Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Podatek od hipermarketów we Francji jest od 2010 r., a w Hiszpanii od 2013 r. Ale tylko w Polsce KE doszukała się problemu.

Posted by Marucha w dniu 2019-05-18 (Sobota)

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że francuski parlament w 2010 r. wprowadził specjalny podatek od „dużych lokali użytkowych”. Na jego mocy sklepy oferujące sprzedaż detaliczną o powierzchni większej niż 400 m2 i obrotach przekraczających 460 tys. euro rocznie są zobligowane do zapłaty podatku, którego stawki wynoszą od 5,74 do 34,12 euro za każdy metr kwadratowy powierzchni.

Co ciekawe – Komisja Europejska nie uznała (tak jak w Polsce), że to forma „ukrytej pomocy publicznej” dla mniejszych sklepów nie objętych tym podatkiem.

Przypomnijmy – Komisja Europejska we wrześniu 2016 r. zakwestionowała wprowadzony w naszym kraju podatek od sieci handlowych. Podatek ten składał się z dwóch stawek uzależnionych od osiąganych przychodów: 1) Jeśli dany sklep lub sieć osiągały miesięczne przychody między 17 a 170 mln zł, to obowiązywała stawka podatku równa 0,8 proc. wartości tego przychodu. 2) Jeśli dany sklep lub sieć osiągały miesięczne przychody powyższej 170 mln zł, to obowiązywała stawka podatku równa 1,4 proc. wartości tego przychodu. Kwotą wolną od podatku w skali roku była zatem suma 204 mln zł (12 miesięcy x 17 mln = 204 mln zł).

Celem tego podatku, oprócz przyniesienia dodatkowych wpływów do budżetu, miało być wyrównanie szans pomiędzy wielkimi sieciami i sieciami dyskontów, a mniejszymi przedsiębiorstwami handlowymi, a także wsparcie dla rodzimych producentów żywności, którzy sprzedają swoje produkty głównie w lokalnych sklepach małych i średnich przedsiębiorstw, których jednak z roku na rok było coraz mniej (jeszcze w 2008 r. sklepy małoformatowe stanowiły 51 proc. wszystkich placówek handlowych; na koniec 2015 r. ich udziały w rynku spadły do 37 proc.).

Komisja Europejska uznała jednak, że wprowadzony w Polsce podatek jest sprzeczny z prawem unijnym, bowiem stanowi on ukrytą formę pomocy publicznej dla części sektora handlowego, który nie został objęty tym podatkiem (tj. dla sklepów o przychodach mniejszych niż 17 mln zł miesięcznie). Bruksela podjęła wówczas decyzję o konieczności natychmiastowego zawieszenia funkcjonowania tego podatku na terytorium naszego kraju.

Decyzja Komisji Europejskiej była o tyle dziwna, że podobne rozwiązania podatkowe funkcjonują we Francji i Hiszpanii. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że francuski parlament w 2010 r. wprowadził specjalny podatek od „dużych lokali użytkowych”. Na jego mocy sklepy oferujące sprzedaż detaliczną o powierzchni większej niż 400 m2 i obrotach przekraczających 460 tys. euro rocznie są zobligowane do zapłaty podatku, którego stawki wynoszą od 5,74 do 34,12 euro za każdy metr kwadratowy powierzchni (dokładna stawka jest wyliczana uwzględniając proporcję osiąganych obrotów do wielkości powierzchni). Francuskie władze nigdy nie ukrywały celu wprowadzenia tego podatku – miała nim być ochrona mniejszych, rodzinnych sklepów, które nie miały szans w starciu z dużymi sieciami handlowymi.

Co ciekawe – rozwiązania funkcjonujące we Francji, które uzależniają nałożenie podatku od powierzchni sklepu i jego obrotu, nie zostały zakwestionowane przez Komisję Europejską. Mimo, że główna przesłanka nałożenia tego obciążenia (tj. osiągane przychody) stawia w uprzywilejowanej pozycji mniejsze sklepy, to Bruksela nie stwierdziła, aby francuski podatek od dużych lokali użytkowych stanowił ukrytą formę pomocy publicznej dla części sektora handlowego, który nie został objęty tym podatkiem.

Na przykładzie powyższego widać wyraźnie, że w Unii Europejskiej są jednak równi i równiejsi…

[A Polacy bardzo sobie cenią bycie cwelonymi przez UE – admin]

Źródło: 
Możliwy powrót do kryterium powierzchni w podatku od handlu (ObserwatorFinansowy.pl)
Podatek od hipermarketów nie tylko w Polsce. Zobacz w jakich krajach obowiązuje (Money.pl)

http://niewygodne.info.pl/

 

Komentarzy 8 to “Podatek od hipermarketów we Francji jest od 2010 r., a w Hiszpanii od 2013 r. Ale tylko w Polsce KE doszukała się problemu.”

 1. janek said

  A dajcie sobie Gajowy już spokuj z tymi marketami,przecież żeby tam kupować to trzeba być jak ten saper,który w każdej chwili może wejść na mine.
  https://pomorska.pl/pracownik-mili-w-bydgoszczy-traktuja-nas-jak-smieci-a-daty-waznosci-produktow-sa-zmywane-lub-zaklejane/ar/c3-14117993

  ———–
  To Ja, Marwa kuć mam dać sobie spokój? Ja?
  Admin

 2. karlik said

  To jest stary i nieaktualny artykuł..
  Na dzisiaj mamy już nowe informacje…
  np.https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/podatek-handlowy-a-ceny-w-sklepach-opinie-ekspertow,936436.html
  lub .http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2018-04-16/wielkie-sklepy-zaplaca-wiecej-nowy-podatek-juz-od-przyszlego-roku/
  Oczywiście każdy podatek oznacza nie niższe zyski właściciela tylko większe koszty dla klienta…
  Ale czy to uratuje małe upadające sklepiki osiedlowe nie wiem…
  Byłem w małej wsi w Holandii był Kościół, szkoła i przedszkole i ani jednego sklepu…Napotkana kobieta powiedziała, że piekarz rano samochodem przywozi pieczywo, ale po uprzednim zamówieniu…
  z niedzielnym pozdrowieniem

 3. andzia said

  Zasrańcy wydają mnóstwo naszych pieniędzy na kancelarie prawne, które celowo widać sponsorowane z drugiej strony piszą takie gnioty, które bez trudu można zakwestionować.
  No ale przed wyborami trybunał jewrejpejski wydał orzeczenie. że pis miał rację z podatkiem, o czym w spotkaniach przedwyborczych informuje Morawiecki, Nie informuje ile pieniędzy Polska wydała na nieudolność elyt rządzących i harcowanie hiper i super marketów obcych państw.

 4. jazmig said

  W marketach nie kupują bogaci, towar w nich oferowany jest z dolnej półki. PiS chce wspomóc marnych handlowców, którzy nie radzą sobie, bo są marni. Na moim osiedlu jest kilka różnych marketów, a oprócz nich małe sklepy z pieczywem, mięsem i wędlinami oraz targ z jarzynami, owocami, nabiałem i ciuchami i jakoś to się kręci bez pomocy PiSu.

  ——-
  Panie Jazmig, nie podawaj Pan jakichś kontrprzykładów, bo dobrze wiadomo, że handel wielkopowierzchniowy wykańcza mniejszą konkurencję. Sam widzę, ile małych sklepików w Polsce zwinęło interes. I nie dlatego, że byli „marni”.
  Admin

 5. Easy Rider said

  Jeżeli sklepy wielkopowierzchniowe przerzucą koszt na klientów, to tym samym staną się mniej konkurencyjne dla tych małych – i o to chodzi, natomiast w gorszej sytuacji mogą być dostawcy.

  W ogóle, to zamiast dzisiaj walczyć z korporacjami hipermarketów przy pomocy podatków, co tak naprawdę może okazać się walką z wiatrakami – lepiej było nie dopuścić do ich powstania w takiej liczbie. Tutaj wina nie dotyczy tylko władz centralnych, lecz w co najmniej równym stopniu samorządów, które wydawały decyzje lokalizacyjne.

  Ale cóż – wielka jest siła pieniędzy, a trzeba tutaj przypomnieć, że korporacje Lidl i Kaufland otrzymały swego czasu od EBOR (zapewne w ramach „solidarności europejskiej”) ogromne kredyty na „zdobywanie Europy Wschodniej”. To działo się w czasie, gdy zabroniono wspomagać polskie stocznie – taka ich jewropejska mać.

 6. jasiekztoronto said

  Re: 5 Easy Rider.
  A ja sie pytam: Kto wyrazil zgode na kolczykowanie bydla i trzody chlewnej???
  Przypadkiem nie byli to rolnicy?
  No to wkrotce i rolnikow „zakolczykuja” i skoncza sie wszelkie protesty…No chyba ze w „piachu”…
  Oj durni i glupcow to mamy urodzaj na niespotykana skale…
  ==================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 7. Janusz said

  No cóż, NWO, NWO na horyzoncie.
  A co do tych sklepów. No przecież kapitalna większość to nie polskie przedsiębiorstwa.
  Wiadomo, dostaną w dupę i niechybnie może się okazać, że trzeba zwijać interes.
  A to byłoby najlepsze. Wróciłyby nasze małe normalne sklepy.

 8. NICK said

  Ooo NIE Jaśku.

  „A ja sie pytam: Kto wyrazil zgode na kolczykowanie bydla i trzody chlewnej???
  Przypadkiem nie byli to rolnicy?” (6)

  Niewolnicy a i większość sprawy nie zdaje sobie.
  To ludzie robotni i prości.

  A Pan?

Sorry, the comment form is closed at this time.