Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Czy przekroczono granicę?

Posted by Marucha w dniu 2019-06-19 (Środa)

W poniedziałek 10 czerwca 2019 roku dokonany został atak z użyciem noża na księdza dra Ireneusza Bakalarczyka, idącego na mszę. Jaki był powód czy motywacja ataku – jeszcze nie wiadomo. Nie chciałbym komentować ani osoby księdza, ani osoby napastnika. Chciałbym skomentować bardziej rzecz, którą można było zaobserwować wśród Polaków.

Atak był otwarty, bezpośredni i fizyczny, z zamiarem zabójstwa. Ksiądz jako taki jest osobą publiczną. Gdybyśmy przedstawili taki obraz, bez szczegółów (wraz z tym, że ofiarą ataku był ksiądz) to w warunkach normalnych i dla normalnych społeczeństw, czyn ów byłby powszechnie potępiony. Za „malus in se”, zło samo w sobie, między innymi z powodu chęci zabójstwa.

Jaka zaś była reakcja polskiego społeczeństwa? Różne, ale dominowały dwie – obojętność oraz poparcie dla napastnika.

Jednak nawet przy postawie obojętnej czy potępiającej atak często obserwowałem jakąś formę jego usprawiedliwiania. Wśród tych grup padały bardzo podobne słowa… bo pedofilia, bo rozpasanie, bo drenaż Polski z kapitału, bo inkwizycja, bo Galileusz, bo fałszowanie historii, bo zniszczenie „Wielkiej Polski” itd.

Ludzie nadinterpretowali, jawnie kłamali oraz dokonywali innych form manipulacji… ale w jakim celu? W jaki sposób to wiązało się z samą sprawę? Nie wiem… Wydaje mi się, że w żaden, a liczyło się tylko to by „dowalić księżom” oraz upokorzyć katolików.

Nie jest to pierwsza oraz nie jest to ostatnia agresja skierowana przeciwko Kościołowi. Jednak w ostatnim czasie mieliśmy całą serię ataków przeciwko naszej wierze i religii. Atak nożownika nie był nawet jedynym atakiem fizycznym przeciwko duchownemu w Polsce. Ale jest to pierwszy atak o takim charakterze – to zaś, plus ogólna otoczka sytuacyjna w Polsce, zaprowadziło naród polski na skrzyżowanie.

Zbiorowy umysł Polaków został postawiony przed wyborem drogi, ta zaś zdeterminuje sytuacje wewnątrz narodu na kolejne dekady.

Myślę, że wybór został już dokonany i że jest on błędny…

Jak pisałem wcześniej – nie jest ważna motywacja czy powód ataku, bo te nie mają wpływu na myśli polskiego kolektywu. Ważna tutaj jest reakcja Polaków, ponieważ to w reakcji na wydarzenia kształtowany jest zbiorowa myśl.

W roku 2018 napisałem tekst „O Polakach” (https://konserwatyzm.pl/luba-o-polakach/), gdzie zawarłem taką otóż myśl „Od rosyjskich nihilistów Polak współczesny różni się na razie brakiem poparcia i/lub przeprowadzenia akcji terrorystycznych (lecz ewolucja w stronę Narodowolców wydaje się być wielce prawdopodobna).”. Po tym ataku coraz bardziej sądzę, że owa różnica już się zatarła. Akty terroru wewnątrz społeczeństwa polskiego będą coraz częstsze.

Ciekawe tylko, czy skończy się to w Polsce tak jak u nihilistycznych Rosjan przed czasami czerwonymi…

AKTUALIZACJA

Ten tekst rozpocząłem pisać w momencie, kiedy jeszcze motywacja sprawcy nie była znana. Obecnie już wiemy, że nie był to żaden zatarg prywatny, lecz o podłożu ideowym. To, wraz z całą otoczką która się przy okazji rozwinęła, jeszcze bardziej wzmacnia mnie w moim przekonaniu.

Michał Łuba
https://konserwatyzm.pl

Komentarzy 7 to “Czy przekroczono granicę?”

 1. JW said

  A teraz wyobraźmy sobie treść wspomnianych komentarzy i reakcję tzw. międzynarodowej opinii publicznej, gdy dźgniętym był jakiś rabin…

 2. Boydar said

  To bardzo dobry pomysł; tylko nie mentalność katolika. Na szczęście mamy jeszcze na stanie ukrów i ciapatych, im to obojętne.

 3. ? said

  „Jaka zaś była reakcja polskiego społeczeństwa? Różne, ale dominowały dwie – obojętność oraz poparcie dla napastnika.”

  Wrocław to wogóle jakaś gówniana mentalnie mieszanka, głównie centralnej Polski, Podkarpacia i Ukraińców. W świadomości mieszkańców Dolnego Śląska nie czuje się polskości.

 4. RomanK said

  Z tego co czytalem wynika ,ze morderce ujeli i obezwladnili przypadkwi przechodnie… Wroclawianie…
  To drastycnie kontrastuje z innymi europejskimi krajami.
  A to swiadczy ze to ni ePolcy sa glupi, ciemni obojetni…to swiadczy ze Polacy sa dumnycm madrym . odwaznym narodem …i nalezy sie im szcunek , ze mimo takich ssynow, zuli, zlodzieji, matolow. tchorzy i sprzedajnych butzow jacy pretenduja do bycia ich elita…. potrafili wybic sie na poziom zycia , jaki zapanowal w Polsce.
  Nowa elita tez juz dorasta…bujcie sie parchate wszarze….idzie proces deratyzacji:-))))

 5. Marucha said

  Re 4:
  Pan Roman chyba chce nas obrazić, a na pewno wkurwić do białości…

 6. Bebebe said

  Do ?
  Nie ma rdzennych Wrocławian. Ja jestem pierwszym pokoleniem urodzonym we Wrocławiu. Rodzice przyjechali do Polski po śmierci Stalina, do Wrocławia trafili na studia. Większość starszych ludzi to repatrianci z transportów z 1945 z kresów i spod Lwowa. Dużo Sybiraków. Ponieważ jest to miasto z uczelniami i akademikami, zawsze było tysiące studentów przyjezdnych, którzy zostawali tutaj po studiach. Taka mieszanka ludzi.
  A ksiądz Ireneusz to nasz ksiądz.
  NMP na Piasku to kiedyś była moja parafia, tam poszłam do pierwszej komunii, kiedy jeszcze żył S.p. Ksiądz Michalec. Od prawie 10 lat chodzę na msze w rycie trydenckim odprawiane przez księdza Ireneusza lub księdza prałata Stanisława. A dowiedziałam się o nich dzięki panu Gajowemu, kiedy przez przypadek kliknęłam w linka do gajowki.
  Wielokrotnie powtarzałam, ze pan Gajowy jest jak ten żniwiarz, zasiał ziarno, i przynajmniej trafiło na grunt, na mnie i moja rodzine.
  Ksiądz Ireneusz jest cudownym księdzem i duszpasterzem. Jego kazania są przemyślane, doskonale przemyślane, napisane piękna polszczyzna i wygłoszone świetna dykcją, bardzo mądre. I nie omieszka przypomnieć jak należy się ubrać i zachować na mszę świętą. Jest to,posługa kapłańska rzadko spotykana w wielu kościołach.
  Niedawno wieczorem wracałam z pracy koło NMP i myślała, ze może jest jakiś ksiądz w konfesjonale, to pójdę do spowiedzi. Nie było, ale przed ołtarzem zobaczyłam musztrę. Nasz ksiądz z ministrantami ćwiczyli przed msza niedzielna. Zawsze msze są tak piękne, ministranci wydają się zgrani nie pomyślałam nigdy ile czasu i wysiłku wkładają w to, aby płynnie i swobodnie służyć do mszy.
  Liczę, ze ta okropna nagonka i jakaś psychopatyczna nienawiść do Kościoła Katolickiego minie.
  Módlmy się, żeby ksiądz Ireneusz wrócił do zdrowia i do posługi kaplanskiej.
  I żeby to scierwo poniosło zasłużona karę, i żeby nie ominęła kara faktycznych sprawców fali nienawiści.
  I Bóg zapłać panie gajowy.

 7. RomanK said

  NIe rozumiem panie Gajowy….co niby ma pana obrazic, czy zdenerwowac????
  Ujeli bandyte..czy rdzenni nie wiem ale napewno nie mieli po 70 z plusem. watpie tez zeby to Niemcy rzucili sie na faceta z nozem…czy tez intelektualisci tzw Kiepscy.

  ————–
  Obraża mnie i denerwuje pisanie rzeczy totalnie nieprawdziwych. Obraża mnie, jeśli ktoś uważa mnie za chuja, któremu można wcisnąć dowolny proamerykański kit.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.