Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Ale dlaczego? o BlackRock: 2 biliony dolarów…
  Tadeusz o Przez 37 lat, co dzień, wchodz…
  Tadeusz o Przez 37 lat, co dzień, wchodz…
  revers o Nie strasz, nie strasz, b…
  Krzysztof M o Dwa wektory hipokryzji
  Szczepan Zbigniewski o Nie strasz, nie strasz, b…
  Szczepan Zbigniewski o Nie strasz, nie strasz, b…
  revers o Aktualność geopolityki!?
  revers o Aktualność geopolityki!?
  bbebebe o Wolne tematy (82 – …
  kfskenve o Wolne tematy (82 – …
  Lily o „Papież Franciszek”jest naszą…
  revers o Nie strasz, nie strasz, b…
  AlexSailor o Kupiłeś „elektryka”? No to cię…
  Andy o Nie strasz, nie strasz, b…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

Misjonarze nawracali Indian siłą?! 12 faktów, które temu przeczą.

Posted by Marucha w dniu 2019-07-03 (Środa)

Baśnie i legendy o mordowaniu Indian przez krwiożerczych mnichów są niemal tak samo popularne jak bzdurne. Fakty, jak zazwyczaj, wyglądają zupełnie inaczej – to z Kościoła wyszedł pierwszy i przez 300 lat JEDYNY głos sprzeciwu wobec niewolnictwa (encyklika Pawła III „Sublimus Dei”).

Jak wyjaśnimy poniżej, Kościół w ucisku Indian wyłącznie przeszkadzał, za co niejednokrotnie duchownych spotykały najgorsze kary.

1. Co robili tam katoliccy duchowni?

Podobnie jak w nowo ochrzczonych krajach Europy, po dotarciu na miejsce zakonnicy wznosili osady ewangelizacyjne, kościoły i szkoły. Aby być w stanie nawracać Indian i przekazać im wiedzę na temat wiary, musieli zapewnić im przynajmniej minimalne wykształcenie. W późniejszym okresie powstawały tzw. redukcje jezuickie, czyli centra edukacyjne prowadzone przez mnichów, o których jeszcze powiemy.

2. Czy Kościół zalecał lub dopuszczał nawracanie siłą?

Często mówi się o “nawracaniu mieczem”, jednak niemal nigdy nie podaje się na to dowodów. Tak też jest w przypadku ewangelizacji terenów zasiedlonych przez Indian. Antyklerykałowie twierdzą, że na stosie z polecenia Inkwizycji lądował każdy Indianin, który nie przeszedł na katolicyzm. To, o czym się zapomina to fakt, że już w roku 1537 papież Paweł III w encyklice “Veritas ipsa” wystąpił przeciw jakimkolwiek próbom brania Indian do niewoli, a przemoc była piętnowana przez obecnych w Nowym Świecie duchownych.

Nie mówi się również o tym, że Indianie nie potrzebowali wielkiego przymusu, by przechodzić na katolicyzm. Wystarczył im do tego fakt, iż zakonnicy, jako jedyni bronili ich przed wyzyskiem i brutalnością świeckich kolonizatorów.

Jednym z głównych przeciwników jakiegokolwiek wyzysku Indian był Bartolome de Las Casas, który poświęcił około 50 lat na pracę na rzecz rdzennej ludności Ameryki i starał się zniszczyć instytucję encomienda, czyli obozów pracy przymusowej. Kościół stawiał opór chciwym żołnierzom na tyle mocno, że niektórzy z nich dopuszczali się wypędzania zakonników z okolicznych terenów, a nawet palenia kościołów.

„Jeśli miałbym ponieść śmierć męczeńską to z ręki naszych portugalskich chrześcijan, a nie Indian”.

Słowa te wypowiedział Manuel da Nóbrega, szef pierwszej misji jezuitów do Brazylii.

3. Na czym polegało nawracanie “żelaznym prętem i mieczem”?

Jak to zwykle bywa, jednemu z ówcześnie żyjących mnichów przypisano wyrwane z kontekstu zdanie, które brzmiało “Żelazny pręt i miecz to najlepsi kaznodzieje”. Czy jednak ktokolwiek z atakujących zadał sobie trud sprawdzenia, czego dotyczył cytat? Zapewne nie, ponieważ jego autor, Jose de Anchieta, wypowiedział te słowa tłumacząc konieczność powstrzymania Indian od barbarzyńskich praktyk wojennych i rytualnych, jak:

– trwanie w stanie permanentnej wojny między plemionami;
– akty zbiorowej zemsty;
– ofiary z dzieci i dorosłych;
– uroczyste mordowanie jeńców;
– kanibalizm (zjadanie pokonanych wrogów);

Co ciekawe, ten sam Jose de Anchieta, ponoć zły i brutalny, oddał się Indianom w niewolę. Zrobił to, by wynegocjować pokój pomiędzy “sojuszem” Francuzów i niektórych plemion rdzennych a Portugalczykami i plemionami, które weszły z nimi w przymierze. Jose utworzył także ośrodki edukacyjne, w których uczono Indian rzemiosła, gospodarowania, kształcono dzieci od małego, a nawet omawiano tematykę sztuk pięknych i medycyny.

4. Czy Inkwizycja Kościoła katolickiego terroryzowała Indian?

Jak wspomnieliśmy, Inkwizycja pojawia się wszędzie tam, gdzie mówi się o błędach Kościoła. Jest to schemat śmieszny właśnie w kontekście kolonizacji Nowego Świata, ponieważ z zasady Święte Oficjum nie miało prawa zajmować się niechrześcijanami tak, jak np. nie zajmowało się żydami, czy muzułmanami w Hiszpanii do momentu, w którym rodzina królewska przejęłą Inkwizycję, rozpoczęła walkę polityczną i zaczęła wykorzystywać własny aparat “inkwizycji” do politycznych rozpraw z innowiercami, obcokrajowcami, szpiegami itp.

W ciągu półtora wieku Inkwizycja w Ameryce faktycznie orzekła 39 wyroków… na kolonizatorach, którzy dopuszczali się najgorszych przestępstw względem Indian i innych chrześcijan.

5. Kiedy tak naprawdę zaczęły się prześladowania?

Teoria spiskowa o brutalnym nawracaniu Indian upada w starciu z prostymi faktami, jak np. ten, iż najsilniejsze prześladowania rdzennej ludności Brazylii zaczęły się… w 1760 roku, gdy to wypędzono z niej jezuitów. Mamy tu więc do czynienia z sytuacją podobną, jak w przypadku Inkwizycji, gdzie najwięcej stosów płonęło dopiero w czasach, gdy katolickie organy całkowicie usunięto z danego terenu i zastąpiono rewolucjonistami protestanckimi (Niemcy, Austria, Anglia).

6. Jakie działania w sprawie niewolnictwa i wyzysku podejmowali katoliccy duchowni?

W roku 1604 o. Lorenzana (superior misji jezuickiej) wezwał kolonistów do oswobodzenia niewolników indiańskich pod sankcją ekskomuniki. Spowodowało to gwałtowną reakcję osadników – Indianom zakazano zwracania się do duchownych (nawet pod karą śmierci), zaś misjonarzy odcięto od dostaw żywności i środków finansowych.

Tworzono także redukcje, czyli “centra edukacji” wspomniane już wyżej przy okazji Jose de Anchiety. Ojciec Antonio Ruiz de Montoya mówił o możliwościach, jakie stwarzają:

„Indianie powinni być ludźmi wolnymi, wartościowymi obywatelami i poddanymi króla, korzystającymi z wszelkich należnych obywatelom praw. Zapewnienie tego da podstawę do trwałego pokoju między tubylcami a osadnikami z Europy, zbudowanego na fundamencie porozumienia. Nie wolno w żadnym wypadku próbować „przerabiać” Indian na Europejczyków.

Owszem, trzeba zapewnić im dostęp do europejskich zdobyczy cywilizacyjnych, jednak konieczne jest uszanowanie ich odrębności, tradycji, mentalności, charakteru i języka”.

Redukcje były swoistą odpowiedzią na „encomiendas” czyli osady pracy przymusowej, ​zakładane przez kolonistów próbujących zdobyć niewolniczą siłę roboczą pod pozorem „nawracania” Indian.

7. Jaki był stosunek Indian do kolonizatorów?

Logicznie rzecz biorąc, nie ma możliwości oceny zjawiska kolonizacji Ameryki z punktu widzenia tylko jednej strony. Naiwnością byłoby też sądzić, że Indianie byli przychylni kolonizacji i powszechnie cieszyli się z faktu utraty znacznej ilości ziemi, wolności i dóbr.

Wspomniane wcześniej praktyki i niecywilizowane zachowania miały duży wpływ na wzajemne relacje. Wojownicze plemiona nieustannie atakowały i starały się mordować Europejczyków, którzy z kolei wyżywali się i mścili na nich, gdy udało im się wygrać starcia, czy zdobyć osady.

Nie można jednak racjonalnie stwierdzić, że dochodziło do jakiejkolwiek
“eksterminacji” Indian. Powód tego jest prosty – poza samą ekskomuniką, na jaką stale narażali się brutalni kolonizatorzy, powstrzymywały ich od zabijania przede wszystkim względy ekonomiczne. Przewiezienie odpowiedniej ilości robotników z Europy do Ameryki oznaczało ogromne koszty, dlatego swoją chciwość musiano zaspokajać wykorzystując siłę roboczą obecną na miejscu.

Gdyby eksterminacja faktycznie była celem, Europejczycy szybko pozbawiliby samych siebie możliwości łatwego i skutecznego zysku. Śmierci wielu Indian winna jest także kwestia czysto biologiczna i brak możliwości obrony organizmów Indian przed chorobami “przywiezionymi” przez Europejczyków.

8. Jak Kościół zapoczątkował proces tworzenia prawa międzynarodowego?

Kiedy Europejczycy dowiedzieli się o problemach związanych z traktowaniem Indian w Ameryce, poczuli się winni i bynajmniej nie akceptowali tego stanu rzeczy. Szczególnie wpłynęło to na teologów i myślicieli, którzy zaczęli szukać rozwiązania problemu i możliwości ograniczenia zapędów części zdegenerowanych konkwistadorów. Okazało się to bodźcem do badań i poczynienia ustaleń w kwestii prawa międzynarodowego, które do tamtej pory nigdy nie zostało prawidłowo i jednoznacznie określone.

Ze względu na to, że pierwsze ataki na hiszpańską politykę kolonialną wyszły właśnie z Kościoła katolickiego, a kolejne badania i działania teologów w celu zaprzestania prześladowań opierane były na moralności katolickiej, uznaje się KK za twórcę prawa międzynarodowego.

Pierwszy znaczny atak na hiszpańską politykę kolonialną nastąpił w grudniu 1511 roku na wyspie Hispaniola (obecnie Haiti i Dominikana). Dominikanin Antonio de Montesinos skierował ostrą krytykę do konkwistadorów w swoim dramatycznym kazaniu. Było ono tak intensywne i karcące, że dowódcy wszczęli protesty i domagali się odwołania tych słów.

Dominikanin zabronił duchownym wysłuchiwania spowiedzi prześladowców, którzy nie żałowali swoich czynów. Montesinos spotkał się nawet z królem Hiszpanii, do czego zniechęcano go w obawie o jego życie. Po spotkaniu, król zwołał specjalną grupę teologów i nakazał im stworzenie systemu zasad obowiązujących w kontakcie z mieszkańcami Nowego Świata. Stworzono prawa Burgos (1512) oraz Valladolid (1513), a później w 1514 roku tzw. Nowe Prawa.

9. Jaka była postawa teologiczna i moralna Kościoła względem Indian?

Jednym z najwybitniejszych myślicieli tamtego okresu był dominikanin, o. Francisco de Vitoria. Położył on podwaliny pod wspomniane wyżej prawo międzynarodowe. Bronił on doktryny, wg której:

“Wszyscy ludzie są wolni, na podstawie wolności naturalnej ogłosili oni swoje prawo do życia, kultury i własności”

Pewność, że nowe prawa płyną prosto z Kościoła, a nie “dobrej woli”, czy “humanizmu” daje nam fakt, że de Vitoria podpierał się w swych rozważaniach Pismem Świętym i naukami Tomasza z Akwinu. Na tej podstawie, w trakcie swoich prac stworzył pierwszy system praw współistnienia pomiędzy narodami w czasie pokoju i wojny.

Opierając się na dziełach Tomasza z Akwinu przypominał, że żaden człowiek nie ma większych, ani mniejszych praw niezależnie od wyznania, czy grzesznego życia. Twierdził, że Indianie mieli oczywiste prawo przywłaszczyć sobie wszystko, co znaleźli na swojej drodze i nie są w żaden sposób gorsi od Hiszpanów. Nie mogli być więc ograbiani z tego, co już posiadali.

10. Czy Indianie traktowani byli jako “niby chrześcijanie” i zawsze Kościół uważał ich za gorszych?

W Kościele katolickim narodowość nie odgrywała aż tak dużej roli, jak np. w wojskowości, służbach, czy polityce. Miało to przełożenie także na sytuację Indian, którzy po chrzcie i dzięki równouprawnieniu wywalczonemu m.in. przez Kościół, zaczęli wstępować w szeregi duchownych i osiągali stanowiska kościelne. Na przykład w 1677 roku generałem zakonu dominikanów został Antoni Monroy e Hijar, meksykański Metys.

11. Ale przecież brutalni kolonizatorzy też byli katolikami?!

To fakt i nie jest to pierwszy przypadek skandalicznego zachowania katolików. Jako że artykuł ten dotyczy obrony duchowieństwa, papiestwa i nauk Kościoła katolickiego, musimy rozróżnić osoby świeckie od duchownych i elit Kościoła.

Nie da się zaprzeczyć (i nikt nie zamierza), że najgorsze instynkty często wychodziły z ludzi świeckich po tym, jak znaleźli się z dala od prawa i poczuli możliwość szybkiego wzbogacenia się kosztem innych. Podobna sytuacja miała miejsce także w naszej historii, zanim przyjęliśmy chrzest.

Niemieckie wojska regularnie zapuszczały się na nasze tereny celem zagrabienia jak największej ilości dóbr i przejęcia ziem, do czego pretekstem miała być “ewangelizacja”. Chrzest Mieszka z rąk Czechów skutecznie odebrał Niemcom możliwość osiągania łatwych celów politycznych pod pozorem nawracania przyszłej Polski tak, jak intensywne działania ewangelizacyjne i chrzty uniemożliwiały kolonizatorom posługiwanie się wygodną wymówką “ewangelizacji” podczas gnębienia Indian.

12. Czy celem edukacji Indian przez duchownych było wyniszczenie i zastąpienie tamtejszej cywilizacji?

Przy okazji kryzysu imigracyjnego, jaki ma miejsce w Europie często w formie kontrargumentu dla nieprzyjmowania uchodźców twierdzi się, że katoliccy zdobywcy już wieku temu wpraszali się na nieswoje tereny, by wymazać obce cywilizacje. Winny temu wszystkiemu miał być oczywiście ten straszny Kościół, który podobno nie ma poszanowania dla odmienności i wszędzie chce wprowadzać własny system społeczny, polityczny, religijny itp.

Prawda jednak wygląda zupełnie inaczej i bardzo łatwo jest to udowodnić. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, teolodzy europejscy i misjonarze przybywający do Nowego Świata walczyli z niewolnictwem i ciemiężeniem Indian. Wiemy też, że nauczali mieszkańców Ameryki języka hiszpańskiego i pokazywali im inne dziedziny wiedzy.

Co jednak ciekawe, nie skupiali się na “zastąpieniu” tamtejszych języków hiszpańskim. Wydawali podręczniki mowy w językach rdzennych mieszkańców tamtych ziem, stawali się tłumaczami, a także opisywali wiedzę zdobytą w Europie na języki Indian. Stworzyli słowniki i opisali gramatykę wielu narzeczy, jak na przykład: nahuatl, guarani i tarasque, quechua. Wydano ponad 10 000 tytułów książek na potrzeby rozwoju i komunikacji z Indianami. Na uniwersytecie w Limie utworzono nawet katedrę języka quechua.

Podsumowanie

Jeśli temat ewangelizacji Indian Cię interesuje, wiesz już nieco więcej na temat rzekomego udziału Kościoła w „ludobójstwie”. Możesz posłużyć się zdobytymi tu informacjami w dyskusjach i edukować wrogów Kościoła (najczęściej nieświadomych bycia manipulowanymi) na podstawie faktycznych ustaleń historyków. Prześlij ten artykuł każdemu, kto może skorzystać na tej wiedzy lub myśli, że Kościół faktycznie „dorabiał się” na wyzysku Indian.

Polecana literatura w tym zakresie:
“Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację” Thomas E. Woods, str. 149
„Kościół oskarżony” Marek Piotrowski

Dokładniejsze omówienie sylwetek wspomnianych postaci:
Bartłomiej De Las Casas
Encomienda – obozy pracy przymusowej
Redukcje – jezuickie społeczności wyzwolonych/uratowanych Indian
Wspomniana we wstępie Bulla Sublimus Dei w języku angielskim

http://sredniowieczny.pl

Komentarzy 8 do “Misjonarze nawracali Indian siłą?! 12 faktów, które temu przeczą.”

 1. Wieloimienny said

  „Mamy tu więc do czynienia z sytuacją podobną, jak w przypadku Inkwizycji, gdzie najwięcej stosów płonęło dopiero w czasach, gdy katolickie organy całkowicie usunięto z danego terenu i zastąpiono rewolucjonistami protestanckimi (Niemcy, Austria, Anglia).”

  I taki mój znajomy z roboty, głąb, obejrzał w telewizji film o paleniu „czarownic” w krajach protestanckich i potem gadał wszystkim na drugi dzień jak ten Kościół i katole zabijali.

 2. JW said

  Nie jestem pewny co do tego jedynego głosu sprzeciwu. Tak się składa, że jestem świeżo po lekturze „Drömmen om Vinland” nieznanego w Polsce szwedzkiego historyka Alfa Åberga, w której wyraźnie przytoczył przykłady anty-niewolniczych kazań kilku pastorów w XVII i XVIII-wiecznych koloniach szwedzkich w Ameryce Płn. Co nie zmienia faktu, że w tamtych czasach protestanci jako całość chyba traktowali miejscowych z większym okrucieństwem niż katolicy.

 3. lewarek.pl said

  Ciekawe byłoby ustalić jaki w tym psuciu opinii Kościołowi jest udział protestantów. Bo to przecież w Ameryce Północnej, najechanej w większości przez protestanckich Anglosasów urządzono Indianom rzeź. Na południe od granicy Meksyk-USA Indianie mają się dobrze, mają własne państwa, na północ od tej granicy żyją w rezerwatach.

 4. piwowar said

  Panie Lewarku, chciałby Pan żyć w takim rezerwacie i być współwłaścicielem potężnego kasyna, w którym tybulcy upokarzają blade twarze odbierając im to, co dla nich najświętsze, otóż zielone dolary. Za swoją krzywdę.

  Co wcale nie ma oznaczać że posiadanie kasyna jest lepsze od posiadania własnego państwa…

 5. abcdef said

  „Basnie i legendy”– truetrue.

  Kawałek z powieści Cormaca McCarthy The Blood Meridian na temat Indian i Białych w połowie XIX wieku — OK, wiemy, wiemy, że historii nie należy się uczyć z powieści, etc. Powieść wyszła po polsku, ale nie mam polskiej wersji. Oto „właściciele” tych ziem:

  A legion of horribles, hundreds in number, half naked or clad in costumes attic or biblical or wardrobed out of a fevered dream with the skins of animals and silk finery and pieces of uniform still tracked with the blood of prior owners, coats of slain dragoons, frogged and braided cavalry jackets, one in a stovepipe hat and one with an umbrella and one in white stockings and a bloodstained weddingveil and some in headgear of cranefeathers or rawhide helmets that bore the horns of bull or buffalo and one in a pigeontailed coat worn back춛ards and otherwise naked and one in the armor of a Spanish conquistador, the breastplate and pauldrons deeply dented with old blows of mace or sabre done in another country by men whose very bones were dust and many with their braids spliced up with the hair of other beasts until they trailed upon many with their braids spliced up with the hair of other beasts until they trailed upon the ground and their horses’ ears and tails worked with bits of brightly colored cloth and one whose horse’s whole head was painted crimson red and all the horsemen’s faces gaudy and grotesque with daubings like a company of mounted clowns, death hilarious, all howling in a barbarous tongue and riding down upon them like a horde from a hell more horrible yet than the brimstone land of Christian reckoning, screeching and yammering and clothed in smoke like those vaporous beings in regions beyond right knowing where the eye wanders and the lip jerks and drools.

 6. lewarek.pl said

  4. Piwowar
  No niech Pan nie mówi, że co rezerwat to kasyno.
  Ale nie ukrywam, że chciałbym. Chociaż przez jakiś czas.

 7. Wieloimienny said

  piwowar @

  „Panie Lewarku, chciałby Pan żyć w takim rezerwacie i być współwłaścicielem potężnego kasyna, w którym tybulcy upokarzają blade twarze odbierając im to, co dla nich najświętsze, otóż zielone dolary. Za swoją krzywdę.”

  To teraz masz swoją wpadkę:

  http://www.onjinjinkta.com/NP/Help/reservationindex.html

  https://nativeamericanrights.wordpress.com/pine-ridge/

  http://www.wykop.pl/ramka/1544153/zycie-wspolczesnych-indian-oglala-lakota/

  https://www.salon24.pl/u/kmaczkowski/601432,szarosci-i-kolory-pine-ridge

  http://www.indianie.eco.pl/ala/sciezka.htm

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/biali-rozpijaja-siuksow/

  Najczęściej spotykane obrazy z indiańskich rezerwatów w USA

  https://bloximages.chicago2.vip.townnews.com/capjournal.com/content/tncms/assets/v3/editorial/1/10/110150a8-a75c-11e5-b5fb-e7a181a8d1b4/56771626936bc.image.jpg?resize=400%2C266

  https://img.huffingtonpost.com/asset/5bb82d4c2500008b013a1c02.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale

  https://media.npr.org/assets/img/2012/08/10/pineridge_wide-9ac3086fbaa008f40e6a51ef9b2517984b19e105.jpg?s=1400

  To są te kasyna? Nie to Pine Ridge, drugi co do wielkości rezerwat w Stanach. Ale wszędzie to samo, alkoholizm, bezrobocie, brak perspektyw, syf, nędza, szukanie złomu i jedzenia na wysypiskach, brud, szarość. Zero kanalizacji i asfaltu. Dzieci odbierane rodzicom. Kobiety sterylizowane w szpitalach tak, aby nie mogły mieć potomstwa. Gwałty, znikający ludzie. Traktowanie jak bydło. Zero przemysłu, pracy. Indianie nie mają nawet za co kupić sprzętu, żeby uprawiać swoje pola. Biali sąsiedzi i rząd ich oszukują. Tak jest. Na hazardzie to nawet nie 1% Indian zarabia.

  I jeszcze jankesi mówią, że to wina samych Indian i socjalizmu co z uporem maniaka powtarzają jankesofilskie, polskie korwinowskie śmiecie!

  Ci Indianie to swoją biedą upokarzają i krzywdzą te jankeskie blade twarze. Co za łotry z tych Idnian.

  God bless America!

 8. Wieloimienny said

  Jankesi śmieją się z biedy Idnian, a sami są intelektualnym dnem, które rości sobie prawa do bycia najlepszym społeczeństwem świata.
  Wielu z nich na zadupiach żyje jak dziady na własne życzenie, a z Indian i murzynów się śmieją. Słusznie przedstawił ich szwedzki zespół w swojej piosence:

  .https://youtu.be/mOYZaiDZ7BM

  I tu przy okazji jeszcze teledysk, ale o Indianach (tego samego zespołu), w zupełnie innym tonie i z zupełnie innym przekazem.

  .https://youtu.be/Yau8nHOXhug

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: