Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  revers o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  Szczepan Zbigniewski o Wolne tematy (08 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  Joannus o Izolacja Zełenskiego
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Rosja wprowadza bezpłatne e-wizy

Posted by Marucha w dniu 2019-07-23 (Wtorek)

Czy odcięta od świata zachodnimi sankcjami, a od macierzy strefą Schengen, rosyjska enklawa nad Morzem Bałtyckim stanie się turystycznym rajem?


Rosjanie wpadli na pomysł, który – wszystko na to wskazuje – jest strzałem w dziesiątkę. Od 1 lipca 2019 roku obywatele 53 krajów świata, w tym Polski, mogą ubiegać się o darmowe wizy elektroniczne do Obwodu Kaliningradzkiego.

Na tym jednak się nie kończy, bo już 19 lipca prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że tryb wiz elektronicznych zostanie wprowadzony także na terenie Petersburga i Obwodu Leningradzkiego.

Otrzymanie dokumentu jest banalnie proste, a czas oczekiwania to maksymalnie 4 dni. Rosjanie mają nadzieję, że uruchomienie bezpłatnych e-wiz pomoże w rozwoju turystki, kontaktów biznesowych i społecznych.

Nowy projekt zaprezentował w Polsce Minister ds. Kultury i Turystyki Obwodu Kaliningradzkiego Andriej Jermak. 12 lipca w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona mechanizmowi działania e-wiz. Gość z Kaliningradu opowiedział także o potencjale turystycznym regionu.

W celu otrzymania jednorazowej bezpłatnej wizy obcokrajowiec musi co najmniej cztery dni przed, ale nie więcej niż 20 dni przed planowaną datą wjazdu wypełnić wniosek o uzyskanie elektronicznej wizy na stronie internetowej rosyjskiego MSZ: [http://electronic-visa.kdmid.ru/] i załączyć do niego zdjęcie. Strona dostępna jest w czterech wersjach językowych: rosyjskim, angielskim, a także – co ciekawe – japońskim i chińskim.

Dodatkowe udogodnienia stanowią obrazki, w które wystarczy «kliknąć», by z łatwością odnaleźć się w procedurze wizowej. Podczas wypełniania wniosku należy pamiętać, że imię i nazwisko wpisujemy tylko łacińskimi literami, czyli dokładnie tak jak mamy w paszporcie, tj. bez polskich: ł, ą, ś, ż, itp.

Andriej Jermak powiedział, że pierwszą turystką, która wjechała do Obwodu Kaliningradzkiego na podstawie e-wizy była obywatelka Polski. W ciągu tygodnia granicę na nowych zasadach przekroczyło ponad 450 osób. Tylko w połowie lipca wnioski o wydanie elektronicznej wizy złożyli turyści z 35 krajów – wśród zdecydowanych liderów są Polacy, Niemcy i Litwini.

E-wiza jest ważna 30 dni, jednak w obwodzie można pozostać maksymalnie osiem dni. Osoby, którym przyznano elektroniczne wizy mogą znajdować się i przemieszczać tylko w granicach Obwodu Kaliningradzkiego [inf. z dn. zanim Putin ogłosił podpisanie dekretu o e-wizach dla Petersburga].

Minister ds. Kultury i Turystyki Obwodu Kaliningradzkiego zachwalał, że dzięki specyfice regionu – w tym dobrej infrastrukturze drogowej – zwiedzający mogą zobaczyć wszystko za jednym razem, w jednym miejscu, w bardzo krótkim terminie. Do tego dochodzą niskie ceny (szczególnie przy obecnym kursie rubla), przy jakości usług zbliżonych do standardów europejskich.

Obwód Kaliningradzki jest wyjątkowy z tej racji, że łączy w sobie historię Prus, Krzyżaków, Niemiec, ZSRR oraz współczesnej Rosji. Dla przykładu: w samym Kaliningradzie można zobaczyć wszystko to, co jest związane z Immanuelem Kantem; Kompleks Rybna Wieś z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną – hotelami, restauracjami i miejscami do spacerowania; Muzeum Wszechoceanu, gdzie – jak powiedział Jermak – w jedyny legalny sposób można dostać się na pokład rosyjskiego okrętu podwodnego.

Symbolem Obwodu Kaliningradzkiego jest bursztyn, dlatego ta cenna żywica w niebanalny sposób została wykorzystana także w turystyce. Nowy produkt turystyczny nazywa się „bursztynowy weekend”, na który się składa: zwiedzanie Muzeum Bursztynu, relaks w bursztynowym SPA, kulinarna uczta z jedzeniem i alkoholem na bazie kwasu bursztynowego, zakupy wyrobów z bursztynu oraz wycieczki poświęcone „złotu północy” – do miejsc, gdzie bursztyn się wydobywa i fabryki, gdzie się go obrabia.

Obwód Kaliningradzki to także piękno przyrody – z Mierzeją Kurońską na czele, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy jednośladów i spragnieni pięknych nadmorskich widoków mogą poruszać się ścieżką rowerową od Mierzei Wiślanej do Mierzei Kurońskiej. Trasa ta jest jeszcze rozbudowywana – już teraz liczy 33 km, a całkowita długość wynosić będzie 51 km.

Na najbliższe trzy lata zaplanowano wiele projektów mających przyciągnąć nowych turystów, m.in. port pasażerski i handlowy, który będzie przyjmował statki wycieczkowe. Andriej Jermak przypomniał, że już teraz turyści, którzy przypływają na promie, by zwiedzić Obwód Kaliningradzki nie potrzebują żadnej wizy, jeśli termin ich pobytu nie przekracza 72 godzin.

Rosjanie postawili też na projekt, który przyciągnie do Kaliningradu miłośników kultury i sztuki. W mieście ma powstać dzielnica muzealna oraz centrum kulturalne, gdzie będzie się mieścił m.in. wydział Teatru Wielkiego z Moskwy czy filia Galerii Tretiakowskiej. Dzięki temu, gdy ktoś zapragnie np. zobaczyć arcydzieła rosyjskich zbiorów muzealnych lub obejrzeć na deskach teatru rosyjską sztukę ze znanymi aktorami – nie będzie musiał w tym celu jechać aż do Moskwy.

Już wkrótce to wszystko będzie na wyciągnięcie ręki – tuż obok województwa warmińsko-mazurskiego. A za sprawą uruchomienia nowych rejsów przez Bałtyk i wprowadzenia kolejnego dekretu – który tym razem obejmie e-wizami także Petersburg – rosyjska wycieczka będzie jeszcze atrakcyjniejsza…

Agnieszka Piwar
http://mysl-polska.pl

A ktoby tam do kacapów jeździł! Bimber, walonki, lampa naftowa i ogórki kwaszone…
Admin

Komentarzy 6 do “Rosja wprowadza bezpłatne e-wizy”

 1. karlik said

  Byłem w zeszłym roku w Kaliningradzie, zatrzymałem się w hotelu Berlin. Miasto ładne ludzie mili i kulturalni, przy pomniku Lenina na skwerku, miejsce spotkań głównie młodych, wypiłem legalnie piwo. Celnicy i służba graniczna bardzo dobra, w porównaniu z polskimi to polskie służby to „wiocha” czapki z głów. Kilka zdjęć z pobytu:
  .https://photos.app.goo.gl/kD31WZBYfEmtwzCJ6

 2. AlexSailor said

  Po prostu JE Putin odbudowuje Rosję, którą budowali carowie, szczególnie Aleksander II (król Polski Aleksander III), minister imperium JE Stołypin (obaj zamordowani).
  Rosję przeganiającą Zachód, Rosję potężną, po reformach sądownictwa prawą jak ma mało które państwo.
  Rosję, którą wznosił ze zgliszczy (co by nie mówić – czy celowo?) Stalin likwidując komunistów i rewolucjonistów roku 1917.
  Nie umniejsza to w niczym zbrodniom Stalina, ale gdyby poszło drogą Trockiego, to mielibyśmy drugą Kambodżę i nie 50 milionów
  ofiar, ale ze 120-150.

  Podpowiem ministrowi Jermakowi – warto nastawić się na Polaków, bo potencjalnie będą największą klientelą.
  Warto szczególnie stworzyć sieć szkół języka rosyjskiego, możliwie tanich, ale i o różnym poziomie cenowym.
  Dziś wyjazd do takiej szkoły do Moskwy lub Petersburga, to kilka tysięcy złotych za kilka tygodni.

  Szkoły głównie dla Polaków, ale i dla innych.

 3. JO said

  I ja sie pisze na wycieczke do Rosji !! Odetchnac…

 4. JW said

  Super inicjatywa. Tak się składa, że planowałem za jakiś czas zrobić wypad do Rosji zaczynając od Pitra, a kończąc na Moskwie. Ponieważ nie lubię wiz, to poczekam, aż rzeczone przedsięwzięcie obejmie też stolicę 🙂 Może też w międzyczasie Białoruś zniesie wizy…

 5. Isreal said

  A ktoby tam do kacapów jeździł! Bimber, walonki, lampa naftowa i ogórki kwaszone…
  Admin

  no tak, to wszystko (bez walonków) mam na miejscu to po co wycieczka …..

 6. Archer said

  Jest taka młoda para Rosjanin i Rosjanka z Kaliningradu, podróżują też często po Polsce. Jest ich kanał na youtube, mają dobre filmiki:

  At.4. JW

  Na Białoruś można też w niektóre rejony bez wiz pojechać, m.in do Grodna. A tutaj jest kanał polskiego małżeństwa z wycieczki na Białoruś:

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: