Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  misio o Przejściowe trudności z ostate…
  Mykola_Mychalkewycz o Przejściowe trudności z ostate…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  revers o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Czy USA są altruistycznym mocarstwem?

Posted by Marucha w dniu 2019-06-28 (Piątek)

[Odpowiadamy bez namysłu. Są, są. Jeśli altruizm zdefiniujemy po usraelsku – admin]

Taką właśnie myśl, że „USA działają czasami z pobudek altruistycznych”, wysnuł niedawno profesor Chodakiewicz w rozmowie z redaktorem Rachoniem w programie „Minęła 20”.

Stwierdził tam m.in.: „Imperium amerykańskie jest jedynym które gwarantuje, że państwa narodowe będące w sojuszu z imperium nie zostaną zdominowane i zniszczone”. Dał też przykład na ten altruizm: „Dominacja amerykańska jest zawsze w najłagodniejszej formie, wystarczy spojrzeć na Niemcy czy Japonię. Nie wzięła się ich potęga gospodarcza z niczego, tylko z amerykańskiej dobroci”.

[I to, kurwa jego mać, mówi „prawicowy” profesor… amerykanizacja mózgu jest gorsza, niż choroba Alzheimera – admin]

Gdy jednak bliżej przyjrzymy się temu, jak wyglądało praktykowanie tej „dobroci”, to jej obraz będzie, delikatnie mówiąc, bardziej złożony. Bo przecież wiemy, że wymienione państwa doświadczyły tej rzekomej dobroci dopiero po tym jak zostały srodze ukarane, wręcz całkowicie zniszczone, w tym jedno, przy użyciu broni jądrowej.

Także i obecnie ich potęga gospodarcza jest utrzymywana w takich rozmiarach by nie była konkurencją dla USA. Jeśli zaś Japonia, w latach 90., wyrosła zbytnio ponad akceptowany poziom, to działania USA były takie, że japońska gospodarka poniosła potężne straty i została wprowadzona w stan recesji, w której tkwi do dzisiaj.

Znany japoński autor Yoshikawa Mototada ocenia, że straty finansowe jakie poniosła Japonia w 1990 roku były porównywalne z klęską w II wojnie światowej.[i] To, że Japonia lojalnie wspierała USA nie miało tu znaczenia.

Jak pisze Frederick William Engdahl: „Żaden z krajów świata nie wspierał reaganowskiej polityki deficytu budżetowego i ogromnych wydatków w latach 80. bardziej lojalnie i energicznie, niż dawny wróg Waszyngtonu, Japonia. (…) W oczach Japończyków, odpłatą za ten lojalny i hojny zakup przez Tokio amerykańskich obligacji skarbowych, nieruchomości i innych aktywów, była, na początku lat 90., najbardziej niszczycielska katastrofa finansowa w dziejach. Wielu japońskich biznesmenów prywatnie wierzy, że był to rezultat celowej polityki Waszyngtonu nastawionej na podcięcie japońskich gospodarczych wpływów w świecie”.[ii]

I tak to, w praktyce, wygląda ta dobroć USA. Manifestowanie całkowitego podporzadkowania życzeniom Ameryki, wcale nie uchroni, jak pokazuje przykład Japonii, od niszczących działań tego imperium.

W przypadku innych krajów widać to jeszcze bardziej. I co gorsza, nie ma tu większego znaczenia to, czy dany kraj zaliczał się wcześniej do sojuszników USA, czy do przeciwników.

Bardzo dobrym przykładem na to jest los Wielkiej Brytanii, która od drugiej wojny światowej jest sojusznikiem USA. Wielka Brytania, do wybuchu tej wojny, była najpotężniejszym imperium światowym, mającym największą na świecie flotę wojenną i kontrolującym rynki i terytoria zamieszkałe przez jedną czwartą ludności globu.

Tak było dopóki Wielka Brytania nie związała się sojuszem z USA, po wybuchu II wojny światowej. Efektem tego było uzależnienie Brytanii od materialnego wsparcia ze strony USA, za co zapłatą był dostęp do rynków kontrolowanych do tej pory przez Brytanię, jak też przejęcie przez USA wszelkich aktywów tego państwa. Churchill, w rozmowie ze swoim ministrem skarbu, tak określił istotę amerykańskiej pomocy: „Zostaliśmy nie tylko obdarci ze skóry, ale oskubani do kości”.[iii]

USA przejęły m.in. brytyjskie koncesje naftowe na Bliskim Wschodzie.[iv] Zaś warunki polityczne pomocy USA, po części zawarte w karcie Atlantyckiej, oznaczały faktyczną likwidację imperium, która dokonała się zaraz po wojnie. Analiza działań USA, wielu prowadziło do wniosków, że niektóre ich dążenia nie były skierowane przeciwko wrogom, a przeciwko sojusznikom.[v]

Potem zaś było jeszcze gorzej i USA już bez ograniczeń stosowały swoją przewagę wobec Wielkiej Brytanii, sprowadzając ten kraj faktycznie do roli swojego wasala, na który, gdy był krnąbrny, wywierano presję i doprowadzano do stanu uległości, także przez groźbę zastosowania sankcji.

Znaną sprawą jest amerykański szantaż, wobec Wielkiej Brytanii, podczas kryzysu sueskiego w 1956 roku, kiedy to Prezydent USA Eisenhower zagroził, że doprowadzi do załamania kursu funta szterlinga. To wystarczyło do podporządkowania się, byłego imperium, amerykańskiej woli. Od tego czasu Brytania nie próbowała już nawet działać samodzielnie.

Podobnie rzecz ma się z brytyjskim potencjałem atomowym, który opiera się na wykorzystaniu amerykańskich rakiet Trident, czyli Brytania jest tu całkowicie zależna od USA i pozyskanej z tego kraju technologii militarnej.

Z tego powodu, Brytania już raz musiała pozbyć się części swego potencjału atomowego. Miało to miejsce, gdy w końcu lat 60., Brytania dołączyła do USA w realizacji projektu budowy lotniczych rakiet balistycznych o nazwie Skybolt. Rakiety te miały być przenoszone przez brytyjskie samoloty serii V (Victor, Valiant, Vulcan). Niestety USA wycofało się z rozwijania tego projektu i Brytania została z niczym, będąc zmuszona do rezygnacji z tego komponentu własnych sił strategicznych. Spowodowało to kryzys w relacjach z USA i pokazuje dobitnie, że brak własnych technologii militarnych uzależnia kraj od innego państwa, które kieruje się wyłącznie własnym interesem. W ten sposób, w ciągu dwóch tylko dekad, USA całkowicie podporządkowały sobie Brytanię, która przedtem stanowiła imperium potężniejsze od USA. I tak to wyglądał w praktyce ów „altruizm” USA, o którym wspominał profesor Chodakiewicz.

Nie bez przyczyny opisałem trochę szerzej to w jaki sposób USA potraktowały swojego głównego sojusznika. Uczyniłem to ażeby pokazać, że nie ma tam żadnych sentymentów, a jest realizowanie tylko własnego interesu, bez oglądania się na cokolwiek.

Skoro USA tak potraktowały Wielką Brytanię, która naprawdę była im potrzebna, jako sojusznik, to jak może traktować inne państwa, które tylko incydentalnie i na krótko mogą być potrzebne w realizacji różnych amerykańskich projektów. To zapewne dotyczyć może Polski.

Dlatego jest wielce nierozważnym pokładanie wszelkich rachub i całej strategii Polski na sojuszu z jednym państwem i oszukiwanie się nadziejami, że jemu bardzo na nas zależy, jest gotowe na altruizm i na pewno nas nie zniszczy. Takie podejście to zaklinanie rzeczywistości i dowód na brak politycznej rozwagi.

A co będzie, jeśli właśnie nas zniszczy, „zedrze skórę i oskubie do kości” – tak, jak w przypadku Brytanii? Jest już nawet narzędzie, które może temu służyć, czyli ustawa 447. Na razie przekonują nas, że ta strzelba, która zawisła na ścianie w pierwszym akcie, to na pewno nie wypali.

Doświadczenie uczy, że takich dekoracji nie używa się jednak bez powodu. Jest też takie angielskie przysłowie, które mówi, by nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. O tej mądrości, dla własnego dobra, powinniśmy pamiętać i nie opierać wszelkich nadziei i rachub na altruizmie USA i prezydenta Trumpa, bo znowu sami będziemy sobie winni.

[USA wprowadziły pojęcie hipokryzji na zupełnie nowy, nieosiągalny dla ludzi poziom. – admin]

Stanisław Lewicki

[i] Wojna o pieniądz: Prawdziwe źródła kryzysów finansowych – Song Hongbing , (​ISBN 978-83-60562-45-1​) str. 209
[ii] A Century of War: Anglo-American Oil Politics and the New World Order. – F. William Engdahl, London: Pluto 2004, (ISBN 0-7453-2309-X) str. 225
[iii] Od własnej kuli. Tajna wojna między Aliantami – Lynn Picknett, Clive Prince, Stephen Prior, Bellona, (ISBN 978-83-11-10785-4) str. 188
[iv] Tamże str. 348
[v] Tamże str. 341

https://konserwatyzm.pl

Komentarze 63 do “Czy USA są altruistycznym mocarstwem?”

 1. ? said

  Zapomniał dodać o potędze gospodarczej Afganistanu, Iraku, Kosowa i Ukrainy. Tak to jest, jak antykomunizm dotyczy tzw. ruskich. Żydokomuny w stanach już nie widzi.

 2. Troll Polonii said

  Najlepiej ten altruizm kowbojski zajasnial na obecnym G-20 w Osaka.
  Zastanawiali sie wszyscy uczestnicy dlaczego USA nie uznaje suwerennych panstw i naklada sankcje na suwerenne kraje bez najmniejszego powodu.
  A takze w imie altruizmu , USA morduje kobiety i dzieci i niszczy cale narody.
  W ramach tego altruizmu USA sprzedaje bron za ciezkie pieniadze nie tylko mordercom z Arabii Saudyjskiej. W trosce o bezpieczenstwo i zdrowie narodow zrzuca na dzieci napalm, bomby uranowe i straszy swiat nukami. A caly swiat zasypuje zatrutym jedzeniem i toksycznymi kosmetykami

 3. Zerohero said

  Projankeskie prostytutki jako przykład korzyści podporządkowania się Ameryce zawsze wymieniają Niemcy i Japonię. Nigdy Meksyku, Ekwadoru i kilkudziesięciu podobnych krajów znanych ze smrodu, brudu i ubóstwa. Zawsze te Niemcy i Japonia. Jak USole przetrąciły kark Japonii w latach 90 i co zrobiły wcześniej aby popisać się potem łagdonością, jest w artykule. Dodam, że Niemcy pod panowaniem USA podlegają całemu wachlarzowi modyfikacji społecznych od islamizacji po LGBT. W USA jest ważne centrum tych przemian. Z punktu widzenia narodu – śmiertelnych.

  Chodakiewicz jest miernotą, a Rachoń to już poziom kloaki medialnej. Widzowie TVP i TV Republika są półgłówkami nieznającymi historii, więc im kity o „wyjątkowej miękkości imperializmu jankeskiego” można łatwo wciskać. Tymczasem takich pozornie miękkich imperiów to w historii była WIĘKSZOŚĆ. Tylko ćwierćinteligent myśli, że wszyscy zachowywali się jak III Rzesza albo wczesny ZSRR. Tymczasem np. Persja też bywała taka łagodna. „Łagodny” też był zasadniczo Rzym – jak już podbił ofiarę i trochę mu przeszło. Wyjątkowo łagodna była wobec Polski Rosja na początku XIX wieku. Po prostu bardziej opłaca się niewolić po dobroci. Porównajmy polski opór wobec III Rzeszy i ZSRR. Sowieci nie zdefiniowali Polaków jako obiektu do wyniszczenia i co? Nie było tu państwa podziemnego, powstań itd.

  Przeważnie jednak manko w takim imperium musiało się zgadzać i ta „łagodność” po prostu wynikała z zadowolenia imperium z wysokości haraczu. Żadne imperium nie pociągnie bez haraczy. Imperium kosztuje.
  Tymczasem widziałem kiedyś w TVP dziennikarza który w rozmowie z Andrzejem Szcześniakiem zasugerował, że Ameryka potajemnie dopłaca do sprzedaży gazu Polsce. To jest poziom jankeskiej propagandy w Polin.

 4. Marcin said

  W stosunku do Izraela chyba jednak jest.

 5. ? said

  A dla rozluźnienia atmosfery proponuję country po rosyjsku, lepsze niż hameryckie:

  .https://www.youtube.com/watch?v=hqKag_v6TJ4

  ———-
  Piękne, naturalne!
  Choć amerykańskie też bardzo lubię.
  Admin

 6. RomanK said

  Widzialem i pamietam..z jaka rozpacza i determinacja Berlinczycy rzucili sie i budowali mur..w panicznym strachu przed Jankee;ska okupacja….
  Widzialem tych nieszczesnikow , ktorzy z dziecmi starali sie przejsc przez druty na wlasciwa strone, stajac sie ruchomymi zywymi tarczami dla cowboyi…
  Moglem porownac nedze i ciezar okupacji amerykanskiej pod ktora jeczala cala Europa zachodnia z bezkresnym obszarem dobrobytu i wolnosci z nieograniczonymi mozliwosciami gospodarczymi..z przepyszna kiszka zawijana w elegancki szary papier czy inna Trybune Ludu..i smalec po pol funta… To swoboda mysli i slowa….jaka cieszylismy sie z dopustu Bozego..w rajach od Odry po Pacyfik….

 7. Wieloimienny said

  USA to Babilon, nowe Imperium Rzymskie wyżynające wszystkie narody, które nie popierają jego porządku. Masoński twór szatana.

  .https://youtu.be/lDTZHx0tnZ4

 8. Witek said

  Pan profesor od jakiegoś czasu wywija intelektualne fikołki.
  Na miarę Jankesa rzecz jasna
  W jednym z artykułów był łaskaw

  „Z USA mamy przynajmniej kompatybilne chrześcijaństwo, demokrację oraz nacjonalizm (…)
  Nic nie powstrzymuje Warszawy przed dawaniem prztyczków w nos Waszyngtonowi. Na przykład dlaczego MSZ nie wezwało na dywanik amerykańskiej ambasador za to, że aktywnie popiera LGBT, a ekipa z ambasady oficjalnie brała udział w tęczowych fanaberiach na ulicach polskiej stolicy? Przecież to obraźliwe dla chrześcijańskiej Polski. MSZ powinno domagać się parytetu: amerykańscy dyplomaci powinni również brać udział w Marszach Życia oraz innych tego rodzaju imprezach, choćby w procesji na Boże Ciało. Bez LGBT. Po katolicku”

  Już baldachimy dla pani Mosbacher się szyją, a koszyczki na kwiatuszki wyplatają 🙂

  https://www.tysol.pl/a33708–Tylko-u-nas-Marek-Jan-Chodakiewicz-Polska-a-Ameryka

 9. kojak said

  USA altruisci? ! Cecha bezwzgledna zydowskich kryminalistow z Usraela jest kryminalny geszft ,szwindel i zlodziejstwo oraz mordy zydowskich oprawcow jesli sluza ich Kryminalnym machlojom ! Zadne panstrwo NIGDY NIE SKORZYSALO I NIE SKRZYSTA Z KONATKU Z ZYDOWSKIM KRYMINALISTAMI CeLem bowiem kryminalistow nie jest dobro danego panstwa tylko kryminalne zydowskie zlodziejstwo i oszustwo !

 10. Troll Polonii said

  Putin codziennie wzywa na rozmowy kolejnego gubernatora i slucha i dyskutuje sprawozdanie z dzialanosci dla regionu.

  Po ostatniej sesji publicznej ‚Pytan i odpowiedzi’ , Putin zwiedzil najbardziej ‚newralgiczne ‚ miejsca dyskutowane w czasie maratonu Q$A.

  Jednym z takich problemow byl stan drog w Rosji..

  Za kadencji Putina wybudowano ponad 30 tysiecy km drog, ale dla Rosji to ciagle nie wystarczajaco.
  W czasie ostatniej sesji pytan okazalo sie, ze asfalt jest slabej jakosci. Putin oskarzyl kilku gubernatorow o zaniedbania.

  Pytania i odpowiedzi prowadzone co roku od 17 lat daja wladzom duzo informacji na temat tego co sie dzieje w kraju.
  Pytania, na ktore Putin nie mogl odpowiedziec w czasie 4 godzinnej sesji sa rejestrowane i dyskutowane w Dumie. Na podstawie tych pytan Rosjanie buduja plany gospodarcze kraju.
  Dlatego Putin i cala Duma sa bardzo dobrze poinformowani co sie w panstwie dzieje.

  Putin jezdzi po kraju i rozmawia z lokalnymi mieszkancami, organizujac publiczna dyskusje na temat bolaczek. Bierze tez udzial w roboczych spotkaniach z dziennikarzami, ktorzy znosza wiesci z terenu.

  I podczas gdy Putin jezdzi po kraju i gada z mieszkancami ……
  amerykanskie think-tanki i wladze goraco dyskutuja komu by tu ….przypierdolic albo sankcjami albo bombami.

  A w USA wala sie mosty i ludzie spia na ulicach.

  W USA mosty sie wala – Google Search

  https://www.google.com/search?rls=en&q=W+USA+mosty+sie+wala&tbm=isch&source=univ&client=safari&sa=X&ved=2ahUKEwi0paLst4zjAhWaSH0KHeBgA2cQsAR6BAgFEAE&biw=1149&bih=865&dpr=2

 11. yattakaj said

  Chodakiewicz i jego obrona jankeskiej cywilizacji śmierci … pierwszy kontakt (w sensie tuba ) medialny , jego skomlenie , że tzw żołnierze amerykańscy mają traumę po tych hmmm misjach pokojowych.. dno dna z literkami przed nazwiskiem .

 12. Carlos said

  Chodakiewicz to wtyczka prochazarska, od dawna mi podpada.

 13. Maverick said

  Tylko polskie kundelki są tresowane do pokornego wasalstwa, i nie umieją bronić swoich własnych interesów. Za to odgrywają rolę chuligana zaczepiającego inne narodu w interesie hucpy.

  Proszę obejrzeć jak Putin przejmuje się niby liderami wolnego zachodniego świata, pokornie i cichutko czekają na niego, nawet żołnierz francuski nie może powstrzymać się od śmiechu.

  Z okazji szczytu G – 20 w Japonii nie będzie inaczej, polskie kundle bez IQ jak Duda vel Juda, będzie obsrywał Rosję, gdy wszyscy będą się chcieli spotkać z Putinem.

 14. Maverick said

  Ja przewiduję że po uporaniu się z Iranem, żydowska kabała skieruje wszystkie swoje moce przeciwko Polsce. Zacznie się od medialnej nagonki, że Polska to kraj faszystowski, naciski o przekazanie w administrację obozu w Auschwitz Izraelowi będą się nasilać. Fałszowanie historii II wojny światowej nabierze nowych wymiarów.
  To połączone z kontrolą internetu poprzez żydowskie korporacje uniemożliwi nawet skromne formy protestów.

 15. abcdef said

  TL:DR

  Zastanawiam się, czy i po co potrzebna mi jest odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu? Czy w ogóle jest możliwa, bowiem ogólnie przecież przyjętym aksjomatem jest, że państwo albo imperium ma służyć rządzącej nim klasie, a nie bawić się w jakieś „altruistyczne” cudactwa.

  Nawet „altruistyczna” pomoc podczas klęsk żywiołowych nie jest taką, jaką się nam przedstawia. Owszem, kilka namiotów, łóżek, i trochę ciepłej strawy dociera do dotkniętych tragedią. Ale jest to znikomy procent kosztów — ogromna ich część jest przechwytywana przez organizatorów pomocy tzw humanitarnej i lokalnych kacyków.

  Za przykład niech posłuży fakt, że około 80% pieniędzy na pomoc dla Haiti (po jakimś trzęsieniu ziemi kilka lat temu) wylądowała w Clinton [Crime] Fundacji. Ot –taki przelew bankowy pieniędzy z kont hoi polloi na konta arystokracji i kacyków-złodziei.

  Tytułowe pytanie więc jest jak pytanie, czy są niebieskie jednorożce. I Pan Gajowy się denerwuje, ja się denerwuję, inni czytelnicy pewnie też się denerwują, pan profesorr od historii plącze się i bałamucie — I po co to komu?

 16. Zerohero said

  @RomanK

  Panie Romku, proszę zajrzeć do klimatów jak na tym filmie

  i zastanowić się nad poziomem swojego komentarza. Sarkazm przystoi ludziom którzy panuja intelektualnie nad komentowaną materią. Pan nie panuje. Temat Pana przerasta.

 17. Ad. 5 (Admin)

  .https://www.youtube.com/watch?v=GIpZU_31lKc

 18. Ad. 5 (Admin)

  .https://www.youtube.com/watch?v=i9JztjaDBqE

 19. abcdef said

  Najnowsza fotka „przywódców” amerykańskich z japońskim premierem. Duże zakłopotanie. Kto tu rządzi…? — pytają ciekawscy.

 20. Koper said

  [I to, kurwa jego mać, mówi „prawicowy” profesor… amerykanizacja mózgu jest gorsza, niż choroba Alzheimera – admin]

  To jest obywatel amerykański, więc tak to prawicowy amerykański profesor któremu zdarzyło nie zapomnieć mówić po polsku. I to myli Polaków.

  prawicowy republikański neo konserwatywny usman = lewak antystalinowski

  the term „neoconservative” refers to those who made the ideological journey from the anti-Stalinist left to the camp of American conservatism
  https://en.wikipedia.org/wiki/Republican_Party_%28United_States%29
  the founders of neo-conservatism included ex-Trotskyists,
  Leon Trocki trockiści bolszewicy komuniści to też prawica neo konserwatyści w USA

  Neokonserwatyzm

  Neokonserwatyzm (skrótowo neocon) – doktryna polityczna, ruch polityczny w USA powstały w latach 60 XX w., będący specyficznie amerykańską odmianą konserwatyzmu. Łączy tradycyjne wartości konserwatywne z elementami liberalizmu, głównie gospodarczego.

  Doktryna ukształtowała się wśród żydowskich członków, zwolenników Partii Demokratycznej rozczarowanych polityką wewnętrzną, a szczególnie polityką zagraniczną tej partii. Stanowisko neokonserwatywne kształtowało się na łamach czasopisma Commentary redagowanego przez Normana Podhoretza, a wydawanego przez American Jewish Committee[1][2][3].

  Za filary doktryny neokonserwatywnej uważa się[4]:

  internacjonalizm
  prymat USA w świecie
  unilateralizm (USA powinny działać bez ograniczeń ze strony instytucji międzynarodowych)
  militaryzm
  promowanie demokracji na świecie

  trump zaliczył wszystkie partie od lewaków do prawicowych lewaków
  Born
  Donald John Trump

  June 14, 1946 (age 73)
  Queens, New York City
  Political party Republican (1987–1999, 2009–2011, 2012–present)
  Other political
  affiliations

  Democratic (until 1987, 2001–2009)
  Reform (1999–2001)
  Independent (2011–2012)

  Marek Jan Chodakiewicz
  https://en.wikipedia.org/wiki/Marek_Jan_Chodakiewicz

  Chodakiewicz przemówienie „bogoojczyźniane” trumpa
  DID A POLISH FAR RIGHT ACTIVIST HELP DONALD TRUMP WRITE HIS SPEECH IN WARSAW?, Newsweek, 6 July 2017
  http://www.newsweek.com/poland-trump-anti-semitism-632702

  Marek Jan Chodakiewicz wyznaczony przez prezydenta do Muzeum Żydowskiego w USA

  Polacy mordowali żydów ale nie antysemicko

  In April 2005, Chodakiewicz was appointed by President George W. Bush for a 5-year term to the United States Holocaust Memorial Council. Controversy erupted towards the end of his term over Chodakiewicz’s claims in several publications that Polish nationalists who murdered Jews after the Holocaust were not motivated by Antisemitism.[1] Chodakiewicz’s appointment was criticized by the Southern Poverty Law Center, which noted publications by Chodakiewicz in far-right Polish publications.[19]

  In 2010, he finished a five-year term on the U.S. Holocaust Memorial Museum Council, after being appointed to the position by President George W. Bush. Controversy erupted the previous year over his claim in several publications that Polish nationalists who murdered Jews returning to the country after World War II were not primarily motivated by anti-Semitism.

  In July 2017, Chodakiewicz helped draft US President Donald Trump’s speech delivered at Warsaw Uprising Monument, and traveled with the Presidential delegation.[1][34][36]

 21. Koper said

  prezydent Putin
  światowy liberalizm się przeżył i nie jest już potrzebny,
  idea ta weszła w konflikt z interesami i poglądami większej części mieszkańców świata.

  W przypadku Syrii doszło zdaniem rosyjskiego prezydenta również do działania kolektywnego Zachodu bez żadnego planu, w myśl zasady, najpierw obalmy Asada, a później jakoś to będzie.
  Ale podobną politykę Zachód uprawia jego zdaniem również w odniesieniu do Wenezueli i Korei Pn., starając się zmusić te państwa do realizowania linii politycznej zgodnej nie z realnymi interesami i specyfiką kraju, ale opartej na apriorycznych założeniach.
  Tego rodzaju polityka skończy się porażką, a w sytuacji kiedy jej realizacja dotyka interesów Rosji, jak to było w przypadku Syrii (niewielka odległość od wrażliwego muzułmańskiego południa kraju i postsowieckich republik Azji Środkowej), Korei Pn. (wspólna granica) czy Wenezueli (kooperacja gospodarcza) musi spotkać się z kontrakcją Rosji.

  W tym sensie, choć Putin nie wypowiedział tego wprost, brak skuteczności Zachodu jest wynikiem z jednej strony braku możliwości, czy raczej woli wzięcia pod uwagę specyfiki sytuacji w danym kraju czy rejonie świata oraz odmowy wzięcia pod uwagę interesów innych państw. W gruncie rzeczy cały wywiad sprowadza się do krytyki zachodniego unilateralizmu, w imię poszanowania dla różnorodności (kulturowej, religijnej, cywilizacyjnej etc.) i odmiennych, nieraz sprzecznych ze sobą interesów.

  https://tass.ru/interviews/6588976
  http://kremlin.ru/events/president/news/60836

 22. Troll Polonii said

  Japonczycy znakomicie przygotowali G-20.
  To widac po calej atmosferze tej ‚konferencji na najwyzszym szczeblu ‚.
  Pewnie dlatego prasa zachodnia dziwnie oszczedna w sprawozdaniach.
  Troszke sie nie dziwie.

  Pamietam, jak w czasie G-20 w Brisbane , Australia, nikt prawie nie chcial rozmawiac z Putinem, i Putin wyjechal wczesniej bo rzeczywiscie nie bylo tam co robic…

  W tym roku w Japonii, przed i w czasie G-20 wszyscy chcieli rozmawiac z Putinem.
  Atmosfera byla w ogole przyjazna i wszyscy przywodcy czuli sie swobodnie…moze z wyjatkiem Teresy May ale ona moze tanczyc tyko z murzynami..

  Putin udzielil znakomitego wywiadu dla angielskiego Financial Times.
  Bardzo spokojnie i rzeczowo tlumaczyl Putin dlaczego liberalizm sie zgral do nitki:
  Putin nie ma nic przeciwko pedalom i lesbijom ale uwaza, ze pewne wybryki seksualne nie sa w stanie zastapic tradycyjnej rodziny i ze interesy normalnego spoleczenstwa, ktore stanowi zdecydowana wiekszosc, powinny byc przede wszystkim reprezentowane.

  Bylo tez pare innych ‚perelek’ a jedna z nich, genialne posuniecie Putina.
  Mianowicie, w bardzo przyjaznej i wrecz wesolej atmosferze, Putin zaprosil Trumpa do Rosji 9 maja przyszlego roku na …uroczysta parade wojskowa na Placu Czerwonym z okazji zwyciestwa nad faszyzmem!
  Majstersztyk.

  Trump tak sie rozochocil, ze przyjal zaproszenie.

  Ciekawe, co na to Pompeo , Bolton i Abrams…..

  A tak naprawde, to chocby ze wzgledow ‚altruistycznych’, Amerykanie powinni wziac udzial w obchodach zwyciestwa nad faszyzmem.
  W Rosji
  Na Placu Czerwonym.
  I porobic sobie selfie z rosyjskimi generalami.

 23. NICK said

  Japonia.
  Kraina dumna, pracowita, czasem wchodząca we złe układy… .

 24. Troll Polonii said

  23
  Nick
  Od czasow Fukushimy , stuxnetu i sztucznego tsunami, Japonczykow troche ‚usadzili ‚ kolonialisci.
  Ale widac, ‚Japsy’ zaczynaja sie buntowac. Kumaja sie z Indiami i Chinami.
  Nawet z Iranem sie odwiedzaja.

  Bo sa takie kraje, ktore bardzo szanuja swoja historie.
  I Japonczycy zawsze beda pamietac, kto i dlaczego zablokowal im dostep do wlasnego kraju, bo kowbojom chodzilo o to, zeby wszyscy Japonczycy wyzdychali. (sankcje)

  Obrona Japonii zostala przez Zachod potraktowana jako niewytlumaczalna agresja.
  I dlatego kowboje zrownali z ziemia …Manile zaraz po tym, jak przyznali Filipinom niepodleglosc.
  I zniszczyli Hiroszime i Nagasaki zaraz potem jak sie wojna skonczyla.

  Bo we swiecie istnieje takie niewytlumaczalne zjawisko jak: zwiazek przyczynowy.;
  i czasami nazywa sie Pearl Harbour.

 25. NICK said

  Rozumiemy się.
  Tylko.
  Czasem.
  Nie chce misię.
  Pisać.

  Albo tzw. czasu nie mam.

 26. Troll Polonii said

  25
  Nick
  Czas to podobno pieniadz.
  Ja mam coraz wiecej czasu … a pieniedzy coraz mniej.
  Pewnie nie ta waluta.

 27. Okadwa said

  Bez Pearl Harbor nie było by rock end rolla…
  Pearl Harbor wysłał Amerykanów na plażę Omaha.
  Pomiędzy Pearl Harbor a plażą Omaha tkwi istota Elvisa Presleya.
  Panie Trollu… określasz pan związki przyczynowe jako niewytłumaczalne zjawisko.
  Ale imaginujmy sobie że: budzisz się pan przytulony do młodych piersi a nie mogąc sobie przypomnieć przyczyny onego zjawiska we którym pan uczestniczysz to cóż pan robisz: bardziej pan przytulasz niż wyjaśniasz wtenczas?
  I na ile sobie… a na ile tym młodym piersiom?
  … z których się wyrwało.

 28. RomanK said

  Panie Zerohero…czy to jedyna ksiazka w temacie – jaka pan przeczytal????? polecana przez tego juhasa????
  Intelektualnie- panie Zerohero to widziec to co jest ……a nie komentowac zaslyszane:-)))))z niczego:-)))) co raczej asluguje na miano kontemplucia a nie komentowania.
  Objal pan??? czy panu pokolorowac?????

 29. Zerohero said

  @RomanK

  Tak, Panie Romku. Dolary vs złotówka z lat 80/90, Coca Cola vs ocet. Kolorowe hollywood vs przaśność PRL. Coca Cola wygrywa z szarością, Statua Wolności z Katyniem. Wybór jest jasny i klarowny. Jeszcze za 100 lat propagandyści będą zachwalać żyfo-jankeskie g operując na makabrycznych przemilczeniach, uproszczeniach i naciąganych ekstrapolacjach.

  No przecież sam Pan pisze o tym jak NRDowcy uciekali do RFN. Napisz Pan jeszcze coś o Mercedesie i Trabancie do kompletu, bo tu na Gajówce pewnie ludzie nie wiedzą.

  a te kilka książek w klimacie Suttona udowadnia po prostu, że skoro USA zrobiły komunę w Europie Wschodniej, to nie są gwarantem niczego. Ich okupacja może przybrać DOWOLNĄ formę. Zatem Pańskie śmichy to zwykłe bzdziny umysłowe na poziomie płytkiego trola. Bez urazy.

  ————
  USA nie są gwarantem niczego – to bardzo dobre sformułowanie.
  (Jeśli już – to destrukcji i mordów)
  Admin

 30. RomanK said

  Usa zrobily komune w Europie Wschodniej…ooooo tos mnie pan zaskoczyl…nie wiedzialem.. Tzn wiedzialem ze dziadek Michalski zrobili w magazynie bociana , Mietka i kolyske…ale to mi powiedziala Mala Hania w tajemnicy:-)))))……ale o tym….. nic:-))_)__ Pan porosi zone, albo partnera, zeby powachal panu ucho:-))))

 31. rycho08 said

  Panie Romanie,

  nie zabawiaj się Pan z Małą Hanią bo źle skończysz.
  A komuna (zamordyzm polityczny)jest bez wątpienia.
  Może zza wielkiej wody nie widać – ale wtedy lepiej się nie wypowiadać.

 32. RomanK said

  Altruizm….to cecha tylko i wylacznie przypisana Czlowiekowi. ad personam- Osobie.
  O tym panie Lewicki powinien pan wiedziec ze szkoly…i pan napewno wie. Pan natomiast ma czytelnika za matola, gawiedz i ciemniaka…zatem pozwala pan sobie w swej tfurczosci propagandowej na personifikacje wielkich organizacji i struktur z osobowoscia prawna.
  Zadne panstwo…w tym i USA nie moze byc altruistycznym z kilkunastu powodow.
  Jednym z najweazniejszych jest interes Suverena….
  Nie znam zadnego panstwa , ktore ma w swoja Konstytucje wpisabny altruizm…..
  a pan????

 33. RomanK said

  Mala Hania to sie opiekowalem a nie zabawialem…
  A tak na marginesie czego to ni widac zza wielkiej wody????
  Jak mi chlopoki dadza kod…to nawet widze somsiada ile razy z wychodka korzysta mimo ,ze lazienke ma w chalupie od lat 70 tych….

 34. Zerohero said

  a co do uwagi na temat fiksacji nt. Suttona, że to jedyne źródło jakie czytałem.

  Zupełnie nie rozumiem zarzutów. Sutton przeczesał archiwa i trafił na prawdziwą bombę: Wall Street sponsorowało bolszewików, a potem utrzymywało przy życiu ZSRR wprowadzając ten kraj w stan permanentnego i dyskretnego uzależnienia. To jest fakt na poparcie którego Sutton podał liczne dowody. Prawdziwość albo doniosłość informacji nie zależy od liczby publikacji, liczby książek, liczby autorów, pozornej mnogości „źródeł”. Będę tego Suttona wklejał do śmierci skoro są ludzie tacy jak Pan – naśmiewający się z krytyki jankeskiej okupacji, bo he he, ha ha, wszyscy wiemy, że z NRD uciekano do RFN.
  Ale biorąc pod uwagę Suttona – ci NR -owcy uciekający do RFN o których Pan pisze, byli tak naprawdę pod okupacją Wall Street. Okupacja ta sięga większej części globu (2/3 krajów swiata ma już bazu USA) i właśnie się konsoliduje na zdobytych terenach, a tereny sporne próbuje przejąć na drodze podstępu albo wojny.

  Nie wiemy co Żydfojankesji strzeli do łba i jakie nowe świństwo zafundują światu, jaką wersję obłędu. Ich „altruizm” sięgnął właśnie gejowskich odbytów.

  http://www.autonom.pl/?p=27124

  a niedawno rozpoczęli wprowadzanie praw zakazujących krytykę państwa Izrael. Spece od robienia piekła na ziemi.

 35. Marucha said

  Re 32:
  No jak to, Panie Romanie?
  Odmawia Pan uznania, że od wielu lat władze USA zachowują się altruistycznie?

  No to dla kogo robią wszystkie przewroty, rewolucje i wojny? No przecież dla dobra ludzkości, dla wyzwolenia jej od tyranów i dyktatorów, dla wproadzenia demokracji… tak głoszą na cały świat, a jak ktoś się nie zgadza to mu zaraz rozjebią kraj.
  Potrafią dla dobra uciśnionych Irakijczyków zabić 500 tysięcy dzieci i powiedzieć, że jednak się opłacało!.

  A Pan mówi że USA kierują się tylko interesem suwerena.
  Może i i tak jest.
  Interesem Izraela.

 36. piwowar said

  Moje Panowie.

  Żadna instytucja, a tym bardziej władze zwłaszcza rządowe, nie ma obowiązku przestrzegać zasad etyki, jakie są powinnością jednostki. Instytucja, zwłaszcza rząd, nie ma człowieczej psychiki, człowieczej mentalności, człowieczej duszy. I postępuje tak, aby było dobrze dla instytucji, a nie dla jednostki.

  Ergo: Instytucja nie ma żadnej powinności zachowywać się altruistycznie, bo po co?

  Nie potępiajmy rządu za brak zachowania właściwego jednostce, czy nawet człowiekowej społeczności. ZRząd nie jest dla ludu, a przeciwko

  Nie ironizujmy w sprawie USA, (czy jakiegokolwiek innego kraju) za niestosowanie się do praw moralności, i nie potępiajmy rządów za wymuszanie względem nich etycznej lojalności od jednostek, czy ludzkich społeczności.

  I nie traćmy nerwów, czasu i emocji na bezsensowne przepychanki w tej materii. Oni chcą, żebyśmy sobie zapchali umysły (jakie znów umysły?) zwykłymi i nic nie ważnymi pierdułami, a w międzyczasie oni robią swoje nam na pohybel.

  OD ŻADNEGO KRAJU I RZĄDU NIE MOŻNA OCZEKIWAĆ ALTRUIZMU. Altruizm, jak i inne ludzkie odruchy są właściwe ludziom, a nie sztucznie stworzonym instytucjom.

  Instytucje wykazują czasem działania stosowne do definicji altruizmu, ale czynią to dla własnej korzyści, najczęściej podatkowej.

  Piwowar uważa, że cały ten wątek jest psu na budę i prowadzi tylko do bezsensownych emocjonalnych wykrzykników.

  (ale to tylko Piwowarowa opinia, którą wyraża na forum mądrzejszych od siebie)

  Dobranoc szanownemu Panstwu (złośliwa aluzja)

 37. piwowar said

  Złośliwa aluzja dotyczy państwa, a nie Szanownego Panstwa.

 38. miet said

  Re.36.
  Czyli Piwowarze – brawa dla RomanaK – On właśnie to podkreśla.

 39. jasiekztoronto said

  Re: 32 RomanK
  „(…)…Najwazniejszy jest interes Suwerena…”…

  A to bardzo ciekawe…A ja sie pytam: O jakiego p. Romkowi Suwerena chodzi??…
  (skoro tak podkresla…)

  -=======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 40. Troll Polonii said

  30
  RomanK
  re: kto zrobil komune w Europie Wschodniej (i nie tylko w Europie)

  Jak przyjdzie RomanK do siebie po wczorajszej libacji, to sobie przypomni Jalte i kto Europe wschodnia sprzedal komunizmowi.

  Dzielny prezydent Roosevelt byl wdzieczny i gratulowal Stalinowi zwyciestwa nad faszyzmem i w nagrode zamiast dlugu, (200 mld. dolarow za opoznienie zach. frontu) ktory byl winien Rosji, ‚podarowal’ Stalinowi cala Europe Wschodnia .

  USA ma tendencje do wprowadzania komunizmu.
  Nie bede juz wspominac kryzysu nad Usuri i biednych Amerykanow, ktorzy popierali komuniste Chang-hai-Sheka (wtedy gdy Rosja przestala go popierac) ale Amerykanie popierali tez japonska partyzantke w Wietnamie; uzbroili i sfinansowali a ci im potem dawali w dupe w Japonii..

  Kiedy kowboje zaczeli udawac w Azji Pld Wschodniej, ze …walcza z komunizmem… (dobre sobie!) to w samym tylko Wietnamie stracili prawie 70 tysiecy zolnierzy – minus sen. McCain, ktory sie ladnie zadekowal.
  Wielu amerykanskich zolnierzy dostalo tez napalmem – o czym pamietaja i pisza amerykanscy weterani.

  Amerykanie ubili 2 miliony Wietnamczykow i stracili tysiace swoich zolnierzy, a w 1975 roku uciekali z Saigonu szybciej od wiatru.

  I tak komunistyczny Hanoi przejal kapitalistyczny Saigon i dzieki USA caly Wietnam stal sie komunistyczny.
  Pan Trump chetnie teraz odwiedza komunistyczne kraje i probuje nawiazac …kontakty i sciska rece z przywodcami komunistycznymi w Beidzingu i Hanoi.

  Dzieki glupocie Amerykanow Chiny nie tylko utrwalily ale rozwinely i wzmocnily komunizm.

  Jak to sie stalo?
  Prosto.
  Amerykanie – wbrew wlasnej konstytucji- wydali wojne swojej klasie robotniczej i w ogole sredniej klasie, odmawiajac im godziwych zarobkow.
  Jednokomorkowe szympansy, ktore na swiecacy dolar reaguja jak sroka na swiecidelka przeniesli przemysl USA do Chin bo…w USA robocizna za duzo kosztuje!!!!
  Amerykanski robotnik nie ma prawa dobrze zarabiac.

  Chiny tylko na to czekaly! Dostaly status uprzywilejowanego panstwa …rozwijajcego sie …od 5 tysiecy lat!!!

  W podobny sposob kowboje pomogly Laosowi i Kambodzy takze Korei Polnocnej wybrac sobie taki system jaki zostal na nich wymuszony przez USA.
  Do Mongolii kowboje nie dolecialy, bo za daleko, wiec nie mogly biedne Stany Zjednoczone walczyc z komunizmem. Nie mieli gotowych F-35.

  Na poludniu Indii w stanie Kerala rzadzi partia komunistyczna i jest dosc popularna w Indiach.
  Indie nie stana sie komunistyczne, nawet jak im USA bedzie bardzo pomagac, ale sam fakt, ze do Indii nie dociera jazgot USA na temat walki z komunizmem swiadczy o tym, ze kowboje zaniechali don kiszoterii.
  Zostaly jednak puste hasla i zle otynkowana fasada.

  Mnie jednak zastanawia, jak to sie stalo, ze z pobudek czysto altruistycznych, Ameryka przygarnela cala kupe polskich nieukow, ktorzy maja wstret do historii kraju, ktory ich przygarnal.
  Nie maja pojecia nawet o tej najnowoczesniejszej, i po blogach opowiadaja czyste herezje na temat glorii USA we swiecie.

  Nie znajac ani angielskiego ani slangu, nie maja dostepu do amerykanskiej publicystyki wiec powtarzaja mity dolow spolecznych USA.
  Chyba bezwiednie wiec popieraja apartheid finansowy w USA i miedzynarodowa polityke dzihadystow.
  Prawde mowiac, USA ma niewiele z nich pozytku.
  Pewnie dlatego odmawiaja wiz Polakom.

  A najlepszym dowodem tej wydumanej glorii USA jest – nie pokazana w zachodnich mediach- atmosfera G-20.

  Delegcja USA cieszyla sie najwiekszym – i jedynym poza gospodarzami – poparciem.. Arabii Saudyjskiej.

  A tylko, dziwnie czegos, Putin i Xi cieszyli michy od ucha do ucha.

  I ciesza sie tez Iranczycy, ktorzy zestrzelili drona szpiegowskiego USA , ktory kosztowal 135 milionow dolarow a ktory nie mial prawa byc zestrzelonym na takiej wysokosci.

  Beda jankesi blagac Iranczykow o udostepnienie im tajemnic iranskiej technologii …
  Ani F-35 ani Boeingow juz nie da sie przerobic na nic innego jak na zlom.

 41. miet said

  O psia krew, Trollu, to jak ja mam mojego wnka odesłać na powrót do Nowego Jorku???
  On właśnie boeingiem przyleciał do dziadka i babci.
  On Boeingiem przyleciał i teraz co ja mam zrobić – na złom go razem z tym badziewiem wydać mam????
  Miej litość Trollu!!!

 42. Troll Polonii said

  41
  Miet
  To przeciez nie moje Boeingi. Ja sie na samolotach nie znam.
  Podaje opinie ekspertow.
  Nasz wnuk wlasnie wrocil z Indii. Samolotem. Wlasnie odsypia wakacje.
  Wiemy tylko, ze mu bylo bardzo dobrze. I ze calkowicie zmienil zdanie o Dekanie jak zobaczyl co oni potrafia wybudowac. Zwiedzal forty – twierdze i pradawne ogromniaste swiatynie, ktore nie wiadomo kto, kiedy i jak wybudowal.. Wiadomo, ze przed nasza era.
  Podobno znali tam tajemnice grawitacji.
  Ale na tym tez sie nie znam.

 43. Marucha said

  Wszystkim Panom, którzy uprzejmnie zwracają mi uwagę na to, że państwa nie kierują się w swych postępowaniach żadną moralnością, żadną etyką, żadnym altruizmem – lecz wyłącznie własnymi interesami – dziękuję za odkrycie mi Ameryki. Sam bym na to nie wpadł.

  Jednakowoż są pewne problemy z takim podejściem do tematu.

  Po pierwsze – usprawiedliwia ono implicite i eksplicite (przynajmniej w przypadku USA) ewidentne łamanie prawa międzynarodowego, łącznie z napaściami wojennymi, wywoływaniem rozruchów, obalaniem legalnych rządów, sankcjami, szkalowaniem innych państw w mediach itp.

  Po drugie – z jakichś względów USA od bardzo wielu lat zachowuje się niezwykle altruistycznie wobec pewnego państewka na Bliskim Wschodzie. Zakazuje wszelkiej jego krytyki, pompuje weń miliardy dolarów oraz prowadzi na jego życzenie wojny, które nie leżą w interesie USA.

  Po trzecie wreszcie – bezosobowe „państwo” nie jest zdolne do żadnych czynności i nie ma żadnych poglądów – ale ludzie nim rządzący jak najbardziej. I dla ich łajdactwa NIE MA żadnego usprawiedliwienia..

  Nie próbujcie, drodzy moi, rozjebać staremu gajowemu mózgu: demagogia się go nie ima.

 44. leśnik said

  Wygląda na to że chcecie czegioś ale sami nie możecie tego uczynić no bo moralność a wy przecież jesteście zacnymi i godnymi szacunku ludźmi. Więc tworzycie instytucje i one za was to robią a ludzi którzy to w instytucjach wykonują rozgrzeszacie i darzycie szacunkiem no bo to instytucja machina jest winna. Ja się wami brzydzę osoby o podwójnej moralności i przyziemnej przebiegłości usprawiedliwiając zło..

 45. leśnik said

  Za błędy przepraszam.. Teefon…

 46. Boydar said

  Nigdy nie zastanawiałem się, co znaczy altruizm. Instynktownie uznawałem go bowiem za synonim bezinteresowności.

  Teraz, kiedy zmusiliście mnie do tego tytanicznego wysiłku, oceniam że miałem rację.

  Postępowanie struktury państwa, z urzędu altruistyczne być nie może. Państwo zostało powołane do życia jako struktura sformalizowana dla realizacji interesów je powołujących, dla żadnych innych.

  Można się pochylić nad przypadkami udzielania pomocy humanitarnej /powodzie, trzęsienia ziemi, etc/. Ale to również nie jest bezinteresowne, tylko interes jest taktownie schowany, czasem w stringach, ale taki mamy klimat.

  No to przejdźmy do jednostki, pojedynczego człowieka. Czy bywa altruistyczny.

  Weźmy przykład z sufitu, wpadł nam kamyk do sandałka. Jaki pożytek mamy z wytrząśnięcia ? Właściwie żaden, tyle że potem nie uwiera. No właśnie. A jeśli zamiast sandałka weźmiemy na warsztat sumienie ? Jeśli ktoś ma czynne, oczywiście. Jeżeli mogłem a nie pomogłem, to sumienie gryzie. Więc taka pomoc to czysty zysk. To był przykład pure. Sięgnijmy głębiej /albo płycej, zależy z której strony oglądać/. Mamy Dekalog. Tam są przesłanki czego nie robić. Po przenicowaniu, jasno wychodzi co robić. Ta sama moneta, tylko rewers.

  Jeżeli przyjmiemy, że wypełnienie zaleceń Stwórcy, jest najlepszym interesem jaki w życiu może zrobić człowiek, na altruizm miejsca zostaje niewiele. Można ewentualnie pogłaskać kocinkę.

  ————
  Ostrożnie, bo można wpaść w pułapkę, iż każdy przejaw altruizmu to w gruncie rzeczy egoizm.
  Admin

 47. rycho08 said

  „Żadna instytucja, a tym bardziej władze zwłaszcza rządowe, nie ma obowiązku przestrzegać zasad etyki, jakie są powinnością jednostki”

  Panie Piwowarze,

  a powinna mieć, zgadzając się z tym jak Pan i większość, pozwalamy politykom robić co chcą pod płaszczykiem naszego dobra.
  Obietnice wyborcze, jedno wielkie oszustwo – wciskają mam z uśmiechem na ustach a my z zadowoleniem słuchamy, agresywne postawy wobec innych narodów oparte na demagogii a prawdę znają itp.

  Altruizm państwowy, jak napisał Pan Boydar nie istnieje, bo żeby dać innym trzeba odebrać swoim a ci się mogą zbuntować.

 48. leśnik said

  Altruizm zbędne słowo..Oznacza dobrą wolę w czynieniu tego co dobre dla bliźnich. W chrześcijaństwie ta wola ma swoje konkretne źródło i nie jest to ani dekalog ani sumienie..Ale dla niewierzących niech będzie że altruizm jest źródłem.
  Ja to bym chciał żeby państwo służyło życiu a nie tylko jakimś interesom powołujących. Mogłoby i powinno wyrażać wolę życia powołujących..Czyli być w 100% ludzkie a nie nieludzkie..I przede wszystkim żeby było kompatybilne z ludzkim sumieniem..
  No ale cóż..
  Mogę wprawdzie uważać że należałoby komuś pomóc bo mnie to osobiście cieszy ale ktoś inny uważa że sprawiedliwe jest aby absolutnie nikomu nie pomagać..Ale to i tak nie ma znaczenia bo poza tym i tak faktyczny suweren decyduje..:-(

 49. Boydar said

  @ Pan Gajowy

  Jeżeli ja, czyniąc coś bez żydowsko oczywistej korzyści dobrze /drugiemu czy drugim/ czuję się … dobrze, a nawet jeszcze lepiej, to słowo egoizm stanowczo wymaga doprecyzowania. A z natury posiada przecież pejoratywną konotację.

  Temat rzeka, wyśmienita pożywka dla tych co czytają te 50 książek rocznie. W każdym razie, w realiach tego świata nie da się przesunąć elektronu z orbity na orbitę aby nie miało to skutków. Czasami tylko są małe albo małe być mają.

  Póki co, uważam, że naprawdę altruistycznym można być tylko w sposobie myślenia. Cała reszta to zawsze jakaś pochodna, co wyjdzie.

 50. Troll Polonii said

  Bardzo latwo zdefiniowac altruizm panstwowy.
  Wystarczy sie zapytac: Gdzie do cholery ida nasze podatki?

 51. leśnik said

  Hmmm..Okazuje się że najtrudniejsze to być prostym człowiekiem i ujarzmić ten dziki umysł żeby nie wywrócił czegoś do góry nogami..

 52. Boydar said

  Z dedykacją, dla Pana Leśnika też

  .https://www.youtube.com/watch?v=qEPBAW5q3co

 53. rycho08 said

  @Troll (50),

  czy Janosik był altruistą…?

 54. leśnik said

  Ha ha..Nie wiem co powodowało Riedlem że wymyślił ten tekst..Prawdopodobnie wymogi stylu tylko, może jeszcze poczucie niemocy..
  To moja mentalna odwrotność..
  Jako osoba odczuwająca swoje wiezienie uważałem że jeśli nie są możliwe zmiany (we mnie) to lepiej od razu strzelić sobie w łeb..
  I to prowadziło mnie do Boga..Jeśli ktoś mi mówi że już się nie zmieni bo coś tam coś tam to powoduje to we mnie poczucie smutku..
  A powinno być jeszcze poczucie przerażenia..
  Bo to świadczy że właśnie osiągnął zbawienie albo twierdzi że zginął na wieki..

 55. Troll Polonii said

  53
  Rych08

  W moim Slowniku Wyrazow Obcych, altruista to taki facet stawiajacy dobro innych ponad wlasne interesy.
  A z kolei altruizm – to postepowanie nacechowane troska o los innych ludzi i gotowosc poswiecenia interesow osobistych dla dobra spolecznego.

  Z tego co pamietam z opowiesci o Janosiku – to po udanym zbojowaniu w panskich posiadlosciach, Janosik urzadzal wielkie zarcie i picie dla swoich zbojnikow i rozdawal ukradzione pieniadze i nawet zywy dobytek.
  Byl to niewatpliwie altruizm bo przeciez mogl sam wszystko przezrec i wychlac albo schowac dla swoich krewnych i bliskiej rodziny – a innym i nic nie dac.

  Niewatpliwie amerykanskiego podatnika mozna podejrzewac o altruizm, bo sobie odejmuje od ust a da daje innym.
  Moze podam przyklad:

  W USA kazdy obywatel USA (duzy, maly, stary, mlody) jest zadluzony na 220 tysiecy dolarow
  $220,000 For Every Man, Woman And Child – America Is Now 72 Trillion Dollars In Debt – Investment Watch
  https://www.investmentwatchblog.com/220000-for-every-man-woman-and-child-america-is-now-72-trillion-dollars-in-debt/

  A chorzy na cukrzyce Amerykanie umieraja bo nie maja za co kupic insuliny:
  Americans are dying because they can’t afford their insulin. That’s now a 2020 campaign issue. – Madness Hub
  http://www.madnesshub.com/2019/03/americans-are-dying-because-they-cant.html

  Ale Janosik dba o swoich harnasiow i zeby im sie dobrze wiodlo dba o ich delikatne podniebienia:
  W ciagu JEDNEGO tylko miesiace, Pentagon wydal 4.6 miliona dolarow na uczty z homarow i krabow:
  Pentagon Spent $4.6 Million on Lobster Tail and Crab in One Month – Global ResearchGlobal Research – Centre for Research on Globalization
  https://www.globalresearch.ca/pentagon-spent-4-6-million-lobster-tail-crab/5671591?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  Pentagon w ogole nie musi sie rozliczac z pieniedzy przekazanych przez altruistow. Gdzies sie zapodzialo 8 i pol milarda dolarow od 1996 roku i nikt nie moze ich znalezc.
  Altruista sie nie upomina to znaczy, ze uczty po zbojowaniu byly zasluzone.

  $8.5 TRILLION In Taxpayer Money Doled Out By Congress To The Pentagon Since 1996 … Has NEVER Been Accounted For” – Global ResearchGlobal Research – Centre for Research on Globalization

  https://www.globalresearch.ca/8-5-trillion-in-taxpayer-money-doled-out-by-congress-to-the-pentagon-since-1996-has-never-been-accounted-for/5358604?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

 56. piwowar said

  Panie Gajowy. Piwowar nikogo ani niczego nie usprawiedliwia, tylko wyjaśnia i to nie Panu, ani żadnemu ze starych znajomych z Gajówki i Ciemnogrodu, którzy wiedzą od dawna czym się je zupę, albo raczej czym są jedzeni. (Piwowar się ewidentnie zaraził panaboydarową manierą metafor – sorry)

  Piwowara przesłanie brzmi w streszczeniu tak: Nie oczekujmy od rządu nic. Nic dobrego dla nas, ludu. Tam gdzie nie ma kontroli społecznej nad rządem, tam jest po prostu ucisk. A kontrola społeczna skończyła się wraz z epoką wieczu. Półtora tysiąca lat wstecz.

  I dalej, juz poza przesłaniem. Niech ktoś spróbuje być uczciwym, rzetelnym politykiem.

  U nas na ten przykład jest taki Sanders. Jemu się marzy prezydentura, piwowar nie wie, po co. W ubiegłym tygodniu powiedział, że pracuje czy też będzie pracował nad tym, żeby anulować wszystkie rządowe pożyczki studenckie, które teraz muszą być spłacane przez długie lata i od których nie ma bankructwa.

  Widzisz pan tramwaj, panie Sanders? Piwowar nie tylko trochę kuma po amerykański i zna niektóre slangi, ale nawet rozumie mowę polityczną. Przedwyborcza gadka nie jest warta prądu do mikrofonu. (altruista się znalazł a my mamy wierzyć, że te grube tryliony rząd odda tak po prostu człowieczej biomasie).

 57. piwowar said

  Niech ktoś spróbuje być uczciwym, rzetelnym politykiem.

  Gdyby to było mozliwe, prawdopodobnie zostalibyśmy politykami. Lata temu Piwowar proponował rząd cieni i zgłaszał kandydaturę na premiera. Dlaczego nie na prezydenta, to inna sprawa. Pan Jaśko na przykład miał zapewnioną fuchę jako wiceminister skarbu, bo się na tym zna, dlaczego nie minister to też inna sprawa.

  Zawiadowca tamtej „listy dyskusyjnej” miał propozycję zostania prezydentem. Prezydent jak sama nazwa wskazuje służy do reprezentacji i podpisywania.

  Skonczyło się tak, że Piwowar otrzymał nominancję na nadwornego trefnisia, razam z nieocenioną panią Kassandrą, pamięta pan, panie prezydencie? To były bardzo smutne błazeństwa.

  A potem Piwowar zaczął gotować piwo i awansował na głównego warzelnianego, ale czasy wielkości Ciemnogrodu już przygasły.

 58. piwowar said

  Niech ktoś spróbuje być altruistą…

  To już koniec niedzielnych uzewnętrznień Piwowara. Przeprasza za zamulanie i idzie zająć się sprawami przyziemniejszymi.

 59. rycho08 said

  „I dalej, juz poza przesłaniem. Niech ktoś spróbuje być uczciwym, rzetelnym politykiem.”

  Sporo słucham i czytam Putina… i jednak można. Na kogo Panie Piwowar głosujesz, skoro politycy mogą być oszustami?

 60. piwowar said

  Na nikogo. Ani na dżumę, ani na cholerę.

 61. rycho08 said

  Wybieram…TYFUS

 62. elektrolit said

  Niektórzy złapaliby w locie zębami takiego hambuksa rzuconego śfientoł usańską ręką.

 63. morgan said

  Chyba panu profesorowi umknely publikacje Zbigniewa Brzezinskiego.
  Dokladnie opisywal amerykanska dobroc…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: