotem walki o przetrwanie Narodu I Panstwowosci Rosyjskiej.

  My Polacy winnismy brac swoje zycie w swoje wlasne rece w oparciu o Wiare nasza, ktora jest drogowskazem oraz baza do okreslenia faktow, ktore wyraznie mowia, ze dzis Polska jest osamotniona w walne a jest li tylko karta w grze, karta przetargowa tak potrzebna Rosji jak I niegdys, ale karta.

  Polska I Polacy – my giniemy I bedac karta, nasza jedyna szansa jest ugrac jakac czastke „Ksiestwa Warszawskiego”, bo ono jest moze wciaz potrzebne Rosji.

  Prosze zauwazyc, ze to co kiedyc bylo Polska potrzebna Rosji – przejela Bialorus. To ona jest dzis pomostem, buforem pomiedzy zachodem a Rosja.

  A my dzis??? Na to pytanie trzeba odpowiedziec pytajac Rosje I sibie samych…

 23. JA said

  re.18. Europa Zachodnia staje sie Imperium w Imperium a w nmiej ludy maja zatracic poczucie narodowe tej starej Europy I to wymuszane jest poprzez przymusowe mieszanie ras I narodow.

  Polski I Polakow ma nie byc! .. w ideologii zachodniej, w Planach „zachodu”

  Jakie sa plany wschodu? Plany Rosji? Po owocach mozemy poznac …szukajmy owocow a znajdziemy odpowiedz… – moze byc bolesna, ale w oparciu o te odpowiedz moze dzialac skutecznie, bo poki co nie dzialamy w oparciu o fakty a li tylko jakac fikcje…

Sorry, the comment form is closed at this time.