Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Rzeczpospolita”: Ukraińcy nie chcą do niemiec – wolą pracować i zostać w polsce na dłużej

Posted by Marucha w dniu 2019-04-05 (Piątek)

Wbrew wcześniejszym prognozom, ukraińscy migranci zarobkowi nie myślą o masowych wyjazdach do Niemiec. Chcą pracować w Polsce, a często także wyemigrować do naszego kraju na stałe – czytamy w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Jak czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”, migranci zarobkowi ze Wschodu nie szykują się do masowych wyjazdów do pracy w Niemczech, a Polską pozostaje dla nich preferowanym kierunkiem wyjazdów – zarówno do pracy, jak i na miejsce stałej emigracji.

Dziennik przywołuje dane z raportu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, dotyczącego badań preferencji migrantów zarobkowych z Ukrainy. Wynika z nich, że niemal dwie trzecie Ukraińców, którzy pracowali już za granicą, nadal chce zarabiać poza krajem, najczęściej wskazując na Polskę.

Badanie dotyczyło 1025 osób, które pracowały już za granicą. Przeprowadzono je na Ukrainie na przełomie 2018/2019 r. 70 proc. badanych pozytywnie ocenia swoje doświadczenia z pracy w naszym kraju, a negatywnie tylko 4 proc. Ponadto, blisko 60 proc. badanych (59,4 proc.) w tym roku chce znów przyjechać pracować do Polski. Na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy i Czechy, które wskazywano jednak znacznie rzadziej (odpowiednio 17,5 proc. i 10,1 proc.).

Co więcej, Polska jest zdecydowanym liderem wśród ukraińskich migrantów zarobkowych pod względem preferowanych krajów do stałej emigracji. Aż 60,9 proc. badanych chciałoby osiedlić się w Polsce na stałe. 17,2 proc. wskazało na Niemcy, 10,9 proc. na Czechy, 3,1 proc. na Finlandię, a po 1,6 proc. na Turcję, Litwę, Norwegię czy Węgry. W badaniu PUIG niemal połowa migrantów deklaruje gotowość wyjazdu na stałe, a 12,7 proc. podejmuje kroki w tym kierunku. I najwięcej, bo prawie 61 proc. z nich wskazuje jako preferowany kierunek Polskę.

W omawianym badaniu widać zatem wyraźną korelację między odpowiedziami na powyższe pytania. W zasadzie każdy ankietowany w tym przypadku Ukrainiec z doświadczeniem w postaci wyjazdu na saksy wskazuje, że chciałby wyemigrować na stałe do kraju, w którym chciałby pracować.

Ukraińscy migranci zarobkowi trzy razy częściej wybierali Polskę niż Niemcy, choć kraj ten od przyszłego roku ma szerzej otworzyć swój rynek pracy dla migrantów spoza Unii Europejskiej, głównie dla specjalistów. W przypadku Niemiec zdecydowanym atutem są atrakcyjne i dużo wyższe niż w Polsce zarobki. Z kolei nasz kraj jest dla Ukraińców atrakcyjny z uwagi na bliskość geograficzną czy językową.

W komentarzu dla „Rzeczpospolitej” wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andzrej Drozd powiedział, że choć część polskich pracodawców obawiała się masowego odpływu Ukraińców do Niemiec („Rzeczpospolita” i agencje zatrudnienia mówiły o „widmie” oich dpływu Ukraińców na zachód), to „większość ukraińskich migrantów zarobkowych w najbliższym czasie nadal planuje pracować w Polsce”.

Omawiany raport przygotowano w ramach kampanii Partnerstwo i Zatrudnienie, prowadzonej przez PUIG pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej”. Jak napisano celem tej kampanii jest „walka z negatywnymi stereotypami wokół imigracji zarobkowej i zapobieganie patologiom w tym obszarze”. Według „Rz”, prawie 80 proc. Ukraińców pracuje w Polsce niezgodnie ze swoimi kwalifikacjami, co piąty został oszukany podczas rekrutacji, a co czwarty narzeka też na barierę językową.

Należy zaznaczyć, że pracownicy z Ukrainy często deklarują chęć pracy w nadgodzinach, w niektórych przypadkach nawet 12 godzin na dobę, a w Polsce mają taką możliwość, co przyznaje w rozmowie z „Rz” Andrzej Korkus, prezes agencji zatrudnienia EWL Group. Jego zdaniem, a także innych podmiotów czerpiących korzyści ze ściągania imigrantów do Polski, zainteresowanie pracą w Polsce jest obecnie większe niż przed rokiem. EWL Group w w 2018 r zrekrutowała ponad 19 tys. Ukraińców. W tym roku ma ich być o 75 proc. więcej.

Z kolei Krzysztof Inglot z agencji Personnel Service, specjalizujący się w ściąganiu do Polski pracowników z Ukrainy (bardzo często występujący na łamach „Rz” jako ekspert) powiedział, że obecnie jest wręcz „lekka nadwyżka kandydatów”, z uwagi na mniejszy niż w zeszłym roku wzrost ofert zatrudnienia. Jego zdaniem, to efekt połączenia wzrostu liczby Ukraińców chętnych do wyjazdu i słabnącej koniunktury na polskim rynku pracy. Inglot dodał, że jest to jeszcze wyraźniejsze w przypadku Niemiec.

W jego ocenie, w przyszłym roku do tego kraju może wyjechać około 100 tys. Ukraińców pracujących w Polsce, czyli kilka razy mniej, niż prognozowano. Jednocześnie, zwraca on uwagę na gotowość pracowników z Ukrainy do zamieszkania w Polsce na dłużej. Zdaniem proimigracyjnych ekspertów, na których powołuje się „Rz”, powinny zostać wprowadzone zmiany sprzyjające długoczasowej migracji zarobkowej, a także osiedlaniu się Ukraińców w Polsce.

Jak informowaliśmy, w 2018 roku ukraińscy migranci zarobkowi przelali z Polski na Ukrainę ponad 3,6 mld dolarów, czyli prawie 14 mld złotych, o ponad 16 proc. więcej niż w roku poprzednim. Takie dane podał ukraiński bank centralny. To 1/3 wartości wszystkich prywatnych przekazów pieniężnych z zagranicy na Ukrainę, które cały czas rosną.

Jak informowaliśmy, w grudniu ub. roku MPK Łódź wprowadziło ukraińską wersję językową do biletomatów komunikacji miejskiej. Wcześniej podobnie postąpiono we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie odsetek Ukraińców wynosi już około 10 procent (w przypadku Poznania chodzi o aglomerację). Już wtedy co piąty wniosek o wydanie biletu okresowego w Łodzi składali obcokrajowcy – najczęściej Ukraińcy. Ponadto, strona internetowa MPK Łódź także została dostosowana do imigrantów z Ukrainy. Zakończyły się też prace nad tłumaczeniem miejskiego portalu lodz.pl, konsultowane z Ukraińcami, który od początku roku posiada wersję ukraińskojęzyczną. Według prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, choć dokładne statystyki nie są znane, to „w całym regionie pracuje pomiędzy 95-100 tys. pracowników z Ukrainy, w samej Łodzi 70-80 tys.”.

Przypomnijmy, że w grudniu przedstawiciele władz Łodzi szacowali, że w całej aglomeracji łódzkiej jest około 85 – 90 tys. Ukraińców. Oznacza to, że już wówczas przedstawiciele tej narodowości stanowili tam już ok. 8-9 proc. mieszkańców. Biorąc uwagę dane podane przez prezydent Zdanowską można szacować, że odsetek Ukraińców wśród mieszkańców Łodzi najpewniej przekracza już 10 proc.

Według raportu przeprowadzonego przez konsulat honorowy Ukrainy w Poznaniu, w metropolii poznańskiej mieszka ok. 100 tys. obywateli Ukrainy. 2/3 z nich to mężczyźni. Dla porównania przypomnijmy, że w kwietniu 2017 roku informowano, że co dziesiąty mieszkaniem Wrocławia jest Ukraińcem. W 640-tysięcznym Wrocławiu mieszkały wówczas i pracowały szacunkowo 64 tysiące Ukraińców.

Według obliczeń firmy Selectivv w styczniu 2019 roku w Polsce przebywało prawie 1,3 mln migrantów z Ukrainy. Obliczenia zostały oparte na danych pochodzących od operatorów telekomunikacyjnych.

rp.pl / Kresy.pl
https://kresy.pl/

W oryginalnym artykule sporo ciekawych linków.
Admin

Komentarze 34 do “„Rzeczpospolita”: Ukraińcy nie chcą do niemiec – wolą pracować i zostać w polsce na dłużej”

 1. Kar said

  ..N/A..

 2. hulajdusznik said

  No… to teraz (gdyby Polska była polska) przebadać genetycznie i metrykalnie, wpoić polskość mentalnie, wyprostować język i opłacać im wyjazdy urlopowe do domu.

 3. klassen said

  Niemcy to po prostu za wysoka klasa i wymagania dla Słowian, Francuzów i Angoli.

 4. Rokitnik said

  EEeee tam? Inzynierow nie potrzebuja ( Niemcy – Zachod) ale w Polsce …. to bliskosc jezykowa i ogolna tolerancja spoleczna + cackanie sie z nimi rzadzacych / Ukraincy maja dodatki i studia w Polsce na takich samych albo lepszych warunkach jak POLACY /. Ponadto tak mysle, po ogolno krajowym Ukrainskim ” bardaku ” takie miasta jak Wroclaw, Poznan, Krakow wydaja sie im szczytem komfortu. Moge sie mylic?

 5. Martusia said

  Nie chca wyjezdzac do Niemiec, bo tam za gesto jak na ich gust od multikulti, ktorzy i banderowcom moga dac popalic. A poza osiedlajac sie a raczej zasiedlajac Polske maja nadzieje ( sa podstawy przy tak licznej diasporze) ze uda im sie nasze ziemie zagarnac ze stolica w Kijowie. To nie jest glupie i moze okazac sie, że jest niespontanicznie a logicznie sterowane z pozadana przez banderowcow perspektywa, na przyszlosc. Kto wie? Oni wiedza, bo nasz narod niefrasobliwy cieszy sie z przybylych rak do pracy. Ochchch!

 6. Polin said

  Martusia żyd i pohaniec tańczą nam uguga od powojny, pora zajarzyć w jakiej atrapie państwowej się żyje – Polin.

 7. Martusia said

  Zydy kreca lody na Ukrainie, walcza o zwyciestwo o prezydenture miedzy soba. No, ale przed banderowcami sie cykaja, dbaja zeby szmalu im na widly nie zabraklo, pozwalaja nawet im na niemile Zydom wybryki. Zreszta chyba z tego powodu i wladze w naszym kraju tak ochoczo wspomagaja ich „pozyczkami.” Jakby temu elementowi zabraklo kasiory to juz moze tam byloby goraco, zbyt goraco dla osiadlych tam kandydatow do wladania Ukraina.

 8. 1.1000 Euro netto dla obywatela Ukrainy plus dodatki pod stołem w Niemczech,incl,po 4-5 osób na pokoju,w ciągu 3 miesięcy bez wizy. Prosto z Ukrainy.Bez wizy.Teraz 2 punkt
  2.Pozwolenie na pracę w Polsce,oznacza,że każdy obywatel Ukrainy,może się poruszać po całej Europie zachodniej..Może pracować,może zakładać fimry z adresem…w Polsce,zachodniej.Ma prawo dla swoich dzieci,jak Polacy,w Polsce zachodniej,do meldowania swoich dzieci w szkołach w Niemczech.Na każde dziecko…200 Euro Kindergeld plus 140 Euro na każde dziecko,przy minimalnych zarobkach czyli 340 Euro,miesięcznie.Przy zameldowaniu w Polsce.O takich sytuacjach niemiecka prasa w Polsce, w tym „Rzeczpospolita”nie mają prawa informować.
  3.Każde dziecko z Polski.(zachodniej)w szkołach w BRD…jest automatycznie ubezpieczone od wypadku w Niemczech.Rodzice mają prawo do minimalnego,dodatkowego do ZUS, ubezpieczenia w państwowych Kasach Chorych w Niemczech.
  4.Zamełldowanie obywateli Urainy w Polsce,to prawo do założenia konta bankowego w Polsce ale i automatycznie do Mastercard,Visa….w całej EU zachodniej.Zyski z towarów zakupionych w Polsce i sprzedawanych na Ukrainie.
  5.Zyski od wydziału finansowgo w Polsce.
  6.Zyski z przelewów z Polski na Ukrainę.
  7.Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że tylko w III kwartale 2017 roku transfery pieniędzy na Ukrainę wyniosły aż 3,2 mld zł.
  8. KREDOBANK SA działa na rynku ukraińskim od 1990 roku, a od 2004 roku jego akcjonariuszem strategicznym jest PKO Bank Polski, którego udział w kapitale zakładowym Banku stanowi ponad 99,57%.Na koniec.”Biedna” Uraina eksportuje prąd do Polski i EU i broń..do Afryki i kanałami do Ameryki.Amen.

 9. Roman B said

  Wielu Ukraińców ,którzy do nas trafiaja nie znają języka polskiego i nie ma z tym większych kłopotów bo jak trzeba to rozumieją a jak nie trzeba to kręca głowa. Polacy sa bardzo tolerancyjni dla nowych sasiadów co daje że Ukraińcy coraz częściej są…kierownikami w firmach bowiem nie mają żadnych oporów by donosić na Polactwo.Na uczelniach to Ukraińcy dostają stypendia i się uczą. Przyejżdzajac biora kilka fuch Polaka to dla nich Eldorado…
  Myślę że tu w Polin nic juz nie trzeba zamykać-nasi wschodni „bracia” własnie robią nam nowe otwarcie…

 10. Zbyszko said

  Ukraińcy chcą do Polski, bo to jest częścią planu zwanego dla niepoznaki Międzymorze. A chodzi o wymieszanie narodowości, kultur, religii (by ludzie na wzajem się pozabijali, gdy np wychodzi procesja Bożego Ciała).
  Już Euro2012 Polska/Ukraina, było pewną sygnalizacją powrotu do tej przedwojennej idei, zaś sztuczne rozbudzenie hodowanego (podobno w Kanadzie) zbrodniczego nacjonalizmu ukraińskiego, wraz z wejściem Smoka (czytaj- szatana) poprzez Majdan (wspomagany ideowo przez tandem Kwaśniewski/Kaczyński), był tym początkiem praktycznej już realizacji tej idei.
  Ustawy 1066, amerykańska 447, są kolejnymi krokami tego planu -nazwijmy go – Międzymorze (chociaż wiemy że chodzi o budowę Judeopolonii).

  Nie chcieli Polacy słuchać Matki Boskiej (‚módlcie się i nawracajcie się, bo idzie na was ciężka kara), to teraz przyjdzie im posmakować tej ciężkiej kary.
  P.S. chociaż „wyzwoleni” od Kościoła młodzi (i nie tylko młodzi) Polacy chętnie przyjmą inne „kościoły” nareszcie bez sukienkowych, klechów, pedofili…

  Ci z nas, którzy wbrew wszystkim jeszcze zachowali Wiarę powinni być przygotowani na bardzo ważną wiadomość, która przyjdzie do nas z… Ameryki :
  http://gibson.neon24.pl/post/145970,juz-za-niedlugo-ameryka-obwiesci-swiatu-wazna-wiadomosc

  I by jednak pozostać przy dobrej myśli zachęcam do przeczytania tego :
  http://gibson.neon24.pl/post/147859,nie-pozwole-na-zaglade-narodu-polskiego

 11. Do 9 Międzymorze to gigantyczny projekt gospodarczy z zyskami,forsą dla Izraela,który dostarczy ropy i gazu .Umowy są podpisane za aprobatą EU Parlamentu.Polska administracja podpisała tak jak Włochy,Grecja,Malta itd.

 12. Zbyszko said

  Marek Lipski @10 polska administracja nie nic do gadania, co chyba widać gołym okiem.

 13. Do 12.Tak,niestety ma Pan rację.Po ostatnich medialnych atakach Izraela na obywateli Polski,wiemy że to Kneset decyduje a nie Sejm.Makabryczna wizja niewoli obywateli Polski..w Polsce bez praw w….Izraelu.Mają bomby atomowe i grożą….Tak samo na Ukrainie.Dodam,że elektrownie atomowe,jądrowe na Ukrainie eksportują prąd,energię do EU ale i do Polski.

 14. Wieloimienny said

  „„Rzeczpospolita”: Ukraińcy nie chcą do niemiec – wolą pracować i zostać w Polsce na dłużej”

  Tłumaczę to każdemu durniowi, nawet tym niby obudzonym, a oni dalej swoje.

 15. Wieloimienny said

  Banderświnie nie wyjadą do Niemiec bo:

  – tam trzeba zapierdalać, a te świnie są leniwe. W Polsce mogą ściemniać, bo prywaciarz im nic nie powie (ma od państwa na nich kasę i reszta go nie obchodzi). To widzą moi krewni i znajomi, którzy z tym bydłem pracują w zakładach, więc niech mi nikt nie zaprzecza, bo zabiję jak psa!

  – w Polsce mają swój związek mniejszości, władza i opozycja ich kocha i idzie na wszelkie możliwe przywileje i ustępstwa!

  – Polacy (nawet już coraz częściej Polki) ruchają się z Ukrami), nawet biorą śluby = łatwo zdobyć obywatelstwo Polski

  – łatwo dostać Kartę Polaka, stały pobyt itd.

  – czują się jak w domu, mają tłumaczone rozkłady jazdy na dworcach, dokumenty w urzędach, ukraińskie klasy w szkołach. Zupełnie jakby Polska już była UPAdliną

  Gdzie oni kurwa pojadą zapierdalać do Niemiec o Holandii? Widziałem jak Polacy, Węgrzy i Rumuni pracują w tych krajach.
  Gdybym był ukrem to wybrałbym bez wachania Polskę. Tutaj bandersyn ma czasami lepiej niż u siebie.

  Zniszczyli rynek pracy i nieruchomości. Robią banderowskie marsze! Zachowują się jak bydło. Szczają gdzie popadnie i chleją na dworcach przy ochronie, a Polak musi uważać, żeby nie zasnąć jak czeka na pociąg, bo ochroniarze wyrzucą, albo ukr okradnie!

  Czemu Polacy są tak tępi i tego wszystkiego nie widzą. „U nas do tego nie dojdzie” „Nie będzie imigrantów, pedałów, zielonych, meczetów, ukraińskich żon itd.” Nie ma? Wszystko jest! Kurwa!

  Czekać tylko masowych gwałtów i zamachów.

 16. Anucha said

  Żyd nie dobry , Ukrainiec zły
  Może Rothschild Papuasów z Nowej Gwinei nam powinien sprowadzić.
  Ale oni mają nas w gołej doopie, no może nie całkiem gołej bo to oni jako pierwsi chodzili w stringiach 😀

  ——
  Ma Pan(i) rację…
  Co my chcemy od Żydów albo Ukraińców?
  Admin

 17. Wieloimienny said

  Anucha @

  A masz ty, kur…

  https://kresy.pl/wydarzenia/15-lat-wiezienia-dla-ukrainca-ktory-zabil-polaka-siekiera-nie-wie-dlaczego-to-zrobil/?fbclid=IwAR22-2MmH5tmaVSXqameREAD5659HWwYk5Dm_M7AG_bv9i-cfIcDlPL-LMg

 18. Anucha said

  Za gruby żart jak widać
  Nie wszyscy zrozumieli 😀

 19. Inkwizytor said

  Polski już nie ma. Do widzenia. Wypierdalać.

 20. revers said

  Polakom tez skrocaa dodatki za dzieci, czyli niemieckie plus500, co obejmie tez rumunow i bulgarow ktorych najwiecej jest w niemczech zarejestrowanch na socjalki, by nie bylo jak zawsze z dwa zasilki z kazdego eurokolchozianego regionu lub na kilka paszportow.

  Inne sa priorytety , predzej syryjczak z dzieckiem lub pozyczonym dzieckiem i na kupionym paszporcie lub mamba z afryki dostanie zasilek na dziecko, jako lepszy gosc pani kanclerzycy Niemeic.

 21. Marek said

  Panie Zbyszko, pan jest katolicki modernista i zwolennik „największego soboru ze wszystkich, który będzie sukcesem…”?

  Do odsłuchania 29 i 30 minuta, słowa wizjonerki z Garabandal:

 22. piwowar said

  Panie Gajowy. Piwowar przypomni teraz Panu naszą zażartą dyskusję sprzed dwóch dekad o karze śmierci (to apropo tego zwyrodnialca w Lubinie z siekierą). Może teraz będziemy w stanie wyjasnić, co Piwowar miał na myśli polemizując wtedy z Panem. Piwowar wciąż jest przeciwko karze śmierci. Piętnaście lat to wystarczy. (i tak dłużej nie pożyje) A dlaczego wystarczy, o tym za chwilę, niech tylko zbierze myśli, żeby to wyrazić jak najlapidarniej.

  Otóż w ciągu tylko kilku lat można spowodować, żeby skazany sześć razy na dzień wył i prosił na klęczkach, aby mu te 15 lat zmienić na karę śmierci, tylko szybko. Tak samo, jak w Wołyniu Polacy na klęczkach prosili o łaskę kulki w łeb. A 15 lat to 15 razy sześć razy 365 plus 4 dni razy 6 na lata przestępcze.

  Jeśli bowiem aborygen będzie miał trzy posiłki na dzień i tiwi w ogrzewanym pokoiku, to te 15 lat traci sens.

  W Piwowarze albowiem odzywają się jakieś ukryte geny, nie te słowiańskie.

  Piwowar ma nadzieję, że nie został źle zrozumianym.

 23. revers said

  re19
  jak zdazza p. Inkwizytor, potem bedzie prikaz z nowego kosciola prawoslawnego z ukraisnkiej lub zydoszkopskiej rozwietki, razac i znow bedzie a ja nie wiedzialm, jak rznie sie pila kobiety i nabija dzieci na sztachety.

  Teraz wystarczy ze potrafia kase wyciagac lepiej jak tubylcy, oraz dodatkowe przewileje sobei przywlaszczac lub organizowac, a moze jakie ukrainskie 447 wydoja, za akcje wisla i zakurzonie.

 24. Boydar said

  Piwowar chce się mścić. Zupełnie nie po katolicku.

  Proponuje kompromis.

  Zanurzamy klienta wymiaru sprawiedliwości w wapnie. To po mojemu. Żebyś Pan nie był stratny – zanurzamy tylko do połowy. Wapno ja stawiam a drugą kolejkę Pan NICK, mam nadzieję. Jest jeszcze Pan Nyndr0 i oczywiście Pan Gajowy; jak zdążyłem poznać – nie odmówią.

  ————
  Nie odmówię. W życiu.
  Admin

 25. Olo said

  Banderkurwa andrzej stasiuk profanuje polskie godło.

  https://kresy.pl/wydarzenia/proukrainski-pisarz-w-koszulce-z-ukrainskim-tryzubem-z-glowa-i-skrzydlami-orla-bialego-foto/

 26. piwowar said

  Ee, tam. Za krótko.

  Pan Boydar ma najwidoczniej za mało genów tych nesłowiańskich…

  Piwowar nieraz podnosił kwestię przebaczania i nieprzebaczania. Piwowar mimo największych i najszczerszych wysiłków nie potrafi przebaczyć Wołynia. Można i trzeba dążyć do doskonałości, ale nie ma mowy, abyśmy sami kiedykolwiek zbliżyli się do wielkości Nauczyciela z Nazaretu. On nie tylko przebaczył swoim oprawcom i tłumowi, ale… (nie mówmy za wiele). Może jeszcze Piwowar by sie przemógł, gdyby potomkowie tych bestii poprosili o przebaczenie za swoich przodków. Ale oni wprost powiadają, że zrobią nam drugi Wołyń. W domyśle: z przyjemnością. W drugim domyśle: powtórnie także tym swoim, którzy wobec nas okażą trochę człowieczeństwa. Wobec tego nic nie pozostaje innego, jak samemu zaopatrywać się w sprzęt, a przynajmniej ostrzyć własne siekiery i obsadzać widły. Przykro, ale jesteśmy tylko ludźmi. Giemorojam niesława.

 27. Boydar said

  @ link od Pana Ola (25)

  Co te chu.je mają w rysach twarzy; ja to też mam. To musi być wpływ genów chachłackich.

 28. Wieloimienny said

  Współczesni polscy emigranci zarobkowi nie doczekali się w żadnym z państw na zachodzie Europy takich przywilejów jakie mają UPAdlińcy w Polsce.

 29. Zorientowali się, że Polaków znacznie łatwiej wydoić, niż Niemców? 🙂

 30. piwowar said

  Przed niedzielnym udaniem sie do kościoła, Piwowar pragnie na wszelki wypadek wyjaśnić, że w rozważaniu o karze więzienia posłużył sie typową dla retoryki czasów dzisiejszych przesadą, aczkolwiek niezbyt daleko idącą.

  Módlmy się o zdolność przebaczania. Módlmy sie o mądrość przebaczania.

  ——
  Nigdy nie przebaczę nikomu, kto nie żałuje.
  Admin

 31. Boydar said

  Rozprułeś mi żonę, przybiłeś dziecko, przepiłowałeś ojca … trudno, wybaczam. Żyj sobie, tylko nie morduj już więcej bo nie mogę na to patrzeć. Zwłaszcza że wydłubałeś mi oczy.

  Szwedzka pizda rodzaju męskiego tak by powiedziała.
  Admin

 32. hulajdusznik said

  Tak, tu nie ma i nie może być przebaczenia! Za samo paradowanie i wielbienie skurwychsynów pal w dupu, aż do samego pojebanego mozoka! I jednocześnie wynoszenie do rangi bohaterów wszystkich tak zwanych „Ukraińców”, którzy przyczynili się do ratowania życia swoich sąsiadów prześladowanych i w okrutny sposób mordowanych przez bandy tępych kreatur gorszych od wściekłych zwierząt. Tym zbrodniarzom i ich wielbicielom nie przysługuje ludzki sąd. Ludobójstwo nie ulega przedawnieniu. Na pal razem z nimi, a może przed nimi zasługują też, a może przede wszystkim ci, którzy ten pojebany mit „bohaterów” odrestaurowali, wykreowali i finansują. Amen!

 33. Tu sama istota kary może ustępuje miejsca prewencji. Zapobieganiu, aby takie rzeczy nie miały miejsca a nawet myśl o tym była niedopuszczalna. Ponieważ na prymitywa oddziaływuje tylko strach, owe 15 lat należy uczynić jak najcięższymi.

  Może tu nasze rozważania wyjdą na względnie prostą. „…jako i my odpuszczamy”. To znaczy jeśli żałuje, przebaczenie jest udzielane. Tak samo, jeśli my żałujemy, oczekujemy przebaczenia.

  (przebaczenie nie oznacza, że nie spotkamy się z konsekwencjami naszych błędów).

  Zatem jeśli Piwowar uczynił kumuś krzywdę, albo sprawił przykrość, żałuje tego błędu i zapewnie, że to nie było celowe.

  To samo wyraża ten bubek, który dla ułatwienia sobie dyskusyj utworzył przed laty postać Piwowara.

  P.S. Panie Hulaj, to, co pan pisze, to nie kara, tylko zemsta, choć bardzo trudno się z panem nie zgodzić, jako iż jestrśmy tylko ludźmi.

 34. piwowar said

  Panie Boydarze, ekstremalne przebaczenie właśnie na tym polega. Oczywiście Piwowara nigdy w życiu nie będzie na to stać i najprawdopodobniej nikogo z żyjących ludzi też nie. Takiego przebaczenia dokonywała osoba Boska. Ale poeta (Piwowara zdaniem poeta kiepski, choć świetny malarz) napisał: Mego dziadka piłą rżnęli, mysmy wszystko zapomnieli. Przed kilkoma dniami Piwowar czytał rozdział o Szeli opracowania „Wielcy zdrajcy” (autor Sławomir Koper), Wyspiański mu się zaraz przypomniał i odnowiła mu się konfuzja.

  Cholewa, może jednak lepiej nic nie czytać.

Sorry, the comment form is closed at this time.