Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

O Duginie słów kilka

Posted by Marucha w dniu 2019-07-10 (Środa)

Współcześnie, chyba zasłużenie, ma opinię najwybitniejszego rosyjskiego myśliciela. Politycznego filozofa, doktrynera w znaczeniu osoby rozstrzygającej o wzajemnych związkach świata władzy, instytucji oraz cywilizacji.

Wizjonera widzącego ścisłe powiązanie przeszłości z rysującą się przyszłością; nawiązującego do wielkich rosyjskich tradycji, widzenia spraw Moskwy w łączności z kluczowymi zagadnieniami ludzkości.

Wychodzi on ze słusznego – jak się wydaje – założenia, że współczesność to istotne gruzowisko różnych ideologicznych gmachów, które – mimo swojej pyszałkowatości – nie wytrzymały próby czasu. Tak – jego zdaniem – upadły wszystkie całościowe doktryny, pretendujące do stworzenia omnipotentnego obrazu rzeczywistości, a więc: socjalizm, faszyzm oraz liberalizm.

Nie ukrywa też , iż nowy gmach należy postawić, wybierając na budowę wszystko to, co ma dla przyszłości jakąś przydatność. Stąd wołanie o tak zwaną czwartą drogę, którą zwie eurazjanizmem. Uważa również – tak należy przyjąć – że jest to kierunek, którym winna podążać Rosja.

Stąd płynie szereg recept. Mimo wielkiej erudycji i głębokości spojrzenia, w jego myślach można dostrzec osobistą skromność. Chce bowiem nowe urządzenie świata zbudować z materiału, który w świecie myśli już jest. Wprawdzie w stanie dewastacji, ale jednak, pozostającej do naszej dyspozycji. Buszuje zatem na rumowisku, z którego sprawnym duchowym okiem wyciąga to co zachowało jakiś choćby cząstkowy walor.

Czwarta droga nie jest doktryną, czy choćby zbiorem myśli rzuconym w kierunku bliżej nieokreślonego odbiorcy. Jest receptą dla Rusi, lekiem mającym ją uratować, podźwignąć i umiejscowić na samym szczycie ludzkich cywilizacji, narodów i państw. Jednym słowem jest to projekt na wskroś imperialny, mający konkretnego adresata.

Widzimy więc, że Dugin myśli o Rosji, dla której poszukuje najlepszego rozwiązania, by zapewnić jej trwałe i szczytowe miejsce wśród nacji świata. Sądząc przy tym, że motorem winna być szersza idea – nie zaś wielkoruski nacjonalizm. Na to należy zwrócić uwagę. Rozumie więc on, iż sama naga mocarstwowa myśl i wspierająca ją świetnie wyposażona i doskonała armia, a także rozwój gospodarczy – to daleko za mało, by utrwalić swą światową pozycję jednego z kluczowych decydentów. Potrzebne jeszcze jest silne poczucie pełnionej misji, a zatem wiara w przeznaczenie.

[Tak wlaśnie jak USA: od dawna ma doskonałą armię i gospodarkę, oraz poczucie pełnionej misji: rozwalanie w gruzy struktur państwowych innych krajów oraz zabijanie cywilów – admin]

Aleksander Dugin rozumie, że liberalny ekonomizm Anglosasów, wybujały szowinizm Niemców, lewicowa utopia, którą może sprowadzić do swoistej czwartej odmiany judaizmu – to były doktryny ułomne, fałszywe, a przede wszystkim źle pojmujące najgłębszą istotę człowieka.

Rosja, będąca sama w sobie jednocześnie i cywilizacją, w gruncie rzeczy unikalną oraz kontynentem jest powołana, by na tych zgliszczach idei i imperiów zaproponować nowe otwarcie. Tak chyba w swej najgłębszej warstwie należy czytać myśli, które proponuje nam Dugin.

Problemem otwartym pozostaje natomiast pytanie: czy rzeczywiście zarysowana przez niego koncepcja jest wystarczająca i pełna? Czy czasem czegoś jej nie brakuje? Osobiście sądzę, że jest w zbyt znikomym stopniu oparta na odrodzeniu prawosławia i konieczności wskazania nań, jako na kluczowy filar całej koncepcji? Jednak!

Antoni Koniuszewski
Myśl Polska, nr 29-30 (14-21,07.2019)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 81 to “O Duginie słów kilka”

 1. Piotr Podgórni said

  Dugin to taki rosyjski Fukuyama tylko bardziej eklektyczny patrzący na świat jak Brzeziński czyli jak na „wielką szachownicę”. Wymyśla nowe sposoby zniewalania. Nie rozumiem jak ktoś może się nim zachwycać.

 2. RomanK said

  Gdyby wielki mysliciel zamiast duperelami zajal sie powaznymi problemami Rosjan…i sprawil , zeby w koncu w posiolkach ludzie mogli wybudowac sobie nowe domy, a nie mieszkali w tych ,ktore za cara pobudowali na nowiznach ich dziadkowie, zeby nie musieli korzystac z wykopanych przez dziakwow studni..noszac wode w dziurawych wiadrach… Rosja to ogromny kraj …nie Moskwa . Pietrograd i pare innych…. Patrzac na piekne palace marzyc o bulce…marna perspektywa….

 3. JO said

  Jedyna Droga juz istnieje. Wystarczy do niej wrocic. Biskup Williamson przypuszcza, ze w Rosji moze to byc Wschodni Katolicki Kosciol – Wschodnie Chrzescijanstwo.

  Tego zyczymy i modlimy sie dla Rosji.

  Dugin jest w bledzie….

  JO

 4. Jeśli nie podąża śladem Konecznego, to znaczy, że zmierza donikąd.

 5. RomanK said

  Slad Konecznego…panie Krzysztofie…co to znaczy???
  Niedawno grupa speleologow amatorow odkryla ciekawa- nazwijmy to pieczare, gdzies na terytorium obecnego Altaju….na scianie- jakis prymityw -nabazgral pare rysunkow…jakie wyjasnily zagadke powszechnego znaku powitania ludzi..przez podniesienie reki…i dkryta dlonia poachania z daleka..zanim podejda blizej…. Znak, ktory budzil wiele kontrowersji..ale ten rysunek wyjasnia , ze w ten sposob pokazywano ile palcow ma machajacy reka:-))) z bezpiecznej odleglosi…

 6. Zerohero said

  @RomanK

  Przypisał Pan Duginowi władzę absolutną nad Rosją. Na jakiej podstawie? On nie jest od „sprawiania”. Jego wyrzucono nawet z państwowej uczelni. To Poliniacy wierzą, że on doradza Putinowi i knuje aneksje Polin, bo tak napisały żydowskie gazetki dla Poliniaków.

  Dugin zajmuje się geopolityką. Czy dobrze, czy słabo – nie wiem. Nie zainteresował mnie szczególnie. Geopolityka jest kluczowa. Czemu.

  Takiemu krajowi jak Japonia, Niemcy, Korea Południowa mozna pozwolić aby był silny ekonomicznie, bo taki kraj zależy od surowców i rynków zbytu. Natomiast duże kraje, takie jak Brazylia, Chiny, Indie, Rosja są dla USA z definicji niebezpieczne, ponieważ mogą zamieniać się mocarstwa niemożliwe do pokonania aż po kres historii. Gdy w kraju mieszka 200 milionów ludzi, mają oni surowce i głębie strategiczną, to czego brakuje do zwieńczenie dzieła? Ekonomii i technologii.
  Czyli trzeba pilnować aby kraje technologicznie nie miały swoich kolonii, a kraje duże nie stały się krajami technologicznymi. W Rosji i Brazylii przychodzi to w miarę łatwo, bo są łatwiejsze do penetrowania. Niestety za Chińczyka nie jest tak łatwo się przebrać. Jednak na przykładzie amerykańskich ciosów w Huawei (które właśnie odnotowało przeskok z etapu gadżetów na etap „IBM”) widzimy szklany sufit jaki finansowa międzynarodówka tworzy nad narodami. Pitu, pitu – wolny rynek, fiku miku, przestałeś mi się podobać, koniec zabawy. USA nawet nie muszą się tłumaczyć z sankcji, preteksty są coraz durniejsze.

  Ten szklany sufit nad Rosją i Brazylią mieliśmy okazję widzieć gdy ich banki centralne pożyczały własnemu przemysłowi na 10% gdy na Zachodzie jest 1%. Po co inwestować w rosyjską markę skoro można wyciągnąć z Rosji kapitał i kupić akcje na giełdzie w USA? Dzięki temu jankeskie startupy mają ponad połowę globalnego finansowania. Ot, jeden z tajemnicznych sukcesów takich firm jak Tesla która nie przynosi zysków, a ktoś w nią ładuje ogromnie pieniądze.

  Wróćmy do tych 10%. Zamach na „niezawisły bank centralny” to natychmiastowa kara w posatci wykluczenia kraju ze światowego systemu. Wtedy taki kraj musi przechodzić na samowystaczalność mając rynek wewnętrzny 100 razy mniejszy niż potencjalny rynek światowy. Czy na przykład Holandia miałaby taką firmę

  https://en.wikipedia.org/wiki/ASML_Holding

 7. Zerohero said

  …gdyby produkty ASML lądowały tylko na rynku holenderskim? To się nie opłaca.

  Można zatem litować się nad losem źle rządzonych przez Asada Syryjczyków którym Ameryka blokuje dostawy ropy. Można płakać nad „głodem” w Korei duszonej amerykańską blokadą.
  Można też pouczać Rosjan, że się źle rządzą i za te rządy nakładać na nich kolejne sankcje, szczerze współczując biednemu narodowi rosyjskiemu.

  Jeśli Rosjanie spróbują się lepiej rządzić, odetną jakąś pijawkę w rodzaju Chodorkowskiego, to aj waj – wrzask na cały świat, zaraz jakaś Ukraina albo Gruzja zaczyna szarpać po nogawce, zaraz nowe sankcje.

  Nie wiem czy Dugin zdiagnozował ten problem, ale podejrzewam że tak. Świat jednobiegunowy to po prostu gwarantuje.

 8. Zerohero said

  Trochę o Brazylii

  http://xportal.pl/?p=34421

  kraju który miał ambicje kosmiczne, chciał budować własne okręty podwodne.
  Kraju który budował samoloty Embraer.

  no, tylko te pieniążki. Pieniążki załatwiają wszystko. Musisz wsadzać stręcoznych przez USA Balcerowiczów, oni ci doradzają, zakopują gospodarkę po uszy w G, a jak próbujesz ich deliktanie neutralizować to USA przypuszcza atak frontalny, bo nie masz demokracji, jesteś agresor, a twoja firma dostała pomoc publiczną.

  w swiecie jednobiegunowym łatwo narzucać sankcje, łatwo szantażować, grozić i wymuszać.
  Raj dla Ameryki. Można żyć jak pączek w maśle i zasmradzać świat swoją propaganą mówiąć, że masz rację, bo jesteś bogatszy, a skoro jesteś bogatszy, to zapewne lepiej się rządzisz.
  Sam na własne uszy słyszałem Poliniaka który w ten sposób uznał rację Ameryki w konflikcie na Ukrainie. Wg. niego Ameryka „zaraża” bogactwem, a Rosja zaraża biedą. Bo przecież w Ameryce jest bogato, a w Rosji biednie. Zapewne w konflikcie III Rzeszy z II RP ten Poliniak musiałby przyznać rację III Rzeszy, bo Niemcy były bogatsze niż Polska. Taka logika, taka logika.

 9. RomanK said

  Panie Zerohero…nie wiem skad panu przyszlo ze przypisuje Duginowi cokolwiek…Ja wiem jaka zajmuje pozycje i bardzo szanuje to co robi…choc mam duze watpliwosci, czy tedy droga!
  Niech pan zechce zauwazyc ze Chinczycy..przejeli program Rzeczypospolitej Samorzadnej- jaki opracowala Solidarnosc,,,,oczywiscie sami modyfikowali do warunkow..ale zasada zostala zachowana…Gdzie zaszli niech pan sam porowna…i jaki dzis sprawiaja klopot Ameryce.
  Polska niestety poszla nie wg wlasnej drogi ale zamiany oligarchicznej wlasci….od tego Dugin nie ma sposobu wyjscia….tzw czwarta Droga jakiej szukaja….poprostu nie istnieje.
  System zamiany NIczego w credyt , Credyt w Inwestycje, Inwswtycje w Colateral. a Value A dded wymienic za odsetki..i trzymac na numerycznych kontach jako Winien….przestalo pracowac u Chinczykow , ktorzy oszukuja na pieniadzu..VAT przewalili na Colateral w nieruchomosciach….
  A jak zapytani teraz o colateral..odpowiedza ..
  – Spierdalac?????

 10. AlexSailor said

  To bardzo niebezpieczny człowiek, który zniszczy Rosję, jeśli będzie miał tam coś do powiedzenia.

 11. Zerohero said

  @AlexSailor

  Przyznam, że Dugin potrafi mnie w błyskawicznym tempie zanudzić i ja jego poglądów dobrze nie znam. Znam na przykład link ten wywiad:

  ale każde losowe 2 minuty mnie odrzucają. Przeteoretyzowane, ogólnikowe, za mało ekonomii i konkretów.

  Dużo bardziej interesujące wyniki daje szukanie w polskojęzycznym Googlu. Nie znajduję artykułów Dugina w tłumaczeniu na polski, wywiadów z Duginem, ale artykuły mówiące że Dugin jest psycholem, chce podbić świat itd.

  https://www.eastbook.eu/2017/02/15/piec-powodow-dla-ktorych-trzeba-czytac-dugina/

  proszę zajrzeć na koniec i rzucić okiem na twarz dziecka które pisało ten artykuł. 🙂
  Dziecko myśli, że jest cwane, bo w swoim artykule (raczej w wypracowaniu) zachęca czytelnika do studiowania Dugina w myśli zasady poznaj swego wroga. Dziecko wychodzi z założenia, że jego czytelnik jest zbyt leniwy aby skorzystać z „porady” i poprzestanie na łyknięciu tez.

  albo tu:

  https://politykapolska.eu/2015/11/23/aleksander-dugin-wobec-kryzysu-ukrainskiego-i-zadan-rosji-we-wspolczesnym-swiecie/

  gdzie krótka zajawka marnuje miejsce na takie smaczki:

  „Jeszcze kilka lat temu Aleksander Dugin rezydował w obskurnej piwnicy bloku niedaleko stacji metra Szabołowska. Po zaszczanych schodach, przez noszące ślady wielu włamań obdrapane drzwi, schodziło się do ponurego wnętrza siedziby nacjonal-bolszewików. Ściany pomalowane były na brunatno, gdzieniegdzie wisiały obrazy, w których dominującym elementem były sierpy i młoty lub swastyki, a wszędzie kręcili się młodzi krótko ostrzyżeni ludzie w czarnych uniformach, spoglądając nieufnie spode łba na wchodzących przybyszów”

  [czytelnik GW w tym miejscu już się pewnie zesrał ze strachu]

  Takie rzeczy produkują i reprodukują elity intelektualne nad Wisłą. Spotkałem się nawet z tekstami piętnującymi Rzepę za przeprowadzenie wywiadu z Duginem. Przypuszczam, że piętnujący przestraszyli się, że Poliniak skonfrontuje bezpośredni tekst Dugina z propagandowymi tekstami na temat Dugina. Nie wykluczam, ze taka konfrontacja mogłaby być nieporządana. np. nagłówki tego nudnego wywiadu w Xportalu brzmią:

  Alexandr Dugin:
  Polskość musi przezwyciężyć globalizm (1/3) Napisy PL
  Zachód i liberalizm to trucizna. Co dalej po Putinie?
  Polska musi stać się mocarstwem regionalnym (2/3) Napisy PL

  Co?????????

  Polska musi stać się mocarstwem regionalnym

  To się nie mieści w żadna rubryka. To Friedman – żyd z NYC może mówić, że Polska będzie mocarstwem. Ha ha. Dugin miał mówić, że Polska ma stać się cześcią wielkiej Rosji!

  @RomanK

  Panie Romanie. Napisał Pan

  „Gdyby wielki mysliciel zamiast duperelami zajal sie powaznymi problemami Rosjan…i sprawil , zeby w koncu w posiolkach ludzie mogli wybudowac sobie nowe domy”

  zrozumiałem, że to Dugin miałby właśnie sprawić. On na razie nie sprawił żebym dokończył ten wywiad na kanale xportalu.

 12. RomanK said

  Wie pan Dugin tego nie wymyslil…. Takie pomysly mial Konstanty…tak kniaz Konstanty zonaty z Poaka, ktorego Polacy chcieli ukatrupic za to….ze mial otwarty leb i myslal- jak Kniaz Polski.
  POtem to myslenie skrytykowal Lenin w odpowiedzi na memorial Cara Mikolaja..zapowiadajacy odrodzebnie POlski……ktory o tym pamietal,,widac w rodzinie dyskutowno to nie raz….
  Lenin to ujal tak,,,luzny sojusz militarny Ogromnej Rosji ..z mala Polska to calkowite ujarznienie Polski….
  Moim skromnym zdaniem…Jedna – Jedyna droga..jest Wielka Chrzescijanska Jednota Slowian..haslo -na jakie raguja neocony drgawkami i poceniem….
  Co ciekawe…nasze narody sa na to gotowe od dawna…..elity dorastaja,,,dlatego sie je dozyna i zastepuje inplantami….

 13. Listwa said

  @3 JO

  „Biskup Williamson przypuszcza, ze w Rosji moze to byc Wschodni Katolicki Kosciol – Wschodnie Chrzescijanstwo”

  – a co pod tym sformułowaniem się kryje? sądzę ze pan nagina do swoich namiętności wypowiedzi bp. Wiliamsona.

 14. Panie Listwa. Nie naginam.

 15. Listwa said

  @ 14 Polak-Ortodoks

  co sie kryje?

 16. Listwa said

  @ 12 RomanK

  „Moim skromnym zdaniem…Jedna – Jedyna droga..jest Wielka Chrzescijanska Jednota Slowian”
  – czyli na czym polega ta droga i gdzie prowadzi? .

 17. Easy Rider said

  Ad 11 – Zerohero.

  Nie bardzo rozumiem, za co Pan tak nie lubi Dugina. W najmniejszym stopniu nie wyraża on wrogości wobec Polski, chociaż za te 30 lat rusofobii, jako oficjalnego kursu polskiej polityki zagranicznej – miałby prawo powiedzieć to czy tamto. Nie trzeba się z nim zgadzać, ale posłuchać chyba warto.

 18. Listwa said

  Zerohero

  – dobry pan jest.

  @ Easy Rider
  nie zna pan wszystkich jego poglądów i wypowiedzi.

 19. RomanK said

  Wielka Chrzescijanska Jednota Slowian!

  Pojecia takiego uzyli Polacy, sygnatausze Listu do Narodow Rosji, wywoluja fale wscieklych atakow nie przebierajacych w srodkach, praktycznie ze wszystkich stron i srodowisk0 wlacznie z chrzescijanskimi.
  Wydawaloby sie, ze to jakis paradox…ale, jak sie okazuje wcale nie zaden paradox, ale strach.
  Strach przed wskrzeszeniem pojecia , ktore wydawaloby sie pogrzebano ostatecznie ponad pol tysiaca lat temu.
  Pomijajac nasza kulawa i zatrwazajaco kiepska znajomosc wlasnej historii, postarajmy sie jednak wrocic w czasy glebokiego sredniowiecza. Rozpadajace sie Imperium Romanum, targane sprzecznosciami i wojnami trwa w swoich granicach…poza ktorymi rozciagaja sie ziemie wielorakich plemion Slowian.
  Do Rzymu tak samo-jak przez pare stuleci wczesniej, stale naplywaja plowowlosi niewolnicy sprzedawani przez swych ojcow i braci. Kronikarz grecki pisze ze zgroza… – „Venedzi…. rodza wlasne dzieci na sprzedaz….”
  Co stalo sie z wielka politea slowianska???? Z poganskim systemem wartosci, ze zaczeli oni handlowac wlasnym potomstwem???
  Imperium Rzymskie zamienia sie na pod przewodem Frankow w Imperium Romanum Narodu Germanskiego…i stawia za cel.. EXPANSJE na Wschod!
  Do tego potrzebny jest pretext..dobry, zasadny, powszechnie akceptowany pretext.
  Chrzescijanstwo jest juz dobrze znane i rozpowszechnione wsrod Slowian… Nowa Wiara w Dobrego Boga, ktory wszystkich uznaje rownymi…nie kaze mscic, a wybaczac . zamiast zamieniac w niewolnika, uwalniac …dotarla do najdalszych osad Slowian..i konkurowala z miejscowymi obyczajami przenikajac i wypierajc, najczesciej konwergujac.
  Nie przeszkadzalo to nikomu przez pare wiekow, az do momentu- kiedy na Anatolie, Bizancjum i pozniej Balkany nastapil napor Islamu…
  Madry Kniaz Mojmir, ktory zjednoczyl w odwiecznym procesie politei slowianskiej stalych jednoczen, sojuszy i rozlamow wiele plemion Slowian Karpackich w Wielkie Ksiestwo Moraw,widzi dokladnie cele przyswiecajace Frankom i wyprzedzajac zwraca sie do Cesarza Bizancjum z prosba o przyslanie Misjnarzy…ktorzy uporzadkuja i oczyszcza z bledow Chrzescijanstwo wsrod Slowian…
  Nastepuje misja Cyryla i Metodego! Najwiekszy sukces Chrzescijanstwa!!!
  Bez powtorki w Historii!
  Dwoch Braci ze Salonik po slowiansku Solonce… od Slonca..dokonuje w rekordowym czasie niesamowitej rzeczy. Tworza Nowy Ryt , z tlumaczenim wszystkich Ksiag i Pism..i uzyskuja zatwierdzenie Vatykanu!!!! Powstaja nowe monastery, biskupstwa i organizacje koscielne….we wlasnym Rycie i we wlasnym jezyku… BEZKRWAWY i lagodny proces zmiany Paradygmatu Cywilizacyjnego!!!!
  Co najwazniejsze jego trzonu!!!! Religii!!! Jadro etyki i moralnosci!!!! Kosmogonii!!!!
  Nie plona zadne stosy….nie leje sie krew!!!! Opornych napominaja biskupi Slowianie- jak np. moznego ksiecia Wislan……” Synu..-pisze biskup do Krakowa-..przyjmij dobrowolnie chrzest…bo cie obcy wezma na powroz i ochrzcza mieczem…..
  Odbudowano Wielki Slowianski Chrzescijanski MIR!
  Olbrzymie przestrzenie od Odry i Morza Adriatyckiego..do Morza Czarnego i Krymu- na ktorym przyjmuje chrzest kniaz Rusi. Ta wielka Jednota Slowianska zlaczona Chrztem przetrwala na swoich ziemiach, przy swoim jezyku , obyczaju i kulturze do dzis dnia….
  Jakze inaczej potoczyly sie losy dzielnych, a upartych Ranow, Polabian, Vielettow i Venedow, Prussow..ktorzy nie przylaczyli sie do tej Jednoty Chrzescijanskiej Slowian….
  W 1154 roku najwiekszy Hram Swiatowida w Arkonie napelniony zlotem ..oblegli pobozne ..SSyny, Dunczycy , Niemcy i a jakze….. szczecinscy Lechici….uzbrojeni w elegancki pretekst nawracania na Wiare)
  Odcinaja wode do Arkony i podpalaja….Arkona pada..spragnieni pogorzelcy pedza do rozstawionych kadzi z woda..i pija..a duchowni polewaja ich woda..chrzczac w Imie Ojca i Syna i Ducha Sw..Zloto sie nie pali… a tylko piekna rzezba Swiatowida rozpada pod ciosami siekier..i nie padaja gromy zabijajace rabiacych..na oczach pokonanych i wlasnie przekonanych o slabosci ich Boga…
  Ta nawrocona sila Slowianszczyzna przestala nia byc…. Znikneli ludzie, miasta, zostaly znieksztalcone nazwy….Znikneli??? …to moze za duzo powiedziane…zmienili tozsamosc. Ci Slowianie stali sie Niemcami, stanowili od tego czasu trzon najdzielniejszych knehtow uzywanych- jako taran w uderzeniach otwierajcych Drang nach Osten…sprawdzcie dzis DNA wschodnim Niemcom,,okazuje sie ,ze maja taki sam genotyp- jak Polacy…takie sa fakty. I pamiec tych ,ktorzy nie zapomnieli..ani o ich Ojcach..ani o ziemiach Slowian..az do Laby…i Renu..pamiec…. ze to tez nasi bracia,….
  Na tej Jednocie budowala sie Rzeczypospolita do momentu, w ktorym ta Jednote zerwano uwazajac Braci Prawoslawnych modlacych sie w starym jezyku i Rycie Ruskim za….Schizmatykow…..
  Chcialoby sie zapytac Qui bono??? Cui prodest????
  Qui timet????
  Nikomu nie przekadza Commonwelth anglosaski???? Pangermanizm z idea Mittle Europe jest w porzadku????
  Tylko Wspolnota Slowianska jest zla….????
  Zastanowcie sie na chwile i porobujcie odpowiedziec sobie sami…dlaczego????

 20. AlexSailor said

  @Zerohero

  „Przypisał Pan Duginowi władzę absolutną nad Rosją. Na jakiej podstawie? On nie jest od „sprawiania”. Jego wyrzucono nawet z państwowej uczelni. To Poliniacy wierzą, że on doradza Putinowi i knuje aneksje Polin, bo tak napisały żydowskie gazetki dla Poliniaków.”

  Oby.
  Niestety, agent wpływu ma zwykle wielką władzę, choć nie wprost, a idee są groźniejsze od czołgów i broni atomowej.
  Obecnie priorytetem każdego państwa i narodu jest pozbawienie hegemona hegemonii.
  A to dlatego, że jego rządy i elity zmieniły się w pazerny oddział psychiatraka na wolności.
  Nawet kumaci członkowie elit hegemona nazywają establishment własny „małpą z brzytwą”.
  Gdybyż hegemon postępował łagodnie i umiarkowanie, to czerpałby pełnymi garściami, przez może nawet stulecia,
  korzyści ze swej hegemonii, ale po rozpadzie ZSRR odbiła szajba na całego.

  Wielki myśliciel Dugin zatem lansuje oczywistą ideę wyparcia hegemona z Europy i Azji, i to jest ta wielka myśl.
  Żeby na tym spoczął, to nie byłby niebezpieczny dla Rosji i Polski, ale nie.
  Wymyślił sobie strategiczny sojusz z Niemcami, co jest tak odkrywcze, jak odkurzona polityka Podwójnego Smarka,
  korzennego, zwanego Bismarckiem.
  Tylko z rosyjskiej strony.
  Tegoż samego, który głosił, że „Polaków należy tak bić, żeby im się odechciało żyć”.

  Czytałem jakiś wywiad z Duginem, w którym wymądrzał się, że nas Polaków ma nie być, bo przeszkadzamy
  w relacjach z Niemcami.
  Jakież to dziwnie bliskie zapowiedzi pewnej baby z korzeniami – „Was Polaków nie będzie”.
  To jest, nic osobistego, po prostu mamy albo przestać istnieć, albo się zrusyfikować na zasadzie porzucenia katolicyzmu.

  Podwójny Smark, który położył podwaliny pod zniszczenie Europy, jakie widzimy, też tak twierdził, a prywatnie nawet współczuł
  Polakom – ciekawa zbieżność.

  Jeśli zatem wywiad był nie przekłamany, to już wiemy, jaką przyszłość dla nas w swoich bismarkopochodnych
  rojeniach Dugin przewidział – „Was Polaków ma nie być” – sorry Winnetou, business is business.

  No, ale może taki jest interes Rosji, który powinna realizować – nasz pech, że znaleźliśmy się w niewłaściwym miejscu o
  niewłaściwym czasie?
  Otóż nie i Rosjanie mogli się o tym wielokrotnie przekonać.
  Ostatnio 22 czerwca 1941r., przedostatnio w lutym i ponownie w październiku 1917r., a jeszcze wcześniej
  w sierpniu 1914r.

  Niemcy będą (bo nie mają innego wyjścia) zawsze dążyć do osłabienia, podbicia, a nawet likwidacji Rosji,
  która jest dla nich kolejnym słowiańskim tworem politycznym w parciu na Wschód.
  Warto zapoznać się w tym miejscu z dalekosiężnymi pomysłami hitlerowskiej władzy.
  Były, są i będą za silne, zawsze stwarzając niebezpieczeństwo dla Rosji.
  Po prostu, prędzej, czy później, oni ich napadną w takiej, czy innej formie.
  A stosunki z Chinami mają doskonałe, podobnie jak z Japonią, Rumunią, Finlandią,
  Słowacją, Estonią, Litwą, Łotwą i Norwegią.
  A do niedawna Turcją.
  Też krajami arabskimi i azjatyckimi.

  Pisząc to muszę się strzec rusofili, która jest równie niebezpieczna dla nas Polaków,
  jak rusofobia.

  Zatem Dugin ma dla nas Polaków ofertę bismarkowską (ma nas nie być), znacznie gorszą
  niż ta Hitlera z marca 1939r.
  Nic nowego, nic odkrywczego, stare odgrzebane śmieci, które wypływają w szambie na wierzch tylko
  dlatego, że trzeba hegemona pozbawić hegemonii – „wypychanie amerykanów z Europy” i
  „europeizacja Europy” – inaczej czysty niemiecki interes, cel polityki zaraz po zjednoczeniu
  dwóch państw niemieckich.

  W Rosji zawsze były dwa stronnictwa z koncepcjami odnośnie polityki polskiej.
  Polonofile i polonofoby, przy czym ci pierwsi byli bardziej racjonalni.
  Oczywiście nasi przodkowie nasyceni agenturą robili wszystko, by zadawać ciosy,
  upokarzać, marginalizować i ośmieszać stronnictwo propolskie i jego pomysły.
  Gdy się dziś to analizuje, to jest to aż niesmaczne.
  No i oczywiście by wzmacniać, budować, dostarczać argumentów stronnictwu
  antypolskiemu.
  Dziś jest podobnie, tylko pro jest zepchnięte w róg szachownicy, a anty tryumfują.
  Przy bardzo silnej pomocy kolejnych rządów warszawskich.
  No i z klasyfikacją Dugina nie ma tu problemu.

  Zaś jego idiotyzmy wręcz wpychają nas, nie pozostawiając wyboru, w łapy niemieckie.
  Bo tam jest lepsza z obu złych dla nas ofert.

  O ile Niemcy są dla Rosji śmiertelnym zagrożeniem w przyszłości, to Polska jest
  za słaba by nim być, a jako partner, czy sojusznik ma zbieżne interesy i ofertę
  nie do pogardzenia.
  800 km na zachód oraz pilnowanie dupy Rosji od tej strony, gdyby ta zajęta była
  na południu lub wschodzie.
  No i o co możemy sie z Rosją kłócić?
  O Ziemię Smoleńską? Odessę (i tak do Rosji nie należy)?
  Bo już chyba nie o Krym?

  A przy naszej obecnej słabości, to wiadomo.

 21. re./19 ‚Czytałem jakiś wywiad z Duginem, w którym wymądrzał się, że nas Polaków ma nie być, bo przeszkadzamy
  w relacjach z Niemcami.”
  Mógłby Szanowny przybliżyć owo źródło info.? Czy nie będą to aby „różne takie tam, gazety – ‚polskie”, albo przeznaczone dla
  tubylców-ćwierćinteligentów? Na podstawie których wyrabia pan zdanie/opinię? Proponuję uwadze trzyczęściową rozmowę
  z A. Duginem. na kanale:https://www.youtube.com/channel/UC6vOAoY6_JnphQzuCdVGF1w/videos

 22. Boydar said

  Co Dugin mówi czy pisze to funta kłaków. Dla mnie istotne jest przy próbie oceny czego nie pisze. A nie pisze najważniejszego. Bo mu qurwa przez gardło to nie przejdzie, jak każdemu pier.dolonemu porabinkowi. Taki drugi Rasputin, tylko w aktualizowanej edycji; ciekawe czy równie odporny na czynniki zewnętrzne. Może ktoś to w końcu sprawdzi.

 23. Yah said

  Dugin jest jednak naukowcem, nie politykiem. Teoretycznie w interesie Rosji byłoby istnienie Polski, jako regionalnego mocarstwa słowiańskiego – buforu z Zachodem. Niestety to teoria. Politycy rosyjscy wiedzą, podobnie jak o część z nas tu piszących, że na obszarze Polski jest kosmopolityczno-liberalna masa, której jedynym celem jest podniesienie swojego statusu materialnego, co oczywiście odbywa się, ale kosztem wzrostu zadłużenia. Każdy kto próbował podnieść tenże status uczciwą pracą, nie zapożyczając się u banksterów, niestety napotyka na sufit. Tak więc tezy Dugina to poboźne, nierealne do spełnienia życzenia. Idea Chrześcijańskiegiego ImperiumSłowian jest słuszna , ale nierealna jako że 90% chrześcijan znajduje się pod intelektualnym wpływem zachodniego chrześcijaństwa, a jedynym śiatełkiem ( prawosławia nie liczę, bo spotyka się z jawną wrogością) jest Ruch Oporu biskupa Willamsona.

 24. Boydar said

  No i Gajówka, Panie Yah. Choć na symbol owego ruchu wskazanego w (22) aspirowałyby raczej cewka lub capacitor a nie klasyczny rezystor.

 25. […] Yah said 2019-07-11 (Czwartek) @ 07:21:07 […]

 26. Marucha said

  Re 19:
  Dziwne to.

  Z jednej strony wielokrotnie przypisywał Pan Rosji i Rosjanom, które p. Piwowar nazwałby nieprzyjemnymi, a gajowy – skurwysyńskimi.

  Z drugiej strony wydaje się Pan być zwolennikiem Jednoty Słowian.
  Jednoty, ale chyba z wyłączeniem Rosji?

 27. Marucha said

  Dugin…
  Co by o nim nie mówić, jest to facet o sześć poziomów odstający od godnych politowania polskich politykierów.
  Mój stosunek do niego jest raczej neutralny. Nie oczekuję, aby występował mając na uwadze polskie interesy, bo skoro samych Polaków nic one nie obchodzą. to z jakiej racji miałyby obchodzić innych?

 28. JO said

  ad.27. Obchodzi Polakow. Problem jest w tym, ze jak sie pojawi Przywodca, ktory dba o polska racje stanu widzac wielka potrzebe wspolpracy z Rosja… – to jest albo zamordowany albo wsadzony profilaktycznie do wiezienia co powoduje , ze jest niby cisza w temacie „polskij racji stanu I wspolpracy z …”

  Ja widze tu raczej slaba polityke Rosji wzgledem ochrony grupy prorosyjskiej I narodowej w Polsce. Tak Panie Gajowy, to w interesie Rosji jest w sytuacji jaka mamy, by Rosja tez zaczela dbac o swoje interesy w naszym kraju, dla jej dobra, tak, by wesprzec nas, prorosyjskich, pronarodowych. Niestety nie ma widocznych dzialan w tym kierunku a jezeli sa jakies sygnaly, to sa za slabe….

  Prosze wiecej nie pisac, ze nie obchodza Polakow polskie interesy.., bo to nie jest prawda..chociazby z uwagi na Samoobrone I A. Leppera, nie mowiac o srodowisku Ruchu Oporu I Gajowki…
  JO

 29. Marucha said

  Re 28:
  Jaki promil polskiego społeczeństwa stanowi Ruch Oporu i gajówka? Dodajmy jeszcze inne formalne i nieformalne ugrupowania, podzielające z grubsza nasz punkt widzenia?
  Będzie tego JEDEN PROMIL? 1‰?
  Nie, nie będzie.

  Rosja nie musi dbać o nasze interesy. Polska nie jest jej potrzebna. Nie wnosi ani siły, ani ducha, ani intelektu.

 30. JO said

  ad.29. Nie tak dawno my Polacy wybieralismy Samoobrone. Partia ta miala poparcie na tyle duze, by wejsc do sejmu – to tak z praktyki I teorii.

  Gdyby w Polsce byly rowne szanse na promocje ideii/parii/Ruchu, to okazalo by sie, ze Narodowy Ruch skupiajacy prorosyjskie organizacje , grupy etc, etc mial by poparcie wiekszosci spoleczenstwa.

  Wazne jest, ze w Polsce jest serce , ktore tetni zyciem, to jest to co Pan wymienil, ten promil. W oparciu o ten promil Rosja powinna dbajac o swoje interesy wspomoc Polske – Nas.

  Ani Niemcy, ani inne kraje zachodnie nie wspomoga Rosji a beda wspolpracowac do momentu by go uzyc I Rosje zniszczyc. polska jest jedynym krajem, ktory przy prowadzeniu odpowiednej polityki moze byc dobrym partnerem dla Rosji, ktory by oslabial zakusy Zachodu na doprowadzenie Rosji do upadku.

  Jezeli Rosja pozostawi Polske Zachodowi, to juz niedlugo bedzie miala Rosja zamiast Polakow to Syjonistow I innych zydow masci – drugi Izrael od Jerozolimy, poprzez Ukraine po Gdansk, ktory bedzie dazyl do likwiodacji Rosji.

  JO

  P.S. Polska I Polacy maja bardzo duzo Rosji do zaoferowania. Wyobraza sobie Pan Rosje bez jej polskiej czesci kultury zasymilowanej przez Rosjan I Rosyjskie Cesarstwo? Bo ja nie…

 31. Boydar said

  Polska to duży worek, Panie Gajowy; jak wskazuje historia, wszystko w nim idzie zmieścić …

  Gdyby ruscy szachiści tak powierzchownie rzecz brali, to już by i Rosji nie było.

 32. JO said

  Dodam jeszcze, ze tak jak Pan Bog zechcial , by to Rosja byla Imperium w sklad ktorego wchodzila Polska…a nie odwrotnie…, to tak Pan Bog zechcial, ze sercem slowianszczyzny jest Polska.

  Kluczem do likwidacji Rosji jest likwidacja Polski. Polska i Rosja to naczynia polaczone… – wbrew pozorom…

  JO

  ————
  Polska to raczej wrzód na ciele Słowiańszczyzny. Usraelskie pachołki.
  Admin

 33. Marucha said

  Re 30:
  Optymista z Pana.
  Polaków łatwiej zgromadzić pod hasłami „Bij księży pedofilów” albo LGBT++++, niż ideą narodowo-katolicką.
  I nie wiem, co Polska może Rosji zaoferować.
  Chyba tylko niezmierzone pokłady tępej głupoty.

  Re 31:
  Panie Boydar, ten worek już dawno temu pękł. Wszystko się z niego wysypało.

 34. Boydar said

  A co Pan Gajowy upatruje niewłaściwego w „bij księży pedofilów !”, albo LGBT+++ ? Przecież to bardzo słuszne i w dodatku naukowe. Może tylko trochę tendencyjnie niedowymiarowane. Bo dlaczego np. tylko księży; można przecież zacząć od kosmonautów albo polarników.

  ———-
  A idź Pan w….
  Admin

 35. Listwa said

  @ 23 Yah

  Sekciarski suchar się wynurzył.

  „Idea Chrześcijańskiegiego ImperiumSłowian jest słuszna , ale nierealna jako że 90% chrześcijan znajduje się pod intelektualnym wpływem zachodniego chrześcijaństwa, a jedynym śiatełkiem ( prawosławia nie liczę, bo spotyka się z jawną wrogością) jest Ruch Oporu biskupa Willamsona”.

  – bp Wiliamson i jego Ruch oporu, nie opór pana JO, stanowi cześć zachodniego chrześcijaństwa. A bacząc na to że bp. Wiliamson jest duchownym Kościoła katolickiego Rzymskiego, to silą rzeczy sam stanowi wpływ zachodniego chrzescijaństwa.
  Wpływ intelektualny bp. Wiliamsona jest wybitnie chrześcijaństwa zachodniego, bardziej niz duchownych posoborowych .
  Światełka panu sie pomyliły.

  Pana wpis jest bardziej denny niż się wydaje.

 36. Listwa said

  @ 19 RomanK

  Z poważnego tematu zrobiłes pan opowiastkę. Do tego z błędami i chciejstwem.
  Taka prezentacja marzeń i fantazji.

 37. Easy Rider said

  Ad 27 – Marucha.
  Czekałem na Pana opinię w sprawie Dugina i cieszy mnie to, że pozostaje ona w zgodności z moją. Porównywanie Dugina z Fukuyamą, o czym ktoś już wspomniał – to obraza dla tego wybitnego Rosjanina. Nie mówiąc już o jakby nasuwającym się porównaniu z niejakim „Zbigiem”.

 38. JO said

  ad.35. Rosja jest bardziej chrzescijanska niz Zachod i to jest zauwazalne nie tylko dla Biskupa W. Objawienia Fatimskie wyraznie wskazuja na Rosje , o ktora modli sie Biakup W i caly/wszystkie Ruch/y Oporu.

  Sens wpisu Pana Yah jest malo precyzyjny, wiec Pan nico przesadzil, Panie Listwa, chyba, ze rozmawia ze soba :).., robiaz niepotrzebne wstawki pod osobe Pana Yah.
  Ruch Oporu Biskupa W ( do ktorego nalezy Ruch Oporu w Polsce w tym JO..) bedac katolickim nie odmawia prawa utworzenia w Rosji i przez Rosje Wchodniego Katolickiego Kosciola w sytuacji , gdy Kosciol Rzymsko-Katolicki na Zachodzie niemalze zginal, bedac przejety przez masonerie, a to co zostalo, jak napisal Pan Yah jest WROGIE wzgledem Prawoslawia i jak sadze zada od Prawoslawia w Rosji bycia Katolickim w wydaniu Rzymskim – Zachodnim – Lacinskiem.

  „…a jedynym śiatełkiem ( prawosławia nie liczę, bo spotyka się z jawną wrogością) jest Ruch Oporu biskupa Willamsona.” – Yah

  – bo walczy tak o Rzymski jak i Katolicki Kosciol w Rosji – conajmniej modlitwa.
  – bo zachowuje miejsce jaki od zawsze KRK zajmowal nie poddajac sie Herezji/om modernizmu, nie idac w jej kierunku a za Objawieniami Fatimskimi modli sie za Rosje i tam Prawoslawie, by odnalazlo/a droge do Boga walczac dla Jego Chawaly.

 39. Boydar said

  @ Pan Gajowy (34)

  Prawdę mówiąc to nigdzie się nie wybieram, szczególnie że w głębokiej czarnej dupie tkwię od zarania, mojego. Taka karma 🙂

  Alle, zauważmy, że pedofilów należy napierdalać przy każdej okazji; jak się napotka, to od razu w łeb, widłami, siekierą, czymkolwiek byle się nie męczył, bo to nie po chrześcijańsku. I sprawę pedofili mamy załatwioną.

  Ale księża pedofile to zupełnie inna para kaloszy. Ich pedofilia to margines marginesu. Gdyby było to szersze zjawisko to już takie różne by to wyciągły, a nie wyciągły, znaczy się albo nie nada albo się nie da.

  Nawet jeden ksiądz pedofil to hańba dla katolika i całej pionowej i poziomej struktury kościoła. Jak szedł do seminarium to pedofilem raczej jeszcze nie był, najprędzej pedałem. I co, nikt tego nie zauważył ? Ponieważ kwestię tą roztrząsaliśmy w Gajówce wielokrotnie i szczegółowo, rozpisywać się nie będę. W każdym razie każdy ksiądz pedofil powinien spodziewać się linczu w każdej chwili swego obsranego życia. I to jest, jak napisałem wcześniej – słuszne. A potem niech się już Najwyższy Sędzie martwi, nie nasza rzecz.

  Już bardziej naszą rzeczą jest, co zrobić wobec faktu, że praktycznie cały stan kapłaństwa katolickiego w Polsce dostał się pod zarząd rabinów i masonerii. Wszystkich nie powiesimy, nie ma takiej opcji. Wszystko co można, to odtwarzać kadrę Polakami a tamtą zgraję zmusić bejsbolem do wykonywania obowiązków w sprawowaniu liturgii i sakramentów. I poczekać aż ich dobry Bóg zabierze od nas. Tylko że samych Polaków są smętne resztki nie mówiąc już żeby czuli powołanie. Nie wiem, trzeba się zwyczajnie przyczaić, modlić i robić swoje. Bóg widzi jak się karty ułożyły, pretensji mieć nie będzie.

 40. Wieloimienny said

  Alex Sailor@

  Z którego roku te wypowiedzi Dugina przeciw Polakom? Bo z tego co wiem to obecnie mówi tylko o tym, żeby Polska nie trzymała z jankesami. Chce mieć zachód jak najdalej od ruskich granic, a w Polsce odbierają to jako: „Dugin chce, żeby Rosja Polskę podbiła”.

 41. RomanK said

  Listwa ..listonosza…… to utrzyjcie sobie sami:-))))

  Panie Gajowy..piszac Rosjanie…. mysli pan o Sputniku???? Wie pan obwinianie mnie o przypisywanei Rosjanom czegos- czego nie reprezentuja…jest nazwijmy to delikatnie naduzyciem z panskiej strony panie Gajowy.

 42. Zerohero said

  @Easy Rider

  „Nie bardzo rozumiem, za co Pan tak nie lubi Dugina.”

  Nie potrafię zmusić się do słuchania Dugina, bo mnie nudzi. Do nielubienia droga daleka. Ja nawet Dugina bronię przed co bardziej idiotycznymi atakami (takie co bardziej grubymi nićmi szyte).

  @AlexSailor

  „W Rosji zawsze były dwa stronnictwa z koncepcjami odnośnie polityki polskiej.
  Polonofile i polonofoby, przy czym ci pierwsi byli bardziej racjonalni. (…)”

  Chyba jasne, że od 300 lat nie ma sensu w Rosji polonofobia. No chyba, żeby potraktować Polskę jak niebezpiecznego wariata który pomoże Ameryce w uderzeniu jądrowym na Rosję, ale to nadal nie polonofobia, a po prostu kalkulacja w globalnej wojnie jądrowej. Polska jest jak Kuba w czasie kryzysu kubańskiego. Amerykanie nie cierpieli na kubofobię, bali się rakiet krótkiego i średniego zasięgu.

  Natomiast we współczesnej Rosji podział jest chyba bardziej po linii

  za Iranem (wojsko)
  za Izraelem (finansjera)

  http://xportal.pl/?p=28455

  Iran to są jakieś konkrety, np. czy się zgodzić na sankcje rakietowe czy nie. Co robić w Syrii. Polska nie tworzy w Rosji żadnego podziału. Wszyscy Polskę mają tam solidarnie w nosie. Z lenistwa, z ignorancji i z…mądrości. Bo o czym gadać z Polakami?

 43. Marucha said

  Re 34:
  Bo Pan sobie śmichy-chichy robi, a nasi polscy inteligenci wezmą to na poważnie. Oni tak mają.

 44. Marucha said

  Re 41:
  Rosja to TAKŻE „Sputnik”, sabotowany i blokowany przez żydoamerykańskich łajdaków i ich europejskich kundli. Czyli coś w nim musi być takiego, co się euro-amero-szumowinom nie podoba. Bo przecież nie chodzi im, he he he, o standardy dziennikarskie i fałszywe wiadomości! 🙂

  A Pana nastawienie do Rosji bardzo się zmieniło, mniej więcej od kiedy Trump wygrał wybory. I Pan o tym wie, i ja to widzę, i inni pewnie też widzą.

 45. Boydar said

  „… czyli coś w nim musi być takiego, co się euro-amero-szumowinom nie podoba …”

  Ależ oczywiście, że jest, coś takiego. I nie ma sensu szukać tego w treściach, póki co przynajmniej. To coś, to zwyczajne niemanie. Tak jak hamulców w samochodzie, a nad Sputnikiem – kontroli. Może skutkować wysypką a nawet białą gorączką, i zdaje się że właśnie skutkuje.

  Nie ma żadnego znaczenia kto w Sputniku pisze czy kto jest w „redakcji”.

  ————-
  Coś jest na rzeczy. Choć myślę, że gdyby redakcja składała się z samych sztajnów i bergów, to by jakoś szybciej osiągnęła consensus z żydowskimi magnatami medialnymi i żydowskimi rządami całego kurtularnego szwiata.
  Admin

 46. Listwa said

  @ 38 JO

  „Pan nico przesadzil, Panie Listwa, chyba, ze rozmawia ze soba :).., robiaz niepotrzebne wstawki pod osobe Pana Yah”

  – panie JO, weź pan zwolnij, bo sie zaraz panu emocje pos**ją. Będę Panu wdzieczny, jakby tak pan z łaski swojej zbytnio się nie przysuwał

  Wątpliwe bardzo , żeby bp. Wiliamson podzielał pana poglądy religijne, tym bardziej pragnienia.
  Ja też nie.

 47. Listwa said

  @ 41 RomanK

  Mówiłęs pan że jestes strateg hamerykański, a teraz masz się za listonosza? Bez ściemy na drugi raz poporsze .

 48. JO said

  ad.46. Panie Litwa, Pan usilnie, bo wielokrotnie publicznie w Gajowce sugeruje, ze moje wypowiedzi na temat poslugi oraz pewnych pogladow Biskupa W sa moja prywatna opinia niezgodna ze stamen faktycznym pogladow Biskupa W.

  Prosze tego nie robic. Nie jestem oficjalnie nominowana osoba przez Biskupa W do reprezentowania Ekscelencji pogladow, ale mam ustna od Biskupa na to zgode, nie klamie i nie przekrecam Biskupa wypowiedzi oraz intencji.
  Znam Biskupa osobiscie lepiej niz Pan.
  Co do Rosji Biskup wyrazal sie publicznie co jest nagrane. Odprawial wielogrotnie Msze Swiete oraz jak Pan pamieta napisal specjalna Modlitwe Blogoslawienstwo za Rosje oraz poswiecil Ikony dla Rosji…

  Stanowczo potwierdzam, ze Biskup uwaza, ze Rosja bedzie Katolicka, ale nie bedzie to zachodnia wersja lacinskiego Rzymskiego KK.

  Raz jeszcze ponawiam, prosze nie sugerowac , ze nie znam pogladow i nauki Biskupa W.

  JO

 49. Joannus said

  Ad 48
  ”ale nie bedzie to zachodnia wersja lacinskiego Rzymskiego KK.”

  Czyżby.
  Poszłaby w niebyt dwutysięcznoletnia asystencja Ducha Świętego, czuła opieka Najświętszej Panny Maryi, i rzeszy świętych dla Kościoła świętego, którego Głową sam Pan i Zbawiciel, tylko dlatego ,że w czasie próby, na jakiś czas szatan coś ugrał.

  Triumf Kościoła świętego po tym czasie pewny jak słońce na niebie.

 50. Joannus, Pan się niepotrzebnie denerwuje. Nic co KATOLICKIE nigdy nie zginie, tym bardziej w Katolickiej Rosji.

 51. Listwa said

  @ 48 JO

  Pan usilnie bo wielokrotnie przedstawia swoje poglądy, jednak znacznie lepiej bedzie poznawać poglądy bp. Wiliamsona na podstawie tego, co sam powie, a nie co pan uważa i mówi.

  Raz jeszcze ponawiam, prosze poluzować bo juz zawirowanie zagląda panu w oczy.

 52. No to gdzie moje wypowiedzi są niezgodne dotyczące wypowiedzi BW? No gdzie Listwo?

 53. Listwa said

  @ 49 JO

  Pan JO najwyrażniej utozsamia „Odprawianie wielogrotnie Msze Swiete oraz napisanie Modlitwe za Rosje oraz poswiecil Ikony dla Rosji” za inną, a nie zachodnią wersję lacinskiego Rzymskiego KK.

  Sądzę że bp. Wiliamson jest daleki od wizjonerstwa pana JO.

 54. Listwa, nie umie Pan podać przykładu a tylko zarzucić mi wizjonerstwo.
  Kiedyś, jak odnajde Video z Kazaniem BW, które też słyszałem przyzyciowo dotyczące w tym Rosji , to Panu podam link a wtedy Pan zje własne kapcie. … niedowiarku.

 55. Listwa said

  @ 54 Polak-Ortodoks

  Jakoś nie zamierzam szukać wypowiedzi bp. Wiliamsona które potwierdzaja prawdziwość pana namiętności.
  Zjedz pan sobie kapcia przezyciowo i szukaj.

 56. Listwa, czytaj uważnie co napisałem- nie prosiłem byś Pan szukał a więc Pana wpis to po co ?
  JO

 57. Boydar said

  Ja to sobie nieśmiało myślę, że Rosja to już się stała częściowo katolicka; tylko jeszcze o tym nie wie, cuius regio eius religio … 🙂

 58. Listwa said

  Polak-Ortodoks

  Tak przeżyciowo.

 59. Ad.57. Dobra Myśl. Pamiętać należy, że przed schizma w Polsce.. i Rusi nie było tylko Mszy w obrządku Zachodnim a Msza Święta była odmawiana w języku Staroslowianskim na Wschodzie…
  Zapewne o to chodziło Biskupowi W.

 60. Boydar said

  Nie, zupełnie nie o to misię rozchodzi, szczególnie że w tych aspektach nie mam zielonego pojęcia.

  Po prostu patrząc na niektóre głupoty w prawosławiu, nie wierzę że człowiek z licencją na niezabijanie mógłby w nie wierzyć. A w coś wierzyć musi, więc zostaje tylko katolicyzm.

 61. A niby jakie głupoty. Czy Pan ma katechizm kościoła Prawosławnego? Czytał Pan go?

 62. Daleko lepiej dla Duszy Ludzkiej być Prawosławnym niż Posoborowym.
  Głupoty to ostatnio czesto Pan wypisuje Boydar.
  JO

 63. Boydar said

  Jeżeli pyta Pan jakie głupoty, znaczy się albo o prawosławiu ma Pan żadne pojęcie i tylko dla sobie wiadomych celów udaje Pan związanego, albo też idzie Pan w zaparte.

  Uprzejmie zatem pytam, czy jest Pan w stanie bez zaglądania przez ramię wujkowi Google, wymienić co różni oprócz nazwy prawosławie od wiary katolickiej ?

 64. Listwa said

  @ 63 Boydar

  Oporniki mu się skopcą, a jego wiara od oporu zależy.

 65. Birton said

  Diugin czy Diuginstein, bo nie zrozumiałem?

 66. JO said

  ad.63. Czekam p. Boydar na twoja odpowiedz. Czy moze bedziesz Pan odpowiadal pytaniami? A moze od razu jaki to nic ze mnie? Jaki to ja niedouczony?
  A moze sie zartem wywiniesz Pan. A moze zamilczysz po to by podpuscic I przysrac zza winkla? A moze sie podlizesz?

  Jaka natura wyjdzie z Pana teraz, Boydar? :)))

 67. Listwa said

  @ 60 Boydar

  Też nie wierzę.

 68. Boydar said

  Dobra, Panie JO. Pytasz Pan o głupoty, wszystko co różni prawosławie od katolicyzmu jest głupotą. I ten kto doprowadził do schizmy doskonale o tym wiedział, że te „szczegóły” obrażają Boga i ludzki rozum.

  Jak Pan sobie np. wyobrażasz, że Matka Boga zgniła spokojnie w ziemi. A prawosławnym taka koncepcja nie wadzi.

  Ale to taki flagowy przykład, który nawet idiota zrozumie. Jestem w stanie uzasadnić swoją opinię względem każdego ich odstępstwa. Mówiąc „ich” mam na myśli animatorów tej groteski; bo zwykli ludzie ochrzczeni, wychowani i tkwiący od urodzenia w prawosławiu, zwyczajnie tej głupoty nie widzą, taka żółta plamka. I do nich pretensji nie mam. My, podobno katolicy, nie widzimy znacznie większych słoni, więc nam śmiać się z garbatego nie przystoi.

 69. Tak było długo Panie Boydar, szczególnie na Kresach. Tam nikt nie patrzył na politykę, która była wysoko ale Nieba nie sięgała gdzie oczy były zwrócone każdego kto kochał Prawdę …
  Dziękuję, dobry wpis.
  …I bez jadu, za co dziękuję również.
  JO

 70. Boydar said

  „… i bez jadu …”

  Paaaanie, czy Pan wiesz ile mnie to kosztowało ?!?!?

 71. JO said

  Domyslam sie, Pane Boydar.
  Obiecuje byc bardziej zgryzliwym za kazdym razem jak Pan bedzie jadem jatrzyl anawet zastrzegam sobie dzialania prewencyjne…. Pan musi miec nalozony kaganiec inaczej bez kija podejsc nie mozna do Pana.
  Pan ma dar, ktory uzywa i czasem naduzywa za co Pan odpowie przed Bogiem.

  ——————
  Panie JO… Pan nie jest typem człowieka, który potrafi sączyć jad, choćby nawet chciał. To nie Pana predyspozycje.
  Pan jest aż do bólu transparentny.
  Admin

 72. Listwa said

  @ 70 Boydar

  JOrtodox się przespał, „Brutalem” popsikał, ale na pytanie spod @ 63 nie odpowiedział.

 73. Listwa said

  ——————
  Panie JO… Pan nie jest typem człowieka, który potrafi sączyć jad, choćby nawet chciał. To nie Pana predyspozycje.
  Pan jest aż do bólu transparentny.
  Admin

  – JOrtodox to nie jest taka niewinna maskotka jak się maluje. Świadomy manipulant ze skrzywioną motywacją.

 74. Joannus said

  Ad 73 Listwa

  Jestem tego samego zdania.
  Kiedyś traktowałem inaczej, jako pokrewną duszę, z wyrozumiałością dla impulsywności i plątania się w wywodach.
  Jak się zezuje na prawosławie to znaczy, że coś nie tak ze stałością w ugruntowanej wierze rzymsko-katolickiej.

 75. Listwa said

  @ 74 Joannus

  JOrtodox nie ma prawa nazywać siebie Tradycyjnym katolikiem.
  Oczywiscie bedzie na to wierzgał i pluł, bedzie zapewniał i wykazywał.

  Zdaje sie że odszepieniec i będzie mu trudno skorygowac sie. Przez jego rozdmuchane emocje. .

 76. Boydar said

  Jad jadem, ale nawet ja przy Panu Gajowym to pikuś mały jestem 🙂

  ———-
  Nie inaczej.
  Admin

 77. Yah said

  Ad 68

  „Jak Pan sobie np. wyobrażasz, że Matka Boga zgniła spokojnie w ziemi. A prawosławnym taka koncepcja nie wadzi.”

  ???

  Tak wiec …

  „W dniu 1 listopada 1950 roku papież Pius XII w konstytucji apostolskiej „MUNIFICENTISSIMUS DEUS” („Najszczodrobliwszy Bóg…”) ogłosił dogmat Wniebowzięcia NMP. Najistotniejsza jego część brzmi: „… Na chwałę Wszechmocnego Boga, który specjalną łaskawością obdarzył Dziewicę Maryję, ku czci Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały jego Błogosławionej Matki, ku niewypowiedzianej radości całego Kościoła powagą Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, oświadczamy i określamy jako dogmat prawdę przez Boga objawioną, że Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja, po dopełnieniu życia ziemskiego z ciałem i duszą została wzięta do nieba…”.”

  .http://www.parafia.zachowice.pl/patron.html

  a przecież:

  „Pewnego razu, podczas takich odwiedzin, ukazał Jej się Archanioł Gabriel i oznajmił, że wkrótce zostanie przeniesiona z tego świata na niebiosa, i jako znak wręczył Jej gałązkę palmową. Przenajświętsza Bogurodzica oznajmiła tę dobrą nowinę Józefowi z Arymatei, ponieważ wkrótce będzie mogła zobaczyć Swojego Syna. Po modlitwie Matki Bożej stało się tak, że przed Jej Zaśnięciem do Jerozolimy z dalekich krajów zaczęli przybywać Apostołowie. Święty Jan Damasceński mówił, że przylecieli oni podobni orłom i obłokom, żeby posługiwać Matce Boskiej. Apostołowie stanęli przy łożu, na którym spoczywała Maria Panna. Nagła jasność, światłość, przyćmiła płomień palących się świec i zstąpił sam Chrystus otoczony Aniołami i Archaniołami. Wszystkich, którzy to widzieli, ogarnął przeniknięty świętością dreszcz lęku. Matka Boża powiedziała: „Wychwala dusza moja Pana i uradował się duch mój o Bogu, zbawcy Moim, gdy wejrzał na uniżenie służebnicy swojej”.

  Bez cierpienia, jak we śnie, dusza Przenajświętszej Panny zostawiła ten świat i odeszła do życia wiecznego. Święci apostołowie Piotr, Paweł, Jakub i inni ponieśli mary, na których leżało ciało Przenajświętszej Bogurodzicy, przez całą Jerozolimę do Getsemani. Nad orszakiem pojawił się świetlisty obłok i słyszano dźwięki muzyki z niebios. O tym wydarzeniu niezwłocznie doniesiono arcykapłanom. Wysłano straż, żeby rozpędzić orszak, lecz obłok zstąpił nisko ku ziemi i uczynił ich niewidocznymi. Złoczyńcy słyszeli kroki i śpiew, lecz nikogo nie widzieli. Arcykapłan Afonia próbował zrzucić mary, lecz jego ręce zostały oderwane przez niewidzialną moc. Afonia przeraził się, a gdy wyraził żal i skruchę za to, co uczynił, został uzdrowiony i zaczął jawnie wyznawać naukę Chrystusa. O zmierzchu święci Apostołowie złożyli ciało Przenajświętszej Bogurodzicy do grobu i przed wejściem do jaskini położyli duży kamień.

  Zrządzeniem Opatrzności Bożej, apostoła Tomasza nie było podczas pogrzebu Bogurodzicy. Przyszedł on do Jerozolimy na trzeci dzień po pogrzebie i zaczął płakać przy grobie. Apostołom zrobiło się go żal, i odwalili kamień od grobu, żeby Tomasz mógł dotknąć świętego ciała Marii Dziewicy. Ciała jej jednak nie było, a w pieczarze leżał tylko całun śmiertelny. Przenajświętsza Bogurodzica była wzięta do nieba ciałem. Wieczorem tego samego dnia, podczas posiłku, Matka Boża ukazała się im i powiedziała: „Radujcie się! Jestem z wami na zawsze”. W odpowiedzi Apostołowie radośnie zawołali przy łamaniu chleba: „Przenajświętsza Bogurodzico, wspomagaj nas!”.”

  .https://prawoslawie.pl/prawoslawie/o-prawoslawiu/swieta-prawoslawne/422-swieto-zasniecia-przenajswietszej-bogurodzicy

  Wszystkie zmiany w KRK są robione po to, by poróżnić ludzi i rozbić jedność Kościoła. No cóż, niektórzy myślą, że uczestnicząc w tym rozbijaniu robią ( nie wiem komu) sobie, albo Panu Bogu przysługę …..

 78. Listwa said

  @ 77 Yah

  Nie ma konfliktu w treściach.

  „Wszystkie zmiany w KRK są robione po to, by poróżnić ludzi i rozbić jedność Kościoła. No cóż, niektórzy myślą, że uczestnicząc w tym rozbijaniu robią ( nie wiem komu) sobie, albo Panu Bogu przysługę …..”

  – Znowu dałeś pan dowód swoich ograniczeń sekciarskich.

 79. Boydar said

  Panie Yah, coś Pan (77) wykazał ? Że szukasz frajera ? Ja czytać umim. Z cytatu wynika jednoznacznie, że to Papież Pius XII ogłosił stosowny dogmat. Nawet i przed jego ogłoszeniem prawi ludzie czuli jak było.

  Tylko co ma to wspólnego z prawosławiem ? Przecież prawosławie raz, że papieża nie uznaje, a dwa, swoich papieży ma w każdej wsi. Podobnie zresztą jak żydy czy muzułmany. Że nie powiem bżydko.

  Napisał Pan (zacytował !) że prawosławni uznają że Maryja zasnęła. Po prawdzie, nie Ona jedna, wielu odeszło z tego świata nadzwyczaj spokojnie, wręcz z ulgą i uśmiechem na twarzy. A co było potem ? Końce w wodę ?

  Jeszcze raz powtórzę, nie jestem frajerem, a czytać zacząłem na porwanym Sztandarze Ludu w wieku lat czterech, i tak mi zostało do dzisiaj.

 80. Yah said

  To dobrze Panie Boydar, że Pan coś „umi” i że nie jest Pan frajerem, to bardzo dobrze ….
  Ja nic nie wykazałem, to Pan cały czas wykazuje, że nie jest frajerem …. w czym życzę Panu powodzenia.

 81. Boydar said

  Dziękuję najuprzejmiej

Sorry, the comment form is closed at this time.