Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Przestańcie likwidować ten socjalizm, bo go już dawno nie ma

Posted by Marucha w dniu 2019-04-15 (Poniedziałek)

Poniższy artykuł mógłby być również napisany przez admina, który od dawna wyśmiewa polactwo nadal walczące z socjalizmem a nawet komunizmem, dla którego Rosja niepodzielnie rządzi Polską (ci najbystrzejsi uważają, że wspólnie z Niemcami), zaś cały parlament jest pełen zakamuflowanych Rosjan z pozmienianymi nazwiskami.
Ale na szczęście napisał go ktoś lepszy.
Mimo to nie trafi do zakutych czerepów tej hołoty, jaka mieni się „Polakami”.
Admin

Polski socjalizm już w Polsce był i już chyba nigdy (niestety) nie wróci. Mimo to ciągle się słyszy o… potrzebie zlikwidowania w końcu tego socjalizmu. Czy to ma być jakaś kpina?

Śmieszne i infantylne jest już to pisanie, mówienie itd. o tym, że należy w końcu zlikwidować w Polsce ten… socjalizm. Socjalizm, którego w Polsce już dawno nie ma. [Celuje w tym przywódca pewnej partii wolnościowej – admin]

Mnie zawsze wydawało się, że socjalizm jest ustrojem społeczno-gospodarczo-politycznym w którym środki produkcji i w ogóle cała przestrzeń gospodarcza i bytowa narodu, są własnością całego narodu i zarządzane są przez przedstawicieli tego narodu, wydelegowanymi do pełnienia funkcji w państwie (reprezentacji narodu wewnątrz i na zewnątrz kraju) i jest ten socjalizm przeciwnością kapitalizmu, czyli ustroju w którym środki produkcji skupione są w wąskiej grupie właścicieli a pozostała część narodu pozbawiona jest dostępu i decydowania o tej ogólnonarodowej własności.

Współczesna odmiana kapitalizmu, wyróżnia się tym, że niekontrolowany kiedyś przez państwa rozrost podmiotów kapitalistycznych, osiągnął rozmiary zagrażające już nie tylko bytowi poszczególnych państw i narodów, ale także bezpieczeństwu istnienia całej Ziemi. Wojny przecież są elementami procesów gospodarczych w kapitaliźmie i wkalkulowane w koszty.

Niestety, taki właśnie kapitalizm mamy teraz Polsce i dziwne jes to, że nie wszyscy jeszcze to widzą.

Kapitalizm często mylony jest z tzw Społeczną gospodarką rynkową (tzw małym kapitalizmem), czyli ograniczoną przez państwo indywidualną działalnością gospodarczą.

Ograniczoną do rozmiarów NIE ZAGRAŻAJĄCYCH istnieniu państwa a więc i bytowi narodu.

Ograniczoną więc z uwagi na tzw strategiczne dziedziny bytu narodowego. Takim sztandarowym przykładem może być przemysł zbrojeniowy, który w rękach prywatnych (razem z oligarchiczną, kapitalistyczną kontrolą nad służbami) może być użyty przeciw państwu i narodowi.

Wiemy, że jest cały szereg ważnych dziedzin życia narodu, łącznie z całym bogactwem różnorakich zasobów materialnych i niematerialnych kraju i narodu, których kontrola państwa jest warunkiem przetrwania i rozwoju narodu.

Taka gospodarka (SGR) jest jeszcze gdzieniegdzie np na Bawarii czy np Tyrolu, gdzie ziemia, budynki, maszyny itd sa w rękach indywidulanych przedsiębioróców, którzy bezpośrednio na tych srodkach pracują.

Taka gospodarka zaczęła się rodzić także i w Polsce za Gierka, gdy powstali pierwsi prywaciarze, badylarze, sklepikarze, wszelkiego rodzaju zakłady rzemieślnicze itd

Kapitalista, jak sama nazwa mówi, nie żyje z własnej pracy a tylko z racji posiadania kapitału.

Ale wrócmy do tego polskiego socjalizmu i realizacji w nim tego POWSZECHNEGO udziału całego narodu we własności przestrzeni gospodarczej i bytowej, bo to właśnie tutaj ci wszelkiej maści liberalni demagodzy próbują nam wciskać różne kity, jak to wszystko niby musi być prywatne. (np pan Braun hasłem „Kościół, Szkoła, Strzelnica i Własność”, tylko nie podaje już jaka własność. Czy tylko zakładu rzemieślniczego, czy już całego państwa)

Otóż jak wiadomo, działalność gospodarcza przynosi – ujmując to skrótowo – zysk, który zwany był w socjaliźmie wartością dodaną.

I to ta właśnie wartość dodana poprzez różnorakie MISJE które państwo pełniło w stosunku do narodu, była tym głównym motorem MILIONÓW AWANSÓW SPOŁECZNYCH młodych ludzi ze środowisk wiejskich i robotniczych (obecnie w dzisiejszych czasach mówi się już o 65%-owym wykluczeniu społecznym dzieci, tzn. nie widzących w ogóle swojej przyszłości i nie podejmujących w tym kierunku żadnych działań).

Dzieci przedwojennych chłopów pańszczyźnianych, niewolniczo wykorzystywanych robotników w fabrykach kapitalistycznych (nierzadko 10-cio letnie dzieci już pracowały od rana do wieczora), pucybutów, gazeciarzy, podwórkowych żebraków, prostytutek zarabiających po bramach na utrzymanie nieraz całych rodzin, służących u panów (do wszelkiego wykorzystania), górników biedaszybów (gdy zawaliła się ziemia, to przychodził tylko ksiądz modlił się z zrozpaczoną rodziną) i wielu, wielu innych bezrobotnych imających się różnych dorywczych zajęć by nie umrzeć z głodu i nakarmić nieraz liczną głodującą rodzinę…. w czasach Gierka (ale także i Gomułki, który wprowadził dodatkowe punkty przy egzaminach wstępnych na uczelnie dla tej „gorszej” młodzieży) w milionowych ilościach awansowały społecznie.

W jaki sposób to państwo – nazwijmy je- socjalistyczne realizowało te różnorakie misje. Żeby nie rozwlekać tematu, podam tylko przykład jeden, ale za to bardzo jaskrawy – komunikacja.

Otóż państwowa komunikacja, przede wszystkim PKP i PKS, była tak zorganizowana, by najdalsza polska prowincja miała dostęp do najbliższego większego ośrodka miejskiego w taki sposób by ludzie mieszkający z dala o tych ośrodków mogli dojechać do pracy a młodzież do szkół (bo szkoły podstawowe dla dzieci były budowane na miejscu. Teraz jak wiemy w dziesiątkach, jak nie setkach tysięcy zlikwidowane) i centrów kultury i oświaty (tak to się wtedy nazywało).

Mało tego, komunikacja ta musiała być tania, dostępna na każdą, nawet tą uczniowską kieszeń.

Więc żeby ta misja mogła być realizowana to po pierwsze, trzeba było wybudować dziesiątki tysięcy regionalnych linii kolejowych i dróg, a po drugie, bardzo dochodowe przewozy towarowe były zgrupowane razem z tymi osobowymi i w ten sposób te pierwsze towarowe finasowały te osobowe.

Wiele można by jeszcze podawać tutaj przykładów takich misji pełnionych wtedy przez państwo w stosunku do narodu.

To wszystko razem powodowało, że młodzi ludzie widzący dla siebie perspektywy, żenili się na potęgę i rodzili dzieci (te słynne wyże demograficzne). Po wojsku, dobrze wyszkolony, mający porządny zawód mężczyzna, był gotowy do założenia rodziny i jej utrzymania.

Nie były to jakieś luksusy, ale nikt nie głodował i nie musiał tułać się gdzieś pod mostem, jak to teraz po „odzyskaniu” wolności bardzo często się widzi. Chociaż ci ludzie szybko umierają, więc „problem sam się rozwiązuje”.

Pod koniec epoki Gierka, było nas ok 40mln a perspektywy na 2000 rok zapowiadały że miało nas Polaków być 60mln!… Kto więc na Zachodzie mógł do tego dopuścić?

Co się więc stało, po tzw transformacji ustrojowej (z socjalizmu do kapitalizmu)?

Wmówiono nam, że wszystko musi na siebie pracować i że przedsiębiorstwo do tej pory państwowe, gdy będzie sprywatyzowane to… będzie lepiej zarządzane.

Czyli w praktyce sprowadziło się to do UPRZEDMIOTOWIENIA „zasobów ludzkich” (jeden z tych teraz pogardliwych terminów), czyli pracowników wcześniej będących PODMIOTEM w tzw stosunku pracy.

Skoro wszystko musi na siebie pracować, to wracając do tego przykładu komunikacji (dawniej państwowej), odłączano te dochodowe przewozy towarowe i je sprywatyzowano a te osobowe które zostały teraz bez finansowania uległy tzw reformie (każda obrabowana w taki sposób dziedzina życia, musiała być poddana „reformie”, czyli przerzuceniu kosztów z pustego już teraz budżetu, na zainteresowanych, czyli pasażerów, uczniów, chorych, emerytów itd.), czyli pozostawieniu tylko głównych linii krajowych, podniesieniu na nich cen biletów i… likwidacji tych dziesiątków tysięcy wybudowanych kiedyś przez naszych ojców i dziadków linii regionalnych. Budowanych po to (jak oni mówili) by naszym dzieciom i wnukom żyło się lepiej…

Pewnie teraz przewracją się w grobach, gdy widzą jak ich wnuki i prawnuki muszą szukać chleba na emigracji.

http://gibson.neon24.pl/

Komentarzy 108 to “Przestańcie likwidować ten socjalizm, bo go już dawno nie ma”

 1. Barbara Chojnacka said

  Pałac Kultury i Nauki wygląda super w porównaniu z inspektami i złotymi garbami wśród których tonie…
  Podobnie jest z całą resztą
  W PRLu nie było jemioły na drzewach

 2. PAMIETAY said

 3. AD2 said

 4. PISKORZ said

  re art Kto więc na Zachodzie mógł do tego dopuścić? A MOŻE TO CELOWA ROBOTA..15 lat po wojnie, w Rzymie. postanowiono /chyb Kom. 300/, że Polska może mieć maksymalnie 15/17 mln mieszkańców.!! Ps Prof. Śliwiński napisał, że po dzikiej prywatyzacji…straty są większe 4,5 x w porównaniu do strat po II Światowej..

 5. Boydar said

  Blumenstain ? Powiedzcie nam co to jest kapitalizm.
  -Kapitalizm jest to wyzysk człowieka przez człowieka.
  Dobrze. A co to jest socjalizm ?
  – Socjalizm znaczy dokładnie odwrotnie.

  Aluzju poniał

  I prawie wszystko się zgadza. No właśnie, „prawie”. Popatrzmy na legendę :

  /autorowi/ zawsze wydawało się, że socjalizm jest ustrojem społeczno-gospodarczo-politycznym w którym środki produkcji i w ogóle cała przestrzeń gospodarcza i bytowa narodu, są własnością całego narodu i zarządzane są przez przedstawicieli tego narodu, wydelegowanymi do pełnienia funkcji w państwie (reprezentacji narodu wewnątrz i na zewnątrz kraju) i jest ten socjalizm przeciwnością kapitalizmu, czyli ustroju w którym środki produkcji skupione są w wąskiej grupie właścicieli a pozostała część narodu pozbawiona jest dostępu i decydowania o tej ogólnonarodowej własności.

  Czy aby na pewno tak było w PRL, czyli „naszej epoce socjalizmu” ? Czy mam uzasadnić po raz setny, że ŻADEN z wymienionych parametrów nie miał w praktyce zastosowania ? Że nawet słowo „naród” sfałszowano, bo nie o ten chodziło ?

  Więc nie był to socjalizm, tak „to” tylko nazywano. Zatem konkluzję podtrzymuję, jak na wstępie.

 6. RomanK said

  Mnie zawsze wydawało się, że socjalizm jest ustrojem społeczno-gospodarczo-politycznym w którym środki produkcji i w ogóle cała przestrzeń gospodarcza i bytowa narodu, są własnością całego narodu i zarządzane są przez przedstawicieli tego narodu, wydelegowanymi do pełnienia funkcji w państwie (reprezentacji narodu wewnątrz i na zewnątrz kraju) i jest ten socjalizm przeciwnością kapitalizmu, czyli ustroju w którym środki produkcji skupione są w wąskiej grupie właścicieli a pozostała część narodu pozbawiona jest dostępu i decydowania o tej ogólnonarodowej własności….
  NO i panie Gipson…wydawalo sie panu:-)))_) nie tylko panu Gajowy tez podpisalby sie, bo i jemu sie wydwalo…i milionom sie wydawalo….A to bylo gowno prawda! Dokadnie, jak z Echem..na koncercie na rog..Wojskiego:-)))..WSZYSTKIM si zdawalo:-))))
  Okazalo sie- kiedy zwinieto to oszustwo..razem ze sztandarem, ktory wyprowadzono razem z ogromnym majatkiem , ktory- jak sie panom wydawalo nalezal do Narodu… Narodowi zostala twarda skora na rekach, choroby spoleczne I zawodowe ,, zydowskie mieszkania do splacenia i jak ktory mial szczescie ..pare groszy na bilet do Niemiec -zeby zaobic….
  Przewodnia SIla Narodu PZPR. a w zasadzie jej wewnetrznie bijace Serce WSI, trzymalo z morde nawet Egzekutywe KC i resorty silowe:-))) I z wlasnoscia ne4i mieli zadnych problemow:-))) Im sie nic nie wydawalo.
  Zatem sprzedali narzedzia i srodki produkcji, dowody swoich zaslug ponad 40 letnich spalili i bylo tego….. bo opalanie papierem elektrowni przez pare miesiecy….ukazuje skale lajdactwa…
  Sprzedanym sie uwalszczyli……i tu nastapilo cos …..o czym raz malo kto w e . po drugie nie mowi wcale:-)))) Wywiezione kapitaly…mogly tylko pozostac w Systemie….i tu trzymajacy System zrobili cos- co ogladacie wlsnymi oczami…nie dajac sobie sprawy na czym to polega….
  Otoz trzymajacy System ..zmusili Zlodzieji PRL do zinwestowania opieczetowanego kradzionego w Polska Infrastrukture…. PO to zeby ci musieli rzetelnei pilnowc ukradzionego…..wymuszajac tym na nich bezwaunkow lojalnosc i posluszenstwo poza jakakolwiek watpliwosc….poza grob:-))))
  Wiec coraz to ktorys widowisowo schodzi ze sceny…dokonujac zejscia…..
  Majstersztyk ktos powie….????
  Watpie… czy poza panem Jaskiem…komus swita o co chodzi:-))))

 7. Boydar said

  To nie jest moja z Kolegą Kaflem ustawka, słowo harcerza !

 8. Ad.6. I z tego tekstu powinien być artykuł na czołówce witryny I taki będzie w Zascianku.

 9. Tadeusz said

  a kiedy w Polsce był ten mityczny socjalizm ? Mieszkam tu od 65 lat i jakoś go nie zauważyłem.Chyba będę musiał pójść do okulisty.

 10. NICK said

  Durnie. (5,6,7,8).
  Tyle.

 11. Marucha said

  Re 10:
  Oczywiście – durnie: #6 i #8
  Durnie nie mogą zrozumieć, że w PRL-u były rzeczy dobre i godne naśladowania.
  Nie potrafią zanegować FAKTÓW, to pierdzą w bambus.

  Socjalizm to był w Szwecji. Gdzieś tak do lat 70-tych.
  Potem przyjechali barbarzyńcy…

 12. Easy Rider said

  Gdyby ktoś napisał taki artykuł 20-kilka lat temu, niewątpliwie zostałby okrzyknięty „komuchem”, a nie można wykluczyć, że jeszcze dzisiaj pojawią się takie głosy. Podobnie traktowano krytyków jakoby bezalternatywnego „planu Balcerowicza” (tak naprawdę – Sorosa-Sachsa, Balcerowicz-Bucholz był tylko słupem). Nie można zapominać, że to właśnie „Solidarność” roztoczyła nad planem B. parasol ochronny („tylko 2 lata i będzie lepiej”) – czy ktoś przeprosił za to przyczynienie się do zniszczenia Polski?

  Najgorsza w tym wszystkim jest nie tylko ta cała dokonana w minionym 30-leciu skala zniszczeń państwa narodowego i rozgrabienie jego majątku, ale brak powszechnej świadomości społecznej, co tak właściwie się stało. Nie wiem, co musiałoby się jeszcze stać, aby ogłupione masy pozbyły się chyba genetycznego umiłowania do „ojczyzny demokracji”. Dlatego większości nie przeszkadza obecność „wojsk sojuszniczych”, a jakaś tam ustawa 447 – „to przecież nie dotyczy Polski”. Najważniejsze, żeby była ciepła woda w kranie oraz żeby nie zabrakło kiełbasek i piwa na grilla – bo sezon właśnie się zaczyna.

  Ad 5 – Boydar.
  Tak było de iure, przynajmniej co do kwestii własności i prywatyzacja w tym stanie prawnym nie byłaby możliwa. Dlatego, aby móc wystawić majątek narodowy na łup globalistycznych złodziei, trzeba było najpierw dokonać talmudycznego przekrętu – komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych i utworzyć Ministerstwo Skarbu Państwa (dlatego za obecnych rządów PiS zlikwidowano to ministerstwo, bo praktycznie nie ma już czego sprzedawać). Tak naprawdę, komercjalizacja była uwłaszczeniem się rządu na majątku narodowym. To spowodowało, że różne polityczne kreatury na stanowisku MSP mogły decydować o sprzedaży majątku o niewyobrażalnej wartości, wypracowanego przez pokolenia Polaków.

  A co do samego socjalizmu – w jakimś stopniu on tam był, chociaż niektórzy twierdzili, że jest to kapitalizm państwowy. Jednak, mimo wszystko – wartość dodana pozostawała w kraju, nie była wyprowadzana za granicę, jak to ma miejsce obecnie i społeczeństwo coś z tego otrzymywało.

 13. Umieją I rozumieją a kto I czego nie potrafi zrozumieć jest jasne I klarowne.

 14. troll Polonii said

  6
  RomanK
  Mial znowu ciezka noc. szystko mu sie pomieszalo.
  Socjalizm w Polsce to
  6-ste miejsce w swiecie pod wzgledem przemyslu i produkcji
  11 -e miejsce pod wzgledem poziomu edukacji
  Uslugi spoleczne:
  – bezplatna opieka lekarska i oswiata
  – wczasy pracownicze
  – kolonie dzieciece, obozy, swietlice, szkolne obozy wedrowne
  – gorace posilki w szkolach i zakladach pracy
  – ubrania ochronne w pracy
  – pelne zatrudnienie
  – pieniadze wypracowane przez spoleczenstwo wracaly do spoleczenstwa w postaci uslug socjalnych i budowy infrastruktury.
  – wolny wybor dowolnych kierunkow studiow, po ktorych otrzymywalo sie prace w swoim zawodzie
  – narodowa kultura: polskie zespoly piesni i tanca, polskie festiwale, konkursy, olimpiady wiedzy dla mlodziezy szkolnej,
  rocznice urodzin polskich pisarzy, poetow i kompozytorow
  – na festiwalach piosenki spiewalismy tylko po polsku
  – bardzo dostepne teatry (nie wiem ile dzieci teraz w Polsce bylo w operze)
  – konkursy czytelnicze
  – i poziom nauki byl nieporownywalnie wyzszy
  – zajecia sportowe byly bezplatne

  A do tego:
  – produkowalismy i sprzedawalismy 7 mon ton stali rocznie
  – budowalismy osiedla mieszkaniowe, tysiac szkol na Tysiaclecie
  – mielismy wykwalifikowanych nauczycieli i bezplatna sluzbe zdrowia na terenie szkoly (pielegniarka, dentysta)
  – bylismy panstwem glownie eksportujacym – nie importujacym
  – nie mielismy GMO
  – jedzenie bylo zdrowe
  – swinie nie chorowaly
  – rolnicy nie martwili sie o rynki zbytu
  – glowa rodziny mogla utrzymac rodzine
  – nie placilismy procentow bankowych i w razie potrzeby otrzymywalismy bezzwrotna zapomoge cy pozyczke z zakladu pracy.
  – kazdy mial dach nad glowa: nie bylo zebralow, bezdomnych i zamrozonych w sniegu z zimna
  – zylismy w przyjazni ze wszystkimi narodami
  – bylo bezpiecznie na drogach i w zagrodzie
  – nie bylo ogromnych wysypisk smieci szmuglowanych z Zachodu

  – I WODA, WODA i siec wodna nalezala do Polakow!!!!!
  Woda pitna tez!!!! I byla bezplatna!!!

  (skad sie w Polsce wzielo tyle pozarow???)
  – Mowilismy ludzkim glosem
  – Obecnie zasmiecona polszczyzna razi uszy i oczy.

 15. Marek said

  Śmieszne i infantylne jest już to pisanie, mówienie itd. o tym, że należy w końcu zlikwidować w Polsce ten… socjalizm. Socjalizm, którego w Polsce już dawno nie ma. [Celuje w tym przywódca pewnej partii wolnościowej – admin]
  ===
  Nie tylko ten, ten drugi też. Redaktor nasz ulubiony.

 16. amin said

  Ad6 Ze co, ze niby trzymający system czyli żydzi, zmusili złodziei i morderców – ukryte bijące serce – UB i SB czyli żydów, do zainwestowania rozkradzionego majątku w infrastrukturę polska. Co za oksymoron kłamu i zohydzenia, tłumaczący tychże bandytów, jak pokrętnie żyd wytłumaczył żydów. Rosji podobnie instypuuje Putin.
  A gdzie niby ta infrastruktura z tego ukradzionego majątku, jak nie na szwajcarskich kontach oraz w zagranicznych bankach. Reszta została pobudowana z jałmużny oraz ciężkiej pracy Polaków po 89 roku.Tam wiatę na przystanek autobusowy ciężko postawić lub kosz na śmieci, a ten tu bezczelnie o rzezakach dyzmach polinskich, jacy to oni ugodowi i poddani systemowi żydowskiemu. Yak.

 17. JA said

  „wartość dodana pozostawała w kraju, nie była wyprowadzana za granicę, jak to ma miejsce obecnie i społeczeństwo coś z tego otrzymywało.” E.R.

  Nie mozna porownywac skali wyprowadzania czy skali deprawacji obu PRL 1 szej i tej BIS obecnej) . Kto to robi publicznie, to publicznie pokazuje swoj totalny brak zrozumienia i swoja miernote, ktora calkowicie eliminuje tego kogos od zajmowania miejsca przywodczego, bo porownywanie „madrosci etapu” to tak jak by porownywac sile dziecka z sila mezczyzny, ktorym to dziecko po latach sie stalo. To nonsens, absurd, to macenie sobie i innym w glowach, to objaw choroby, z ktorej wynika niezdolnosc do zdrowego rozsadku i na jego podstawie prawidlowego rozumowania.

  Nie ma co sie dziwic ludziom, ktorzy stosuja takie porownania i nie potrafia widziec ciaglosci PRL i PRL BIS oraz sedna zabojczego jadra w „obu Panstwach”.

  Bez prawidlowego rozumowania tego co stalo sie w poszczegolnych etapach PRL, nie mozna rozumiec tego co sie dzieje w PRL BIS i budowac sily, ktora moze sie oprzec zabojczym systemom, ktore niszcza Polakow powodujac chorobe umyslow naszych, bo modernizm, tak, to choroba umyslu, ktora czyni nas niezdolnym do wlasciwego nie tylko myslenia ale przede wszystkim dzialania.

  Ta niezdolnosc opisana jest w Biblii jako czlowieka patrzacego z rozdziawiona buzia, czlowieka mez mocy jakiegokolwiek wlasciwego dzialania.

  Wojna na poziomie Ducha to caly okres Modernizmu trwajacy w Polsce po 1921 roku jako modernizm Panujacy, poprzez caly okres II Wojny Swiatowej oraz czasy PRL do czasow PRL BIS.

  W moim mniemaniu, Pan, Panie Gajowy, prosze sie nie obrazac , ale uwazam, ze Pan jest zainfekowany modernizmem i to czyni Pana niezdolnym rozumiec o czym pisze Roman K i ja.

  Bez obrazy prosze…

  J.

 18. Easy Rider said

  Ad 17 – JA.
  Tak, są podobieństwa między PRL i III Najjaśniejszą RP:

  1. Warszawa jest stolicą Polski.
  2. Flaga państwowa jest biało-czerwona.
  3. Hymnem państwowym jest „Mazurek Dąbrowskiego”.

  Innych podobieństw nie dostrzegam, bo nawet herb – Orzeł Biały jest zmieniony. Ale może coś przeoczyłem?

 19. Ad.18.Pan NIC nie rozumie.

 20. RomanK said

  ad11….Durniami to sa ci- ktorzy z tego dobrobytu uciekali w okresie jego apogeum:-))))))
  Nie uwaza pan???? Czy ma pan inne uzasadnienie?

 21. Rafal Cz. said

  Ad 14
  Szkoda panskiego trudu, i tak nie zrozumieja.Gdyby pan napisal wow to co innego, natychmiast by sie zachwycili.

 22. Ad.14.kiedys to wypunktuje ale skwituje – żaby na aby aby a tak byle jak…to co Pan napisał to kłamstwo wyrafinowane I gorzej ..

 23. Zbyszko said

  Troll Polonii @14
  Pan RomaK siedział pewnie w szkolnej ławce i płakał dlaczego wszyscy uczą się za darmo a on musi co miesiąc płacić, jeszcze bardziej płakał gdy zachorował i idąc do przychodni rejonowej dowiadywał się, że wszystkim wystarcza zwykła legitymacja ubezpieczeniowa a on znowu musi płacić, płakał także gdy był innymi dziećmi na koloniach letnich nad np nad morzem i po zakończeniu turnusu dostawał do ręki wystawiony rachunek za ten pobyt i musiał brać chwilówkę by ten rachunek zapłacić. Jeszcze bardziej płakał gdy kończył studia (o ile je zrobił) i dowiadywał się że tylko w jego przypadku cała już teraz jego rodzina musi się zadłużyć albo sprzedać częśc majątku by mu te studia opłacić.
  Raz to się nawet rozpłakał w pociągu gdy konduktor tylko jemu kazał sporo dopłacić do biletu, by pokryć rzeczywiste koszty przejazdu pociągu
  A już zanosił się z płaczu gdy dowiedział się, że wszyscy dookoła niego dostali spółdzielcze mieszkanie na jakąś tam zwykłą książeczkę mieszkaniową a on musi zadłużyć się do końca życia ale i tak nie wie, czy tego mieszkania gdzieś tam po drodze nie straci.
  A był już u kresu wytrzymałości psychicznej, gdy w pracy jego kierownik tylko jemu wręczył wypowiedzenie z pracy, że niby jest jakaś redukcja zatrudnienia akurat tylko jego stanowiska, więc jego żal od razu obejmował eksmisję z mieszkania na które przecież się zadłużył, podczas gdy inni pracownicy albo dostali mieszkania zakładowe, albo mogli włożyć tzw wkład budowlany do swojego nowego mieszkania i też już mieszkają a tylko jego biedaka tak ten socjalizm ciągle maltretował…

  Biedny biedny ten pan RomanK

 24. Zbyszko said

  Szanowny Panie Adminie
  z całym szacunkiem do autora tego posta (niejakiego Gibsona), ale myślę, że jego ani zasługi ani swoboda pióra itd nie umywają się do tego co Pan reprezentuje.
  Pozdrawiam serdecznie

 25. Nie ma definicji socjalizmu – nie ma socjalizmu.

  Czy ktoś dysponuje definicją?

  Bo jeśli nie, to używając słowa „socjalizm” o czym mówimy? 🙂

  Nie dajcie się ludziska robić w wuja przez liberałów. 🙂

 26. JA said

  ad.25. Socjalizm = Komunizm. W PRL byl Komunizm, w PRL BIS tworzy sie NOWO, co jest forma komunizmu

  ——
  Pan jest durniem.
  Admin

 27. Ad. 6

  Tyle się pan nawypisywał… A wystarczyłoby jedno zdanie: Socjalizm i Kapitalizm, to dwie różne metody dojenia społeczeństwa. 🙂 Otóż nie jest to do końca prawda…

 28. JA said

  Socjalizm w Polsce to
  6-ste miejsce w swiecie pod wzgledem przemyslu i produkcji/JO-produkcji sposobem socjalistycznym, sposobem lasujacym ludzkie glowy, produkcji w socjalistycznym systemie, rezimie niewolniczym, gdzie praca byla na poczatku PRL przymusem oraz maszyna gdzie niszczono warstwy spoleczne, niszczono moralnosc I za to placony w PRL Materializmem Socjalistycznym, coraz to wiekszymi normami….przodownikami pracy az do Gierka „Pomozecie Towarzysze?”…o tym beda jeszcze pisane rozprawy naukowe, ale nie przez Paniow Gajowych….

  To nie byla oprodukcja a deformacja praca/produkcja

  11 -e miejsce pod wzgledem poziomu edukacji/ JO – nauczanie masonskie , koedukacyjne, nastawione na produkcje klasy robotniczej lub chlopointeligenta, ktorego apogeum I owocem byl POLAK, ktory stracil Wiare niezauwazywszy jak podm,ieniaja mu judaizm. Gdyby Nauka byla na wysokim poziome , to w Polsce podobno katolickiej powstalo by conajmniej drugie Bractwo Piusa X z wielkim ruchem kontrewolucyjnym…

  To nie byla nauka a deformacja nauka

  Uslugi spoleczne:
  – bezplatna opieka lekarska/JO to nie jest prawda, bo za kazda opieke lekarska placilo sie LAPOWKAMI/// i oswiata – te „oswiecenie” musialo byc bezplatne, bo przeciez za deformacje ludzuie by nie placili…
  – wczasy pracownicze – w wiekszosci dla wybranych tych przodownikow pracy socjalistycznej..:)))
  – kolonie dzieciece, obozy, swietlice, szkolne obozy wedrowne – bylem na koloniach, swietlicach…I jak to sie ma z koloniami prowadzonimi przez Bractwo Piusa X???? – to jest odpowiedz . Porownajcie prawdziwe kolonie w Bractwie jakim ja pamietam jakiem bylo z koloniami, swietlicami PRL…

  – gorace posilki w szkolach i zakladach pracy -JO przeciez jak kon pracuje to I jesc musi…
  – ubrania ochronne w pracy -JO czy takie byly?? :))) fartuchy…to nie rzecz wielka …
  – pelne zatrudnienie -JO obozowe zatrudnienie
  – pieniadze wypracowane przez spoleczenstwo wracaly do spoleczenstwa w postaci uslug socjalnych i budowy infrastrukturyJO – pieniadze byly wyprowadzane a infrastruktura byla po to by deformowac spoleczenstwo…
  a powinno by odwrotnie….
  – wolny wybor dowolnych kierunkow studiow, po ktorych otrzymywalo sie prace w swoim zawodzie JO- tu mnie rozsmieszyl wpis, bo byl tak dowolny jak I dzis :))) nic sie nie zmienilo…
  – narodowa kultura: polskie zespoly piesni i tanca, polskie festiwale, konkursy, olimpiady wiedzy dla mlodziezy szkolnej, JO- Pan nie wie, co to narodowa kultura a myli z komunistyczna kultura, ktora zamiotla roznorodnosc kulturowa do skansenu…!!”

  rocznice urodzin polskich pisarzy, poetow i kompozytorow – JO – jakich polskich pisarzy I kompozytorow?
  – na festiwalach piosenki spiewalismy tylko po polsku -JO jakie piosenki I kto?? I czy to byl polski jezyk?? Pan nie wie co to polski jezyk I jak wyglada polski spiew…
  – bardzo dostepne teatry (nie wiem ile dzieci teraz w Polsce bylo w operze) JO – jaki tam byly sztuki ?? Jacy aktorzy??
  – konkursy czytelnicze – JO jakie konkursy I jaki czytelnie…
  – i poziom nauki byl nieporownywalnie wyzszy -JO powtarzea sie Pan..
  – zajecia sportowe byly bezplatne. JO – sport sluzyl do deformacji jak I dzis tylko skala inna..

  A do tego:
  – produkowalismy i sprzedawalismy 7 mon ton stali rocznie JO , taaaa
  – budowalismy osiedla mieszkaniowe, tysiac szkol na Tysiaclecie JO taaaa wielkie miejskie osiedla…I czlowieka z miasta…
  – mielismy wykwalifikowanych nauczycieli i bezplatna sluzbe zdrowia na terenie szkoly (pielegniarka, dentysta) JO – powtarza sie Pan..
  – bylismy panstwem glownie eksportujacym – nie importujacym JO, bylismy wyrobnikami dla innych I nic sie nie zmienilo procz skali…
  – nie mielismy GMO -JO nikt nie mial wtedy GOMO :)))))))
  – jedzenie bylo zdrowe JO wszedzie bylo zdrowe…
  – swinie nie chorowaly , JO chorowaly….
  – rolnicy nie martwili sie o rynki zbytu JO – martwili sie, bo byl tylko jeden…:))))
  – glowa rodziny mogla utrzymac rodzine JO – to klamstwo
  – nie placilismy procentow bankowych i w razie potrzeby otrzymywalismy bezzwrotna zapomoge cy pozyczke z zakladu pracy.JO – to klamstwo, bo Dlugie Gierka splacamy po dzis…czy tez dlugi po dlugach :)))
  – kazdy mial dach nad glowa: nie bylo zebralow, bezdomnych i zamrozonych w sniegu z zimna JO – Klamstwo
  – zylismy w przyjazni ze wszystkimi narodami JO – klamstwo – wojna Jaruzela…etc, etc,
  – bylo bezpiecznie na drogach i w zagrodzie JO – klamstwo
  – nie bylo ogromnych wysypisk smieci szmuglowanych z Zachodu – mielismy wlasne I tio wiele…

  Cos jeszcze??

 29. JA said

  ad.26. Wole byc „durniem ” jak wielu „Gladkowkich” niz madrym w spornych tematach… Panem Gajowym

  ——–
  Pańskie życzenie się spełniło.
  Admin

 30. […] https://marucha.wordpress.com/2019/04/15/przestancie-likwidowac-ten-socjalizm-bo-go-juz-dawno-nie-ma… […]

 31. JA said

  Pan stawia materialne osiagniecia PRL ignorijac jego moralny upadek. W tym zderzeniu dwoch racji, Pan zawsze przegra, bo nie pienidz jest wazny a WIARA jest na pierwszym miejscu, ktora determinuje moralnosc ludzka.

 32. Easy Rider said

  Ad 27 – Krzysztof M.

  Jest inny, może bardziej dosadny sposób porównania socjalizmu i kapitalizmu.

  Socjalizm – to socjal dla biednych.
  Kapitalizm – to socjal dla bogatych.

 33. Troll Polonii said

  28
  Ja
  Ty polglowku!!!!!
  Pracowales w Hucie Lenina , w Hucie Katowice, tak jak ja????!!
  Ty burasie!! Byles kiedys w Hucie Bobrek??
  Czy widziales choc jednego robotnika w Polsce, w stoczni, w hucie, czy gornika na Slasku?
  Oczywiscie nie slyszales o wczasach pracowniczych dla robotnikow i w ogole pracownikow zakladow panstwowych.
  A w ogole byles choc raz w pracy w PRL-?
  NIE BYLES!!!

  Bobys wiedzial, ze Walesa – robotnik, mial siedmioro dzieci i Danuska nie pracowala!
  Ty draniu ubrany w piorka religijne, ty klamco, oszuscie, gnojku , ty lobuzie za srebrniki!!

  Polacy ciezko pracowali, zeby odbudowac kraj ubrac, wychowac i wyksztalcic dzieci.

  W Polsce dzieci nie chodzily glodne i nie zebraly na ulicy. I nie musialy szukac chleba za granica.
  Ty antychryscie!!
  Gdzie twoja moralnosc, ty zakalo!!!!

  Wszyscy w mojej rodzinie maja slub koscielny i wszystkie nasze dzieci byly ochrzczone i byly do Komunii Sw.
  Jak smiesz tak klamac ty czarownico z Salem??.

  I francowaty judaszu udajesz katolika??
  I slabo ci to idzie bo nienawidzisz blizniego. Patriota tez nie jestes bo lejesz pomyje na historie Polakow.
  Ty blaznie ! Ty oszuscie, ty gawedziarzu swietojebliwy, pokolorowany belzebubie!!
  Ty poczwaro.
  Ty polakozerco!!!

  Gdzie twoje przykazania i moralnosc?!
  Ty patologiczny balwanie!!!
  Kiedy ostatni raz byles do spowiedzi??

 34. Easy Rider said

  Ad 31.
  Nie wiem, jaką płeć posiada JA, ale przypomina on/ona trochę tę babę z wiersza Wacława Potockiego pt. „Golono, strzyżono”.

  „Baba” nie przyjmuje do wiadomości, że w okresie PRL-u była większa religijność społeczeństwa niż dzisiaj, może nawet i moralność ogólnie pojęta, ale to jest takie moje wrażenie, bo nie ma to obiektywnych wskaźników. Czy w ogóle była do pomyślenia promocja zboczeńców, jaka ma miejsce dzisiaj?

  Cenzura – była owszem polityczna (ale jako oficjalny organ administracji państwowej), dzisiaj jej niby nie ma, ale – jak mawia Michalkiewicz w odniesieniu do WSI – nieobecność jest tylko wyższą formą obecności. Ta cenzura była nie tylko polityczna, ale zapobiegała też przenikaniu z żydo-Zachodu treści szmirowatych, wulgarnych, nieobyczajnych, a nawet – naruszających uczucia religijne! Chyba już kiedyś podawałem ten przykład, ale warto przypomnieć – otóż właśnie ta PRL-owska cenzura zatrzymała „reklamę” jakichś dżinsów, polegającą na tym, że w te dżinsy był ubrany Jezus na krzyżu!

 35. Zbyszko said

  Znalazłem na blogu autora tego posta jeszcze jeden, który chyba jest taką kontynuacją tego powyższego :
  http://gibson.neon24.pl/post/147375,po-reformie-sluzby-zdrowia-pieniadz-idzie-za-pacjentem
  Zachęcam do przeczytania szczególnie pana RomanaK, bo wraz z tą teraz troską o wysoką jakość usług, może się okazać, że już nie będzie go na nie stać…
  Ale przecież, zawsze… może się rozłączyć…

  P.S. większego korporacyjnego naplucia nam teraz twarz, chyba ta „wolność’ nie mogła już wymyślić, jak właśnie to, że odcięli nam petentom, klientom, pacjentom itd możliwość załatwienia sprawy niedostępną przeciętnemu człowiekowi barierą telefonu (z wieloma przełączeniami, hasłami, kodami itd), gdzie w trosce o „wysoką” jakość usług będziemy nagrywani, lub… może się odp…ić i rozłączyć

 36. Lily said

  Re 14;Troll Polonii.
  A teraz, „patriota”,niejaki J.K.M,
  chcialby zlikwidowac szkoly panstwowe.
  Czyli nauka tylko dla dzieci z dobrze sytuowanych rodzin.
  Czyli powrot do analfabetyzmu.?
  Wystarczy,zeby umieli liczyc do stu,bo
  czego wiecej potrzebuje wyrobnik
  pracujacy dla obcego pana.?

 37. Boydar said

  Panie Easy, lecisz Pan po wierzchu, sugerując się ułomnościami Pana JO. Gdyby nie przygotowanie ogniowe terenu przez cały okres „socjalizmu” a nawet wcześniej, nie byłaby możliwa dzisiejsza „promocja zboczeńców” oraz ogólnie ten cały burdel w miuzgach.

  Wie Pan jak psychiatria określa zjawisko niepoczytalności ? To brak zdolności powiązania skutków z przyczynami.

  Się łaskawie na mnie nie obraża, bo ja nie po to żeby kopnąć; nie jest Pan w błędzie osamotniony. A Pan JO z racji braku predyspozycji nie potrafi udowodnić matematycznie że dwa i dwa to cztery. Może Pan Gajowy by potrafił, albo Miet, bo nawet ja nie. Ale co było poprzednictwem tego gów.na to jestem absolutnie pewny. Tak jak jestem absolutnie przekonany, kto utorował Lolkowi drogę do serc i umysłów Polaków.

 38. JA said

  I co z tego, ze dzieci umialy liczyc, pisac, czytac, recytowac wiersze, spiewac hymny patrotyczne….etc, etc, skoro nie poznawaly Pana Boga I Jego Praw, co jest podstawa do Darow Ducha Swietego posiadania gwarantujacych Niebo I pozytek na Ziemi w tym tej polskiej ziemi a bez ktorych WSZYSTKO SIE TRACI I stracilismy, zgubilismy, oddalismy, przegralismy, dalismy sie zwisc, oszukac, pobic, uzyc…

  I co z tych DOBR PRL materialnych Pani Lily??

 39. JA said

  ad.37. Jak to sie stalo,. to my mozemy tylko poznac po owocach bo dokumenty zostaly spalone, zniszcone, ukryte, oddane, przehandlowane….

  a ci, co wiedza, to nie powiedza, bo czesto gesto jest tak, ze wlanie byli wspoltworcami przyszlego burdelu, choc swiecie wierzyli , ze buduja Polske Ludowa dla polskich dzieci, jak tysiac szkol na tysiaclecie Pantwa Polskiego.

  Dzis ci ludzie nie chca przyjac, nie chca zrozumiec, nie potrafia, bo byc moze, ze z goryczy, swiadomosci przegranej, swiadomosci uzycia, przezucia by padli trupem..byc moze sa jeszcze inne przyczyny, ja tego do konca nie wiem, ale wiem, ze ci co wiedza, nie mowia a bredza, nawet na pogrzebach kolegow bredza o przynaleznosci do „lewicy” jak to ona ta „lewica” dobrze robila, bo ksztalcila, budowal a ze sra…la na prawo I lewo I jak, to oni nie chca wiedziec, slyszec, mowic o tym.

  To sie nazywa klamstwem czy swiadomym czy nie swiadomym ale klamstwem, ktore bedzie skutkowalo I skutkuje na zla przyszlosc wlasnie dla naszych dzieci.

  Czy wy Panowie/Panie zdajecie sobie sprawe, ze wolnosc nawet teraz, jest w zasiegu nasze reki??

  Nie, nie wiecie I nie umiecie jej miec, jej trzymac, bronic jej,

  I ja umiem, wiem, bronie I nie puszcze I nie mozecie sie smiac, kpic I wyzywac I tyle waszego a az tyle mojego. Kazdy ma wolna wole.

  Ja wybralem ZYCIE w umieraniu, wolnosc w niewoli, Milosc w kazdej chwili nienawisci, etc, etc, etc

  Ja wiem, ja to mam, mam Polske, ktora zyje, buduje a wy?

 40. JA said

  ..”jestem lewicowcem I jestem z tego dumny…a ja jestem prawicowcem I jestem z tego dumny I psiocze na lewice…”..

  a przeciez wystarczy byc katolikiem, ortodoksem a nie lewicowcem czy prawicowcem.

  Po co komu prawa prawicowe, lewicowe, skoro nie zna ten ktos Praw wszystkich praw.

  Demokracja Ludowa
  Demokracja liberalna
  Kapitalizm z ludzka twarza
  Socjalizm z ludzka twarza
  Pluralizm polityczny
  Ekimenizm religijny
  …..

  my sie nabieramy na takie slogany, zamiast trzymac sie Prawa Naturalnego, o ktorym PRL jeden I drugi nie pisnie, choc to nasza ojcowizna, nasza sila w slabnosci, nasze bogactwo w ubustwie, nasze Zycie w umieraniu, nasz Smiech, uciecha w radosci, nasz spokoj w twodze, nasza sytosc w wiecznym glodzie…nasza praca we wspolnym dzialaniu, nasza modlitwa w kosciele, nasza obrona w ciaglej walce…nasze rzady w ciaglym sluzeniu…

  Czy to tak naprawde trudno zrozumiec, czy to tak naprawde ciezko wdrozyc w zycie? Wystarczy chciec, pomyslec oraz dokonac malego wysilku..

  Tylko tyle.

  A jak duzo wtedy!

 41. Marucha said

  Re 31:
  O jakim „moralnym upadku” w PRL Pan bredzi?
  W PRL karalna była pornografia. Nie istniało żadne lobby homoseksualne. Na wiadomość o jednopłciowych „małżeństwach” ludzie ryczeli ze śmiechu i pukali się w głowę. Nie uczono w przedszkolach masturbacji. Nie wiedziano, co to jest eutanazja.
  Chyba jedyne, co było gorsze, to powszechna dostępność aborcji.

  Re 38:
  Co Pan chrzani?
  Przez całą szkołę podstawową (a były to czasy stalinizmu) miałem lekcje religii. W szkole. Uczono nas KATOLICYZMU, a nie janapawłobergolizmu.

 42. Marucha said

  Re 37:
  A Pan JO z racji braku predyspozycji nie potrafi udowodnić matematycznie że dwa i dwa to cztery

  Moim zdaniem on próbuje udowadniać, że dwa i dwa to pięć. A tego chyba i Pan Miet nie potrafi.

 43. Zbyszko said

  JA @38… „I co z tego, ze dzieci umialy liczyc, pisac, czytac, recytowac wiersze, spiewac hymny patrotyczne….etc, etc, skoro nie poznawaly Pana Boga I Jego Praw…”

  Niestety, ten polski socjalizm, jako niewątpliwe błogosławieństwo dane nam po Ślubach Jasnogórskich – tym zrywie modlitewnym milionów Polaków, spotkał się za sprawą agentów w Kościele RK z tym posoborowym „Aggiornamento”, które to Aggiornamento Polacy w tej całej niewątpliwej euforii budującej się wolnej Ojczyzny (tak, tak panie Romanie, taka wtedy była beztroska euforia BUDUJĄCEJ SIĘ WOLNEJ OJCZYZNY) załapali i… zaczęło się :
  neokatechumenalna bomba wrzucona do Kościoła i Polski
  http://gibson.neon24.pl/post/147673,neokatechumenat-bomba-atomowa-wrzucona-do-kosciola
  http://gibson.neon24.pl/post/143692,oazowe-profanowanie-mszy-sw
  zaczęło się w Kościele rozprawianie z Tradycją Kościoła :
  https://www.polskieradio.pl/6/242/Artykul/285309,Msza-ktora-przyciagnela-nastolatkow-do-kosciola
  (czym, jak widać już dzisiaj w rozkwicie, równo grają zarówno władze Kościoła, jak i ówczesna i dzisiejsza V kolumna w mediach)
  tutaj masowe klezmerstwo w Kościele :

  (zwróćmy uwagę na wodzireja w czerwonych spodniach, czyżby przypadek?)
  a tutaj satanistyczny już szczyt w Kościele RK
  .https://www.youtube.com/watch?v=hS00XB6Wwrk&t=213s

  Mnie we wczesnych latach ’70 na lekcji „wiedzy o Polsce i świecie współczesnym” uczono, że siłą moralną w Polsce jest… Kościół.
  Pamiętam jak odpytywany przy tablicy o to kto w Polsce stoi na straży moralności, odpowiedziałem że partia… Nauczycielka z uśmiechem poprawiła mnie że to Kościół stoi na straży moralności w Polsce…

  A gdzie ten Kościół był?, czy słyszeliśmy z ambon : macie pracę, wasze dzieci mają darmową edukację, macie darmową służbę zdrowia, wypoczynek itd, itp… SZANUJCIE TO SOBIE…

  Bardzo, ale to naprawdę bardzo musimy się teraz modlić za nasz Kościół i Ojczyznę, bo za to lekceważenie tego DAR-u jakim była wtedy po ślubach Jasnogórskich nasza wolna (w znacznej mierze od szatana) Ojczyzna, jak widać, jest nam teraz ten DAR… ODBIERANY….

  MUSIMY MODLIĆ SIĘ I INICJOWAĆ, ORGANIZOWAĆ MODLITWY tak jak np robią to juz niektórzy księża :

  BO LOS POLSKI WISI NA WŁOSKU :
  .https://www.youtube.com/watch?v=4pRnJnJ8tYQ&t=385s

 44. JA said

  ad.41. Tak uczone, ze oddawal Pan hold judaizmowi posoborowemu a obudzil sie Pan dopiero jak Bractwo do Polski przyszlo.

  Po co wiec Pan brednie wypisuje o Pana wyksztalceniu religijnym, skoro bylo takie, ze polecial Pan za JPII cukierkami?

  Trzeba bylo Panu do glowy lopata wlozyc I wylozyc, ze JPII religia jest inna religia. Pan wie, kto Panu to wylozyl I ja wiem I to nie byl Ksiadz na tej religii za czasow stalinowskich I nawet Pan nie wie dlaczego, bo gdyby wiedzial, to by teraz banialukow nie opowiadal a uznal racje , ktora nie jest po Pana stronie.

  ad.42. Potrafi.

 45. Marucha said

  Re 44
  Ty głupi chuju…

 46. JA said

  ad.43. A ja Panu powiem wiecej, Panie Zbyszko, ze nie tylko w latach 70 ale 80 tych nauczyciele mowili, ze na stracy moralnosci stoi Kosciol I to nawet mowila domnie sama zydowak i to nie jedna I wielu zydowow tak do mnie mowilo!! Czy Pan sobie moze to wyobrazic??

  A Pan wie dlaczego? Jezeli nie, to prosze sie domeslec bo ja Panu nie powiem :)))

 47. JA said

  ad.45. No! Merytorycznie wytlumaczone.

 48. Zbyszko said

  Posłuchajmy tutaj pięknej piosenki, doskonałej wizytówki ówczesnych czasów (lat 60/70) :
  .https://www.youtube.com/watch?v=_6Zw1fqxptI
  Wprawdzie już to wstawiałem, ale jest to jedna z tych wyjątkowych piosenek, których wtedy nikt nikomu nie kazał tworzyć, pisać, śpiewać…
  Po prostu młodzi ludzie, młode zespoły same od siebie tworzyły i wykonywały takie piosenki

  Szanowni Państwo…. czy potraficie sobie wyobrazić, że tej Polski już nie ma? Ta wtedy nasza piękna Ojczyzna została nam zrabowana a raczej Pan Bóg dopuścił do odebrania nam jej, za ta naszą niewdzięczność (niestety moją wtedy też), za to nasze plucie i niszczenie, bo to przecież „państwowe czyli niczyje więc można kraść”, „czy się stoi czy się leży 2tyś się należy”, „gdy ci wódka w pracy szkodzi, porzuć pracę o co chodzi” itd, itp niewdzięczność z której niektórzy (także na Gajówce) do dzisiaj się nie wyleczyli, bo nie pojęli tego, że ta właśnie tamta nasza Ojczyzna ze swoim najlepszym w historii Polski okresem, była DAR-em od Pana Boga…

  NA KOLANA POD STOPY NASZEJ KRÓLOWEJ – MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POLSKI! w modlitwach ekspiacyjnych…
  Jestesmy to winni tym poniewieranym teraz za naszą sprawą, naszym dzieciom i wnukom…!

 49. Paine Zbyszko, Pan nawet zapewne nie wie, że wpisem swoim Pan potwierdził moja tezę.Moralnosc…

 50. Listwa said

  @ 45 Marucha

  ,,Otóż pierwsze niebezpieczne sygnały, pojawiające się w kręgach ruchu oazowego i Odnowy w Duchu Świętym, zacząłem dostrzegać na początku lat 90. ubiegłego wieku. Były to zjawiska marginalne, ale dotyczyły głównie nowych form religijności, przynoszonych przez przedstawicieli zborów zielonoświątkowych, pastorów, liderów czy ewangelizatorów, którzy zaczęli się w Polsce pojawiać po otwarciu naszych granic, po roku 1989.

  Wówczas zaczęto zapraszać do Polski z innych kontynentów wielu ewangelizatorów, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przemawiali w kościołach, na stadionach, w telewizji, w radiu oraz w Internecie do milionów mieszkańców naszego kraju. Najbardziej znane postaci to Gloria Polo z Kolumbii, James Manjackal i Jose Maniparambil z Indii, Maria Vadia z USA, John Bashobora z Ugandy, Myrna Nazzour z Syrii, włoscy duchowni Antonello Cadeddu i Enrico Porcu, którzy obecnie pracują w Brazylii itd. Ci ewangelizatorzy przemierzają nasza Ojczyznę od Bałtyku po Tatry, głosząc bardzo często religijność synkretyczną, która stanowi mieszankę elementów katolickich, zielonoświątkowych, magicznych, szamańskich. Taka forma religijności występuje dzisiaj bardzo często w krajach Afryki, Azji, Ameryki Południowej”

  Więcej:
  http://www.fronda.pl/a/ks-prof-andrzej-kobylinski-rewolucja-pentekostalna-idzie-na-nas-nowa-reformacja,125274.html

 51. Oazy były wcześniej niż lata 90 …

 52. Boydar said

  Czy w PRL były rzeczy i sprawy OBIEKTYWNIE dobre ? Szlachetne ? Budujące dobro wspólne ?

  Oczywiście że kurwa były ! I było ich w chuj !!! Inaczej nas by dzisiaj nie było a te jebańce nie miałyby co rozkradać.

  Czy ja w ten sposób popieram tezę Pana Gajowego ?

  NIE NIE NIE !

  Pan Gajowy przypisuje bowiem to PRL’owi.

  A ja przypisuję to powojennym niedobitkom LUDZI chcącym zrobić coś dobrze i dobrego dla wszystkich, imperatywowi produkcji na rzecz RWPG i UW, oraz korelacji stanu siermiężności dobrobytu z wywołaniem „parcia na Zachód”. Co zresztą zaowocowało bezbłędnie.

  Robienie rzeczy dobrych a nawet wielkich, systemowi posterowywanemu z Moskwy NIE PRZESZKADZAŁO ! No chyba że się punktowo znalazł nadgorliwy cenzor. Statystycznie wychodziło in plus.

  To co robiły w podziemiu żydy i masoneria z jakiegoś powodu nie było w tej cenzurze uwzględniane. Dziwne to nie jest, bo na cenzora trzeba mieć geny i mentalność. Oraz układ z kim trzeba.

 53. Listwa said

  @ 48 Zbyszko

  „właśnie tamta nasza Ojczyzna ze swoim najlepszym w historii Polski okresem, była DAR-em od Pana Boga…”

  – też tak uważam. A co z darem zrobili to inna sprawa.

 54. Listwa said

  @ 51 Polak-Ortodoks

  No i co z tego?
  Problemy zaczeły sie jak PRL poszedł w odstawkę.

  ad.45. No! Merytorycznie wytlumaczone.
  – pan się martwi o to czy nie prawdziwe.

  Żegam człecze zawziety i slepy.

 55. JA said

  ad.53. Pan sie zegna, zegna I odczepic nie moze. Takie to Pana slowo. Zawzietym I slepym to Pan jest.

 56. Zbyszko said

  Listwa @50 dzisiejsi prorocy głoszą „religijność synkretyczną”….

  dlatego oddajmy to Panu Bogu modlitwą różańcową i życiem sakramentalnym, bo nasza modlitwa ma taką moc, że my się modlimy a ktoś gdzieś dostaje z tego tytułu łaski.
  Tak samo jak nasz grzech obciąża nie tylko nas, ale ma wpływ na grzeszność świata, potęguje tą grzeszność,
  to tak samo nasze szczere nawrócenie, modlitwa, świadome życie sakramentalne (świadomość spotkania z Panem Bogiem w sakramentach) w taki sam sposób rozlewa łaski w świat.

  Wszyscy chcemy by świat był wolny od wojen, chorób i kataklizmów, ale nie widzimy tego, że jedyna droga do tego wiedzie przez nasze nawrócenie, modlitwę i życie sakramentalne… INNEJ DROGI NIE MA…

 57. Zbyszko said

  Zbyszko @55
  Tutaj warto dodać, co to jest świadome życie sakramentalne.
  Otóż chyba nie trzeba nikogo przekonywać że w Komunii Św przyjmujemy żywego Pana Jezusa, bo tego zostaliśmy nauczeni na lekcjach religii. Ale do ilu z nas ta Prawda dotarła na tyle głęboko, że nie przyjmiemy Pana Jezusa bez przygotowania czyli w Łasce uświęcającej i o zgrozo na stojąco i do ręki.
  Niedawno w jednym z regionalnych katolickich radio na Podbeskidziu, słuchałem instruktarzu, jak należy przyjmować Komunię Św do ręki.
  Ten instruktarz wygłaszał… biskup…
  Trzeba nam się bardzo modlić za tego biskupa…

 58. Listwa said

  @ 54 JA

  Nie JA zrobiłem wpis @ 51. Na rozmowę z panem szkoda czasu.

 59. Listwa said

  @ 55 56 Zbyszko

  Ma Pan dużo racji. Ale nie tylko modlitwa. Także wiedza, decyzje. Pismo św uczy że kto dba o wiedze dba o miłość
  Wole modlić się o dobrego biskupa Tradycyjnego i dbać o dobrych księży , niż zajmować sie posoborowym naganiaczem do bagna.

 60. Marucha said

  Re 52:
  Może ustalmy na początku, jakiej mojej tezy Pan nie popiera?
  Ja sobie nie przypominam, bym jakieś tezy stawiał, bo ograniczam się w zasadzie do podawania faktów, jakie znam z autopsji.

  Zasługą PRL było to, że przynajmniej nie za bardzo przeszkadzało ludziom, jacy przeżyli wojnę – i jacy się w czasie wojny albo tuż po niej urodzili – zrobić coś dobrego. A czasami nawet ich wspomagało.

 61. Marucha said

  Re 47:
  O czym do ciężkiej kurwy nędzy, ja mam rozmawiać z afektowanym idiotą, który – Boże święty! – „objaśnia mi”, że to nie ksiądz na lekcji religii w stalinowskim PRL powiedział mi, kim był papież Jan Paweł II.
  Przeciez takie kretyństwo nie mieści mi się na żadnej skali….

 62. Przeszkadzam, a pozwalano na karykaturę.doslownie tak jak w Nowusie, pozwala się na wszystko tylko nie na to jak trzeba I przez TYCH co POWONNI.Tych co powinno mordowano w PRL, lub spychano na margines. Wystawiano takich Siwakow co by przejrzeć zrozumieć potrzebowali całego życia.. Pan jest Romantykiem..

 63. Boydar said

  Teraz to i ja polemizować nie mogę, bo z (60) się całkowicie zgadzam.

 64. Proszę się uspokoić na początek, a potem dojdziemy do Prawdy.Powiedziano mi, że Pan przejrzał co się dzieje z KK po rozmowie …było tak, było to w którym roku.Potrafi Pan opowiedzieć o sobie publicznie kiedy Pan przejrzał?

 65. Boydar, Pan się boi…

 66. Boydar said

  Że co ??? Po czem Pan wnosi ?

  Przecież Gospodarz pod (60) napisał nieco tylko innymi słowami to co ja wyartykułowałem w (52).

  To jak się mogę nie zgodzić ?

  Ja się lubię kłócić, szczególnie z inteligentnymi ludźmi. Ale jeszcze bardziej lubię, jeśli są lepsi ode mnie i też lubią.

 67. JA said

  ad.66. Pana chechlowskie pochodzenie wybija tu I owdzie… Unika Pan konfrontacji I tyle.

 68. Marucha said

  Re 67:
  U Pana wybija choroba psychiczna plus defekty mózgu, które sprawiają, iż jest Pan niezdolny do widzenia rzeczywistości, jaka jest.

 69. Lily said

  Re 43:Zbyszko
  Biala koszula i niebieski krawat,to ulubione
  kolory p.Dudy to przypadek?.
  Wlasnie w takich kolorach,spotkal sie z p,
  Trumpem w Bialym Domu.Bibi tez uzywa
  tych kolorow,bo to barwy narodowe Izraela.

 70. JA said

  ad.68. Ja jestem tu tylko Gosciem Panie Gajowy a znow dochodzimy do zenitu spraw, na ktore mamy odmienne zdanie I ISKRZY pomiedzy nami. Nawet Boydar Pana sie boi…, ale ja nie boje sie Pana w tym nie ruszaja mnie za bardzo… Pana wyzwiska, epitety pod moim adresem, opisy stanu mojego mozgu.

  Czas isc spac… Dobranoc.

  ———-
  Nie zmieniaj Pan tematu.
  Pan nie widzi, że praktycznie wszyscy mają o Panu takie samo zdanie.
  „Wszyscy naokoło są pijani”.
  Admin

 71. Boydar said

  Jeszcze misię nie zdarzyło, unikać konfrontacji, z kimkolwiek. U mnie nie ma nawet takiego pojęcia w Podręczniku Młodego Skauta. To Pan ustawicznie dajesz dupy i ośmieszasz sprawy istotne. To jest wojna na śmierć i życie, wygrywa ten który pojmie prawdziwą rację, na chore ambicje miejsca zwyczajnie nie ma.

 72. Marucha said

  Re 71:
  Prędzej czy później, obecność p. JO zaczyna destrukcyjnie wplywać na treści w gajówce.
  Zamiast zająć się sprawami poważnymi, użeramy się z bredniami, jakie JO masowo emituje.
  JO ośmiesza i siebie i – jak Pan powiedział – sprawy istotne.
  Absolutnie niezdolny do spojrzenia na siebie.
  Ech… który to już raz ja to, kooorva, powtarzam… Prędzej przekonałbym rzyda do wieprzowiny.

 73. Easy Rider said

  Ad 37 – Boydar.
  Istotnie, komentarz starałem się dostosować do poziomu p. JA (nie JO, to chyba oddzielna tożsamość).

  Zgadzam się, że w PRL-u miała miejsce seksualizacja dorosłych, natomiast nie zgodzę się, że miała ona cokolwiek wspólnego z propagandą HOMO, bo na tym etapie byłoby to od razu odrzucone. Nie stało się to również zaraz po 1989 r., trudno powiedzieć kiedy, bo był to proces na zasadzie „gotowania żaby”. Ta nachalna homopropaganda, z którą mamy do czynienia dzisiaj, nie miała pochodzenia rodzimego, lecz została narzucona z żydo-Zachodu, na fali upajania się „wartościami jewropejskimi”, szczególnie po tym, jak został dokonany Anschluss.

  Co do kwestii Lolka – nie mógł być lansowany przez władze PRL, gdyż był jednym z sygnatariuszy haniebnego „Listu do biskupów niemieckich”. Natomiast był niewątpliwie lansowany przez siły związane z NWO, wówczas jeszcze tak nie nazywanym.

 74. Obudził mnie Pan, Panie Gajowy..
  To głos Pan swoją rację.ja będę wykazywał swoją.Nie przekonamy się nawzajem.
  Ile razy mam pisać, że cenie materialne osiągnięcia PRL ale nie etyczne, bo podczas PRL doszło do wymiany elity za żydowską, destrukcji Prawa Naturalnego poprzez dawanie ogarka diabłu.

 75. Przecież Boydar z Panem się nie zgadza albo zgadza I to podwójnie.. po chechlacku..No kto z Panem się zgadza Panie Gajowy, Pan Troll.., Nawet Zbyszko w wierszach napisał prawdę przeciwko Pana utopii widzenia.I Pan mi zarzuca brak realizmu…?

 76. Są Gajowicze którzy potęgują Panu że PRL osiągnięcia miał u ja Panu potakuje I tego się trzymajmy by nie wyzywać się od Hojii..

 77. Razy Rider, dziękuję Panu.
  Tak, PRL był etapem, Pan to rozumie ale Pan Gajowy nie rozumie tego I ja to akceptuje ale Gajowy nie może zaakceptować myśli że ma ograniczony umysł w temacie świadomości że PRK był etapem złym dającym pole PRL Bis..co nawet Boydar widzi I opisuje

 78. JA said

  Easy Rider – przepraszam za literowki, pisalem z telefonu komorkowego…

  I co Panie Gajowy, sam jesem w temacie?

  Podygamy, pokopiemy dalej, to okaze sie, ze sam to Pan jest.

  A jak dalej pokopiemy, to moze I na koncu sam Pan przyzna , ze nie mial racji – przeciez nadzieje zawsze trzeba miec :)))
  Ja mam I to bez zartow czy kpin…

 79. Zbyszko said

  Podsumowując, to chyba każdy (albo znakomita większość) zgodzi się z tym, że każdy kto pluje na ten nieprawdopodobnej wartości dorobek naszych ojców i dziadków, nie jest godzien chodzenia po tej ziemi.
  Tamte pokolenia budowały tą naszą Ojczyznę ciężkim wysiłkiem, bez maszyn, sprzętu, elektronarzędzi itd. Rusztowania to były drewniane bale pozbijane deskami, „betoniarki” to duże drewniane płaskie wanny do których wsypywane były składniki i woda a całość mieszana ręcznymi mieszadłami. Ciężki beton i zaprawy murarskie przenoszone były ręcznie wiadrami bo nie były pomp na samochodach i jako osobne urządzenia. Oczywiście nie było betoniarek na samochodach (tzw gruszek), więc cały transport betonu na ławy i kondygnacje realizowany był ręcznie lub przy pomocy prostych urządzeń.
  Cement pakowany był w worki 50-cio kilogramowe (wapno 40kg) i z wagonów na samochody i na plac budowy rozładowywany był ręcznie.

  Komunikacja była dopiero rozbudowywana, więc żeby dojechać do pracy (i do szkoły) ludzi musieli nieraz wstawać o 4-tej (i wcześniej) w nocy i na drogach łapać tzw „okazję”. Inna sprawa, że wtedy kierowcy jeszcze zatrzymywali się i zabierali stojących na drodze na tzw „łebka”.
  Sam będąc młodym nastolatkiem (we wczesnych latach ’70) jechałem nieraz zakładową nysą (którą kierował niewiele starszy kierowca) z Katowic do Warszawy i żeby dojechać tam na 8-mą rano, trzeba było z Katowic wyjechać po 22-iej.
  Przez Częstochowę jechało się ok godziny przez różne ciasne uliczki, mijało się małe chatki, nieraz lepianki a jak rozbudowała się Częstochowa za Gierka to widać obecnie.
  Za Częstochową, na jednopasmowej leśnej drodze widywało się juz pierwszych ludzi oczekujących na „okazję”, by dojechać do pracy a jak niektórzy z nich mówili, za parę godzin przy tej drodze będą czekały ich dzieci na „okazję” dojechania do szkoły.J

  Tak się złożyło, że przez Częstochowę jechałem samochodem dopiero po wielu latach i… przeżyłem nieprawdopodobną niespodziankę, gdy zobaczyłem co ten Gierek zrobił z tym miastem, zresztą nie tylko z tym miastem i nie tylko z miastami…
  Polska pobudowana za Gierka murowanymi domami i zabudowaniami gospodarczymi wieś, dzisiaj stawia Gierkowi pomniki… Szkoda, że wtedy nie stanęli za nim murem…

  KAŻDY KTO PLUJE NA TEN DOROBEK, NIE JEST GODZIEN CHODZENIA PO TEJ ZIEMI!
  Tej Polski w PRL-u nie wybudowała komuna, tylko zwykli z krwi i kości Polacy, tacy jak np śp Albin Siwak z którego żeśmy się śmieli razem z ówczesnymi „inteligentami” – wichrzycielami (jak ich nazywał Gierek0 którzy pluli, na ten dorobek „inteligentnie” wyśmiewając się z niego i z tych ciężko pracujących ludzi. Niektórzy z nich wynoszeni są na piedestał do dzisiaj. Tutaj mamy próbkę tej ynteligencji :

  Jak my ówcześnie młodzi ludzie mogli pozwolić tak sobą manipulować i w końcu tak tragicznie nabrać się na tą grafomanię i pornografię literacką!!!!!!
  Przecież te całe kabareciarzyny, to jak dzisiaj widać, było zwykłe pisarzyny, sztucznie wynoszone telewizją na piedestał a właśnie próba czasu, historia pokazała ich wartość …. te nazwiska warto zapamiętać

  Tutaj można zobaczyć jak historia, próba czasu rozprawiła się z jednym z tych ówczesnych wichrzycieli :

 80. Marucha said

  Re 78:
  Ty debilu, wystarczy że ktoś znajdzie u ciebie jakiekolwiek slowo, które nie jest kłamstwem, to już uważasz że stoi za tobą?

  Re 79:
  Dziękuję, Panie Zbyszku, za to, że napisał Pan to, co ja powinienem napisać – ale już jestem na tym etapie, że zamiast dyskutować wolałbym walnąć w leb bejsbolówą.

 81. Zbyszko said

  Marucha @80 dziękuję, robię co mogę. Sam pracowałem na tzw wielkich budowach i nikt mi nie wciśnie kitu, że to był (i jest, bo te obiekty pracują do dzisiaj, tylko ta tzw wartość dodana już nie finansuje tych różnorakich bogatych misji państwa wobec narodu, tylko idzie już teraz do prywatnych kieszeni) jakiś komunistyczny szajs.

  Ja trzymam się jakoś jeszcze nerwowo z całą pewnością dzięki zbliżeniu się do Pana Boga (nie tego neokatechumenalnego), bo kiedyś byłem daleko od Niego, niestety także już wtedy, gdy Aggiornamento i Neokatechumenat wypędziły z ziemi polskiej opiekę Ducha Św i naród zgłupiał do reszty.
  Robotnicy, chłopi ta tzw klasa robotnicza, którą Pan Bóg wywyższył milionami awansów społecznych, odwróciła się od Niego plecami i poszła za tymi ynteligenckimi wichrzycielami i… milionami odeszła w pogardzie do tego Daru Pana Boga, jakim była nasza Ojczyzna po Ślubach Jasnogórskich…

  Ciężko za to płacimy. Nie ma innej rady na nasze ocalenie, jak tylko i wyłącznie masowe modlitwy ekspiacyjne u stóp naszej Królowej.
  Nie pomogą żadne PIS-y PO, Nowoczesne Dobre Zmiany, PSL-e itd…
  Kiedy ten naród zmądrzeje powyrzuca te telewizory i zwróci się po pomoc, jedyną możliwą w tym naszym już beznadziejnym położeniu…

  No cóż Panie Gajowy… musimy się trzymać zdrowo i ciągnąć to ile się tylko da, dla naszych dzieci i wnuków…
  Serdecznie pozdrawiam i proszę się odezwać gdy będzie Pan gdzieś na Podbeskidziu

 82. Marucha said

  Re 81:
  Gdyby polactwo poparło Gierka, dziś Polska byłaby silnym, uprzemysłowionym i ludnym państwem. Mniej uzależnionym od ZSRR (o ile by istniało), niż dzisiaj od byle wypierdka z Unii Europejskiej albo bajzelmamy z USA.

  Ale polactfu było za mało. Chciało wolnego dostępu do pornografii i domów publicznych. Chciało dostępu do błyskotek. A atmosferę umiejętnie nakręcała Wolna Europa…

 83. ad.80. Pan ma tylko inwektywy I klamstwa w zarzutach ze swej zlosci. Pan Zbyszek kolejny raz przyznaje mi racje, bo ja , raz jeszcze napisze, chyba setny raz, ..nie neguje wysilku fizycznego , ktorego owocem byl przemysl, nie neguje wysilku UMYSLOWEGO, ktorego owocem byl przemysl..ale zarzucam zaniedbanie oraz celowa w PRL likwidacje , krok, po kroku DUCHOWOSCI Katolickiej, ktora przyszla of gory, of PZPR w tym Polakow I to tez potwierdza artykul pod ktorym prowadze rozmowe. Bo to ja tylko ja prowadze, a Pan , Panie Gajowy – wyzywa.

  Ja jak zwykle pisze pomiedzy moja praca, wec przepraszam za skokowe krutkie wypowiedzi…,, ktore powinny byc elaborate ktory by ZMIEZDZYL Pana poglad Panie Gajowy.

  Pana NAIWNE „gdyby Gierka poparto..” swiadczy o mojej tezie, ze jest Pan niezdolny rozumiec . Pan sie nie chce zastanowic dlaczego nie poparto, tylko z zalem wypisuje gdybanie, z zalem I zloscia…

 84. Marucha said

  Re 83:
  Jakie KŁAMSTWA, ty chuju? Gdzie skłamałem? To ty nieustannie łżesz i zmyślasz, na każdym kroku, „katoliczniku”.
  A poza tym stul pysk. STUL PYSK!
  Ty nie jesteś raczej łajdakiem. Ty jesteś ujemnym geniuszem kretynizmu. Jeszcze kogoś takiego w życiu nie spotkałem.

 85. Marucha said

  Ad 84:
  Pokaż mi, kretynie, gdzie skłamałem,
  Jeśli tego nie zrobisz – to żegnaj.

 86. Troll Polonii said

  Tego idioty- przebieranca maja juz dosc i na innych blogach.
  Lepiej wrocilby do szkoly i nauczyl sie ortografii.

  Czego jeszcze chce mnie idiota nauczyc?
  Ze do komunii czy bierzmowania, czy nawet nauk przedslubnych mozna bylo w PRL- sobie pojsc bez znajomosci religii?
  W PRLu nie bylo przymusu religii. Jak ktos chcial miec slub swiecki – to mial – i to nawet uroczysty- slub swiecki.

  Ergo:
  Do komunii i slubu przystepowaly tylko osoby wierzace i praktykujace czego podstawowym elementem bylo religijne przygotowanie, a mianowicie religia.

  Stulte Stude!
  (ucz sie glupcze!)

 87. 1. Klamstwem jest, ze jestem ..hojem
  2. Klamstwem jest, ze jestem katolicznikiem, ze jestem chory psychicznie… ( jak sie wyzywa, to raczej dopasowuje sie do faktow wyzwiska a nie do emocji..)
  2.a, ze nie potrafie ocenic rzeczywistosci w PRL a przeciez sam SP Siwak w ksiazkach potwierdza to co podnosze…a bylo rzeczywistoscia PRL
  3. Klamstwem jest, ze Gajowicze totalnie sa po Pana stronie, co mi Pan zarzucil, bo np Easy Rider ..czy Boydar wskazal na punkt, ktory ja podnosze spokojnie jako temat rozmowy a Pan mnie kasuje inwektywami oraz kolejnym klamliwym zarzutem, ze ja w zawzietosci nie widze ogromnego wysilku I dobra jakie zostalo zbudowane I oferowane w PRL

  A poza tym, tylko winny sie tlumaczy. Rob czlowieku co chcesz. Nie raz w przeszlosci mielismy te same sytuacje, ktore konczyly sie wyzwiskami, wylewaniem sciekow na moja glowe.

  Pan mowi na czarne biale a na biale czarne. PRL byl narzuconym systemem polityczno-panstwowym, do ktorego dolaczyli sila czy wlasna wola Polacy w szczegolnosci do PZPR I skonczylo sie szambem PRL BIS a wina tego/przyczyna nie jest rozwazana nigdzie , bo to taboo, gdzie obowiazuje jedyna PRAWDA, ktora Pan glosi. Prawda, ktora zaslepia wszystkich nas I uniemozliwia skuteczne dzialanie obronne.

  Nie jestem hojem
  Nie jestem Katolicznikiem
  Nie jestem psychicznie chory
  Umiem oceniac rzeczywistosc I jej dochodzic/dochodzic Prawdy.

 88. Marucha said

  Re 86
  Pies trącał jego ortografię.
  Gorzej, że sobie zmyśla, jak to było w PRL-u (o którym nic nie wie) i podaje to jako fakty. A gdy się mu wytknie pisanie bredni, to NIGDY nie odpowie, tylko jęczy, że go nikt nie lubi i nie ceni i zmienia temat.

  Jeszcze za wcześnie…
  Jeszcze żyją ludzie pamiętający PRL, jego cienie i blaski. Jeszcze pamiętają, że nie czołgaliśmy się przed byle żydowskim wypierdkiem. Że nie baliśmy się o Ziemie Zachodnie. Że rodziło się wiele dzieci. Że zbudowano to, co potem w „wolnej Polsce” paserzy wyprzedali za bazcen.

 89. Marucha said

  Re 87:
  To nie są „kłamstwa”, chuju. To są POGLĄDY na ciebie i twoje chore wyobrażenia.
  Bo jesteś kłamcą, konfabulatorem.
  Rozbijasz gajówkę.

 90. Wiezc prosze wypunktowac moje klamstwa.
  Jak Pan tego nie zrobi, to to co Pan na mnie rzucil inwektywami padnie na Pana.

  ———–
  Bezczelność tego idioty prekracza wszelkie granice.
  I ja, i Troll, i inni WIELOKROTNIE punktowali jego brednie.
  Gdy JO/JA/… etc pojawia się na forum, prędzej czy później dochodzi do awantur i niesposób normalnie dysktuować.
  Dość tego.
  Admin

 91. AniaK said

  Re89:
  Nie chcę się wtrącać, ale chociaż w Wielkim Tygodniu pan Gajowy mógłby zrezygnować z tych „chujów” i „kretynów”

  ——
  Mógłbym. Ale w zderzeniu z monuumentalną głupotą okazuje się to trudne. Grzech na moją głowę.
  Admin

 92. Listwa said

  Demoralizacja była po zamachu majowym, wielu masonów było w rządzie. . Była w czasie wojny i po wojnie. Jest teraz i będzie do końca świata.
  Bierut chodził w procesjach w Boże Ciało , a za chwilę zamknął kard . Wyszyskiego w więzieniu.

  Były w PRL plusy i minusy. Ale za PRL Polski naród miał sposobność trwać i się rozwijać z zachowaniem swej tożsamości. Teraz tego elementu zaczyna brakowąć coraz wyraźniej. Dlatego trzeba było trzymać sie Gierka i tamtej koncepcji polityczno-gospodarczej, która także była efektem długiego procesu. Negowanie pozytywów jest głupotą, a było tam wiele pozytywów nie tylko w sferze gospodarczej.

  A że Polacy zamiast sie uczyć to pili wódę, nie próbowali odnaleźć sie w konkretnej sytuacji tylko słuchali Wolnej Europy, to jest jak jest.

  Teraz trzeba powrócić do czystego katolicyzmu, bo on zapewni rozum.. Bo rozum to zdolnosć poruszania sie w faktach, teoriach, czynnikach oraz odnajdowanie odpowiednich ścieżek i rozwiązań. Katolicyzm, w ty, Pismo św Starego i Nowego Testamentu uczy rozumu i rozumowania w oparciu o logike. A przede wszystkim uczy że rozum to dar.
  Każdy katolik otrzyma dar rozumu jeśli trochę sie postara o to.

  Bez rozumu i rozumowoania nie ma żadnych szans. Nieprzypadkowo ludzie odchodzacy od katolicyzmu oryginalnego gadają i robią głupoty, niekiedy tragiczne.

 93. Troll Polonii said

  87
  Wspolne dzialanie

  Najbardziej podejrzane jest to, ze pyskujesz na PZPR a ….nie pisniesz ani slowa o ubeckiej rewolucji, ktora to UBecja walczyla wsciekle z PZPR.
  I teraz juz wszysko jasne!

  A jakbys byl wierzacym – tobys tak nie zmyslal, ze w PRL nie bylo religii. Przeciez to latwo sprawdzic!

  Ja juz zaraz po wojne chodzilem w Swidnicy do przedszkola Siostr Urszulanek.
  I w szkole podstawowej nr. 16 we Wroclawiu mialem religie. W szkole!!
  I bylem do I-ej Komunii Sw. w Kaplicy sw. Klemensa we Wroclawiu na Grabiszynku.
  A byl rok 1953!
  I mialem religie w liceum, juz w Krakowie – choc przyznaje, ze byla z przerwami, bo raz bylo zezwolenie na lekcje religii na terenie szkoly, a w inne lata trzeba bylo chodzic na religie do kosciola.
  Ja chodzilem do oo. Cystersow: na religie, na msze i na pasterke..
  Ci zakonnicy, ktorzy prowadzili lekcje religii, udzielali slubow i ktorzy chrzcili mi dzieci – powinni ci nogi z dupy powyrywac za twoje brednie i obrazanie Kosciola, ktory dbal o wychowanie religijne dzieci i mlodziezy. Sto razy lepiej niz teraz! Nikt nam nie kazal sie modlic za Izrael!

  Cale studia na UJ chodzilem na msze do Sw. Anny w Krakowie ( przy ulicy sw. Anny-nikt nigdy nie zmienil nazwy tej ulicy) gdzie przez cale moje studia byla w kazda niedziele o godz. 11tej msza dla studentow.
  Razem z nami bywali na mszy i pracownicy naukowi nie tylko UJ ale i AM i WSP, Politechniki, z tego co ja wiem osobiscie, bo w Krakowie zarowno studenci jak i pracownicy uczelni sie dobrze znali – nie tylko z kawiarni.. z uroczystosci koscielnych tez.(np. Rekawka, Boze Cialo,czy np. KIK (Klub Inteligencji katolickiej przy ul Siennej 6.)
  Byly kluby i uroczystosci akademickie, obchodzilismy uroczyscie np. czyjas obrone pracy magisterskiej czy doktorskiej u „Wierzynka” czy w Jaszczurach; byla ogolna fraternizacja w czasie Juwenaliow..

  Ty nieuku
  Ty ignorancie
  Ty klamco

  Mam sie przed toba tlumaczyc, ze chodzilem na religie i do kosciola ???

 94. Marucha said

  Re 93:
  Pamiętam, że gdy po szkole podstawowej wybieraliśmy sobie liceum (były tam ezgaminy wstępne!), to kilka koleżanek poszło do szkoły prowadzonej przez siostry zakonne. Niestety nie pamiętam, z jakiego zakonu. To było dawno…

  Z tym kretynem i łgarzem JO nie ma co dyskutować. Moja cierpliwość ma swoje granice. Już go nie ma wśród nas. Zapewne swoim katolickim obyczajem zacznie mi obrabiać dupę na swoich stronach i gdzie tam jeszcze się na nim nie poznali.

 95. NICK said

  Słusznie.
  Amen.
  To nawet nie manipulant. To prymityw tworzący własną/swoją sektę wykorzystującą Wiarę Prawdziwą.

  Jest Wielki Tydzień.

 96. Marucha said

  Re 92:
  Jasne, że w PRL było wiele minusów.
  I dlatego należy twerdzić, że PRL nie był Polską i wszystkie międzynarodowe umowy, jakie zawarł PRL są nieważne,
  Chodźcie, bracia zza Odry, bierzcie co wasze – Poznań, Wrocław, Olsztyn, Katowice, Opole…

 97. AniaK said

  Zamiast tak likwidować ten socjalizm którego już dawno nie ma, nie lepiej trochę odciążyć kobiety i zająć się przedświątecznymi porządkami?

  ——
  🙂
  Admin

 98. Troll Polonii said

  93
  Marucha
  W Krakowie byla dziewczeca szkola u siostr Prezentek, a dla chlopcow u oo. Pijarow.
  Jednym z moich nauczycieli w liceum byl absolwent szkoly oo. Pijarow.

 99. Wieloimienny said

  Podczas gdy w latach 60 – 90 do państw Europy zachodniej zaczęły napływać pierwsze czarnuchy i muzułmańce PRL była homogeniczna bez nich i nawały ukrów (te ukry co już były siedziały cicho). Jedyny problem stanowiły zakamuflowane żydole, które tą PRL zwinęły jak perski dywan!

 100. Marucha said

  Re 98:
  W Warszawie też były. Oczywiście dużo mniej, niż przed wojną. Ale były.

  A komunistyczny rząd uratował zadłużony KUL (wtedy jeszcze był katolicki…) od bankructwa. Chodziło o dużą wówczas sumę, bodaj 5 milionów.

 101. Troll Polonii said

  99
  Nie pamietam, kto to powiedzial:
  Wladza komunistyczna wyksztalcila narod – demokratyczna juz tego bledu nie popelni.

  Rzeczywiscie, jakos sie rozsypujemy jako narod.
  I tylko sprytnie urzadzily sie dzieci komunistow w Polsce ..po-komunistycznnej.

 102. NICK said

  Trollu.
  Pan wie.
  Dzieci komunistów.
  Czyli anglo-sasko-szkopo-syjono-chazaro-bergolniętych-kropka i trzykropek.
  Swołocz.

 103. Boydar said

  Przypomniał misię „skecz” z lat młodości

  … ty chuju !
  – co ? ja chuju ? ty nawet chujem nie jesteś !
  – co ? ja nawet chujem nie jestem ?!?!? …

 104. ami said

  Z niewolnika nie ma wydajnego robotnika, tak jak z brudnej szmaty PRL nie ma czystej, bez wyprania z brudu. A tego brudu nie da sie wyprać, bo to krew z krwi polskiej ziemi. Na tyle inteligentni ludzie, etatowcy występujący permanentnie z prowadzącymi powinni to ogarniac. Krew za krew. Inaczej to żydowska hucpa.

  ———–
  O jaki „brud” Panu Szanownemu chodzi?
  Bo Polskę już dość dokładnie wyprano z dziedzictwa PRL: praktycznie zlikwidowano gospodarkę, pozamykano szkoły, domy kultury, biblioteki, oddano banki w obce ręce, oddano media w obce ręce… co jeszcze zostało?
  Admin

 105. Zbyszko said

  Szanowny Panie Gajowy… szkoda Pana nerwów. Pan jest jeden a płatnych trolli nasyłanych do rozwalenia dyskusji jest cała chmara. Pies ich trącał.. TAM dostaną swojego „denara” za niszczenie Królestwa Matki Boskiej Królowej Polski którego PRL był chyba najlepszym okresem po tym o którym Matka Boska mówiła, że „synowie tej ziemi Ją szczególnie umiłowali” (patrząc na wywyższenie poniżanych przez całe wieki chłopów i ich potomnych)…
  Cały problem w tym, co ci wywyższeni chłopi z tą wielką łaską zrobili… z dumą posyłając znajomym w Polsce, swoje zdjęcia z pobytu w europejskich dzielnicach czerwonych latarni… do tego sprowadzili tą daną im wolność…
  Ale żyjemy w Czasach Ostatecznych, co chyba widać gołym okiem i Ks Natanek (ok 60 lat) ma zapowiedziane, że doczeka nowego, odnowionego Kościoła a więc i świata…
  Trolle, jak widać, nawet o tym nie chcą myśleć. Nie chcą, to nie…
  Pozdrawiam serdecznie

 106. Boydar said

  „… co jeszcze zostało? …” – Pan Gajowy

  Pan wie, co zostało; nadzieja. I dobrze Pan wie również, że ona też musi umrzeć. I wtedy się dopiero okaże, kto z nas w co gra. Wyobrażam sobie, że Wielki Krupier ręce urobi do łokci. Ale jemu tylko kolana się nie zginają, z pewnością da radę.

 107. Marucha said

  Re 106:
  Nadzieja… pewnie do końca ją mieli pasazerowie Titanica…

 108. Boydar said

  „… niech sobie Państwo raczą pomyśleć, zrobiona była zez lodu …”

  .https://www.youtube.com/watch?v=udkRfZtprMo

  Zupełnie jak Zimny Czekista 🙂

  „… bardzo nam przykro i szkoda …”

Sorry, the comment form is closed at this time.