Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Turcja: „Sankcje USA nie pozostaną bez odpowiedzi”

Posted by Marucha w dniu 2019-06-14 (Piątek)

Waszyngtonowi nie udało się zmusić Ankary do wycofania się z podpisanego w grudniu 2017 r. kontraktu o wartości 2,5 mld. dolarów na zakup przez Turcję czterech baterii rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400. Pierwsza dostawa przewidziana została na lipiec br. i według tureckich władz ma zostać zrealizowana zgodnie z planem.

Początkowo USA naciskały na Turcję by wycofała się z zakupu, twierdząc że zestawy S-400 są niekompatybilne z uzbrojeniem NATO i stanowią zagrożenie dla myśliwców F-35. Gdy naciski te okazały się nieskuteczne, jankesi zagrozili wstrzymaniem kontraktu na szkolenie pilotów dla tureckich F-35, bądź też objęciem Ankary sankcjami na mocy przyjętej w 2017 r. Ustawy o przeciwdziałaniu wrogom Ameryki poprzez sankcje (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act, CAATSA).

Groźby wobec Turcji przedstawił w liście do tureckiego ministra obrony pełniący urząd sekretarza obrony USA Patrick Shanahan. Równocześnie, na zasadzie kontrolowanego przecieku, jego list został upubliczniony i przedrukował go jeden z ukazujących się w USA miesięczników poświęconych polityce międzynarodowej.

Do listu i przecieku ustosunkował się rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin, zwaużając że

„Ten list sprzeciwia się duchowi relacji sojuszniczych. Równocześnie z wysłaniem listu, jego zawartość została udostępniona środkom masowego przekazu. To nie do zaakceptowania w poważnych sprawach państwowych. (…) Wszyscy muszą mieć pewność, że nie pozostawimy tego bez odpowiedzi. Prezydenci Turcji i Stanów Zjednoczonych będą dyskutować kwestię szkolenia pilotów F-35 w kuluarach szczytu G20 29. lipca w Japonii”.

Znacznie ostrzej wypowiedział się 14. maja minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu: „

Żaden kraj nie może dawać innym instrukcji, jak mają postępować. Stany Zjednoczone powinny porzucić takie zachowanie. Wszyscy są tym zaniepokojeni. Jak daleko może się to posunąć? Jeśli USA podejmie kroki przeciw nam, będziemy zmuszeni podjąć kroki odwetowe”.

(Na podst. sputniknews.com opr. R.L.)
http://xportal.pl

Komentarzy 21 to “Turcja: „Sankcje USA nie pozostaną bez odpowiedzi””

 1. Isreal said

  to dzika plemienna cywilizacja …..

  tak zwane usa

 2. kojak said

  FAchowy wiedze ze ten F -35 to zlom kosztujacy niebotyczne pieniadze ktory nigdy sie nie sprawdzi ! Latami go naprawiaja i nigdy go nie naprawia bo to poroniony projekyt ! Nawet armia USA nie chce go zamawiac i woli inne modele samolotow !!! O niebo jest tanszy i o niebo lepszy jest rosyjski SU -57 ! Takze zydowscy kryminalisci z Usraela zadnej laski Turkom nie robia ,

 3. Zerohero said

  Krótko po zestrzeleniu rosyjskiego SU 24 w 2015, znany pseudoprawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz, piał z zachwytu nad Turcją. Pisał, że Turcja pokazała „zdychającemu mocarstwu”:

  https://wiadomosci.wp.pl/rafal-ziemkiewicz-turcja-rzucila-wyzwanie-zdychajacemu-mocarstwu-putina-6027715163923073a

  Nawiasem mówiąc

  1) to było niezłe zbydlęcenie, bo Rosjanie wtedy ratowali Syrię przed ISIS i innymi „umiarkowanymi”, a Turcy Rosji przeszkadzali.

  2) w notce z WP zwraca uwagę porażająca jednomyślność (a raczej bezmyślność). Sierakowski bezmyślnie obszeczekał Rosję, na co Ziemkiewicz odpowiedział bezmyślnie obszczekując Rosję. No po prostu pluralizm i demokracją pełną gębą. 5 gości w studio i wszyscy mają takie samo zdanie, taki sam komentarz.

  Ale mniejsza z tym.

  mija kilka lat. Sytuacja jest zupełnie inna. I co? Już żaden ***jek nie gratuluje Turcji, że postawiła się „zdychającemu mocarstwu”? Ziemkiewicz nie zapadł się ze wstydu pod ziemię? Nadal robi za mędrca, nadal mu humor dopisuje? Oczywiście. On, podobnie jak Gadowski ma typowy dla żydostwa tupet. Ten tupet pozwala im dla pozorów krytykować (umiarkowanie) 447 i w żaden sposób nie tłumaczyć się z wcześniejszego uwielbienia dla Izraela. A że odbiorcy i wierni fani obu panów to patentowani D-E-B-I-LE, to zabawę można kontynuować w nieskończoność.

  PS. brat Ziemkiewicza to znany lewak. Sytuacja jak z Kurskimi (jeden w Wyborczej a drugi w TVP) albo Ogórek która do „prawicy” przeszła prosto z SLD i objęć kochanka – wnuczka J.Światło. Ciemny lud to kupuje.

 4. Zerohero said

  Samoloty są naszpikowane elektroniką. W jednym samolocie bojowym jest kilkadziesiąt komputerów. Te komputery połączone są ze stacją radiową i mogą otrzymywać komunikaty z zewnątrz. Producent posiada możliwość zdalnego przejęcia kontroli nad maszyną, np. może zmniejszyć celność jej broni, zmniejszać manewrowość, doprowadzać do katastrof. Taka możliwość istnieje w zwykłym PC, telefonie..więc czemu nie w samolocie, czołgu albo wyrzutni rakiet?

  USA po prostu chcą mieć całkowitą kontrolę nad armiami „sojuszników”. Te armie w razie buntu przechodzą do epoki kamienia łupanego. Turcja oraz Indie słusznie robią dywersyfikując źródła pochodzenia broni.
  Tylko gównogłowe polactwo uważa, że można się uzależniać wyłącznie do Rosji.
  Od USA możemy kupić 100% nowoczesnego uzbrojenia, możemy mieć całkowicie zależny od nich system bankowy, całe IT z USA, ale to NIE BĘDZIE uzależnienie. Tego nie powiedzieli w TV.

 5. Zerohero said

  Turcja wyposażona wyłącznie w amerykańska broń, byłaby skazana na łaskę Waszyngtonu. Zaborczość z jaką USA traktują sprzedaż broni, pokazuje, że ten kraj dzieli inne kraje na

  1. obsranych przydupasów

  2. wrogów.

  innego podziału upojone władzą żydostwo amerykańskie nie uznaje. gratuluje gównogłowemu polatwu statusu przydupasów. Husaria, powstania, duch walki i te sprawy. A jak co do czego przychodzi, to mały, skurwiały i zamopleksiony ludek bez ambicji i honoru. I tak wyląduje w dole z wapnem za wierną służbę.

  może na to zasługuje.

 6. AlexSailor said

  @Zerohero

  Ziemkiewicz odbył jakieś szkolenie w Stanach, co wiele wyjaśnia.
  Wczoraj słuchałem jego rojeń na temat wizyty JE Dudy w Stanach.
  Wyglądało, że się z koniem na łby zamienił.
  A przecież w wielu kwestach wypowiada się racjonalnie.
  Tylko co do tych amerykańskich jakiś amok.

  Co do artykułu.
  Turcy po prostu wywalą amerykańskie bazy.

 7. RomanK said

  Sprawa z Turcja roztrzygnela sie w 2011 roku…kiedy ERdogan zapytal wprost Baraka Obame , z kim chce si pryjqaznic z Turcja czy Kurdystanem???? Poniewaz Barak nei mogl sie zdecydfowac i nie powiedziel ani tak ani tak…to Erdogan pojechal do Moskwy…
  \ Zestrzelenie Su22bylo proba wysadzenia Erdogana przez tzw Opozycje, ktora w odpowiedzi Erdogan wsadzil w duzych ilosciach i znacnych skopal czesc wykopujac…
  Turcja jest nominalnych czlonkiem NATO…jej zabiegi o przyjecie do Unii..zostaly odrzucone..a po wyjsciu UK sa bezcelowe ta ze to ostatnie lata Turcji w NATO….
  ERdogan to realista i wie ze dobrze miec SS400…ktorymi moze sie bronic przed amerykanskimi samolotami….
  F-35 to nie jest tylko samolot….to radzej machina wojenna o straszliwtych mozliwosciach stad takie nerwowe reakcje Rosjan…35 takich machin majacych wglad z Polski do Moskwy to nei w kij dmuchal…straszenie zniszczeniem terytorium to pelna swiadomosc, ze ze swojego tez niewiele zostanie…przy najmniejszej probie.
  NO cuz gospoda mozna bylo inaczej…. nie zielali sami:-)))))

 8. F-35 to nie jest samolot….lecz ZŁOM JEDNO-razowego użytku ! said

  tzw. F-35 to faktycznie ZŁOM JEDNORAZOWEGO UŻYTKU – gdyż dosłownie po kilku przelotach się tak zużywa, który nie jest naprawialny i nadaje się tylko na ZŁOM ! !

  F-35 to taka sama brednia i wielkie kłamstwo jak „lądowanie na Księżycu” . . .

  Ten ZŁOM F-35 kupują tylko oszukani sprzedajni FRAJERZY, którym wcześniej wpłacono wielkie łapówki na ich zagraniczne konta w żydoskich „bankach”

  To medialne straszydłko F-35 zostało wykreowane przez PROPAGANDĘ rządu żydo-waszyngtońskich złodzieji RABUJACYCH pozostałych obywateli USA

 9. Boydar said

  Napisałem, że perspektywiczny zakup tych F-35 mnie niepokoi. I tak jest faktycznie. Jednak z komentarzy powyżej wynika, że mamy pełną jasność czym one rzeczywiście są. Otóż nie mamy. Być może mają Angole i częściowo Izrael, nikt więcej. My mamy obraz medialny, który może być stuprocentowym fejkiem zarówno w jedną jak i drugą stronę.

  Podejrzewam, że „ciekawość” zżera też Ruskich, co też szatan zza wielkiej kałuży znowu wymyślił.
  Zaspokojenie tej ciekawości warte jest naprawdę dużych pieniędzy 🙂
  A jeszcze mieć w dyspozycji działający egzemplarz w ilości trzydzieści dwóch sztuk to nawet próby zniszczeniowe można przedsięwziąć, nad takim Bałtykiem na ten przykład.

 10. RomanK said

  Panie dupek posrany..bo nei wiem- jak odniesc sie do takiego ksywka….jak wyzej….

  F35 to machina bazujaca na sowieckiej technologii wykradziona przez polskich zydow..z tajnych labolatoriow ZSRR planow slawnego- Kombajnu Druzba….ktory :
  Orze, sieje, zbiera klosy, mloci, snopki wiaze, doopczy na raz dwa tuziny i przerywa ciaze.

  TO ……Amerykanie przerobili na latajacego potwora….Boj sie…..boj sie ….
  Zreszta …czego sie bac???? tysiac k,ucharzy, kelnerow, rzeznikow i garmazerow…mechanikow i stolarzy…?????? Poglupieliscie ludzie????
  BBQ sie boicie?????:=-)))))))

 11. Marucha said

  Re 9:, Nic nie zrobimy z F-35, jeśli Amerykanie nie wprowadzą doń odpowiednich kodów czy jak to tam konkretnie robią. W naszych rękach będą to karabiny bez naboi.

  Re 10:
  Niech Pan powie, szczerze, z ręką na sercu…
  Czy Pan uważa F-35 za dobry, niezawodny sprzęt?
  Czy warto było je kupować?
  Kto będzie miał nad nimi kontrolę? Polacy? Czy ktoś inny?
  Po co nam one?

 12. Marucha said

  Nie wiem, czy to propaganda w stylu fake news, czy prawda… Nigdy nie byłem pilotem ani nawet kierowcą autobusu.

  >https://futurism.com/the-byte/us-militarys-f-35-fighter-jet-unflyable
  >https://www.dailysabah.com/defense/2019/06/15/chinese-owned-company-produces-key-circuit-boards-for-f-35-jets-report-says
  >https://www.defensenews.com/video/2019/06/14/hidden-problems-of-the-f-35-revealed-defense-news-weekly-full-episode-june-14-2019-2/

 13. RomanK said

  Panie Gajowy…jak to panu wytlumaczyc….widzi pan po pierwsze to nie jest zaden sprzet…. ale System….
  Tam nie wystuka pan kodow…start takiego potwora to wlaczenie natychmiast Calego Systemu. TO wlaczenie calej osnowy satelitarnej, sprzezonej w globalnej sieci,
  Widzi pan to nie jest sprzet, ani towar..tego sie nie kupuje i nie sprzedaje..to jest reglamentowane…a zasady reglamentacji sa tajne.
  Niech mi pan powie z reka na sercu..majac 3000 ha do obrobienia..wystarczy panu motyka , czy sprobuje pan Kombajn Druzba-2 ????
  Ponadto juz istnieje nastepna generacja,,,,ale to juz sprawa Kosmosu….dlatego moze pan spac spokojnie do Polski zjezdza tylko ponad 1000 kucharzy, polskojezycznych i przeszkolonych w najlepszych receptach robienia Bigosu….i BBQ.i …..udawaniu glupich Amerykanow.

 14. Marucha said

  Re 13:
  Ok, niech to będzie SYSTEM.
  Którego się nie kupuje i nie sprzedaje, a zasady reglamentacji są tajne.

  Co w takim razie Polska kupuje i po co? Za co płaci?
  Dostanie do ręki coś, co można użyć w ewentualnej walce?
  Czy coś do popatrzenia i pochwalenia się przed kacapami, ale nad czym nie będzie miała kontroli?
  Będzie mogła tego użyć zgodnie z własnymi życzeniami – czy będzie musiała poczekać na decyzję zza oceanu?

  PS. Wielu Amerykanów nie musi udawać głupich. Np. niejaki Pompeo.

 15. RomanK said

  POmpeo:-))) panie Gajowy nie chce sie zakladac..ale zagnie pana na kazdym rogu…to betia kuta na cztery nogi….strzez sie pan Amerykanow o poczciwym wygladzie Szwejkow:-)))))
  Co Polska kupuje???? Krotka…
  Nic!….Polski nie stac na kupno czegos takiego….. Widzi pan niech pan odwroci panskie pytani to zacznei pan dostawac wlasciwe odpowiedzi…i nie pyta co Polska bedzie miec z Ameryki..ale
  Po jaka cholere Ameryce Polska?????? I sprobuje sobie na to odpowiedzie odrzucajac cala syntetyczna historie na jakiej wychowano Polakow w tym nas… i podejdzie analitycznie i calosciowo. Co stalo sie roku X dnia tego i tego o godz tej a tej..i patrzac na caly swiad zauwazy pan zaskakujace zwiazki przyczynowo skutkowe….
  Kiedy mloda ksiezniczke i biedniutka przywiziono ze szczecina do Petersburga ochrzczono w Cerkwi i dano carowi do rozplodu….rozpoczal sie okres ogromnego wzrostu potegi i Prus i Rosji….kosztem Polski. Ktory zakonczyl sie….. likwidacja Polskii Rzeczypospolitej, w ktorej Korona Polska byla liderem!!!!!
  Jak powiadal krol Prus Fryderyk- Prusy rozdaja karty europejskie w sojuszu z Rosja….czasami jesli nie potrafia sie dogadac dochodzi do chwilowych zaburzen, co kosztuje drogo i jednych i drugich….ale najwiecej placi za to Polska i Polacy….
  Ameryka dwa razy tracila ludzi i pieniadze , zeby przywrocic Europie jaka taka wolnosc od hegemonii tych dwoch sojusznikow.przechodzcych swoje mutacje genetyczne…dyktujac swoje warunki i zatrzymujac w Europie Armie ….
  Jak obydwom odrosly strupy od doopy….dostali ciagot do przywrocenia starej formuly….
  Co to oznacza dla Nas..nei musze panu tlumaczyc…popatrzy pan na expansje niemieckich firm na tereny Polski na wg nich tzw ziemie utracone…..i nijaki status Okregu Krolewieckiego.
  Nasi madrzy ludzie Kapituly Polonii wiele lat usilowali wytlumaczyc amerykanskim wplywowym politykom -jak wlasciwie maja sie sprawy w Europie i czym bylo istnienie Rzeczypospolitej….
  Niestety wiekszosc z nich zreszta nie bez powodow dawala posluch tzw politykom o polskich nazwiskach z wlasciwymi korzeniami…ktorzy polski interes mieli i maja tam- gdzie kura jajko.
  Ale znalezli sie ludzie , ktorzy od pewnego czasu zaczeli sluchac uwaznie i przeprowadzil pozwazne i badania na temat i analizy oraz gry….ktore rozumie obecny POTUS..ze to nie Polska potrzebuje Ameryki…ale Ameryka Polski….Zalapala to Madra Slowianka pani Prezydent Chorwacji….i podsunela plan Trojmorza z Adriatykiem….
  Jak pan widzi to wrunki tworza wrogow..jesli stworzy sie odpowiednie warunki to mamy samych przyjaciol..i Rosje i Niemcy…bo ta drobnica dba o siebie i zachowuje sie jak dobra wilkinowa miotla zwiazana do kupy..ktro mozna i porzadek utrzymac…a jak trzeba… przywalic w leb..z groznym skutkiem.
  Majac do wyboru kondominium niemicko rosyjskie..zaraz za progiem z 90 mln Niemcow i 200mln Rosjan….a amerykansko -zydowski protektorat- jak to nazywa trafnie pan Stanisalaw….z 7mln walkoni zydowskich i teskniacych za domem Amerykanow siedzacych za Wielka Woda ..pozwalam kazdemu na swobodny wybor,….jako ze de gustibus non est disputandum…

  I tratwa mozna przeplynac przez grozne wiry Posepnej Rzeki…ale ci ktorzy na niej sie znajduyja musza wspolpracowac i rozumiec w lot sytacje..a nie zrec -jak psy i wyrywac z rak jeden drugiemu wiosla…bo od tego zalezy ich wlasne zycie.Przyszlosc…..
  Nie ma Wolnosci bez Solidarnsci!

 16. Boydar said

  Kurcze, umiem czytać, a tego nie mogę.

 17. Marucha said

  Re 15:
  Skoro Polska „nic” nie kupuje od Usraelców – to za co ma płacić miliardy dolarów?

  Niech się Ameryka od Polski ODPIERDOLI. I od Europy również.
  Niech się odpierdolą ze swoją przyjaźnią i sojuszami. Są wrogami Polski. Skurwysynami,bandziorami, złodziejami.

  PS. Pompeo… być może istotnie ma w sobie to kryminalne cwaniactwo i przebiegłość, jakie charakteryzowało kiedyś sfery żydowskich przestępców w przedwojennej Polsce.

 18. Greg said

  Nie ma się co dziwić, wszystkie małe szatanki chwalą ,,Wielkiego Szatana”

 19. RomanK said

  Widzicie tow. Boydar analfabetow dzielimy nA TYCH KTORZY MAJA PROBLEMY ZE ZNAKAMI I NA TYCH CO MAJA PROBLEMY Z TRESCIA:-))

  Niech się Ameryka od Polski ODPIERDOLI. I od Europy również.
  Niech się odpierdolą ze swoją przyjaźnią i sojuszami. Są wrogami Polski. Skurwysynami,bandziorami, złodziejami.
  Panie Gajowy nawet pan nie zauwazym , ze slowem nie napisalem o sojuszach, o przyjazni,.,..
  pan tez analfabeta???? panska sprawa….Kto moze pojac ..niech pojmie:-))))

 20. Marucha said

  Re 19:
  Pan nie napisał, ale ja napisałem.

 21. Boydar said

  Panie Kolego Kaflu.

  Ja wiem, że Pan to zna na pamięć, chciałbym jednak aby miał Pan pewność, że ja też.

  Otóż jest to opowiastka o dwóch WYBITNYCH FACHOWCACH w swojej branży i nie tylko swojej. Oni faktycznie nie tylko Gajowego Maruchę by zagięli w każdym temacie, zapewne też mnie jak również Pana.

  Przypuszczam, że to też Pan oglądał

  .https://www.youtube.com/watch?v=lpGNWk_SwMU

  I takich argumentów z takimi fachowcami należy używać.

Sorry, the comment form is closed at this time.