Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Yah o USA przenoszą swoją broń nukle…
  seler o Wolne tematy (11 – …
  seler o Wolne tematy (11 – …
  Sarmata o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Tak ZUS niszczy przedsiębiorcó…
  Tadeusz o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  gnago o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Adrem o Wolne tematy (11 – …
  Zbyszko o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Boydar o Wielka Lechia – kilka uwag met…
  Przemysław Jakub o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  gnago o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Adrem o Wolne tematy (11 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 502 obserwujących.

Blackout w Polsce to nie tylko brak energii elektrycznej. To także problem z dostępem do bieżącej wody!

Posted by Marucha w dniu 2019-06-22 (Sobota)

Brak wystarczających mocy produkujących energię elektryczną oraz kompletny i długotrwały paraliż w zakresie budowy elektrowni atomowej powodują, że od kilku lat Polska musi importować coraz więcej energii z Niemiec, Szwecji czy Ukrainy [sic! – admin].

W przypadku zablokowaniem dostaw importowanej mocy (od której jesteśmy uzależnieni) może się to dla nas skończyć blackoutem. Jego naturalną konsekwencją będzie brak prądu w polskich domach i praktyczne zatrzymanie gospodarki. Ale czy coś jeszcze? NIK uważa, że w wielu miastach może również zabraknąć… wody!

Kilka ciepłych dni w czerwcu przyczyniło się do rekordowego zapotrzebowania na moc elektryczną w Polsce w okresie letnim (rekord odnotowano 12 czerwca o godz. 13:15). W takich okolicznościach zupełnie naturalnie powrócił temat stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego oraz ewentualnego blackoutu.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zapewniają, że nawet w trakcie upalnego 12 czerwca wszystko było pod kontrolą i przerwy w dostawie energii elektrycznej nam nie groziły. I mają rację. Warto jednak dodać, że to zasługa importu mocy energetycznej z innych państw, w tym przede wszystkim z Niemiec.

W takich okolicznościach nie powinniśmy unikać pytań o to, co by się stało, gdyby nasi sąsiedzi z jakiegoś powodu nie byli jednak w stanie eksportować wyprodukowanego u siebie nadmiaru energii do Polski? Przy braku odpowiednich mocy produkcyjnych oraz kompletnym paraliżu w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej widmo tzw. blackoutu staje się całkiem realne.

W kontekście powyższego warto przytoczyć ustalenia Najwyższej Izby Kontroli (NIK) zawarte w raporcie pt. „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę dużych aglomeracji miejskich na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych” z października 2017 roku.

Wynika z niego, że przerwa w dostawach prądu (np. spowodowana blackoutem) w wielu miejscowościach może skończyć się poważnymi problemami z dostawami wody. Kontrolerzy stwierdzili, że np. w województwie lubelskim w przypadku awarii sieci elektrycznej nie byłoby możliwości zapewnienia ciągłości dostaw wody, a możliwość awaryjnej dostawy wody szacowano jedynie na około 40 proc. potrzeb.

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji deficytu mocy w sieci elektrycznej trzeba najpierw zadbać o własną infrastrukturę tworzącą energię elektryczną. Elektrownia atomowa, której pierwszy blok miał według pierwotnego planu rozpocząć produkowanie energii już w 2020 roku, byłaby w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Niestety „atomowa indolencja” wśród rządzących nami polityków spowodowała, że budowa tej siłowni nawet się jeszcze nie rozpoczęła. W efekcie jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od dostaw energii z zewnątrz, które przecież – w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej – mogą zostać przerwane z dnia na dzień. A to oznacza zwiększone ryzyko przerw w dostawach prądu, co jednocześnie – jak zauważyli kontrolerzy NIK – w może wywołać przerwy w dostawach wody.

Źródło:
NIK o zaopatrzeniu aglomeracji w wodę w sytuacjach kryzysowych (NIK.gov.pl)
Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę dużych aglomeracji miejskich na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych – PDF (NIK.gov.pl)
Jeśli dojdzie do blackoutu, zostaniemy bez wody (WysokieNapiecie.pl)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 26 to “Blackout w Polsce to nie tylko brak energii elektrycznej. To także problem z dostępem do bieżącej wody!”

 1. kojak said

  Elektrownia atomowa rozwiazaaniem ? Trudno o wiekszym idiotyzm ! We Francji podobni debile buduja eletrowanieatomowa i juz kosztowala …… ponad 4 razy wiecej niz zakladano a konca zupelnie nie widac ! Czyz ten debil wie ile by to kosztowalo w Polsce ? Chyba NIE !

  W Szwecji działaja dobrze.
  Admin

 2. RomanK said

  Texas..plywajacy w ropie i siedzacy na weglu..od brunatnego do antracytu… posiada ich kilka,,, najblizsza to Coanche Peak…
  To najpewniejsze zrodlo czystej energii….

 3. Alexis said

  Co do wody, to bujda na resorach. Polen gehört mit 9300 geschlossenen Gewässern, deren Fläche einen Hektar überschreitet,[22] zu den seenreichsten Ländern der Welt. In Europa weist nur Finnland mehr Seen pro km² als Polen auf. Die größten Seen mit über 100 km² Fläche sind Śniardwy (Spirdingsee) und Mamry (Mauersee) in Masuren sowie das Jezioro Łebsko (Lebasee) und das Jezioro Drawsko (Dratzigsee) in Pommern. Neben den Seenplatten im Norden (Masuren, Pommern, Kaschubei, Großpolen) gibt es auch eine hohe Anzahl an Bergseen in der Tatra, von denen das Morskie Oko der flächenmäßig größte ist. Der mit 113 m tiefste See ist der Hańcza-See in der Seenplatte von Wigry, östlich von Masuren in der Woiwodschaft Podlachien. Gefolgt wird er von dem Drawsko mit 83 m sowie dem Bergsee Wielki Staw Polski (dt. Großer Polnischer See) im „Tal der fünf polnischen Seen“ mit 79 m.[23]

  Zu den ersten Seen, deren Ufer besiedelt wurden, gehören die der Großpolnischen Seenplatte. Die Pfahlbausiedlung von Biskupin, die von mehr als 1000 Menschen bewohnt wurde, gründeten bereits vor dem 7. Jahrhundert v. Chr. Angehörige der Lausitzer Kultur. Die Vorfahren der heutigen Polen, die Polanen, bauten ihre ersten Burgen auf Seeinseln (ostrów). Der legendäre Fürst Popiel soll im 8. Jahrhundert von Kruszwica am Goplo-See regiert haben. Der erste historisch belegte Herrscher Polens, Herzog Mieszko I., hatte seinen Palast auf einer Wartheinsel in Posen.

 4. revers said

  Bez przesady, bo są tez lokalne wodociągi które mają 1,5 MW fotowoltaniczne farmy energii elektrycznej i w okresach wysokiego nasłonecznienia mogą sprzedawac jeszcze energie elektryczą do sieci miejskiej.

  Wszystko zależy jak kto lokalnie lub regionalnie zabezpiecza się w wode i zródła energii, w tym energii odnawialnej.

  Blackout to występuje w nadmiarze w przepływie informacji i już dzisiaj 22.06.2019 zgodnie z ACTA2, CETA na youtube istnieją nowe zasaday publikacji i autoryzacji, czyli autocenzurze dostępności materiałow medialnych, czyli blackoutów, wikileaks, wishblower już nie pojawi się na youtube, chyba że na rutube.

 5. Wieloimienny said

  Taka atomówka też może zrobić bum, a i odpady produkuje.

  Jednak jedna chociaż Polsce się przyda. Ważna jest lokalizacja. Ja nie chciałbym mimo wszystko mieszkać blisko. Chociaż jak jest awaria to „smród” będzie i tak na cały kraj.

 6. Troll Polonii said

  1
  Kojak
  Rosja wybudowalawiele elektrowni atomowych na swiecie. Wsystkie dzialaja .
  Prosze zapytac np.Wegrow i Czechowl

  Jasne.
  Admin

 7. MatkaPolka said

  ENERGETTYKA JĄDROWA – JEST czysta ale nie do końca – co zrobić z odpadami
  Elektrownie jądrową buduje się 10 lat, eksploatuje 40 lat z zamyka przez co najmniej 100 lat.

  Kończą się zasoby Uranu – świat odchodzi od energetyki jądrowaej

  Polska jest potęgą energetyczna i surowcową – POLSKA KUWEJTEM EUROPY –
  Polska nie potrzebuje importu gazu i ropy ani z Rosji ani z USA– sama może być eksporterem

  Polska w całości leży na ogromnym złożu ropy i gazu (w dodatku daleko wychodzącym w polski szelf bałtycki), bowiem twór geologiczny skał porowatych, który jest jak gąbka nasączony gazem i ropą, zaczynający się w Zatoce Perskiej, a kończący w Morzu Północnym pomiędzy Szkocją i Norwegią osiąga swoją kumulację właśnie w Polsce! Tylko, że to ogromne złoże znajduje się na głębokości 5 km – Polska zachodnia i północna i 7 km – Polska południowo-wschodnia.

  Te głęboko położone złoża szacowane są na 650 mld ton, co daje 4764,50 mld baryłek. Złoża Arabii Saudyjskiej oszacowane są na 265 mld baryłek!!!

  Eksploatacja głębokich złóż jest dzisiaj z punktu widzenia technicznego możliwa. Wartość tej ropy, biorąc pod uwagę obecne ceny wynosi – 300 163,5 mld $, czyli 300,1635 biliona $ (w USA 300,1635 trylionów $).

  Ropa, która płynie do Polski rurociągiem „Przyjaźń” jest wydobywana z głębokości około 7km w Tatarstanie, około 1000 km na wschód od Moskwy. Surowiec ten nie jest najwyższej jakości ponieważ jest silnie zasiarczony. Przedstawione powyżej dane pochodzą głównie z raportu z 15 letniego programu poszukiwań geologicznych, jaki zainicjował Edward Gierek w 1971 roku.

  Prace nad raportem ukończono w 1985 roku. Jednak w raporcie wykazano tylko złoża do głębokości 4km. Sowieci zakazali władzom PRL wiercić głębiej niż 4km!

  ZASOBY ROPY NAFTOWEJ W POLSCE


  MAPA PROFESORA J. SOKOŁOWSKIEGO wg. Atlasu Geosynoptyki 1987 – 2008
  Opracowanie prof. J.Zimny, mgr inż. M. Karch, mgr inż. K. Szczotka

 8. MatkaPolka said

  Polska leży wskutek unikalnego zbiegu czterech płyt tektonicznych na terenach idealnych do produkcji najtańszej i najczystszej energii elektrycznej, jaka powstaje z wyprowadzenia na powierzchnię gorących wód termalnych, albo rozgrzania wody o gorące skały do pary wodnej (geotermia) wystarczającej do napędu turbin elektrycznych.

  FENOMEN GEOTERMALNY– energia z głębokich pokład skał – w przeliczeniu na tony paliwa umownego – daje wartość co najmniej 70 razy większą niż wartość zasobów ropy i gazu pod dnem Morza Północnego!

  Fenomen geotermalny w Polsce odkryto w ramach wspomnianego 15 letniego programu badań geologicznych. Sowieci tak się przestraszyli tych informacji, że polski geniusz geologiczny, prof. Feliks Sokołowski (znany i ceniony i w USA), miał zakaz jakichkolwiek publikacji na ten temat!

  MAPY GEOTERMALNE POLSKI

  https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/c6/e7/58ed2b8991bdb_p.jpg?1497231912

 9. MatkaPolka said

  ZASOBY WĘGLA KAMIENNEGO W POLSCE

  NOWE TECHNOLOGIE W GÓRNICTWIE – Pozyskiwanie węgla z pokładów głębszych poniżej 1200 m – postęp w technologiach wiercenia

  PODZIEMNE ZGAZOWANIE WĘGLA – przerabianie węgla na gaz pod ziemią – jest metodą rewolucyjną – pozwala sięgnąć do pokładów głębokich, i trudnodostępnych

  To przełom technologiczny w górnictwie węgla kamiennego

  Przełomem w górnictwie jest również metoda spalanie pod ziemią węgla brunatnego – pozyskiwanie Energii. Kopalnie odkrywkowe są bardzo groźne dla środowiska naturalnego

  PODZIEMNE ZGAZOWANIE WĘGLA

  Polska wydobywa węgiel za pomocą tradycyjnej technologii wydobycia. Do głębokości 1200 metrów mamy pod powierzchnią kraju 50 miliardów ton węgla. Poniżej granicy 1200 metrów, do głębokości około 5 kilometrów, mamy następne 450 miliardów ton węgla, czyli w sumie jest to 500 miliardów ton. Cały ten węgiel przy wydobyciu metodą tradycyjną jest praktycznie niedostępny. Z tych 500 miliardów ton możemy tą metodą wydobyć jedynie 4 miliardy ton.
  Bilans wykorzystania tradycyjnej technologii wydobycia jest następujący:

  Zasoby węgla w Polsce: 500 miliardów ton
  Możliwe wydobycie tradycyjną technologią: 4 miliardy ton
  Cena węgla: około 400 złotych za tonę
  Wartość węgla w złożach dających się wydobyć tradycyjną technologią: 1,6 biliona złotych
  Populacja Polaków (Kraj + Polonia): 58 milionów
  Wartość węgla (gazu) w złożu na osobę: 27586 złotych na osobę

  Technologią, która pozwoli wydobyć 80% wszystkich złóż jest technika podziemnego zgazowania węgla. To ona może zrewolucjonizować sektor paliwowo-energetyczny w Polsce. Instytucjom takim jak: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Akademie Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska i Politechnika Częstochowska, przy pomocy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, udało się z powodzeniem wykorzystać tę technikę już prawie 5 lat temu.

  Dowodzący tym procesem prof. Krzysztof Stańczak mówi, że metoda ta polega na tym, iż węgiel, który znajduje się pod ziemią w złożu zamieniany jest na gaz. Częściowo węgiel trzeba spalić, żeby uzyskać odpowiednią temperaturę w tzw. „georeaktorze”, ale znakomita większość węgla, jakieś 80% zostaje przemieniona w gazy, które otrzymujemy na powierzchni i które możemy wykorzystywać do różnych celów.

  Wyniki dotychczas przeprowadzonych eksperymentów według prof. Stańczaka są zadowalające. Proces okazał się możliwy do wykonania w skali przemysłowej, jest sterowalny i bezpieczny dla środowiska. Nad podobną technologią pracują Chiny, USA, Australia i RPA. Prace zespołu prof. Stańczaka zakończono w 2014 roku. Od tego czasu rząd nie robi w tej sprawie nic.

 10. MatkaPolka said

  Pomimo raportów NIK, które zwracały uwagę na skalę korzyści wynikających z rozwoju tej metody. Instalacja do podziemnego zgazowania węgla na skalę przemysłową nie kosztuje więcej niż 100 milionów złotych. Dla porównania w 2010 roku powołano spółkę PGE Elektrownia Jądrowa i na jej funkcjonowanie (bez specjalnych rezultatów) wydano do dziś ponad miliard złotych. Powstała ona tylko po to, by opracować studium wykonalności pod budowę elektrowni jądrowej.

  Przy zastosowaniu technologii podziemnego zgazowania mamy, więc dostęp do 400 miliardów ton węgla

  W tym wypadku kalkulacja korzyści będzie następująca:
  Zasoby węgla w Polsce: 500 miliardów ton
  Możliwe wydobycie: 400 miliardów ton (100 razy więcej niż technologią tradycyjną)
  Ilość otrzymanego gazu z 1 tony węgla: 444 metry sześcienne
  Cena gazu: 2 złote na metr sześcienny
  Wartość gazu z 1 tony węgla: 888 złotych

  Wartość węgla w złożu: 355,2 biliona złotych (222 razy więcej niż technologią tradycyjną)
  Populacja Polaków (Kraj + Polonia): 58 milionów

  Wartość węgla (gazu) w złożu na osobę: 6 069 823 złote

  Kto jest właścicielem zasobów naturalnych? Skarb Państwa. Ale Skarb Państwa to przecież społeczeństwo! Co zrobili dobrego dla Polski przez te 30 lat wszyscy ministrowie skarbu? Cały majątek na powierzchni sprzedali obcemu kapitałowi za pół darmo, traktując go jako własny folwark.

  Raz jeszcze należy to podkreślić: sama wartość sprzedanego majątku na powierzchni to 5-7 bilionów złotych, podczas gdy pod powierzchnią, w samym węglu mamy ponad 355 bilionów złotych! O to toczy się gra! A przecież oprócz węgla Polska ma swoich zasobach praktycznie całą tablicę Mendelejewa. Trzeba wymusić na władzach nasze własne uwłaszczenie, bo zasoby surowcowe Polski są dla Polaków i powinny być równo podzielone na całą populację naszego państwa. Inaczej władze oddadzą to bogactwo innym.

  6 069 823 zł dla każdego Polaka z procesowania węgla!

  https://gloria.tv/article/1jt3spoGaZJc1ver2rN4d1pdb

 11. MatkaPolka said

  W sprawie podziemnego zgazowania węgla
  Memorandum RKW do Premiera.

  http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=24282&Itemid=44

  Od godz. 14.31 – do 14.42 przedstawione jest stanowisko RKW.

  Stowarzyszenie RKW – Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy opracowało Memorandum nt. podziemnego zgazowania węgla kamiennego. Przekazaliśmy i poinformowaliśmy p. Premiera M. Morawieckiego o tej niezwykle ważnej sprawie. Po 9 miesiącach nadal nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, żadnego poinformowania nas czy choćby podziękowania. Całkowite milczenie.

  A prosiliśmy o krótkie spotkanie wyjaśniające, gdyby pojawiły się pytania. Nadmieniliśmy, że Memorandum to propozycja oparta na faktach i jesteśmy wszystkie zawarte w nim dane i propozycje poprzeć dodatkowymi argumentami.

  Obecny premier Polski po prostu unika patriotycznych inicjatyw polskiego społeczeństwa, choć zachęca na wiecach wyborczych do aktywności. Jego mowa to niestety tylko sam PR! Zakłamany premier Mateusz Morawiecki boi się mówić, dyskutować, czy cokolwiek zadecydować dla potencjalnie największego projektu energetycznego dla Polski na bazie własnych surowców mineralnych. Technologia podziemnego zgazowania węgla pozwoli na niezależność energetyczną Polski najtańszym sposobem. Taka sytuacja byłaby bardzo pozytywna dla polskiej gospodarki i polskiej racji stanu. Jednocześnie bardzo nie podoba się to wszelkim siłom wrogim niezależnej Polsce, które zarabiają na zależności gospodarczo-politycznej naszego kraju od importowanych surowców energetycznych. Ta szkodliwa dla polskiego interesu narodowego postawa najważniejszej w naszym państwie osoby jaką jest premier Morawiecki zmusza nas do dalszych interwencji, bo premier marnotrawi wiele środków na drugorzędne inicjatywy a celowo sabotuje największy gospodarczy potencjał dla Polski. Jesteśmy z tego powodu w szoku bo nie wiemy dlaczego premier tak się zachowuje? Przedstawiamy wiec opinii publicznej fakty z tego roku oraz całą treść Memorandum, które opracowaliśmy w taki sposób, aby premier nie miał problemu ze zrozumieniem (jako zarys projektu), a jednocześnie maksymalnie krótko i treściwie w formie kilkunastostronicowej prezentacji.

  Fakty:
  2 marca 2018r.; Memorandum w wersji papierowej wręczył osobiście po krótkiej rozmowie Premierowi RP w Toruniu członek Stowarzyszenia RKW Paweł Milla

  – nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi

  8 czerwca 2018 r. – ponowna krótka rozmowa Pawła Milla z panem Premierem w Toruniu. Premier ponownie obiecał, że sprawą się zajmie; kazał asystentce podać namiary do kontaktu. Memorandum na trzeci dzień zostało przesłane do Premiera.

  – nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi

  Kilkukrotnie prosiliśmy telefonicznie i mailowo o jakąkolwiek odpowiedź.

  – zostaliśmy zbyci milczeniem
  (***) DALEJ

 12. kojak said

  OD 1 .W Szwecji dzilaJA DOBRZE ? WSZEDZIE NIE TYLKO W sZWECJI !TE DZIALANIA SA WYNIKIEM KRYMINANLYCH SZWINDLI I OSZUSTW BO NIKT NIE WIE ILE TAK NAPRAWDE TO KOSZTUJE ! W PANA ULUBIONEJ SZWECJI TEZ ! MOZNA NAPISAC OPASLA KSIAZKE NA TEMAT ORDYNARNIE KRYMINALYCH ZLODZIEJSTW W ZWIAZKU Z FUNKCJONOWANIEM FINANSOWYM ELEKTROWNI ATTOMOWYCH ! WIEKSZOSC TYCH ELEKTROWNI POWINNA BYC ZAMKNIETA BO DZIALAJA WBREW NORMOM I PRZEPISOM ! BYLY PREZWIDZIANE NA 25 lat a maja standardowo po 40 lat a NIERZADKO PO 50 LAT !!!

  ——
  Może Pan podać jakieś konkrety odnośnie tych kryminalnych szwindli, zwłaszcza w Szwecji?
  Admin

 13. piwowar said

  Aleksis: Szpreche w deche, a reszta na migi. Nichs ponimayoo.

 14. kojak said

  od 12 . Nie jestem eksperTem zeby dokonywac szczegolowych wiwisekcji ! Wiedza ta jest dostepna bez problemow jesli chce pan ja zglebic ! Tak nawiasem mowiac Francja jest najbardziej doswiadczonym panstwem z zakresie energetyki atomowej na swiecie ! Skoro tam jest tak absurdalanie to gdziei indziej moze byc tylko gorzej !

  ——
  Rozumiem. Mam uwierzyć na słowo. Gołe.
  Bo Pan nie jest ekspertem, zatem ma swobodę mówienia byle czego.
  Admin

 15. Greg said

  Re. Kojak
  Są inni eksperci !
  Q…….wa.

  ——
  Bardzo stronnicze.
  Admin

 16. Greg said

  Wszystko jest stronnicze…w obecnych czasach nawet ,,Nowy Testament” !!!

 17. Greg said

  I jeszcze do ,,Leonardo”
  Macie tu swojego ,,pedałka”
  .https://www.youtube.com/watch?v=EBmNZiAS4ao

 18. Zerohero said

  Elektrownia jądrowa nie podlega podatkowi na CO2. Polska nie da rady kontestować tego podatku, ale elektrownię formalnie mogła zbudować. Zamiast tego Wolacy wolą kopać mierzeję, stawiać muzeum Żydom i budować wielkie lotniska na prowincji.

 19. Marek said

  Gazowanie węgla, to jest przyszłość dla krajowej energetyki.
  Kto Polakom ją ukradnie?
  Oczywiście za niespłacone długi oraz krzywdy holokaustyczne, nie trudno zgadnąć.
  Koncesje na złoża już pełowskie żydy rozdawali za grosze zagranicznym żydom. Pisiaki zapewne robią to samo, o czym świadczy zakaz kupna ziemi rolnej przez Polaków. Jedna z pierwszych ustaw pisiackich żydów.

 20. MatkaPolka said

  Szanowny p. Gajowy – ad 15 – film stronniczy???

  Filmik o energetyce jądrowej nie jest stronniczy – przedstawia fakty – a z faktami się nie dyskutuje.

  Każda elektrownia, każdy reaktor jądrowy może stać się bombą atomową. Po katastrofach w w elektrowniach atomowych w USA, Czernobylu i w Fukushima – świat odchodzi od energetyki jądrowej.

  Lepszym, naturalnym rozwiązaniem jest pozyskanie energii z ciepła z głębokich pokładów skalnych – jądro ziemi stygnie bardzo powoli – 130 stopni Kelwina na miliard lat.
  Czy powodem tego są reakcje jądrowe wewnątrz ziemi – tak do końca nie wiadomo.

  Energia z głębokich pokładów skalnych To w pełni odnawialna energia

  Postęp w każdej dziedzinie nauki i techniki jest nieunikniony – w tym odwiertów górniczych
  Pewnie za 50 lat będzie można wiercić otwory na głębokość 10 km

  120-200 stopni Celsjusza w zupełności wystarcza do wytwarzania pary i do napędu turbin energetycznych – wytwarzania prądu.

  Już teraz Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej – stawiają na geotermie.
  Przykład z Niemiec – Niemcy już to robią – broszura jednej z firm niemieckich- załączeniu
  Energia geotermiczna– opartą na energii z głębokich pokładów gorących skał – czysta energia – Niemcy odchodzą od energetyki atomowej.
  (za to „stronniczo” dampują odpady z elektrowni atomowych w Polsce)

  Broszura – pracujące GEOTERMALNE INSTALACJE W NIEMCZECH – po angielsku
  Odwierty od 1000 do 4500 metrów

  http://www.angers-soehne.com/anger-wp/wp-content/uploads/2014/03/Brochure_Anger_Geothermal_Energy_Deep_Wells.pdf

  Geotermia – niewykorzystany skarb Ziemi
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/geotermia-niewykorzystany-skarb-ziemi

  Polska w 80% leży na złożach geotermalnych. Jest pod tym względem najbogatszym państwem w Europie. Ale chyba jedynym, które nie potrafi wykorzystać posiadanych zasobów. Czy to ze względu na niedoinformowanie, czy działania lobby naftowo-gazowego, które skutecznie blokuje wszelkie inicjatywy w zakresie korzystania z odnawialnych źródeł energii?

 21. MatkaPolka said

  Geotermia to jedno – a postęp technologii górnictwa węglowego to drugie

  Polecam wystąpienia pana Krzysztofa Tytko i prof. Ryszard Kozłowskiego
  Ekspertyza polska jest w tej dziedzinie bardzo duża – prof. Bohdan Żakiewicz, prof. Sokołowski

  Gotowe opracowanie naukowe

  ISSN 0033-216X – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa
  http://www.sitg.pl/przegladgorniczy/pobierz/mag-1105-pdf.html
  podziemne zgazowanie węgla, projekt, dokumentacja techniczna. Key words: … dotyczące procesu podziemnego zgazowania węgla (PZW) …… Dariusz Dobrzyński …. Katarzyna Pactwa, mgr inż. Karolina Kaznowska-Opala, mgr inż. Wojciech.

  6 069 823 zł dla każdego Polaka z procesowania węgla …

  https://zmianynaziemi.pl/…/6-069-823-zl-dla-kazdego-polaka-z-pr…

  Feb 12, 2019 – Ekspert do spraw węgla i energetyki Krzysztof Tytko przeprowadził dowód, … To ona może zrewolucjonizować sektor paliwowo-energetyczny w Polsce. … Przy zastosowaniu technologii podziemnego zgazowania mamy więc ..

  Ekspert do spraw węgla i energetyki Krzysztof Tytko przeprowadził dowód, iż eksploatacja węgla metodą procesowania (zgazowania) przyniesie przychód w kwocie 6 069 823 zł dla każdego Polaka, pod warunkiem, że obecny rząd nie odda eksploatacji polskich złóż węgla obcym korporacjom.
  Za czasów rządów Platformy Obywatelskiej 95% powierzchni koncesyjnych zostało wydanych zagranicznemu kapitałowi. Eksperci szacują, że przez 30 lat od początków transformacji ustrojowej Polska oddała w obce ręce banki, kanały dystrybucji i strategicznie ważne firmy o wartości od 5 do 7 bilionów złotych.

  PiS, który potrafi przegłosowywać pewne ustawy w ciągu jednego dnia, zapisy dotyczące powołania i zasad funkcjonowania Polskiej Agencji Geologicznej, która ma zajmować się badaniem i ochroną potencjału surowcowego Polski, opracowuje od 4 lat. A gdyby zwrócić uwagę na fakt od kiedy główny geolog kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek jest najlepiej poinformowaną osobą w sprawie tych zasobów, to okaże się, że polska polityka surowcowa tak istotna dla przyszłości narodu jest tworzona od 13 lat.

  W międzyczasie zamiast dbania o polski interes stwarzano przyjazne środowisko dla obcego kapitału. Jeśli oddamy kontrolę nad własnymi ogromnymi zasobami nieodnawialnymi, to już ich nigdy nie odzyskamy. I nie może być argumentem to, że tylko technologie i fundusze zagranicznych firm mogą spowodować, iż ten potencjał surowcowy zostanie w końcu odblokowany.

  Niech rząd emituje własny pieniądz, a nie ogląda się na kapitał spoza Polski. Jako społeczeństwo musimy dopilnować, aby rząd pod żadnym pozorem nie tworzył prawa, które pozwala przejmować kontrolę nad naszymi zasobami.

 22. MatkaPolka said

  Zmiana Krzysztof Tytko: Zagrożenia wynikające z polityki surowcowej i energetycznej Polski

  Ekspert do spraw węgla i energetyki Krzysztof Tytko przeprowadził dowód, iż eksploatacja węgla metodą procesowania (zgazowania) przyniesie przychód w kwocie 6 069 823 PLN dla każdego Polaka, pod warunkiem, że obecny rząd nie odda eksploatacji polskich złóż węgla obcym korporacjom.

  Zmiana Krzysztof Tytko: Zagrożenia wynikające z polityki surowcowej i energetycznej Polski – Konferencja „Polska – status quo i konieczne zmiany” – 26.01.2019, Warszawa Liczymy na wsparcie naszych działań – albo jednorazowe albo regularne np. 10 zł miesięcznie. Prosimy o przelew z adnotacją: „darowizna na Centrum Edukacyjne” – nr konta: 14 1950 0001 2006 6484 3788 0002 Zapraszamy na naszą stronę: http://edukacyjne-powisle.pl/

  Polska najbogatszym krajem Europy.
  https://niss.org.pl/polska-najbogatszy-krajem-europy/

 23. Troll Polonii said

  Prof. Gabriel Narutowicz przewraca sie w grobie.

 24. jok said

  Wymuszana przez UE/Niemcy budowa połączeń transgranicznych w celu m.in.,”budowy jednolitego rynku energii”, budowa kabla podmorskiego z Litwą (by sie mogli „baltyccy” zdesynchronizowac od systemu rosyjskiego), import energii tańszej (warto dociekac dlaczego tanszej) stamtąd skąd jest możliwość techniczna, np że Szwecji- to jedna sprawa, uleganie unijnym mrzonkom, to zagrożenie uzależnienia itd.
  Z kolei dywagacje, że przerwy nie groziły, bo jest import, czyli że import ad hoc spelnia wręcz role rezerwy mocy, a juz szczegolnie ze strony Niemiec, gdzie wciaz istnieje problem tzw. przeplywow kolowych, jest delikatnie mówiąc, moim skromnym ogłądem,mocno odległe od prawdy. Autor „połączyl” sobie to co sobie skojarzył w jednym zdaniu.
  Nota bene, kochana Unia, chciałaby móc powiedzieć, to co wydywagowal Autor: „połączenia transgraniczne zwiększają bezpieczeństwo i chronią przed blackoutem”, no ale tak nie jest.

 25. Marucha said

  Re 20:
  Może coś przegapiłem – ale film koncentruje się na wadach energetyki jądrowej, pomijając jej zalety, a jest ich sporo.

 26. Zerohero said

  @MatkaPolka

  „Każda elektrownia, każdy reaktor jądrowy może stać się bombą atomową.”

  Nie może. Może natomiast dojść do skażenia w razie katastrofy.

  „Lepszym, naturalnym rozwiązaniem jest pozyskanie energii z ciepła z głębokich pokładów skalnych – jądro ziemi stygnie bardzo powoli – 130 stopni Kelwina na miliard lat.”

  To jest tylko potencjalnie dobre źródło. W praktyce tak trzeba się namęczyć, że energia wychodzi bardzo droga. Tylko na Islandii to się naprawdę opłaca.

Sorry, the comment form is closed at this time.