Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (52 – …
  bryś o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  wewewe o Reminiscencje z niedzieli covi…
  wewewe o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Leo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  I*** o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Dziadzius o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Zenon_K o Wolne tematy (52 – …
  NC o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Lily o Nasze miejsce w szeregu
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Kojak o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  revers o Wolne tematy (52 – …
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Mit o Pawlaku, co ponoć ceny gazu podwyższył (1)

Posted by Marucha w dniu 2019-07-26 (Piątek)

Waldemar Pawlak, były premier, wicepremier i minister gospodarki, znajduje się od lat pod ogniem oskarżeń polityków „dobrej zmiany”, jej dziennikarzy, płatnych trolli i entuzjastów komentatorów w internetowych dyskusjach.

Wszyscy oni oskarżają go, że dzięki niemu mamy „drogi gaz”.

Ta kampania trwa od lat, a oskarżenia tak utrwaliły się w opinii publicznej, że dzisiaj to „oczywista oczywistość”: to Pawlak jest winien wysokim cenom gazu z Rosji.

Jednak są to oskarżenia całkowicie fałszywe, niezgodne z faktami, należą do do klasyki ‚fake news’. W rzeczywistości było wręcz odwrotnie, Waldemar Pawlak obniżał ceny. Zniesmaczony więc tym publicznie utrwalanym kłamstwem, postanowiłem napisać, jak to było naprawdę.

Za rządów PO-PSL Waldemar Pawlak był wicepremierem i ministrem gospodarki od końca 2007 roku do 27 listopada 2012 r. W tym okresie przeprowadzaliśmy dwukrotnie negocjacje z Gazpromem i Rosją. Pierwsze miały miejsce po wojnie gazowej Ukrainy z Rosją w styczniu 2009 r. Negocjacje odbywały się w bardzo trudnych dla Polski warunkach, z Ukrainy nie płynął gaz, w bilansie krajowym brakowało dwóch miliardów m3 gazu, co groziło odcięciem gazu dla odbiorców.

To osłabiało nas w czasie pertraktacji, jednak przejście tego kryzysu suchą nogą zawdzięczamy… Gazpromowi. Uratował nas dostarczając dodatkowo ponad miliard m3 gazu. Rosjanie poczuwali się bowiem do pomocy z powodu zerwanych dostaw RosUkrEnergo, gdzie Gazprom miał 50% udziałów. Więcej dać Polsce nie mogli, gdyż jak mówili – „góra nie pozwoli”.

Prowadzący negocjacje wicepremier Waldemar Pawlak był zwolennikiem zabezpieczenia długoterminowych dostaw gazu z Rosji, proponował więc przedłużenie kontraktu na dostawy gazu do 2037 roku, a także przedłużenie do 2045 r. tranzytu do Niemiec. Dla stabilności dostaw i wykorzystania gazociągu jamalskiego było to dobre rozwiązanie. To umożliwiło wynegocjowanie znaczącego upustu w cenie gazu, na co Rosjanie się zgodzili.

Jednak strategia premiera Pawlaka nie miała politycznych szans na realizację ani wtedy, ani tym bardziej dzisiaj. Ówczesna opozycja (dzisiejsza ‚dobra zmiana’) zablokowała to porozumienie, odsuwając je prawie o rok.

A przez cały ten czas PGNiG było „na musiku”, zagrożone brakiem gazu, więc zwróciło się do liczących się graczy europejskich z zapytaniami o sprzedaż gazu dla Polski. Jednak reakcja zachodnich koncernów była symptomatyczna dla relacji Polska – Rosja – Zachód. Albo od razu odmawiano pomocy, sugerując konieczność uzyskania zgody rosyjskiego dostawcy, albo proponowano sprzedaż gazu gdzieś w Europie, co nie miało żadnego znaczenia dla PGNiG ze względu na brak infrastruktury.

Trudno więc było w tak podbramkowej sytuacji (o której Gazprom doskonale wiedział) eskalować żądania cenowe, podkręcane przez PiS, który żądał nawet, by nie podpisywać umów z Rosją, a „zimę… przetrzymamy…”. Premier Pawlak w pewnym momencie stwierdził: „Musimy się zdecydować, czy chcemy w zimie grzać się gazem, czy gazetami”.

W końcu 29 października 2010 r. (prawie po dwóch latach od kryzysu) osiągnęliśmy z Rosjanami porozumienie, które nie przewidywało wydłużenia kontraktów, jak chciał wicepremier. Pomimo tego osiągnięto ustępstwa od Rosjan: doprowadzono do zmian reguł w tranzycie rurociągiem jamalskim, dzięki czemu Gaz-System przejął zarządzanie rurociągiem, a w konsekwencji jesienią 2011 r. uruchomiliśmy wirtualny rewers z Niemiec.

Zniesiono także klauzulę zakazującą PGNiG reeksportu rosyjskiego gazu. Oczywiście zawsze jest „coś za coś”. Strona rosyjska uzyskała zwolnienie RosUkrEnergo z kary umownej za zerwanie dostaw w 2009 roku, odstąpiono także od dochodzenia przez EuRoPol Gaz od Gazpromu spornych roszczeń.

Porozumienie obejmowało także obniżkę cen gazu. Obniżkę, a nie podwyżkę, jak głosi czarna legenda. Uzyskano rabat cenowy do 2014 r. dla zakupów gazu ponad obowiązkowe minimalne ilości roczne. Jego wartość ówczesny prezes PGNiG Michał Szubski oceniał na 250 milionów dolarów (prawie miliard złotych) w ciągu 5 lat.

To był realny sukces negocjacyjny, osiągnięty w bardzo trudnych warunkach i ostatnim momencie, bo na listopad PGNiG już nie miało gazu w magazynach.

To dopiero pierwsza cześć tej historii, w następnym numerze Myśli Polskiej – kolejna.

Andrzej Szczęśniak
Myśl Polska, nr 31-32 (28.07-4.08.2019)
http://mysl-polska.pl

Czytajcie uważnie Andrzeja Szczęśniaka. To jest autentyczny ekspert od ropy, gazu i bezpieczeństwa energetycznego. Wie, o czym pisze, w odróżnieniu od ekspertów z Youtube..
Admin

Komentarze 32 do “Mit o Pawlaku, co ponoć ceny gazu podwyższył (1)”

 1. W 2006r. premier J.Kaczyński po rozmowach w USA zlecił, swojemu ministrowi W.Jasińskiemu, podpisanie umowy z Gazpromem na dostawy do Polski gazu po możliwie jak najwyższych cenach – płacimy za rosyjski gaz najwyższe ceny w Europie – to jest realizacja żydowskiej polityki dla Polski i Polaków.
  Dlaczego geszefciarze z Waszyngtonu żądali dla nas takiej polityki? Z kilku powodów: po pierwsze, chodziło o przyjazną aurę dla poszukiwań gazu łupkowego (i wszystkich innych surowców naturalnych), pod drugie, o wzrost niechęci do” nieprzyzwoicie pazernej” Rosji, po trzecie, o ograniczenie ilości gazu kupowanego od Rosji na rzecz gazu skroplonego (LNG), który Polska będzie kupowała na tzw. wolnym rynku i po czwarte, co jest wymuszone kupowaniem LNG, Polska będzie musiała zbudować port gazowy, a więc dokonać niezbędnych zakupów wielu urządzeń w zagranicznych firmach, zlecić im budowę, a na wszystko zaciągnąć kredyty.

  Wiecej tu:
  Żydów gazowe wojny z Rosją – walczą i płacą Polacy – https://rzeczpospolitapolska.wordpress.com/2015/11/27/zydow-gazowe-wojny-z-rosja-walcza-i-placa-polacy/

 2. Katarzyna T said

  No i mój ceniony Walduś musiał przegrać z Piechczynkim ,który publicznie jak cudak po pozytywnym głosowaniu na niego publicznie padł na kolana. PSL jest podstołową przystawką dobrej zmiany. Kosiniak ze szczęścia rodzinnego chyba stracił kawałek rozumu albo przehandlował. Bartoszewski nr 1 na liście w Warszawie= zdrowy rozsądek Witosowego-chłopa.?Alleluja i do przodu dojechaliśmy.

 3. Sarmata said

  Waldemar Pawlak. Mało kto wie, że Waldi był pionierem gospodarki rynkowej i komputeryzacji. Oto bowiem w roku 1984 zaczyna robić „karierę” biznesmena i jako działacz Związku Młodzieży Wiejskiej wraz z kolegami z Wojskowej Akademii Technicznej zakłada pierwszą spółkę nomenklaturową pod nazwą „Agrotechnika”. Wbrew jej nazwie, nie zajmuje się ona handlem dojarkami czy maszynami rolniczymi. Ciekawostką jest to, iż Wojskowa Akademia Techniczna była „oczkiem w głowie” Wojskowej Służby Informacyjnej. Fakt ten daje dużo do myślenia, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się temu, czym się owa spółka zajmowała.
  Otóż spółka „Agrotechnika” importowała z Zachodu duże ilości komputerów, tzw. III generacji, których w latach ‘80 nie można było sprowadzać do Krajów Demokracji Ludowej w obawie przed ich wykorzystaniem przeciw wojsku i służbom specjalnym. Pawlak korzystał z kredytów Banku Światowego przeznaczonych na modernizację sektora rolniczego. Komputeryzował polskie wsie i nie tylko wsie. Powiązania personalne z ludźmi z „wojskówki” i służb specjalnych pozwoliły jemu eksportować komputery do… ZSRR. Jest sprawą oczywistą, iż w owych czasach transakcje ze Wschodem odbywały się tylko i wyłącznie za pośrednictwem służb specjalnych nie tylko polskich, ale także sowieckich.
  Jego początek kariery politycznej datuje się na rok 1985, kiedy to wstąpił w szeregi Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL), będącego „satelitą” PZPR-u. To z listy tej partii został posłem Sejmu kontraktowego. Po rozwiązaniu ZSL-u został członkiem PSL „Odrodzenie”. W każdych kolejnych wyborach do Sejmu w latach: 1991, 1993, 1997, 2001, 2005, 2007 i 2011 skutecznie ubiegał się o reelekcję. W roku 1991 został prezesem PSL-u. Funkcję tę pełnił przez 13 lat do roku 2012, wyłączając 8-letni okres w latach 1997-2005. Ponad 20 lat jest prezesem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Od 1990 należy do połączonego Polskiego Stronnictwa Ludowego, a od 29 czerwca 1991 do 11 października 1997 pełnił funkcję prezesa Naczelnego Komitetu Wykonawczego tej partii.
  Źródło: //niepoprawni.pl/blog/jeszcze-nie-przypisane/z-cyklu-od-mazowieckiego-do-tuska-13-waldemar-pawlak-0

 4. RomanK said

  Zauwazcie co pisze expert…negocjowano UPUSTY…a nie ceny….. i Negocjowano WARUNKI…i ani slowa wiecej..a to jest najciekawsze..i zadnego wyjasnienia co znaczy magiczny..VIRTUALNY reveres z Niemcami>
  Wszystko to w sytuacji kiedy wszystkie rury biegna po terytorium Ukrainy, ktorej usamodzielniajaca sie nowa oligarchia tez chce zmoczyc mordy w plynacym poprzez ich terytorium miodku, czego ” negocjowane WARUNKI hehehehehehh….. nie przewidywaly”.
  Wystarczylo wybudowac port gazowy i sytuacja zmienia sie diametralnie…..zwlaszcza ,ze pod Przemyslem zalega potezna reerwa ok 75 mld….m3..na zlozach starych z infrastruktura, ktora oczywiscie trzaba zmianic- bo ma 50 lat…ale to pikus
  Zatem w tej chwili POlska ma doskonala sytuacje i nalezy wypierdolic wszyskich expertow, jacy wisza na warunkach dojac rury cale zycie….
  Polecam ksiazke sw pamieci Witka Michalowskiego… SLuzby w Rurach….
  Pomyslcie jakie Warunki sa niezbedne, zeby plynal gaz w rurach…….wysokosc cisnienia!
  Reszta to normalny maintenance….

 5. RomanK said

  Panie Sarmato…mam nadziej,e ze czytal pan Ksiazke jaka polecam…te sprawy dzis juz nie istnieja…nima…znikl- jak kamfora….z najwikszego brudnego machlostwa sluzb PRLu i jego ludzi zwiazanych nawet pokrewienstwem, ze sluzbami staego ZSSR…pozostal tylko ..czysty patriotyzm i….nienawic do patriotuf……. PiSiakow:-_))))_)

 6. RomanK said

  https://wprawo.pl/2019/07/24/uwaga-zydzi-probuja-przejmowac-nieruchomosci-metoda-na-grob-rabina/

 7. RomanK said

  POlecam Panstwu doskonaly essej pana W. Podjackiego…poruszajay bardzo wazny temat..mlocony tez na Gajowce od wielu lat….

  https://wprawo.pl/2019/07/24/w-podjacki-czy-dmowski-byl-prorosyjski/

 8. Zerohero said

  Czytam Szczęśniaka od 12 lat. Nie dość, że się zna na temacie, to jeszcze naprawdę leży mu na sercu los Polski.
  Niestety Szcześniak nie uprawia fanfaronady, trzyma się tematu i nie ma stada klakierów, więc trafia do garstki.
  Takiego Gadowskiego wybiera ok. 300 razy więcej osób. Miliony much nie mogą się mylić.

 9. Szkoda Pana wiedzy, talentu i dobrego pióra na różne antykatolickie wypady. Piszę to z ubolewaniem…
  Admin
  —————–

  @7 – RomanK

  Panie Romanie, ten esej pomija istotną kwestię roli Kościoła rzymsko-katolickiego tak w polityce Dmowskiego, jak i w ruchu słowiańskim. Fakt, że do dzisiaj Słowianie nie potrafią wypracować wspólnej polityki, już nawet nie ruchu, jest na rękę wszystkim wrogom Słowian – a czy potrafimy dzisiaj wskazać wszystkich wrogów Słowian -?.
  Tu warto się zastanowić np., czego skutkiem jest podział na Słowian wschodnich i zachodnich lub dlaczego nie doszło do zjednoczenia IRP z Czechami i dlaczego unia polsko-litewska okazała się tworem bez przyszłości?

  Pan Podjacki tego nam nie wyjaśni, chociaż jest historykiem, za mocno stoi w cieniu krzyża i ze zbyt dużą łatwością znajduje wspólny język z takimi politykami jak np. Marek Jurek.
  Ten esej dobrze scharakteryzował pierwszy komentarz na Neon24.pl: „Tyle słów, a tak mało treści.”
  Podjacki w swoim eseju nie zgadza się z twierdzeniem, że Dmowski był prorosyjski – i słusznie -, ale celem tego eseju jest zachęta do upowszechnienia myślenia, że wszelka prorosyjskość jest naganna, zwłaszcza, że autor eseju sam jest rusofobem.

  W 2015r. Podjacki napisał:
  „W ciągu ostatniego roku skomplikowała się sytuacja międzynarodowa w Europie Środkowo-Wschodniej, co ma związek z agresywną polityką Rosji wobec Ukrainy i innych państw tego regionu. Aneksja Krymu, wspieranie separatystów we wschodnich obwodach państwa ukraińskiego i udział wojsk rosyjskich w walkach na terenie Donbasu oraz forsowne zbrojenia i demonstracje militarne, które mają zastraszyć kraje sąsiadujące z Federacją Rosyjską, w tym Polskę, pokazują, że zagrożenie ze strony Kremla jest realne.” – za: http://niepoprawni.pl/blog/lospolski/defetysci-czy-agenci-wplywu

  Niezależnie od naszego stosunku do Rosji jedno nie ulega wątpliwości, że bez pomocy Rosji Polska skazana jest na żydowsko-anglosaską okupację – taki to jest narodowiec z pana Podjackiego.

 10. mate29 said

  Polska jako klient idealnie pasuje do ogłoszonej niedawno strategii eksportu amerykańskiej energii. Żeby było jasne, nie jest to normalny rynkowy biznes, tylko polityka, trzeba przytoczyć słowa sekretarza ds. energii Ricka Perry’ego:
  Rick Perry
  W polityce energetycznej chodzi nie tylko o politykę gospodarczą, ale też o politykę zagraniczną. Sami widzieliśmy, jak inni producenci wykorzystują energię do wywierania nacisku na słabszych. Stany Zjednoczone będą teraz mogły przeciwdziałać podobnym siłowym zakusom, zarazem zapewniając sobie i swoim partnerom bezpieczeństwo energetyczne.

 11. RomanK said

  Panie Dariuszu…pan Wojciech poruszyl temat…i to na jeden essej wystrczy….zajal sie jednym tematem ograniczajc do Dmowskiego…i jego ogladu sprawy Polskiej w kontekscie wzajemnosci Rosyjsko Niemieckich.
  Katarzyna I…zmienila charakter Rosji…..z Matouszki Rassiji zrobila Imperium Rosji i pozycje carow ruskich z tradycyjno slowienskim primus inter pares zrobila z Rosji matecznik ruski..ruskimi lepszymi i gorszymi.
  Co do KKR…nalezaloby przeanalizowac sprawe Cyryla i Metodego..itzw Kosciola Chrzescicjanskiego Solonskiego, rozwalonego przez Niemcow- Ultramontes….
  Sprawa otwarta…i niezwykle zlozona.
  Kiedy w 215 roku pisal, jak pan cytuje …mial racje… Rozwalony ZSRR…nie zadlabn o sprawy Rosji…ani o sprawy innych narodow slowianskich regionu….
  Jak pan zobaczy dzis zmiany pozycji Turcji i….. Polski…i zmiane paradygmatu…. sprawa komplikuje sie jeszcze bardziej.
  Oczywoiscie wszystko w regionie zalezy od Rosji….ale tez od tego jaki model ta Rosja Przyjmie ..czy Matouszki Slowianskiej czy Imperium….

 12. RomanK said

  Polecam ostatni numer 100tny Opoki w Kraju…szczegolnie informacje o tym co znaleziono w trumnie Pilsudzkiego…

  Click to access 100.pdf

 13. Archer said

  Zewsząd się słyszy, że mamy najlepszej klasy „ekspertów” od wszystkiego, a za politykierstwo w naszym bantustanie biorą się nawet profesory uniwerków (co powinno być dla nich degradacją zawodową jak i osobistą). Tylko dlaczego w takim razie jest w Judeopolonii tak kijowo, a zwykły dyrektor kołchozu o wiele lepszym jest politykiem niż nasze zafajdane „elitki” z Kaczyńskim na czele.

  Cen gazu nie negocjuje się w ostatniej chwili, tylko to jest proces rozłożony na kilka miesięcy. Państwa dalej położone od Polski bez porównania płacą o wiele mniej za rosyjski gaz, tylko naszym zafajdanym „negocjatorom” nie daje się uzyskać dobrych cen. Jak zwykle to był „sukces” chłopka roztropka Pawlaka z ruskimi, co potwierdzają różni „wybitni eksperci” . Jedna osoba może być wybitnym ekspertem medycyny i lekarzem światowej sławy, a być fatalnym dyrektorem szpitala, czy ministrem zdrowia.

  To samo było z ustawą IPN odnośnie kar za szkalowanie Polaków. A potem „nasi” politykierzy z PiS-u pod naciskiem Israela musieli zmienić tą ustawę w try miga, co oczywiście jest „sukcesem” na arenie międzynarodowej.

 14. Troll Polonii said

  Dopoki bedziemy tolerowac platnych pieczeniarzy imperializmu kowbojskiego, dotad bedziemy uprawiac nedze polityczna.
  I gospodarcza.
  I bedziemy sie upierac przy chazarskiej propagandzie, ktora nam nie pozwala na normalna dyskusje: bez wyzwisk i chamskiego faszyzmu .

  Sprawa taniego gazu z Rosji meczy kowbojow od lat.
  Pastuchy nie wierza w wolny rynek.
  Kazda konkurencja to wrog, ktorego nalezy zniszczyc chocby miala cala planeta wyleciec w powietrze.

  Dlaczego, w wolnej podobno Polsce, nie wolno – powtarzam: NIE WOLNO dyskutowac historii rurociagu jamalskiego??
  Tylko i wylacznie dlatego, ze to obraza naftowych bandytow zza oceanu??
  Dlaczego mamy taka ogromna cenzure? – gorsza niz w czasach najczarniejszych czystek stalinowskich; cale suwerenne narody juz zostaly wymordowane z powodu niewolniczego rynku gazowego.

  Dlaczego Europa nie ma prawa korzystac z europejskiego gazu??

  Stalin nie bronil wolnego rynku.
  I mial racje, ze walczyl z V-ta kolumna i platnymi zdrajcami europejskich interesow.

  Z powodu tego jamalskiego gazu juz wymordowano pol Europy, zniszczono Jugoslawie, niszczy sie Ukraine a Polska placi
  (i slusznie!!) paskudna cene za zdrade europejskich interesow.

  Zdaje sie, ze niektorzy eksperci od handlu gazem zapomnieli, ze Polska wolala wydac miliardy dolarow na jakas pieprzona rozdzielnie dla gazu….z Kataru – zamiast miec za pol darmo gaz z Rosji. Przeplyw gazu rurociagiem jest duzo tanszy od transportu LPG specjalnymi cysternami.
  To tylko polski idiota o tym nie wie.

  Polska i durnowate Polaki wybraly rozwalke panstw europejskich tylko po to, zeby nie kupowac gazu rosyjskiego.

  Nie ma nagrod w polityce. I nie ma kar.
  Sa tylko konsekwencje.

  Polska nie ma prawa kupowac gazu na wolnym rynku bo sie moze …uzaleznic od Rosji?? Ale kupowanie rosyjskiego gazu od Niemiec i USA nas wyzwala??
  Na kupowanie zlomu militarnego od USA Polska dostala laskawe pozwolenie. A nawet ma obowiazek kupowac nieprzydatne systemy antyrakietowe i szmelc z Newady.!
  Zeby sie uniezaleznic od Rosji??

  W zadnym teatrze kukielkowym nie wydumano jeszcze takiego debilizmu.

 15. Archer said

  W artykule jest m.in o cenach gazu z Rosji. Jacy „geniusze” nami rządzą? A jak nie wierzycie, to różnego rodzaju „eksperci” gawiedzi wytłumaczą, że jakby zamiast Pawlaka Niemcy, czy Brytyjczycy w takich warunkach negocjowali ceny z ruskimi, to musieliby zapłacić co najmniej 4 razy więcej niż Polska.

  http://www.grzechy-platformy.org/gaz/

 16. Marucha said

  ODPIE*DOLIĆ SIĘ OD SZCZĘŚNIAKA. JUŻ!
  Ten człowiek więcej zdążył zapomnieć o sprawach energetyki, gazu i ropy, niż ktokolwiek tu kiedykolwiek się nauczył.

 17. Archer said

  Ad.16.

  Pan Gajowy to coś jak Michnik – „Odpie#dolcie się od generała”:)).
  A tak na poważnie, to może kiedyś Admin zamieści tekst Sławomira Nowaka ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Eksperta światowej sławy budowy dróg w Polsce i na Ukrainie.

  ——-
  Dupa.
  Admin

 18. a …..wystarczyloby aby Rosja zgodzila sie placic za Rosyjskie obozy zaglady obrzezanych braci 🙂 i zwiazane tym odszkodowania :).i….Rosja staje sie blyskawicznie .”demokratyczna” na sposob ..ZACHODNI:)

 19. Boydar said

  @ WPS

  „… za mocno stoi w cieniu krzyża …”

  Jedyny obszar na który pada cień Krzyża to żydzizm, Młocie. Tekst Szczęśniaka jest rzetelny, więc nawet jeśli, to nie należy w tym miejscu wódki mieszać.

 20. @ 19 – Boydar

  I nie wp… się między wódkę a zakąski – nie z tobą GŁĄBIE rozmawiałem, a z panem RomanK

 21. Boydar said

  Czyżbym popsuł jakąś drobną machlojkę ? Najmocniej przepraszam.

 22. Boydar said

  Esej (7) Panie Kolego Kaflu jest rzeczywiście doskonały …

  Dziwi mnie tylko zawarty brak konsekwencji w rozumowaniu Dmowskiego. Z jednej strony stwierdzone jest –

  „… o wpływach niemieckich w Rosji wiele mówiono, zwłaszcza wśród ludzi, którzy z Rosją bliższą mieli styczność, przedmiot ten był ciągle na końcu języka, ale przypisywano te wpływy prawie wyłącznie wielkiej ilości Niemców w Rosji i stanowiskom przez nich zajmowanym. Nie umiano ocenić czynników szerszej natury politycznej, które dawały Berlinowi wielkie atuty w stosunku do Petersburga”. Rosyjska „polityka zewnętrzna była, bo musiała być, przeciwniemiecką, natomiast na wewnątrz królowało germanofilstwo, którym w znacznym stopniu zarażone były sfery rządowe i dworskie imperium rosyjskiego …”

  a chwilę później

  „… głównym naszym wrogiem jest Rosja, ta Rosja znalazła się dziś zarówno na zewnątrz jak na wewnątrz w takim ciężkim położeniu, w jakim nigdy jeszcze nie była – stąd dwa zadania dla nas: zwiększyć tę trudność jej położenia i wyzyskać je, o ile można, dla nas. […] Pracujemy nad dezorganizacją caratu i myślę, że warto czas i energię na to tracić. I tym chętniej pracujemy, że mamy przeświadczenie, że żadne reformy nie wprowadzą Rosji na dobrą drogę …”.

  To z kim on niby faktycznie chciał walczyć, z Mikołajem II ?

  No przecież germanofilstwo w Rosji dotyczyło właśnie pruskiej kadry zawłaszczającej bardzo skutecznie najważniejsze stanowiska decydujące o polityce zagranicznej i wewnętrznej.

  Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest smutna okoliczność przyrody że Dmowski wcale nie był tym za kogo mamy go dzisiaj uważać. W pisdu to wszystko !

 23. gnago said

  rozumiem . I ze względu na tą obniżkę traktat jest tajny. A kiedy Jamał II powstanie? Czy może ruscy chcieli przy okazji mieć infostradę za darmo nie udało się . O tym nic. Bo co dziwne ruscy wola władować setki razy więcej w gazociąg podmorski niz trywialnie tani jamał II. Zwyczajnie srają forsą. Czy może gaz narzędziem polityki.
  Jako odbiorca gazu nie odnotowałem w fakturach tej obniżki czyżby ktoś zajumał?

 24. Yah said

  A u nas nie ma germanofilstwa ? No i my mamy amerykanofilstwo, a na mur beton nie ma polonofilstwa.

  Nie wiem co myślał Dmowski, ale może kombinował, że upadek caratu pociągnie za sobą utratę wpływu prusko-rosyjskich elit i dojście do wpływów tych słowianofilskich.

  Niestety przeliczył się srogo, tak jak ci, którzy popierali Solidarność. Jak ładnie można przetransponować słowa Dmowskiego, by dotyczyły Polski lat 80-tych :

  „… głównym naszym wrogiem jest PRL, ten PRL znalazł się dziś zarówno na zewnątrz jak na wewnątrz w takim ciężkim położeniu, w jakim nigdy jeszcze nie był – stąd dwa zadania dla nas: zwiększyć tę trudność jego położenia i wyzyskać je, o ile można, dla nas. […] Pracujemy nad dezorganizacją PRL i myślę, że warto czas i energię na to tracić. I tym chętniej pracujemy, że mamy przeświadczenie, że żadne reformy nie wprowadzą PRL na dobrą drogę …”.

  Wychodzi brak umiejętności dostrzeżenie pozytywnych sytuacji w jakich znaleźli się Polacy i popieranie takich, które w konsekwencji prowadza do kłopotów.

  Warto jeszcze wspomnieć, że to Prusy poprzez swoich agentów wpływu prowokowały bunty i powstania w Królestwie Polskim po to by ….. dostarczyć argumentów germanofilskiej elicie pochodzenia pruskiego do … prześladowania Polaków.

  Pomimo, że upłynęło 100 lat nic nie zmieniło się. Agenci wpływu mieszają w głowach i programują nasze myśli i działania.

  Tak wiece teraz ( wszyscy łącznie ze skrajnymi narodowcami) są zaprogramowani na demoliberalizm ( Dugin, Bartyzel) i do pały im nie przychodzi, że może być jakaś inna droga( nie no Panu JO cos tam świta, co przypomina myśli Bierdiajewa dotyczące gospodarki)

 25. Yah said

  „Jako odbiorca gazu nie odnotowałem w fakturach tej obniżki czyżby ktoś zajumał?”

  I Pana to dziwi, a czemu mieliby nie zakosić. Zarabiali podwójnie – w kieszeni zostawał rabat i wyższe wpływy z VAT. Niestety Rosjanie nie maja wpływu na to co z rabatem zrobi „polski rząd”.

 26. Boydar said

  O żadnych słowianofilskich nie wspominał. A Ruskie to bydło. Przynajmniej tak przedstawiane są jego wypowiedzi.

  Jednak wiara w przedstawienia bywa czasem bardzo myląca, zwłaszcza po uwzględnieniu proweniencji aktorów, scenografów i aktorów.

  Niestety, nie możemy wyciągać wniosków absolutnych z tych „prezentacji”, mogą być od podstaw ustawione. Trzeba więc odgadnąć kto stał za Dmowskim, bo sam by się przecież nie ostał. A dożył naturalnej śmierci.

 27. Yah said

  Z eseju @7

  „Dmowski nie wierzył, aby w parlamencie rosyjskim można było wywalczyć jakiekolwiek ustępstwa na rzecz naszego narodu. Uważał, że „Polska będzie prędzej niepodległa, niż Królestwo Polskie otrzyma autonomię””

  Miał autonomię przed powstaniem listopadowym i co banda żółtodziobów z nią zrobiła ?

  Logiczne Rosja nie da autonomii, bo nie będzie na własne życzenia wprowadzać konia trojańskiego Zachodu.

  W interesie Zachodu, była niepodległa, ale taka po zamachu majowym, Polska rządzona przez elity zmanipulowane przez Zachód ( nie oceniam czy świadomie, czy nieświadomie)

 28. Boydar said

  W międzyczasie sporo Dmowskim przeczytałem; wychodzi, że był super tajną trzecią nogą reformowanych Prusaków. Hitler zanim wydał Polakom wojnę, też serwował same superlatywy wobec nas. I wszystkim się to bardzo podobało.

  Możecie teraz za takie dictum mnie ukamienować. Jeśli jeszcze potraficie.

 29. Yah said

  Z „Myśli nowoczesnego Polaka”

  „Więc Niemcy i Moskale są w prawie robienia tego, czego się względem nas dopuszczają? więc nie jesteśmy ofiarami niesprawiedliwości i gwałtu?… I cóż z tego, że my się mamy za ofiary, jeżeli ani nasi wrogowie, ani ci, co się z boku przyglądają naszej walce, nic sobie z naszej opinji nie robią. A jeżeli nawet zgodzimy się na wyraz, jeżeli się uznamy za ofiary, to przecie wszędzie, gdzie jest życie, są ofiary i nigdy się bez nich nie obejdzie.
   Przyznam się, że mam wstręt do oskarżania Niemców i Moskali. Powiem więcej: jeżeli się nie łudzę, to przestałem ich nawet nienawidzieć. Inna rzecz, że nie lubię Niemców, że wstrętny lub śmieszny mi jest pod wielu względami ich samolubny typ życia, ich sposób czucia i myślenia, że budzi we mnie częstokroć politowanie ich brutalna naiwność, ale z drugiej strony mam ogromny szacunek dla ich energji, karności, zdolności organizacyjnych a przedewszystkiem dla ich konsekwencji, która jest głównym przymiotem prawdziwie dojrzałego, męskiego umysłu, a która u nas jest białym krukiem. Mam pogardę dla Moskali za ich azjatycką skłonność niszczycielską, za tę bezceremonjalność, z jaką tratują po niwach wiekowej pracy cywilizacyjnej, za tę wschodnią nieodpowiedzialność przed własnem sumieniem, która w każdej sprawie pozwala mieć dwa oblicza, ale czasem mi się zdaje, że nawet oni mają więcej odwagi, gdy idzie o uznanie bolesnej prawdy i wyciągnięcie z niej bezpośrednich wniosków. Po za tem jedni i drudzy są mi obojętni: ich czyny o tyle tylko mię interesują, o ile są w jakimkolwiek związku z losami naszego narodu, o ile nam wyrządzają szkodę lub zapowiadają korzyść przez osłabianie ich samych.”

  Tak więc z Dmowskiego zrobiono rusofila w opozycji do germanofila Piłsudskiego. Choć trzeba przyznać, że w ocenie Rosji widać garb Konecznego.

 30. Yah said

  Ad 28

  Dobre.

 31. Yah said

  W konsekwencji Wielkiej Smuty Polska sama się skazała albo na Rosję, albo na Niemcy. Oczywiście ani jedni ani drudzy nie pozwolą na stworzenie jakiego amerykańskiego, marionetkowego „mocarstwa” – bo tka jest chyba idea działań PiS i tak to oceni historia.

  Dla Rosji korzystniejsze byłoby istnienie jakiegoś suwerennego i NEUTRALNEGO państwa na co Amerykanie nie pozwolą, a Niemcy „nie zniesą”.

 32. gnago said

  na defence24 pokazał się artykulik nie ze ślinotokiem ale i liczbami:
  >https://www.energetyka24.com/kaczynski-mial-racje-gaz-z-usa-znacznie-tanszy-od-rosyjskiego-analiza

  ————–
  Ja też podam parę liczb: 6, 18, 992, 10038.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.