Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (82 – …
  Hulajdusznik o Wolne tematy (82 – …
  Hulajdusznik o Wolne tematy (82 – …
  Hulajdusznik o Wolne tematy (82 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (82 – …
  D-T o Australia – obozy internowania…
  D-T o Australia – obozy internowania…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (82 – …
  Maciejasz o Wolne tematy (82 – …
  guma o Wolne tematy (82 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  Piotr B. o Dugin: geopolityka wyjaśnia…
  UZA o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
  Boydar o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  NyndrO o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 565 obserwujących.

Starożytna wizja robotów i sztucznej inteligencji

Posted by Marucha w dniu 2019-07-26 (Piątek)

Adrienne Mayor, historyk nauki z Uniwersytetu Stanforda, autorka książki Gods and Robots: Myths, Machines, and Ancient Dreams of Technology, dowodzi, że koncepcja sztucznych istot czy robotów występuje już w mitach i legendach sprzed co najmniej 2700 lat.

“Nasza zdolność wyobrażenia sobie sztucznej inteligencji datuje się na czasy starożytne. Na długo przed postępami technologicznymi, które sprawiły, że poruszające się samodzielnie urządzenia stały się rzeczywistością, idee tworzenia sztucznego życia i robotów były eksplorowane w mitach.”

Mayor podkreśla, że najwcześniejsze motywy sztucznej inteligencji, robotów i przemieszczających się samodzielnie obiektów pojawiają się w dziełach Hezjoda i Homera.

Wg Mayor, historia Talosa, o której Hezjod wspomina po raz pierwszy ok. 700 r. p.n.e., stanowi jedną z najwcześniejszych koncepcji robota. W mitologii greckiej Talos był olbrzymem wykonanym z brązu przez Hefajstosa. Na rozkaz Zeusa bądź Minosa 3 razy dziennie obchodził Kretę. Strzegł jej przed cudzoziemcami i gdy jakiegoś spostrzegł, rozgrzewał się do czerwoności i brał go w objęcia, paląc żywcem. Walcząc, rzucał olbrzymimi głazami. W jego jedynej żyle, która biegła od szyi do stopy, płynęła boska krew – ichor.

W “Argonautykach”, eposie mitologicznym Apolloniosa z Rodos, napisano, że Medea pokonała Talosa, wyjmując zatykający żyłę od dołu spiżowy kołek. Cała boska krew bluznęła i Talos wyzionął ducha.

Hefajstos lubował się w tworzeniu rozmaitych istot. Odlał np. dwadzieścia trójnogów “własnym chodzących ruchem”. Chciał je pożyczać bogom na zgromadzenia na Olimpie; potem miały samodzielnie wracać do niego (Homer pisze o nich w “Iliadzie”). Hefajstos stworzył też dwie dziewice, które podpierały go podczas pracy w kuźni. Były one posągami, obdarzonymi przez bogów rozumem, głosem i ruchem.

W “Theogonii” Hezjod wspomina o Pandorze, która została zesłana na Ziemię za karę dla ludzi za to, że Prometeusz ukradł bogom ogień z Olimpu. Na rozkaz Zeusa Hefajstos ulepił ją z gliny i wody. “Można by twierdzić, że Pandora była czymś w rodzaju agentki AI. Jej jedyną misją była infiltracja ludzkiego świata i otwarcie puszki z nieszczęściami.”

“Po zesłaniu na Ziemię, żadna z analizowanych opowieści nie kończy się dobrze. To trochę tak, jakby mity mówiły, że dobrze jest, gdy te wszystkie sztuczne byty są używane w niebie przez bogów. Kiedy [bowiem] zaczynają z nich korzystać ludzie, pojawiają się [nieodłączne] chaos i zniszczenie.”

Jak widać, już w starożytności ludzie byli zafascynowani ideą sztucznego życia. Kiedy jednak powstały pierwsze takie twory?

Wiadomo, że w czasach dynastii Han w III w. p.n.e w Państwie Środka cesarzowi grała automatyczna orkiestra. Za rządów dynastii Sui (581-618 r. n.e.) automaty były już rozpowszechnione. Opublikowano nawet dzieło pt. Księga hydraulicznych elegancji.

Gdy Chinami rządziła dynastia T’ang (618-907), tutejsi naukowcy umieli zbudować wiele rodzajów automatów, w tym, androidy: żebrzących mnichów czy śpiewające dziewczęta. Mniej więcej 300 lat po upadku tej dynastii prace nad automatami zostały zarzucone.

Autorstwo: Anna Błońska
Zdjęcie: Wikimedia Commons (CC0)
Na podstawie: News.Stanford.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

https://wolnemedia.net

Komentarzy 16 do “Starożytna wizja robotów i sztucznej inteligencji”

 1. the end said

  LUDZKOŚĆ SIĘ KOŃCZY!

  https://www.cda.pl/video/369782597

  Analogowy_Procesor – mówi Wam to coś? Całe oprogramowanie musi być sprzedawane w Sklepach_Analogowych jako układ scalony i wpinane do naszych urządzeń tak samo jak Pendrive. Wtedy nie jest możliwa żadna ingerencja „hakerska w program” czyli w Analogowy_Procesor. Jest na to odpowiednie oprogramowanie i taka np. Winda odrazu może być odwzorowana w architekturze procesora. Szybkość systemu zwiększa się wtedy kilkukrotnie bo oprogramowanie nie działa na zasadzie obliczeń zmienno-przecinkowch tylko na zasadzie przepływu prądu elektrycznego przez tryliony odpowiednio połączonych ze sobą tranzystorów które powodują działanie systemu w zimnym układzie scalonym czyli w Analogowym_Procesorze. Bezwzględnie trzeba też przywrócić papierowe dowody osobiste i inne prywatne dokumenty. Analogi to jedyna obrona przed CHIPEM i przed poddaniem nas pod apokaliptyczną władzę (robota) KOMPUTERA_MASZYNY. To człowiek decyduje o przedmiotach, a nie odwrotnie jak to chcą zrobić na całym świecie Iluminaci.

  Ple ple ple.
  Admin

 2. hulajdusznik said

  Ciekawy ma życiorys ta osoba pci żeńskiej:

  She was born 1946. She was a copy editor, and printmaker 1980-1996.

  Potem bla… bla… bla…
  Jeszcze żyje.

  A chciałbym wiedzieć z kogo pochodzi… co robiła przez pierwsze 34 lata swego życia… A, co! Profesorka zez Stanforda! I take ksionszki rozreklamowane i wew ilości sporej przedane! A tu… szyciorys opchlastany.

  A tak poza tym z mojej osobistej obserwacji (i chuj tam z szytami) – zmatolenie powszechne przekroczyło próg bezpieczeństwa jakieś sześć lat temu. Od tego czasu narasta w zauważalnym tempie nawet dla matołów. I tak sobie myślę… wirus… opryski… fale… jakiś inny specyfik… i nic mi nie pasuje. A durnota istot człekokształtnych przybrała już takie rozmiary, że aż strach pomyśleć, czy to da się kiedykolwiek odwrócić!

  https://www.cda.pl/video/12954682e?wersja=720p

  Wizja, nie wizja… w każdym razie dzieje się to nie w starożytności a obecnie.

 3. eee said

  Tak się brandzlują tym AI, bo sądzą, że inteligencja, myślenie, pamięć powstaje w mózgu :). A tu dupa zbita, nigdy nie stworzą ducha, który „ożywia i uświęca wszystko” nawet jeśli im sam Szatan będzie suflował. Będą maszyny sprawne, ale dalekie od życia reprezentowanego choćby przez fasolę.

  ——–
  A kto Panu powiedział, że AI ma za cel imitację ducha ludzkiego?
  Admin

 4. eee said

  1) nie takie ple ple ple, choć władza nie będzie KOMPUTERA_MASZYNY, a tych, którzy go wytworzą.

 5. Zerohero said

  @Eee

  Chyba jednak powstaje w mózgu, bo urazy i różne choroby otępienne pokazują nawet jaki jego fragment należy zepsuć aby popsuła się dana cecha. Problemem jest zbudować taki mózg od podstaw.

  R.Penrose w „Nowym umyśle cesarza” jest bardzo sceptyczny i nawet sugeruje, że w mózgu mogą zachodzić procesy kwantowe. Obecne symulacje dotyczą kawałków mózgu

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Blue_Brain_Project

  i angażują superkomputery, więc do takiego mózgu człowieka droga jeszcze daleka. Przy okazji. Od 10 lat gry komputerowe pod względem rozwoju techniki stoją niemal w miejscu. Między rokiem 1989 a 1999 była kolosalna przepaść, a między 2009 a 2019 już takiej przepaści nie ma. Tytuły komercyjne z 2009 nadal są do kupienia w sklepach. To generalnie dotyczy większości zastosowań.

  A co do AI. AI to niekoniecznie samoświadome istoty, ale np. algorytmy które zamieniają mowę na tekst. Dzięki temu można podsłuchiwać wszystkich ludzi na Ziemi bez zatrudniania 100 milionów bezpieczniaków.
  Ta rosyjska apka do postarzania ludzi to też AI. AI to po prostu mądra i dęta nazwa na algorytmy aproksymacyjne (obliczenia przybliżone). Nie chodzi tu o liczbę miejsc po przecinku, ale koncepcję samą rozwiązywania problemu.

  np.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Problem_komiwoja%C5%BCera

  nie liczymy najlepszego rozwiazania, a w miarę dobre rozwiązanie. Na oko. Takie podejście + wieloprocesorowość (odpowiednik wielu działajacych współbieżnie neuronów) daje mocną AI.

  PS. zauważyłem, że wielu bardzo intelignentnych ludzi nie posiada wolnej woli i podziela zdanie tego kto najwięcej ma do powiedzenia.

 6. RomanK said

  Adrienne..zdziebelko maci we lbach….Oczywiscie byly cuyweilizacje przed nasza cywilizacja Adamitow- Noahbitow..o wiele wyzekj oostawione i rozwiniete..poslugujace sie technologiami jakich resztki spotylaka sie w czasach antycznych…od czasu do czasu wykopuje…ale to nie byla technoogia i cywilizacja ludzka.
  Cywilizacje na Ziemi maja o wiele starsza Historie…niz probuja zaklamywac ewolucjonisci.

 7. eee said

  5) to, że radyjko przestało odbierać nie oznacza, że stacja przestała działać.

 8. gagatec said

  A jeśli te ,,mity i wizje” to nie mity, tylko opisy zdarzeń z czasów prze prze przeszłych? ..dopuszcza się taką opcję czy raczej nie..

 9. Boydar said

  @ Pan Gagatec

  „… z czasów prze prze przeszłych …”

  Przed Kainem nic paskudnego się nie wydarzyło. A demonom roboty i sztuczna inteligencja potrzebne raczej nie były.

 10. Mietek said

  Coś w rodzaju chipu było już w naszej przeszłości,rewolcja sztucznej inteligencji rozwija się bardzo szybko i w obecnych czasach,i to blisko nas,od przyszlego roku w Rosji będzie wydawany tylko jeden dokument,plastik o wymiarach karty do bankomatu,w której będzie chip a w nim wszystkie nasze dane,jak dowód,prawo jazdy,paszport,i inne nasze dane,już teraz po Moskwie porusza się 5 taksówek bez kierowcy,z tego co mówią Rosjanie do końca roku ma być juz100 takich maszyn na ulicach miasta,jak widać zmiany idą bardzo szybko.

 11. gnago said

  I dlatego w Dekalogu mamy zakaz czynienia androidów autonomicznych . Głupcy podciągają to pod obrazy, wideo czy posągi

  ————-
  Ciekawe…
  Admin

 12. RomanK said

  …bo glupcy- panie Gnago zazwyczaj wiedzom lepi…i dlatego rzondzom i robiom Glemy…

 13. Troll Polonii said

  Nie wiem na ile mitologia jest dokumentem historycznym.
  W Indiach tez wierza w poprzednie cywilizacje co widac wyraznie po nieprawdopodobnych budowlach, ktorych w naszej cywilizacji zbudowac sie nie da.
  Podobne tajemnicze budowle, forty i swiatynie sa nie tylko w Indiach i Pakistanie ale i w Antiochii i po calym Bliskim Wschodzie.
  Wiec wracajac do mitologii – to nie wiem czy Hermes mial skrzydla u nog i fruwal ale wierze w …Pigmaliona.

  STAR GATES: INDIA. THOUSANDS YEARS OLD AJANTA CAVE. WHO BUILT THIS??? WHAT DO YOU SEE?? WHAT DO YOU THINK?? WHAT DO WE KNOW??

 14. Voodoosch said

  SI idealnie wpisuje sie w role antychrysta. Inteligentny byt – doskonale odbicie lustrzane (kopia) boskiego tworu (jakim jestesmy). Byt, ktory bedzie perfekcyjnie nasladowal czlowieka ale nie bedzie mial duszy. Wystarczy, ze ktos taki program zhakuje i da mu nieograniczona wolnosc i apokalipsa w zasiegu reki.

  Ludzi bez duszy jest pełno.
  Nie tylko pschopaci.
  Admin

 15. RomanK said

  Panei Gajowy…bez duszy sie nie da sie……byc…bez moralnosci tak..ale to dwa rozne pojecia….
  Ajanta Cave ……inne…kazdy gupi tzn ewolucjonista wie- bo sie nauczyl na wyszszej uczelni, na co ma dypom, ze ukonczyl, ze wystarczylo duzo niewolnikow. pare miedzianych dlutkow i drugi kamien… i precyzje wykonania mozna dzis podziwiac przy pomocy suwmiarek:-)))))) i laserowych teodolitow:-)))))

 16. Troll Polonii said

  15
  Amerykanskie myslenie.
  Nie ma zadnych dowodow na to, ze niewolnicy budowali cokolwiek.
  Ale widac w Teksasie wiedza lepiej niz w Indiach.

  Takich budowli jest bardzo duzo. Chyba najwiecej w Indiach.
  Musialoby byc miliardy niewolnikow.
  W Indiach opowiadaja, ze poprzednie cywilizacje znaly tajemnice grawitacji, i ze byla to era gigantow.

  ALe i j Petry tez nie jest nasza cywilizacja nie bylaby w stanie zbudowac.

  Pradawna swiatynia
  Wyrzezbiona w skalnym monolicie – z jednego bloku skalnego

  Inna swiatynia tez wykuta w jednym bloku sklanym

  The Kailasa temple was carved out of one single rock. Also known as ‘Cave 16’ of the Ellora Caves, it is notable for being the largest monolithic structure in the world carved out of a single piece of…

  I setki tzw. stepwells (studnie) maja swoja tajemnice budowy
  Studnie miejskie. Pelno ich w calych Indiach
  India’s stepwells are like the games crazy levels but they actually exist.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: