Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  novick o Wolne tematy (53 – …
  bryś o Obywatele w obronie radcy praw…
  stupaszczy o Obywatele w obronie radcy praw…
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  Sebastian o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  MatkaPolka o Traditionis Custodes
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 549 obserwujących.

“Pod względem wojskowym Rosja może swobodnie przeprowadzić operację przeciwko Polsce” – z prof. Andrzejem Zapałowskim rozmawiają P. Bała i A. Wielomski.

Posted by Marucha w dniu 2019-04-18 (Czwartek)

Panie Profesorze, w swojej publicystyce bardzo wiele miejsca poświęca Pan Ukrainie, na której odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Jakie są Pana przewidywania co do rozwoju sytuacji nad Dnieprem, te krótkookresowe i długookresowe?

W najbliższym głosowaniu (II tura wyborów prezydenckich) logika podpowiada, iż wygra Wołodymyr Zełenski, gdyż w I turze otrzymał 30 procent głosów, a kandydaci odbierani powszechnie na Ukrainie jako prorosyjscy otrzymali ponad 15 procent, więc ten elektorat nie zagłosuje na osobę identyfikującą się z ideologią ukraińskiego nacjonalizmu, czyli na obecnego prezydenta.

Nie wykluczam, iż może nastąpić próba ze strony Poroszenki dokonania bezpardonowego fałszerstwa wyborów.

Gdyby do tego doszło decyzja kto utrzyma władzę będzie należała od postawy resortów siłowych, czyli za kim one się opowiedzą i czy potrafią „spacyfikować” protesty. Fałszerstwo wyborów przez Poroszenkę doprowadzi jednak do pogłębienia destabilizacji Ukrainy i zapewne do podziałów w samej armii. Na chwilę obecną opcji prorosyjskiej na Ukrainie brak jeszcze wystarczającej pewności, aby przejść do konfrontacji i tutaj rozstrzygające będą jesienne wybory parlamentarne.

Przez ostatnie kilka lat społeczeństwo wschodnich i południowych regionów „przyczaiło się” i nie stawiało wprost oporu, nawet w przypadku wymuszania jednoczenia cerkwi prawosławnych przez państwo. Jestem pewien, iż jeżeli nie dojdzie do porozumienia Stanów Zjednoczonych z Rosją jesienią tego roku, to rozpocznie się proces defragmentacji tego państwa. W dłuższej perspektywie może to dryfować w kierunku upodmiotawiania kilku obszarów quasi państwowych na obszarze dzisiejszej Ukrainy. Oczywiście nie mam na myśli tylko obecnych republik donbaskich.

Tzw. mainstream i wiodące media przedstawiają Federację Rosyjską jako państwo agresywne i mające złe intencje wobec regionu Europy Środkowej. Czy dominacja gospodarcza a nawet militarna Moskwy jest możliwa w Europie Środkowej? Jak ocenia Pan realność zagrożenia ze strony Rosji?

Jeżeli ktoś mówi o zagrożeniu rosyjskim to zawsze należy zadać sobie pytanie o celowość i możliwości takich działań. Moim zdaniem Rosja w perspektywie kilku najbliższych lat musi skoncentrować się na ustabilizowaniu swoich wpływów w republikach postradzieckich, a następnie przerzucić swoje aktywa operacyjne na kontrolę wschodniej Syberii i rejonu Pacyfiku. To oznacza, iż może się zaangażować militarnie na kierunku europejskim głównie w przypadku konfliktu globalnego.

Oczywiście, pod względem wojskowym może swobodnie przeprowadzić operację przeciwko Polsce. Nie robi tego jednak nawet w odniesieniu do Ukrainy, bo jej nie stać na okupację tak dużego terytorium i wzięcie na siebie odpowiedzialności za utrzymanie 40 mln ludzi tam mieszkających. Tym bardziej nie jest opłacalne atakowanie Polski, gdzie spotkało by się to z powszechnym zbrojnym oporem społecznym i wymuszeniem konfrontacji politycznej, gospodarczej i militarnej z Unią Europejską i NATO.

Oczywiście Moskwa zawsze wyciągnie rękę po wpływy na każdym kierunku, jeżeli odbędzie się to przy niskich kosztach politycznych i gospodarczych, dlatego też Polska powinna mieć własne siły zbrojne o odpowiednim potencjale odstraszania.

Podkarpackie, gdzie Pan mieszka, jest województwem przygranicznym, które zamieszkuje stosunkowo liczna grupa Ukraińców. Jak Pan ocenia ich rolę w życiu regionu? Pytamy o rolę w gospodarce, kulturze jako czynnik polityczny?

Tak naprawdę na Podkarpaciu mieszka zaledwie kilka tysięcy Ukraińców będących obywatelami Polski. Problem polega na czymś innym, a mianowicie przez ostatnie trzydzieści lat do Przemyśla i w jego okolice przesiedliło się kilkadziesiąt rodzin, które posiadały wsparcie finansowe i organizacyjne z zagranicy. Ponadto środowiska te są bardzo mocno przywiązane do ideologii nacjonalizmu ukraińskiego i to one przejęły kierowanie tą wspólnotą narodową w regionie, przy wsparciu części duchowieństwa greckokatolickiego.

Wspomniane środowisko ukraińskie jest wspierane przez instytucje nacjonalistyczne w Kanadzie, USA i na Ukrainie oraz niektóre liberalne media. Obecnie widzimy koncentracje wpływów tej grupy na kilka obszarów działalności gospodarczej w regionie, a mianowicie na handel, usługi czy też takie zawody jak lekarz, prawnik. Politycznie środowisko ukraińskie jest związane z głównie Platformą Obywatelską.

Kandyduje Pan do Europarlamentu z list Konfederacji, gdzie reprezentuje Pan Federację dla Rzeczypospolitej Marka Jakubiaka, jakie stawia Pan sobie cele w EP w przypadku elekcji? Proszę nam również zdradzić swoje przewidywania co do kierunku ewolucji Unii Europejskiej?

Tak, mam poparcie Federacji dla Rzeczypospolitej i licznych organizacji kresowych. Co do moich celów w PE, to przede wszystkim chcę działać wspólnie z posłami z innych krajów na rzecz odbudowy Europy Narodów. Trzeba tu w pierwszej kolejności podjąć się zmiany traktatów europejskich. Wydaje mi się, iż UE zacznie pękać wewnętrznie w pierwszej kolejności na poziomie politycznym, czyli podziału na kraje które będą realizowały politykę USA i te które będą zacieśniać współpracę gospodarczą z Chinami, Rosją i Iranem.

Tak naprawdę decyzja o przyszłości Wspólnoty zapadnie nie w społeczeństwach Europy Środkowej, ale w tzw. starej unii. Polska tutaj musi być na tyle elastyczna, aby zadbać o swoje interesy gospodarcze i polityczne. Nie powinniśmy się przejmować ponad miarę przyszłością UE, bo nie mamy na to istotnego wpływu.

Jest Pan Profesor także jednym z przedstawicieli środowisk potocznie określanych mianem „kresowych”. Przez długi czas kresowiacy byli kojarzeni z PiS. Skąd ta zmiana barw politycznych tego środowiska?

Ruch Kresowy nigdy nie był jednoznacznie określony politycznie. Jest on zorganizowany na zasadzie sieciowej i zadaniowany poprzez cele. Przez lata wielu działaczy zgodnie z deklaracjami PiS-u wierzyło, iż ta formacja polityczna dokona przełomu w kwestii oddania prawdy historycznej i upomni się o materialne upamiętnienie ofiar w państwach, które obecnie posiadają ziemię wschodnie II RP. Tak się nie stało. Ponadto nadal brak należytego wsparcia dla mieszkających tam Polaków, których interesy sprzedaje się na poczet realizacji interesów naszych sojuszników. Dlatego też wiele środowisk kresowych poparło Konfederację, w której wiele podmiotów politycznych czynem a nie tylko deklaratywnie pokazało, iż walczą o nasze cele.

Pańska praca naukowa skupia się na bezpieczeństwie i obronności państwa. Jak Pan ocenia aktualne możliwości obronne RP i stan sił zbrojnych?

Trudno w kilku zadaniach ocenić nasze możliwości obronne. Trzeba pamiętać, iż stutysięczna armia zawodowa w przypadku konfliktu zbrojnego skutecznie może bronić zaledwie kilka procent terytorium Polski. Możliwości mobilizacyjne mamy bardzo ograniczone poprzez zawieszenie obowiązkowej służby wojskowej i brak sprzętu do wyposażania nowych brygad.

Wiele decyzji, które zapadły za rządów PO spowodowało, iż łatwo zneutralizować nawet istniejące jednostki. Przykładem jest tu koncentracja magazynów amunicyjnych, które mogą ulec zniszczeniu w pierwszej godzinie wojny (kiedyś poszczególne brygady posiadały własne składy).

Systemy zawalczenia celów powietrznych są dalece niewystarczające. Budowa Obrony Terytorialnej odbywa się na zasadzie budowy wojsk wewnętrznych przy praktycznie zupełnym braku dostosowania regulaminów wojskowych do jej specyfiki. Także nie ma tutaj wizji budowy jest powszechności, co dałoby istotny potencjał odstraszania.

Myślę, iż zasadniczy problem tkwi w braku merytorycznego przygotowania polityków i mentalnościowych naleciałości u wielu wyższych wojskowych. Im chyba potrzebny jest taki wstrząs jaki doznało WP po rozpoczęciu misji w rejonie Zatoki Perskiej, czyli niedostosowanie systemów, regulaminów i uzbrojenia do potrzeb sprawnego działania. Problem w tym, że odbyło by się to kosztem polskiego społeczeństwa i na to nie możemy sobie pozwolić.

I pytanie końcowe: czy czyta Pan Profesor nasz portal konserwatyzm.pl i półrocznik naukowy „Pro Fide Rege et Lege? Co Pan o nich sądzi i dlaczego na portalu tak rzadko Pana gościmy, a w „Pro Fide” nie było jeszcze nigdy Pańskiego tekstu?

Tak, czytam półrocznik, a portal czasami odwiedzam. Jest tak, iż jeżeli człowiek jest aktywny społecznie i naukowo to brakuje czasu nieraz na przeczytanie i napisanie rzeczy wymagalnych zawodowo. Robicie Państwo wspaniałą robotę, problem w tym, iż młode pokolenie czyta coraz mniej.

Dziękujemy za rozmowę

Rozmawiali Paweł Bała i Adam Wielomski
https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 14 do ““Pod względem wojskowym Rosja może swobodnie przeprowadzić operację przeciwko Polsce” – z prof. Andrzejem Zapałowskim rozmawiają P. Bała i A. Wielomski.”

 1. Moher49 said

  W Polsce nie ma polskiego rządu. Ukraińców nikt nie kontroluje. Wykupują ziemię. Ukrainka z Kanady kupiła w pow. sanockim, od lasów państwowych połowę przedwojennej wsi Hoceń, spalonej przez KBW. W szkołach policyjnych nawet pop odprawia dla nich msze. We Wrocławiu domagają się urzędowego języka ukraińskiego. ABW śpi albo służy obcym, nie Polakom.

 2. karp said

  Podaj proszę jakiegokolwiek Ukraińca który służy w polskiej Policji i w jakim mieście to robi. Bo ja nie znam.???

  ————–
  Paszoł won.
  Admin

 3. NICK said

  Napisał Karp. (2).
  Wysrany po Wieczerzy.
  Wigilijnej.

  Humus historii.

 4. Moher49 said

  @2,

  Poczytaj: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/02/ukraincy-w-polskiej-policji/

 5. piwowar said

  Za co Ukrainiec wykupuje pół polskiej wsi?

  (pytanie nie retoryczne, nie prowokacyjne, a powodowane zwykłą ciekawością)

  Może na kredyt? Piwowar też by chciał taki kredyt.

  ———–
  „Ukrainiec”, chłe chłe chłe…
  Admin

 6. Kapsel said

  Walka z Konfederacją w TVP Info na całego. Rachoń zaprasza „eksperta” Mariana Kowalskiego. Strzelał głupotami jak z karabinu [VIDEO]

  Marian Kowalski postanowił pójść w srogi odlot w swoim komentarzu. Wprost przyrównał środowisko Konfederacji – którą nazwał „sitwą wokół Brauna” – do opcji rosyjskiej. Potem zaś nazwał ją „kółkiem przyjaźni polsko-radzieckiej”.

  – W Polsce konstytuuje się opcja prorosyjska. To się dzieje na naszych oczach i na to musimy być szczególnie uwrażliwieni – powiedział Marian Kowalski.

  – Niestety, muszę stwierdzić z przykrością, że bardzo wielu moich kolegów dawnych z Ruchu Narodowego przyłączyło się do tej sitwy Grzegorza Brauna i innych, którzy chcą w Polsce – jak mówię – założyć opcję prorosyjską – kontynuował Kowalski.

  – Oczywiście metodą wolnych kroków. Najpierw ogłoszenie neutralności, wyjście z NATO, wyjście z Unii, a potem będziemy ugotowani na kolejne 45 lat – walnął Kowalki.

  – To jest takie nowoczesne towarzystwo przyjaźni polsko-radzieckiej – zakończył były podopieczny pastora Chojeckiego.

  Najwyraźniej prawdziwe sondaże jakie posiada Jarosław Kaczyński na swoim biurku na nowogrodzkiej muszą być bardzo korzystne dla Konfederacji i niekorzystne dla PiS. Ataki więc będą się nasilały.

  Tymczasem prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz ostro skomentował ten występ określeniem „sprzedajemy jak Marian”.

  – Niewiarygodny osobnik działający w sekcie Chojeckiego opluwającej Kościół Katolicki i gloryfikujacej Izrael. To jest wasz „narodowiec na etacie”? Myślę, że za pieniądze jest w stanie opluć własną matkę – napisał na Twitterze.

  https://nczas.com/2019/04/18/walka-z-konfederacja-w-tvp-info-na-calego-rachon-zaprasza-eksperta-mariana-kowalskiego-strzelal-glupotami-jak-z-karabinu-video/

 7. PISKORZ said

  re 2 UKRAIŃCY zamieszkali w Polsce są NAJLICZNIEJSZĄ grupą z pośród studentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, jedynej uczelni w kraju, która kształci kadry oficerskie policji… CZYTAJ SOBIE P. KARP I NIE STRUGAJ WARIATA..

 8. hulajdusznik said

  Najlepiej by było, żeby Rosja przeciwko „Polsce” taką operację wojskową przeprowadziła. Najlepiej by było, żeby utworzono w Rosji Armię Polską. Mogli by tu wejść i nie musieliby nawet strzelać do Polaków. Wątpię, żeby „polska” armia stawiła jakikolwiek opór. Do tego „najlepiej” jest jednakoż długa droga, bo Rosja sama ma mnóstwo problemów, nawet z tamtymi Garbulcami, którzy wyłażą zewsząd, gdzie byś nie splunął. Polska jest pod żydowską okupacją i takie ciągłe pisanie o Polsce, jako o normalnym państwie jest zaciemnianiem oczywistości, przekłamaniem i nadużyciem. Takie jest moje zdanie.

 9. NICK said

  Piwo warzę.
  Gdzie?
  Mam twarze… .

  (5)

 10. Moher49 said

  @5,
  Kupiła Ukrainka z Kanady. Diaspora ukraińska w USA i Kanadzie nie jest biedna. Czy Kołomyjski, Poroszenko i in. zarobili pieniądze na biednej Ukrainie ?. Mają sponsorów.
  Powtarzam wszystkim i każdemu z osobna – za każdą piędź ziemi polskiej sprzedanej obcemu – kula w łeb.

  Tylko rzydy nie są biedne.
  Admin

 11. Moher49 said

  Oni tu wracają, szukają śladów, odgrzebują fundamenty, rząd temu sprzyja. Pojedź na WATRĘ w Żołyni, posłuchaj co oni śpiewają – jak nam tutaj było dobrze.
  Chocen to bylo gniazdo UPA.Kwaterowal tam slynny bandyta Stefan Stebelski ps.”Chrin” wslawiony wymordowaniem 70 jencow WOP w Wisloku Wielkim 22 marca 1946roku.Poparcie dla UPA w Choceniu skutkowalo licznymi akcjami WP ktore wreszcie doprowadzily tam do rozbicia sotni U6 ktora dowodzil „Chrin” wlasnie w Choceniu. (Kaja, marzec 2019))

 12. Olo said

  Gdzie człowiek nie rzuci kamieniem, tam trafi w łeb plugawego ukra. PiSkurwy utopiły Polaków w żydobanderowskim gównie. Tylko Rosja może pomóc, jeśli zechce…

 13. Lily said

  „Slawa Ukrainie,Ukrainie slawa”,wolal
  Jaroslaw Kaczynski na Majdanie w Kijowie.
  Wedlug wikipedii,Wilhelm Swiatkowski rok
  ur.(1919 -) skonczyl 100 lat w styczniu.
  zyje na Ukrainie w Odessie.
  Ciekawe czy rodzina z W-wy,byla obecna.?

 14. RENAM said

  1. Po cholerę Rosja miałaby przeprowadzać jakąkolwiek operację wojskową przeciw RPjakiśtamnumer?? Po co się wysilać, szkoda czasu i kasy. RPjakiśtamnumer – wzorem wszystkich ‚liberalnych’ demokracji jest w stanie rozkładu i to m.in miał na myśli Ławrow na konferencji w Akademii Dyplomatycznej w Moskwie>>>https://www.zerohedge.com/news/2019-04-13/russia-warns-new-world-order-being-formed .
  .
  To tylko morons jak Wroński-Targalski-„dobra zmiana’ na czele z Morawieckiem jr (o Maciarewiczu-agencie Rosji czy prezesie tysiąclecia czyli Jarkacz ksywa „chore kolanko’ (to Gryguć”) czy ‚nieskazitelny’ – to Pisowcy o swoim bossie>> Płacenie za rosyjski gaz to płacenie za broń Putina >>
  http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/item/146626-morawiecki-w-usa-placenie-za-rosyjski-gaz-to-placenie-za-bron-putina
  .
  A poza tym Putin powiedział amerykanom, że Rosja nie będzie się chrzanić, dba o swoich sąsiadów i w razie ataku na Rosję>>>walnie w Amerykę CO MNIE SIĘ BARDZO PODOBA!!! a Trump to rozumie a Brzeziński zrozumiał w 2012.
  .
  Co do Ukraińców w Polsce? Wszyscy mają na myśli ‚ostatnią’ falę, która przybyła do Polski (tak jak Polacy wypieprzali z RP-wliczając braci starszych po 1945) ale MY MAMY UKRAIŃCÓW – nie myślę o Łemkach – którzy przybyli po 1945. Sam przez ileś tam lat, z rodzicami mieszkaliśmy w domu i mieliśmy sąsiadów Ukraińców a inni Ukraińcy służyli w słusznie krytykowanej służbie bezpieczeństwa, partii etc co BYŁO powodem KONFLIKTÓW które „wadze’ tuszowały.
  Tak jak dzisiaj ‚wadze’ tuszują miłość braci „starszy” do braci młodszych czyli gojów
  Mateusz Morawieckie (w usa) Polska dba o kulturę żydowską, a nasze relacje są bardzo dobre >>> http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/item/146627-mateusz-morawiecki-w-usa-polska-dba-o-kulture-zydowska-a-nasze-relacje-sa-bardzo-dobre

Sorry, the comment form is closed at this time.