Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dlaczego niektóre dźwięki wywołują dreszcze?

Posted by Marucha w dniu 2019-07-19 (Piątek)

Dlaczego niektóre dźwięki wywołują dreszcze? Z pewnością każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy usłyszał wysoki dźwięk i nagle wzdrygał się, zasłaniał uszy, zamykał oczy, poczuł przeszywający ciało dreszcz.

To wrodzona reakcja na bodziec, który nasz układ nerwowy klasyfikuje jako negatywny. Ale czemu tak się dzieje? Skąd ta gęsia skórka i dreszcze?

Przeszywający dźwięk i dreszcze

Istnieje kilka codziennych sytuacji, które sprawiają, że zrobimy wszystko, aby tylko uniknąć słyszalnych odgłosów, które wywołują w nas dreszcze.

Niektóre z najczęstszych takich dźwięków to:

 • przeciąganie kredą lub paznokciami po tablicy;
 • pocieranie dwóch metalowych przedmiotów;
 • cięcie styropianu;
 • tarcie podeszwą buta po podłodze;
 • przesunięcie palcem po nadmuchanym balonie;
 • gryzienie kawałka lodu;
 • dźwięk noża po szkle butelki;
 • przesuwanie sztućców po naczyniu;
 • borowanie zębów;
 • piłowanie.

Bolesny zakres częstotliwości

Przez dziesięciolecia naukowcy próbowali znaleźć przyczynę tego zjawiska. Teraz wiemy, że wiele najbardziej nieprzyjemnych dźwięków dla ludzkiego ucha to dźwięki z zakresu częstotliwości od 2 do 4 kHz, czyli z takiego, który uważamy za negatywny i bolesny, podobny do najwyższej oktawy fortepianu.

Zostało to zbadane przez naukowców z Uniwersytetu w Wiedniu, którym udało się nieco zmienić dźwięk różnych hałasów zaklasyfikowanych jako nieprzyjemne.

Niektóre z tych dźwięków zanikły, a inne zostały wzmocnione.

Podczas gdy uczestnicy byli narażeni na te bodźce, mierzono im zmiany tętna, ciśnienia krwi i przewodności skóry, czyli trzy wskaźniki stresu.

W ten sposób naukowcy odkryli, że dźwięki powodujące dreszcze mieszczą się w zakresie częstotliwości od 2 do 4 kHz.

Dlaczego ta częstotliwość powoduje taką wewnętrzną reakcję?

Aby zrozumieć, dlaczego te dźwięki prowadzą nas do instynktownego zakrycia uszu i wywołania dreszczy, musimy wiedzieć, co dzieje się w mózgu.

Odpowiedź przynoszą nam ustalenia neuronaukowców z Uniwersytetu w Newcastle, którzy badali mózgi 13 osób narażonych na różne rodzaje dźwięków. Badani słuchali dźwięków o mniej lub bardziej przyjemnej barwie, a naukowcy analizowali skany z rezonansu magnetycznego.

W ten sposób odkryli, że im więcej dźwięków było nieprzyjemnych, tym mocniej aktywowane było ciało migdałowate.

Naukowcy uważają, że obszar ten może wpływać na korę słuchową jak sygnał niepokoju – informuje nas o potencjalnych niebezpieczeństwach, wywołując intensywną emocjonalną reakcję odrzucenia, czyli dreszcze.

Podczas badania udało się również ustalić, które dźwięki odbierane są jako najbardziej nieprzyjemne.

10 spośród 74 dźwięków, które usłyszeli badani, wywołało najsilniejsze reakcje.

Był to dźwięk:

 • noża po szkle butelki;
 • widelca po szklanej powierzchni;
 • pisk kredy na tablicy;
 • linijki na butelce;
 • paznokci na tablicy;
 • kobiecy krzyk;
 • hałas szlifierki i wiertarki elektrycznej;
 • zgrzytanie hamulca;
 • kakofonia;
 • płacz dziecka.

Jako ciekawostkę można dodać, że cztery dźwięki zyskały miano najprzyjemniejszych dla ludzkiego ucha: oklaski, śmiech dziecka, grzmoty i szum płynącej wody.

W praktyce wydaje się, że nasze kanały słuchowe ewoluowały tak, aby nadać priorytet pewnym zakresom częstotliwości, aby zapewnić nam możliwość odróżnienia płaczu dziecka lub ludzkiego głosu od innych dźwięków otoczenia.

Dlatego też czasami odczuwamy dreszcze i reagujemy intensywniej na niektóre hałasy zawarte w tym nieprzyjemnym dla nas zakresie częstotliwości.

https://www.odkrywamyzakryte.com

Dla gajowego do najbardziej nieprzyjemnych dźwięków należy m.in. głos Joanny Senyszyn oraz Adama Michnika.
Admin

Komentarzy 17 to “Dlaczego niektóre dźwięki wywołują dreszcze?”

 1. rrrrrr said

  Mnie najbardziej przeszywa dźwięk wydobywający się z żyda przebranego za Polaka, Niemca, Rosjanina, etc,..walki starej i nowej nomenklatury żydowskiej, jak np. PIS vs. PO.

 2. Zerohero said

  Dżwięk to jedno, ale ja nie lubię nawet sobie wyobrażąc wycierania zębów ręcznikiem frote. Ktoś tak ma?

  @1, lepiej posłuchać w oryginale

  .https://www.youtube.com/watch?v=mGw8mKIZaKg

 3. Lala said

  Pięknie było w Lala Landzie, komunistyczno – liberalnym Matrixie dla goim, bez rzeczywistej wiedzy o wężach w ludzkich odwłokach, ich roli na ziemi, z bajkami o nich. Nagle słychać demoniczny warkot, dociera świadomość bytu wraz z nimi. Czyżby doczesny posmak piekła fizycznego, przed duchowym, uchowaj Panie Boże.

 4. Rokitnik said

  Najpiekniej to brzmi w moich uszach tetniaca ZYCIEM Knieja !!!

  Bycie w Gajowce zobowiazuje…a CO??

 5. NyndrO said

  Albo jak genetcznie nie potrafi zapodać „rrrrrrr”.Niektóre „jy”, niektóre „ły”, czy „hy”, itp. Nawiasem to jest dobry egzamin; „a powiedz rrrrrr”

 6. galaszek said

  Laczego niechtore zwieku wylowiuja dreszcze…..I cos jeszcze?!….to szczyro prawda z temi zwiekami….mi na ten przyklad przykladowo zwiek slowa. -zyd!..powoduji nie tyko dreszcze ale I staji mi Pala!!!…..prized oczmi oczywista I bym mic tyko lal I lal-na te slowo oczywista …..cieplem moszem tysz

 7. Paliglup said

  Mnie telepie jak slysze w Kosciele ;;modlcie sie za tych co was przesladuja.Jak mam sie modlic zatych co nas niszcza od wiekow; niemcy rosja.Nie nasza ciemnota wszech=obecna I indolencja umyslowa sprawia ze oni nas dymaja.Tak ale czy tylko oni nie;;Konsekwentne penetrowanie tego glupiego ludu.Przez zydowskich hotsztaplerow .I wiara tego glupiego ludu ze MATKA BOSKA przyjdzie z JEZUSEM I naprawia POLSKIE.I tak bajeruja nas od wiekow.Mozna tu pisac w nieskaniczonosc ale czy to cos zmieni.Nie nie nie.Tak zawsze jestesmy programowani na Wojne. W ktorej zawsze ponosimy najwieksze koszty.Dzieki naszej ;glupocie biernosci tchorzostwie I tej glupiej dobroci czy milosierdziu chrzescijanskiemu. Ktore nakazuje Goiowi BADZ wierny ALE BIERNY.Czy my Polacy najechalismy kiedys ;niemcow czy ruskich NIGDY.a powinnismy zniszczyc CALE niemcy tak jak oni zniszczyli nam Warszawe.Ale to sie nigdy niestanie Bo jestesmy milosiernym ;frajerstwem do dymania I charuwy Dla zydowskiego interesu .Gdyz to oni wszystko spasoruja.A wiec smaruj ;d..sko Polaku Jada z nami Amen

 8. Marucha said

  Re 7:
  Panie drogi,
  Wyznawanie katolicyzmu nie oznaczało bierności czy naiwnej glupoty. To wmówiono nam dopiero po II Soborze. Pan też na to się złapał.

  Byliśmy państwem katolickim, co nam nie przeszkadzało się skutecznie bronić, i przeciwko Germanom, i Turkom, i innym narodom pomniejszego płazu. Nigdy nie przegraliśmy żadnej wojny. Nawet rozbiory nie były wynikiem jakiejś militarnej porażki.

  Teraz nie jesteśmy „miłosierni”, lecz po prostu głupi

 9. Kar said

  ..nagly skrzek (szklo o szklo) wlasnej baby gdzies z zaplecza rujnuje sobotnie popoludnie, i podnosi adrenaline o 4 dzialki w gore

 10. Delphi said

  Ad.2

  Bardzo ciekawy film w którym koleś objaśnia i pokazuje jak bardzo fałszywą i zakłamaną kurwą jest Bibi:

  .https://youtu.be/WvjxMXwMn1c

 11. Listwa said

  @ 7 Paligłup

  To przykład wychowanego na pastewnych burakach.

  Jak wam sie mówi nie róbcie pewnych rzeczy to macie to w czarnej d**e. Jak w ślepia zagladają konsekwencje waszej głupoty to bredzicie o nauce katolickiej.

  „Mnie telepie jak slysze w Kosciele”
  – bo jesteś głupcem.

  Węźmy taką UE kto niegocował i kto podpisywał?

  To jest robota ludzi którzy nie za bardzo mieli coś wspólnego z Kościołem , a taki premier Miller z SLD nawet wyrażnie postawawe przecwną.

  Weżcie i pokażcie co teraz, zróbcie pokaz jak sie wyzwala, jak nie jesteś debil, tchórz, nie jesteś programowany, nie modlisz się za wrogów, nie jesteś bierny i wierny.

  Wio gamoniu z koziej du*y.

 12. Lily. said

  Pan Marucha.
  Z mojej strony dodam jeszcze,
  J. K. B. Sz. A. D. M.M,
  ten od „miski ryzu”.Wymienilam,
  tylko czworo,z calej plejady „gwiazd”,
  w polityce po 1989 r.

 13. Paliglup said

  Listwa bredzisz tak ze sie czytac nie chce.Zainfekowany jestes intelektem zydowskim albo poprawnoscia polityczna rodem z lba zydowskiego.A wiec daleko ci do Slowianskiego myslenia I spostrzegania na to co sie dzieje w swiecie czy w POLSCE

 14. Listwa said

  @ 13 Paliglup

  Myślę jednak że bzdury tworzysz paligłupie. Te frazesy to sobie wsadź.
  Daleko mi od twego bredzenia. I ciesze sie.

  A ty nie szlochaj i nie zgrywaj słowianina, tylko zapieprz*j i zniszcz z soboe podobnymi całe Niemcy i najedź ruskich.
  O rety , co za tępa masa

 15. Paliglup said

  Smierdzisz LGBT .frazesy bredzisz Oj panoczku nie dorosles do mojego myslenia .Ja nie bredze I nie jestem tepakiem .Jesli jestes taki niby madry To rozjasnij mi umysl ?Bhaa haaa.I z takimi ludzmi nic wielkiego czlowiek nie zwojuje.Nic a nic nie rozumiesz panoczku co mam na mysli I dobrze.Nie chce takich ludzi widziec na oczy w swoim zyciu.Fuck

 16. Listwa said

  @ 15 Paliglup

  Piszesz jakbyś miał łeb z orzecha i waty. I jeszcze ci kulfon dobrze nie pracuje.

  „z takimi ludzmi nic wielkiego czlowiek nie zwojuje”
  – chyba cie pogieło. Zbierzcie się wszelkie paligłupy do kupy i ponaprawiajcie całe to bagno, które sprawili wszyscy których telepie jak słyszą o Kosciele.

  Pokażcie że potraficie nie tylko chowac sie pod kiece babci i majaczyć o wielkości umysłu.

  „Nie chce takich ludzi widziec na oczy w swoim zyciu”
  – zachciało ci się wykorzystywać katolików? paszól won.

 17. Rafal Cz. said


  Bardzo dobre.

Sorry, the comment form is closed at this time.