Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Andrzej Duda w Waszyngtonie

Posted by Marucha w dniu 2019-06-14 (Piątek)

Mam istotne wątpliwości co do wypowiedzi prezydenta RP dotyczącej relacji z Rosją, wygłoszonej podczas krótkiej konferencji prasowej po zakończeniu spotkania w Ogrodzie Różanym w Białym Domu.

Padła ona już po oficjalnych przemówieniach gospodarza i polskiego gościa, stad głosy, że nie można do niej przykładać takiej samej miary, jak do właściwego i merytorycznego oświadczenia, są generalnie uzasadnione.

Niemniej, obrazuje ona w dobitny sposób styl myślenia rządzących elit o relacjach międzynarodowych. Styl zasadniczo oparty na jednostronnym resentymencie (absolutnie nie neguję, że historycznie uzasadnionym). Na ciągłym domaganiu się od innych poszanowania naszej wyjątkowości, unikalności i moralnej wyższości, przy jednoczesnym całkowitym braku najmniejszych prób zrozumienia doświadczeń innych.

Podkreślę słowo „doświadczeń”, bo o doświadczenia tutaj chodzi, a nie racje polityczne, których akurat, w odniesieniu do historii dawnej i najnowszej Polski – Rosja nie posiada, będąc wobec nas wielokrotnym napastnikiem [?? – admin]. Przy takim nastawieniu psychologicznym, oczekiwanie, że inni jakimś cudem przyjmą naszą narrację historyczną i moralną, jest co najmniej naiwne.

Chodzi oczywiście o pierwszy fragment odpowiedzi prezydenta na pytanie dziennikarza amerykańskiego o to, jak współczesna Polska postrzega Rosję:

„(…) Bardzo bym chciał, żeby Rosja była przyjacielem Polski, bo jest wielkim naszym sąsiadem, jest państwem dużo większym od Polski, o większym niż Polska potencjale pod każdym względem, może za wyjątkiem jednego: ja uważam, że w nas jest więcej męstwa, że jesteśmy odważniejsi i potrafimy walczyć do samego końca niezależnie od wszystkiego.” (za: prezydent.pl/).

Licytowanie się z innymi narodami na kategorię tak nieostrą w świecie współczesnej polityki jak „męstwo” nie jest najszczęśliwszym sposobem uprawiania dyplomacji. Mówienie wprost przez najwyższych przedstawicieli państwa w kontekście pytania o stan relacji dwustronnych z innym krajem, w obecności najwyższych przedstawicieli kraju trzeciego, że jesteśmy bardziej mężni i odważni od tego państwa, skazuje nas na postrzeganie jako partnera buńczucznego i niezdolnego do racjonalnej oceny sytuacji.

Jako krzykliwego moralistę, który tak głośno i dobitnie zapewnia wszystkich o swojej nieskazitelnej postawie i zaletach, że zgromadzeni zaczynają podejrzewać, iż rzeczywiście może mieć coś mieć na sumieniu i nie jest w rzeczywistości tak świetny, jak to prezentuje. Jak kogoś przewrażliwionego na punkcie nie tyle własnych doświadczeń, ale autowyobrażeń. A te, jak wszystkie subiektywne odczucia powinny być od czasu do czasu być zracjonalizowane i zobiektywizowane.

Licytowanie się na męstwo w dyplomacji i polityce międzynarodowej to bardziej dowód jej archaicznej, wręcz plemiennej wizji. Która, czy tego chcemy czy nie, odeszła do lamusa w świecie hemisfery zachodniej od połowy XX wieku. Rzeczywistości, w której Charles de Gaulle i Konrad Adenauer przekazywali sobie znak pokoju w katedrach w Akwizgranie i Reims, Ronald Reagan składał kwiaty na niemieckim cmentarzu wojskowym w Bitburgu w 40 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Gdzie przywódcy polityczni, hierarchowie religijni i myśliciele raczej „przebaczają i proszą o przebaczenie”, a władze państwowe i lokalne dbają o cmentarze i miejsca pamięci, na których złożone są doczesne szczątki żołnierzy nawet wrogiej armii, będącej agresorem. Nie zaś świat przekonywania, że jesteśmy bardziej mężni niż inni.

Tego rodzaju przesuwanie dyskursu pamięci historycznej – z zadumy i wzajemnego, pokornego milczenia nad tajemnicą zła i nienawiści, na współzawodnictwo w męstwie i waleczności, to anachroniczne zawracanie kalendarza do czasów tak krytykowanego przecież przez naszego prezydenta imperialnego dyktatu siły…

W obliczu rzeczywistych, ogromnych cierpień, jakie przeżyła Rosja w XX wieku ze strony swojej własnej, totalitarnej władzy, masowej eksterminacji chłopów, chrześcijan i duchownych, a następnie hekatomby blisko 20 mln ofiar II wojny światowej, do której wywołania reżim stalinowski przyłożył rękę paktem Ribbentropp-Mołotow i agresją na Polskę – słowa, że jest w nas „więcej męstwa i odwagi” są mało przemyślane i pozbawione szerszej empatii.

Co więcej, stanowią wręcz piarowy prezent dla Moskwy, dla której utrzymywanie narracji o szczególnej roli ZSRR w pokonaniu Niemiec i jej rzekomej negacji przez Polskę i inne kraje regionu jest jedną z głównych strategii komunikacji propagandowej. Czy o wzmacnianie takich opowieści na arenie międzynarodowej nam chodzi?

[A czy, k…a mać, ZSRR nie miało szczególnej, decydującej roli w pokonaniu Niemiec? Czy Polska tej roli nie neguje w chamski sposób, a nie tylko „rzekomy”? – admin]

Już na marginesie tej długiej, prezydenckiej odpowiedzi na konkretne pytanie geopolityczne, równie niezrozumiałe dla partnerów za Atlantykiem wydaje się sięganie w niej aż do Chrztu Polski (można, na poły żartobliwie wskazać, iż przyszedł on nie tyle z zachodu, co z południa, nie wspominając już o wcześniejszej obecności na ziemiach Wiślan misji cyrylometodiańskiej z Państwa Wielkomorawskiego) i tak mocne podkreślanie oczywistego faktu, iż jesteśmy integralną częścią wspólnoty politycznej i kulturowej Zachodu.

Dwadzieścia lat po wstąpieniu Polski do NATO i 15 lat po wejściu do UE, tłumaczenie tego faktu nad Potomakiem budzić może zakłopotanie i zdziwienie. Czy nasze elity dalej mają w tej kwestii jakieś wątpliwości i podczas spotkania z przywódcą największego mocarstwa globalnego, wciąż czują się na niepewnym gruncie?

[Czują się jak parobki, chwilowo wpuszczone na salony – admin]

Łukasz Kobeszko
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 49 to “Andrzej Duda w Waszyngtonie”

 1. Sarmata said

  „[A czy, k…a mać, ZSRR nie miało szczególnej, decydującej roli w pokonaniu Niemiec? Czy Polska tej roli nie neguje w chamski sposób, a nie tylko „rzekomy”? – admin]”

  Jakby Amerykanie nie dostarczyli sowietom setek milionów ton zaopatrzenia to pewnie zamiast pokonać zatrzymali by się w morzu Japońskim, albo do reszt przeszli całymi batalionami i dywizjami na stronę Wermachtu. Domorośli ogladacze „Czterech pancernych i psa” nie zdają sobie sprawy ile było amerykańskiej broni na froncie wschodnim. Broni i żarcia. „II wojnę światową w Europie wygrał żołnierz sowiecki, ale na amerykańskiej ciężarówce, posilający się amerykańskimi konserwami, w mundurze z amerykańskiego sukna i strzelający pociskami napełnionymi amerykańskim prochem” – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
  Według szacunków rosyjskich historyków do Związku Sowieckiego trafiło 427 tysięcy samochodów, 22 tysiące samolotów, 13 tysięcy czołgów, 9 tysięcy traktorów, 2 tysiące lokomotyw, 11 tysięcy wagonów, 3 miliony ton benzyny lotniczej, 350 tysięcy ton materiałów wybuchowych, 15 milionów par butów, 70 mln metrów kwadratowych tkanin ubraniowych, 4 miliony opon oraz 200 tysięcy kilometrów drutu telefonicznego.
  – Amerykanie za dostawy sprzętu kupili sobie krew sowieckiego żołnierza – skomentował prof. Wieczorkiewicz – im więcej bowiem ginęło żołnierzy sowieckich, ale i niemieckich na froncie wschodnim, tym mniej musiało zginąć Amerykanów i Brytyjczyków.
  Co do wielkości dostaw dysponuję takimi danymi – w procentach całkowitego zużycia przez ZSRR :
  Wg szacunków procentowych było tego:
  80% konserw mięsnych
  92% lokomotyw, szyn i maszyn do ich układania.
  57% benzyny lotniczej
  53% materiałów wybuchowych
  74% całego taboru samochodowego
  88% sprzętu radiowego
  53% miedzi
  56% aluminium.
  60+% paliwa samochodowego
  74% opon samochodowych (USA zbudowały tam fabrykę)
  12% pojazdów opancerzonych
  14% samolotów bojowych
  Do tego wysoki procent stali jakościowej, kabli komunikacyjnych, materiałów sanitarnych, prawie wszystkie nowoczesne obrabiarki używane przez Sowietów + Know how, 9 (inne źródła podają 15) mln par butów, żywności w sumie było chyba tyle, że można było wyżywić 12 mln armię przez całą wojnę.
  USA nie chciały pieniędzy za sprzęt zniszczony w czasie działań wojennych, o zapłacie za to co zostało rozmawiali z Sowietami do 1972, potem większość umorzyli.
  Wg opinii fachowców, bez Lend Lease ZSRR załamałby się najpóźniej w 1943. USA wyhodowały sobie potwora, z którym później walczyły przez całą zimną wojnę – kosztowało to pewnie znacznie więcej, niż dostawy L-L to the USSR. Na polecenie Roosevelta dostarczano urządzenia i surowce nawet nie związane z produkcją wojenną.
  Nie darmo w 1944 Armia Krajowa śpiewała ironicznie „Niech żyją nasi sojusznicy, Amerykanie i Anglicy, niech żyje Armia nam Czerwona, przez sojuszników uzbrojona.” Na amerykańskich Studebakerach niejeden pojechał w kierunku na Ural i dalej.

  To tak dla przypomnienia dlaczego Polska straciła niepodległość od 1944 do 1992r..

 2. Marucha said

  Re 1:
  Słuchaj, ty… ch…
  Pierdol się ze swoimi zasranymi cyferkami. I handlem krwią.
  Walczyli żołnierze. Ludzie. Nie sprzęt.

 3. Antares said

  Panie Sarmata
  Nie zapomnij Pan, że zanim jankesi pomogli ZSRR to najpierw odegrali -w tym głównie amerykańskie żydostwo, decydującą rolę w dojściu NSDAP do władzy jak i odbudowie niemieckiego przemysłu. Zresztą przez całą wojnę ich firmy obecne były w Niemczech i czerpali z niej korzyści. Np. Standard of Oil który dostarczył technologię produkcji benzyny syntetycznej, ford, IG FARBEN- powiązany kapitałowo z kapitałem amerykańskim (producent cyklonu B, do dziś działający konglomerat pod nazwami: BASF, BAYER, AGFA i Hoechst).

  ————
  Dobrze, że Pan to napisał. Bo mną aż zatrzęsło…
  Admin

 4. revers said

  Czyli dilaogi zyda z zydem …

  https://israeltodaynews.blogspot.com/2019/02/donald-trump-converted-to-judaism-two-years-ago.html?fbclid=IwAR3OHu8uN4JRbH2Vpo6lThC1qAisfOUAGGBCVSOxvlxqWOswlkfOFEIhV_Q

  moze okazac sie ze i Duda, jak Trump ktory to juz dawno jak 2 lata temu przeszedl na Judaizm, udaje katolika, a w zasadzie oddegowany do niszczenia katolicyzmu, ewangelizmu od srodka, by rankingi poparcia nie malaly.

 5. Sławobor said

  Prezydent Polski Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w stolicy USA po spotkaniu z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem porównał Polaków z Rosjanami i doszedł do wniosku, że jego rodacy są „bardziej odważni i zdolni do walki do końca”.

  Federalna agencja prasowa omówiła to oświadczenie z członkiem klubu Izborsk, dyrektorem Centrum Egzaminów Geopolitycznych Walerym Korowinem.

  „Andrzej Duda nie zauważył zmian w administracji amerykańskiej i nadal sprzedaje Polskę jako tani materiał eksploatacyjny na wojnę z Rosjanami, jak miało to miejsce podczas administracji globalistów Obamy-Clintona” – wyjaśnił.

  „Duda próbuje przekonać Trumpa, że ​​Stany Zjednoczone mogą liczyć na bitwę z Rosjanami do ostatniego Polaka, a Duda jest gotowy walczyć do końca z tym poświęceniem, ponieważ jest odważnym facetem, który wydaje się lubić Trumpa”.

  Według rozmówcy FAN, gruntownie polerujący swoje kompleksy niższości, Duda nie zauważa, że ​​Trump nie idzie i nigdy nie zamierzał walczyć z Rosją, w przeciwieństwie do swoich poprzedników w administracji, i „dogadałby się z Rosją” dawno temu, gdyby tyko miał wolną rękę.
  Pod koniec rozmowy, dyrektor CGE poradził „dzielnemu kolesiowi Dudzie” albo poczekać, aż demokraci powrócą do amerykańskiego Białego Domu, a Ci z chęcią kupią polski heroizm, by walczyć z Rosjanami, albo odejść z prezydentury, zanim naród polski nie zauważy, jak tanio sprzedaje własnych ludzi, tanio sprzedając to, co do niego nie należy.
  Przypomnijmy, że Duda powiedział również w swoim przemówieniu, że chciałby mieć przyjazne stosunki z Moskwą. Jednocześnie stwierdził, że Polska była „okupowana” w czasach sowieckich i że „Rosja zawsze chciała przejąć część terytorium Polski”.
  https://riafan.ru/1186829-prezidentu-polshi-posovetovali-uiti-so-svoego-posta-posle-slov-o-smelykh-polyakakh?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

 6. Listwa said

  Prezdent Duda poczuł sie jak Marlyn Monroe i zaśpiewał Trampowi „hapy bersdej mister prezident”.
  Po czym podpisał zdaje się umowę na gaz na 20 lat za cenę 60% drorzej niż z Rosji. Dla bezpiczeństwa energetcznego.

 7. AniaK said

  „(…) Bardzo bym chciał, żeby Rosja była przyjacielem Polski, bo jest wielkim naszym sąsiadem, jest państwem dużo większym od Polski, o większym niż Polska potencjale pod każdym względem, może za wyjątkiem jednego: ja uważam, że w nas jest więcej męstwa, że jesteśmy odważniejsi i potrafimy walczyć do samego końca niezależnie od wszystkiego.” (za: prezydent.pl/).

  Ja myślę że w tym zdaniu jest bardzo mocny podtekst smoleński, i twórcą tego zadania jest nie kto inny jak pan prezes we własnej osobie. Sam nie ma odwagi rzucić pod nogi rękawiczki panu Putinowi, więc zrobił to za pośrednictwem pana Dudy, a z pana Trumpa wybrał na sekundanta 🙂

 8. PISKORZ said

  re 2 P. Marucha..Niech pan się nie ośmiesza..z tym ‚WALCZYLI LUDZIE NIE SPRZĘT”.. A TO JAK JEST ? Ludzie walczą bez sprzętu..?! Oni gówno by zwojowali..! PISAŁEM NIEDAWNO WYRAŹNIE..USA dostarczała Rosji wojskowy.materiał różnego rodzaju …..jeszcze przed wybuchem wojny!! Naturalnie nie w takich rozmiarach jak potem! ps I niech pan się nie przypierdala DO CYFEREK..BO-TO SĄ FAKTY..a z faktami się nie dyskutuje!

  ————-
  Pierdol się, baranie. Gówno rozumiesz z historii i gówno będziesz zawsze rozumiał.
  Admin

 9. PISKORZ said

  re 2 Jeszcze jedno…bo- mało kto wie o tym..!!! Mongolia też im pomagała..! A jak.?! A tak…SWOIMI BARANAMI..bo z nich były kożuchy na zimową odzież dla żołnierzy..!! I dużo tego dostali z Mongolii..!!

 10. revers said

  re1
  Skad te dane? jak zawsze z sufitu, przeczez w czasie wojny porty radzieckie byly skutecznie blokowane przez ubooty niemieckie, tzw. wilcze stada podwodynch lodzi, taka ilosc materialu wojennego w tamtych czasach nie zdolna byla przewiezc zadna flota hadlowa z srednia wypornoscia 3,5-7 tys BRT.

  Przynajmiej do pojawienia sie silnych konwoji alianckich, a to tak tylko w okresie letnim bo w okresie zimowym wszystko zamarzalo na szlakach polnocnych do Murmanska, Anchargielska, czy nawet Wladywostoku.

  Jedynie co pomoglo rosjanom to udzial amerykanow w stawianiu fabryk w ramach uprzemyslawiajacych 5 latek, m.in. fabraki traktorow w Staliningradzie tj. dawnym Wolgogradzie.

  Po rosji carskiej roowniez zostalo sie mnostwo fabryk i zaglebii przemyslowych m.in. w Donbassie, lub wielkich aglomeracjach Petersburga, lub pod Moskwaa .

  A to co Sowieci dostarczyli Niemcom w latch luty 1940 – luty1941

  1,600,000 tons of grains
  900,000 tons of oil
  200,000 tons of cotton
  140,000 tons of manganese
  200,000 tons of phosphates
  20,000 tons of chrome ore
  18,000 tons of rubber
  100,000 tons of soybeans
  500,000 tons of iron ores
  300,000 tons of scrap metal and pig iron
  2,000 kilograms of platinum

  https://en.wikipedia.org/wiki/German%E2%80%93Soviet_Credit_Agreement_(1939)

  Nie mowiac ze za wikszosc dostaw ktora doplynela do Murmanska, Archangielska Stalin placil zlotem, nawet nie swoim a carskim lub ile carskiego zlota zostalo na zawsze w depozytach w koszernych bankach na Mathattanie?. Tak sie liwkiduje dlugi lub depozyty prawowitych wlascicieli, tu rewolucja, tam wojenka i i lepiej zapisane w ksiegach dochodowych na Mathattanie, czy City.

 11. PISKORZ said

  re 8 A może p. Revers..dane z sufitu..!!..Ostatecznie zadecydowano, że wykorzystywane będą dwa warianty trasy arktycznej. Pierwszy letni, prowadził bardziej na północ, w pobliżu Islandii, którą omijano od wschodu lub zachodu, następnie na Morzu Barentsa skręcał na wschód i prowadził do Murmańska lub Archangielska. Na tej trasie statki były narażone na naloty niemieckich bombowców jedynie w końcowym jej odcinku, i to w minimalnym stopniu. Wariant zimowy, wymuszony zwiększonym zasięgiem paku lodowego, mijał Islandię daleko na wschodzie, prowadził początkowo na północ tuż poza zasięgiem niemieckiego lotnictwa, by skręcić na wschód w miejscu gdzie kończył się zasięg lotniczej eskorty brytyjskiej startującej z baz lądowych. Następna część drogi – ponad połowa – odbywała się pod nieustającą groźbą nalotów z baz niemieckich w Skandynawii. Trasa zimowa kończyła się w Murmańsku, gdyż był to jedyny większy port radziecki na północy kraju, który zimą nie zamarzał (znajduje się on w sferze oddziaływania Golfsztromu – ciepłego prądu morskiego)[2]. TE PAŃSKIE OGÓLNIKI TO PSU NA BUDĘ..!!
  PROSZĘ CZYTAĆ, TO CO WYŻEJ..!! A JAK MIELI TO WSZYSTKO DOSTARCZYĆ..?! SAMOLOTAMI?! BYŁ TAKI KONWÓJ..PQ 17…TO ZAŁOGA W CZASIE REJSU MALOWAŁA CZĘŚĆ OKRĘTU NA BIAŁO..KONWÓJ DOTARŁ, choć mocno poszatkowany..!

  ———–
  Panie Piskorz, Pana obiektywizm w ocenie Rosji jest mi dobrze znany.
  Dla takich, jak Pan, Putin jest żydem, Rosją rządzą Żydzi, a jedyni godni zaufania to jacyś marginalni dysydenci, którzy mogą pieprzyć byle co, bo nie ponoszą za swoje słowa żadnej odpowiedzialności.
  Admin

 12. PISKORZ said

  re 8 PQ-5 wypłynął z Hvalfjörður na Islandii 27 listopada; przybył do Archangielska 13 grudnia QP-3 odpłynął z Archangielska 27 listopada; rozproszony, przybył 3 grudnia NO I CO..P. REVERS…”latem tylko przy słonecznej pogodzie”…szły konwoje..!! Takich przykładów jest więcej…trzeba usiąść do kompa i poszukać..!!

 13. PISKORZ said

  re 8 Jeszcze jeden kwiatek../….PQ-8 wypłynął z Hvalfjörður 8 stycznia; przybył do Archangielska 17 stycznia …QP-5 odpłynął z Murmańska 13 stycznia; rozproszony, przybył 19 stycznia

 14. Zerohero said

  Panie Marucha. Niepotrzebne nerwy. Przed I Wojną Rosja miała imponujące wyniki gospodarcze i bez żaden pomocy byłaby mocarstwem. Wall Street sponsorowało rewolucję bolszewicką, a ZSRR był niewolniczym obozem pracy Rockefellera. Amerykanie budowali w Rosji niewolnicze miasta przemysłowe. Rosjanie dzięki USA na długie lata zostali zredukowani do obsługi amerykańskiej technologii.

  http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom2.html

  https://en.wikipedia.org/wiki/Antony_C._Sutton

  czyli prawdą jest, że ZSRR bez amerykańskiej pomocy padłby w wojnie. tylko, że gdyby nie amerykańska „pomoc” w 1917, gdyby nie ich finansowanie III Rzeszy, to niepotrzebna byłaby „pomoc” w 1941.

 15. Zerohero said

  Wg. danych cytowanych przez Pitonia Przez Władysowstok szło 50% pomocy

  to są informacje BARDZO niewygodne. Dla USA (bo na nie spada odpowiedzialność za komunizm) i w mniejszym stopniu dla Rosjan (bo nie chcą tracić wizerunku tych co kiedyś bardzo dużo znaczyli).

  a w ogóle czy amerykanofilskie polactwo choć przez pare sekund (abstrahując od A.Suttona) pomyślało nad tym, że ich wspaniała Ameryka wolała pomagać Stalinowi niż II RP?
  Na pewno nie pomyślało. np. sekta smoleńska uznaje za OCZYWISTY zamach w Smoleńsku, ale nie zastanawia jej, że nasz umiłowany sojusznik słowkiem nie pisnął na temat tej oczywistości.

  @Revers

  Żydostwo w czasie rewolucji bolszewickiej zredukowało Rosję do kraju produkującego surowce. Rewolucja bolszewicka zniszczyła rosyjską inteligencję, łańcuchy dostaw i ogranizację. Taki np. Sikorski (od śmigłowców) uciekł do USA. Sam Pan pisze (a zatem i widzi), że ZSRR do III Rzeszy sprzedawał wyłącznie surowce. Technologia natomiast szła do ZSRR.

  Rosję zamieniono na jankeski obóz pracy. Gdy w latach 70 Wall Street zauważyła, że ZSRR zaczyna się trwale uniezależniać, zarządzono jego likwidację za pomocą głębokiej agentury.

  Po prostu gdy był łagier, masowe morderstwa itd. to Rosja była wg. USA dobra. Gdy Rosja idzie w dobrym kierunku, to okazuje się „zła”.

 16. revers said

  A prezydent Izraela Reuven Rivlin zaprasza Putina do Auschwitz na rocznce wyzwolenia obozu w 2020 roku, po co polski MSZ, Duda, jak w TelAvivie moski juz zalatwiaja dyplomacje, robia za Dude?

  https://tass.com/politics/1063728?fbclid=IwAR0VO-ty6tjnL-SGw35ygerHcAEPCbVTIQ1612miiObZjThBmqSx5bm1JfA

  do tego te zaklecia o suwerennosci, wolnosci, oh tam bogactwie nad Wisla i atomowej sile razenia przeciwnika z wschodu.

 17. Troll Polonii said

  Potega…umyslu

 18. Miet said

  Hejjjj…. Trolu, zanim zaczniesz się wysilać nad umysłem Trumpa, sprobój wcześniej popracować nad swoim własnym.
  To ci dobrze zrobi – zapewniam.

  ——
  Panie Mietku, ja się nie ze wszystkim zgadzam, co Troll pisze, ale powiem jedno: jego wypowiedzi są dobrze udokumentowane, m.in. przy pomocy linków do amerykańskich (a nie żadnych wrażych) źródeł. Pisze też o wielu rzeczach oczywistych i widocznych na pierwszy rzut oka, które łączy w jedną, przejrzystą całość, nadając im nową jakość.
  Trudno mu wykazać mijanie się z przwdą.
  Admin

 19. revers said

  Prowadzący najpopularniejszego za oceanem wieczornego programu Stephen Colbert poświęcił wzmiankę wizycie Andrzeja Dudy w USA. Na cześć naszego prezydenta ustanowił nawet „święto” – Dzień Andrzeja Dudy.

  https://www.wp.pl/?s=wiadomosci.wp.pl%2Fsgwpsgfirst-6391424698381953a

 20. Antares said

  #Piskorz
  Panie Piskorz, to że ZSRR miał na początku problemy to efekt rewolucji żydostwa w Rosji i polityki czystki Stalina. Gdyby jankesi mieli u siebie taką krwawą i bezwzględną rewolucję to chyba do dziś poruszaliby się na koniach i wozach – jak amisze. A propo Radzieckiego sprzętu, w czasie wojny Rosjanie szybko nadrobili zaległości: T34 to najlepszy czołg II WS, wytrzymały i niezawodny przy którym Sherman to dziadostwo, samoloty IŁ2, karabiny PPSz z których nawet Niemcy korzystały no i nie mówiąc o Katiuszach. A dzisiejsza technika wojskowa i kosmiczna Rosji jest o wiele dalej posunięta niż jankeska – pierwszy w kosmosie był ZSRR, a lądowanie na księżycu jankesów to blef (sam S. KUBRICK miał brać udział w tej mistyfikacji).

  https://marucha.wordpress.com/2019/05/24/przeganiajac-rakiety-lot-mig-31-za-linie-armstronga/

 21. Siekiera_Motyka said

  Ad. 1 – Pan zapomina o jednym. Nowy Imperialista ,USrael, potrzebował by Niemcy PRZEGRALI. A wiec, bez dostarczenia pomocy dla Sowietów TO BY BYŁO NIE MOŻLIWE !!!!

  Wykrwawienie Sowietów i Niemców (słaby przyszły rywal) było na rękę Amerykanom. Wielu zapomina te subtelne fakty.

  Zimna Wojna to był świetny czas na kręcenie wysoko oprocentowanych „lodów” i zadłużenie Amerykańskiego podatnika (i nie tylko).

 22. Sarmata said

  Sarmata said

  Twój komentarz oczekuje na moderację.
  2019-06-15 (Sobota) @ 10:14:53
  re 2. Marucha said 2019-06-14 (Piątek) @ 18:23:27
  „Re 1: Słuchaj, ty… ch… Pierdol się ze swoimi zasranymi cyferkami. I handlem krwią. Walczyli żołnierze. Ludzie. Nie sprzęt.”

  Pomijając bluzgi potwierdzam: ależ oczywiście, walczyli żołnierze, ale czy ludzie?

  Dla przykładu: Armia Czerwona wyzwalając dnia 31 VII 1944 Łosice dorwała mojego dziadka Michała który był weterynarzem i właśnie w tym czasie wracał od porodu świni u rejentowej. Na początek zabrali mu rower, strzykawki, narzędzia i zegarek kieszonkowy a w końcowej fazie postawili pod ścianą mówiąc, że będą „razstreliwać bo biełyje ruki” u dziadka były.
  Żadne tłumaczenia nic nie dawały mimo, że Dziadek świetnie znał rosyjski (od 1914 do 1921 był w carskiej armii a potem po 1917 był przetrzymywany w Petersburgu i wrócił do zony i dwójki dzieci dopiero po Traktacie zawartym w Rydze 18 marca 1921).
  Skończyło się tak, że mieszkańcy Łosic (dziadek był szanowany w miasteczku, po powrocie w 1921 r. był policjantem w miasteczku Mordy i Łosice) narażając swoje życie przynieśli tym potencjalnym mordercom wiadro bimbru i w ten sposób Dziadka wykupili.
  Tak oto walczyła dzielna Armia Czerwona w Łosicach w samo południe 31 VII A.D. 1944.

  P.S. Mogę jeszcze napisać drugą połowę jak wyzwalali moich drugich dziadków mieszkających na wsi Kamianka pod Platerowem, 19 km od Łosic. Też ciekawa historia o „ludziach” z Armii Czerwonej.

  Po co ta moderacja? Nie ma wolności wypowiedzi?

 23. Marucha said

  Re 22:
  Jasne,
  600 tys. żołnierzy radzieckich oddało na polskiej ziemi swe życie za rowery, zegarki, strzykawki i bimber.

 24. PISKORZ said

  re 14 p. Zerohero czyli prawdą jest, że ZSRR bez amerykańskiej pomocy padłby w wojnie. A JAK BY INACZEJ.!!!..ALE p. Marucha i tak wie swoje…potrafi tylko ryj chamsko rozpuścić..!! Dla niego cyferki to- gówno. to- nie argumenty..!!

  ——
  Nie padłby.
  Nikt nigdy nie podbił Rosji.
  A ta pomoc… gdyby nie uprzednia pomoc dla bolszewików przy niszczeniu carskiej Rosji, to ta późniejsza nie byłaby potrzebna.

  I tak jestem za mało chamski na takich obsrywaczy…
  Admin

 25. PISKORZ said

  re 11 Panie Piskorz, Pana obiektywizm w ocenie Rosji jest mi dobrze znany.
  Dla takich, jak Pan, Putin jest żydem, P. MARUCHA…JA O JEDNYM P. O CZYM INNYM…czyli rozmowa jak z dupą w nocy.!! 3000 stron przeczytałem
  o tej Rosji. ostatnio….a p. co gówno….Pan pieprzy tym Putinie /?!?/ PUTIN TEN Z DREZNA ZNAŁ B. DOBRZE NIEMIECKI…a ten co gówno..ZANIEMÓWIŁ, ZAPOMNIAŁ..A może to kolejna matrioszka..Nie przyszło- do głowy.?!

  ——
  Nie, nie przyszło. I nie przyjdzie.
  Admin

 26. PISKORZ said

  re 24 A ta pomoc… gdyby nie uprzednia pomoc dla bolszewików przy niszczeniu carskiej Rosji, to ta późniejsza nie byłaby potrzebna.” NO KURWA NIE MOGĘ..!! TO JASNE JAK SŁOŃCE…ALE MOWA BYŁA …O POMOCY DLA ZSRR..I TO- BYŁO PUNKTEM WYJŚCIA..!! NAWET BARANY MONGOLSKIE IM POMAGAŁY..!!

  A polskie barany liżą dupę Ameryce.
  Admin

 27. PISKORZ said

  re 26 A polskie barany liżą dupę Ameryce.
  Admin… NO KURWA NIE MOGĘ..PAN ZNOWU SWOJE !! WIEMY TO WSZYSTKO..!! DUŻO PAN STRACIŁ W MOICH OCZACH..!!

  Przecież Pan nie musi być w gajówce i się męczyć…
  Admin

 28. Troll Polonii said

  18
  Miet
  Przeciez to nie ja namalowalem Trumpa tylko WASZ Huffington Post!!!!!!!!
  Nie zauwazyl?? Czy nie chce zauwazyc??

  No to napisz to Huffington Post, jak umiesz pisac po angielsku

 29. Troll Polonii said

  24
  Piskorz
  Nie jestes prorokiem.
  Ja tez nie.
  Wiec zaden z nas nie wie, coby sie stalo gdyby kowboje nie pomagali ROWNOCZESNIE Sowietom i Niemcom.
  I zarabiali rowno.
  Nikt Sowietom ani Niemcom nie dawal ‚pomocy’ za darmo.

 30. revers said

  jakosc dziwnie w gajowce ludzie nie odruzniaja pomocy od biznesu cywilnego lub wojennego.

  Tak samo legendowano pomoca aliantow dla polskich sil zbrojnych an zachodzie, tylko w tym czasie zloto II rp i aktywa w city london i szwajcarii poszly pod zastaw.

  A po platynowe wstawki za rozszarapne kosci konczyn rannych na zachodzie zolnierzy przjezdzano jeszcze po wojnie do prl z nakazem zwrotu lub wystawiano rachunki.

 31. MatkaPolka said

  https://gazetawarszawska.com/index.php/politics/3601-visit-of-the-president-of-poland-andrzej-duda

  STATEMENT OF POLISH AMERICAN ORGANIZATIONS ON THE VISIT OF THE PRESIDENT OF POLAND, ANDRZEJ DUDA TO THE WHITE HOUSE

  OŚWIADCZENIE POLSKICH ORGANIZACJI AMERYKAŃSKICH W SPRAWIE WIZYTY PREZYDENTA POLSKI ANDRZEJA DUDY W BIAŁYM DOMU

  Wizyta Prezydenta RP, dr. Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy w Białym Domu 12 czerwca 2019 r. Potwierdza wieloletnie historyczne powiązania między Stanami Zjednoczonymi a Polską i podkreśla zaangażowanie prezydenta Donalda Trumpa w wzmocnienie partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Polacy Amerykanie pochwalają nadchodzącą wizytę i mają nadzieję, że spotkanie prezydentów utoruje drogę do dalszego rozwoju wzajemnie korzystnych stosunków handlowych, a także do wzmocnienia regionalnych, europejskich ustaleń w zakresie bezpieczeństwa.

  Pragniemy również przekazać obu przywódcom nasze rosnące zaniepokojenie różnymi problemami, które zagrażają harmonijnej współpracy politycznej i gospodarczej między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Istnieje niepokojąca, rosnąca liczba ataków medialnych o podłożu politycznym i często rasistowskich na Polskę i godność Polaków w Stanach Zjednoczonych i za granicą; rozprzestrzenia się wśród społeczeństwa, aby stworzyć fałszywą „dźwignię moralną” w celu uzasadnienia żądań pozaprawnych transferów polskiej własności do organizacji „restytucyjnych”.

  Historia II wojny światowej jest regularnie zniekształcana nie tylko przez główne kanały medialne, ale także przez urzędników Departamentu Stanu, amerykańskich dyplomatów, członków Kongresu USA, członków środowisk akademickich i specjalnych interesów organizacji „restytucji” żydowskiej Ameryki. Wprowadzają w błąd opinię publiczną i nękają Polskę, popychając fałszywe i zwodnicze opowieści o „polskich obozach śmierci” i rzekomej polskiej „współodpowiedzialności za Holokaust”. odnoszą się do nazistów, nie identyfikując ich jako Niemców. Nie ma wzmianki o narodzie polskim pod najbardziej brutalną okupacją niemiecką i oszałamiającymi stratami ludzkimi i materialnymi poniesionymi przez Polskę, które były proporcjonalnie większe niż straty jakiegokolwiek innego kraju. Często jednak słyszymy o „własności żydowskiej”, rzekomo skradzionej przez „złych Polaków”. Takie oczywiste zniekształcenia dotyczące II wojny światowej tworzą fałszywy obraz zacofanej, nacjonalistycznej, nietolerancyjnej i antysemickiej Polski.

  Niedokładne, stronnicze i obraźliwe relacje na temat Polski wydają się celowo łączyć legalne i niekontrowersyjne kwestie realnej restytucji, które są rutynowo obsługiwane w Polsce przez sądy, z nowymi pozaprawnymi, szantażowanymi żądaniami „przekazania” tzw. „spłacić” odszkodowanie za rzekomo „skradzione żydowskie wałsność”.

  Ustawa publiczna 115-171, powszechnie znana, jako ustawa S.447 i zwodniczo nazwana ustawą JUST, jest postrzegana przez wielu w społeczności polonijnej iw Polsce, jako atak na polskie interesy narodowe i szkodliwy dla dobrych stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Restytucja „własności bezspadkowej”, zgodnie z ustawą 115-171, jest w rzeczywistości wymuszeniem dla amerykańskich i innych podmiotów zagranicznych, które są całkowicie niepowiązane ze zmarłymi polskimi właścicielami i służą promowaniu nie mniej ni więcej aktu kradzieży na wielką skalę podparte prawnie przez Stany Zjednoczone!

  Ustawa S.447 uchwalona przez Kongres USA w kwietniu 2018 r. I podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa, choć wygląda na powierzchownie nieszkodliwą, usiłuje usankcjonować te pozaprawne roszczenia wysuwane przez organizacje restytucyjne. Są to jedynie próby wymuszenia, ponieważ wszystkie nieruchomości pozostawione bezspadkowo, niezależnie od pochodzenia etnicznego lub religijnego zmarłych właścicieli, właściwie i legalnie należą po II wojnie światowej do państwa polskiego. Powyższe wydarzyło się zgodnie z obowiązującym prawem, powszechnie przyjętymi zasadami prawnymi i tysiącletnimi tradycjami prawnymi panującymi w zachodniej cywilizacji.

  Ponadto znacjonalizowane aktywa, zarówno prywatne, jak i komunalne, zostały zrekompensowane na podstawie traktatu między Stanami Zjednoczonymi a Polską z 1960 r. Oraz polskiego ustawodawstwa z dnia 20 lutego 1997 r., Które ustanowiło Komisję Regulacyjną ds. Restytucji żydowskiej własności komunalnej. Ustawodawstwo z 1997 r. Ułatwiło przekazanie ponad 2500 nieruchomości komunalnych, w tym synagog, cmentarzy i innych ośrodków kultury różnym, nowo utworzonym grupom żydowskim. Majątek komunalny, czasem całkowicie zniszczony w czasie wojny, w większości przypadków został przekazany w ich obecnym, odbudowanym stanie!

  Jako polscy Amerykanie, których czujemy się zmuszeni zapytać, dlaczego Stany Zjednoczone stworzyły prawo, które mogłoby jedynie podważyć i negatywnie wpłynąć na Polskę, sojusznika Stanów Zjednoczonych?

  Światowa Żydowska Organizacja Restytucyjna (WJRO), jedna z żydowskich organizacji restytucyjnych, która ma niewiele lub nie ma nic wspólnego z Polską i polskimi zmarłymi obywatelami pochodzenia żydowskiego, zażądała od polskiego państwa odszkodowania w wysokości TRZYSTA MILIARDÓW! Jest to w przybliżeniu trzykrotni większa kwota zapłacona przez Niemcy na rzecz interesów żydowskich i państwa Izrael w latach 1953–2019!

  Ustawa publiczna 115-171 stwarza nie tylko zły precedens prawny naruszający obowiązujące prawo własności, ale narusza również samą Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Prawo przynosi korzyści tylko jednej grupie ofiar, ignorując inne ofiary, które poniosły identyczne straty majątkowe podczas II wojny światowej. To preferencyjne traktowanie jednej grupy ocalałych z Holokaustu w stosunku do pozostałych osób, które przeżyły ludobójstwo, to dyskryminacja ze względu na religię i pochodzenie etniczne.

  Ustawa publiczna 115-171 (ustawa S.447) zasadniczo narusza warunki Traktatu z 1960 r. I umowy o odszkodowaniu między Stanami Zjednoczonymi a Polską, które uregulowały roszczenia obywateli USA przeciwko Polsce za wszystkie nieruchomości znacjonalizowane po wojnie przez rząd komunistyczny. Polska podpisała również takie umowy i umowy o odszkodowaniu z Kanadą i 12 krajami europejskimi: Wielką Brytanią, Francją, Szwajcarią, Norwegią, Szwecją, Danią, Belgią, Holandią, Luksemburgiem, Grecją, Austrią i Liechtensteinem. Należy podkreślić, że większość nieruchomości i aktywów skompensowanych na podstawie powyższych umów została wcześniej całkowicie zniszczona lub w znacznym stopniu zniszczona, wraz z otaczającą infrastrukturą, przez nazistowskie Niemcy i Rosję sowiecką.

  Ustawa publiczna 115-171 (ustawa S.447) zezwala na podwójną rekompensatę za mienie bezspadkowe europejskich Żydów już zapłaconym przez Niemcy. Zgodnie z zobowiązaniem podjętym w Protokole nr 2 do Porozumienia luksemburskiego z 1952 r. Między Republiką Federalną Niemiec, Izraelem i Konferencją na temat żydowskich roszczeń materialnych przeciwko Niemcom, Republiką Federalną Niemiec, przejęła pełną odpowiedzialność za politykę ludobójstwa zadaną przez Niemiecka Trzecia Rzesza i wypłaciła Izraelowi na rzecz Konferencji sumę 450 milionów marek niemieckich za wszystkie nieruchomości, które zostały pozostawione bezspadkowo przez europejskich Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

  Media amerykańskie często wygodnie zapominają, że sama Polska była zarówno pierwszą ofiarą niemieckiej III Rzeszy, jak i łatwą ofiarą po Jałcie dla Rosji Radzieckiej, która przez dziesięciolecia okupowała, niszczyła i terroryzowała Polskę. Polska ani Rosja nigdy nie otrzymały rekompensaty za straty ludzkie i materialne. Same straty materialne, spowodowane przez niemiecką Trzecią Rzeszę, zostały niedawno oszacowane przez grupę roboczą polskiego parlamentu na osiemset pięćdziesiąt miliardów dolarów.

  Apelujemy do prezydenta Trumpa, aby dokonał prawdziwego wysiłku w celu usunięcia powyższych przeszkód w wypaczeniu historii Polski i nowych prób uzyskania pozaprawnych roszczeń na mocy ustawy publicznej 115-171 (ustawa S.447), co powoduje poważny dysonans i przeszkodę w stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską, a dzięki temu prezydent Trump może przywrócić zniszczoną reputację Stanów Zjednoczonych w Polsce. Tylko wtedy partnerstwo polsko-amerykańskie może się dobrze rozwijać i prosperować.

  W świetle 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej w tym roku chcielibyśmy przypomnieć obu prezydentom, że ponoszą dużą odpowiedzialność za zachowanie prawdy historycznej i obronę sprawiedliwości historycznej.

  For further information contact Edward Jesman at 310-291-2681 or president@pacsocal.org
  Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z Edwardem Jesmanem tel 310-291-2681 lub president@pacsocal.org

  Signed by:

  Edward Wojciech Jesman, Polish American Congress of Southern California
  Urszula Oleksyn, Polonia Institute
  Janusz Sporek, Conservation Committe of Katyn Monument and Historic Objects
  Dariusz Rutka, Polish American Strategic Initiative, South Carolina
  Szymon Tolak, Polish American Strategic Initiative, Massachusetts
  Wojciech Mazur, Polish American Strategic Initiative, Connecticut
  Peter Trela, Polish American Strategic Initiative, Colorado
  Andrzej Prokopczuk, Polish American Congress of Northern California
  Additional signatories are welcome!

 32. Sarmata said

  re 23. Marucha said 2019-06-15 (Sobota) @ 10:31:34
  „Re 22: Jasne, 600 tys. żołnierzy radzieckich oddało na polskiej ziemi swe życie za rowery, zegarki, strzykawki i bimber.”

  Oddało, bo musiało. Skoro bolszewickie wojsko miało za sobą specjalne dywizje NKWD pilnujące by żaden soładat się nie zatrzymał czy nie cofnął to parło do przodu. W latach ’80 opowiadał weteran studentom UW jak to forsowali przyczółek magnuszewski, cyt. „jak byście dostali po szklanie spirytu przed atakiem to też byście tak samo jak oni szli na niemieckie ckemy”. Byli więc brani w dwa ognie.
  Poza tym, tyle ich zginęło, bo ich głównodowodzący tuman o ksywce „stalin” znał tylko jedną formę natarcia – frontalny atak.

 33. Miet said

  Ad.18.
  (Dotyczy uwagi Admina)

  Panie Wacławie, ja już od dawna nie traktuję Internetu i metod dokumentowania rozmaitych wypocin poprzez podawanie linków do rozmaitych stron, jako wiarygodnego sposobu dochodzenia prawdy.
  Internet jest już tak zaśmiecony, że na każdą nawet najgłupszą tezę znajdzie się „niepodważalne dowody”, publikowane przez rozmaitych „mędrców”.
  Trzeba być bardzo, bardzo ostrożnym w doborze linków, które mają potwierdzić cokolwiek.

  Dlatego śmiech mnie ogarnia, gdy Troll „udowadnia”, że u Trumpa z umysłem jest beznadziejnie, poprzez podanie jakiegoś satyrycznego obrazka, narysowanego gdzieś tam w Ameryce.
  Podobne obrazki malowano w czasach kadencji wszystkich prezydentów – i co z tego ma wynikać???

  To tylko jeden maleńki przykład odnośnie „wiarygodnych źródel” jakimi Troll podpiera swoje trolowanie.

 34. Greg said

  Czytanie komentarzy to dobry ubaw, ale nie zawsze.
  Czasami można sobie zrobić krzywdę, rozdzierając szaty jak Kajfasz.

 35. Marucha said

  Re 32:
  Słyszę tę historię o „oddziałach NKWD”, które zmuszały rosyjskich żołnierzy do walki.
  Gdzie i jakie dowody na to istnieją? Konkretne.
  A dawanie żołnierzom wódki na odwagę to normalna praktyka chyba wszystkich armii świata i nie ma co z tego robić sensacji.

 36. Marucha said

  Re 33:
  Wiem, panie Mietku.
  Internet to śmietnisko,
  A jednak istnieją witryny bardziej godne zaufania, niż inne… można się nauczyć je odróżniać.

 37. MatkaPolka said

  Bez pomocy USA Rosja nic by nie zrobiła

  Pomoc, pomoc Ameryki to jest „szwietny ynteres” – Ameryka i żydzi żyje z wojny – przede wszystkim firmy żydowskie i żydowskie banki , które finansowały dwie strony.

  USA po to pomaga, żeby rabować

  Dostawy żywności – przecież nie za darmo. Dostawy sprzętu, broni – przecież nie za darmo

  Na wojnach Ameryka się wzbogaciła

  Zresztą to nie dotyczy tylko Rosji – czy to carskiej czy sowieckiej

  USA usilnie pomagała Polsce – zwalczyć komunizm – w efekcie Polska całkowicie została obrabowana

  Jedyną obowiązującą doktryną Zachodu w stosunku do Rosji i Polski to „Drang nach Osten”

  Małe kalendarium z Pomocy USA dla Rosji

  1917-1918 – udział w 1. wojny światowej. Ameryka początkowo „utrzymuje neutralność”, czyli sprzedał broń za astronomiczne kwoty, bez ograniczeń w bogaceniu się , weszliśmy do wojny blisko końca; Stracili tylko 40.000 ludzi (rosyjski, na przykład, – 200.000), ale po wojnie ogłosili się zwycięzca.

  USA w Europie walczył w pierwszej wojnie światowej na zmianę „reguł gry”, ale nie do „poszukiwania bardziej znaczącą równość szans” oraz w celu zapewnienia, że w przyszłości absolutnej dysproporcji sił na korzyść USA. – ŻYDOWSKI Capital kupił tę wojnę, i ją wygrał.

  Za rewolucję Rosja słono zapłaciła złotem do USA

  Po zakończeniu wojny są przez różnych machinacji nad innymi sojusznikami udało się zniewolenia Niemczech, a w rezultacie i tak osłabiony przez kraj wojny popadł w absolutnego chaosu, gdzie urodził się faszyzm. Faszyzm też, nawiasem mówiąc, powstał przy aktywnym wsparciu Ameryki, który pomógł mu aż do końca II wojny światowej.

  Inni uczestnicy wojny poza Stanach Zjednoczonych, po wojnie zostały z długiem w stosunku do międzynarodowych grup finansowych i monopoli, w których kapitał amerykański grał rolę pierwszoplanową

  Europa stała się „w zasadzie monopolizowana przez Jankeesów

  1917 – Rosja uczestniczyła w 1. Wojnie Świat i wychodziła, jako zwycięzca, – to zmieniło całą mapę polityczną Europy, który nie pasował do amerykańskim potentatów i sfinansowali rewolucję w Rosji, chcąc wywołać wojnę domową tam chaos i całkowite likwidacje kraju.

  Konkretne nazwy sponsorów: Jakob Schiffa, Felix i Paul Wartburg, Otto Kahn, Mortimer Schiff, Guggenheim, Isaac Seligman. Gdy wojna domowa rzeczywiście zaczął Amerykanie rzucili swoją siłę do dalszego niszczenia Rosjan. Szczególnie wielkie nadzieje pokładano na Trockiego, ponieważ bardzo zdenerwowany, gdy Stalin przewidział ich plany i wyeliminowal wroga.”

  1918 – wojska amerykańskie weszły do Władywostok i wygnać ich całkowicie z terytorium Rosji udało się dopiero po 1922.

  Więcej 23 grudnia 1917, Clemenceau, Pichon i Foch z Fran-cji, Lords Milner i Cecil z Anglii zawarł tajną konwencję o podziale stref wpływów w Rosji:
  Anglia – Kaukaz, Kubań, Don;
  Francja – Besarabia, Krym, Ukraina.

  US formalnie w konwencji nie uczestniczyły, ale faktycznie posiadali w swoich rękach wszystkie nitki, zwłaszcza udając Syberii i Dalekim Wschodzie

  Mapa przygotowana przez Departament Stanu USA do amerykańskiej delegacji na konferencji pokojowej w Paryżu, pokazała wyraźnie dokument graficzny: – państwo rosyjskie istniało tam do Wyżyna Środkoworosyjska.

  1918-1922 – interwencja w Rosji. W sumie, to udział 14 państw. Aktywnie wspierać separatystycznych terytoriów Rosji – Kołczaka i Republika Dalekiego Wschodu. Pod tym płaszczykiem Amerykanie przywłaszczyli sobie znaczną część rosyjskich rezerw złota, biorąc ją od narkomana Kolczaka na obietnicy dostarczenia broni. Swojej obietnicy, że nie dotrzymali.

 38. MatkaPolka said

  1941 – Jugosławia. Zamach stanu w nocy z 26 na 27 marca 1941 roku, zorganizowany przez-angloamerykańskich tajnych służb, które doprowadziły do zamachu stanu obalił rząd Cvetković-Maceka.
  1941-1945 – do wojska radzieckie walczyły z armią hitlerowską o zwycięstwo w Berlinie. Amerykanie i Brytyjczycy robiły, to, co zazwyczaj wykonywały akty- TERRORU w stosunku do cywilów. Zostało to zrobione z powietrza przez dywan bombardowania miast Oby nic wspólnego z wojną i produkcji wojskowej nie miał: Drezno, Hamburg.

  W Dreźnie, zabijając około 120.000 – 250.000 Cywilów w ciągu jednej nocy, większość uchodźców.

  Jeden z najbardziej przerażających zbrodni, oczywiście, jest potajemnie sponsoring fundusze amerykańskim nieludzkie eksperymenty na ludzi w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. O wsparcie finansowe Ameryka miał nieograniczony dostęp do wyników badań. Po wojnie wszyscy naukowcy niemieccy i japońscy zostały wywiezieni w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuował swoje badania na więźniach, mieszkających w domach dla osób starszych, więźniów, imigrantów, mieszkańców Ameryki Łacińskiej, etc.
  1945 – dwie bomby atomowe zrzucone na Japonii już przegraną ( dwa razy ogłosili Kapitulacje), w którym zginęło około 200 000 osób, głównie kobiet i dzieci (według innych źródeł, 0,5 mln.). Ponadto bomb zrzucono mimo zakazu konwencji haskiej z 1907 roku o – „Nie ma usprawiedliwienia dla nieograniczonej zniszczenia lub ataki na cywilów i obiekty cywilne, takie jak” Po zajęciu Japonii przez amerykańskich żołnierzy zginęło z głodu 10 milionów ludzi.
  1945 Doktryna Allen Dulles: „Zakończyła II wojny światowej. No jak to?

  Wszystko ma być ustatkowane i uregulowane.

  I będziemy rzucać wszystko co mamy, wszystko złoto, cały materiał zwalimy na Rosjan. ,Będziemy siać tam chaos, cicho i niezauważalnie zastępując ich wartości na fałszywe wartości i pozwoli im uwierzyć w te wartości ”

  „Operacja Unthinkable» (Operacja Unthinkable) – został opracowany wiosną i latem 1945 roku. Plan został opracowany na zlecenie premiera Winstona Churchilla Połączonych Sztabów planowania dowództwa wojskowego brytyjskiego gabinetu. Plan był gotowy w dniu 22 maja. Ogłoszenie Data działań wojennych – 01 lipca 1945
  1946 – Rząd Attlee rozwijał plany wojny z ZSRR, z udziałem, USA i Kanady.

  1946 – oficerów ochrony podlegli Żdanowowi czekiści przechwycili w synagodze (środek walki z progresywną myślą) „Katechizm”, który jasno stwierdza: „Stany Zjednoczone i Związek Radziecki – nasze dwaj wielkie dawcy. Pierwszy – u naszych stóp. Drugi – prawie takie same. Ale pod względem ekonomicznym w takim samym stopniu jak pierwszy, on jeszcze nie opanowali. Przekształcić go jeszcze bardziej życiodajnego źródła dla nas, niż w Stanach Zjednoczonych – to nasz strategiczny cel.
  Rozwiązując je, będziemy podbić cały świat. Żydzi z ZSRR, zapamiętać ten Katechizm, jako prawo Mojżesza. Zapamiętaj go i zrobić! Ale do każdego z jego słów nie można odczytać żadnych goja, być gotowi poświęcić nawet swoje życie!”. Wkrótce Żdanow został zabity.

  Schwytany w niewole faszyści nie zostały rozbrojone przez naszych „sojuszników” swoich wojsk nie rozwiązanych, zbrodniarze wojenni nie ponieśli żadnej kary. Wręcz przeciwnie, hitlerowcy zgromadzili się w stu tysięczny armii, który tylko czekał na celu powtórzyć blitzkrieg.

  Jednak przyjaźń z Amerykanów z faszystami kontynuował praktycznie żaden zbrodniarz wojenny w RFN nie była karana, wiele z nich służył w NATO oraz w najwyższych stanowisk w rządzie. W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych, ma monopol na broń jądrową, rozpoczął przygotowania do wojny prewencyjnej, która miała być wdrożone przed 1948 r.

  Ameryka próbowała za wszelką cenę, aby zapalić konflikty między grupami etnicznymi, do sprzedaży wybrakowanego sprzętu, (który, nawiasem mówiąc, kiedyś doprowadził do największego wybuchu w ZSRR w ogóle – w 1982 roku wysadzili gazociąg ze sprzętu amerykańskiego na Syberii).

  Jeśli to możliwe, należy użyć przeciwko ZSRR i broni biologicznej. Na przykład, zrzucając z samolotu, były chrząszcze Kolorado, przynosząc ogromne szkody w uprawach ziemniaka. I na Ukrainie jest nadal w niektórych częściach wspólnego nieznany nauka skrzyżowanie polny i krykieta (Amerykanie złapanych podczas II Światowego japońskich ekspertów od broni biologicznej i aktywnie stosować swoje doświadczenie w mniej lub bardziej poważny wojen i Ku-Be, epidemie owady jest zaprojektowany przez Japończyków).

  Zachodni naukowcy pilnie opracować pewne teorie naukowe o naturalnej skłonności ruskich do przemocy i niewoli, do zaprogramowanej podświadomości podbić całą ziemię. Przydatne Se nagłośnione planów stać się wieloma wojna nuklearna z ZSRR i krajami socjalistycznymi „charioteer”, „Trojan”, „Bravo”, „Offtekl”. Ameri Kanz byli nawet skłonni odrzucić bomby atomowej swoich europejskich sojuszników, żeby ostatni Rusek nie miała dokąd uciec od zniszczonej broni jądrowej ZSRR.

  Dyrektywa Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Numer 20/1 – 1948

  W latach 70-tych opracowano tak zwaną „Harvard Project”, a w latach 90-tych kontynuował – «Houston». Było to kompleksowy program zniszczenia ZSRR i socjalistycznej. Niszczenie rosyjskim. Został on zaprojektowany przez 15 lat.

 39. MatkaPolka said

  https://pl.sputniknews.com/polska/2019061410554288-teraz-ja-siedze-a-on-stoi-internauci-wysmiali-zdjecie-andrzeja-dudy-w-bialym-domu-sputnik-polska/

  Duda: „Teraz ja siedzę a on stoi”
  Trump: „Co za frajer, za te miliardy, które nam dają, mogę postać, niech się cieszy”.

  Polscy blogerzy wyśmiali zdjęcie z Białego Domu, na którym prezydent Polski Andrzej Duda z zagadkowym uśmiechem siedzi na krześle na tle stojącego Donalda Trumpa.

  Jak przypuszczają, odbywając kolejną wizytę w Stanach Zjednoczonych, Andrzej Duda postawił sobie za cel zrehabilitować się w oczach środowiska internetowego.

  We wrześniu 2018 roku Duda i Trump podpisali w Białym Domu wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym USA i Polski. Na zdjęciu z tamtego spotkania amerykański prezydent siedział, a polski stał obok. Fotografia wywołała burzliwą reakcję polskich internautów, którzy wskazywali na to, że obrazuje ona prawdziwe stosunki między krajami.

 40. PISKORZ said

  re 32 P. Sarmata.. bo ich głównodowodzący tuman o ksywce „stalin” znał tylko jedną formę natarcia – frontalny atak. WCALE NIE BYŁ TAKI TUMAN..
  WIĘKSZYM DEBILEM I SKURWIELEM/MORDERCĄ /SIC!!!/ BYŁ ŻUKOW..!! TAKICH JAK ON BYŁO WIĘCEJ…cud, że Stalin to- opanował . Radzę poczytać „COFAM WYPOWIEDZIANE SŁOWA” oraz „Cień zwycięstwa”.

  ————
  Skąd taka opinia o Żukowie?
  Admin

 41. PISKORZ said

  re 40 ————
  Skąd taka opinia o Żukowie?
  Admin P. MARUCHA NIE MOGĘ..!! TRUDNO Z PANEM..Dystans do Suworowa..i.. polecam i jego 7/8 książek przeczytanych /może 9 / nie pamiętam !! Wszystko opisane podrobno…aż za szczegółowo..!! I ZA PRAWDĘ GO TAM NIENAWIDZĄ…wali prosto w ślepia! I pełno przy tym przypisów..!! ŻUKOW W 1939 W MONGOLII ..w ciągu 100 dni skazał na śmierć około 600 żołnierzy..Wszystkich miał za nic..tylko Stalina się bał..ROKOSSOWSKI wchodził już do Berlina prawie jak nóż w masło i na polecenie Stalina oddał dowództwo Żukowowi…i cały splendor spłynął niezasłużenie na niego..O ile pamiętam, chodziło o to, że Rokossowski…miał
  zbyt polsko brzmiące nazwisko..!! Między innym o to.!

  ——–
  Jak Pan nie może, to radzę spróbować viagry…
  Admin

 42. PISKORZ said

  re 40 c.d. Cytat z Suworowa..”Cofam wypowiedziane..” str. 448..” Jednak w tak krótkim czasie takiej intensywności rozstrzeliwań wojskowych do jakiej doszedł Żukow w Mongolii latem 1939, nie było w Armii Czerwonej ani w 1937, ani w 1938. TAKIE BESTIALSTWA NIE ŚNIŁY SIĘ NAWET JEŻOWOWI ANI FRINOWSKIEMU, ANI ZAKOWSKIEMU, ANI ULRICHOWI”
  Koniec cytatu.. ps Dwa przedostatnie nazwiska nic mi nie mówią..Ale autor wie, co mówi/pisze..

 43. Rafal Cz. said

  Ad 32
  Ale oddalo i to jest fakt. Fakt ten zawazyl o zniszczeniu sil niemieckch na terenie Polski. Poza tym zolnierz ktory sie nie boi
  nie jest dobrym zolnierzem i to tzeba bylo uwzglednic. W wojsku rozkaz musi byc wykonany bez wzgledu na cene, inaczej wojsko nie byloby wojskiem a uzbrojona banda. Na wojnie zolnierze gina i beda ginac.

 44. Rafal Cz. said

  Ad 1
  Amerykanie pomagali bo sie zorientowali ze zwyciestwo Hitlera nad Rosja otworzy droge do realizacji trzeciej „tysiacletniej”
  Rzeszy. Zdobywszy Rosje z jej nieograniczonymi bogactwami naturalnymi i ogromnym obszarem atak na USA bylby ukoronowaniem pollityki tego przywodcy Trzeciej Rzeszy. Zdolnosci organizacyjne Niemcow oraz ich dyscyplina stworzylby
  monolit nie do pokonania. Dlatego pomagali. Ze strachu.

 45. Carlos said

  pan Miet ,do dzis nie odniosl sie do strony: paulcraigroberts.org , ktora sugerowalem poczytac, bo sekretarz stanu w administracji Reagana, to zbyt wiarygodne, acz niewygodne zrodlo dla p. Miet-a

 46. Yah said

  A co do Suvorova, a co ma pisać …… „10 czerwca 1978, jak sam podaje, zdradził ojczyznę, zbiegł do Wielkiej Brytanii.” ….. z czegoś musi żyć. Żukow jest solą w oku ….

  Książki Suworowa to pisanina dla zarobku…
  Admin

 47. Boydar said

  Jeszcze by ktoś wziął przykład … 🙂

 48. Marucha said

  Panie Piskorz,
  Sprawdziłem co nieco odnośnie marszałka Żukowa (nie, nie u Suworowa, który jest dla mnie niewiarygodny).
  Istotnie, zgadza się.
  To był okrutny człowiek.

 49. Boydar said

  Żukow

  Brasi

  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Luca_Brasi

Sorry, the comment form is closed at this time.