Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Bezpieczeństwo nie ma ceny?

Posted by Marucha w dniu 2019-06-25 (Wtorek)

Takie opinie w obozie szeroko pojętej władzy pojawiały się po zapowiedziach astronomicznych wydatków na zbrojenia, w tym na nowe samoloty F-35 i lokalizację nowych żołnierzy USA w Polsce.

Dla przykładu gen. Waldemar Skrzypczak, znany z mniej lub bardziej kontrowersyjnych opinii – powiedział:

„Bezpieczeństwo nie ma ceny. Wydaje mi się, że pieniądze, które będziemy płacili za obecność Amerykanów na terenie Polski, nie są kwotą, która zwala z nóg”.

W tym samym duchu mówił prof. Andrzej Zybertowicz: „Jeszcze niedawno ekonomiści twierdzili, że nie stać nas na to, aby wyprowadzić polskie rodziny i dzieci z nędzy, czyli na program 500+. Samoloty F-35 to podniesienie odstraszania na wyższy pułap. Skuteczność kosztuje”. On także podkreślił, że „bezpieczeństwo nie ma ceny”, a plan zakupu F-35, to „zwycięstwo w wojnie informacyjnej z Rosją” (sic!).

No i na koniec stary komunał propagandowy: „Możemy czuć się bezpiecznie, bo Amerykanie nie tylko czują z nami więzi historyczne, ale mamy wspólny interes strategiczny związany z obroną cywilizacji zachodniej. NATO wyszło z drzemki strategicznej, w jakiej było przed agresją Rosji na Ukrainę”.

Pierwsze pytanie, zanim postawi się te o konkretne środki finansowe, powinno brzmieć tak – czy i w jakim stopniu jesteśmy naprawdę zagrożeni? Jest to pytanie zasadnicze, którego jednak w Polsce, ze względu na szantaż moralny, historyczny i polityczny – się nie stawia. Po prostu żaden polityk, z jakiejkolwiek opcji, takiego pytania nie zada, choćby w duchu był przekonany, że te wszystkie brednie o bezpośrednim zagrożeniu Polski przez „rosyjski imperializm” są wyssane z palca.

Polscy politycy i propagandyści dzielą się na dwie kategorie – jedni w to wszystko wierzą, a inni nie wierzą, ale powtarzają, bo tak wypada.

Nie wiem jakie są proporcje między tymi kategoriami, ale wiem jedno – obie postawy są naganne z punktu widzenia polskiej racji stanu i świadczą o braku odpowiedzialnej za los państwa i narodu elity politycznej. Podstawą odpowiedzialnej polityki jest bowiem rzetelna analiza rzeczywistości, u nas zastępują ją slogany, historyczne resentymenty i zaklęcia. Dlatego będziemy jako naród za to płacić, i to słono, oby tylko pieniędzmi.

Jan Engelgard
Myśl Polska, nr 27-28 (30.06-7.07.2019)
http://mysl-polska.pl

Chłop wydaje ogromne pieniądze, – zamiast na gospodarstwo – na budowę zasieków od strony sąsiada, który ma go w dupie, a jeśli się zeźli, to i tak rozwali te zasieki w pięć minut,
To jest polska myśl polityczna.
Admin

Komentarze 33 to “Bezpieczeństwo nie ma ceny?”

 1. Tadeusz said

  W tygodniku Nie pani AWŁ miała odwagę napisać jak zachodnie media traktują F 35. http://nie.com.pl/fiut-35/

 2. Olo said

  Ani bezpieczeństwo, ani odgradzanie się zasiekami od sąsiada. Po prostu mali złodzieje i bandyci (żydo-banderowski reżim PiS) w ten sposób płacą haracz dużym złodziejom i bandytom (USA, Izrael), żeby dalej bezpiecznie uprawiać swój złodziejski i bandycki proceder kosztem skretyniałego polactwa.

 3. Marucha said

  Re 2:
  Oczywiście, że tak jest, jak Pan pisze.
  Z tym, że ten poziom rozumowania jest niedostępny dla polskiego idioty – natomiast analogia z zasiekami powinna doń trafić… ale też nie trafia,

 4. kojak said

  Skrzypczak ? Wydaje mi sie ze ten gnoj zdobywal szlify oficersklie w czasach kiedy komunisci z lapanki brali ludzi do szkol oficerskich ! Ogoszenia typu ,,Jesli chcesz zdobyc zaszczytny zawod oficera zglos sie do; ,Wyzszej Szkoly Wojsk Rakietowych, Wyzszej Szkoly Wojsk Zmechanizowanych, Wyzszej Szkoly Wojsk Pancernych .. bylo pelno na uczelnich w okresie egzamnow ! Ten gnoj Skrzypczak na tej zasAdzie skoczyL szkole ofcerska ! Nie dziwToa ze ten idota smierdzacj nie wie co mowi KiEdys kolege ktory byl w Wyzszej Szkole Wojsk Samochodowych w Pile spytalem ,, A co bedzie jak nie zaliczysz roku ? Odparl ; Komendant szkoly przeniesie mnie rozkazem na wyzszy rok !!! TakiE glupki jak Skrzypczak i jemu podobni wyprodukowani przez te szkolki debile sa terAz genralami !!

 5. Troll Polonii said

  Autor pisze:
  „NATO wyszło z drzemki strategicznej, w jakiej było przed agresją Rosji na Ukrainę”.’

  Najwiecej sie NATO nadrzemalo w Jugoslawii…strategicznie.
  I w Libii…
  i w Panamie
  i w Kuwejcie
  i w Sudanie
  i w Libanie
  i w Afganistanie
  i w Syrii
  i w Afryce

  General Wesley Clark: w 2001 w USA planowano wojny w 7-iu krajach:
  Irak, Libia, Syria, Liban, Somalia, Sudan i Iran

  General Wesley Clark: Wars Were Planned – Seven Countries In Five Years – YouTube
  Date: 29 September 2014 at 2:18:29 am ACST

 6. Troll Polonii said

  Bezpieczenstwo nie ma ceny?

  Tyle wydaje swiat na zbrojenia tylko w jednym roku (2016):

  $1,570,000,000,000: how much the world spent on arms this year

  http://www.telegraph.co.uk/business/2016/12/12/1570000000000-much-world-spent-arms-year/

 7. Zerohero said

  1.

  Nawet kraje prowadzące wojnę muszą liczyć się z prawami ekonomii oraz optymalizować zakupy tak by były jak najbardziej efektywne. Wyobraźmy sobie jakiś kraj z początku XX wieku który kupił 1000 ciężkich armat kalibru 200mm, ale prawie nie ma CKMów i artylerii mniejszego kalibru. I co zrobią te ciężkie działa gdy podejdzie pod nie wroga piechota i artyleria mniejszego kalibru? Nic. One swoje atuty pokazują uzupełniając inne typy uzbrojenia. Te nasze F35 są takimi właśnie armatami, w dodatku przy PRAWDZIWEJ wojnie obronnej stają się pierwszym i łatwym celem. Tylko zapijaczony Targalski może bredzić swoim niedorozwiniętym słuchaczom o tych samolotach jako broni odwetowej. Broń odwetowa to sobie pływa 300 metrów pod wodą albo siedzi 3000 km od granicy. Trzeba się z koniem na łby zamienić aby samoloty z przygranicznego lotniska nazwać bronią „odwetową”.

  2.

  Po każdym zakupie w USA odzywa się stado prostytutek ostentacyjnie i bezwstydnie wychwalających zakup w każdym jego możliwym aspekcie. Gaz oczywiście kupilśmy w Ameryce „najtańszy”, samoloty „najlepsze”. Nawet gdyby USole wylały tu szambo i kazały za nie płacić, to Poliniacy zawyją z zachwytu podnosząc wspaniały bukiet, konstyntencję i smak.
  JAKI musiałby być kontrakt z Ameryką aby nad Wisłą pojawił się głos krytyki? No jaki?

 8. revers said

  No, najlepiej powiedziec to o cenie nieboszczykowi z agencji bezpieczenstwa Zbigowi Nowakowi, ktory rozbijal polskie mafie, osmiernice lodzkie, rozbijal rosyjskie siatki szpiegowskie i rozpracowywal rosyjskich dzienikarzy, a wykitowal tuz przed rocznica wlasnych 60 lat urodzin

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/nie-zyje-gen-zbigniew-nowek/1mqvcer?fbclid=IwAR3mgrNCdsWu3fb_uk4QL4LOEr0WsmMUnEQVPRKWKslyvTDPvGTPQvvK17s

  Prawdopodobnie dostal nie taki antybiotyk, albo szczepionke na swoja lekka angine i padl seryjnie. A mowi sie ze robi sie czystki w sluzbach dla nowszych z mossadu, ciaej, bnd.

 9. Ale dlaczego? said

  Pisiory to agentura żydowska.
  Odwrotnie do platfusów sponsorowanych przez Mwrkelową…

 10. Ale dlaczego? said

  AD. 7
  Podczas wybuchu pełnoskalowej wojny pierwsze są odpalane rakiety, które niszczą stacje radarowe przeciwnika i lotniska…
  Agentura pisowska ma to w rzyci. Po prostu wykonują polecenia.
  A Polskie Wojsko jest w tragicznym stanie, jeśli chodzi o wartość obronną. Czyli piecbota, sprzęt i oddziały przeciwlotnicze i przeciwpancerne.
  Dziś za mniejsze pieniądze można uzbroić tak piechotę, że i samolot i czołg zniszczy. Jest mobilna, w dužej ilości i łatwo może się ukryć. Oraz prowadzić działania obronno-zaczepne. A nawet dywersyjne, jeßli zajdzie taka potrzeba.
  A samoloty zgromadzone na kilku lotniskach o oczywistych koordynatach w kraju o szerokości 500km to cel na strzelnicy.
  Ale… niezastąpione w awanturach usraelskich do wspierania zbrodniarzy na 2 końcu świata.

 11. revers said

  ad8
  jak tez zacieranie sladow po operacji Most, pod Most 2 tym razem z Izraela do Polski, praktycznie dowodcy oddzialu Grom gen. Petelecki, czy ostanio zgladzony pulk Sławomir Berdychowski nie zyja. Jak by cos nie wyszlo z Iranem, to zawsze w Polin mozna zrobic druga Palestyne.

 12. lewarek.pl said

  Polskie plany wojenne zakładają, że w przypadku ataku ze strony Rosji polskie samoloty ewakuują się za granicę, aby uniknąć zniszczenia.
  One są potrzebne w czasie pokoju: w Iraku, na Wzgórzach Golan, w Afryce, aby wspierać sojuszników w walce o pokój i demokrację.

 13. Troll Polonii said

  Bezpieczenstwo nie ma ceny?

  Wojna w Iraku kosztuje wiecej niz 2 tryliony (?) dolarow
  Iraq war costs U.S. more than $2 trillion: study | Reuters

  http://www.reuters.com/article/2013/03/14/us-iraq-war-anniversary-idUSBRE92D0PG20130314

 14. RomanK said

  O co wohole chodzi???? Po co te wrzaski….po co ta propagandiowa sraczka..inspirowana przez calkowicie niezalezne samorzadne i samofinansujace sie prasy jak Sputbnick czy NIE????
  czego sie bac..takiego szmelcu , dziadostwa irozlatujacego w powietrzu…badzierwia?????
  Q,..rwa czytac nei umiecie -co pani Agnieszka Wolak Laniewska pisze… a ona na Fiutach sie zna…innych Urban nie zatrudni! Tylko expertow…najwyzszegio kacziestwa:-)))\
  Nie bojcie …ten Fiut -35 to starchy na Lachy:-))))z ktorymi rozprawi sie jedna eskadra huculskich rumakow w try Migi:-)))
  Szkoda czasu..i

 15. Troll Polonii said

  Cena bezpieczenstwa:
  Prywatna firma otrzymala (kolejny) znakomity kontrakt od amerykanskiego podatnika; tym razem na produkcje masek gazowych
  Avon Protection System to znana firma ( a sadzac po nazwie /nasza’ firma) z Michigan; uniwersalna firma, dostarcza amerykanskiej armii co sie da; lacznie z maskami ochronnymi:

  DoD Orders $250 Million of Gas Masks – What Do They Know? – Global ResearchGlobal Research – Centre for Research on Globalization
  https://www.globalresearch.ca/dod-orders-250-million-of-gas-masks-what-do-they-know/5673186

  The U.S. Department of Defense (DoD) has awarded Avon Protection Systems Inc., Cadillac, Michigan, a $245,961,250 firm-fixed-price contract for production of M53A1 Chemical Biological Protective Mask systems, according to the DoD contract website.

  The Army estimates M53A1 gas masks will start delivery in the second half of this financial year ending September. U.S. Army Contracting Command, Aberdeen Proving Ground, Maryland, will oversee the purchase order.

  Avon Protection Systems is a world leader and major supplier to the military, law enforcement, first responders, and industrial sectors globally.

 16. JerzyS said

  Już to widzę jak Fiuty 35 bronią Polskę przed zielonymi ludzikami i odkręcają ruski kurek z gazem.

  Fiut 35 potrzebny Polsce jak rybie prezerwatywa!

 17. JerzyS said

  jak JP1 zainwestował miliony 800 tys złotych

 18. revers said

  Rosja wraca do rady europy, wiec po co te teksty o bezpieczenstwie na miare angola z city przy herbatce o 17, polaka przy ruskiej woodzie Soplica, czy innego rusofoba?

 19. Troll Polonii said

  Caly swiat sie dostal sraczki …ze smiechu! ze smiechu!!!!!!!!
  Przezydent USA oficjalnie nalozyl sankcje na…Ajatollaha Chomeiniego!!!!!
  I NIKT mu nie podpowiedzial, ze Khomienini zmarl w 1898 roku.

  Trump announces sanctions on Ayatollah Khomeini, who died in 1989 – Middle East Monitor
  https://www.middleeastmonitor.com/20190625-trump-announces-sanctions-on-ayatollah-khomeini-who-died-in-1989/

  O to podali Amerykanie a nie zadna pani Laniewska!!!

 20. Marucha said

  Re 14:
  Chodzi, panie Romanie, o to, by Polska nie rujnowała się na zakup sprzętu watpliwej jakości, od którego wiele państw już się odwróciło.

 21. Troll Polonii said

  Amerykanie moga produkowac kazdy szajs na swoj uzytek i sprzedawac komu zechca…niech sprobuja Chinom…i wszyscy sie uciesza..
  Ale sposob w jaki potraktowali Jugoslawie, Ukraine a teraz (znowu) Polske jest bardziej niz podejrzany.

  Utopimy w bankach cala Polske i nawet do USA nie bedzie mozna uciekac bo wiz nie dadza.

 22. Kar said

  ..trollu,, przepraszam, ale nie moge..tak dlugo jak te twoje wypociny sa publicznie dostepne, tak dlugto mozna z nich zrywac boki..,bo np.;

  ________________________________________________
  ..Amerykanie moga produkowac kazdy szajs na swoj uzytek i sprzedawac komu zechca…niech sprobuja Chinom…i wszyscy sie uciesza…
  ________________________________________________

  – ty uj-jelopie, cz ty wiesz, ze „Amerykanie” od niepamietnych czasow swoje fabryki przeniesli do Chin??…niech sprobuja Chinom…(??)..

  Zyja w dobrej ekono-politycznej komitywie, i to co pchasz do torby jest wlasnie tez amerykansko-chinskie..Wez zapytaj pierwszego z brzegu amerykanina, to wyklaruje ci sprawe jeszcze jasniej..nie rob ludziom spustoszenia w glowach, please!

  ————-
  Co z tego, że producja odbywa się częściowo w Chinach?
  Czy to znaczy, że sami Chińczycy to kupują???
  Fiut-35 też w Chinach robią?
  Admin

 23. miet said

  Ad.22.
  Najlepszym przykładem współpracy Ameryka = Chiny są mega-zakłady Tesli.
  Wybudowano je w pięć miesięcy – światowy rekord.
  Tam się produkuje Tesla Model3.
  Głównym odbiorcą są właśnie Chiny a właścicielem w 100% amerykańska Tesla.

  Linki do tego tematu podawałem już dwa razy – ale jakoś bez echa.

  ———-
  Ale samochody Tesli to nie towar strategiczny…
  Admin

 24. Kar said

  Czy to znaczy, że sami Chińczycy to kupują???
  ____________________________

  – Oglolnie, nikt ich nie zmusza do kupowania (w mysl zasady, nie bedziesz, to bedziesz jadl ale nie bedziesz lykal). Ale jak im rury zmiekna to beda ciurkiem kupowac.

  Pamietam w Kanadzie „kupowanie” z kanadyjskich na chinskie obrocili przez noc.., nie pytajac o zdanie petenta. A roznica byla znaczna np. w jakosci, i ceny tez nie poszly w dol jak to uprzednio u gory politruki obiecywaly

  ————
  Chinczykom rury nie zmiękną. Jeszcze się taki nie urodził, co by in zmiękczył.
  Admin

 25. RomanK said

  Ktos mi pokaze jedna technologie 100% chinska..pd budowy mostow, drog, po kolej….
  Dzis Chiny maja siec szybkich polaczen kolejowych rowna calemu pozostalemu swiatu. Fakt to duzy kraj z duzymi odleglosciami..ale te technologie dali im Amerykania….mimo ze w Ameryce do ktorej one byly przygotowane….nigdy nie zaczeto ich wdrazac ( wyjatek slmazarna budowa w Californii)…a calosc dano Chinom.
  Zgadnijcie dlaczego???

 26. Troll Polonii said

  23
  Wspaniala wspolpraca Tesli z Chinami:

  Chinczycy maja dosc Tesli. I nie tylko Chinczycy

  Tesla Motors Inc (TSLA): Why Is It Failing In China?

  https://www.valuewalk.com/2015/04/tesla-why-is-it-failing-in-china/

  News Tesla: Model S sedan appears to explode in an instant in China

  https://www.9news.com.au/world/news-world-tesla-model-s-sedan-explosion-china-video-viral-weibo/28abc70c-b629-4171-9cb2-d6152be36498

 27. Troll Polonii said

  Kierczenski most pomagali budowac Chinczycy

  Dopoki emigranci z USA nie zaczna jezdzic po swiecie i ogladac wlasnymi oczami co sie naprawde dzieje w Azji – to beda po blogach wypisywac glupoty.
  Pelna kompromitacja.

  Chiny to nie Meksyk a i tak Meksykanie bija na glowe jankesow.

 28. Troll Polonii said

  25
  RomanK

  Chinczycy buduja najnowoczesniejsze mosty

  China Officially Launched World’s Longest Sea Bridge Linking Hong Kong & Macau To Mainland | TIME – YouTube

  Mega project! Take a ride on world’s longest sea bridge – YouTube

 29. Boydar said

  Nie trzeba zgadywać, Panie Kolego Kaflu, to już nie pora na zgadywanki. Gumka puściła, majtki opadły.

  Nic nie jest takie na jakie chce wyglądać, nawet fiut nr 35 🙂

  Car Mikołaj w grobie się przewraca, ale to tak bardziej z nerwów.

 30. Rafal Cz. said

  Cena bezpieczenstwa? A kto zgraza?

 31. RomanK said

  Zeby sie Polska nie rujnowala….. o to sie pan martwi..panie Gajowy????
  za Sputnikiem i NIE, ktorym to nic innego tylko samo dobro Polski i Polakow lezy na sercach:-))))
  A ten wieprz pachaty Urban, gdzie sie dorobil majatku????- jak nie na okradaniu Polski i POlakow///za co powinien juz gnic 3 dekade w ziemi a on dalej lazi po powierzchni i zatrudnia cale redakcje oblatywaczek znawczyn Fiutow…i sra trefny bydl;akna wszystko co Polakom bliskie i drogie, znajdujac w tym upodobanie.
  Bron kosztuje…. a dobra bron kosztuje o wiele wiecej….
  Polska juz jest tak zrujniowana , ze widac golym okiem…same gruzy..tonie w blocie, smieciach i gownach, ludzie glodni i glodem przymieraja..a mlodziez ucieka- jak szczury za kawalkiem chleba na bandoske na Ukraine i Bialorus…zadnych mozliwosci i zamordyzm -jak za kurewskiej Komuny ktora Urban z tymi samymi oblatywaczami Fiutow opisywal- jako raj na ziemi , przechwalac sie….. ze rzad zywi sie zdrowo…wtedy kiedy dla dzieci nie bylo mleka..mimo ze poglowie bydla siegnelo zenitu…tak umieli sie rzdzic.
  I nawet go nikt nei spyta…ty szmato podla..gdzies ukradl swoj szmal…za co i on i wzyscy inni zlodzieje powinni juz dwno gnic w lochu…. oni pluja nam w oczy….bo moga….q,.,rwa…bo moga.
  Powiedzcie mi towarzysze ,,,kiedy Polska wygladala tak .. jak teraz????
  I pan wiesza jego rzygowiny..bo on ….martwi sie o dobro Polski:-))))))

 32. Marucha said

  Re 31:
  Oczywiście, Panie Romanie. To nie „Sputnik” martwi się o losy Polski, ale nasz największy przyjaciel, Donald Trump. Jak ja mogłem zapomnieć…

  Jak Polska teraz wygląda? Na wsi nie ma ani jednej krowy. Polskich zakładów pracy też nie ma, za to są fajne ścieżki rowerowe i aquaparki. A dlug rośnie w tempie kosmicznym.

  Swoją drogą ja od nikogo nie oczekuję, aby dbał o dobro Polski – ja tylko staram się wyłowić ciekawe i prawdopodobne informacje z różnych źródeł.

 33. Kubuś Fatalista said

  warto poznać stanowisko najbliższych sąsiadów:
  https://www.magnapolonia.org/apel-lukaszenki-do-polski-byl-krzykiem-rozpaczy/

Sorry, the comment form is closed at this time.