Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  1956 o Polska przygotowuje się na „in…
  Wladca o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  Wladca o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  1956 o To Wojna
  Józef Bizoń o „Nigdy więcej” zamordyzmu!
  OutsiderR o Polska przygotowuje się na „in…
  1056 o To Wojna
  1956 o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  Emilian58 o Wolne tematy (68 – …
  Jack Ravenno o To Wojna
  Marguar o To Wojna
  Emilian58 o To Wojna
  minka o O pożytkach z sentencji
  Jack Ravenno o To Wojna
  Jack Ravenno o „Exxpress”: Terror przeciwko…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Notre Dame i francuski zwyczaj rabowania i niszczenia kościołów

Posted by Marucha w dniu 2019-05-10 (Piątek)

Kwietniowy pożar zniszczył katedrę Notre Dame, ale trawiący ją ogień nie był pierwszym niszczącym wydarzeniem. Warto może przypomnieć sobie historię tej katedry.

Wiek XII i XIII, gdy panowała we Francji monarchia Kapetyngów, to lata powstania wielu katedr poświęconych Naszej Pani. Powstała wówczas wspaniała katedra w Reims, w której odbywały się koronacje królów Francji, w Chartres i w Paryżu. Kamień węgielny pod Notre Dame został położony w 1163 roku. Uroczystość jego poświęcenia dokonał papież Aleksander III. Dwadzieścia sześć lat później został konsekrowany główny ołtarz, a w 1205 roku rozpoczęły się prace nad fasadą katedry.

Dalszych dwadzieścia lat trwała budowa portalu Najświętszej Maryi Panny. Najważniejsze prace zostały ukończone w 1245 roku, ale na całkowite ich zakończenie trzeba było poczekać cały wiek.

Odtąd katedra Notre Dame ściśle była związana z życiem Francji z jej wzlotami i upadkami. Z tej świątyni wyruszyła w 1270 roku wyprawa krzyżowa, z której już nie powrócił święty król Ludwik IX. Była świadkiem straszliwej zarazy dżumy, która zdziesiątkowała ludność Europy. Przeżyła wojnę stuletnią, czasy Joanny d`Arc i odnowę francuskiego królestwa w drugiej połowie XV wieku.

Zarówno fasada, jak i portale zostały ozdobione figurami, które miały odniesienie do Starego Testamentu. Witraże i rozety również opowiadały jego dzieje. Można się było na nich uczyć Pisma Świętego.

Dramatyczne lata katedr Francji to okres rewolucji i dechrystianizacji, która opanowała wówczas „pierworodną córę Kościoła”. Na terenie całej Francji zakazano kultu chrześcijaństwa. Wprowadzono nowy kalendarz republikański, który likwidował niedzielę i liczenie lat od narodzin Chrystusa. Zabrano się za dewastację kościołów.

W 1792 roku, aby nie drażnić swą wysokością nad innymi budynkami, runęła iglica Norte Dame. Dekretem jakobinów zrabowano skarbiec. Sprofanowano znajdujące się tam relikwie św. Wincentego a` Paulo i naczynia liturgiczne. 23 października 1793 roku na wniosek rewolucyjnego magistratu w ciągu ośmiu dni z fasady katedry usunięto i zniszczono wszystkie figury biblijne królów Izraela i Judei. Pozbawiono ich koron i zarzucając im pętle na szyję zwalano.

Rok później Notre Dame została ogłoszona „świątynią Rozumu”. Niszczono nie tylko fasadę, ale wandalizm dotknął także wnętrze kościoła.

10 listopada 1793 roku we wnętrzach katedry urządzono błazenadę, mającą symbolizować „wprowadzenie kultu Rozumu”. Przed głównym ołtarzem ustawiono tekturową górę, a na szczycie jej umieszczono coś na kształt greckiej świątyni. Z jej wnętrza wyszła artystka operowa cała w tiulach. Miała symbolizować Rozum.

Kres temu położyło dopiero przejęcie władzy przez gen. Napoleona Bonapartego. To on jako Pierwszy Konsul w 1801 roku zawarł konkordat z Rzymem. A to gwarantowało powrót swobód kultu katolickiego i zwrot Notre Dame Kościołowi. 2 grudnia 1804 roku do Paryża na koronację Napoleona na cesarza Francji przybył papież Pius VII. Chociaż tej koronacji osobiście nie dokonał, bo Napoleon sam włożył sobie na głowę koronę, ale liczy się fakt zaproszenia papieża.

Ale to nie koniec laicyzacji Notre Dame. Po 1871 roku sukcesywnie dokonywały jej kolejne rządy III Republiki . W 1905 roku weszła w życie ustawa o tzw. rozdziale Kościoła od państwa, na mocy której dokonywano inwentaryzacji majątku kościelnego. Wszystkie budynki kościelne, nawet te małe wiejskie kościółki stały się majątkiem państwowym. A inwentaryzacja weszła także do wnętrz świątyń. Nie oszczędzono tabernakulów. Rok 1906 i 1907 był świadkiem takich inwentaryzacji. Patrole policji i wojsko przedzierały się do wnętrz kościołów przez mury wiernych ,którzy własną krwią starali się powstrzymać te profanacje.

We wrześniu 1914 roku w wyniku niemieckiego bombardowania spłonęła wspaniała katedra Notre Dame w Reims. Ukończenie jej renowacji to dopiero rok 1996.

Do końca nie wiadomo, ile lat potrwa odbudowa paryskiej Notre Dame. Prezydent zapowiedział, że nastąpi to przez 5 lat. Okazuje się, że fundusze na odbudowę katedry nie są problemem. Pomoc na ten cel płynie z całego świata.

Problem jest inny. Nie wiadomo, jakie będzie przeznaczenie odbudowanej Notre Dame. Czy będzie dalej ośrodkiem kultu chrześcijańskiego, czy powróci do niechlubnej zmodyfikowanej tradycji kultu rozumu i stanie się jedynie atrakcją turystyczną Francji.

[Albo stanie się „świątynią ekumeniczną”, gdzie z jednego koryta będzie żarło katolactwo, żydzi, muzułmanie, Czciciele Koguta Dnia Ósmego  i sataniści. I oczywiście pedalstwo. – admin]

Czas pokaże. A Francja ma krótki okres na zastanowienie się nad swoją tożsamością. Aby wyciągnęła lekcję płynącą ze swojej historii.

[Aby trup nareszcie zrozumiał konsekwencje niezdrowego trybu życia – admin]

Autor: Iwona Galińska
https://prawy.pl/

Komentarzy 9 do “Notre Dame i francuski zwyczaj rabowania i niszczenia kościołów”

 1. Tadeusz said

  Spróbujemy zrozumieć, kto może skorzystać na tym pożarze, uruchamiając pionki, które wydają się już być gotowe do wejścia na szachownicę….
  .https://pracownia4.wordpress.com/2019/04/29/pozar-w-notre-dame-i-projekt-rewitalizacji-ile-de-la-cite/

 2. Żuraw said

  Istnieją już wizje odbudowy Katedry:
  https://fakty.interia.pl/ogrod-i-szklarnia-na-dachu-katedry-notre-dame-belgijski-arch-video,vId,2690444

  Zaraz potem może restauracja lub tancbuda…

 3. piwowar said

  Wizja bez komentarza

  >https://www.facebook.com/kukizpawel/photos/a.774610832606639/2349669475100759/?type=3&theater

 4. piwowar said

  Ups, bez kropki. Proszę wybaczyć starczą nieuwagę.

 5. piwowar said

  Piwowar najpierw myslał, ze puścił na Gajówkę niemasczny żart.A tu patrzcie państwo: Wrogowie Kościoła partycypują w odbudowie Katedry.

  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/pary%C5%BC-rektor-meczetu-prosi-o-datki-na-odbudow%C4%99-notre-dame/ar-BBVZJai

  https://wiadomosci.wp.pl/pozar-katedry-notre-dame-muzulmanie-we-francji-wlaczaja-sie-w-odbudowe-6371298328704641a

  https://www.dziennikwschodni.pl/kraj-swiat/muzulmanie-wlacza-sie-w-odbudowe-katedry-notre-dame,n,1000241193.html

 6. Jacek said

  Bazylika Saint Denis (źródło: Wikipedia):

  „W 1793 roku, podczas rewolucji, bazylika padła łupem tłumu. We wrześniu kościół obrabowano i zdewastowano, a w dniach 12–25 października, na polecenie parlamentu rewolucyjnego, zbezczeszczono groby królewskie. Rozkopano krypty, otwarto trumny ze zwłokami monarchów francuskich, po czym wszystkie odkryte szczątki wrzucono do dwóch rowów wykopanych nieopodal bazyliki. Doły zalano wapnem gaszonym i zasypano ziemią.”

  Brak słów.

 7. abcdef said

  John Gillray, żyjący podczas Rewolucji 1789: „Szczyt francuskiej wolności”:

 8. abcdef said

  Zapomniałem dodać: strona internetowa Katedry:
  https://www.notredamedeparis.fr/en/la-cathedrale/architecture/la-charpente/

  A także, w książce Barbarzyńca w ogrodzie w jednym z esejów Zbigniew Herbert opisuje proces budowy katedr średniowiecznych. Bardzo ładnie napisany esej.

 9. Nie mam żadnej wątpliwości, że Katedra Notre Dame była podpalona. Polecam do obejrzenia te dwunastominutowe wideo:

  „Katedra Notre Dame podpalona – Pan architekt zostaje uciszony i znika…”

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: