Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Skandynawskie runy zostaną zakazane?

Posted by Marucha w dniu 2019-05-24 (Piątek)

Szwedzki rząd rozważa możliwość wprowadzenia zakazu używania run skandynawskich, ponieważ miały one zostać „zawłaszczone przez neonazistów”. Minister sprawiedliwości Morgan Johansson bada obecnie, czy powinny one rzeczywiście zostać zabronione, aby dzięki temu uderzyć w tego typu grupy.

Jeśli Johannsson zdecyduje się przyjąć przepisy zabraniające używania run, zakaz mógłby potencjalnie obejmować wszystkie symbole nordyckie, obrazy i tradycyjną biżuterię.

Pomysł ten rozwścieczył wielu Szwedów, którzy widzą w tym próbę wymazania części ich historii. Natomiast dla osób określających siebie jako neopoganie zakaz ten byłby ciosem w ich wolność religijną, którą gwarantuje szwedzka konstytucja.

Nordiska Asa-samfundet, największa w Szwecji grupa religijna odwołująca się do wierzeń pogańskich opowiedziała się przeciwko jakimkolwiek próbom nadzorowania przez władze szwedzkiego dziedzictwa.

Organizacja w jeden dzień zebrała 11 tysięcy podpisów sprzeciwiających się rządowym pomysłom. Jeff Ahl, były parlamentarzysta z ramienia Szwedzkich Demokratów skomentował propozycje rządu następującymi słowami: „Nasz rząd opowiada się za wielokulturowością, ale nie możemy mieć własnej kultury. Teraz rząd próbuje cenzurować nasze własne dziedzictwo kulturowe i zatrzeć nasze korzenie. To piąta kolumna”.

Na podstawie: rt.com
http://autonom.pl

Komentarzy 12 to “Skandynawskie runy zostaną zakazane?”

 1. Nikop said

  Kolejny dowod, ze dla lewaka kazda osoba pielegnujaca kulture i historie swego narodu jest faszysta. No chyba, ze jest „przybyszem”, wtedy: „popieramy, popieramy, wspomozezy grantami panstwowymi…”

 2. Tadeusz said

  A ilu jeszcze rodowitych Szwedów mieszka w Szwecji. Przecież to państwo przyjęło takie ilości imigrantów ,ze Szweda trudno spotkać

 3. Birton said

  „Szwedzki rząd rozważa możliwość wprowadzenia zakazu używania run skandynawskich, ponieważ miały one zostać zawłaszczone przez neonazistów” – i diabeł z żydowskim przyrodzeniem lepiej tego by nie wymyślił.
  Dalsze kroki koszernego kusego to na przykład zamach na „nazistowskie” symbole Prasłowian .
  https://www.slawoslaw.pl/symbole/

 4. Leo said

  Już jaśniej szwedzki rząd nie mógł potwierdzić prawdziwych celów: zniszczenia społeczeństwa i kultury „białych”. Jak myślicie Stefan Löfven jest głupcem na jakiego wygląda i bierze w tym udział nieświadomie?

 5. Nie ma skandynawskich runów. Są runy słowiańskie znajdowane na terenie Skandynawii.

 6. Marcin said

  A we władzach ” szwedzkiego dziedzictwa” już siedzi Mosze, Hassan i Muhammad.

 7. piwowar said

  Runy słowiańskie różnią się nieco od runów norskich.

 8. AlexSailor said

  „To piąta kolumna”

  Obudzili się?

 9. Troll Polonii said

  5
  Krzysztof M

  Nie jestem specjalista od pisma runicznego ale podejrzewam, ze podobnie jak alfabet lacinski moglo byc uzywane przez rozne narody.
  W Polsce akurat malo jest rozpowszechniona wiedza na temat runow…jakichkolwiek.
  Natomiast, znajac niechec jednych skandynawow do drugich, zastanawiam sie, czy zabronione runy w Szwecji nie beda przypadkiem uzywane w Norwegii czy Danii.
  Rownoczesnie uwazam, ze kazdy zamach na kulture pismiennictwa jest zbrodnia przeciwko ludzkosci.
  Jezyk i pismiennictwo jest integralna czescia kultury narodow.
  Wlasnie probuja tego zamachu Ukraincy z rosyjskim jezykiem zarowno pisanym jak i mowionym.
  Probowali tego Syngalezi na Sri Lance …z wiadomym skutkiem.
  Mafia swiatowa walczy obecnie z jezykiem lacinskim.

  Polityka wynaradawiania nie jest niczym nowym..
  Rocznie ginie na swiecie dziesiatki kultur plemiennych i etnicznych.
  Ktos bardzo sie stara wymazac pamiec dziejowa mieszkancom naszego globu… i wpisac nowe, niesprawdzone dzieje pisane przez gangsterskie mafie.

 10. Isreal said

  ad8
  dokładnie …

  podobnie jak my , oddali w parchate lewackie zachłanne łapska kraj, a teraz ogarnia ich zdziwienie ….

  podobnie jak polskich śpiochów … i wygodnych durni

 11. Boleslaw Deperas said

  Anglosasi USA juz kompletnie podurnieli z ta „ruska agentura”:) Juz samo czytanie Puszkina czy lwa Tolstoja moze byc obiektem sledztwa i skazania o szpiegostwo na rzecz Ruskich !!!!.Tylko patrzec jak seks z Rosjanka. ! bedzie koronnym dowodem na szpiegostwo na rzecz Moskwy:)

 12. Boleslaw Deperas said

  runy sa tylko i wylacznie .!!!..SLOWIANSKIE i dlatego sa tak bardzo znienawidzone przez „swiat zachodni i jego wartosci”:)!!

Sorry, the comment form is closed at this time.