Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Prywatna służba zdrowia góruje brakiem kolejek

Posted by Marucha w dniu 2019-05-20 (Poniedziałek)

Polacy korzystając z usług prywatnej opieki zdrowotnej dostrzegają właściwie tylko jedną jej zaletę, czyli brak kolejek do lekarzy. Poza tym usługi w niej oferowane mają w ogóle nie różnić się od publicznych placówek, ponieważ podobna liczba ankietowanych w specjalnym sondażu wskazała na brak odpowiednich recept ze strony medyków, czy na ich stopień zainteresowania pacjentem.

Na zlecenie Centrum Medycznego Damiana przygotowano raport „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków na temat jakości świadczonych usług”, który sporządzono na podstawie pogłębionych wywiadów z blisko pół tysiącem Polaków. Głównym celem sondażu było zidentyfikowanie problemów świadczeń zdrowotnych w Polsce, a także powodów dla których blisko 60 proc. Polaków ma korzystać z usług prywatnych gabinetów medycznych.

Okazuje się, że prywatna służba zdrowia ma przewagę nad państwową tylko w jednym aspekcie – blisko 48 proc. badanych ma bowiem dostrzegać brak kolejek do lekarzy działających w systemie niepublicznym. Jedynie dla 10 proc. ankietowanych rzeczywiście liczyła się różnica w jakości, natomiast tylko 3 proc. wskazało na możliwość otrzymania pomocy od lepszego specjalisty, niż ma to miejsce w publicznej opiece zdrowotnej.

Prawie 40 proc. badanych twierdziło z kolei, że doktor praktykujący w obu przypadkach nie poświęca im zbyt dużo uwagi, natomiast co dziesiąta osoba mająca wykupiony dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej nie otrzymała odpowiedniej recepty na rozwiązanie swoich problemów. W tym ostatnim przypadku 35 proc. badanych przyznaje, że taka sytuacja zdarza się od czasu do czasu lub często zarówno w publicznej, jak i prywatnej służbie zdrowia.

Na podstawie: forsal.pl
http://autonom.pl

Komentarzy 7 to “Prywatna służba zdrowia góruje brakiem kolejek”

 1. Słyszałem o przypadkach, gdy kobieta na chwilę przed porodem była odsyłana ze szpitala prywatnego do państwowego, bo… przypadek skomplikowany, a więc nie dochodowy.

  ——
  Normalka. Prywatne lecznice chętnie biorą w swe ręce sprawy proste a popłatne.
  Admin

 2. ... said

  Źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1413158,prywatna-sluzba-zdrowia-a-nfz-lekarze.html

 3. Archer said

  Skorzystałem raz w latach 90-tych z prywatnej „służby zdrowia”. Wybrałem sobie najdroższego lekarza z tytułem „profesora”. W recepcji był bałagan, recepcjonistki skierowały mnie omyłkowo pod inne drzwi. Jak już doszło do wizyty to „doktor” psor odesłał mnie z problemem do państwowego szpitala. Ale kasę straciłem bezpowrotnie. Zwykłe złodziejstwo, nawet nie przepisał mi lekarstw. A taki zasrany Balcerowicz gadał wtedy w telewizorni, że prywatne jest „lepsze” od państwowego.

 4. Isreal said

  to co fatalne , to to, że w przypadku medyków priv zmieszany jest z public nierozerwalnie …

  tak jest od lat …

  często dziedziczenie zawodu, niestety z narowami prl-owskich profesorów i doctrorów – pogarda do pacjenta szczególnie …

 5. Barbara Chojnacka said

  „służba zdrowia” we Francji

 6. Michal said

  1) Polacy narzekają na służbę zdrowia w bogatych krajach zachodu – aby zobaczyć specjaliste przyjeżdżają do polski – specjaliści na zachodzie przyjmują śladowe ilości pacjentów (zaniżają podaż i windują ceny) i większość nie prowadzi gabinetów prywatnych – jest bardzo drogi i jest bardzo ograniczony dostep 2) polska ma najmniej lekarzy w unii a środki wydawane na służbę zdrowia są śmieszne niskie, w teorii Polacy powinni mieć najgorszy dostęp do usług medycznych, w praktyce mają lepszy dostęp niż na zachodzie… – polska służba zdrowia jest bardzo tania i bardzo wydajna – to jest mistrzostwo świata jaka wydajność systemu się wykręca przy tak niskich zasobach kadrowych i finansowych 3) Polacy to hipochondrycy i lekomani którzy nadużywają systemu – zobaczcie ile aptek jest w Polsce 4) wydajność polskiego systemu jest wykręcona na maxa, lepszego dostępu nie będzie, na będzie gorzej niż jest, tak jak na zachodzie gdzie again lekarze zaniżają podaż i windują ceny

 7. Isreal said

  ad 5
  wśród anestezjologów są „Polacy”, kiedyś miałem średnią przyjemność zetknąć się z takimi z klinik aborcyjnych – nie widzą w tym nic złego, choć się z tym nie obnoszą ….
  no i plusem (dla nich spora kasa – kto to kurła finansuje) spora kaska za „przysługę” ….

Sorry, the comment form is closed at this time.