Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polski kapitał opanowuje banki

Posted by Marucha w dniu 2019-07-31 (Środa)

Po raz drugi od blisko dwudziestu lat polski kapitał posiada większość udziałów w sektorze bankowym, co jest między innymi efektem rozpoczętej przed trzema laty polityki repolonizacji banków. Warto zauważyć, że jeszcze jedenaście lat temu pod kontrolą polskich udziałowców znajdowała się nieco ponad jedna czwarta instytucji tego typu.

Portal Forsal.pl powołując się na dane Komisji Nadzoru Finansowego podał, że już drugi rok z rzędu polski kapitał kontrolował większość krajowego sektora bankowego.

Dwa lata temu odsetek ten był jednak nieco większy, bo wynosił 55 proc., podczas gdy w roku ubiegłym było to nieco ponad 54 proc. W 2016 r. odsetek ten wynosił jednak 43 proc.

W repolonizacji sektora bankowego pomogło przede wszystkim przejęcie banku Pekao S.A. w 2017 r., należącego wcześniej do włoskiego banku Unicredito. Przedtem ponad połowę wartości tej gałęzi świata finansów Polacy kontrolowali w 1999 r., kiedy odsetek ten wynosił 53 proc. Po sprzedaży kilku czołowych banków w 2008 r. udział polskiego kapitału oscylował wokół symbolicznych 28 proc.

Warto zauważyć, że od 1999 r. znacznie wzrosła wartość aktywów działających w Polsce banków, stąd uwzględniając inflację był to wzrost o blisko 240 proc. Aktywa banków kontrolowanych przez krajowy kapitał wzrosły w latach 1999-2018 z około 170 mld zł do blisko 1010 mld zł na koniec ubiegłego roku.

Na podstawie: forsal.pl
http://autonom.pl

Ciekawe, czy ten polski kapitał nie jest przypadkiem własnością różnych Lejbów i Sruli, oczywiście „Polaków”. Z ducha.
Admin

Komentarzy 14 do “Polski kapitał opanowuje banki”

 1. Michał Sybirak said

  PLAN NAPRAWY POLSKI
  Wstęp
  I. POZYCJA MIĘDZYNARODOWA
  II. SYSTEM POLITYCZNY
  III. SYSTEM PRAWNY
  IV. BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
  V. OCHRONA ŻYCIA I ZDROWIA
  VI. GOSPODARKA
  VII. KOŚCIÓŁ
  Gorszyciele
  System oświaty
  Zakończenie
  https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/bl/pnp.html

 2. A czyją własnością jest ten polski kapitał?

  Srula, Jojnego, Lejby….
  Admin

 3. hulajdusznik said

  Polski? Kapitał? Opanowuje? Banki?

  Taki luj, jak „Batorego” komin! Taki ciul, jak słoniowa trąba! Taki fiut, jak parchaty sznobel!

  O, wy, łotry parchate! Kłamcy obżydłe! Łgarze obmierzłe! Blagiery paskudne! Fałszywcy szkaradne! Faryzeusze zawszone! Hipokryty wredne! Hochsztaplery poczwarne! Hucpiarze pokraczne! Kanciarze bezwstydne! Krętacze nikczemne! Lawiranty francowate! Matacze szujowate! Oszukańcy obleśne! Picery niedomyte! Szachraje cholerne! Szalbierze zaplute! Łachudry obsrane!

 4. Abc said

  Przecież nie może być tak że ssawa wyssała już co miała. To się nie kończy ot tak, że nagle, altruistycznie rzyt przyzwolił.
  Gdzie jest haczyk?

 5. JW said

  Też mi się coś widzi że ten „polski” kapitał capi na odległość czosnkiem…

  @ Hulajdusznik: zaprawdę jestem pod wrażeniem zasobu słów i obelg 🙂

 6. andzia said

  Wystarczy, że Srul, Jojnie i Lejba posiadają obywatelstwo polskie, albo również obywatelstwo polskie.
  Według propagandy kapitał raz nie ma narodowości, a jak zajdzie potrzeba to należy napisać, że ma. Niech Polacy biorą pożyczki u „polskiego” kapitału a pieniądze wydają w największym w Polsce przedsiębiorstwie Geromino Martens dla zmylenia przeciwnika Biedronce – to takie miłe, boże stworzenie.

 7. kojak said

  Koszerna propaganda zydohitelrowcow z PYYYSS ! Ten kapital jest tak polski ja Narodowy Bank Polski, ktory jest w przEwazajacej postaci wlasnoscia lajdakow widaomego pochodzenia !

 8. RomanK said

  OBywatelstwo polskie moze otrzymac kazdy ..zwoaszcza udzialowiec nbanku…

 9. jasiekztoronto said

  Re: 1 Sybirak…
  A ja mam inny plan naprawy…
  Najpierw sami (my Polacy) musimy sie naprawic (lekarzu sam sie wylecz…), odnalezc Prawde – od-k….rwic….sie…tj., odnalezc siebie samych, (od-„parchacic sie”…), od-szczurzyc swoje „gospodarstwo” i wykreslic z wlasnego zycia (swiadomosci) „mniejsze zlo”…raz na zawsze…

  A potem razem pomyslimy jaka ma byc nasza Ojczyzna…Wspolnie, bez nerwow, bez strachu i bez pychy…w/g Prawa Naturalnego…, gdzie Bog bedzie na Pierwszym Miejscu, to Wszystko inne bedzie na wlasciwym…

  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 10. jasiekztoronto said

  Re: Artykul…
  Po raz kolejny POWTORZE: „KAPITAL to my – ludzie – Polacy, a nie „kasa” czy „obligacje” czy nieruchomosci…
  Bez naszej pracy ZADNE PIENIADZE, ZADNE OBLIGACJE ANI ZADNE NIERUCHOMOSCI NIGDY BY NIE POWSTALY…(nie zbudowaly sie, nie wydrukowaly sie, ani nie namalowaly sie)…

  My (Stworzenia Ludzkie – lustrzane odbicia Samego Boga) jestesmy KAPITALEM a reszta to tylko LUSTRZANE ODBICIE (tj., to co wyprodukowalismy, wydobylismy, wymyslilismy tutaj na Ziemi ofiarowanej bez zadnego podatku od Samego Boga… ) i nic wiecej…

  Ekonomia, to my Ludzie o nieokreslonych mozliwosciach – intelektualnych, produkcyjnych, tworczych, uslugodawczych, a wiec ilosc „pokwitowan” (emitowanych banknotow i monet) rowniez winna byc nieokreslona, ale wprost proporcjonalna do fizycznie wytworzonego dobra materialnego…

  Ach, znowu to samo musze powtarzac…od ponad 26 lat (publicznie)…

  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 11. Mieczysław Sylwester Kazimierzak said

  Trwa WOJNA O PIENIĄDZ,którą można sprowadzić do pojedynku USA-Chiny.Jak w każdej wojnie,to i o PIENIĄDZ trzeba mieć strategię.Jaką ma i jaką powinna mieć Polska?!

 12. Wersja polskojęzyczna

  Uważam list Biura ONZ w Londynie z 29 VII 2019; 19:36 za nieformalny. Bank Światowy nie może uzurpować praw cenzorskich, które przynależą ONZ. Moja rodzina była więziona przez komunistów i została wymordowana, że zostałem tylko ja.
  W roku 1989 udało mi się wyjechać od Niemiec z 20$ mojej siostry, gdzie chciałem złożyć zeznanie w sprawie Satelitarnej Detekcji Złota, która jest zbrodnią Przeciw Ludzkości. Rząd RFN wykorzystał to do Zjednoczenia Niemiec a sprawę Satelitarnej Detekcji załatwił wpisaniem mnie na listę Oszustów Światowych, na podstawie czego po powrocie do Polski w 1990 r. zostałem internowany w Najostrzejszym Rygorze jako Tajny Więzień, Wykluczony Społecznie.
  Sprawę ujawnił Bank Atlantycki, który skierował moją moją sprawę do Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości Togo a ten do FBI, gdyż Złoto Stalina zostało złożone przez marszałka Broz-Tito w polskim skarbcu wojennym na paszport amerykański mego ojca, co było sprawdzane w Belgradzie i Zagrzebiu. Po rocznym śledztwie FBI, Interpolu i ONZ, moje czeki zostały uwolnione spod Protestu, gdyż kapitał nie pochodził z korupcji, ale złota odebranego Stalinowi na wykupienie przez Holokaustów USA, ale teraz Zaprotestowali je na podstawie Listy Oszustów Światowych Rothschild z cherubinem Hitlera.
  Lista Oszustów Światowych pozbawienia Praw Cywilnych, co oznacza, że można mnie okradać, z której to racji FBI i ONZ podpisały mój czek w Banku Ekologicznym Togo z kapitału ONZ za wniosek Nawodnienia Sahary, żeby nie został ukradziony przez „nieuczciwych urzędników państwowych” III.RP. Moja witryna http://www.wandaluzja.com była najpoczytniejsza i najdroższa w USA, ale przez 10 lat nie płacono mi jako Oszustowi Światowemu, tak jak teraz nie płaci mi HUAWEI, który kupił http://www.wandaluzja.com od Mossadu, i prawdopodobnie serwer w Hesji.
  Bank Światowy jest holdingową własnością Rothschilda, co jest zasługą cherubina Hitlera Henry’ego Kissingera, który jest twórcą kapitału żydoarabskiego, więc nie pozwolę, aby zawodowi prześladowcy Prawdziców Piastowie-Rothschildowie zostali mymi spadkobiercami jako cenzorzy.
  Poza tym kapitał żydoarabski jest moim dłużnikiem: Chciałem sprzedać Niemcom za małe pieniądze kataster jerozolimski i hipotekę Rzymu, gdyż obecne statuty są kłamliwe, ale Kanclerz Kohl zabrał tylko Wzgórze Świątynne Żydom i dał Palestyńczykom, którzy nie rozliczyli się ze mną i zelżyli mnie na podstawie jakichś mych Wariackich Papierów, których ja nie widziałem, tak jak kapturowej listy Oszustów Światowych.

 13. jasiekztoronto said

  Re: 11 Mieczyslaw Kazimierczak…
  Kto panu takich bzdur naopowiadal (lub gdzie sie pan ich naczytal)???…

  Jaka „wojna o pieniadz???”… O „fetysz” pieniadza…jesli juz… (o nieograniczona wiare w pieniadz = bezmyslna wiare…)

  Jakie sa fakty?…
  Ponad 80% produktow sprowadzanych do USA jest „made in China”…

  Jakie zadluzenie finansowe maja Chiny wobec swoich bankow a jakie jest zadluzenie wobec zydowskiego „federal reserve” USA???…

  Co jest parytetem pieniadza w USA a co jest parytetem w Chinach???…

  ==========================
  Co Polska ma zrobic?
  Ano zaczac emitowac wlasne pieniadze przez samych siebie w oparciu o wlasna prace (produkcje, uslugi i tworczosc), by pieniadz byl odzwierciedleniem naszego bogactwa (bo bogactwem – Kapitalem to jestesmy My wszyscy Polacy, a to co zrobimy jest tylko tego odzwierciedleniem).

  Jaka mamy miec strategie?? Nie bedziemy miec ZADNEJ dopoki lichwiarze kontroluja system cyrkulacji srodkow finansowych, a jest jedynie system spekulacji oparty na naszej bezwiedniej wierze o fetyszu pieniadza (pieniadz bogiem)…

  ================================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Przy normalnej gospodarce i funkcjonowaniu Fizycznej Ekonomii (Programie Kredytu Spolecznego – Narodowego) nie bedzie wymiany pieniadz za pieniadz z innymi krajami, ale bedzie wymiana bezposrednia (towar za towar, lub towar za uslugi, lub towar za „zlote czy srebrne monety 1 uncyjne – vide Kadafiego koncepcja wprowadzenia 1 uncjowego Dinara w calej Afryce)…

 14. Isreal said

  i lejzorka piperśwanca ….

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: