Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  martino2008 o Wolne tematy (09 – …
  errorous o Pustynia i mnisi. Zagrożenia p…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Bezpartyjna o Liczba urodzeń w Polsce najmni…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Bezpartyjna o Zniewoleni przemocą
  Maverick o Wolne tematy (09 – …
  I*** o Nacjonalizm ukraiński „j…
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  Szczepan Zbigniewski o Oblicza totalniactwa
  Liwiusz o Materializm polityczny
  revers o Wolne tematy (09 – …
  Kojak o W Polsce urodziło się o połowi…
  Listwa o Tajna geoinżynieria – projekt…
  Szczepan Zbigniewski o Parlament Europejski jako post…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Efekt Mandeli. Czy niektórzy ludzie mają wspomnienia z alternatywnej wersji Ziemi?

Posted by Marucha w dniu 2019-07-16 (Wtorek)

Coraz więcej ludzi na świecie zauważa ze zdumieniem, że to co pamiętają nie pasuje do tego o czym nagle się dowiadują. Dotyczy to wielu dziedzin życia i nazywa się „efektem Mandeli”, bo najwięcej niepasujących wspomnień objawiło się u ludzi po śmierci Nelsona Mandeli w 2013 roku.

Wtedy setki tysięcy ludzi pisało w Internecie, że pamiętają jego śmierć w latach osiemdziesiątych XX wieku w więzieniu w Republice Południowej Afryki.

Niektórzy sądzili, że padli ofiarą oszustwa, gdy nagle w telewizji usłyszeli, że Nelson Mandela „ponownie” umarł. Psychologowie nie byli w stanie stwierdzić skąd nagle u tylu ludzi pojawiły się niemal takie same, szczegółowe wspomnienia.

Poza zbiorowym szaleństwem pojawiło się wtedy wyjaśnienie wedle którego te „fałszywe wspomnienia” to skutek jakiegoś zjawiska na poziomie kwantowym. Na przykład przeskoku do innego wszechświata niż ten, w którym Mandela zmarł jeszcze w XX wieku i na całym świecie grano na jego cześć serie koncertów charytatywnych.

Efekt Mandeli jest to zjawisko związane z tak zwaną pamięcią zbiorową. Zdarza się, że bardzo wiele osób pamięta pewne wydarzenia nie tak samo jak twierdzi oficjalna historia. Potem ludzie przysięgają, że widzieli pewne rzeczy na własne oczy, albo, że uczyli się o nich w szkołach i na uniwersytetach.

Niesamowite w tym jest to, że te same zbieżne relacje podają niekiedy jednocześnie tysiące osób. Wydaje się, że najwygodniejszym wytłumaczeniem byłoby założenie, że to dziwny zbiorowy obłęd.

Często efekt Mandeli dotyczy również geografii. Zaskakująco duża liczba ludzi dokładnie pamięta że niektóre kraje miały inne kształty wielkości a nawet pozycje na mapie. Najlepszym tego przykładem jest Nowa Zelandia. Niektórzy twierdzą, że znajduje się ona w niewłaściwym miejscu.

Formalnie Nowa Zelandia znajduje się na południowy wschód od Australii, ale jest zaskakująco wiele osób, które twierdzą, że pamiętają jak uczono je, że znajduje się na północnym wschodzie. Niektórzy kwestionują też dystans jaki dzieli Australię i Nową Zelandię, wynoszący 1900 km. Wiele osób twierdzi, że Nowa Zelandia znajdowała się bliżej Australii, dużo bardziej na południe.

Podobna sprawa jest z inną wyspą, Sri Lanka znane też jako Cejlon. Leży ona w okolicy południowo-wschodniej części Indii. Niektórzy pamiętają jej lokalizację zupełnie na południe, na samym dole Półwyspu Indyjskiego.

Poza tym wiele osób pamięta, że wyspa Kuba znajdowała się znacznie bliżej Florydy niż Meksyku, ale tak nie jest. Do Meksyku w linii prostej jest 214 km a na Florydę 228 km. Podobnie z Japonią, wiele osób twierdzi, że kiedyś była bliżej Chin i bardziej na południe, a nie tak jak teraz obok krańca Rosji.

Zdecydowanie najdziwniejsza i najbardziej intensywnie dyskutowane wśród teoretyków efektu Mandeli historia dotyczy norweskiego archipelagu na Oceanie Arktycznym o nazwie Svalbard, który jest obszarem pod zarządem Norwegii. Jest to duży ląd, 60 tysięcy km2 z bogatą historią sięgającą wstecz do XII wieku z własną kulturą i tradycjami. Problemem jest to, że dla wielu ludzi tego wszystkiego nie powinno tam być. Twierdzą oni, że na mapach jest archipelag, którego wcześniej tam nie było.

Ale efekt Mandeli dotyczy też innych rzeczy. Istnieje ogromna liczba ludzi, którzy przysięgają że Stany Zjednoczone mają 51 stanów albo nawet 52 stany zamiast obecnych 50. Wiele osób przysięga, że pamięta taką wersję historię, w której Portoryko było stanem, a nie terytorium stowarzyszonym z USA.

Dla zwolenników efektu Mandeli, to wszystko świadczy o jakimś tajemniczym przesunięciu pomiędzy różnymi rzeczywistościami. Założenie to opiera się na koncepcji znanej jako „multiwersum”, który proponuje, że istnieją nieskończone wszechświaty równoległe współistniejące z naszym, w nieskończonych permutacjach. W niektórych z tych alternatywnych wymiarów różnica może być bardzo nieznaczna, w innych może być dramatyczna.

Przyczyny efektu Mandeli są nieznane. Może być on jedynie zjawiskiem psychologicznym, rodzajem zbiorowej halucynacji.Jednak jeśli rzeczywiście część z nas pamięta zbiorowo niektóre rzeczy inaczej, to może to być również dowodem na to, że w pewnym laboratorium fizycznym coś poszło nie tak i przeskoczyliśmy do innej rzeczywistości nawet tego nie zauważając. Być może tylko mózgi niektórych osób zachowały te inne wspomnienia.

[Być może jest to uboczny efekt urynoterapii? – admin]

https://innemedium.pl

 

Komentarze 22 do “Efekt Mandeli. Czy niektórzy ludzie mają wspomnienia z alternatywnej wersji Ziemi?”

 1. Jack Ravenno said

  Nie ma co się śmiać. Sam pamiętam, że w symbolu volkswagena W i V stanowiły jedną całość bez kreski odcinającej te dwie litery. Jak dla mnie ta kreska się znikąd wzięła.

 2. Dembowski Stefan said

  Mandela siedział w więzieniu 22 lata I tylko dlatego został prezydentem ponieważ miał do czynienia z cywilizowanymi Anglikam a my mamy do czynienia z niecywilizowanymi hazarami którzy potencjalnych przywódców Polski poprostu likwiduja fizycznie Ale czy to znaczy że mamy się ich ciągle bać??Dopóki będzie, przekonanie że się ich boimy dotąd nie odzyskamy niepodległej Polski. https://www.youtube.com/watch?v=gcFq3817J5k

 3. Ladny dowcip said

  Cywilizowane Angliki w Poludniowej Afryce?
  Ladny dowcip

 4. Dembowski Stefan said

  Jaka cenzura panie gajowy??może mi pan to wyjaśnić w prosty sposób Umieść kropkę albo > bezpośrednio przed linkiem do obrazka lub filmu, aby go na razie nie wyświetlać. Rób akapity w dlugich tekstach. Zobacz też https://marucha.wordpress.com/cenzura/ odnośnie cenzury, pisania komentarzy etc.

  Co mam wyjaśnić?
  Admin

 5. AlexSailor said

  Faktycznie, dziwne uczucie, że coś z tą Nową Zelandią, Cejlonem i Kubą jest nie tak.
  Ciekawe.

 6. Zerohero said

  też miewałem efekt Mandeli jak się nie nauczyłem przed klasówką. Dajcie spokój.

 7. Easy Rider said

  Efekt Mandeli ma też wątek polski i chodzi o tekst hymnu narodowego. Otóż wielu Polaków (ja też się do nich zaliczam) jest przekonanych, że w pierwszej zwrotce było „póki my żyjemy”, natomiast teraz, do jakichkolwiek źródeł by sięgnąć, starych czy nowych, jest „kiedy my żyjemy”. To nie jest kwestia wersji, bo nigdzie nie ma „póki”. A jak Państwo pamiętacie ten tekst?

  Natomiast co do geografii – tutaj już dzieją się jakieś jaja na grubszą skalę. Obie Ameryki kiedyś były położone mniej więcej wzdłuż linii południkowej – proszę teraz sprawdzić, jak Ameryka Południowa przesunęła się na wschód. Drugą spektakularną zmianą jest Australia, która przesunęła się na północ, zbliżając się do Nowej Gwinei i odsunęła na dużą odległość od Nowej Zelandii. To nie jest opisane w sieci, ale mam wrażenie, że Irlandia znajdowała się kiedyś bardziej na południowy zachód od Anglii, w każdym razie nie mogła być tak wysunięta na północ, że niemal dotyka Szkocji. Zmiany geograficzne dotyczą również wielu drobniejszych przypadków, które trudniej pamięciowo zweryfikować. Proszę nie szukać w starych atlasach, bo wszędzie jest tak samo. Jeżeli znajdujemy się w równoległej rzeczywistości, to tak tu było od początku, natomiast nie da się wykasować zapisów w „Kronice Akaszy”, z którą ludzie posiadają jakiś kontakt.

  Temat jest bardzo obszerny, bo dotyczy niemal wszelkich dziedzin życia, również tekstów różnych znanych piosenek czy wypowiedzi z kultowych filmów, na ten temat jest masa materiałów w sieci. Nawet taka sprawa, jak protest na placu Tian’anmen z 4 czerwca 1989 r. – ten człowiek, który stanął naprzeciw czołgom, miał zostać rozjechany, natomiast dzisiaj przedstawia się film z jakimś facetem trzymającym siatkę z zakupami, który powstrzymuje czołgi – coś nieprawdopodobnego w warunkach chińskich. Trzeba tutaj dodać, że zmiany dotyczą również dziedziny tak wydawałoby się nieprawdopodobnej, jak położenie organów wewnętrznych u człowieka – np. serce kiedyś było po lewej stronie, a teraz jest podobno pośrodku.

  Nawiązując do uwagi Gajowego – czy wszyscy, którym wydaje się, że było inaczej, nachlali się moczu?

 8. AlexSailor said

  @Easy Rider

  No właśnie, to wrażenie.
  Dlaczego?
  Zwykle nie zwracamy uwagi na takie rzeczy, ale jak ktoś sobie kiedyś intensywnie mapy
  studiował, a teraz mu się nie zgadza (rzeczywiście i Ameryki, i Irlandia też takie wrażenie robią),
  to coś mu nie gra.
  Być może to normalna praca mózgu ludzkiego, ale czy aby to wszystko?

 9. Bernard Korzeniewicz said

  Friesland? Zniknąl.
  Wyspa Piaskowa? Teraz tam jest głębina na 2000m
  Znikają ciekawostki archeologiczne jak kości olbrzymów, krzyształowe czaski czy piramidy (ostatnio wyparowały piramidy odnalezione w Czarnogórze w 2004 a badane i opisane w 2008).
  „Deep fake” zaczął się znacznie wcześniej niż w 2013r.

 10. Easy Rider said

  W Peru i w Chinach pojawiły się jakieś „góry tęczowe”, o których kiedyś nikt nie słyszał. Czy to możliwe, żeby takiego fenomenu nie eksponowano w podręcznikach geografii? A może moja pamięć zawodzi i ktoś z Państwa pamięta takie curiosum, ale przed 2012 r., bo prawdopodobnie wtedy mógł nastąpić ten przeskok do rzeczywistości równoległej? Zapowiadano w tymże 2012 „koniec świata”, ale w rzeczywistości może chodziło o ten przeskok. A może ta podmiana Putina – to też robota „Mandeli”, bo rok by się zgadzał?

 11. Jack Ravenno said

  @7 EASY RIDER – mam sporo lat i zawsze – z automatu – śpiewam „PÓKI my żyjemy” i ZAWSZE jestem zdziwiony i jakoś tak nieswojo się czuję gdy słyszę „KIEDY my żyjemy”. Nosz kuźwa w końcu to jest Polski Hymn Narodowy i od małego się go śpiewało…

 12. Marucha said

  Re 11:
  Ja też śpiewam „PÓKI” my żyjemy.
  Poza tym wiele modlitw ma tu i ówdzie pozmieniane skowa. ale to chyba efekt postępu w Kościele…

 13. Easy Rider said

  Ad 12 – Marucha.
  Nie można wykluczyć, że „Efekt Mandeli” objął też teksty modlitw, skoro spotkałem się z opinią, że zmiany mogą dotyczyć nawet Biblii. Jakoś nieprawdopodobnie brzmi oderwana od kontekstu (dopisana?) wypowiedź Jezusa w Łk 19, 27:

  27 Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach”.

 14. Voodoosch said

  A jak pamietacie Monopoly Man, tego starszego pana z gry planszowej. On nigdy nie nosil monokla…

 15. Voodoosch said

  Myszka Mickey nie nosi szelek.

 16. Voodoosch said

  Tak naprawde to sa tylko figle naszego mozgu. Podczas zapamietywania prostych obrazow, slow czy zapachow (tak na szybko) probujemy (nieswiadomie) ulatwic ten proces jak sie da. Dlatego Sri Lanke umieszczamy na poludnie od Indii, bo tak jest prosciej. Jesli spytamy jakiegokolwiek mieszkanca Sri Lanki, ktory skonczyl podstawowke to od razu nas poprawi co do polozenia jego kraju. Wiem z autopsji.
  „Poki my zyjemy” to juz nieswiadoma manipulacja tlumu. Ktos tak kiedys zaspiewal i wbilo sie to milionom Polakow.
  Podczas modlitwy czesto gubimy, krotkie zdania i dziwimy sie, ze cos za szybko skonczylismy, bo sie nie koncentrujemy nad tym co mowimy, A KONCENTROWAC SIE POWINNISMY.

  Naukowcy zamiast badac jakies biale karly w odleglych glaktykach, ktorych istnienie jest stricte matematyczne, to powinni sie zajac badaniem ludzkiego umyslu.

  —————
  A zamiast myć ręce, powinno się myć nogi?
  Admin

 17. Easy Rider said

  Ad 16 – Voodoosch.
  Albo rzeczywiście zapamiętał Pan wersję „kiedy my żyjemy” (tylko z jakiego okresu?), albo jest Pan w takim wieku, że nie mógł niczego zapamiętać z okresu 30 lat wstecz i więcej.
  Czy ktoś z Państwa zapamiętał również wersję „kiedy my żyjemy”, ale wcześniej niż z 2012 r?

  Tekst hymnu narodowego to jest coś, co wbija się w pamięć podobnie jak teksty modlitw i jest rzeczą niemożliwą, aby miała miejsce jakaś manipulacja tłumem, bo kiedyś nie było takich środków masowej komunikacji jak dzisiaj. Manipulacja – to jest teraz, kiedy usiłuje się wmówić ludziom, że „kiedy” było od zawsze.

 18. RSA said

  No, przypatrzcie się tej mapce. Widać jasno, jak na dłoni, że Grenlandia jest większa niż Ameryka Południowa, a ja pamiętam, jak mnie uczyli w szkole że jest odwrotnie… Ba… Ameryka Południowa miała być nawet 8 razy większa…

 19. Easy Rider said

  Ad 18 – RSA.
  Proszę nie mieszać do Efektu Mandeli kwestii różnych odwzorowań map świata.

 20. Marucha said

  Re 18:
  Panie RSA, czy wie Pan, że istnieją różne odwzorowania kartograficzne, czyli sposoby odwzorowania kulistej powierzchni Ziemi na płaszczyźnie?
  Jedne są wiernoodległościowe, inne wiernopowierzchniowe, a jeszcze inne wiernokątne. Istnieje jeszcze cała masa różnych odwzorowań,

 21. RSA said

  Kurczę, myślałem że żart jest czytelny.
  Przepraszam 🙂

 22. RSA said

  Kurczę, myślałem że żart jest czytelny
  🙂

  Tak, o tych odwzorowaniach uczyli na tych samych lekcjach geografii. 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: