Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Czy Viktor Orbán jest prorosyjski?

Posted by Marucha w dniu 2019-04-19 (Piątek)

[Odpowiadamy niezwłocznie na pytanie postawione w tytule. Każdy, kto przynajmniej raz dziennie nie wyleje kubła żydowskich rzygowin na Rosję w ogólności, a Putina w szczególności – jest nie tylko prorosyjski. Jest agentem Putina, biorącym krwawe ruble za swą działalność – admin]

Przyjaźń polsko-węgierska jest przysłowiowa, ale jeden element polityki Viktora Orbána nie pasuje do tego idyllicznego obrazka. Chodzi o sprawy energetyczne i związaną z nimi Rosję. Tutaj nasze drogi mocno się rozchodzą.

Naśladownictwo reform Orbána przez PiS jest bladym cieniem oryginału, ale w sprawach rosyjsko-energetycznych idziemy radykalnie innymi drogami. My budujemy fortecę przeciwko Rosji, a Viktor pragmatycznie rozgrywa karty, jakie ma do dyspozycji. I nie ma żadnych wątpliwości – Węgrom najbliższe są ich narodowe interesy.

Żeby to zilustrować, przypomnę historię wyrwania koncernu naftowego MOL z rosyjskich rąk. Austriacki koncern naftowy OMV kupił akcje węgierskiego kolosa, próbując stworzyć środkowo-europejskiego giganta. Jednak Bruksela nie wyraziła na to zgody, i na Prima Aprilis 1 kwietnia 2009 r. jak królik z kapelusza pojawia się nowy właściciel – rosyjski Surgutnieftiegaz. I kupuje 21% akcji MOL. Pełne zaskoczenie – zarząd MOL-a o transakcji dowiedział się z gazet. Rosjanie nieźle też przepłacili – 1,8 mld dolarów, dwukrotnie więcej niż wynosiła ich wartość na giełdzie.

Węgrom jednak nie było do żartów. W kraju panował kryzys, zrezygnował z urzędu premier Ferenc Gyurcsány, bezrobocie rosło. I w tym momencie Rosjanie wykupują rafinerie! Wybuchł konflikt, rozpoczęła się walka o kontrolę nad firmą. Zsolt Hernadi, szef i współwłaściciel koncernu, nazwał przejęcie „nieprzyjaznym ruchem” i rozpoczął wojnę prawną, wprowadzając obstrukcję obecności Rosjan w koncernie.

Protestował i rząd i prezydent, a opozycyjny wtedy Fidesz twierdził, że MOL w rękach Rosji jest wbrew interesom Węgier i Europy. Viktor Orbán skwitował to bon motem: „Węgry nie mogą być najweselszym barakiem Gazpromu”. I dodał, że nie po to pokazali drzwi Rosji, Związkowi Radzieckiemu i komunizmowi, żeby pozwolić im wejść oknem.

Przez dwa lata rosyjska firma, posiadając ponad 21% akcji, nie miała przedstawicieli we władzach i nie była wpuszczana na walne zgromadzenie. W dyplomatycznych kuluarach Węgrzy mówili Rosjanom, że to żadna dyskryminacja, to sprawa regulatorów, sądów i współwłaścicieli MOL-a.

Po objęciu władzy, w październiku 2010 r. Orbán zwrócił się do Rosji z propozycją odkupienia akcji MOL-a od Surgutnieftiegazu. Rosja nie zgodziła się, a premier Putin w listopadzie 2010 r. poprosił europejskiego komisarza Oettingera o interwencję. Oskarżył Węgrów, że wbrew prawu nie dają rosyjskiej firmie wykonywać praw z akcji. Nie pomogło, Surgut dwukrotnie przegrał w węgierskim sądzie. Dlatego wizyta Orbána w Moskwie w listopadzie 2010 r. nie była sukcesem, uśmiechów na rutynowym zdjęciu nie było.

Ostatecznie pół roku później, w maju 2011 r. węgierskie państwo odkupiło akcje MOL za 2,65 mld dolarów, zgodnie z aktualną wyceną giełdową. Przejmując akcje rosyjskie i dodatkowo 2,4 % akcji spółki z funduszy OFE, rząd węgierski przejął kontrolę nad MOL.

Viktor Orbán triumfalnie ogłaszając powrót naftowego koncernu do państwa stwierdził, że kraj nie może być mocny, jeśli jest całkowicie zależny w sferze energii od zewnętrznych aktorów. I że była to ciężka i ostra walka.

W Polsce komentarze były euforycznie: „dzielni Węgrzy przegonili Rosjan”. Po licznych działaniach Orbána, budzących u nas sprzeciw, wreszcie wydarzyło się coś, co poprawiło humor polskich publicystów i polityków. Odzyskanie MOL wyznaczyło nieprzekraczalną dla Viktora Orbána czerwoną linię: „możemy robić dobre interesy, ale co nasze – to nasze, nie oddamy”. I realizowali tę zasadę konsekwentnie, wykupując także od zachodnich firm sprzedany wcześniej sektor gazu i energetykę.

Mając atuty pod kontrolą, dobre interesy można robić nawet z tym, którego na samego diabła malują, czyli Władymirem Putinem. No, trzeba też mieć tę odrobinę niezbędnej odwagi, by nie musieć czapkować ambasadorom wielkich mocarstw, które traktują kraj jak popychadło i źródło dochodów. I w tym nasi politycy też są bladym odbiciem Viktora Orbána.

Andrzej Szczęśniak
Felieton w ramach cyklu: „Gaz do dechy”
Myśl Polska, nr 17-18 (21-28.04.2019)
http://mysl-polska.pl

Władze polskie też są odważne. Nie wpuścili do Polski ani rosyjskich motocyklistów, ani żaglowca szkoleniowego.
Admin

Komentarzy 36 to “Czy Viktor Orbán jest prorosyjski?”

 1. Adrem said

  Nie ma wolnych tematów, to wklejam tutaj.

  Bardzo ważna wiadomość.

 2. Adrem said

  A co do Orbana, to serce by chciało, żeby był on po jasnej stronie.

  Ale jest coś, co nie pasuje.
  Ma żydówkę za żonę i 4 żydóweczki-córeczki.

  Nie ma takich przypadków, ja przypadkowo żydowska żona.

 3. Piotr Podgórni said

  Rosjanie „przepłacili” kupując za 1,8 mld$ a sukces Orbana polega na odkupieniu za 2,6 mld$. Takie transakcje przypominają repolonizację Morawieckiego. Są one nastawione okradanie narodów, taki narodowy podatek światynny.

 4. Pulkowski said

  Moim zdaniem Victor Orban jest prorosyjski i bardzo dobrze na tym wychodzą bracia Węgrzy. Gdzie tym polskim ch… przy korycie do niego startować. To jest przepaść !.

 5. Isreal said

  AD2
  …ostatnie decyzje na korzyść farmacyjnego zwyrodnialstwa potwierdzeniem, że coś jest na rzeczy ….

  vide przymuszenie do szczepień

 6. hulajdusznik said

  A co będzie, jeśli się wyda, że wszyscy „rządzący” okażą się tylko zarządzającymi z niewidzialnego ramienia i wkrótce jawnie staną po ciemnej stronie? Niektórzy zagorzali kibice wyczekiwanych i wyśnionych „zbawców ode złego” gotowi by dostać herszlagu z apopleksyją. Wszak może się okazać, iż światowi jeliciarze, grający w tym akurat spektaklu „dobrych” i „złych”, nie odkryli jeszcze wszystkich kart. Aż sam się stracham takich myśli, odganiam je z całych sił, a to cholerstwo nie daje wytchnienia, burzy spokój, buduje nieufność, spędza sen, napędza hercekloty, skręca kiszki, wykręca mózg… Pierdolca idzie dostać, tak że chciałoby się to wszystko drzistnąć, wyjechać hen do puszczy i zamieszkać w jakiejś leśniczówce.

 7. RomanK said

  ORban..jest Wegrem i reprezentuje interes Wegier….dlatego tak sie panom pieprzy wzrok..pro proo prrrr… TYlko dupek jest pro…..i musi byc pro….KWJMac….

 8. Kojak said

  Wladze polskie ? NIE ! To zydowskie syjonistyczne lajdaki wykonujace tylko krymiminalne polecenia zydohitlrowcow z Usraela !

 9. ? said

  Orban przede wszystkim powinien być prowęgierski. Reszta sama wyjdzie.

 10. bebrave2019 said

 11. NICK said

  Złego zdania o Orbanie?
  Nie.
  Zmieniam.

 12. adsenior said

  Viktor, w/g mojego zdania, jest po prostu PRO WĘGIERSKI!

 13. Boydar said

  Może być. Chociaż genetyka twierdzi że Węgrzy nie są żydami.

 14. Plausi said

  Dlaczego mamy nienwidzieć Rosję ?

  Dla tych, którzy jeszcze nie znają poprawnej odpowiedzi, mała pomoc argumentacyjna, patrz „Garść trudnych pytań do oszołomów i zmanipulowanych.”

  http://ziut.neon24.pl/post/142794,negocjacje-gmin-zydowskich-i-wjro-ws-rozbioru-polski#comment_1446217

  Nasi odwieczni p-rezydenci i rezydenci mają dziś w Wielki Piątek swe radosne święto:

  https://marucha.wordpress.com/2019/04/19/wielki-piatek-misterium-krzyza-i-smierci/#comment-826339

  takie misterium w ministerium w Warszawce.

 15. Adrem said

  No i jeszcze to:
  Niby z dobrego serca, ale czy oby na pewno ?

  Premier Węgier proponował Polsce rozbiór Ukrainy

  „Premier Węgier Viktor Orban proponował Polsce wziąć udział w rozbiorze Ukrainy. Z takim oświadczeniem wystąpił deputowany do izby niższej polskiego parlamentu Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej – podaje “Onet”. „Orban namawiał nas, żebyśmy w czasie kryzysu ukraińskiego wzięli ziemie i podzielili się nią. On marzy o rewizji granic w Europie, jak (prezydent Rosji) Władimir Putin” – powiedział polski poseł.”

  https://wolnemedia.net/premier-wegier-proponowal-polsce-rozbior-ukrainy/

 16. Adrem said

  Boydar ad13

  Wszyscy nie.
  Ale np Soros jest.
  Paru Sorosów też by się jeszcze znalazło.
  I paru Sarkozych ( matka sefardyjska żydówka z Salonik ).

  A gdzie ich nie ma ?
  Chyba tylko wśród Inuitów i Papuasów, choć i to nie jest pewne.

 17. Wieloimienny said

  A czymu ni ma Wolnych Tematów?

  Panie Gajowy w niedzielę po południu na krótko pojawiły się wolne tematy 20 i to wyglądało jak atak hakera czy jakiś rootkit.

  Język jakim były napisane i treść podsuwały mi pewne skojarzenia…

  ————
  To znowu techniczny błąd admina.
  Admin

 18. Ad 2

  Poza tym ma pochodzenie cygańskie i jest za pan brat z Nut’n’Yahoo. Mimo to, ja osobiście lubię Orbána, z tym że nie ufam mu tak do końca.

 19. Boydar said

  @ Pan Adrem

  A to Soros jest również Węgrem ? Tego nie wiedziałem. Muszę w takim razie proweniencję Michnika zrewidować; zapiszę sobie nawet żeby nie zapomnieć, Michnik – Węgier. Niestety, w takim razie poprawek będzie więcej.

 20. sanning said

  Ad: 2 Adrem
  „Viktor Orbán poznał Aniko Lévai na studiach na prestiżowym wydziale prawa Uniwersytetu
  im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Wzięli ślub cywilny jeszcze na studiach – w 1986 roku.
  Żona przyszłego premiera Węgier pochodzi z tradycyjnej, katolickiej rodziny,
  ale nie udało jej się wtedy namówić małżonka do zawarcia związku sakramentalnego.”

  „Trudno w to dziś uwierzyć, ale ponad 20 lat temu Orbán był człowiekiem niewierzącym, a jego partia Fidesz początkowo była bardzo antyklerykalna. Wynikało to zapewne po części z faktu, że Kościół katolicki, jak i kościoły protestanckie nad Dunajem, niemal nie stawiały oporu komunistycznym władzom jak to miało miejsce chociażby w Polsce.

  Dopiero po kilku latach Orbán zainteresował się religią i miało to wpływ zarówno na kierowaną
  przez niego partię, która stała się konserwatywna, ale też i na życie osobiste.
  W 1997 roku polityk i Aniko Lèvai wzięli ślub kościelny w dwóch obrządkach – katolickim i protestanckim
  (Orbán jest wiernym Kalwińskiego Kościoła Reformowanego).”

  Ależ Pan kłamie, a dzisiaj mamy Wielki Piątek.
  Dowodzi, to dobitnie kim Pan jest i jaki poziom reprezentuje.

  .http://orbaniwegry.blogspot.com/2017/03/viktor-orban-i-kobiety-zona-cztery.html

 21. Adrem said

  Sanning 20

  Może i nieprawda z tą żoną, głowy nie dam.
  Ale w/g różnych źródeł , jednak chyba jest jak mówię.

  Zbiór ciekawostek o „antylichwiarskim” premierze Węgier, nad którym pieje z zachwytu większość europejskiej prawicy.

  [url]http://hu.wikipedia.org/wiki/Orbán_Viktor[/url]

  Victor Orban zaczął przygodę z polityką w latach 80-tych XX wieku. W 1987 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Eotvosa w Budapeszcie. Napisał pracę magisterską pod tytułem: „Ruch społeczny wewnątrz systemu politycznego – przykład Polski”.
  Nietrudno się domyśleć, że praca dotyczyła „Solidarności”. Orban zafascynowany „polską” Solidarnością postanawia powołać do życia na Węgrzech własny ruch opozycyjny.

  http://www.uwazamrze.pl/artykul/805240/ostatnia-chwila-na-rewolucje

  Orban razem z węgierskimi studentami i intelektualistami powołuje do życia Związek Młodych Demokratów – Fiatal Demokraták Szövetsége. W skrócie Fidesz. Powołanie do życia Fideszu zaproponował Orbanowi polski profesor Wacław Felczak, który jesienią 1987 roku został zaproszony na wykłady do Eötvös Kollégium w Budapeszcie.

  [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Wacław_Felczak[/url]

  Po założeniu Fideszu uwagę na młodego liberała Orbana zwrócił amerykański finansista żydowskiego pochodzenia George Soros.

  W kwietniu 1988 roku Orban został pracownikiem fundacji Sorosa w grupie środkowoeuropejskiej. We wrześniu 1989 roku George Soros finansuje naukę Orbana w Wlk Brytani. Wysyła go do Pembroke College na Oksfordzie. Jego roczny pobyt na Oksfordzie jest finansowany wyłącznie przez Fundacje Sorosa. W Pembroke College studiuje brytyjską filozofie polityczną (liberalną). Jego studia przerywają wybory na Węgrzech.

  Na zdjęciu Rabbi Shlomo Koves, Chabad Lubawicz of Budapeszt (drugi z lewej) i Rabbi Yona Metzger, naczelny aszkenazyjski rabin Izraela (trzeci z lewej) Zdjęcie z roku 2008 jak Orban był jeszcze w opozycji.
  W 1986 roku Orban poślubił Aniko Levai, węgierkę pochodzenia żydowskiego.

  Ojciec Aniko Levai a teść Orbana był agentem węgierskiej komunistycznej bezpieki.

  Aniko Levai, oficjalnie wyznania rzymsko-katolickiego w 1989 roku urodziła Orbanowi pierwszą z 4 córek, Rachel. (cóż za typowe węgierskie imię). Rachel po herbajsku znaczy „owieczka”.
  „Owieczka” Orbana pracuję w najstarszej sieci hotelowej na świecie – Kempinski, założonej przez niemieckiego żyda Bertholda Kempinskiego.

  Rachel Orban pracuje w sieci hotelów Kempinski jako Sales Manager w grupie żydowskiej. Rachel zaczęła pracę w sieci Kempinski w 2012 roku jako stażystka w doradztwie finansowym, jednak bardzo szybko awansowała na wyższe stanowiska.

  http://www.borsonline.hu/20140910_sztarettermeknek_dolgozik_orban_lanya

  Pozostałe dzieci Orbana to Gaspar, Roza, Sara i Flora.

  Orban ze swoją żydowską rodzinką u papieża.

  Mężem Rachel Orban jest węgierski biznesmen, Tiborcz Istvan, właściciel jednej z największych węgierskich korporacji w branży energetycznej.

  Według węgierskich mediów korporacja Istvana z łatwością wygrywa rządowe przetargi. Sprawą podejrzanych przetargów zajęła się węgierska prokuratura.

  http://index.hu/belfold/2015/03/07/vacott_is_az_elios_csereli_le_a_kozvilagitast/

  Wracając do Orbana:

  Orban w latach 1998-2002 sprawował funkcję premiera Węgier. Za jego kadencji Węgry wstąpiły do NATO oraz wynegocjowały członkostwo w Uni Europejskiej. „Antyunijny” Orban był zachwycony tym, że Węgrzy nareszcie zostaną prawdziwymi Europejczykami. W latach 2002-2010 Orban był w opozycji do rządu.

  Obrazek
  Orban na światowym kongresie Żydów 2013.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Premier-Viktor-Orban-zadnej-tolerancji-dla-antysemityzmu,wid,15544440,wiadomosc.html?ticaid=1149e8&_ticrsn=3

  Na światowym kongresie żydów Orban stwierdził że tutaj cytat: „nie jesteśmy antysemitami”. No cóż, jakby pan Orban mógł nienawidzieć swojej żony i swoich dzieci?

  Obrazek
  Orban z Żydem Sorosem w swoim gabinecie 2010.

  Obrazek
  Europejski Kongres Żydów 2011 od lewej stoją: Arie Zuckerman, Gutav Zoltai, Raja Kalenova, Serge Cwajgenbaum, Vivian Wineman, Mosze Kantor, Orban, Richard Prasquier i Peter Feldmajer.
  Podczas tego kongresu Żydzi zaatakowali Orbana za to że pozwala na znieważanie ich w kraju w którym rządzi.

  http://www.autonom.pl/?p=776

  W 2011 roku Orban rozpoczął program reform , które miały na jakiś czas uspokoić sytuację w kraju. Orban m.in. wprowadził podatek liniowy PIT na poziomie 16%, obniżył podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw, podniósł VAT do poziomu 27% (najwyższy w Europie). Ponadto wprowadził podatek dla zagranicznych korporacji medialnych oraz dla sklepów wielkopowierzchniowych.
  Orban wprowadził także nową konstytucję która według postępowej Europy uderza w demokrację liberalną. Władze Eurosojuza jednak niezbyt się tym przejmują ponieważ wiedzą że tylko stopniową likwidacją demokracji na Węgrzech mogą zapobiec dojściu do władzy właściwej opozycji do Unii czyli partii Jobbik.

  I na koniec coś o „resortowym” zięciu Orbana:
  Lévai István, pochodzenia żydowskiego, agent Államvédelmi Hatóság (ÁVH) (Urząd Bezpieczeństwa Państwa), odpowiednik naszego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Nadano mu kryptonim „Lenkei”. Odegrał znaczącą rolę w okresie stalinizmu.

  https://kuruc.info/r/2/139965/%5B/url%5D

  http://nepszava.com/2014/01/magyarorszag/metzger-forabbi-halas-volt-orban-viktornak.html

 22. Ad 20

  Mam nadzieję, że zna Pan angielski. Jeśli nie, to proszę użyć Yandex lub Google do przetłumaczenia:

  Lévai = Levy

  https://en.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9vai

 23. Adrem said

  Pan Boydar ad 19

  Za wikipedią:

  George Soros (węg. György Soros [ˈɟørɟ ˈʃoroʃ], właśc. György Schwartz [ʃvaʁʦ]; ur. 12 sierpnia 1930 w Budapeszcie) – amerykański inwestor giełdowy pochodzenia węgiersko-żydowskiego, także filantrop, fundator Open Society Foundations i licznych fundacji, w tym Fundacji im. Stefana Batorego.

 24. Wieloimienny said

  Boydar @

  Michnik Soros dwa bratanki.

 25. Echo z Węgier said

  Wyjdźmy z utworzonego przez polskie media oraz ludzi zasiadających w polskim Sejmie bagna polityki w którym łatwo się utopić i nie zajmujmy się aferami i skandalami politycznymi. Poświęcajmy więcej czasu sprawie rodziny, młodego pokolenia Polaków, zaglądajmy często do polskiej wsi, do polskich zabytków kultury, uczmy wartości narodowych, szacunku dla patriotyzmu, szukajmy w kraju i przedstawiajmy bez POPIS-u młodych, mądrych ludzi, na których w tym roku oddamy głosy w wyborach – tak jak to zrobili Węgrzy.

  Najbardziej znany na Świecie Polak gdy po raz pierwszy przyjechał do swojej ojczyzny jako papież wygłosił słowa, które okazały się zadaniem dla nas wszystkich, dla poprzedniego i obecnego pokolenia:

  Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

  Nie lękajcie się! – tak mówił w 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II do młodzieży węgierskiej, która 14 lat później – 11 kwietnia 2010 roku dzięki wygranej przytłaczającą większością głosów w wyborach parlamentarnych przepędziła – niszczące ten kraj przez ostatnich 20 lat i wybierane przez media i pieniądz – socjalistyczno-liberalne marionetki i kukły z sal sejmowych.

  Wielki Polak dokonał cudu nad Dunajem w 1996 roku trafiając do umysłów młodych Węgrów, którzy od 9 lat rządzą dziś własnym krajem.

  Nasi bratankowie mają z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego aż 4 dni wolnego. Od 2017 roku Wielki Piątek jest na Węgrzech dniem wolnym od pracy. Wniosek o ustanowienie Wielkiego Piątku dniem ustawowo wolnym od pracy złożyła w 2016 roku koalicja rządząca Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa. Premier Viktor Orbán zaznaczył też, że jest to ważny krok na drodze do zachowania fundamentów kultury chrześcijańskiej na Węgrzech w czasach arabizacji Europy. Chrześcijaństwo narodziło się w Wielki Piątek w Palestynie. Pierwotnie symbolem chrześcijaństwa była ryba, zaś w III w. stał się nim krzyż. Nawiązano w ten sposób do dwóch pierwszych liter greckich słowa Christos (Χ – chi i Ρ – ro), a następnie również do ukrzyżowania Jezusa w Wielki Piątek.

  Wielkopostna zupa rybna

  Zupa rybacka (halászlé) pospolicie zwana przez Polaków zupą rybną „Halász leves” (halász-rybak leves-zupa) należy do najciekawszych dań kuchni węgierskiej i jest obok zupy gulaszowej (kartoflanka z mięsem) najpopularniejszą z zup węgierskich. Dobrze przyrządzona zachwyca nawet najwybredniejszych smakoszy. Przygotowuje się ją gotując kawałki ryby ze słodką papryką, zaprawiając na koniec do smaku ostrą papryką (może być w proszku).

  Najsławniejszą zupę rybacką (paksi halászlé) można przyrządzić samemu (do trzech razy sztuka):
  1,5 kg karpia
  20 dag cebuli (3 średnie cebule)
  1-2 ostre papryki lub duża łyżka kremu „Erős Pista” z supermarketu
  5 dag słodkiej papryki w proszku lub 2-3 zielone słodkie papryki
  6 porcji makaronu (wstążki)
  sól

  Karpia oporządzić, obcinamy głowę i ogon, usuwamy tzw. gorzki ząb (gruczoł u nasady głowy, przy kręgosłupie), tusze pokroić na mniejsze kawałki (około 2-3 cm). Mięso dokładnie posolić i odstawić w chłodne miejsce (do lodówki) na co najmniej 6 godzin lub w przeddzień gotowania.

  Na dnie głębokiego (ok. 5-6 litrowego) garnka ułożyć najpierw łby, kości i ogony a później kawałki ryb. Paprykę pokroić w talarki, a cebule posiekać bardzo drobno. Do garnka wsypać tylko cebulę by pokryła ryby, całość zalać 3-4 litrami wody i gotować na wolnym ogniu przez co najmniej godzinę.

  W całym czasie gotowania zupy rybnej nie należy mieszać i nie używać niczego do mieszania! Co 15 -20 minut zakładamy rękawice kuchenne i unosimy garnek za uszy robiąc ostrożnie kilka szybkich obrotów w prawo i w lewo. Najlepszym rozwiązaniem gotowania halászlé jest kociołek na trójnogu.
  Po zagotowaniu się, dodajemy połowę pokrojonej papryki oraz ostrą paprykę (krem) i gotujemy na średnim ogniu co najmniej 20 minut.

  Po 30 minutach dodajemy pozostałą paprykę i gotujemy jeszcze przez 10 minut.
  Podajemy z osobno ugotowanym makaronem przekładanym na talerz z ugotowanymi kawałkami ryby przed nalaniem zupy. Zwracać uwagę na trudno zmywalne plamy powstałe na obrusie lub ubraniu. Bardzo ostrożnie wyciągane, ugotowane w całości kawałki ryby można podać osobno.

  Tak przygotowaną zupę podaje się ozdobioną świeżą zieloną papryką. Do zupy podaje się pokrojoną paprykę ostrą i słodką lub krem „Erős Pista”, aby jedzący mogli przyprawić ją sobie wedle smaku (przyjęło się jeść ją pół ostrą) oraz obowiązkowo świeży, biały pszenny chleb.

  Kto chce poznać prawdziwą duszę bratanków powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić Siedmiogród podczas najważniejszej urczystości katolików węgierskich w Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) – w tym roku 8-10 czerwca 2019.

  W sobotę poprzedzającą uroczystość Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium maryjnym Csíksomlyó, położonym w Siedmiogrodzie na terenie Rumunii, corocznie odbywa się największy w Europie, tradycyjny odpust z udziałem miliona pielgrzymów węgierskich.

 26. sanning said

  Poziom życia Węgrów dzisiaj jest lepszy niż w Polsce. Nie ma tak dużej emigracji Węgrów, jak w Polsce.
  Poza Budapesztem Węgrzy mieszkań nie wynajmują, gdyż tam swoje mieszkanie kupują.
  Są zdecydowanie tańsze niż w Polsce, a rząd pomaga w ich zakupie.

  Wszystkim Węgrom, co stracili na pożyczkach w walucie szwajcarskich rząd wypłacił odszkodowania.
  Ceny gazu, energii elektrycznej są na Węgrzech zdecydowanie niższe niż w Polsce.

  Powietrze na Węgrzech jest o dużo czyściejsze niż w Polsce (mają swoja elektrownie atomowa).
  Oby tak dalej. W wyborach parlamentarnych w 2018 roku opozycja poniosła druzgocącą klęskę
  i dlatego Viktor Orbán będzie nie tylko samodzielnie rządził Węgrami przez kolejne cztery lata,
  ale również będzie mógł zmienić konstytucję.

  Demokracja parlamentarna w wielu krajach europejskich nie reprezentuje interesów społecznych,
  lecz reprezentuje interesy korporacji. Na Węgrzech Viktor Orbán należy do tych polityków,
  który reprezentuje interesy społeczne i narodowe, dzięki czemu Węgrzy w ostatnich latach
  podnieśli swój poziom życia i dlatego dzisiaj ma duże poparcie w Narodzie Węgierskim.

  Dla porównania proszę przeczytać o „polskojęzycznych” działających ciągle
  na szkodę społeczną i szkodę Narodu. Wnioski wysuwają się same.

  . http://wrzodakz.neon24.pl/post/146645,kupuja-gaz-wyrzutnie-ciagle-od-tych-samych

 27. Marucha said

  Re 21, 23
  Adrem się skupia na żydowskich wątkach u Orbana, szczególnie na Sorosie.
  Tylko jakoś zapomniał, że Orban WYWALIŁ Sorosa wraz z jego uniwersytami, instytutami i prostytutami z Węgier.

  A co można wywnioskować z tego, że komuś zrobiono zdjęcie z jakimś rzydem?
  Chyba każdy na świecie takie posiada, być może nawet gajowego ktos cyknął w towarzystwie jakiegoś korzennego, których w Szwecji jest od cholery i trochę?

  ——————
  Chcielibyście mieć takiego przywódcę, jak Orban czy Łukaszenko.
  Ale na to nie zasługujecie.

 28. Marucha said

  Re 24:
  Michnik to tylko lokalne zydowskie gówienko. Soros to wielkie gówno na skalę globalną.

 29. Adrem said

  Marucha said
  2019-04-20 (Sobota) @ 07:41:39

  „Adrem się skupia na żydowskich wątkach u Orbana, szczególnie na Sorosie.
  Tylko jakoś zapomniał, że Orban WYWALIŁ Sorosa wraz z jego uniwersytami, instytutami i prostytutami z Węgier.”

  Masz rację.
  Czyżby im się urwał ?
  Kto wie….

 30. Adrem said

  A może im się nie urwał, tylko jest mocno uwiarygodniany ?

  Chodzi przecież o budowę Międzymorza, które w planach od ponad 100 lat zapewne jest przyszłym państwem żydowskim w Europie.

  Czasem pozwala się przeciwnikowi wygrać pare bitew, żeby wygrać wojnę.

  Osobiście wolałbym, aby Orban był po stronie ludzkości w tej wojnie.
  Wojnie, która toczy się od coś tak 6 tys. lat.
  A obecnie jakby weszła w decydującą fazę.

 31. Wieloimienny said

  Marucha @

  „Michnik to tylko lokalne zydowskie gówienko. Soros to wielkie gówno na skalę globalną.”

  Wiem, ale nie to miałem na myśli.

  „Chcielibyście mieć takiego przywódcę, jak Orban czy Łukaszenko.
  Ale na to nie zasługujecie.”

  Ja chciałbym takiego jak Kaddafi ewentualnie Putin albo Franco. Salazar też był ok.

  „Chyba każdy na świecie takie posiada, być może nawet gajowego ktos cyknął w towarzystwie jakiegoś korzennego, których w Szwecji jest od cholery i trochę?”

  Są przypadki i wpadki oraz fotki świadome.
  Wieloimienny może mieć fotkę z żydem. Kiedyś był w Szymbarku na Kaszubach i stał obok kaplicy przyglądając się budowli. Obok z nienacka wyskoczyła Lejba Khone z ochroną i pstrykano zdjęcia = fotka z żydem.
  Ale jak taki Jaki się pstryka z Danielsem to niech w mediach narodowych Kurek czy jak jej tam nie pieprzy głupot, że on nie wie kto to Daniels.

 32. jasiekztoronto said

  Re: Artykul…
  Co staloby na przeszkodzie w utworzeniu Rzadu z 300 polskich Spartan???…
  (by te zydowskie k…restwo na zawsze wywalic z naszej Ziemi).
  ===================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 33. hulajdusznik said

  Ad 32:
  Panie Jaśku, ależ ci historyczni Spartanie, a właściwie ich przodkowie pochodzili z Lechii, z terenów na których rozpościera się dziś Polska, będąca aktualnie pod żydowską okupacją. Istnieją dość poważne poszlaki na to, iż Dorowie, przodkowie Spartan byli Słowianami. A co stoi na przeszkodzie? Powiem tak, żyjemy w zupełnie innym świecie, nieprawdziwym, ten świat nam zaprojektowano i postawiono przed oczyma. To świat wirtualny sączący się z telewizorów, klaptopów, smarkfonów. Ten świat przeżarł już mózgi przynajmniej dwóm pokoleniom i na tym nie koniec. Ludzki umysł jest tak skonstruowany, że automatycznie odrzuca wszystko, co tylko wydaje się mu „nie pasować” do wszczepionego za pomocą żydowskich przekaziorów hologramu. Tymczasem najpotężniejsze siłą lichwy żydowskie jelity, rządzące „rządzącymi małpami”, nad którymi się tu w Gajówce przeważnie znęcamy, albo gloryfikujemy, angażują jasnowidzów, magów, magików, wróżbitów, uczonych w pismach proroków, telepatów i podobnej maści wiedźminów. Tak, une wykorzystują siłę takich umysłów. Zapewne takich „trzystu Spartan‘ już jest i działa w ukryciu, bo wszechwidzące oko żydowskich illuminatów nie jest bajeczką dla dużych dzieci. To na pewno nie jest żadna partia, konfederacja czy inna klika polityczna, o których napierdalają na okrągło w Matriksie. Tych „300” to nie jakiś rząd, to awangarda powołana do życia w jednym tylko celu – unicestwienia gadziny. Dopomóż im Panie, Boże Wszechmogący, Ojcze rodzaju ludzkiego, żeby wytrwali w tej walce z dziećmi i ze sługami książąt piekielnych. .

 34. Adrem said

  Jasiekztoronto ad 42

  To już jakieśmy się tak rozmarzyli, to może i śpiącym rycerzom pod Babią Górą czas powiedzieć, że : JUZ CZAS !!!

  ———–
  Chyba pod Giewontem…
  Admin

 35. Adrem said

  Tym spod Giewontu też można powiedzieć.

 36. NICK said

  I spod Łysicy.

Sorry, the comment form is closed at this time.