Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Brakuje lekarzy, SOR-y to umieralnie, a długi szpitali rośną w zabójczym tempie. Polska służba zdrowia zdycha!

Posted by Marucha w dniu 2019-04-15 (Poniedziałek)

Polskie szpitale coraz mocniej pogrążają się w spirali długów. Zgodnie z oficjalnymi informacjami Ministerstwa Zdrowia na koniec 2018 roku całkowite zadłużenie publicznych szpitali wyniosło rekordowe 13,7 mld złotych.

Niepokoi nie tylko sama kwota, ale również tempo wzrostu zadłużenia. Okazuje się bowiem, że w ciągu ubiegłego roku kwota całkowitego długu polskich szpitali i ośrodków zdrowia (ok. 520 publicznych placówek) wzrosła aż o 17 proc.!

„Dziennik Gazeta Prawna” opublikował kilka dni temu tekst, z którego wynika, iż finansowa kondycja publicznych placówek służby zdrowia w naszym kraju jest fatalna. Okazuje się, że na koniec 2018 roku publiczne lecznice były zadłużone na rekordową sumę 13,7 mld złotych.

Bardzo niepokojące jest tempo wzrostu szpitalnego długu. W ciągu ubiegłego roku kwota całkowitego długu polskich szpitali i ośrodków zdrowia zwiększyła się bowiem o 2 mld złotych, co w ujęciu procentowym stanowiło skok aż o 17 proc.! W tym kontekście warto przypomnieć, że tempo wzrostu PKB oscylowało zaledwie wokół 5 proc.

Jeśli do problemów z rosnącym zadłużeniem dodamy jeszcze dramatyczny deficyt lekarzy w naszym kraju (coraz więcej lekarzy osiąga wiek emerytalny i nie ma ich kto zastąpić z młodego pokolenia), to okaże się, że polska służba zdrowia de facto zdycha! Zamykane lub zawieszane są kolejne specjalistyczne oddziały (ostatnio we Włocławku podjęto decyzję o zawieszeniu działalności oddziału chirurgii dziecięcej), a na SOR-ach brakuje lekarzy do udzielania pomocy (w ponad 200-tys. Radomiu szpitalny SOR musiał ograniczyć działalność właśnie z powodu braku lekarzy). O wielomiesięcznych terminach wizyt u specjalistów nawet nie będę wspominał.

W przeciągu całego 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków. Od czasu zakończenia II wojny światowej był to najgorszy rok, jeśli chodzi o liczbę zgonów. Niestety wiele wskazuje na to, że rok 2019 będzie pod tym względem jeszcze gorszy.

Statystyczna długość życia Polaków przestała rosnąć. Już w 2017 roku średnia długość życia kobiet w naszym kraju skróciła się o 1,5 miesiąca. Pośrednią tego przyczyną może być utrudniony dostęp do sprawnej służby zdrowia. W tym kontekście potężne i rosnące w szybkim tempie zadłużenie szpitali oraz deficyt lekarzy to problemy, które powinny być rozwiązane w pierwszej kolejności.

Źródło: 
Rekordowe zadłużenie polskich szpitali. Rosnące płace i koszty pogrążają finanse placówek (BusinessInsider.com.pl)
W szpitalu w Radomiu brakuje lekarzy. „To jest sajgon” (RMF24.pl)
We Włocławku nie będzie chirurgii dziecięcej (RMF24.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 13 to “Brakuje lekarzy, SOR-y to umieralnie, a długi szpitali rośną w zabójczym tempie. Polska służba zdrowia zdycha!”

 1. Grace said

  Moj chrzesniak w Polsce ma stozka rogowki. Potrzebny jest przeszczep rogowki albo 18- latek straci wzrok. Lekarz w prywatnej klinice we Wroclawiu orzekl ze to skomplikowany przypadek i nie podejmie sie leczenia. Polecil nam Profesora Wylegale z Katowic. Udalo nam sie kilka dni temu zrobic mu appointment do Pana Profesora prywatnie na…o zgrozo 13 Czerwiec 2023 roku. W szpitalu kolejowym oplacanym z NFZ (prywatnie nie mozna) w ktorym operuje Pan Profesor, pierwsza data jest Wrzesien 2024. KOMUNO WROC!!!

 2. Moher49 said

  W dobie cyfryzacji, automatyzacji, sztucznej inteligencji, goje już panom nie są potrzebni. Zatruwają tylko atmosferę. Toteż trzeba populację gojów zmniejszyć do niezbędnej, minimalnej ilości. Polską nie rządzą Polacy.

 3. co.ku....lesniczy said

  ——
  Co to ma być i po co?
  Admin

 4. Gość said

  Ważne, że na zbytki parchów są pieniądze. Tak działa „obsrajpolski rządek”. Dla mend żydowskich wszystko a dla Polaków co z pejsa spadnie. Dość dość dość żydostwa w Polsce.

 5. Kojak said

  No coz ? To juz standard ! Gdy w 89 roku objely wladze w Polsce syjonistyczne zydowskie kanalie ich pierwsza decyzja bylo drastyczne obnizenie nakladow na sluzbe zdrowia ! Dokonal tego bydlak Balcerowicz czy jak tam ta kanalia sie nazywa ponoc Buholtz ! Ta ostentacyjna kryminalna i antypolska polityka zydowstwa jest realzowana z zydowska hucpa, bezczelnoscia i premedytacja ! Tu absolutnie mi nie ma ZAdnego przypadklu ! To jest zaplanowana kryminalna exterminacja narodu polskiego !!!Te zdegenerowane bydlaki maja ciezkie dziesiatki miliardow dolarow ( !!!!!!) na zakpu absurdalnego uzbrojenia u zydowstywa z Usraela a nie maja pieniedzy na leczenie ludzi i juz ! Nawet Lukaszenka zlapal sie ostatnio za glowe ile syjonistyczne lajdaki w Polsce w najblizszych latach przeznaczaja piniedzy na zakup broni bo tak kaza im amerykanscy Zydzi !!~!

 6. maasteer said

  Na nic nie ma kasy, ale na szczepionki są dzieńgi. I szczepią chętnie. A jak ktoś nie chce to przymuszą! Ot fokus. Takie wybiórcze działanie ….

 7. hulajdusznik said

  Tak któś se tam kiedyś zaplanował. To był taki któś, kto sfałszował słynną fałszywkę fałszywych „Protokołów…”. A teraz… pszedziwnem pszypadkowem zupełnie zbiegiem łokoliczności ten naród, któren tu jezd jeno gościem, wdraża te protokoły sobie beztrosko w życie. Ten naród to jezd taki gupi, bo z rasy niewolników pochodzi i pszylaznoł był sobie sam nieproszony na te ziemie mniodem i mlikiem płynące, na które upszednio był zesłał nasz kochany anioł niebieski nasze pierwotne ślachetne plemniem właścicieli w celu odpoczywania. Ten mało wartościowy naród tubylczych wysysaczy wszelkiego zła zez mleka ich matek nawet nazwy pszywłaszczonego sobie kraju nie potrafił był wymyślić, jeno sobie jom bezprawnie ukradnoł i pszerobił. Gdyby nie szczeroduszny dzisiejszy prezydęt tej hołoty, to świat nawetki by nie wiedział, jaka jezd pierwotna nazwa tej krainy wypisana ongiś niebiańskom renkom na koże dżew tam rosnoncych. Same teraz som sobie winne, bo niobznajomione one som z poprawnem rachunkowaniem i same one se umierajom najzwyklejszom śmierciom biologicznom, czynionc pszy tem niepoczebny giewałt. A jak niedawno ta hołota holocałstowała naszych braci i sióstr wew liczbie sześciomilionowej, bardzo wartościowych finansowo, dla których śmierć była to tragedia, okropne dramatyczne doświadczenie to było, to była najwyższejsza metafizyka, spotkanie to było z najwyższym, to pies?! Terazki te pszebżydłe pociotki obdartusów znad prypeciowego bagna nawet nie chcom oddać dług honorowy za to mnienie, na które nasze kochane rodaki nie zdonżyły wystawić testamentów. One siem śmiom oportunizować przeciwko swojim starszym braciom! Nawet udajom, że nie pamientajom najprawdziwszych słów swojego świentego Papieża! Ale my jezdeśma litościwe i obmyślamy na teraz skuteczny plan, jakby tem kupem nawozu wyglondajoncom na ludzkie podobieństwo tylko uratować od ostatecznej i całkowitej samozagłady. Szalom!

 8. Przemko said

  spokojnie. na cmentarze naszych zmarłych wrogów – 100 mln znalazło się na zawołanie. na wieczne nieoddanie naszym obecnym wrogom znalazło się MILIARD euro! pewnie i bezczelnym chazarom pisdzielce wypłaciliby choćby 65 miliardów USD (na początek) – ALE POLACZKI I TAK NA NICH ZAGŁOSUJĄ!

 9. AlexSailor said

  „W przeciągu całego 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków. Od czasu zakończenia II wojny światowej był to najgorszy rok, jeśli chodzi o liczbę zgonów.”

  Czy autor jest idiota i nie wie, że w okres „wymierania” wchodzi wyż demograficzny będący falą powojennego bumu urodzin.
  Ci ludzie mają 65-73 lata.

 10. Zapytano lisa dlaczego
  z kurnika
  od lat kur tyle znika
  Odpowiedział – przecież od lat właśnie po to
  Zaglądam do kurnika.

  Wpuściliście lisa do kurnika i teraz kur nie możecie się doliczyć? 🙂

 11. Bogusz said

  Ad.8 Panie Przemko, dokładnie tak jest ale dodam jeszcze , ze na proces zabijania jest multum gigantycznych pieniędzy, 2,5 miliadra $ na pie*****nych amerykanów w Polsce jest, na proponowany zakup nieudanych F-35, który kosztuje około 135 milionów $ sztuka będzie, na ponad 2% na NATO jest i widocznie ten sq*********ski polskojęzyczny żydowski rząd celowo do tego dąży i życzę im wszystkim i ich rodzinom ( chociaż one sa może mało temu winne ) z całego serca aby ich dopadły choroby na które nie ma lekarstwa

 12. brys said

  Panie Marynarzu, chodzą plotki że jest właśnie lekka nadreprezentacja w grupie 20-50. Trzeba by lepiej opracowanych danych, o ile jakieś są.

 13. Sowa said

  Prawo, a właściwie luki w prawie. Znam przypadki emerytowanych Polonusów z hameryki, co to pracowali w Polsce może przez rok, a teraz przyjeżdżają tu na bezpłatne leczenie (fundowane przez płacących składki), bo im się według prawa to należy. Płacąc kilka składek mają na leczenie, za które w usa by ich dom zlicytowano. Zresztą, poczytajcie sami:
  https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-zdrowotne/jak-ubezpieczyc-sie-w-nfz-prywatnie/

Sorry, the comment form is closed at this time.