Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  corintians o Ławrow: nazywanie NATO sojusze…
  Lily o Szczytowanie przed dołowaniem
  How Too Ansys (@Ansy… o Szczytowanie przed dołowaniem
  corintians o Koncepcja goni koncepcję
  kontra o Jad węża w „Desideratio deside…
  Emilian58 o Gaz za ruble, kto przegra…
  kontra o Jad węża w „Desideratio deside…
  bryś o Wolne tematy (48 – …
  Mietek o Szczytowanie przed dołowaniem
  Olo o Szczytowanie przed dołowaniem
  osoba prywatna o Wolne tematy (48 – …
  Emilian58 o Rozmowy małżeńskie Wielomskich…
  mironik o Wolne tematy (48 – …
  Kura domowa o Wolne tematy (48 – …
  Mietek o Gaz za ruble, kto przegra…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Wielki Piątek – misterium krzyża i śmierci

Posted by Marucha w dniu 2019-04-19 (Piątek)

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”.

Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W wielu kościołach rozpoczyna się ono o godzinie 15.00, gdyż właśnie około tej godziny wedle przekazu Ewangelii Jezus zmarł na Krzyżu.

https://www.deon.pl

Komentarzy 13 do “Wielki Piątek – misterium krzyża i śmierci”

 1. Zbych said

  co to za jeden ten cierpiący sługa jahwe….to nie przypadkiem swiadek jechowy ???

 2. Do dobrego przeżycia Wielkiego Piątku: https://swietatradycja.wordpress.com/2018/11/16/wielowiekowa-perla-polskiej-duchowosci-meka-i-smierc-chrystusa-we-mszy-swietej-wyrazona-1760/

  Na dzisiaj przestroga Świętych Apostołów: https://swietatradycja.wordpress.com/2019/04/19/nie-starajcie-sie-tez-swietowac-razem-z-zydami-nie-mamy-z-nimi-nic-wspolnego/

 3. Zbych said

  no tak ale czego się spodziewać po modernistycznym bełkocie…

 4. Barnaba said

  A w Hameryce ten dzien wystepuje pod nazwa – GOOD FRIDAY czyli….d o b r y Piatek?!!

 5. Plausi said

  Wielki Piątek, radosne święto

  starszych braci naszego kochanego papieża:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/usmiech-sw-jana-pawla/#Usmiech

  znowu mogą się z satysfakcją radować, że udało im się kogoś zamordować i to bestialsko, jak to od tysiącleci jest w ich tradycji.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/jak-zrobic/

  Pan prezydent Duda i inni hanukowi wielbiciele, pewnie też mają okazję, aby dziś z satysfakcją wypić i zakąsić. Ludność w Polsce jest już w takim stopniu zgłupiała, że nazywa tych błaznów p-rezydentem wzg. rządem polskim ?!!

  A kto dziś był w kościele, to miał okazję się pomodlić, to takie ekstra misterium hierarchii kościoła katolickiego, aby plany braci naszego papieża się udały, m.in. plan ograbienia nas, por Just Act 447. wiele wskazuje na to, że ta nasza modlitwa się spełni.

 6. NICK said

  Pisałem.
  Kościół jest w nas.
  Indywidualnie.
  Katakumbowo

 7. andzia said

  Paweł Lisiak- Kto fałszuje prawdę o śmierci Jezusa. Warto obejrzeć:.https://www.youtube.com/watch?v=xQ11Dc2XXgc
  Jeszcze cztery, pięć lat wstecz czytałam artykuł prawnika ks.prof. Franciszka Longchampsa de Berier, w którym szczegółowo opisywał on proces Jezusa, prawo rzymskie obowiązujące wówczas w prowincjach podległych. Obecnie nie ma tego artykułu, wzamian jest jakiś skrócony. Nie ulega wątpliwości, że Pan Jezus miał dwa procesy z różnych oskarżeń: przed władzą żydowską, która skazała Go na śmierć oraz przed władzą rzymską z oskarżenia żydów o podburzanie ludu do niepłacenia podatków oraz uzurpowania sobie królewskości.
  Prawda o śmierci naszego Zbawiciela z upływem czasu jest fałszowana i zamazywana.

 8. Kapsel said

  Pod tym znakiem zwyciężysz!

  https://www.pch24.pl/images/min_mid_big/big/67685.jpg?r=1555703150

  In hoc signo vinces. Słowa związane z pierwszym ochrzczonym rzymskim cesarzem znakomicie oddają istotę Wielkiego Tygodnia – Chrystus, Syn Boży, umarł na krzyżu za nasze grzechy i zmartwychwstał, by otworzyć nam bramy Nieba. Krzyż to symbol Zwycięzcy śmierci, piekła i szatana. Krzyż to znak, który daje nam nadzieję zbawienia, bowiem po smutku Wielkiego Piątku przychodzi czas na radość Wielkiej Niedzieli. Siłę krzyża jako znaku zwycięstwa dobitnie potwierdziły w trakcie tegorocznego Wielkiego Tygodnia wydarzenia z Paryża. Oto bowiem, gdy po opanowaniu pożaru katedry NotreDame strażacy weszli do środka, ich oczom ukazał się błyszczący i nietknięty przez żywioł znak Męki Pana Jezusa. Zgliszcza na posadzce, warstwa popiołu na elementach gotyckiej świątyni, unoszący się w powietrzu dym, a na środku oświetlany przez słoneczne promienie Chrystusowy krzyż. Chociaż ludziom obserwującym katastrofę za pośrednictwem internetu mogło w nocy z poniedziałku na wtorek wydawać się, że ogień strawi wszystko, ocalał symbol „Chrystusa Ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan” (1 Kor 1, 23). W obliczu takich znaków mogłoby się wydawać, że już nikt nie będzie wątpić w siłę krzyża. Niestety. Ciągle nie brakuje niedowiarków, a nawet kpiarzy. Reakcja części opinii publicznej na katastrofę w katedrze Notre-Dame pokazuje, jak wiele racji mieli obserwatorzy twierdzący, że pożar w paryskiej świątyni obrazuje kondycję europejskich społeczeństw. Nie traćmy jednak nadziei i trwajmy przy Chrystusie, bowiem po męce i śmierci Syna Bożego Grób Pański próżny został, a Pan zmartwychpowstał. Alleluja!
  Redaktor wydania Michał Wałach

  https://www.pch24.pl/pod-tym-znakiem-zwyciezysz–53–numer-pch24-co-tydzien-o-katastrofie-w-katedrze-notre-dame,67685,i.html

 9. „Kto zaś wyprze się swej przynależności do Chrystusa, aby uniknąć ludzkiej nienawiści, kto swoje życie umiłował bardziej niż Pana, choć jego tchnienie jest w ręku Pana, ten jest żałosny, nędzny, jako przeklęty i wstrętny; chce być przyjacielem ludzi, a jest wrogiem Boga, nie ma już udziału ze świętymi, lecz stoi w szeregu przeklętych, zamiast królestwa błogosławionych zapragną „ognia wiecznego przygotowanego dla diabła i jego aniołom”; już nie tylko ludzie go nienawidzą, lecz również Bóg go opuścił i odrzucił sprzed swego oblicza. O takim Pan powiedział: „Kto zaprze się Mnie przed ludźmi i zawstydzi się Imienia Mojego, tego zaprę się i Ja i zawstydzę przed Ojcem Moim, który jest w niebie”.
  https://swietatradycja.wordpress.com/2019/04/19/kto-nie-bierze-swego-krzyza-a-idzie-za-mna-nie-jest-mnie-godzien/

 10. Plausi said

  Dlaczego należy znowu ukrzyżować Jezusa ?

  Można służyć jedynie jednemu bogu, w latach 80-tych zdecydowali się Polacy masowo służyć żydowskiemu bogu kapitalizmu Mamonowi

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  aby móc pielgrzymować na saksy na Zachód, aby jakoś zarobić na życie w Polsce. Trzeba uznać, że hierarchowie kościoła współdziałali w tej „transformacji religijnej” nader dzielnie

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/usmiech-sw-jana-pawla/#Usmiech

  „Kto by był w stanie rozpoznać, gdyby na Stolcu Piotrowym zasiadł Antychryst ? ”

  Jak dalece okupanci dobrali się do chrześcijaństwa, będą je likwidować stopniowo, jest przykład krainie obok nas o kodzie „U”. Żydowscy zarządcy Ukraińcami chcą święcić swój mord na Jezusie likwidacją Ukraińskiego Kościoła Ortodoksyjnego, jak ostrzega rosyjskie źródło

  https://de.sputniknews.com/religion/20190419324753315-ostern-kirche-ukraine-liquidation/

  „Zu Ostern können Millionen Ukrainer ihrer Kirche beraubt werden” (Na Wielkanoc mogą zostać miliony Ukraińców obrabowani z ich cerkwi)

  Jeszcze przed świętem Wielkiej Nocy miałby Ukraiński Kościół Ortodoksyjny zostać zlikwidowany. Źródło podaje, że bojówki żydowskiego watażki Kołomojskiego tzw. Prawy Sektor jeszcze przed puczem na Majdanie dokonywały napadów na cerkwie. Czyż może żydostwo lepiej uczcić swój mord na Jezusie, jak likwidując cerkiew na Wielkanoc ?

  Przypomnijmy, że liczna grupa Polaków od paru już kadencji masowo dokonuje wyboru rządów najróżniejszych zaprzańców i wrogów Polski i chrześcijaństwa

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/polacy-bojkotuja-wybory/

  pewnie wiedzą, dlaczego powinni Jezusa ukrzyżować a przy okazji zlikwidować tę znienawidzoną Polskę, w której żyją jedynie z nadzieją, że uda im się wyemigrować do USA albo innego kraju równie mlekiem i miodem płynącego. Można rzec, znowu zaprzańcy wybierają rządy zaprzańców.

 11. Plausi said

  Przybijając gwoźdzem Jezusa na krzyżu

  przecie nie przeszkadza nam to radośnie najeść się i wypić w Wielkanoc.A tymczasym jego mordercy krok po kroku likwidują chrześcijan

  https://pl.sputniknews.com/swiat/2019042110246652-sri-lanka-eksplozje-w-kosciolach-i-hotelach-sa-ofiary/

  Ale radość zmatwychwsatanie nie jest w stanie nas tym zaniepokoić. Nie potrzebujemy przypominać Just Act 447, który wybrany przez zaprzańców rząd w Polsce będzie musiał zrealizować, bo to było jego jedyne przeznaczenie, patrz ostatni ink Plausi 2019-04-20 (Sobota) @ 13:27:06.

  żaba będzie gotowana stopniowo, że nawet nikt nie zauważy, jak postępuje eksterminacja chrześcijan.

  Naszą hańbą, o czym już pislaiśmy, jest wystawione w warszawie pomnik o nazwie „Polin”, nie mniejszą hańbą jest to, że od 70 lat bandyci żydowscy znęcają się nad ludnością Palestyny i mało kto to zauważył, to kto ma postrzec, że w Watykanie siedzi na troni Antychryst ?

  Ale ci sami znęcają się nad nami,

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/hala-po/

  i nikt też tego jakoś nie zauważył, przeciwnie, miliony Polaków im w ramach NSZZ w tym pomogły, czy głupota może być większa, jak oddać swój los w ręce żydowskie, w rece tysiąclenich zbrodniarzy.

 12. NICK said

  Plausi et consortes.
  ” i mało kto to zauważył, to kto ma postrzec, że w Watykanie siedzi na troni Antychryst ?”

  Clue.

  I jeszcze Jędraszewskiemu abp, tak zwanemu, wierzą.

 13. NICK said

  Po Machar-z-kim.
  Nikt normalny arcybiskupem nie został i nie zostanie.
  Macharski też normalny nie był.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: