Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Zaprosiliśmy do Polski sojuszników. Rosja nim nie jest”

Posted by Marucha w dniu 2019-07-26 (Piątek)

Mamy już potwierdzenia zwrotne od ponad 30 państw, że będą brały udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – oświadczył rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Rosja nie pasuje do formatu

Na obchody do Polski nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Spychalski wyjaśnił, ze zaproszenia kierowano przede wszystkim do aktualnych sojuszników Polski, czyli przywódców państw Unii Europejskiej, członków NATO oraz członków Partnerstwa Wschodniego. Rosja nie należy do żadnej z tych organizacji.

„Dzisiaj mamy już potwierdzenia zwrotne od ponad 30 państw, że delegacje na poziomie prezydentów, premierów, bądź przewodniczących parlamentów, czyli na tym najwyższym poziomie, będą brały udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a że Rosja nie jest członkiem żadnego z tych formatów, które wymieniłem, to takiego zaproszenia nie wystosowaliśmy” – poinformował rzecznik.

Dodał, że do Władimira Putina będzie wysłane zaproszenie na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, które odbędą się na początku 2020 roku.

„Fakt wyzwolenia obozu przez wojska radzieckie jest historyczny, jest niezaprzeczalny i tutaj ta współpraca i chęć z naszej strony absolutnie jest” – zaznaczył Spychalski.

[Natomiast resztę Polski wyzwolili i Berlin zdobyli żołnierze amerykańscy – admin]

Rosyjskie MSZ bardzo krytycznie odniosło się do decyzji Polski o niezapraszaniu przedstawicieli Rosji na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Każde wydarzenie upamiętniające w jakimkolwiek kraju na świecie poświęcone rocznicy II wojny światowej, na które nie zaproszono naszego kraju, będzie niekompletne – odpowiedział Pieskow na pytanie, jak Moskwa odnosi się do faktu, że Polska nie wysłała Rosji zaproszenia.

Polskie władze wytłumaczyły swoją decyzję formatem uroczystości, do którego Rosja nie pasuje.

– Format jest współczesny, nie historyczny, i to jest format, który obejmuje państwa Partnerstwa Wschodniego. Niestety Rosja w Partnerstwie Wschodnim nie jest. Zresztą nie była tym zainteresowana i do tej inicjatywy odnosiła się, powiedziałbym, z taką delikatną rezerwą – poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Polski Paweł Mucha.

Co z Westerplatte?

Pałac Prezydencki organizuje z tej okazji uroczystości w Warszawie oraz w Wieluniu. Może to nieco dziwić, ponieważ z reguły rocznice wybuchu wojny obchodzono także na Westerplatte, uroczystości rozpoczynał apel. Jak wytłumaczył rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w wywiadzie dla radiowej „Trójki”, „łatwiej jest rozmawiać o uroczystościach z kimś, kto jest ośrodkom władzy w Polsce przychylny niż z osobami, które są mniej przychylne”.
Dodał także, że ś.p. prezydent Lech Kaczyński również pojawiał się swojego czasu w Wieluniu.

O organizacji uroczystości w Warszawie wypowiadał się też wicepremier Jacek Sasin. „Mamy stolicę, tutaj są obchodzone najważniejsze państwowe uroczystości, właśnie w stolicy, i taka decyzja została podjęta, że to właśnie będzie się działo w stolicy, natomiast Westerplatte będzie też ważnym elementem tych obchodów” – wyjaśnił.

W Wieluniu pojawi się prezydent Andrzej Duda i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Spychalski poinformował, że obchody będą miały cywilny charakter. Celem będzie pokazanie brutalizmu II wojny światowej.
[A kto reprezentował ów brutalizm, to g*** was obchodzi, polaczki. – admin]

Z kolei prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła, że miasto na własną rękę zorganizuje tradycyjne obchody na Westerplatte.

„Będą na pewno także delegacje z różnych krajów. I robimy swoje, bo Westerplatte to jest miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa” – powiedziała.
[Pewnie będą się litować nad Niemcami, którym Polacy utrudniali ratowanie Żydów – admin]

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 26 do “„Zaprosiliśmy do Polski sojuszników. Rosja nim nie jest””

 1. Bez względu na okoliczności to ma to trochę wymiar prowokacyjny wobec państwa którego udział w II wojnie i jej zakończeniu był znaczący. No, ale zobaczymy za to 30 prezydentów zaprzyjaźnionych państw – mam wątpliwości, ale zobaczymy, czy aby nie rączki w nocniku.

 2. No i proszę jaki film Ameryka zrobiła w koprodukcji z Rosja, powinni się wstydzić??I jeszcze świetny aktor, Burt Lancaster komentuje, zgroza!!
  .https://youtu.be/0bFdEwNRlQ8

 3. .https://youtu.be/2y_lEmWkobQ
  jw.

 4. Bili de kid said

  Natomiast są nimi Niemcy.

  „Merkel powiedziała dziennikarzom, że „ta wyjątkowa operacja [D-Day] wojskowa ostatecznie przyniosła Niemcom wyzwolenie od nazistów”.

  Od 3:40: https://www.youtube.com/watch?v=5H0m-QBPH8c

  Co ciekawe, nasi sojusznicy Niemcy sa strategicznym partnerem naszych wrogów czyli Rosji.

 5. .https://youtu.be/QydNLDJbdVA

  j.w. Kraków

 6. Bili de kid said

  Nazista i Niemiec w debacie publicznej u naszych zachodnich sąsiadów to jedna i ta sama osoba? W Polsce oskarżenia, że Niemcy próbują „schować” własne winy za abstrakcyjną figurą pozanarodowych „nazistów” wracają regularnie.

  Jest to jeden z przykładów polityki historycznej w bardzo konkretnym wymiarze – próby wpływania na sferę semantyczną. Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to świadome działanie wynikające z dbałości o – dosłownie – dobre imię swojego narodu.

  Z potencjalną figurą nazistów jest jeszcze jeden problem. Przecież NSDAP doszło do władzy w wyniku demokratycznych wyborów. Naziści nie wzięli się z księżyca, głosowały na nich miliony Niemców.
  https://klubjagiellonski.pl/2018/02/27/niemcy-uwazaja-sie-za-pierwsze-ofiary-hitlera-rozmowa/

  „Relacjonując wizytę Benedykta XVI w byłym obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, „Washington Post” pisze, że papież całą winą za holokaust obarczył nazistowskie władze Niemiec, a nie samych Niemców.

  „W odróżnieniu od innych niemieckich przywódców politycznych, którzy w ciągu dziesięcioleci odwiedzali Auschwitz, Benedykt XVI nie przepraszał wprost w imieniu swego kraju, ani nie wyrażał poglądu o zbiorowej odpowiedzialności Niemiec za holokaust” – podkreśla dziennik.
  https://www.wprost.pl/swiat/90910/Syn-narodu-niemieckiego-w-Auschwitz.html

 7. Kar said

  ..do zdjecia w/w (sie tutaj, nie czepiam..): dlaczego w upalne lato general jest sztywno wsadzony w czarne skorzane rekawiczki (?)..obawa/nieufnosc do osoby obok.., czy to tylko prosta troska o wlasna skore/higiena osobista (?).., fakt..faktem, ze tego kabloka-poreczy czepiaja sie czesto rozne niepozadane elementy..general ma leb,… mysli

 8. Marek said

  Naziści nie wzięli się z księżyca, głosowały na nich miliony Niemców.
  ===
  Prawda.
  Popisowcy, sldowcy też nie wzięli się z księżyca.
  Prawda, że nie mordują, jak naziści, ale nienawidzą ruskich serdeczną miłością, jak naziści żydów i innych podludzi.

 9. Anucha said

  Banda niemiecko-żydowska która napadła na Polskę.
  Zniszczyła kraj i wymordowała miliony obywateli.
  Nie zapłaciła ani feniga odszkodowania.
  Teraz będzie pić i zakąszać świętując z naszym
  nierządem rocznicę napaści.
  Za jubel zapłaci polski podatnik

 10. Anucha said

  150 tys. żydów w mundurach armii niemieckiej i duży procent w kierownictwie NSDAP.
  Upoważnia do takiego określenia jak w powyższym poście

 11. revers said

  [Pewnie będą się litować nad Niemcami, którym Polacy utrudniali ratowanie Żydów – admin]

  nie tylko bo wersja wkroczenia niemieckiego wermahtu do obrony zydow przed polakami staje coraz bardziej realna, im wiecej ruszy sie w sprawie bezspadkowych odszkodowan i obciazenie polakow holocaustem. Zreszta takaa samaa role pelni rozszerzona ustawa 1066 lub najnowsyz artykul w gazecie warszawskie co szykuje Berlin z Brukselaa nad perwersyjna zaglada polakow

  Jak dodaje autor:

  – Po pierwsze deindustrializacja, czyli likwidacja miejscowego przemysłu. Po drugie laicyzacja, po trzecie emigracja młodych i czwarty punkt: islamizacja.

  https://warszawskagazeta.pl/kraj/item/6513-tylko-u-nas-tajemnicze-plany-unii-i-berlina-wobec-nas-czyli-koniec-polski-jaka-znamy?fbclid=IwAR3lbqQ8kbInizEa9iqRdG0rvgmrtgNGv696xr0-5u4qVwTh0Jb30fGRnAI#.XTqDG-4GR-U.facebook

  do tego Niemcy podwyzszaja budzet swojej armii o 20 mld euro, to jest okolo 33%

  https://www.radio-utopie.de/2019/07/26/kramp-karrenbauers-regierungserklaerung-an-die-bundeswehr/

  i raczej beda obecnii w rozboju z iranem, bo juz nowa ministrowa pokretnym slownictwem stawia niemiecki real polityk po stronie atlantyckiej.

 12. kojak said

  Te syjoniostyczne skurwysyny z PPYYYS igraja z ogniem ! Jedynym gwarantem Ziem Zachodniach i Polnocnych jest Rosja ! Jesli ROsja powie jest jej to nie interesuje Polska bedzie tych ziem POZBAWIONA ! Bowiem gnoje i bydlaki z Tzw Zachodu palcem nie kiwna w tej sprawie ! JUz mnie moga patrzec na tych zydowskich zdrajcow ,lajdakow i bydlakow z PPYYSS ! Mozna to juz bylo obserwowac w praktyce kiedy gnoj Kohl nie chcal uzna grani i dopierao Rosja zmuslia tego niemieckego bydlaka i gnoja do tego uznania uznqajac to za warunek bez dyskusji aby Niemcy ulegly zjednoczeniu !!!

 13. Lach said

  Nataniahu będzie z Putinem świętował wspólnie w Izraelu, wieczna sztama, żydowskosowiecka, przeciw Słowiańskiej Polsce i Rosji trwa

  Dureń.
  Admin

 14. Birton said

  ad. 4
  Pisarz niemiecki, Gunter Grass ( służył w Waffen SS), laureat Nagrody Nobla, opluty za pewien wiersz przez żydostwo, napisał w jednej z publikacji:
  ” Gdyby Niemcy mieli zadośćuczynić Polsce jedynie za zniszczoną infrastrukturę, zrabowane mienie, zagrabione dobra naturalne w postaci kopalin i wyrębu lasów – to musieliby przez 10 lat oddawać Polsce 1/3 swojego rocznego budżetu, co pokrywa się z obliczeniami pracowników niemieckiego instytutu. Nie obejmuje to prac przymusowych wywożonych do Niemiec Polaków, zagarnięcia dóbr i własności intelektualnych oraz wymordowanych i zagłodzonych 6 milionów Polaków. Gdyby Polacy wystawili Niemcom rachunek za zniszczone miasta, zrujnowane fabryki, zrabowane dzieła sztuki czy zapóźnienie cywilizacyjne będące konsekwencją wojny, bylibyśmy dłużnikami w nieskończoność”

 15. PISKORZ said

  re 12 kiedy gnoj Kohl nie chcal uzna grani i ” ZGODA…A nasz episkopat..to kiedy uznał..?! Czy przypadkiem nie w 1972/73..?! Nieco późno?

 16. PISKORZ said

  re 6 głosowały na nich miliony Niemców.” ZGODA, ale trzeba dodać…zagadkę do tego..!! A kto taki swoją polityką w b. dużej mierze przyczynił się do takiego wyniku wyborczego..?! No kto,,. wujek Stalin, rozgrywając umiejętnie między komunistami i socjaldemokratami..

 17. WI42 said

  @13 L
  „Nataniahu będzie z Putinem świętował wspólnie w Izraelu…”
  Zwycięzcy swiętują ZWYCIĘSTWO. Rosja zrobi to 9-go maja 1945.

 18. Troll Polonii said

  Czy polskie wladze zaprosily przedstawicieli UPA?
  Podejrzewam, ze Albanie i Chorwacje tez zaprosili.

  Bedziemy swietowac napad na Polske i Czechoslowacje

 19. l said

  15. Piskorz
  Myli się pan, napadając na Episkopat, i to głupio się myli.
  Biskupi polscy od samego zakończenia II wojny światowej „uznawali” granicę na Odrze i Nysie, czego dowodem było ustanowienie polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych pod zarządem polskich duchownych (chociaż żyli jeszcze niemieccy biskupi ordynariusze). Prymasi Hlond i Wyszyński zawsze postulowali ustanowienie nowych diecezji, odpowiadających powojennym zmianom politycznym. Przeciwko była Stolica Apostolska, która decyzję w tej sprawie uzależniała od zawarcia odpowiednich traktatów międzypaństwowych (pamiętajmy też, że Watykan po wojnie nie uznawał PRL), oraz rząd komunistyczny w Warszawie, któremu ten organizacyjny chaos w Kościele odpowiadał politycznie i propagandowo, bo uzasadniał ingerencję państwa w sprawy Kościoła. Dopiero po podpisaniu traktatu PRL-RFN o granicy na Odrze i Nysie, gdy nastał Gierek i polityka władz wobec Kościoła uległa radykalnej zmianie, Stolica Apostolska w 1972 roku ustanowiła nowe diecezje na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Sytuację na wschodzie Polski uregulowała ostatecznie dopiero w 1991 r.
  Mimo iż biskupi polscy, a szczególnie kardynał Wyszyński, nieustannie zabiegali o włączenie Ziem Zachodnich i Północnych do polskiej administracji kościelnej, byli oni oskarżani przez władze PRL o „nieuznawanie” granicy na Odrze i Nysie. Niech pan nie idzie tą drogą.

 20. bogo22 said

  Zaprosiliśmy do Polski dzisiejsze latawce, dmuchawce, wiatr . Rosja nim nie jest.!
  Znowu bedzie, pobudka z reka w nocniku. !

 21. revers said

  tak ustalaono na Odrze i Nysie, a kamienice na ziemaich odzyskanych masowo przechodza w rece Niemcow, no i tych z koszernym bezspadkowym.

  http://romualdkalwa.neon24.pl/post/149899,niemcy-rozpoczeli-rabunek-nieruchomosci-na-opolszczyznie?fbclid=IwAR2E7MPDZjxckic7cqfxY98moJLFcsoDtpc5wknTvaqO6tizyHfrblrWNwk

 22. Birton said

  ad 19
  durny bp. Kominek napisał po niemiecku list do biskupów niemieckich:
  „W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was, siedzących tu na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.
  po stokroć dureń, a może i sukinkot

 23. bebrave2019 said

  Rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał niedawno nowe przepisy wprowadzające surowe kary za usprawiedliwienie lub zaprzeczenie nazistowskim zbrodniom wojennym.
  Ustawodawstwo stanowi przestępstwo zaprzeczanie faktom ustalonym przez procesy norymberskie dotyczące zbrodni mocarstw Osi i rozpowszechnianie „fałszywych informacji o działaniach sowieckich” podczas II wojny światowej.
  Takie akty podlegają karze do pięciu lat w obozie lub grzywnie w wysokości 500 000 rubli (14 000 USD), mówi prawo. Osoby składające takie roszczenia w środkach masowego przekazu są odpowiedzialne za najsurowsze kary.
  Ustawodawstwo zostało przegłosowane przez rosyjskie izby niższego i wyższego parlamentu w kwietniu 2019.
  Nowe prawo pojawia się, gdy Rosja dokonuje coraz wyraźniejszych porównań między ukraińskimi nacjonalistami, a nazistowskimi zbrodniarzami wojennymi.
  Rosja regularnie potępia władze Kijowa jako zwolenników Stepana Bandery, który współpracował z nazistami.
  Pro-kremlowski Leonid Słucki porównał masakre w Odessie, dokonana 2 maja 2014 roku przez neobanderowski Prawy Sektor w której co najmniej 42 zginęło w starciach między pro-moskiewskimi aktywistami a pro-kijowskimi protestującymi do obozu śmierci w Auschwitz.
  Rosja jest dumna z radzieckiego zwycięstwa nad nazistami w II wojnie światowej, które kosztowało około 30 milionów zabitych.
  Rosyjskie prawa zakazują publicznego wyświetlania nazistowskich symboli i dystrybucji nazistowskich tekstów.
  https://www.timesofisrael.com/putin-passes-law-banning-nazi-crime-denial/

 24. gnago said

  Duda osobiście w Moskwie powinien zaprosić Putina ze względu na Historię a nie dzisiejsze układy

 25. Troll Polonii said

  24
  Gnago
  Uroczyscie to Duda zaprosil Merkelowa bo Niemcy to podobno nasi sprzymierzency.
  Natomiast Putina nie warto zapraszac bo jeszcze mogloby mu sie cos wyrwac nieopatrznie; tak jak np. na Westerplatte przypomnial Polakom, ze przed wojna tez mielismy bardzo przyjazne stosunki z Niemcami .

  Teraz Putin moglby na ten przyklad upomniec sie o odszkodowanie za zniszczenie pomnika marszalka Koniewa, ktory nam uratowal Krakow.

 26. Kar said

  ..trollu, nie polgembkiem, ale cala gemba, nie zapominaj o caloksztalcie sprawy w relacji ukladow politycznych przed i powojennych;..kto napadl na Polske..i kto podpisywal pakt jak nie Ribbentrop i Molotow ??

  ( pojebalo cie stary kiju na okretke juz calkowicie)…,

  i z czym niby to Putin mialby sie wychylac-przypominac, skoro sami maja za uszami mnogo..mnogo..a tak poza tym, to shut the fuck up !

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: