Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Europa Północna i Rosja otwierają nowy rozdział

Posted by Marucha w dniu 2019-04-10 (Środa)

Prezydenci Finlandii i Islandii oraz szefowie rządów Norwegii i Szwecji uczestniczyli wczoraj w Forum Arktycznym zorganizowanym przez Rosję w Petersburgu.

Przedstawiciele wszystkich tych czterech krajów zapowiedzieli chęć kontynuowania dialogu politycznego z Rosją, zaś według fińskiego prezydenta Sauli Niinistö właśnie otwiera się nowy rozdział w relacjach pomiędzy krajami Europy Północnej a Federacją Rosyjską.

Fiński prezydent już dzień przed przyjazdem do Petersburga zapowiadał, że szczyt Forum Arktycznego będzie właśnie nowym otwarciem w stosunkach „rosyjsko-północnych”, włącznie z zaplanowaną na przyszły tydzień wizytą w Moskwie estońskiej prezydent Kersti Kaljulaid. Niinistö przy okazji konferencji rozmawiał zresztą w cztery oczy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem.

Obaj politycy podkreślali po spotkaniu, że jednym z tematów ich rozmów były sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu, a także sprawa członkostwa Rosji w Radzie Europy, które zostało zawieszone przez Rosjan właśnie z powodu obostrzeń popartych przez nią z powodu konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Jednocześnie Niinistö i Putin byli zainteresowani głównie kwestiami współpracy arktycznej, nie chcąc ujawniać szczegółów dotyczących innych tematów poruszanych podczas ich rozmów.

Szwedzki premier Stefan Löfven stwierdził z kolei, że jego kraj jest zainteresowany podtrzymaniem dialogu politycznego z Rosją, ponieważ niektóre kwestie znacznie dzielą oba państwa, lecz w wielu mają one wspólne stanowisko. Dzieli ich przede wszystkim sprawa Ukrainy, ale i tak Szwedzi zamierzają działać na rzecz poprawy swoich stosunków z Rosjanami. [A już znaleźli osławione rosyjskie łodzie podwodne? – admin]

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa norweskiego rządu, Erna Solberg, według której Rosja nie jest uważana przez Norwegię za zagrożenie mimo jej geograficznego położenia w regionie nordyckim i nie przewiduje ataku z jej strony. Jednocześnie Solberg chce kontynuować głównie współpracę gospodarczą z Rosją, ponieważ w kwestiach ideologicznych dostrzega zbyt dużą popularność nacjonalizmu w tym kraju. [O co jej chodzi? – admin]

Na podstawie: yle.fi, tass.com, highnorthnews.com
http://autonom.pl

Komentarzy 6 to “Europa Północna i Rosja otwierają nowy rozdział”

 1. RomanK said

  W ostatnim tygodniu heretyki wszelkich denomincji gadaja o ” Trzech dniach ciemosci”…
  szykuja sie na to bardzo powaznie..proszac o poinformownie przynajmniej trzech osob..z racji totalnej niewiedzy…

  http://www.ewtn.com/v/experts/showmessage.asp?number=326829

 2. NyndrO said

  Patrz panie. Europa północna coś zrozumiała. A Dania czeka. Duńczycy zawsze wyprzedzali ich o okrżenie. Zawsze.

 3. NyndrO said

  Zresztą Duńczycy to bardzo mądry Naród. I źle na tym nie wyszli, a nawet ratowali idiotów, co jest bardzo humanitarne, w odròżnieniu od ochojskiej i jurka.

 4. abcdef said

  No proszę — wahadło historii, po osiągnięciu ekstremum, zmienia kierunek? Kolmogorov i jego cykle wydają się opisuywać rzeczywistość bardzo przekonywająco.

  Reakcja mojej przyjaciółki na tę znakomitą wiadomość — no, może trochę z przymrużeniem oka, OK?

 5. sanning said

  Niemcy olewają, 2% na nato nie wpłacają i z zachwytem pieśni rosyjskie H. Fischer na stojąco słuchają.
  Ponad 8.4 mln ludzi już to oglądało.

 6. Stach said

  Rosjanie zatrzymali na terenie Rosji Norwega podejrzanego o szpiegostwo.Trwają negocjacje . Norwegom zależy na odzyskaniu swojego obywatela.Tak się robi politykę

Sorry, the comment form is closed at this time.