Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  UZA o Inne aspekty przemysłu co…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (52 – …
  Lily o Inne aspekty przemysłu co…
  Nic do ciebie nie o Sprawowanie władzy nad państwe…
  Lily o Inne aspekty przemysłu co…
  revers o Wolne tematy (52 – …
  Marek o Inne aspekty przemysłu co…
  gnago@o2.pl o Ludzi wybitnie uzdolnionych łą…
  gnago o Śmierć lekarza rodzinnego
  I*** o Herbert, czyli skąd się w…
  bryś o Wolne tematy (52 – …
  bryś o Śmierć lekarza rodzinnego
  Igor Niefiedow o Wolne tematy (52 – …
  Boydar o Wolne tematy (52 – …
  Igor Niefiedow o Dziś Węgry, jutro Polska – czy…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

S-500, czyli straszenie Putinem

Posted by Marucha w dniu 2019-08-01 (Czwartek)

Do napisania tego tekstu skłonił mnie artykuł na stronie nczas.com, podpisany przez „PA”, pod tytułem Putin ma NAS w garści! Kreml dzięki superbroni przejmuje kontrolę nad polskim niebem.

Jest to jeden z serii tekstów, które możemy znaleźć na stronach nczas.com i wolnosc24.pl, które straszą naszych Czytelników Rosją, zagrożeniem militarnym z Rosji i Putinem.

Wbrew histerycznemu tytułowi, z artykułu dowiadujemy się, że Putin wcale nie ma nas w garści.

W tekście czytamy: „Kreml kilka dni temu ogłosił rozpoczęcie produkcji systemów przeciwrakietowych S-500 Prometeusz, a to oznacza, że wszystkie pociski wystrzelone z terenu naszego kraju zostaną zneutralizowane. Nowa broń będzie mogła też skutecznie zwalczać samoloty”.

Czyli, wbrew tytułowi, dowiadujemy się, że armia Federacji Rosyjskiej posiada systemy obrony przeciwlotniczej, zdolne do zniszczenia lotnictwa i rakiet ziemia-ziemia startujących z terytorium Polski w celu ataku na Rosję. Najnowsza rosyjska broń przeciwlotnicza, jak każda broń przeciwlotnicza, nie ma charakteru ofensywnego, lecz defensywny.

Dodajmy teraz to, co logicznie wynika z tej informacji, a czego w cytowanym tekście nie ma: Polska posiada 48 sztuk F16, z czego zdolnych do lotu jest kilkanaście; Polska dopiero zakupiła 40 sztuk najnowszych (i kontrowersyjnych) F35. Dodatkowo ma kilkadziesiąt starych samolotów, jeszcze produkcji radzieckiej, o małej wartości bojowej. Na ile się orientuję, WP nie dysponuje systemami rakietowymi ziemia-ziemia zdolnymi zagrozić Rosji.

Gdy sobie te fakty uświadomimy, to spytajmy kogo i co rosyjskie systemy S-500 mają przechwytywać? Z terytorium polskiego mogą startować albo nieistniejące nasze samoloty i rakiety, albo amerykańskie. Armia Stanów Zjednoczonych posiada i odpowiednie samoloty, i odpowiednie rakiety, stanowiące godnego przeciwnika dla systemów S-500.

Czyli dopiszmy to, czego nie znajdziemy w tekście Putin ma NAS w garści! Kreml dzięki superbroni przejmuje kontrolę nad polskim niebem: systemy S-500 nie stanowią zagrożenia dla polskiego wojska, lecz dla armii amerykańskiej. Rosjanie spodziewają się, że bazy amerykańskie na terenie naszego kraju docelowo nie będą miały charakteru defensywnego, lecz jak najbardziej ofensywny, a terytorium Polski („wschodniej flanki NATO”) stanie się miejscem z którego może wyjść uderzenie wojsk USA na Kaliningrad i na Białoruś.

Piszę to wszystko nie tylko z chęci polemiki z manipulacją i niedopowiedzeniami, które znalazły się we wspomnianym tekście, lecz i dla szerszej refleksji o charakterze politycznym. Przyznam szczerze, że mój umysł nie obejmuje powodu dla którego w mediach sympatyzujących z Konfederacją trwa straszenie Polaków Putinem i rosyjską agresją.

Zupełnie nie wierzę w tę agresję i to z kilku powodów:
1/ w doktrynie Putina-Miedwiediewa nie ma nic, co wskazywałoby na chęć podboju militarnego Polski;
2/ atak na Polskę to atak na państwo należące do NATO i UE, co oznaczałoby jeśli nie wojnę światową, to obłożenie Rosji sankcjami, w wyniku których zablokowane zostałyby podstawowe rynki dla rosyjskiego gazu i ropy, co byłoby dla Moskwy skrajnie dotkliwe;
3/ dostrzegam potencjał militarny Rosji aby szybko zająć Polskę, ale nie dostrzegam potencjału ekonomicznego, aby było ją stać na niezwykle kosztowną okupację, szczególnie biorąc pod uwagę punkt 2.

Słowem, groźba rosyjskiego ataku militarnego na Polskę to fatamorgana.

Mimo to rozmaitym siłom od dawna zależy na tym, aby wpoić w Polaków silne przekonanie, że Rosja stanowi dla nas poważne zagrożenie, a wręcz wyrobić w nas rusofobię działającą na zasadzie odruchów Pawłowa, wykorzystując do tego realnie istniejące resentymenty historyczne, od Konfederacji Barskiej, przez powstania w XIX wieku, aż po Katyń.

Wyliczmy sobie kto i dlaczego wzmacnia te fobie i irracjonalne lęki:

1/ po pierwsze, są to Amerykanie, ich agentura i kanały wpływu w Polsce. Jest w Stanach Zjednoczonych cały segment polityczno-biznesowy pchający ten kraj do konfrontacji z Moskwą. To kompleks przemysłu militarnego i generalicji. Przemysł chce wielkich zamówień publicznych na broń, a armia pieniędzy na wojsko. Propaganda antyrosyjska w Polsce odpowiada obydwu tym ośrodkom, gdyż wielkie koncerny będą nam sprzedawać broń, a generałowie będą mieli nowe placówki we „wschodniej flance NATO”;

2/ po drugie, to agentura i ośrodki wpływu niemieckie, zainteresowane rusofobią, ponieważ celem Niemiec jest emancypacja od parasola obronnego USA i stworzenie Armii Europejskiej. Aby namówić państwa członkowskie UE do integracji armii, konieczne jest poczucie zagrożenia. Niemcy podsycają to zagrożenie, co nie przeszkadza im mieć dobrych stosunków z Rosją i robić z nią gigantycznych interesów. Rusofobia to propaganda dla innych;

3/ po trzecie, partie postsolidarnościowe w Polsce, które legitymizują swoją władzę jako gwarancję, że Polska ponownie nie wpadnie w rosyjską sferę wpływów i stygmatyzujące pozasolidarnościowe środowiska mianem „rosyjskiej agentury”. Jak działa ten mechanizm łatwo zaobserwować było w ostatnich dniach przed ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego, gdy medialny atak na Konfederację jako na rosyjską agenturę stał się, w mojej ocenie, głównym powodem nieprzekroczenia progu wyborczego.

I teraz, po całym tym wywodzie, mam na koniec jedno pytanie: jaki jest sens podgrzewania poczucia zagrożenia ze strony Rosji przez środowiska znajdujące się na prawo od PiS i obozu solidarnościowego?

Ten, kto dziś straszy Rosją i fabrykuje fake newsy o putinowskim zagrożeniu dla Polski, ten wpisuje się w narrację ośrodków wpływów amerykańskich i niemieckich. Ten, kto powiela te sensacje, ten umacnia hegemonię doktrynalną obozu solidarnościowego w Polsce, szczególnie zaś władzę PiS-u, który z walki z Putinem uczynił swój główny postulat w polityce zagranicznej.

Czy można tworzyć środowisko alternatywne dla establiszmentu powtarzając jego zlepki propagandowe?

Adam Wielomski
https://konserwatyzm.pl

Tekst ukazał się w tygodniku „Najwyższy Czas!”

Komentarzy 12 do “S-500, czyli straszenie Putinem”

 1. Mietko said

  Chciałbym napisać,po co kretynów czytać,ale faktycznie oni urabiają tą głupszą część społeczeństwa,ta cała rusofobia pozwala tym u władzy kreować swój wizerunek,przecież każdy myślący człowiek zastanowi się po co Rosji biedna i zacofana technologicznie Polska,co innego Niemcy,tam było by co przejmować i zajmować,ale Niemcy już wielokrotnie dawali wyraz że Rosja im nie zagraża,to wszystko to nic nowego,przecież ta rusofobia była wpisana już w walke o wladzę solidarności,ja myślę że kiedy skończą się fundusze z Uni i zaczną się kłopoty gospodarcze to nikt o tym nie będzie już pamietał,i po pisie też zostaną tylko wspomnienia,nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość.

 2. Igor Nefedov said

  Z wielką przyjemnością czytam tego bloga.
  Miło czytać zdrowych ludzi.

  Jest to szczególnie przyjemne, ponieważ w naszej telewizji Polacy przedstawiani są jako przerażający rusofobowie, którzy myślą tylko o tym, jak zepsuć Rosję.

  Z poważaniem, Igor z Rosji.

  P.S. Przepraszamy za błędy – napisane przy użyciu Tłumacza Google.

  —————-
  Nie ma problemu. Wszystko rozumiemy.
  Niestety, wielu Polaków – pod wpływem mediów – to rusofobowie. Nawet nie wiedzą, dlaczego.
  Ale jeszcze jest sporo normalnych 🙂
  Admin

 3. MacGregor said

  Ad 2
  Panie Igorze, w Polsce jest wielu ludzi nie tylko nie odczuwających specjalnej niechęci do Rosji czy Rosjan, ale którzy chcieliby jakiegoś resetu i przyjaźni między naszymi narodami. Niestety, nasza ‚polityka’ jest pochodną celów polityki amerykańskiej i nawet polityki ukraińskiej (ta ostatnia to z kolei wynik polityki amerykańskiej i niemieckiej).
  Jestem przekonany, że kiedy Polska (oby za mojego życia) odzyska pełną suwerenność, to i relacje polsko-rosyjskie będą normalne i przyjazne

  pozdrawiam
  MacGregor

 4. W ramach tego rosyjskiego ataku, pan MM sprowadził JPMorgan,Danielsa.. dofinansował,Ubera który kręci z podatkami,itd.Nie boją się ataku???Pudliszki kiedyś świetna polska firma, obecnie produkcja keczupu pana Kerryego….
  Jak ci ludzie kiedyś przed Najwyższym, będą się tłumaczyć ze swoich krętactw i kłamstw to nie wiem!
  http://bellum.com.pl/amerykanska-baza-podsluchowa-na-mazurach/

 5. Plausi said

  Jak zetrzeć Polskę z powierzchni ziemi

  a przy okazji i całą populację mieszkającej tam ludności ?

  Na to pytanie daje skromną odpowiedź rosyjska tuba propagamdowa:

  „MSZ Rosji: Nasze plany wojskowe uwzględniają amerykańskie bazy w Polsce”

  https://pl.sputniknews.com/swiat/2019080110834136-msz-rosji-nasze-plany-wojskowe-uwzgledniaja-amerykanskie-bazy-w-polsce-sputnik/

  Zwykła prowokacja sił okupujących Polską może wywołać, że rosyjskie „plany wojskowe” zostaną zreaizowane. Jak już pisano, okupant jest gotów walczyć z Rosją do ostatniego Polaka.

  Myślim, że ludzie mający niec pojęcia bez trudu zrozumieją, durniom nie sposób będzie wytłumaczyć.

 6. Vis said


  Jak działa ten mechanizm łatwo zaobserwować było w ostatnich dniach przed ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego, gdy medialny atak na Konfederację jako na rosyjską agenturę stał się, w mojej ocenie, głównym powodem nieprzekroczenia progu wyborczego.”

  Moim skromnym zdaniem wybory są fałszowane nie od dziś i to jest przyczyna niepowodzenia Konfederacji.

  Przy okazji pozdrowienia dla Igora.Miło wiedzieć, że są ludzie w Rosji co wiedzą, o co chodzi w tym żymiańskim pierdolniku.

 7. gnago said

  „posiada i odpowiednie samoloty, i odpowiednie rakiety, stanowiące godnego przeciwnika dla systemów S-500.”

  Sam fakt posiadania drogi osiołku niczego jeszcze nie przesądza. Wszak piszesz to na wolności nie z celi za posiadanie narzędzia gwałtu.

  Jak to ongiś ,ponoć powiedział Słynny Hodża Nasreddin na posiedzeniu dywanu kalifa. Widzę tu wiele twarzy ale żadnej nacechowanej mądrością.
  To samo mogę powiedzieć o naszej elicie politycznej i gospodarczej.
  Gorzej że ich działanie postępowanie ma cechy epidemiologiczne czego potwierdzeniem sa wypociny powyżej

 8. gnago said

  Plausi słodyczy, skąd ta nieuzasadniona histeria to zachód zakładał barierę atomową . A Rosji starczy konwencjonalnej po prostu na nasze dziarskie odziały poślą nie adekwatnie do wrogich sił rakieta na rakietę ra a wszystkie dostepne dla jednej salwy. A już starożytni stwierdzili … I herkules dupa jak przeciwnika kupa To uspokój swe spazmy większość cywili ocaleje ten ruski atak, problemem jest zachodnia odpowiedź . Słusznie bowiem zauważyłeś gotowi są walczyć do ostatniego polaka przez odkurzenie planów strefy radioaktywnej

 9. Mietko said

  Ciekawy artykuł o obecnej sytuacji politycznej napisał Siergiej Kuzniecow,każdy może sobie przetlumaczyć.

  Украина достала всех 01 Августа 2019 Сергей Кузнецов.

  Антироссийские санкции являются бесполезными, а их сохранение вредит немецкому бизнесу и ведет к переориентации России на экономическое взаимодействие с Китаем. Такое мнение в интервью радиостанции Deutschlandfunk высказал председатель комитета бундестага по экономике и энергетике Клаус Эрнст.

  Схожее суждение в интервью агентству DPA сделал и премьер-министр немецкой федеральной земли Саксония Михаэль Кретшмер. Он считает, что после возвращения России в ПАСЕ санкции нужно отменить.

  За отмену санкций выступает и президент Австрии Александер Ван дер Беллен.

  Подобной точки зрения придерживаются многочисленные бизнес-круги в большинстве европейских стран. И у них вызывает сожаление, что руководство еэсовских структур, в частности новая глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, заявило о необходимости придерживаться позиции силы в вопросе антироссийских санкций.

  Возникает законный вопрос: если санкции неэффективны и лишь вредят экономике европейских стран, что движет политиками типа фон дер Ляйен?

  Конечно, своеобразным современным политическим трендом становится неожиданный выход на политическую и международную арену профессионально слабо подготовленных деятелей.

  Во времена не столь далекие было бы просто немыслимо, чтобы врач по специализации гинеколог становилась вдруг министром обороны ведущей европейской страны. Она проваливает работу в армии, а затем возглавляет Еврокомиссию – высший орган исполнительной власти Европейского союза.

  То, что президентом Украины стал известный комик, многие восприняли с большим изумлением и списали в значительной мере на протестное голосование после провала политики Петра Порошенко, окончательно развалившего и разграбившего экономику Украины.

  Вот и в Великобритании премьер-министром стал человек, которого многие называют клоуном, сторонник бескомпромиссного выхода страны из ЕС.

  От него за это без ума Дональд Трамп, и неспроста.

  Ведь если звезды зажигают, значит это кому-нибудь нужно?

  Так кому надо, чтобы в Европе и на Украине к власти пришли откровенно неподготовленные политические (их и «политическими» назвать весьма сложно) деятели? Формально готовые во имя неких абстрактных общезападных идей или атлантической солидарности принимать решения во вред интересам собственных стран.

  Объединяет их одно: ориентация. Политическая, разумеется. Ориентация на Соединенные Штаты.

  Оставим пока в покое многострадальную Украину, где американские спецслужбы спокойно совершают цветные революции, размещают своих ставленников на любые государственные должности и вообще чувствуют себя намного увереннее, чем на родине.

  С Европой все намного сложнее. А временами и проще, если принять во внимание, что командуют там янки с окончания Второй мировой войны.

  За это время они успели создать здесь чрезвычайно прочные позиции и в политике, и в экономике. Временами жертвуя отчасти даже собственными экономическими интересами, но выигрывая при этом политически.

  Не буду разбирать, насколько помощь США послевоенной Европе была экономически выгодна самим Соединенным Штатам. На этот счет имеется множество исследований и публикаций.

  Подобная помощь придала солидный импульс и американской экономике за счет преимущественной ориентации Западной Европы на американский рынок.

  Оправданными для американцев оказались даже весьма выгодные условия, создаваемые ими для европейских стран во взаимной торговле.

  Иными словами, США пошли на то, чтобы Европа устанавливала значительно более высокие пошлины на импортируемые американские товары. Это также рассматривалось американцами в качестве мер по поддержанию разрушенной войной европейской экономики.

  Но, как известно, нет ничего более постоянного, чем меры временного порядка.

  Европа довольно быстро восстановилась экономически, а нормы на экспортно-импортные пошлины остались неизменными до настоящего времени.

  Добавьте сюда расходы США на поддержание обороноспособности европейских стран НАТО, и станет понятно, откуда у США возник гигантский внешний долг в размере уже более $22 триллионов.

  И до недавнего времени это считалось политически оправданным: в Европе был создан открыто проамериканский политический класс, успешно удерживавший выгодное для США положение на континенте. В том числе путем превращения его в основной театр военных действий в случае начала Третьей мировой войны. И в ней (как во время двух предыдущих мировых войн) американцы надеялись отсидеться за океаном.

  Разве жалко на это денег?

  Все изменилось с появлением у России гиперзвукового оружия.

  Колоссальные средства, вложенные янки в превращение Европы в гипотетический ТВД ядерного апокалипсиса, не просто растворились в воздухе, а легли тяжелым бременем в виде неподъемного внешнего долга.

  Первая осечка американцев с европейскими кадрами произошла при генерале де Голле. Но они сделали соответствующие выводы, и больше такая ситуация не повторялась.

  А все благодаря тому, что над всем европейским политикумом был установлен жесточайший контроль, задействованы многочисленные спецслужбы, о чем мир узнал из откровений Эдварда Сноудена.

  Пришедший к власти в США крупный бизнесмен Трамп, как и положено деловому человеку, первым делом начал считать деньги. Ничем хорошим для европейцев это закончиться не могло. И не закончилось. Все мы об этом знаем.

  Трамп абсолютно прав. Америке в новых военно-политических реалиях больше незачем кормить Европу, когда российские гиперзвуковые ракеты летят с Урала до Вашингтона столько же времени, сколько «Томагавки» из Европы до Москвы.

  Вот только вопрос, а помнит ли Трамп, с чего началась в Соединенных Штатах Великая депрессия 1929–1933 годов? С принятия в мае 1929 г. Палатой представителей США закона Хоули – Смута – двух республиканцев, надо сказать. Закон был подписан президентом Гербертом Гувером. Он предусматривал повышение пошлин более чем на 20 тысяч импортируемых товаров. Реакцией на закон был бойкот американских товаров в Европе, падение американского импорта и экспорта, что в конечном счете привело к катастрофическому экономическому спаду в США и Европе.

  В последнее время с экономической и политической точек зрения объединенная и окрепшая Европа стала представлять для Америки серьезную конкуренцию.

  В этой ситуации ослабить Евросоюз, а по возможности совсем развалить его стало одной из приоритетных задач американской дипломатии.

  Добивается этого Трамп мощным экономическим и политическим прессингом.

  Важное место при этом уделяется введению во власть в ЕС деятелей, преданных неким «западным идеалам» (раньше их называли «пятой колонной»).

  И главное, чтобы они не были политически искушенными и при этом были бы хорошо контролируемыми.

  По образному выражению В. И. Ленина, своеобразным «оселком», на котором проверялась преданность делу революции, было отношение к вопросу о диктатуре пролетариата. Сегодня же «оселком» преданности США является отношение политиков к антироссийским санкциям из-за украинских событий.

  Но времена меняются быстро. Информация об истинных целях американской политики в отношении европейских стран, в том числе благодаря Интернету, распространяется во все более широких кругах европейской общественности. И остановить это уже невозможно.

  Американцам все труднее становиться формировать свою «пятую колонну», о чем свидетельствуют недавние выборы в Европарламент.

  И оселок верности в виде верности санкциям становится все менее надежным мерилом.

  Даже самые верные на сегодня вассалы США в Европе – поляки – уже начинают понимать, что военное противостояние России и США очень чревато. Как стали говорить в Польше: «И перекреститься не успеем!»

  Здесь стоит вернуться к высказыванию председателя комитета бундестага по экономике и энергетике Клауса Эрнста, что антироссийские санкции являются бесполезными, а их сохранение вредит немецкому бизнесу и ведет к переориентации России на экономическое взаимодействие с Китаем.

  Это понимают государственные деятели, мыслящие политическими категориями.

  Россия, разумеется, не отвернется полностью от Европы в сторону Китая, потому что в нашей стране политический лидер вышел не из гинекологии, а из разведки – лучшей школы для формирования политических деятелей в области международных отношений.

  Дональд Трамп, может быть, и хотел бы, чтобы Россия целиком отвернулась от Европы во всех отношениях, включая энергетические связи, что ослабило бы ее и сделало совершенно беззащитной перед американскими политическими и экономическими притязаниями.

  Только вот появление при этом глубоких союзнических отношений между Россией и Китаем с их экономическим и военным потенциалами имело бы для США значительно более негативные последствия, чем просто нормальные сбалансированные отношения России с европейскими странами и с Китаем.

  В последнее время у России и Китая появилось самое разрушительное оружие против США – подрыв доллара в качестве основной валюты в международной торговле.

  С этим с успехом справляется перевод международной торговли на национальные валюты.

  К этой линии все активнее присоединяются многие страны, в том числе и европейские, стремящиеся сделать евро все более востребованным средством международных платежей.

  Этому способствует и слабость доллара, вызванная колоссальным внешним долгом США. Ясно, что когда-то этот огромный зеленый пузырь лопнет, погребая под собой экономики многих стран.

  Стало известно, что американцы с целью уменьшения своего внешнего долга в абсолютном выражении прорабатывают вариант с обрушением доллара.

  Возможно, это действительно сократит общую сумму долга, но как это отразится на американской экономике в целом?

  На этом фоне проблемы Украины для европейцев уходят на задний план совсем.

  В основном сегодня их волнуют два вопроса: выплаты Украины по внешнему долгу, пик платежей по которому приходится на ближайшее время, и поставки через Украину в Европу российского газа.

  Надежды на возврат долгов тают у них на глазах. По мере того как до европейцев доходит высказывание главного экономического бенефициара последних украинских событий Коломойского, что долги отдают только трусы. А также его конкретное предложение объявить государственный дефолт Украины.

  А ведь так хорошо начиналось: нарисовали прекрасное соглашение между Украиной и ЕС по ассоциации, предусматривающее развал украинской промышленности. Развалили. И не только промышленность, но и всю экономику. Открыли обширный украинский рынок для европейских товаров – только вот жизненный уровень населения упал так низко, что покупать европейские товары стало некому.

  Результат плачевный: украинский рынок не приобрели, а российский из-за навязанных американцами санкций и российских контрсанкций потеряли.

  Рушится и последняя экономическая ниточка, связывающая Украину с Европой, – газотранспортная система по доставке российского газа. «Нафтогаз» Украины перестал платить европейцам за поставки технического газа компании «Укртрансгаз». Долги достигли $160 млн, из-за чего поставщики отказываются поставлять технический газ, необходимый для поддержания жизнедеятельности всей системы.

  В результате может так случиться, что к зиме, когда заканчивается контракт на поставки российского газа в Европу, обсуждать будет уже нечего. Совсем по анекдоту про хирургов, которым все бы только резать… а отмороженная «проблема» уже отпала сама собой.

  Это первая экономическая проблема для Зеленского, решать которую нужно в ближайшее время. Альтернатива – потерять трубу естественным путем без помощи российских «хирургов».

  ЗЕ может быть клоуном, даже иллюзионистом, но ясно, что он не волшебник!

  Первый президент Украины Леонид Макарович Кравчук недавно поведал, что Петр Порошенко создал не государственную, а бизнес-структуру, нацеленную исключительно на выкачивание из страны денег.

  Теперь ее возглавил Зеленский. Что он будет делать со страной? Вести в ЕС и НАТО? Там только такого добра и не хватало… А иных мыслей у нового президента пока не просматривается.

  Может быть, начнет проводить разборки с Порошенко и компанией, поскольку Коломойский не склонен прощать нанесенных обид.

  Потешит народ – посадит Порошенко в тюрьму, заодно заберет его бизнес, а дальше-то что?

  Европа уже устала от украинских «закидонов». Но европейцы не были бы европейцами, если бы многие их политики не оправдывали свое бездействие в украинском вопросе надеждой, что проблема как-нибудь рассосется сама по себе.

  Во всяком случае серьезных денег от них Украина уже вряд ли дождется.

  И только ближайшие западные соседи с вожделением следят за ситуацией на Украине. Надеются, что развал экономики неизбежно приведет к развалу этой страны. И появится тогда у них возможность вернуть утраченные после Второй мировой войны территории.

  Для американцев же вопрос судьбы Украины не существовал изначально: погиб Максим, да и Бог с ним! Для этого Максим и был нужен.

  Никого еще из заранее обреченных на заклание сателлитов янки не спасали материально. На саван, как известно, карманы не пришивают.

  Американцы знают это лучше других.

 10. Zerohero said

  NC nigdy nie trzymał wysokiego poziomu, ale teraz stoczył się strasznie. Na ich stronie 90% wiadomości to plotki z życia celebrytów. Dobrej publicystyki w ogóle nie ma. Są tylko newsy. Redaktor tego przybytku ma nieźle narąbane we łbie albo robi sabotaż. Gardzę tym środowiskiem.

  ————-
  Dokładnie.
  Admin

 11. Yeti said

  Świetny tekst.
  Brawo dla autora. I

 12. e-a-po-co said

  co chwila nczas i korwin a i konfederacja jest przyrównywana do radzieckich onucy, teraz jednak strasza nas putinem, to może by tak zdefiniować czy Braun donoszący na siebie jako rosyjskiego szpiega zrobil dobrze czy źle?

Sorry, the comment form is closed at this time.