Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Dziadzius o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Zenon_K o Wolne tematy (52 – …
  NC o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Lily o Nasze miejsce w szeregu
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Kojak o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  revers o Wolne tematy (52 – …
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Piskorz o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Bodzio o Czy człowiek faktycznie wykorz…
  Piskorz o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Miet o Wolne tematy (52 – …
  Zerohero o Ludzi wybitnie uzdolnionych łą…
  Marucha o Wolne tematy (52 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Wołodymyr Zełenski w roli prezydenta Ukrainy

Posted by Marucha w dniu 2019-04-18 (Czwartek)

Pomysł z Zełenskim nie jest więc bynajmniej oryginalny – i wcale taki być nie musiał, bowiem Ukraińcy, jak i Polacy, i wszyscy inni widzowie (pardon – wyborcy…) najbardziej jednak lubią te filmy, które już widzieli i te kawały, które wszyscy znają.

Czy można zrozumieć politykę danego państwa bez znajomości najpopularniejszych w nim seriali political-fiction i programów satyrycznych? Z pewnością lepiej lub gorzej oddają one stan nastrojów społecznych, recenzują bieżące wydarzenia i podpowiadają reakcje na widzialną polityczność, często przecież będącą wcale nie mniejszą kreacją artystyczną.

Nigdzie jednak chyba serial i kabaret nie STAŁY SIĘ polityką – a to właśnie zachodzi na Ukrainie.

„wszystko już było – rzekł Ben Akiba…”

Interesujący włoski filozof kultury (i autor powieści… fantastycznych), Roberto Quaglia – opisał niegdyś zjawisko sprzężenia zwrotnego między naszym postrzeganiem rzeczywistości, a przemysłem fikcji (?) artystycznej i rozrywkowej: filmem, telewizją, beletrystyką, grami komputerowymi itd. Otóż żyjemy współcześnie w świecie, w którym coraz mniej może nas zadziwić – bo niemal wszystko… widzieliśmy już w kinie, przeżyliśmy w wirtualnych grach, czy przeczytaliśmy w książkach.

Nasze własne doświadczenia i wiedza zostają więc uzupełnione całymi masami zdarzeń potencjalnych, możliwych, a w każdym razie umiejętnie wykreowanych. I przyznajmy, że tak właśnie jest: czego by terroryści dziś nie wysadzili – już pewnie w jakimś filmie czy grze wybuchło! Ogłasza nam się, że prezydent tego czy tamtego kraju okazał się potworem – cóż, już nas tym kiedyś jakiś reżyser straszył. I tak dalej – przecież nawet, gdybyśmy przeżyli lądowanie kosmitów, to po nagraniu ich na smartfon moglibyśmy co najwyżej stwierdzić, że w filmie X. efekty były jednak znacznie lepsze…

Czy zjawisko to ma zastosowanie praktyczne? Spiskolodzy, zwłaszcza śledzący związki Hollywood z polityką amerykańską – gotowi są przysięgać, że tak, pokazując konkretne przykłady różnych inwazji i urabiania opinii światowej do uległości wobec strachów terrorystycznych, tolerancji na coraz powszechniejszą inwigilację itp. Oczywiście niekwestionowany jest też wpływ kulturowy, cywilizacyjny, kształtowanie trendów społecznych i konsumenckich, zwyczajów międzyludzkich.

No dobrze, ale czy można użyć produkcji filmowej i scenicznej wprost jako mechanizmu politycznego, na poziomie taktycznym, jednych wyborów, a nie przemian obliczonych na pokolenia czy przynajmniej dekady? Przykład Wołodymyra Zełenskiego pokazuje, że jest to jak najbardziej wykonalne i skuteczne.

„To kto jest prezydentem w 1984, Ronald Reagan?!”

Jasne, tego też Hollywood próbowało wcześniej.

Wszyscy wiemy, że w USA najszybciej ustalono, że skoro w wyborach chodzi o to, żeby dobrze wyglądać, ładnie mówić, dobrze podawać cudze teksty i umieć opowiadać kawały – to najlepiej zatrudnić aktora, który jest do tego odpowiednio wyszkolony, a jeszcze może mieć talent.

Przykład Ronalda Reagana zawsze będzie obecny przy każdym takim projekcie politycznym – bo też i był dotąd najefektywniejszy w dziejach, tak skuteczny, że uczestniczący w nim wyborcy często do dziś nie zorientowali się, że wzięli udział w czymś w rodzaju happeningu, co oczywiście nie znaczy, że bez globalnych skutków politycznych. Wprost przeciwnie.

Aktor na prezydenta!

A jeszcze lepiej – komik, z takim bowiem w dzisiejszych szydzących, sceptycznych (acz naiwnych…) czasach utożsamić się bodaj najłatwiej. Jest to pomysł właściwie doskonały – osoby takie mogą bowiem i przywalić łatwiej (w końcu są komikami, nie bije się błaznów, nie wolno gniewać na klaunów, to nieeleganckie!), a odpowiedzieć im nie sposób.

Zaraz bowiem mogą schować się za kostiumem swej roli, wziąć w cudzysłów i z każdą próbą obrony, polemiki czy kontrataku to sam konkurent wypada coraz śmieszniej, coraz żałośniej, coraz bardziej klaunowato. Komików używano więc dotąd przede wszystkim do kanalizowania głosów protestu, wymiennie m.in. z rzekomymi „self-made manami”, przeważnie bogaczami, co to „tymi ręcami” i oczywiście „poza układem” doszli do miliardów i teraz idą pomóc swym znękanym rodakom – niczym Ross Perrot i Donald Trump.

Zatrudnieni do polityki komicy byli jednak przeważnie zadaniowani do konkretnych celów – wyrażenia emocji szczególnie niezadowolonej części elektoratu, zdezawuowania konkurencji (zwłaszcza aktualnie rządzących), zorganizowania głosów brakujących do zwyczajnych, poważnych (?) gier parlamentarnych etc.

Takie role przypadły między innymi Coluche’owi (znanemu w Polsce niemal wyłącznie z komedii „Skrzydełko czy nóżka”), który w 1981 r. tak skutecznie wydrwiwał skorumpowany francuski establishment, że aż musiał pospiesznie rezygnować z kandydowania, na tyle poważna była groźba, że faktycznie zasiądzie w Pałacu Elizejskim.

Pod sztandarami kabaretowego cyklu skeczów o Skautach Piwnych w 1991 r. do Sejmu RP wmaszerowała reprezentacja Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, złożona jednak bynajmniej nie z komików, ale z raczej ponurej mieszaniny cwaniackiego biznesu i paru mikro-celebrytów, rozdzielonych następnie między „poważne” partie (KLD i SLD). Wreszcie wcale nie żartem okazał się Ruch 5 Gwiazd, partia obecnie współrządząca Włochami, a pierwotnie będąca tylko kreacją Beppe Grillo – komika i showmana.

Pomysł z Zełenskim nie jest więc bynajmniej oryginalny – i wcale taki być nie musiał, bowiem Ukraińcy, jak i Polacy, i wszyscy inni widzowie (pardon – wyborcy…) najbardziej jednak lubią te filmy, które już widzieli i te kawały, które wszyscy znają.

Sługa Kołomojskiego

Dla opowiedzenia o kończącej się właśnie kampanii wyborczej na Ukrainie – trzeba więc pamiętać to wszystko: o kreatywnej roli filmu i telewizji; o tym, że nic już nas nie ma zdziwić, skoro wszystko już widzieliśmy; o tym jak zatrudnia się aktora, do czego wykorzystuje komików i jeszcze jak okrasza się ich self-made-manskim oraz antysystemowym sosem. Przede wszystkim jednak – trzeba… zrecenzować serial „Sługa narodu”. Bo bez niego ukraińskiej polityki zrozumieć, a przynajmniej opisać – po prostu się nie da.

Projekt „Prezydent Hołoborodko” (jak nazywa się postać stworzona dla Zełenskiego w tym serialu) wydawał się ewoluować. Pierwszy sezon serialu, emitowany od listopada 2015 r. na kanale 1+1 należącym do oligarchy Igora Kołomojskiego – był początkowo klasyczną opowiastką o prostym, ale uczciwym nauczycielu historii, który wyprowadzony z równowagi wyrzuca z siebie potok bluzgów wymierzonych w rządzących, oligarchów, system polityczny i warunki życia na Ukrainie, upowszechniony następnie spontanicznie przez uczniów Hołoborodki w postaci filmiku.

Ten przysparza mu milionowej widowni, następnie daje zebrane crowfundingowo fundusze na rejestrację kandydatury prezydenckiej, a wreszcie przynosi miażdżące, 60-procentowe zwycięstwo wyborcze.

Zełenski twardo gra więc na sposób komików francuskich – prostaczka rzuconego w świata pokus, konsumpcji, zadęcia i pozorów, którym jednak zaczyna się skutecznie opierać, dzięki twardemu kręgosłupowi moralnemu, zdrowemu rozsądkowi oraz wsparciu przyjaciół (najpierw wspomnianych uczniów, a potem kolegów z własnej klasy, których czyni swą prezydencką drużyną).

Wasylowi Piotrowiczowi Hołoborodce pomaga też… znajomość historii, w postaci nawiedzających go a to Plutarcha, a to Lincolna, a to Che Guevary, a to Iwana Groźnego – prowadzących go albo zwodzących na krętych ścieżkach prezydentury.

Program wczesnego Hołoborodki był więc sformułowany na czuja, raczej sztampowo: „bandu het!”, no ale ponieważ się nie da, to chociaż wyrzucić 90 proc. z 450 tysięcy urzędników. Ukrócić łapówkarstwo – ale na początek przynajmniej oddać łapówki na wypłatę zaległych pensji w budżetówce.

No i oczywiście – nie słuchać oligarchów, w tej części jeszcze tyleż groźnych, co anonimowych.

Przy tym wszystkim zaś prezydent Hołoborodko cieszy się jak dziecko, gdy Ukrainę mają przyjąć do Unii Europejskiej – i jest w rozpaczy, gdy okazuje się to pomyłką kanclerz Merkel. Najważniejsze jest też oddawanie długów zaciągniętych w zachodnich bankach – choćby nawet przez to matka prezydenta musiała odwołać odejście na emeryturę, a ojciec wygnał go z domu za podniesienie akcyzy na alkohol.

Tak prezentowany prezydent Ukrainy wydaje się iść od sukcesu do sukcesu (poza naprawą dróg – których, jak się okazuje, naprawić w tym kraju po prostu się nie da) – aż do rozbicia piramidy korupcyjnej, wraz z aresztowaniem stojącego na jej czubku premiera Jurija Iwanowicza Czujko (niewątpliwie od strony czysto aktorskiej najzabawniejsza w całym serialu rola Stanisława Bokłana).

No dobrze – ale taki Hołoborodko mógł co najwyżej służyć co tygodniowej rozrywce widzów 1+1, a nie o zabawianie Ukraińców z całą pewnością chodzi jego właścicielowi. I nie o prymitywne namawianie ich na to, na co wcale nie mają ochoty i o czym zupełnie nieśmiesznie i tak codziennie na poważnie słyszą: o zaciskaniu pasa, czy o błogosławieństwach ze współpracy z Zachodem.

Nie, przed drugą serią „Sługi Narodu” – postawiono raczej Ukraińców posłuchać.

„Sztuka jest zwierciadłem rzeczywistości” – i odwrotnie

I posłuchano.

Rozpoczęty w czerwcu 2017 r. drugi sezon serialu to już pełnoformatowa kampania Zełenskiego, nastawiona na dwa podstawowe cele. Nie tylko stworzenie wizji prezydenta idealnego, za którym mogłaby opowiedzieć się zdecydowana większość Ukraińców, ale także przećwiczenie wszystkich wariantów, którymi ktoś mógłby próbować plan ten zniweczyć.

W drugiej serii prezydent Hołoborodko jest więc nadal zabawny- ale już nie ma prawa być śmieszny. Zełenski gra cały czas na nucie „bycia normalnym”, jego emocje mają być ludzkie, odbierane przez widza jako „zupełna naturalność”. Umówmy się – czy inny był pomysł na prezydenturę choćby… Baracka Obamy czy Justina Trudeau?

Dalej, Hołoborodko przestaje być bezkrytycznym euroentuzjastą. Przeciwnie, umie dostrzegać cwaniactwo zachodnich partnerów i musząc wybierać – bezwzględnie opowiada się za interesem ukraińskim, choćby nawet nie spotykało się to ze zrozumieniem rodaków (uosobieniem takiego przeciętnego wyborcy, łatwo ulegającego wszystkiemu, co usłyszał w telewizji – jest ojciec prezydenta, niezbyt mądry, ale koniec końców przecież porządny chłop!).

I tu właśnie dochodzimy do drugiego potężnego zadania politycznego serialu. Otóż przećwiczono w nim właściwie wszystko, co mogłoby się Zełenskiemu przytrafić, co mogłoby przeciw niemu wypłynąć i co mogłoby zostać powiedziane, a nawet pokazane.
Fałszywe oskarżenia, fotomontaże, podsunięta kochanka, prowokacje, kłamstwa, a nawet… użycie sobowtóra…

Widz/wyborca ma nie uwierzyć w nic, cokolwiek wyciągnięto by Zełenskiemu – bo przecież już widział, jak robią to Hołoborodce!

Genialne w swojej prostocie…

Ukraina już nie chce być Polską

Dla lubiących ciekawostkowe „miłe wątki polskie” – można nadmienić, że nasz kraj pojawia się w serialu bodaj czterokrotnie.

Jako miejsce, w które syn prezydenta jedzie na wycieczkę, jako kraj, w którym pracuje jego siostrzenica (bo jako człowiek pryncypialny rodzinie pracy nie załatwił) – oraz w skeczu pochodzącym ze snu Hołoborodki. Snu o gwałtownym rozwoju Ukrainy, która przy użyciu całego swego potencjału i zagranicznej pomocy (która jednak na jawie okazuje się oszustwem) staje się pierwszą potęgą świata, pożyczającą ze swych bogactw miliony zbankrutowanemu Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

Oto polski lokaj usługuje w tym sennym raju ojcu Hołoborodki, narzekając, że za mało się na Ukrainie płaci tej wielkiej rzeszy przybyłych z Polski za chlebem – a w odpowiedzi słyszy, że mógłby się przecież nauczyć języka zamiast mazać.

Najciekawsze jest jednak pojawienie się Polski po raz czwarty – już w trzecim sezonie (wyemitowanym tuż przed I turą realnych wyborów prezydenckich). Już nie we śnie, ale na jawie – Ukraina podczas drugiej kadencji Hołoborodki przeżywa ogromny boom gospodarczy, stawia na młode pokolenie, edukację, innowacyjność, wysokie technologie, nawet leci w Kosmos – i napotyka niechęć i opór partnerów europejskich.

Ci, wzywając Hołoborodkę – strofują: „po co to wam, że wystarcza wam nam pensje, że już nie kradną – to dobrze, ale po co zaraz w Kosmos? To przecież nie wasza specjalizacja! Wy Europa Wschodnia, waszym przeznaczeniem – rolnictwo. Bierzcie przykład z Polski…”.

Ha – i to jest dopiero wic, użycie Polski jako negatywnego przykładu! Dobre, co?

Pokazuje to, jak zasadnicze przemiany zaszły wśród Ukraińców jeszcze 5 lat temu przekonanych, że najlepsze, co ich kraj może spotkać – to pójście „polską drogą”. Te parę milionów ukraińskich pracowników w Polsce jednak miało oczy otwarte, skoro już nie chcą…

O czym się nie mówi

Trzeba także dodać, że przy całej dosadności, nagromadzeniu aktualnych żartów, czytelnemu już w drugim i trzecim sezonie powiązaniu postaci serialowych z realnymi politykami i oligarchami – „projekt Hołoborodko” całkowicie prześlizguje się przed podstawowymi w rzeczywistym świecie sprawami.

W „Słudze Narodu” nie ma problemu Donbasu, ani Krymu, gdy rozpadnięta na republiki oligarchiczne Ukraina w finale jednoczy się pod prezydenturą Wasyla Piotrowicza – to bez kontekstu międzynarodowego, a tylko na gruncie zwykłej, ludzkiej wspólnoty.

Wszystkie podziały – na Wschód i Zachód, na banderowców i komunistów, prezentowane są jako sztucznie podtrzymywane i inspirowane przez oligarchów rękoma sprzedajnych polityków.

Jedność i zgoda – tymi hasłami od zawsze szczególnie łatwo wygrywało się wybory.

Twórcy serialu żartują też z problemu narodowego (rosyjskojęzyczność produkcji próbowano krytykować po pierwszej serii), w efekcie czego sprawia on wrażenie granego kijowskim surzykiem – trochę, po rosyjsku, trochę po ukraińsku. Przypadek? Oczywiście – nie.

Zełenski będzie najprawdopodobniej kolejnym prezydentem Ukrainy, dla którego największym wyzwaniem będzie… nauczenie się po ukraińsku.

I znowu – jako aktor ma pod tym względem łatwiej…

No właśnie – ale czy na pewno będzie prezydentem?

Przekonamy się dosłownie zaraz, jednak wydaje się, że o ile administracja prezydenta Petro Poroszenki nie zdecyduje się na masowe fałszerstwa wyborcze – wynik głosowania wydaje się przesądzony. Dzięki zastosowaniu opisanych mechanizmów – Zełenski stał się w kampanii praktycznie atakoodporny. Nic, nawet zamieszanie z debatami i stworzenie wrażenia, że stchórzył przed spotkaniem zaaranżowanym przez sztab obecnego prezydenta – nie jest w stanie zaszkodzić faworytowi.

Tymczasem jest to niemal niezauważalne w polskich mediach. Choć przecież przy wszystkich innych okazjach słyszymy o kluczowym, strategicznym znaczeniu Ukrainy dla III RP – wynik pierwszej tury wyborów spowodował, że sprawa naszego tak istotnego sąsiada zniknęła z nadwiślańskich publikatorów.

[„Polskie” media brzmi jak oksymoron – admin]

Właściwie poza odruchowym powielaniem przez nielicznych zwolenników kijowskiego reżimu wypuszczanego przezeń czarnego PR-u o „komiku na usługach Kremla” – żaden z wybitnych ukrainologów i szpeców od polityki wschodniej nie podjął się jak dotąd ani prognozowania wyniku wyborów na Ukrainie, ani analizy ich skutków dla Polski, ani nawet sensownego opisania fenomenu Zełenskiego i jego twórców.

Że nie jest to bowiem wyskok jednego człowieka – jest zupełnie oczywiste. Dość wspomnieć, że Zełenski nie jest nawet głównym autorem tekstów dla granej przez siebie postaci ani nie wymyślił głównej linii scenariuszowej firmowanego przez siebie serialu!

To w pełnym tego słowa znaczeniu człowiek do wynajęcia, więcej – człowiek wynajęty do odegrania roli prezydenta Ukrainy.

W telewizji i w świecie rzeczywistym.

Konrad Rękas, polski publicysta
Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.
https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 8 do “Wołodymyr Zełenski w roli prezydenta Ukrainy”

 1. osoba prywatna said

  To już oficjalne! Po zwycięstwie Zełenskiego jego sponsor Kołomojski wróci z Izraela na Ukrainę
  https://nczas.com/2019/04/18/to-juz-oficjalne-po-zwyciestwie-zelenskiego-jego-sponsor-kolomojski-wroci-z-izraela-na-ukraine/

 2. Troll Polonii said

  Ogladalem wywiad z Kolomojskim i z Zelenskim
  Aktorzynka komediowy z rosyjskojezycznego programu Kwartal opowiadal, jak bedzie wstepowal w Unie i w NATO a z Donbasem sie rozprawi przy pomocy wojny medialnej.
  Prawde mowiac opowiadal to samo co Poroszenko: Putin wrog, Rosja wrog, Donbas wrog, j. ukrainski jedynym jezykiem narodowym.
  Nie bardzo rozumiem, po co Ukraincy w ogole ida na wybory ale to wylaczne ich sprawa.
  Poroszenko opowiada, ze zwolal Konferencje w jakms normandzkim formacie ale nikt jeszcze o tej konferencji nie slyszal.
  Ukraincy widac, nie zdaja sobie sprawy z sytuacji na Donbasie.
  5-tego maja przyjdzie obchodzic Dzien Zwyciestwa nad faszyzmem i banderowcami … ale tylko w Donbasie bo w Kijowie banderowcy zakazali.

 3. Antymon said

  Podręcznikowy przykład żydowskiego pomyślunku. Kampania zaplanowana na kilka lat z góry w każdym szczególe, z zastosowaniem subtelnych metod manipulacji, z powolnym, ale konsekwentnym praniem mózgów gawiedzi. No i ten geniusz finansowy – pieniądze zarobione na pierwszych trzech sezonach serialu można przeznaczyć na sezon czwarty, ten „w realu” (przy okazji, ciekawe, czy Kołomojski już wydał kasę ukradzioną Polakom w AmberGold).

 4. hulajdusznik said

  Żydy siem bawiom.

 5. revers said

  Bedzie mogl powiedziec Zielenski za slowami polskiego rapcia „na c.j mi gospodarka, przeciez jestem artysta”, i o to Kolomyjskiemu chodzi, a Kolomyjski zreprywatyzuje ponownie banki co mu znacjonalizowal Poroszenko.

  Reszte gospodarki zalatwia banki Kolomyjskiego, z doradctwem Balcerowicza lub Sachsa i Sorosa..

  a co to za DZEIDZIC i PAN z szpiclaska.

 6. NICK said

  Szpicbródka.
  Halo.
  Jak TY się tu obsmykasz, Reversie.
  Zawsze się zastanawiałem.

  Jesteś. Po Prawdzie.
  Bądź. 🙂 .

 7. PlusDodatani said

  Nowy koszerniak na miejsce obecnego. Nie obiecal nic na „plus”?
  U nas wladcy wprowadzili PRL Plus dla wszystkich szabes goi, a ostatnio i dla krow i swin, bo przeciez roznicy niet.

 8. RENAM said

  możecie się uśmiać: ale to kilka dni temu Żeleński i Poroszenko złożyli wizytę Micronowi, oops, prezydentowi Francji MACRONOWI.
  A jakoś nie słychać aby prezio Duda został tam zaproszony..
  .
  BTW>> chciałem wszystkim zwrócić uwagę, że dzisiaj Macron zastępuję Merkel w „opiece” nad tzw. grupą Wyszehradzką. Ciekawe!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.