Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  katolik o Pożegnanie Filozofa
  bryś o „Wyszczepianie”. Czy mamy stat…
  Anucha o Wolne tematy (5 – 2…
  osoba prywatna o Wolne tematy (5 – 2…
  jasiek z toronto o „Wyszczepianie”. Czy mamy stat…
  Boydar o Wolne tematy (5 – 2…
  Boydar o Rewolucja w Kościele trwa. Pap…
  osoba prywatna o Wolne tematy (5 – 2…
  Boydar o Rewolucja w Kościele trwa. Pap…
  Lily o „Wyszczepianie”. Czy mamy stat…
  Anucha o Wolne tematy (5 – 2…
  gd-ap o Życie ludzkie rozwija się w…
  gd-ap o Życie ludzkie rozwija się w…
  Boydar o Rewolucja w Kościele trwa. Pap…
  NICK o Zacharowa: To już rutyna, że U…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 532 obserwujących.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Czy Niemcy za nią zpłacą?

Posted by Marucha w dniu 2019-04-17 (Środa)

Pałac Saski w Warszawie, jak wiele innych zabytków w Polsce, został przez Niemców zniszczony podczas wojny. „Bild” pisze o nieoficjalnych sugestiach strony polskiej, by Berlin zapłacił za odbudowę historycznego obiektu.  [Już lecą w te pędy… – admin]


Jak wynika z projektu raportu grupy posłów PiS Niemcy są winni Polsce za straty wojenne 900 mld dolarów. Warto również dodać, że podczas okupacji niemieckiej zginął co szósty mieszkaniec Polski.

Odszkodowanie dla Polski

Jak podaje Dirk Mueller-Thederan w wydaniu internetowym Bilda; „Niemcy skonstruowali, Niemcy potem zniszczyli. Być może teraz Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie – blisko 75 lat po niszczycielskiej orgii zorganizowanej przez niemiecki Wehrmacht w stolicy Polski”.

Jak wyjaśnia autor, Polska chce, aby pałac z początków XVIII wieku został odbudowany, nie wiadomo jednak, kto miałby sfinansować ten kosztowny projekt. „Polska ma nadzieję, że planowaną budowlę, w której ma się pomieścić siedziba Senatu, sfinansują w ramach zadośćuczynienia Niemcy”. Jak podkreśla Mueller-Thederan póki co nie wiadomo, czy i kiedy władze w Warszawie zwrócą się z taką propozycją do strony niemieckiej.

Niemieckie zbrodnie i wypowiedź Dudy

W artykule autor zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent przy okazji uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości mówił o konieczności odbudowy Pałacu Saskiego jako „integralnej części narodowej spuścizny”. Skierowane do prezydenta Dudy przez redakcję „Bilda” pytanie, czy życzyłby sobie „niemieckiego finansowego wsparcia” pozostało bez odpowiedzi.

W wywiadzie udzielonym w październiku ubiegłego roku „Bild am Sonntag” prezydent powiedział, że uważa reparacje wojenne za sprawę nadal niezałatwioną. Powołując się na platformę internetową w Polityce, Mueller-Thederan pisze, że koszt odbudowy Pałacu Saskiego szacowany jest na 700 mln złotych, czyli 165 mln euro. Bild zwraca uwagę i przypomina również o zbrodniach i zniszczeniach dokonanych przez Niemców w Polsce. Podkreśla także, że co szósty mieszkaniec 35-milionowej Polski zginął podczas niemieckiej okupacji.

A co na to partia rządząca?

Z projektu raportu sporządzonego przez grupę posłów PiS wynika, iż chodzi o kwotę 900 mld dolarów amerykańskich. Wysunięcie formalnych roszczeń zależy od wyniku wyborów parlamentarnych na jesieni 2019 roku. Mueller-Thederan przypomina, że podczas konferencji “Sto lat niemieckiej polityki wobec Polski” na jesieni ubiegłego roku w Berlinie „mówiono” o tym, że niemiecki wkład w odbudowę Pałacu Saskiego mógłby złagodzić emocjonalną dyskusję o odszkodowaniach wojennych. Poniesione koszty na budowę Pałacu można by odliczyć od reparacji, które nacjonalistyczno-konserwatywny rząd Polski chciałby domagać się od Niemiec za szkody wojenne.

Bild przedstawia również stanowisko partii rządzącej. Została przytoczona wypowiedź jednego z posłów PiS. Oto wypowiedź posła Andrzeja Melaka: „Niemieccy okupanci zniszczyli podczas II wojny światowej niemal całe miasto. Pokrycie szkód, a tym samym kosztów odbudowy Pałacu, przez niemiecki rząd i kraj związkowy Saksonia byłoby wspaniałym gestem”. [Gestem??? Gestem??? To powinien być ich psi obowiązek – admin]

Według Bilda władze Saksonii odmówiły udziału w projekcie. Jak oznajmił anonimowy przedstawiciel władz saksońskich telewizji MDR; nic o tym nie wiemy, nie możemy poza tym wspierać takich projektów za granicą. Jak dodaje również Mueler-Thederan w Bildzie stronie polskiej nie pozostaje nic innego, jak rozgrywanie „wybuchowej karty”, jaką są reparacje, w stolicy Niemiec Berlinie.

https://parezja.pl

Komentarze 22 do “Odbudowa Pałacu Saskiego. Czy Niemcy za nią zpłacą?”

 1. Piotr Podgórni said

  Sasowie a potem Poniatowski to byli masoni, których staraniem było doprowadzić do upadku i likwidacji Rzeczypospolitej. Odbudowa Pałacu Saskiego to postawienie pomnika tym, którzy od trzystu lat niszczą Polskę. Na taki pomnik to sądzę, że Niemcy sypną groszem a przy okazji banderowiec Duda będzie się mógł wykazać jakim jest „patriotą”. Jak ten opętaniec hanukowy coś powie to należy się 100 razy zastanowić, gdzie tu podstęp.

 2. NICK said

  TAK. P. Piotrze.
  Tyle.

 3. abcdef said

  Ja i mój niemiecki przyjaciel mamy kłopoty z takimi sprawami. Jego dziadek był generałem w łączności i jako jeden z ostatnich wyleciał samolotem spod Stalingradu, aby przekonać Hitlera, że odwrót jest konieczny aby nie zgubić armii Paulusa.

  Kiedy pokazuję mu zdjęcia barbarzyńsko zniszczonej Warszawy, on pokazuje mi zdjęcia barbarzyńsko zniszczonego Drezna.

  Nie ma kłótni –po prostu świadomość, że tak było, że wiemy o tym i pamiętamy.

  Idealnie byłoby gdyby rząd Niemiec sam zaproponował odbudowę pałacu.

  Wydaje mi się jednak, że rząd „niemiecki” jest taki sam jak rząd „polski,” „brytyjski,” i dopóki nie rozwiążemy, w Europie, tego elementarnego problemu nie rozwiążemy tego typu problemów.

  Taka była konkluzja moja i mojego niemieckiego przyjaciela.

  —————-
  Zburzenie Drezna nie było konieczne z punktu widzenia militarnego. Ale… to oni zaczęli.
  Admin

 4. Jack Ravenno said

  Szanowny Adminie – pytanie – Kim są ONI? Czyżby w Dreźnie mieli swoje Obergetto?

 5. Dziadzius said

  @1,Piotr Podgórni said….
  My w Polsce jakos mamy dziwne patrzenie co do pomnikow, do palacow, do ogrodow, do rzezb, a szczegolnie jak one nie sa zbudowane przez nas. Wiec jezeli by taka rzeba jak „Pieta ” byla wyrzezbiona przez zyda czy masona to co ONA nie ma juz zadnej wartosci artystsznej. Zupelnie jak Adolf „Uber alles” .

 6. abcdef said

  @ 3 Admin

  Oczywiście, wiemy o tym: kto inny Drezno, kto inny Warszawę… I wiemy, kto zaczął ten koszmar, nie mamy złudzeń. Mój przyjaciel powiedział mi, że odetchnął, kiedy dowiedział się, że jego dziadek służył w łączności.

  Co chciałem powiedzieć i chyba mi się nie udało, to to, jak skomplikowane są tego typu sprawy między późniejszymi pokoleniami. I dlatego sprawy te powinny być rozwiązywane przez myślących politków.

  Ale nie ma takich. Ja ich nie widzę.

  Peace.

  ———–
  Udalo się Panu.
  Admin

 7. Alina said

  Jak mowa o Auguscie II Mocnym, to jego udaną elekcję w 1697 roku załatwił w Warszawie żydowski cudotwórca Issachar Berend Lehmann

  Pewnie ten pałac będzie siedzibą Bnai Brith.

 8. ciul -ciul said

  odbudowa tego polacu bylaby nie rekompensata za strate wojenna, ani pomnikem niemieckiej okupacji, bylaby wyrzaem przyjazni, a piekny palac by zwrocil Warszawie utracony urok. To byla piekna architektura, w przeciwienstwie do nowczesnych klockow.

  Skruchy.
  Do przyjaźni to lata świetlne.
  Admin

 9. ami said

  Najpierw oddajcie Polskę Polakom, to Niemcy potraktują was jak podmiot. Do tego czasu buzia w ciup i do wielkiego brata żyda za wodę – płacić !

 10. RomanK said

  Dokladnie Tak panie ABCDEF…dokladnie…. Ludzie sa…Nie widzi ich pan , bo sa usuwani z publicznego widoku…..ale dlatego wlasnie nie sa politykami:-)))
  A ich miejsca wypelniaja imposterzy….
  Jak obiecali Kaczynscy bracia w Lozy Polin….nie moga pelnic roli politykow tzw wykluczeni calkowicie….czasmi mozna dopuscic wykluczonych czesciowo…ale nei wolno dopuscic aby zebrali sienad urna. PO to tworzy sie przy okazjji tzw wyborow rozne efemerydy tzw etatowych wykluczonych czesciowo…jak nie przymierzajac rozne konfederastie….

 11. Piotr Podgórni said

  Panie Diadziuś. Obcy to niech nam już nic nie budują, kiedyś to nam pobudowali obozy koncentracyjne. Jakoś nie mam przekonania do ich walorów architektonicznych. Masoni wybudowali z naszych podatków świątynię szatanowi, światynię Opatrzności – tam gdzie jest pycha i pogarda nie ma piękna.

 12. Sarmata said

  Tak, tak, Niemiec zapłaci „cynamonem z gaci” – jak mawiał moja Babcia Władysława ur. w 1896 roku.

 13. ciul -ciul said

  gdyby Palac byl odbudowany, obojetnie przez kogo, co sie stanie z Grobem Nieznanego Zolnierza, ktoru byc czescia kolumnady palacowej?

 14. Zdziwiony said

  Taka refleksja mi się nasunęła w związku ze zniszczoną o pomstę wołającą do Nieba Katedrą Notre-Dame.

  Powinni odbudować sobór Aleksandra Newskiego w Warszawie tak samo jak i pałac Saski. Bez wątpienia stolica zyskała by na tym wizualnie. Mam nadzieję ,że odbudują”.

  Zniszczenie chrześcijańskiej świątyni w chrześcijańskim państwie, nie tylko nie obciążonym wojującym ateizmem, jak miało to miejsce w ZSRR, ale i deklarującym swoje oddanie chrześcijańskim ideałom. Stefan Żeromski i inni uważali zniszczenie soboru za barbarzyńską akcję.

  Oto np. co mówił w senacie latem 1924 roku prawosławny senator Bogdanowicz: – Wystarczy pójść na Plac Saski i popatrzeć na odarte kopuły na wpół zniszczonego soboru. Tylko nie mówcie panowie, że on musiał być zniszczony jako pomnik niewoli. Powiedziałbym, że dopóki on stoi, jest najlepszym pomnikiem dla przyszłych pokoleń, uczącym je, jak można szanować i strzec swojej ojczyzny, rozebrany będzie haniebnym pomnikiem nietolerancji i szowinizmu! Nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że w tym soborze są wybitne dzieła sztuki, w które włożono wiele duchowych sił najlepszych synów sąsiedniego narodu – i ci, którzy tworzyli te dzieła sztuki, nie myśleli o żadnej polityce. Polski naród czuje to, a także poważne skutki takiego postępowania i już tworzy swoją legendę dotyczącą zniszczenia soboru… Ale naszych politykierów to w żaden sposób nie porusza. A przecież przyjeżdżają cudzoziemcy – Anglicy, Amerykanie – patrzą na to ze zdziwieniem, fotografują, a fotografie rozpowszechniają po całym świecie, naturalnie razem z opinią o polskiej kulturze i cywilizacji.

  Prawosławny katedralny sobór w Warszawie stał się niemal pierwszą w Europie w XX wieku chrześcijańską świątynią, startą z powierzchni ziemi na mocy decyzji władz. Nawet w ZSRR wysadzenie cerkwi Chrystusa Zbawiciela nastąpiło dopiero w 1931 roku.

  Do 1926 roku po soborze nie zostało ani śladu.

  Kolumny, wykonane z nefrytu, pochodzą z soboru Aleksandra Newskiego, który znajdował się na placu Saskim w Warszawie.

 15. Dinozaur said

  Sp. Tatuś Dinozaura studiował w Warszawie w początku lat 20-tych i był świadkiem rozbiórki b.
  Soboru . Zresztą też cerkwi na Placu Litewskim w Lublinie. Uważał to za przynoszące nieszczęście barbarzyństwo . Nie wiem , czy znał przepowiednię Ojca Jana Kronsztackiego …
  Wesołych Swiąt !

 16. NICK said

  Dinozaur.
  Masz obowiązek.
  Dawać świadectwa.
  Obowiązek.

  Niech wiele Dobra po Nas zostanie.
  HUK.

 17. JerzyS said

  Zdziwiony said
  2019-04-18 (Czwartek) @ 15:20:29

  Taka refleksja mi się nasunęła w związku ze zniszczoną o pomstę wołającą do Nieba Katedrą Notre-Dame.

  Powinni odbudować sobór Aleksandra Newskiego w Warszawie tak samo jak i pałac Saski. Bez wątpienia stolica zyskała by na tym wizualnie. Mam nadzieję ,że odbudują”.

  Zniszczenie chrześcijańskiej świątyni w chrześcijańskim państwie, nie tylko nie obciążonym wojującym ateizmem, jak miało to miejsce w ZSRR, ale i deklarującym swoje oddanie chrześcijańskim ideałom. Stefan Żeromski i inni uważali zniszczenie soboru za barbarzyńską akcję.
  =====================================

  Piszę o tym od lat bez skutku.

  Tu KrK miał w tym swój pokaźny udział
  i to KrK powinien Panu Bogu,
  odbudować sobór Aleksandra Newskiego w Warszawie.

  Historycy powinni ujawnić i nagłośnić nazwiska barbarzyńców winnych tej zbrodni!

 18. JerzyS said

  Pytanie:
  ” Prezydent przy okazji uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości
  mówił o konieczności odbudowy Pałacu Saskiego jako „integralnej części narodowej spuścizny”.
  Skierowane do prezydenta Dudy przez redakcję „Bilda”
  pytanie, czy życzyłby sobie „niemieckiego finansowego wsparcia” pozostało bez odpowiedzi.”

  Tu nie życzymy sobie „niemieckiego finansowego wsparcia”,
  tylko niemieckiego zadośćuczynienia!

 19. Boydar said

  Obie główne loże doszły do konsensusu w tej (17) sprawie, uzyskały też pełne poparcie rabinatu.

  Nach.uj tu jakieś nazwiska. Chcesz Pan truchła z grobów wyciągać ? Jak za kontrrewolucji „francuskiej” ?

  Ich następcy żyją i mają się doskonale, po rozumie to trzeba się nimi zająć. Jak już kilkakrotnie sugerował Nasz Gospodarz, w pierwszej kolejności neutralizować należy wściekłe bydle które na ciebie leci; potem dopiero rozejrzeć się uważnie kto je poszczuł.

 20. Marucha said

  Re 17:
  Warszawie już nic nie pomoże prócz bomby atomowej.
  Zniszczono całą tkankę tego miasta, z takim trudem i pietyzmem odbudowanego po wojnie.
  Zrobiono z niego żydowski Manhattan dla ubogich.
  Oczywiście podoba się to kalekom umysłowym…

 21. revers said

  bingo!

  jeszcze tylko swiaatyni szatana brakuje, jak to maja sie dobrze nowo budowane swiatynie szatana w stanach lub wymiana na synagogii, plus centra handlowe.

 22. Kar said

  re:20/Gajowy

  ..to jest taki „zmodifikowany” architektoniczny motyw dekoracyjny. Sam spedzilem mase godzin nad konstrukcja nowoczesnych szkol, bankow, uniwersytetow. Inwestorom zalezy na szybkim, tanim zbudowaniu obrzydliwej malizny architektonicznej. W Kanadzie takie cuda sa obliczne na pare lat egzystencji. Pozniej przychodzi spych i obraca sie wszystko w pare bezuzytecznych desek..Sami ludzie chca taniego komercyjnego blichtru.., wiec masz cialo cos chcialo

Sorry, the comment form is closed at this time.