Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  If o Magyar Nemzet: Rosjanie ostrze…
  Yagiel o Wolne tematy (59 – …
  corintians o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  niepostepowyoszolom o Wybór należy do Polski
  corintians o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  niepostepowyoszolom o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Jack Ravenno o Prof. Bogusław Paź: Prezenty m…
  Jack Ravenno o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Olo o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  UZA o Wybór należy do Polski
  Zenon_K o Kto rządzi światem?
  niepostepowyoszolom o Endlösung dla nieszczepionych”…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Krzysztof M o O szkodliwości demokracji…
  kontra o Wolne tematy (59 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

“PiS realizuje program wolnorynkowy” rzekł Andrzej Sadowski

Posted by Marucha w dniu 2019-07-02 (Wtorek)

Kiedyś napisałem, że w Polsce nie ma szans na wygranie wyborów ugrupowanie odwołujące się wprost do zasad wolnego rynku. Odwołałem się wtedy do jakichś badań opinii publicznej, według których przytłaczająca większość Polaków chce interwencji państwa w gospodarce i najlepiej gdyby mieli zapewniony etat na państwowej posadzie.

Idealnie w te nastroje wpisał się ze swoimi działaniami PiS. Dlatego z dużym zdziwieniem przeczytałem, że czołowa postać z Centrum Adama Smitha, czyli Andrzej Sadowski, stwierdził, że PiS realizuje program wolnorynkowy.

Sadowski uznał, że transfery socjalne spod znaku “500+”, to forma oddawania podatku. Nie wiem czy był to ze strony Sadowskiego sarkazm, czy jakiś moment zamroczenia intelektualnego. Bardzo sobie ceniłem diagnozy i analizy gospodarcze przedstawiane przez CAS. Czyżbym musiał zmienić zdanie?

Ekonomiczna ignorancja większości Polaków jest przygnębiająca, a rządy PiS-u ją utwardzają, betonują i tworzą z tego monument na kształt pałacu Józefa Stalina w środku Warszawy. Głównym architektem tego monumentalnego nieuctwa jest sam Jarosław Kaczyński. Budowniczym Mateusz Morawiecki, a cieciem na budowie Jarosław Gowin, udający że to wszystko jakoś da się pogodzić z wolnym rynkiem.

Mam dziwne przeczucie, że to wszystko prowadzi do jakiegoś zbiegu fatalnych wydarzeń. Te przeczucia wspierają się kilkoma obserwacjami.

Uważam, że moja rodzinna Stalowa Wola jest znakomitym punktem obserwacyjnym na nonsensy ekonomiczne w wykonaniu PiS-u. Taki oto przykład. Wybudowano w parku miejskim park wodny dla dzieci. Jednocześnie na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji są baseny dla dzieci. MOSiR jest dotowany z budżetu miasta.

I co tu jest nonsensownego? Otóż park wodny trzeba utrzymywać z budżetu. Korzystanie z niego jest bezpłatne. W efekcie zamiast choć trochę zarabiać na tych obiektach, by zmniejszać dopłaty z budżetu, to obciążenia wzrastają. Na baseny MOSiR-u żaden rodzic z dzieckiem teraz nie pójdzie, no bo po co płacić? Zatem do utrzymania MOSiR-u trzeba dopłacić więcej, ponieważ pozbawiono go wpływów.

Każdemu, kto ma choć minimalną świadomość, że pieniądze się zarabia, a nie drukuje, musi cisnąć się pytanie, jak można być tak głupim? Tymczasem publiczność jest zachwycona i chwali miejską władzę.

Druga obserwacja dotyczy oświaty. Kolega z Lubelszczyzny zasygnalizował mi taki problem. W szkołach w gminach na pograniczu z Ukrainą ubywa dzieci, więc kończy się praca dla nauczycieli. Jaką na to znaleziono receptę? Niemal na masową skalę zaczęto przyjmować do tych szkół dzieci i młodzież z Ukrainy. Żeby to jeszcze były polskie dzieci mieszkające na Ukrainie, ale o tym nie ma nawet mowy. Szmuglowanie młodych Ukraińców – bo tak to trzeba nazwać – stało się już procederem.

Oczywiście płacą za to podatnicy z tych przecież i tak biednych gmin. I znowu pytanie, jak można być tak głupim? Przy wspomnianym stanie świadomości ekonomicznej większość tych podatników wierzy, że to coś dobrego, bo przecież ratuje się cenne miejsca pracy nauczycieli.

Za tę głupotę musi być jakaś kara. Obawiam się jednak, że jej skutki na pewno dosięgną mnie. Jednak architekt, budowniczy i nawet cieć na tej budowie monumentu ekonomicznej głupoty pozostaną bezkarni.

A Państwo sądzicie, że za tę głupotę nie będzie kary?

[Sądzimy, że nie będzie, bo nigdy nie było – admin]

Andrzej Szlęzak
https://konserwatyzm.pl

Komentarze 23 do ““PiS realizuje program wolnorynkowy” rzekł Andrzej Sadowski”

 1. Alina said

  Nie sądzę aby dr. Sadowskiego należało traktować jak poważną osobę. To raczej tępy doktryner.

  „Wolny rynek” to typowa żydowska, głupawa ideologia czegoś w rodzaju powrotu do raju. Oni wprowadzają ciągle „wolny rynek”, do raju raczej się nie zbliżamy a raczej oddalamy, ale oni tłumaczą że to dlatego, bo ciągle jest za mało „wolnego rynku”.

  W rzeczywistości „wolny rynek” to wymiana towarowa organizowana, realizowana i manipulowana przez żydowskich czy żydomasońskich oligarchów. Dzięki temu potrafia oni manipulować cenami. I nie ma w tym nic więcej.

  Szlęzak to menda. Zapłacą podatnicy za uczenie ukraińskich dzieci w polskich szkołach? A może warto zadać pytanie, skąd się biorą pieniądze, Szlęzak, co?

  Bo jest art 227 Konstytucji.

  Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

  Według Konstytucji to NBP powinien tworzyć złotówki, to NBP powinien decydować, ile złotówek jest tworzonych aby podtrzymać wymianę gospodarczą. NBP mógłby stworzyć tyle złotówek, aby starczyło ich także na uczenie ukraińskich dzieci w polskich szkołach bez szkody dla Polaków. A czy tak jest w istocie? Kto tworzy złotówki, Szlęzak? I to jest facet co narzeka na „świadomość ekonomiczną” Polaków. Ale paradoks.

  Cała gadka o „wolnym rynku” to idiotyzm, ma przykryć o wiele ważniejsze sprawy.

 2. Wieloimienny said

  1@

  „Wolny rynek” to typowa żydowska, głupawa ideologia czegoś w rodzaju powrotu do raju.”

  Czyli ta sama masońska utopia co społeczeństwo komunistyczne, permanentna rewolucja itp. bo jedno i drugie wylazło z żydowskiej dupy. Ci „austriaccy ekonomiści” i chicago boys to żydzi.

 3. RomanK said

  Pani Alino..pani odroznia Bank Narodowy ,,od Banku Centralnego…. Wg obecnej Koinstytutki..w Polsce istnieje tylko BANK CEntralny , ktory dla niepoznaki nazywa sie Narodowym bankiem Polski..ale nim nie jest. De facto jest to tylko Credit Window w Polin…bez prawa finansowania projektow polskiego rzadu emitowanym kredytem wlasnym. Zarowno projekty- jak i deficyt rzad Polski musi finansowac zaciagajac kredyty komercyjne oprocentowane odsetkami. Obsluga kredytow rzadowych to ladnie ukryty haracz… dla feudala.
  Nie placzcie Szlezak..Polacy to madry narod..i jak slysza takie glupoty -jak „wolny rynek” wiedza z kim maja do czynienia…i nie glosuja na zlodzieji.
  Z tym poparcie i pohukiwaniem na glupich Polakow…to dziwna sprawa…
  Niedawno byal aglosna sprawa , Ukraienc , ktory zmarl pracujac neilegalnie..aby ukryc sie przed odpowiedzialnoscia za lamanie przepisow cialo wywiezono 120km..cala afera….mnie interesuje z tego jedno….pomijajac wszystko inne….oto w tej sytuacji zupelnie nieznani ludzie kierujacy sie odruchem serca Polacy zebrali ad hoc ponad 200tys zlotych dla rodziny……POlacy……Nie udalo sire tego zebrac przez dlugi okres na kaucje dla znanego polityka….Paradox????

  ————
  Bo polactwo ruskich nienawidzi, a Ukrainców kocha.
  I tyle
  .

 4. AlexSailor said

  @Marucha

  Chyba, że zmieni się świadomość Polaków.
  Cuda się zdarzają.

  A powinniśmy brać przykład z „jakby starszych braci w wierze” i nie odpuszczać.
  Oni po 60 latach potrafią znaleźć jakiegoś staruszka, porwać z Ameryki Południowej,
  postawić przed sądem i wtrącić do więzienia.
  Nasze PRLowskie służby nie potrafiły nawet po cichu wykończyć niemieckich zbrodniarzy, którzy
  piastowali w Niemczech wysokie urzędy, a odeszli z tego świata pławiąc się w rozkoszach wysokiej emerytury.

 5. AlexSailor said

  @Wieloimienny

  Bo pieniądze bierze się z kasy przy wypłacie za pracę na etacie.
  Najlepiej państwowym lub samorządowym.
  Nieprawdaż?
  A jak braknie, to zabierze się tym, co mają – na pewno ukradli.

 6. Moher49 said

  Dzieci w Stalowej Woli są bardzo zadowolone z parku wodnego. Przyjeżdżają tam również dzieci z okolicznych wsi. Pan Szlęzak to leń, nic w tym mieście nie zrobił.
  Oczywiście, jak cała PO, dostarczył znakomitych argumentów aby swoją partię Polakom obrzydzić.
  Nie ma się z czego cieszyć bo PIS i PO to samo zło.
  PIS wykorzystuje syndrom gotowanej żaby.
  Kiedy żabę wrzuci się do wrzątku, żaba wyskoczy. Kiedy żabę włoży się do zimnej wody, da żabie papu i powoli się wodę podgrzewa to się żaba się ugotuje, nawet nie wie kiedy. Tak też gotuje polskie społeczeństwo ukochany PIS. Tak samo jest ugotowany naród amerykański. Miliony Amerykanów nie ma własnych domów, własnych mieszkań, mieszkają w „troley parkach” w wozach Drzymały. Mózgi mają wyprane, Ameryka wg nich najlepsza na świecie. Przyjeżdżają na podkarpacką wieś i się nadziwić nie mogą – te domy to wasze ?.

 7. Moher49 said

  @4, AlexSailor,
  Panie Alex, swój swego nie ruszy. Nic się nie stało Wolińskiej, Michnikowi, Morelowi i innym też.
  Ale taki seryjny samobójca wykończył już ponad 1500 osób i nadal kombinuje.

 8. RomanK said

  TO nieprawda panie Gajowy….POlacy traktuja i Ukraincow i Bialo i Rusinow jednakowo…przyjaznie. Mialem niedawno okazje rozmawiac z rodzina- jaka odwiedzala swoja rosyjska rodzine w Dallas, z ktora przyjaznimy sie od 84 roku….Mieszkaja w Bielsku Bialej..trojka dzieci chodza do szkoly polskiej…i mowia po polsku…miedzy soba..PIeknie, bez akcentu….mowiac do rodzicow przechodza na rosyjski… Nastia ich mama powiada do mnie..Wujku- one uze Poliaczki…. Pytam- a jak wam w Polszy…kak s wami obraszczajutsia Poliaki???
  Normalna..luczszie kak w Moskwie Rassijanie:-))))
  POlacy zawsze odrozniali praewitielstwo od ludzi… bo my wszyscy ..to ci sami ludzie..ludzie Slova!

 9. Wieloimienny said

  Alex Sailor @

  KORWiN KRUL

  zausz fyrme

 10. piwowar said

  „Miliony Amerykanów nie ma własnych domów, własnych mieszkań, mieszkają w „troley parkach” w wozach Drzymały.”

  Wszystko jest kwestią interpretacji. Te domy drzymały miewają po dwie łazienki i jacuzzi i luksusowo wyposażoną kuchnię, zadaszony taras, a gdy podwójne, to i obszerny salon często z kominkiem i kilka niemałych sypialń. Od takich domostw nie płaci się podatku od nieruchomości. Ale jeśli taką konstrukcję postawić na fundamencie, zwłaszcza z piwnica i przykręcić na stałe, automatycznie staje się nieruchomością i choć trzeba teraz płacić podatek, wartość obiektu zwiększa się prawie dwukrotnie.

  (to się umownie nazywają trailer parki, czyli parki przyczep, a nie trolley parki inaczej parki tramwajowe)

  Demagogia to też sztuka. A może nawet nie „też”…

 11. Marucha said

  Re 8:
  Pan Leon do Pani Róży:
  – Mamy duże bezrobocie.
  Pani Róża:
  – E, nieprawda, moja córka dopiero co znalazła dobrą pracę.

 12. Zerohero said

  @Alina, 1

  Całkowita zgoda.

  Poza tym,,,,

  Andrzej Sadowski kojarzy mi się tak samo jak Robert Gwiazdowski. Czyli niezbyt dobrze. W ogóle to oni mi się kiedyś myli jeden z drugim. 🙂 Sadowski pokazuje się rzadko, mówi nieciekawie, raczej bez konkretów. Nie wiem czy umie pisać, bo nie znalazłem w Internecie za dużo jego myśli. Ot Taki zakurzony liberał z zakurzonego think-tanku. Trzeba dać w wiadomosciach 20 sekundową przebitkę na liberała deklamującego formułki, to się pokazuje takiego Sadowskiego.

  Zwracam na śmieszność hasła na Wikipedii.

  1. Sadowski jest przedstawiony jako ekonomista. Na jakiej podstawie? Na takiej, że….tadam!!!
  ” Podjął studia ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim”.
  Bo potem ani chwili nie przepracował jako ekonomista. Zawodowy działacz, aktywista, organizator. Tak. Ekonomista? Ja się nie czepiam formalnego wykształcenia, bo np. Song Hobging – autor Wojny o Pieniądz jest z zawodu inżynierem, ale w Wojnie o Pieniądz pokazał, że rozumie sens pieniądza oraz pojęcie interesu narodowego. A co rozumiem Sadowski?

  2. Wikipedia pisze: W połowie lat 90. był jednym z założycieli Transparency International Polska, wchodząc w skład zarządu tej organizacji.
  Była tam też Julia Pitera – po prostu symbol nieskazitelności i altruizmu. W ogóle warto zadać sobie pytanie kto te WIELKIE organizacje międzynarodowe tworzy i w jakim celu. Skąd taka Transparency International z siedzibą w Berlinie wie, że ma szerokim łukiem unikać temat mafii jankeskiej we Włoszech?

  https://ram.neon24.pl/post/149542,o-gwarancjach-dla-naszych-sukinsynow-i-ich-skutkach

  Co ta Transparency International zrobiła dobrego w Polsce? Wchodzę na stronę fundacji Panoptykon i widzę konkret. Wchodzę na stronę Transparency i widzę ogólniki z wielką mapką pokazującą „percepcję korupcji”. Chyba po to by cały Zachód pomalować na nieskorumpowany a przeciwników jako skorumpowanych.
  Tymczasem w USA korupcja osiągnęła tak wielkie rozmiary, że w końcu zaczęto nazywać ją „lobbyngiem” i wtedy przestała być korupcją, bo to przecież inne słówko. Dzięki temu w świetle dnia odchodzą jawne układy korupcyjne, ale my już ich nie widzimy. To wszystko „lobbyści”.

  3. dalej na Wiki czytamy:

  W latach 2009–2010 był członkiem powołanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Narodowej Rady Rozwoju

  W październiku 2015 wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę

  😀

  no i to taki z niego wolnorynkowiec który grzeje fotele z nadania żydokomuny udając, że komuś tam „doradza”. Działacz typowy dla PRL/III RP.

 13. jasiekztoronto said

  Re: 3 RomanK
  Panie Romku, „kredytu sie nie EMITUJE…”
  Banknoty sie emituje w MENNCY
  (i „bije” monety rowniez)…

  Kredyt to jest forma zobowiazania a dawniej w formie „weksla” czy „kwitu” za depozyt zlota..

  Suwerenny Rzad NIE MUSI nikomu udzielac „kredytu”, ale jest zobowiazany do emisji (anonimowych) pokwitowan (w formie gotowki i monet) za WYKONANA produkcje czy wykonana (lub wykonujaca sie) usluge…(budowa domu, mostu, drogi, elektrowni itd itd…)…

  I prosze nie uzywac zydowsko-lichwiarskich „terminologii”, bo wprowadza pan zamet…, a jesli uzywa pan, to prosze laskawie wyjasnic co z czym „sie je” i co oznacza…

  ========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 14. Listwa said

  @ 1 Alina

  Ty Alina mi się nie podobasz.

  „Zapłacą podatnicy za uczenie ukraińskich dzieci w polskich szkołach? A może warto zadać pytanie, skąd się biorą pieniądze, Szlęzak, co?”

  – pieniądze w szkołach biorą się od podatników.

  „NBP mógłby stworzyć tyle złotówek, aby starczyło ich także na uczenie ukraińskich dzieci w polskich szkołach bez szkody dla Polaków”

  – a to „ciekawa” myśli. Dobrze zatruta.

 15. PISKORZ said

  re 6 Przyjeżdżają na podkarpacką wieś i się nadziwić nie mogą – te domy to wasze ?.” DZIĘKI ZA PRZYPOMNIENIE TEGO FAKTU….Niemcy około 40lat
  temu…też dziwowali się, że u nas tak dużo- się buduje, a kierowcy chwalili polskie drogi..!!

 16. RomanK said

  Panie Jasiu…pan zna slowo emmission….. banknoty sie drukuje i bije monety…. Pieniadz sie emituje…Pieniadz ma wuele form…emitowac mozna tez gazy, trucizny, scieki…tez roznj formy..np emituje gazy- czyli puszcza gazy..albo …….rznie solidnego szwela:-))))

 17. jasiekztoronto said

  Re: 16 RomanK
  Ja pisze po POLSKU, a nie po „chicagowsku” w wersji: „mam cara…czy „na cornerze stoi moja cara…”…
  Albo piszesz pan po polsku, albo po zydowsku…Zdecyduj sie pan… Ja juz wyjasnilem czym jest kredyt i czym jest „weksel”….
  Podobnie ma sie z „interestem” i „usury” (odsetkami i lichwa” co dokladnie na to samo wychodzi…
  No, ale „odsetki” brzmia bardziej po „europejsku” a lichwa, to co to nie…

  Panie Romku, przestan pan „du…pe szklic” i wez sie pan do objasniania po „polskiemu”, a nie po zydowskiemu…, bo jak na razie, to „emituje” pan talmud w wersji „wodociagowej”…
  ====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 18. Alina said

  @ Listwa

  ///– pieniądze w szkołach biorą się od podatników.///

  Naprawdę pieniądze w szkołach biorą się od podatników?

  Wydaje mi się że to trochę powierzchowna opinia.

  Patrzę na sprawozdania NIKu z analizy wykonania budżetu państwa. https://www.nik.gov.pl/analiza-budzetu-panstwa/archiwum/

  W 1995 dochody budżetu państwa wynosiły 82,6 mld zł. W 2007 było to 236 mld a w 2016 już 353,7 miliarda złotych. I to wszystko z podatków, powiadasz Listwa?

 19. ibrahim ibn jakub said

  Wy nie zrozumieliście przekazu. Stwierdzenie „WOLNY RYNEK” oznacza, że PIS-owi WOLNO wszystko NA RYNKU. Natomiast dla wszystkich pozostałych uczestników rynku wolno dostać podwyżki zus, i dodatkowe ukryte podatki. A jak się nie podoba to pan Tru(m)p dowali im jeszcze jakieś sankcje.

 20. Listwa said

  @ 18 Alina

  Pieniądze jakie szkoły mają to otrzymują z gmin, gminy od podatników.
  A obłożenie polskiego podatnika jest duże.

  Powiadam też że, ani Polski NBP, ani polski podatnik nie jest od finansowania szkół dla ukrainców.
  To ukraiński bank powinien dać pieniądze na ukraińskie dzieci. Żeby było bez szkody dla Polaków.

  Poza tym ze stwarzaniem złotówek żeby było bogato, to nie takie proste, Alina. Niech sobie ukraińcy nadrukują. .

 21. RomanK said

  Panie Jasiu -niestety nie moge panu dac korepetycji, bo pan nie spelnia wymogow.
  Wymog – to rozumienie pojec.

 22. Listwa said

  Patrz Alina , chętnych dużo:

 23. ibrahim ibn jakub said

  ja pier…..le….eee, to jest , chciałem zalamentować po „naszemu”: Ajjjj, Waj…!!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: