Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Parodia myślenia

Posted by Marucha w dniu 2019-07-09 (Wtorek)

Na czym polega krytyczne myślenie? Powinno nas niepokoić, że mamy trudności z odpowiedzią na tak proste pytanie. Nie jest to jednak zwyczajny przypadek zaniedbań oświatowych. Jest to przejściowe zakłócenie myślowe, chociaż niezwykle kosztowne.

Każdy wie, że u źródeł krytycznego myślenia znajduje się zdolność rozróżniania dobra i zła. Podważanie tej zdolności jest równoznaczne z osłabieniem krytycznego myślenia. Myślenie podlega transformacji; staje się parodią myślenia.

Nie chodzi zatem jedynie o popularny obecnie relatywizm moralny, lecz o szerokie spektrum zagadnień społecznych i ekonomicznych.

Na przykład twierdzenie, że każdy rodzaj przedsiębiorczości lub nakładów inwestycyjnych jest społecznie użyteczny, jest twierdzeniem bezkrytycznym. Twierdzenie, iż każda ingerencja państwa w sferę wolnego rynku jest niepotrzebna albo szkodliwa, jest również twierdzeniem bezkrytycznym.

Stworzone zostały apologetyczne doktryny społeczne i ekonomiczne. Apologetyka jest zaprzeczeniem krytycyzmu: pingwiny oklaskują inne pingwiny, kiedy lód topnieje.

Oczywiście cały obecny kompleks działań ukierunkowanych na pozbawienie społeczeństw i jednostek krytycznego stosunku do rzeczywistości działa skutecznie. Ale nie może całkowicie pozbawić ludzi wahań i wątpliwości: moralnych, politycznych, ekonomicznych itp. Prowadzi raczej do nowej segregacji społecznej.

Wraz z natężeniem się tych działań, zwłaszcza gdy przyjmują one charakter totalitarny, często dochodzi do przebudzenia świadomości społecznej. Ale tylko częściowo. Przemiany świadomości społecznej nie mają charakteru liniowego. Stanowią kulminację trudnego do zobrazowania procesu historycznego. Mogą zatem pojawić się niespodziewanie i naruszyć dobre samopoczucie. A nawet oburzać.

Najgorsze wydaje się to, że takie przemiany społeczne, których początkowo prawie nikt sobie nie życzy, odkrywają wielkie pokłady zła, które nagromadziło się przez wiele lat, a było przyjmowane bezkrytycznie. To jest problem bardziej złożony, niż się może wydawać.

Po pierwsze dlatego, że jednym złem można zasłaniać następne zło. Brak krytycyzmu nie pozwala na przykład dostrzec, że zło tzw. transformacji ustrojowej i prywatyzacji majątku publicznego w Polsce zasłania się złem komunizmu. Po drugie dlatego, że nie jest przyjemnie obudzić się z przyjemnego snu i spojrzeć na obdrapane ściany więzienia.

Możliwości racjonalnej, a tym bardziej emocjonalnej perswazji są ograniczone. Dotyczy to nie tylko odległej przyszłości, lecz również wywołujących zachwyt i przerażenie nowoczesnych technologii informacyjnych „w służbie” technik manipulacji i inżynierii społecznej.

W tym niezwykle ważnym zjawisku, które obecnie niszczy krytyczną świadomość społeczną, występuje dwubiegunowość. Z jednej strony, mamy do czynienia z wysoce zaawansowanymi i skutecznymi formami komunikacji i zarazem kontroli społecznej. Ludzie są poddawani potężnym oddziaływaniom nowoczesnych technologii komunikacyjnych, których destrukcyjny charakter, zwłaszcza w sferze kultury, polityki i zachowań konsumpcyjnych, jest oczywisty. To ważny aspekt technologiczny.

Mamy także do czynienia z mniej rozpoznanymi usiłowaniami narzucenia warstwom rządzącym i społeczeństwom nowych idei internacjonalistycznych i narodowych , co prowadzi nie tylko do dezorientacji i negowania doświadczeń historycznych, lecz czasem także do walk bratobójczych. To ważny aspekt ideologiczny.

Przykład „reinkarnacji” rusofobii w Polsce jest także jednym z wyraźniejszych usiłowań dokonania manipulacji ideą narodową, która wcześniej została poważnie nadwątlona przez propagandę internacjonalistyczną. Nikt krytycznie myślący nie uwierzy, że zmasowany atak propagandowy na Rosję jest wyrazem zbiorowego porywu serc, a nie projektem realizowanym w ramach globalnej wojny informacyjnej.

Na horyzoncie trudno dostrzec kolejne próby kreacji „nowego człowieka” jak w ideologii komunistycznej, lecz są one już w zaawansowanym stadium. Krytycyzm wymaga spostrzegawczości.

Ale z drugiej strony mamy do czynienia z czynnikiem rozkładowym, który prowadzi do spadku efektywności nowoczesnych technologii komunikacyjnych i z procesem utraty kontroli nad świadomością społeczną.

Jak to możliwe? Ogólnie biorąc, czynnikiem tym jest spadek jakości materiału informacyjnego. Treści stają się po prostu demonstracją niewiedzy, barbarzyństwa, zwietrzałych ideologii, przewagi sprytu nad rozumem, szytymi grubymi nićmi akcjami propagandowymi, a wreszcie – jawnym kłamstwem. Wraz z rosnącą podażą informacyjnego chłamu, wartość tego rodzaju przekazu informacyjnego spada.

Niska jakość informacji oznacza spadek jej wiarygodności, a jej nadawcy okazują się oszustami.

Prof. dr hab. Artur Śliwiński
http://www.monitor-ekonomiczny.pl

Dzięki Bogu mamy jeszcze w Polsce profesorów godnych tego miana. Ktoś złośliwy mógłby, niestety słusznie, dodać: i tłumy tępej hołoty, która nic z powyższego nie zrozumie.
Admin

Komentarzy 10 to “Parodia myślenia”

 1. Kura domowa said

  Koleżanka z pracy lat 64 sama mi się przyznała, że ma czasem kłopoty z rozróżnieniem dobra od zła. A cóż wymagać od młodszych.
  Ja na szczęście znalazłam Gajowke i wiele mądrych treści z niej przyswoilam.
  Niech dobry Bóg da zdrowie Szanownemu Gajowemu.
  Jesli kiedyś pojawi się Pan Wacław w opolskim, serdecznie zapraszam w skromne progi domostwa.

 2. AniaK said

  https://fakty.interia.pl/polska/news-sad-zatrzymanie-elzbiety-podlesnej-niezasadne-ale-legalne,nId,3086399

  Myślę że w ramach rekompensaty, wszystkie śmietniki można by było przyozdobić portretami pani Podleśnej, i wszyscy chętni mogliby sobie coś tam dorysować.

  Bezczelny babsztyl. Smołą i pierzem!
  Admin

 3. Voodoosch said

  Informacja bez jej ,chociazby, pobieznego przestudiowania jest nic nie warta. Nad kazdym „niusem” nalezy sie pochylic i go przebadac wzdluz i wszerz, a do tego zbadac korzenie.
  Ale kto ma na to czas? Przeciez Facebook sie sam nie przeskroluje. Durny program na TVNie sie sam nie obejrzy. Poza tym Krasko powiedzial w Fakach, wiec tak jest i kropka. Przeciez powazny reporter-dziennikarz by nie klamal.

 4. Piotr Podgórni said

  Krytycyzm jest założeniem, że nie każde twierdzenie jest prawdą. Podawanie chłamu informacyjnego w środkach masowego przekazu jest celowym działaniem obliczonym na wywołanie efektu zagubienia się w chaosie aby łatwiej było sterować i manipulować ludżmi. Kiedy kucharz w programie kulinarnym coś ugotuje a potem daje spróbować gościom, kiedy oni mlaskają, cmokają i głaszczą się po brzuchach to ma nas przekonać o wspaniałym smaku potrawy i wielkości kucharza. Aby jadnak poznać prawdę o potrawie to sami musimy ją ugotować. Nasz umysł nie potrzebuje ogromnych ilości informacji bo i tak ich nie można zweryfikować.

 5. Jack Ravenno said

  Podchodząc do zagadnienia naukowo – należy poddawać wszystko (poza rzecz jasna istnieniem Stwórcy bo to kwestia wiary) eksperymentom falsyfikacji. A najzdrowiej z góry uznać wszystko za fałsz a potem rozwiewać wątpliwości studiując rzeczywistość (o ile się da to wykonać)

  —————–
  Stąd już tylko krok do paranoi…
  Admin

 6. Boydar said

  Bogu jest smutno, że jest dla Pana Jack’a jedynie fakultetem. Choć uczynił dla nas wszystko i znacznie więcej, by być dla każdego oczywistością.

 7. Boydar said

  Leonardo da Vinci

 8. Rafal Cz. said

  Krytyczna umiejetnosc myslenia jest procesem ciaglym, wymaga bowiem umiejetnosci zdobywania wiedzy na dany temat,weryfikacji tej wiedzy w oparciu o dostepne fachowe opracowania oraz unikania fasadowych komentarzy (zwykle nie majacych nic wspolnego
  z prawda). Jest to proces trudny z uwagi na zalewajaca media propagande. Ale jezeli bedziemy uparci to do zrodel dotrzemy.
  Badzcie uparci!
  A artykul profesora swietny i up to the point.

 9. Rafal Cz. said

 10. Voodoosch said

  Jeśli ktoś zna film Lśnienie Kubricka to polecam obejrzeć to w linku. Przyszłość fake newsów czyli podmienianie twarzy. To nas czeka w bardzo niedalekiej przyszłości, a może już się odbywa.

Sorry, the comment form is closed at this time.