Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Instytut Rodła we Wrocław…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Segregacja pacjentów. Koronawi…
  I*** o Duchowa przestrzeń Polski?
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Kowalski3 o Facet o ksywce „Margot”
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Facet o ksywce „Margot”
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Wolne tematy (64 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Do ministra Tchórzewskiego…

Posted by Marucha w dniu 2019-08-07 (Środa)

Tak chciałem zacząć ten artykuł przed kilkunastu dniami: nikt w Polsce nie broni górnictwa węgla kamiennego, związkowcy robią to nieudolnie, a Ministerstwo Energii jest jakieś takie ciche, potulne i jakby oderwane od rzeczywistości.

Nieszczęsny kraj, Premier ma czas na branie udziału w uroczystościach poświęconych gminnej straży pożarnej, Prezydent wypowiada się o stadzie bezdomnych krów… ludzie, czym wy się zajmujecie?

Odważnych brak, ludzi decyzyjnych brak, brak wizji, brak strategii – ale Pan Premier Morawiecki wrócił z Brukseli „z tarczą” więc jednak gratuluję wykonania kroku w dobrą stronę. Da się! Po prawie czterech latach marazmu w gospodarce wreszcie dobry krok. Ale to za mało.

Polska ma jako jedyna w UE potężne zasoby węgla kamiennego, które sięgają od Wałbrzycha, przez Tarnów aż do Lublina. Są one dobrze rozpoznane i różnie szacowane, ocenia się je na ponad 20 miliardów ton (a nawet 40 mld ton). Wartość rynkowa tego surowca to na dziś 1, 4 biliona USD, z grubsza jakieś 5 bilionów złotych, a więc mamy skarb pod nogami i co? … ano nic. W Polsce panuje moda na wstydzenie się z posiadania węgla – Rosjanie i Amerykanie się nie wstydzą, Kolumbijczycy też nie, nie wstydzi się ani Australia, ani RPA, ani Indonezja. Wydobywają i eksportują. Wartość tego surowca w Polsce przewyższa nasz dług narodowy! Trwamy w marazmie i braku koncepcji.

Mamy szansę na zagospodarowanie tych 5 bilionów złotych i nic się nie dzieje. Pora na odrobinę propagandy branżowej, na zerwanie raz na zawsze z obowiązującą zasadą politycznej poprawności: o węglu wcale, a jeśli to negatywnie. Czego się Pan obawia Panie Ministrze? Związkowcy pomogą, branżowe firmy także, kontrolowane przez Pana polityczne ugrupowanie media mogą z łatwością zainteresować społeczeństwo tym tematem, wręcz pójść w kierunku debaty narodowej i dobrze pojętego businessu. Państwo też może zarabiać, to[EHT1] żaden wstyd, a że na węglu?… a na broni?… na alkoholu?… na papierosach?

Politycy wolą opowiadać o dotacjach czy zapomogach, bo to łatwe, a tu leży 5 bilionów zł do uruchomienia i jakoś temat przerasta wszystkich, na to nie ma czasu – o to mam do Pana pierwszą pretensję. Zostawiliście temat odłogiem i wyłącznie lewaccy półidioci wypowiadają się w mediach o szkodliwości spalania węgla – gazu nie, mazutu nie, benzyny nie!

Ze wszystkich paliw kopalnych na świecie najwięcej jest węgla: aż 75 procent (w tym wliczono gaz, ropę, uran). Nikt tego nie neguje, bo geologii trudno zaprzeczyć, nawet w Kosmosie właśnie węgiel jest podstawowym pierwiastkiem i odznacza się pięknym fioletowym kolorem. Węgiel jest tani, nie wymaga rurociągów do transportu, nie wymaga zbiorników ciśnieniowych, można go składować pod gołym niebem i nie wybucha – jak to ma miejsce co jakiś czas u użytkowników gazu.

Oczywiście tlenkiem węgla można się zatruć tak jak i pitym denaturatem, ale co z tego? Co najciekawsze, symulacje budowy w Polsce prywatnej kopalni zasilającej równie prywatną elektrownię węglową wykazują koszt pozyskania 1 MWh w wysokości 8 Euro (bez taks, bez kar za CO2 – o czym za chwilę). Na żadnym innym paliwie nie uzyska się tak niskiej ceny MWh.

Rachunki są elementarnie proste: cena wydobycia 1 tony w górnictwie prywatnym: 88 zł, produkcja 1 MWh: 278 kg węgla (Hitachi/Siemens) czyli 24,5 zł. Dorzućmy koszt i zysk grupy Kopalnia-Elektrownia: 40 % i mamy 34 zł = 8 E.

To jest główny powód Panie Ministrze dla którego Unia Europejska chce się pozbyć polskiego górnictwa. Oni doskonale wiedzą, że jeśli w Polsce prywatna branża węglowa stanie na nogi to natychmiast powstaną też elektrownie prywatne i Polska stanie się potentatem w produkcji taniej energii elektrycznej. Energia pozyskana z gazu i ropy jest sześciokrotnie droższa, a ta rzekomo czysta, ta jądrowa, ta Pana ulubiona, jest tak tania, że he, he, Francja jest w czołówce europejskich cen za energię. Fotovoltaika nie działa w nocy i trzeba by kraj cały pokryć panelami, a wiatraczki bez dotacji z budżetu też się nie opłacają.

Zebrani więc do kupy „zieloni”, ci od gazu i ci od atomu przygotowują przedpole aby zatłuc konkurenta czyli energetykę węglową, a to najłatwiej się robi poprzez wytłumienie działalności górniczej. Coś Panowie Ministrowie robicie z tym w UE? Odważacie się na jakąkolwiek akcję? Czy w ogóle potraficie stworzyć model energetyki na paliwie narodowym? A może oddajecie walkowerem ten mecz, mecz o własną energetykę na własnym paliwie? Jest to druga pretensja – brak koncepcji, choć ogólna postawa Premiera Morawieckiego jest tu światełkiem w tunelu.

Teraz pora na klimat i bzdury o CO2. (Też brak reakcji ze strony Ministerstw Środowiska, Energii, Premiera, Prezydenta). Wygląda wręcz, że wierzycie Panowie w walkę z ociepleniem. Pierwszy połapał się Donald Trump, człowiek o zupełnie średnim IQ. Z biegu wypisał się z Porozumienia Paryskiego, bo ewidentnie było ono nastawione na łupienie amerykańskiego podatnika.

Kary za emisję CO2 są daniną umyślną i skierowaną na zabicie polskiej energetyki węglowej. Ten, kto złożył podpis na dyrektywie o CO2 i jej karach umownych ze strony Polski powinien być rozstrzelany… jest to kradzież zuchwała. (Wkrótce też uaktywniła się kobieta wyjątkowo tępa (E. Kopacz) i usłużnie sprzedała za grosze prawa do nadwyżki emisyjnej Hiszpanom… Nieszczęsny kraj! – jak mawiał Książę w „Lalce”).

Ociepla się – zgoda nikt tego nie może zanegować. Ale nie przypisujmy tego faktu działalności przemysłowej człowieka i spalaniu paliw kopalnych. Nie bądźmy aż tak dufni, żeby uważać, że człowiek potrafi zmienić klimat na Ziemi! Klimat zależy głównie od pozycji naszej planety w układzie słonecznym, jej odległości od Słońca (wcale nie stałej) i jeszcze od pewnych zmian magnetycznych naszego płynnego jądra ziemskiego.

Pogadanka z rozgarniętym astronomem byłaby tu ciekawym lekarstwem na te wmawiane społeczeństwu cygaństwa. Toż na Wenus temperatura sięga nawet + 460 st. C – bo Wenus jest bliżej Słońca od Ziemi, a na Marsie spada do – 133 st. C bo Mars jest dalej od Słońca niż Ziemia. Pytam więc: czy to wskutek działalności człowieka czy też wskutek odległości tych planet od Słońca?

Zresztą wulkany produkują znacznie więcej CO2 niż przemysł ludzką ręką uczyniony i jest to bezcenne dobrodziejstwo dla flory, w tym alg oceanicznych. Bez obecności CO2 życie przestałoby istnieć. Od setek tysięcy lat mamy cykliczne zlodowacenia i okresy pustynnienia całych obszarów na Ziemi, przypomnę, że w średniowieczu bywało, że Bałtyk zamarzał, ale było i tak, że w Polsce produkowano wino (Winnica, Winniczki itp.). Jedynym winowajcą w tym „podgrzewaniu klimatu” stał się węgiel, ale trwa o dziwo milczenie na temat energetyki jądrowej – czyżby były to procesy endotermiczne? Trwa milczenie na temat spalania gazu i mazutu, wreszcie benzyny. Jeszcze niedawno straszono narody dziurą ozonową, gorszą od terroryzmu.

Poszły na to miliardy i co? Ktoś przeprosił? Obwiniam Pana Ministra o brak reakcji. TVP poświęca psom ze schroniska czas antenowy, a sprawy ważne nie istnieją. Przy okazji proszę o zapamiętanie faktu, o którym nikt w UE nie chce wiedzieć. Otóż największym emitentem CO2 na świecie, w przeliczeniu na powierzchnię państwa lub na liczbę jego mieszkańców są NIEMCY, daleko przed Chinami i USA.

Emisja CO2 Niemcy: 2 272 kg/km2, 9,8 kg/mieszkańca; USA: 281 kg/km2, 8,5 kg/mieszkańca; Chiny: 943 kg/km2,7 kg/mieszkańca. Nie ma to zresztą znaczenia, jak i to, że w Paryżu i na jego obrzeżach działa sześć central węglowych do produkcji ciepłej wody i są one, o zgrozo!, węglowe! Po prostu spalanie odbywa się sposób czysty (kotły fluidalne) i niska emisja jest niezauważalna. Taniej się nie da, a Francuzi potrafią liczyć.

Energetyka jądrowa jest chyba Pana ulubionym tematem, bo od czasu do czasu wypuszcza Pan taki mały balon próbny (sprawa budowy elektrowni jądrowej jest już praktycznie przesądzona). Skoro tak to proszę o odpowiedź na kilka pytań: Ile kosztuje 1 MWh wyprodukowana ze wzbogaconego uranu? Pewnie jest to policzone, bo jak inaczej można by cokolwiek przesądzać? Z węglem jest prosto: koszt wydobycia x 278 kg na 1MWh plus koszt elektrowni i zaplanowany zysk. Czy mamy ew. zdywersyfikowanych dostawców tego paliwa? W węglu znowu to jest proste, ale z uranem może być zupełnie inaczej.

Budowa bloku energetycznego na węgiel (1070 MWe) to około 1 miliarda E. Budowa takiego samego bloku w elektrowni jądrowej, to ile? Moje dane mówią o 10 miliardach E, czyli ekwiwalent 10 bloków węglowych. Jest oczywiste, że to się nie zwróci i Państwo Polskie musi dać gwarancję finansową z kieszeni podatnika, zechce Pan się do tego odnieść? Ale zaraz, po 30 latach trzeba taki zakład zamknąć, koszt likwidacji elektrowni węglowej spłaca się złomem z rozbiórki, koszt rozbiórki elektrowni jądrowej przekracza koszt jej budowy. Czy jestem w błędzie? Jeśli tak, to proszę o podanie źródła takiej wyceny (moje pochodzi ze środowisk związanych z EDF).

We Francji istnieje ok. 1200 składowisk poprodukcyjnych, pochodzących z działających tam elektrowni jądrowych. Czy ma Pan już wytypowane gminy w Polsce, które przyjmą te sarkofagi i złożą je bezpiecznie i radośnie u siebie? Na razie nie ma z nich przecieków, ale czas połowicznego rozpadu to 150 tysięcy lat, może jednak w tym czasie coś się jednak rozszczelni – a może po prostu ma Pan nadzieję, że komuś to sprzedamy? A ile kosztuje budowa sarkofagów, ich transport i składowanie?

W razie konfliktu zbrojnego zwykła rakieta wyrządzi w elektrowni węglowej szkody, ale po remoncie ta elektrownia znowu ruszy. W razie ataku na centralę jądrową będzie trzeba ewakuować pół Polski i zapomnieć o życiu w Bałtyku. Ja wiem, że dziś jest trudno komuś sprzedać centralę jądrową i trwa walka o klienta na najwyższym poziomie, w tym politycznym, ale dlaczego kosztem narodowego paliwa? Za darmo bym tego nie zainstalował u siebie mając węgiel pod nogami, czym więc jest nacechowane Pana rozumowanie? A może ktoś Panu wydał takie polecenie Panie Ministrze?

Wreszcie chcę wyrazić satysfakcję, że nie ugina się Pan przed naciskami dotyczącymi importu węgla. Węgiel z importu zawsze wleje się tam gdzie wydobywa się go za drogo. Państwowe górnictwo agonizuje w swych głębinowych kopalniach, a zatrudnienie w nich jest rozdęte do absurdu. W efekcie wydobywa się nieco ponad 700 ton węgla na głowę zatrudnionego, a więc drogo! Projekcje kopalń prywatnych są zupełnie inne: 560 osób zatrudnionych, wydobycie upadowymi prawie 5000 ton na głowę pracującego, wysokie pensje (10 000 zł/m), niezwykle wysoka zyskowność. Sektor państwowy sam się skazuje na zagładę i nikt tego nie zatrzyma.

Natomiast moja ostatnia pretensja jest natury matematycznej: Zaimportowaliśmy 18 mln ton węgla w 2018. Ma to wartość ok. 1 260 000 000 USD rocznie. Przecież jest to budżet pokrywający budowę kilku płytkich kopalń w Polsce ( 130 mln E najtańszy projekt, 480E mln najdroższy) i to skutecznie wypchnie import dając zatrudnienie tysiącom osób.

Powie ktoś, że to kapitał prywatny importuje węgiel, że Państwo Polskie tu nie ingeruje i nie angażuje się finansowo. A czy Państwo nie może wraz z kapitałem prywatnym pójść kierunku budowy kopalń? Przy politycznym wsparciu nawet pieniądze nie są potrzebne, inwestorzy to sami załatwią, tylko czy tak w Polsce dzisiaj wolno? A jeśli nie wolno, to dlaczego? Cóż, za 15-20 lat znikną ostatnie państwowe kopalnie i będziemy importować węgiel siedząc na węglu. Mene, tekel, fares.

Paweł Grudzień
Fot. Kopalnia Silesia (Wikipedia Commons)
Myśl Polska, nr 31-32 (28.07-4.08.2019)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 65 do “Do ministra Tchórzewskiego…”

 1. Alina said

  Autor to lobbysta = załgany gnojek.

  Prywatne kopalnie, Grudzień – kto ci zapłacił? Polska miała przyzwoite górnictwo PAŃSTWOWE na światowym poziomie. Kto to zniszczył? Naprawdę prywatne jest lepsze? Patrzcie na autostrady, gdzie za jazdę po Polsce trzeba żydowi haracz płacić.

  Problemem są pieniądze, co mają je inwestorzy a państwo nie ma? A skąd się biorą pieniądze, Grudzień? Co to za problem stworzyć pieniądze?

 2. AlexSailor said

  @Alina

  Właśnie przez takie durne myślenie toniemy.
  I utoniemy.
  Wali pani w oczy:
  ” Państwowe górnictwo agonizuje w swych głębinowych kopalniach, a zatrudnienie w nich jest rozdęte do absurdu. W efekcie wydobywa się nieco ponad 700 ton węgla na głowę zatrudnionego, a więc drogo! Projekcje kopalń prywatnych są zupełnie inne: 560 osób zatrudnionych, wydobycie upadowymi prawie 5000 ton na głowę pracującego, wysokie pensje (10 000 zł/m), niezwykle wysoka zyskowność. Sektor państwowy sam się skazuje na zagładę i nikt tego nie zatrzyma.”

  Ale dla pani najważniejsze jest żeby było „państwowe”, przy czym zupełnie pani nie rozumie co to znaczy.
  Co do kopalni państwowych za Gierka też nic pani nie wie, a w szczególności, jak były dochodowe.
  Wówczas nikt niczego nie był w stanie określić, bo wszystko było dotowane i wszystkie zyski zabierane przez państwo.

  Co to znaczy państwowe?
  Ano to dokładnie, że jest w łapach polityków i urzędników oraz związanych z nimi przyjaciół kacyka.
  Doskonałym przykładem, poza kopalniami, są zarządy spółek z większością Skarbu Państwa, to jest państwowych.
  Zarządy z nadania partyjnego za zasługi dla partii rządzącej (każdej), oblepione bezsensownym zatrudnieniem dla miejsc pracy
  rodzin działaczy, urzędników i polityków, przekręt na przekręcie, zero odpowiedzialności za durne decyzje,
  produkcja droga, koszty wysokie, zyski niskie (bo kontrakty takie się podpisało), trwonienie zasobów.
  Proszę prześledzić działania zarządów naszej najlepszej spółki KGHM, której zarząd na 3 miesiące przed spadkiem
  cen miedzi o 50% zakupił kopalnie i huty w Chile i Kanadzie zaniedbując w tym czasie złoża w Bytomiu Odrzańskim,
  które prawdopodobnie przejmie kanadyjska spółka krzak, a złoża głogowskie się skończą.
  Mało tego.
  Okazuje się, że rząd kanadyjski odmówił koncesji na wydobycie miedzi w Kanadzie (to co kupili), a
  w Chile jest problem z wodą i ochroną środowiska i grozi zamknięcie działalności.
  Jedynie poboczna produkcja w Chile jakieś tam przychody daje, której nawet nie uwzględniano przy zakupie,
  to jest jakikolwiek przychód jest przez przypadek.

  Ale dla pani prywatne najgorsze, choć pewnie sama pani nie wie dlaczego.
  Najlepsze państwowe, w łapach nieudolnych i skorumpowanych urzędników i polityków.

  Autostrady wcale nie były prywatne i dalej nie są prywatne, są państwowe.
  Tylko zyski i zarząd nad nimi jest nawet nie prywatny, tylko mafijny, a umowy zawarte z firmami budującymi i zarządzającymi
  są tajne wbrew polskiemu prawu – wiadomo dlaczego.
  Ba – wszystkie autostrady zostały praktycznie wybudowane za państwowe pieniądze, to jest z kredytu gwarantowanego przez państwo.

  Niech pani jeszcze raz porówna – wydobycie w kopalni państwowej 700 ton, a w prywatnej 5000 ton na zatrudnionego.
  Ba, pozostałe koszty też pewnie ze 3 razy są niższe.

  Ale nie ma sekretarek i prezesów, jak Glapiński przyznających sobie samym premię 500 tys. zł i opłacających
  dwie dziewuchy bez żadnych kwalifikacji po 60 tys. miesięcznie.

  Czy pani jest ślepa i nie widzi jak w Polsce traktowane są wspólne pieniądze wyrwane w podatkach Polakom?
  Jak się rozbijają samolotami i samochodami, a ludziom brakuje na leki czynsz, czy zakup drożejącego w tempie
  zatrważającym jedzenia?

 3. hulajdusznik said

  Wszystko to już było
  Teraz wraca gęściej
  Szczurstwo się wygziło
  To i mioci częściej

  Słodziak na słodziaku
  Słodziakiem pogania
  A Ty Imć Polaku
  Nie poznajesz drania?

  Tchórzewski, czy szczurzewski – jedna ferajna. Podobnie, jak ci nazwani od miast, miesięcy i ynne take.

  Obejrzyjcie sobie:

  https://www.rottentomatoes.com/m/jud_suss#&gid=1&pid=n-1270222

  https://www.cda.pl/video/127945852

  Film oparty na faktach.

  Żyd Süss (Słodziak) / Jud Süß (1940) [GER] [Napisy PL]

  gatunek: Dramat, (oficjalnie i podobno propagandowy),
  produkcja: Niemcy,
  premiera: 5 września 1940 (świat) 1940-09-05,
  reżyseria: Veit Harlan,
  scenariusz: Veit Harlan, Ludwig Metzger, Eberhard Wolfgang Moeller,
  muzyka: Wolfgang Zeller
  zdjęcia: Bruno Mondi

  Żyd Süss (niem. Jud Süß) – niemiecki film propagandowy z 1940, w reżyserii Veita Harlana. Film opowiada biografię Josepha Süß Oppenheimera, niemieckiego kupca żydowskiego, związanego z dworem wirtemberskim na początku XVIII wieku.

  Opis z Ychpedii:
  Podstawą scenariusza były dwa literackie utwory biograficzne o tym samym co film tytule: nowela autorstwa Wilhelma Hauffa z 1827 oraz powieść autorstwa Liona Feuchtwangera z 1925 (zekranizowana w Wielkiej Brytanii w 1934). Autorzy filmowego scenariusza, opierając się na literackich biografiach i danych historycznych, stworzyli daleki od ich neutralnej wymowy propagandowy obraz pełen przeinaczeń i manipulacji, by ilustrował rasistowskie założenia nazistowskiej ideologii.
  [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByd_S%C3%BCss_(film_1940)]

  Film wstawiony w celach edukacyjnych. Oglądający powinni wiedzieć, jak może dojść do nienawiści „rasowej” wskutek źle ukierunkowanej propagandy. Taki przynajmniej makaron nawijają wam na uszy. A może inne są przyczyny tej nienawiści? Nie, wykreowane propagandą, tylko zasadne, wynikające z ychniej natury i wrednego, zakłamanego ychniego postępowania?
  Wszelkie analogie do jednego z wyprodukowanych filmideł przez tak zwaną „polską” kinematografię, gdzie główną rolę zagrał młody szczur, są zupełnie przypadkowe.

  Ciekawostka:
  Po wojnie Harlan stanął przed sądem w Hamburgu oskarżony o zbrodnie przeciw ludzkości. 23 marca 1949 reżysera uwolniono od zarzutów. Potem Harlan nakręcił jeszcze kilka filmów.

  Oceny:
  http://www.imdb.com/title/tt0032653/?ref_=fn_al_tt_1 = 5,1
  http://www.kinopoisk.ru/film/455050/ = 6,3
  http://www.filmweb.pl/film/%C5%BByd+S%C3%BCss-1940-109521 = 6,1
  http://fdb.pl/film/133083-zyd-suss = 6,0
  http://www.filmstarts.de/kritiken/55127.html = 2,8

 4. Piotr Poniatowski said

  Panie Marucha napisał Pan że związki zawodowe są jakies takie leniwe a prawda jest taka że te związki zostały opanowane przez żydostwo W siedzibie Neosolidarności w Gdańsku siedzi Marian Krzaklewski I pilnuje kazdego nowo wybranego przewodniczącego żeby nie zrobił nic przeciwko dyrektywom z Brukseli Kto nie wierzy niech sam sprawdzi Każdy może wejść na stronę Solidarność w Gdańsku I zadzwonić do krzywoustego Mariana vel Davida Zimmermana urodzonego w Kolbuszowej

 5. Archer said

  Mogę się pod tym tekstem pana Grudnia podpisać. Rzeczywiście, człowiek nie ma zbyt wielkiego wpływu na klimat. Co do elektrowni węglowych się nie wypowiadam, bo się nie znam. Jakby Niemcy miały takie ogromne zasoby węgla jak Polska, to mogę się założyć o każde pieniądze że nie byłoby żadnych dyrektyw CO2 i kar za przekraczanie „limitów”.

 6. Alina said

  @ Hulajdusznik – dzięki za link

  ======================

  Alex Sailor wrzuca typową propagandę obrzezańców. Że też wstydu nie ma! W sumie czego się spodziewać, Boziewicz twierdził że żyd nie ma zdolności honorowej.

  Wskaźniki wydobycia wrzucane przez Sailora to bzdury. Porównuje on FAKTYCZNE wydobycie w kopalniach państwowych z PLANOWANYM wydobyciem w prywatnych. Nie porównuje warunków geologicznych, które mogą być łatwiejsze w tej planowanej do kradzieży kopalni przez prywatny żydowski gang (a na pewno wydobycie będzie tam bardzo łatwe i tanie, dlatego kradną), poza tym tam zatrudnienie może być ukryte w spółkach podwykonawczych. Takie porównanie to zwykła manipulacja na wielu płaszczyznach.

  Polskie górnictwo zostało zniszczone po 1989 roku i zostało zniszczone całkowicie sztucznie, złodziejstwem na miejscu realizowanym przez określoną grupę rasową/religijną i instytucjonalnym terrorem z Warszawy, na początku w wykonaniu żyda Balcerowicza realizującego polecenia Sorosa. To dlatego górnictwo znajduje się w kryzysie, a nie dlatego że jest państwowe. Górnictwo w Noworosji złapało drugi oddech w 2014 roku po zerwaniu pasożytniczych więzi z Kijowem, a ziomale z Kijowa realizowali podobną politykę jak ich koledzy w Warszawie. Nieprzypadkowo korzenie rodzinne Kaczyńskich tkwią w Odessie.

  Za Gierka, parszywy chamie, to Polska Rzeczypospolita Ludowa tworzyła pieniądze z niczego (dokładnie to NBP) i tworzyła tyle pieniędzy, aby nikomu nie brakowało. NBP tworzył te pieniądze wolne od długu i dlatego pieniądze wtedy nie miały znaczenia. Teraz pieniądze tworzy żydowski kartel bankowy i właśnie te pieniądze są wąskim gardłem i dzięki temu żydowski kartel bankowy jest panem życia i śmierci na świecie. To jest do natychmiastowej zmiany.

  Za PRLu KGHM zajmował się wydobyciem miedzi w Polsce. Inwestycje zagraniczne (nie tylko) KGHMu to żydowski spisek, nic dziwnego że firma na tym traci, ale oczywiście interesy życia robią różni grandziarze w najróżniejszy sposób podczepieni pod dyrekcję. Straty KGHM za granicą nie są argumentem za prywatyzacją KGHM tylko za przeprowadzeniem tam porządku, dejudaizacją tego przedsiębiorstwa.

  Spółki Skarbu Państwa należy przekształcić w przedsiębiorstwa państwowe i przeprowadzić tam dejudaizację. DEJUDAIZACJA to podstawa, pierwszy i konieczny krok na drodze do naprawy Polski.

 7. bobola said

  Wreszcie rozsadna ocena energetyki polskiej. Ale kto to zrozumie!

 8. Ryszard.g said

  Alina said

  2019-08-07 (Środa) @ 20:37:45
  Autor to lobbysta = załgany gnojek.

  „Prywatne kopalnie, Grudzień – kto ci zapłacił? Polska miała przyzwoite górnictwo PAŃSTWOWE na światowym poziomie. Kto to zniszczył? Naprawdę prywatne jest lepsze? Patrzcie na autostrady, gdzie za jazdę po Polsce trzeba żydowi haracz płacić.”
  To troszkę nie tak, pracowałem w KWK „Zofiówka” za czasów „słusznie minionych” więc coś tam widziałem. Czarno to widziałem.
  Problem polega na własności zasobów, a te powinny być własnością NARODU, nie państwa. Właściciel kopalni wykonuje tylko usługę wydobycia, oczyszczenia i sprzedaży, ale nie swojego towaru. Czy państwowy, czy prywatny tak samo.
  Zresztą nawet te durne kary za emisję „Złowrogiego” CO2 można obejść, bo węgiel można zgazować w pokładzie, wydobyć gaz syntezowy składający się *W zależności od skonfigurowania procesu* głównie z wodoru. Koszt takiej instalacji to ok. 200/300mln zł
  Elektrownia zasilana takim paliwem jest najtańszą, jaką można sobie wyobrazić. mieszaninę gazów syntezowych można oddzielić na poszczególne produkty:
  H2 – Mrzonka o elektromobilności, ogniwa paliwowe
  CH4 – zamiast importu mamy własny CNG
  Pozostałe węglowodory i CO – do zużycia lokalnie w elektrowni lub w EC.

 9. RomanK said

  Ryszard.g….. dzieki…!!!!!

  Panstwowosc siedzi na muniu…czy tez wrosla jak rakowina…..
  Panstwo jest zarzadzajcycm majatkiem narodu..wlascicielem wegla i wzystkiego co lezy w ziemi jest NAROD. Prywatne kopalnie to tylko przedsieboirstwa wydobywcze , ktore uzyskuja koncesje od panstwa czyli zarzadzajacycm zlozem. Koncesja jest umowa jaka reguluje warunki kontraktu i jaki procent zysku, urobku – stanowi oplate za koncesje.

  Wtedy wystarczy jeden urzednik, ktory prowadzi rozliczenie kilkunastu kopaln….a nie stada…liczniejsze nisz owiec….
  Np koncesja na wydfobycie miedzi powinna zaweirac klauizule, ze w ramach koncesyjnego obowiazku panstwo przejmuje wszystkie metale szlachcetne jako czesc koncesji….reszta jak stanowi umowa koncesyjna….

 10. Young said

  Ludzie wyjdzmy wszyscy pod ;;knesejm I powiedzmy tej bandzie ..WYCHODZIC NA ZEWNATRZ.
  Wprzeciwnym razie ;;;;;;;;my wam pomorzemy.Na co my czekamy ????Co zmieni sie cos ?Nigdy bez naszego wziecia sprawy w POLSKE rece Nic a nic sie nie zmieni .Tylko oni z nas zrobia %100 niewolnikow .A nadodatek wszystkich nas zaczipuja w mysl ;;;zydowskiego postepu .By GOI byl sledzony od kolyski az do grobu…………GODZICIE SIE NA TO POLACY
  Bo ja NIE

 11. Bo te skarby narodowe, węgiel, złoto, tytan , ropa, gorące wody…czekają na kolejne pokolenia ….- ZYDOW
  Polska wymiera. Młodzi poza granicami kraju stawiają się z kosmopolityczny lub obcy tłum gubić tak geny jak i Ducha Narodowego.
  Potężna ilość ukro- chazarow z Ukrainy systematycznie zalewa Łódź, Kraków, Zamijszczyzne, Wrocław- Śląsk, Mazury – Ukryj z Kanady.
  Warszawa zalewana jest czarnuchami z Indii, Turcji, Murzynami.
  Na te masę wymiany ludnosciowej wchodzą Żydzi z Izraela , których potężna ilość ma już Polskie Paszporty.

  Polskie I tylko polskie dzieci jak się już urodza, to za szczepione chorobotworczymi szczepionkami.

  Polska Nie jest I po II Wojnie Światowej nie była dla Polaków.

  Pan Gajowy i „znawcy” PRL mówią o wzroście urodzin za PRL, co jest kłamstwem w żywe oczy lub oszukieaniem się, bo wskaźnik urodzin na jedną kobietę malal w porównaniu ze wskaźnikiem urodzin polskich matek przed wojną co ukazuje stan ducha kobiet i mężczyzn w PRL- aborcja I antykoncepcja …

  Jednak trzeba zapytać też o statystyki narodzin dzieci w PRL pod względem narodowosciowym- ile rodziły dzieci Polki, ile Żydowki, ile Ukrainki a ile Niemki.

  Wtedy byśmy mieli pełny obraz Polski i Polaków za PRL, co przekłada się na PRLBIS na naszych oczach .

  To jest wytlumaczenie komu mają służyć I kiedy Skarby Ziemi Polski.

  Już Polin.

 12. revers said

  Juz sa na miejscu w stoczni szczecinskiej filipinczycy w ilosci 1000 spawaczy kadlubkow na planach niemieckich, dla stoczni niemieckich ktore dalej beda dbaly o wyposazenie i wysoka cene dla siebie.

  A prl to nie tylko przyrost naturalny ale dobrze wyszkolona kadra techniczna i naukowa, pierwsze drobnicowce inz.Soldka, czy okrety o specjalenej budowie gazowce, kontenerowce powyzej 10 tys wypornosci BRT z polskich isntytutow okretowych prof.Soldka wspolpracujacych z podobnymi placowkami japonskimi, czy polskich biur konstrukcyjnych przy polskiej stoczni.

  Oby filipinski katolicyzm nie zacmil reszte wiary panow jo i wytykanskich sekt przy kuriach.

 13. gnago said

  Ech spalanie węgla jest kretynizmem, powinien byc surowcem dla przemysłu chemicznego, węgiel brunatny tylko jako źródło dla przerówki na tanie ekologiczne nawozy dla rolnictwa, a elektrownie oparte na torze w każdej gminie osłona bezpieczeństwa owszem potrzebna ale przeciwko ludziom , odpady wysokojonizujące jak przy uranie nie ma . rozpiętość mocy od potrzebnego do auta (opracowano juz dekady temu w GB, pasuje tankowanie co 20 lat ? A cena 150-200$ za kg) do potrzebnej do zasilania np gminy powiatu firmy. Ergo elektrownie oparte na uranie to czysty kretynizm jak oparcie przemysłu na silnikach parowych.

 14. Anucha said

  Pisałem już wcześniej o spadku wymiany towarowej pomiędzy UK a Unią.
  Osobiście przewoziłem ze Scunthorpe do portu w Immingham stal kilka razy w miesiącu.
  W przypadku Brexitu wyspy będą tonąć w śmieciach jak Neapol. Aktualnie prawie wszystkie są przewożone do spalarni w Niemczech (te nie sortowane)
  Z recyklingu zresztą też.
  Pozostaje jeszcze kwestia emigracji zarobkowej .
  Miliony pracowników z byłego bloku wschodniego.Fabryki mogą stanąć z dnia na dzień.
  Może ziścić przyrzeczenie królowej, która będzie musiała zjeść swój kapelusz z powodu głodnych ludzi na ulicach .
  Przy okazji pozdrowienia dla homelessa „Rado” z Londynu

  .https://www.rp.pl/Hutnictwo/305219942-British-Steel-na-krawedzi-bankructwa-przez-Brexit.html

 15. A czy Państwo nie może wraz z kapitałem prywatnym pójść kierunku budowy kopalń?

  To które jest dziś – nie może. Agentura jest tak silna, że dziś święty Boże nie pomoże.

 16. Ad. 6

  Naprawdę prywatne jest lepsze?

  Prywatne nie daje się okradać. I w tym jest lepsze. A dlaczego państwowe daje się okradać? Ponieważ prywatni dbają o to, żeby prawo w państwie było tak pisane, żeby kradzieże były możliwe – patrz: okradanie kopalni z zysku (przez pośredników i decydentów).

  Widziałem wiele firm prywatnych, gdzie zarządzanie było dużo gorsze niż w firmach państwowych.

 17. JerzyS said

  Pan Roman napisał:

  „Np koncesja na wydfobycie miedzi powinna zaweirac klauizule, ze w ramach koncesyjnego obowiazku panstwo przejmuje wszystkie metale szlachcetne jako czesc koncesji….reszta jak stanowi umowa koncesyjna….”

  Pisałem o tym, ale nikt tematu nie podjął, a umowy są tajne i nawet prezes KGHM ich do końca nie zna, a co dopiero czcigodni posłowie.

  Pomysł z zakazem przejmowania przez obcych naszych wydobytych metali szlachetnych jest wart rozpropagowania
  jeszcze przed wyborami
  i wprowadzenia do konstytucji.

 18. AlexSailor said

  Ad 5 @Archer

  Niemcy też mają węgiel, ale ich pomysłem jest kopanie go w Polsce , wysyłanie do Niemiec, spalanie i wysyłanie prądu do Polski.
  Już tak wszystko ustawią, że u nas zostanie syf i dziadostwo, a u nich pieniądze.
  Bo spalać chcą przy naszej granicy, a wiatry w 90% są zachodnie.

  Już próbują budować kopalnie odkrywkową wielkich pokładów węgla brunatnego w Brodach koło Zasiek/Forst, bo po swojej stronie wybrali większość.
  Proszę zobaczyć.
  Chiny importują olbrzymie ilości drewna z Syberii i wycinają je po rosyjskiej stronie.
  Ale desek i innego przetworzonego drewna z Rosji nie wolno do Chin wwozić.
  Tak się to robi.

 19. AlexSailor said

  ad 7 @RomanK

  „Np koncesja na wydfobycie miedzi powinna zaweirac klauizule, ze w ramach koncesyjnego obowiazku panstwo przejmuje wszystkie metale szlachcetne jako czesc koncesji”

  Zatem właściciele kopalni mieliby w dupie wydobycie tych metali i zostawili je w ziemi lub w śmieciach pokopalnianych.
  Co byłoby zupełnie logicznym i mądrym działaniem.

  Takie jest właśnie pańskie myślenie, typowo polskie, nawet nie komunistyczne, po prostu drobnego polskiego cwaniaczka-złodziejaszka.
  To jest typowe dla naszego narodu, dlatego siedzimy w szambie po usta, a każdy nasz ruch powoduje falę.
  Proszę się nie obrażać, żadnych wycieczek osobistych, piszę tylko by pokazać problem.

  No można jeszcze postawić armię przekupnych urzędników pilnujących, żeby nic nie zostało w ziemi lub na hałdach,
  ale to przeczy pańskim założeniom.

  Co innego, gdyby kontrakt zawierał klauzulę, że metale szlachetne muszą być sprzedane państwu po cenie giełdowej.
  Oczywiście kolejny problem, a co, gdy państwo nie będzie miało szmalu.
  Ale znacznie mniejszy.

 20. AlexSailor said

  @Krzysztof Ad 13 – 14

  Nie ma nic gorszego niż pomieszanie prywatnego z państwowym.
  To jest spółka z nieograniczoną nieodpowiedzialnością.
  Bo urzędnik, nawet ja nie da się przekupić, to będzie miał w dupie, a druga strona nie.
  Rozwiązaniem jest wykupienie przez państwo pakietu 20-30% akcji i nie ingerowanie w
  działalność spółki, póki zarząd nie okrada akcjonariuszy.
  Przy takim pakiecie jest dostęp do wszystkich dokumentów, a niemal każdą decyzję można zablokować.
  No i trzeba by trochę pogrzebać w prawie spółek giełdowych, bo obecne umożliwia prostą kradzież.

 21. AlexSailor said

  @RomanK

  Oto przykład:
  .https://fakty.interia.pl/polska/news-prasa-w-ilu-mieszkaniach-mieszka-marszalek,nId,3137619

  Mieszka w dwóch mieszkaniach na raz i jeszcze wydał 4 miliony na same przeloty prywatne w ciągu
  ostatnich 15 miesięcy.

  Tak działa państwowe, raj dla drobnych cwaniaczków-złodziejaszków.
  Dlatego „skarby ziemi muszą zdaniem Polaków należeć do narodu”.
  Choć nie sprecyzowano jakiego – zatem zgadnę – „wybranego”.
  Polacy chcą tego i będą to mięli.
  Bo gdyby należały do 10 milionów właścicieli nieruchomości gruntowych w Polsce,
  pod ich działkami, w 90% Polaków, to wtedy należałyby do Polaków.
  A nie narodu.
  Wiadomo jakiego.

 22. Darexmaj said

  Pan minister Tchorzewski ma w tym osobisty interes zeby uwalic polskie gornictwo ,obojetnie prwatne czy panstwowe,jego braciszek ma firme do spoly z ruskimi ktora miedzy innymi importuje wegiel drugi braciszek jako wiceszef
  skarbowki kontroluje te firme.Takie to czary za dojnej zmiany!!!

 23. Young said

  Po co to sie rozpisywac I udawac jaki to ja poprawnie polityczny.BRAC SIE ZA NICH……POLACY ZROZUMIEJA WTEDY DOKLADNIE jak im ;;;morawiecka zabierze pieniadze I ZACHIPUJA NAS WSZYSTKICH .
  Ot I zwyciestwo beda mieli nad GOIAMI.A GOIE POLSKIE jak kto GOIE .Udaja ze sie nic nie dzieje .
  LUDZIE OBUDZCIE I do CZYNU RADYKALNEGO CZYNU.
  TO JEST WOJNA PRZECIWKO ;;;;;;;;;;SUWERENOWI.

 24. JO said

  ad.10. Klamco, czemu mieszasz prawde z klamstwem. Oczywiscie, ze PRL mial wyszkolona kadre techiczna ale nie przyrost naturalny w porownania z przedwojniem bym MNIEJSZY .

  Pan jest beszczelnym klamca, ktorego emocje ponosza.

  JO

 25. JO said

  ad.12. Brytania poradzi sobie bez Europy.

  Niestety uni nie pozwalaja na Brexit.

 26. Moher49 said

  W Polsce trzeba dyktatury – Stefana Czarnieckiego. Glapiński i jemu podobni powinni wylecieć na zbity pysk, natychmiast, bez prawa powrotu. Jestem za narodową uczciwą własnością kopalin, infrastruktury, przemysłu ciężkiego, zbrojeniowego. Państwowym przedsiębiorstwem też można efektywnie zarządzać. W prywatnych firmach siedzą pociotki i się tuczą, reszta załogi pracuje na nich.

 27. Troll Polonii said

  9
  JO
  Ciekawe, kto ciebie urodzil?
  Zydowka, Ukrainka czy Niemka??

  I co ty wiesz na temat PRL?
  Ze trzeba bylo wybudowac tysiac szkol na Tysiaclecie Panstwa Polskiego bo dzieci chodzily na trzy zmiany?.

  Teraz na Stulecie Panstwa Polskiego, to pedaly, lesbije i platne blazny lataja po ulicach i wykrzykuja glupoty, a wszyscy – razem z toba- maja w dupie i polskie dzieci i mlodziez szkolna, dla ktorej nie ma miejsca w tym zydowsko-kowbojskim okradzionym grajdole.

  Rodzice wola wywiezc dzieci za granice, zeby nie musialy sluzyc w najemnych wojskach i latac po swiecie i mordowac cywilow w suwerennych krajach; a wszystko z milosci do USA.
  Teraz polecimy mordowac iranskie dzieci?
  Nie zal nam tragedii matek syryjskich, libijskich, serbskich czy afganskich?
  Jak ci nie wstyd popierac zydostwo i powtarzac zydowska propagande?
  Z wszyskimi krajami, ktore teraz pomagamy niszczyc – obywatele i rzad PRL zyly w przyjazni.

 28. JO said

  ad. 25. Trolu, ja nie mam zas watpliwosci kto ciebie urodzil.

  JO

 29. Troll Polonii said

  26
  JO
  Ty w ogole masz za malo watpliwosci.
  Jest to cecha kazdego barana.

 30. revers said

  Pan miesza przyrost naturalny z technika i nauka, choc i demografie daje naukowo wyjasnic wyzami powojennymi, gdy skutki ludzkich strat osobowych statystycznie mozna ujac w wzory, z czego bardzo dobrze korzystaja firmy ubezpieczeniowe.

  Klamcow prosze szukac w swojej rodzinie i znajomych, bo akurat mialem mozliwosc pracy w naukowych placowkach prl z kontaktami z zachodnimi placowkami, mowa byla z japonskim lub bezposrednio porownac na studiach na zachodzie i praktykach w podobynch w prlu, gdy pana fantazja nie ponosi.

  Plus Filipinscy katolicy w RP ktorzy podwyzsza pana demografie

  http://www.bibula.com/?p=109170

  A swietenie wygladal papiez Franek z filipinskim prymasem na zdjeciu z znakiem na z wyciagneitym malym i wskazujacym palcem ave satan \\mm//

 31. JO said

  ad.30. Panie Revers, w ktorym miejscu mieszam przyrost naturalny z technika i nauka? Tak sobie Pan to wymyslim by obronic sie przed moim zarzutem?

  Przed wojna polskie kobiety rodzily wiecj dzieci niz po wojnie i to jest fakt NIEZAPRZECZALNY, ktoremu Pan przeczy. Mozemy sie spierac z czego to wynikalo, ale nie z powodu niezaprzeczalnego faktu, ze przed wojna polskie kobity na jedna kobiete rodzily wiecej dzieci – rodziny byly 4-12 dzietne. Po wojnie sukcesynie to malalo a przyczyna tego jest…i tu kolejny temat…, wg mnie przyczyna tego byla CELOWA polityka PRL.

  Nie ma statystyk w PRL na ile rodzily dzieci zydowki, ile polki a ile inne nacje kobiet.

  Poniewaz uwazam, ze zmienil sie systemwylacznie a nie zalozenia, to w PRL BIS dzis mamy tak jak za PRL:
  – demoralizacje Polakow
  – depopulacje Polakow, choc za PRL bylo to li „tylko” obnizeniem ilosci rodzonych dzieci, co w konsekwencji musialo wydac zle owoce…
  – okradanie narodu polskiego tak jak z a PRL – przeciez uwlaszczono wszystko w PRL zabierajac wlascicielom nasze majatki, ziemie, fabryki, kopalnie… – obsadzajac gensekami nadzorcami a nas Polakow traktowano jak niewolnikow w podobny sposob jak dzis, z ta roznica, ze mozemy pracowac jako niewolnicy na zachodzi tez..

  To, ze byl PRL pelny Technikow, wyuczonych roboli, nie zmienia nic w zasadzie, ktora trwa po dzis. Po prostu nie jest potrzebny Polak wyuczony dzis, bo metody- multikulti – walki z narodami sie zmienily a przemysl wyslano do Chin, ktorym sie walczy z narodami Europy.

  Za uzycie slowa „klamca” przepraszam, ale widocznie trzeba huknac, by zwrocil uwage Pan na swoj blad…i nietakt.

  JO

 32. JO said

  a)

  ad.30. Panie Revers, w ktorym miejscu mieszam przyrost naturalny z technika i nauka? Tak sobie Pan to wymyslim by obronic sie przed moim zarzutem?

  Przed wojna polskie kobiety rodzily wiecj dzieci niz po wojnie i to jest fakt NIEZAPRZECZALNY, ktoremu Pan przeczy. Mozemy sie spierac z czego to wynikalo, ale nie z powodu niezaprzeczalnego faktu, ze przed wojna polskie kobity na jedna kobiete rodzily wiecej dzieci – rodziny byly 4-12 dzietne. Po wojnie sukcesynie to malalo a przyczyna tego jest…i tu kolejny temat…, wg mnie przyczyna tego byla CELOWA polityka PRL.

  Nie ma statystyk w PRL na ile rodzily dzieci zydowki, ile polki a ile inne nacje kobiet.

 33. JO said

  Coz, komputer nie przepuszcza odpowiedzi. Moze Gajowy jak przyjdzie …

 34. Lily said

  Re 30;Revers
  Niszczenie panstw narodowych,to glowny
  CEL, tzw. NWO.
  Prosze zobaczyc, jak TO szybko dziala,po
  przejeciu calkowitej wladzy przez Kaczynskiego
  partie,w 2015 roku. „Tubylcy OUT,inni IN”.
  NWO= dominacja „samozwanczych panow”,
  „lepszy sort”,”we the people”,nad reszta.

 35. NICK said

  Lubię Reversa.
  Trolla tyż.
  JO.
  Zaś?
  Nie lubię.
  OD DAWNA.

  Ryża ściema żydowska.
  Że też bawicie się ze JO.

 36. Polski węgiel bez …zachodnich maszynbb(przykładowo
  giganty z Bełchatowa: największe i najsilniejsze maszyny świata) są z BRD (Niemcy),z USA .

  W Polsce nie ma polskiej produkcji maszyn dla kopalni,dla górników.To było w PRL ale i dzisiaj zakazane: polskie maszyny , polska motoryzycja. Pomimo,.że technologia budowy gigantów pochodzi od polskich specjalistów.

  Węgiel z Polski czy z innych krajów?Polska jest oficjalnie wolnym krajem dla mediów.De facto trwa okupacja tego ,pięknego kraju a politycy w Polsce,są marionetkami dyktatury EU i USA,w tym Izraela.

 37. revers said

  W koncu przy okazji wegla i kopaln na slasku wyplynela przez RAS sprawa polskich obozow smierci, tyz nie klamsttwa? z mozliwosci powtorki zaskarzenia do TK EU sprawy i wyciagniecia kolejnych 300 mld EUR, najlepiej w ziemiach slaskich i w kopalinach tam pod ziemia zalegajacych.

  https://autonomia.pl/2019/08/07/polskie-obozy-koncentracyjne-nie-istnialy-oswiadczenie-zarzadu-ruchu-autonomii-slaska-w-sprawie-orzeczenia-sadu-najwyzszego/?fbclid=IwAR3kc-BK2N3LJISwA73mraxUFXeH3NyNf2dyMOI47W8LmhVvNefhKg09F38

  Szkoda tylko ze za klamstwa Assagne grozi 175 lat wiezienia z prawem z roku 1914 I wojny swiatowej poczawszy, a koleny raz uwiklany w sprawe klamstw Maning bedzie placil za pierwsze 60 dni kolejnego powrotu do wiezienia 500 usd za dzien pobytu, a po 60 dniach do konca odsiadki 1 roku po 1000 euro za dzien pobytu w zakladzie karnym, co daje 441 tys usd grzywny za klamstwa, a sa to najnowsze klamstwa zapsci demograficznej w Iraku liczonej w milionach po roku 2004.

  Ile pan, pani zasiadzi za klamstawa?

 38. AlexSailor said

  Ad 26 @Mocher

  Będziesz miał pan dyktaturę (tęczową i nie tylko) i narodową uczciwą własność kopalń.
  Oczywiście chodzi o naród koczowniczy.
  Jak Polacy chcą, tak mieć będą.

 39. Jacek said

  Re 12 Revers
  Małe sprostowanie: Sołdek nie był inżynierem ani tym bardziej profesorem tylko robotnikiem stoczniowym.

 40. NICK said

  Zasądzam śmierć.
  Reversie.

  Dlaczego???
  Głupie pytanie. Wiem.

 41. JerzyS said

  AlexSailor said
  2019-08-08 (Czwartek) @ 07:25:56
  ad 7 @RomanK

  „Np koncesja na wydfobycie miedzi powinna zaweirac klauizule, ze w ramach koncesyjnego obowiazku panstwo przejmuje wszystkie metale szlachcetne jako czesc koncesji”

  Zatem właściciele kopalni mieliby w dupie wydobycie tych metali i zostawili je w ziemi lub w śmieciach pokopalnianych.
  Co byłoby zupełnie logicznym i mądrym działaniem.

  Takie jest właśnie pańskie myślenie, typowo polskie, nawet nie komunistyczne, po prostu drobnego polskiego cwaniaczka-złodziejaszka.
  To jest typowe dla naszego narodu, dlatego siedzimy w szambie po usta, a każdy nasz ruch powoduje falę.
  ================================

  a czy na metalurgi się Pan zna?

  Złoto i srebro to cenny odpad przy produkcji miedzi.
  Wystarczyło by pozwolić im zatrzymać sobie 10%,
  a resztę nakazać oddać państwu.

 42. revers said

  soldkow bylo wiecj i byl tez profesor Soldek prowadzycy instytut okretowy na politechnice szczecinskiej, nie miejacy nic wspolnego z pierwszym okretem czy inyniera Soldka, czy robotnika Soldka, ale majacy mocna ekipe informatykow od komputorowego wspomagnia projektowania okretow, a byly to juz nie tylko CAD rysunki okretow ale zawansowane dynamiczne modele 2D, 3D okretow w warunkach symulacji fal morskich i zachownia stabilizatorow okretow dziobowych , bocznych.

 43. Zenon K. said

  „Wartość tego surowca w Polsce przewyższa nasz dług narodowy!”
  Drogi autorze, zależy kto ten dług liczy…

 44. Jacek said

  Re 43 Zenon K.
  Dług zaciągnięty nie wiadomo u kogo i nie wiadomo na co. Temat tabu od trzydziestu lat.

 45. Moher49 said

  @38,
  Panie Alex, widzę do czego to wszystko zmierza. Nawet gdyby cały polski Naród bardzo chciał, to jest zbyt słaby, aby zwyciężyć. Trzeba się modlić – Święty Michale Archaniele. wspomagaj nas w walce ..

 46. AlexSailor said

  @JerzyS

  10% to nie oddawanie 100% wszystkiego państwu, który to pomysł recenzowałem.
  O tyle znam się na górnictwie i metalurgii, że wiem, że mogą być złoża nieopłacalne pod względem
  wydobycia miedzi, a opłacalne ze względu na złoto i srebro.
  Takich, w przypadkach oddawania państwu, zwłaszcza wszystkiego, firma nie ruszy, a raczej zniszczy.
  Podobnie z odzyskiwaniem złota i srebra przy wytopie miedzi z rudy.
  Można tak to robić, że się odzyska niemal 100%, a można nie wkładać w to wysiłku i odzyskać np. 20%.

  Już dawno pisałem, że na samej produkcji srebra i złota z KGHMu można oprzeć zabezpieczonego
  (nie chce mi się szukać moich obliczeń) w 10-30% złotem i srebrem pieniądza emitowanego przez państwo.
  A to złoto i srebro można otrzymać w dużej mierze jako podatek pobierany od działalności KGHMu dziś
  w złotówkach.

  Jest oczywiste, że państwo normalne powinno wykupić całą produkcję złota od KGHMu i lwią część produkcji srebra.
  Ale w obecnej sytuacji doskonale wiemy, gdzie to by się zaraz znalazło.

  Jeszcze do gospodarki państwowej firmy KGHM.
  Sprzedają surową miedź, srebro i złoto, i kupują jakieś złoża i kopalnie za granicami.
  Zamiast przerabiać tą miedź choćby na najprostsze kable, gwoździe, uszczelki.
  Podobnie nie przyszło im do głowy bicie polskiej monety srebrnej, a z tego srebra biją ją Austriacy.
  Tak samo ze złotem.

  Brak mi słów na tą ich gospodarkę.

  „Złoto i srebro to cenny odpad przy produkcji miedzi.
  Wystarczyło by pozwolić im zatrzymać sobie 10%,
  a resztę nakazać oddać państwu.”

  Dlaczego nakazać.
  Państwo powinno tą produkcję po prostu kupić.
  Pieniądze ma z podatków i koncesji, aż za dużo.
  A jeszcze lepiej, jak państwo jest udziałowcem (a KGHMu jest w bodajże 31,8%) i sobie swój udział weźmie.

  Nie wiem, skąd to przekonanie, że państwo ma prawo do wszystkiego.
  Skutkiem tego przekonania jest niemal bezgłośne upaństwowienie wody w Polsce,
  którą Pan Bóg daje za darmo (stąd susza prawdopodobnie drugi rok).
  Dlaczego właścicielem nie mają być Polacy.
  Przecież w Polsce w zasadzie prawo własności jest tak zredukowane, że jest tylko atrapą.
  Dlaczego Polacy nie mają prawa do tego co jest w ich ziemi.
  Bardzo trudno przejąć własność np. 20 tys. właścicieli.
  A państwową bardzo łatwo.

  Proszę Pana, Polak mający swoją ziemię, nawet nie może sobie w niej skarbów, jakichś artefaktów,
  monet, elementów uzbrojenia czy talerzy szukać.
  A jak znajdzie za stodołą zakopany garnek ze złotem, to od razu jest państwowe.
  To znaczy zostanie zaraz rozkradzione przez funkcjonariuszy, polityków i urzędników.
  Nie wiem dlaczego Polacy tego chcą, ale chcą i mają.

  To właśnie dlatego siedzimy po usta w szambie.

  To Polacy mają być bogaci, to Polacy mają być właścicielami, a nie banda polityków, urzędników i funkcjonariuszy
  z kuzynami i kochankami, którzy wszystko rozkradną, roztrwonią, lub sprzedadzą za 1% wartości obcym.

 47. Rafal Cz. said

  Ad 46
  To niech polacy wezma sie za zakladanie interesow, kumulujac wartosc dodana. W swiecie biznesu mozna wiele zdzialac
  dla siebie i dobra kraju. Trzeba jednak trzezwych glow i zdecydowania i to jest droga.

 48. JerzyS said

  Obecnie Polak, to może sobie kupić plazmę w promocji na raty.

 49. Prywatne i państowe firmy w EU zachodniej przynoszą zyski i zaplanowane straty.

  Wraz z dotacjami dla prywatnych i państwowych firm.Nie ma kraju w EU zachodniej,w którym brakuje państwowych firm, koncernów z dotacjami.

  Wraz z miliardami euro z Chin dla państwowych firm w EU zachodniej.W tym dla górnictwa,kosztem Polski i byłych krajów RWPG.
  To nie tylko żydzi w EU decydują ale biali,potomkowie……neo nazi w EU zachodniej.

  Z poparciem FED i koniec tematu.
  Pomimo dramatycznej sytuacji w Polsce, Polska jeszcze żyje….a przybysze w Polsce,są polonizowani tak jak wschodnie Niemcy.Amen,.

 50. jasiekztoronto said

  Re: 49 Marek Lipski…
  Czyzby zydzi nie decyduja o profilu „jewRopejskiego kolchozu???”…
  Czy panu Lipskiemu mam podac liste zydowskich nazwisk, ktore w 100% kontroluja wszelkie dzialania „jewRopejskiego kolchozu”, ktory nota bene sami zalozyli???…

  Ostatni raz czytam panskie „ciemnoty” w wersji publicznej.., bo w domu swoim, moze pan opowiadac swoje bajki kiedy i jak pan chce… Nie moja sprawa…
  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 51. Yah said

  Ad 47

  Jedyne biznesy, które w Polsce dobrze funkcjonują to te , które opierają się na:

  – dotacjach unijnych
  -dotacjach państwowych
  – wydatkach finansowanych poprzez kredyty – budowy domów , wesela etc.

 52. Yah. Te, które opierają się na KORUPCJI I które uczestniczą w skorumpowaniu- Tak jak było za PRL.

  Reszta prób dzialalnosci gospodarczej jest dyskryminowana, lub siła likwidowana jak za PRL likwidowana, niszczona …była elita Narodu Polskiego.

  Nic się nie zmieniło.

  JO

 53. revers said

  raczej trzeba uwazac bo ktos podal koszer liste przynaleznosci w stanach przodujacych demokracji przynaleznosci etnicznej koncernu medialnego CNB i zostal oskrzony o antysmityzm, za co grorza powazne kary pozbawienia wolmnosci lub finansowe.

 54. Revers, to Tak jak za PRL nie można było mówić przeciwko Partii I żadnemu KAcykowi…

  Nic się nie zmieniło,

  JO

 55. JO said

  Rewolucja ma swoje latki dla Gojow, to sa pieciolatki za PRL, a za PRL BIS sa to okresy wyborow do Sejmu, Senatu. Takie tam NIC w czasie czego Goje buduja , a Zydzi okradaja i tak tez bylo za PRL, bo wielkie interesy, towary, ktore szly za granice „dewizowe” z tego zyski szly do kieszeni Zydow a ochlapy na „psow”,

  Rewoludjonisci maja swoje etapy, ktore ulegaja zmianie rewolucyjnej a kazdy etap kolejny walczy z poprzednim i tak Etap Socjalizmu Ludowego w Polsce zostal zaatakowany przez kolejny etap Rewolucji – Demokracji Leberalnej.

  Oczywoscie Zydo-Masoneria wiedzac o tym, ze nadchodzi „Nowe” pozwolila Polakom wejsc do PZPR uzywajac ich – legalizujacych ich wladze socjalistyczna w oczach ludu. Zydo-masoneria pozwolila nawet miec jakac wladze w PZPR, ale tylo jakas, po to by wskazac narodowi Polskiemu, ze ta „Wladza ” jest bee, zla, ta komunistyczna w oczach ludu winna za wszystkie ZBRODNIE w tym samych Zydo-masonow.

  I tak bogudcha winni Joannusi, Gajowi, Siwaki …zostali zaatakowani przez Narod, bo sie Joannusi, Gajoi, Dali wyrolowac, uzyc i wystawic a sami zbrodniarze wyskoczyli jak czaby ze stawy z PZPR i juz jako patrioci poprowadzili Lud Polski do Walki Rewoluyjnej, ktora ZMIOTLA Polakow ze Stolca wladzy a znow w nowym Etapie dala wladze Zydom.

  JO

 56. brys said

  Panie JO – Naród nie ma czasu – największą oglądalność ma rolnik szuka żony, a jeszcze inne programy takie śmieszne, a gdzie meczyk, pobiegać trochę, no i zarabiać, zarabiać. Za PRL nie było tylu absorbujących zajęć. Zwłaszcza dla młodzieży. To już nie ten Naród co Pan sobie myśli że kiedyś był. Proszę nawet popatrzeć jakie staruchy tu piszą, a i w większości z emigracji, albo jakichś Lublinów.

 57. JO said

  ad.56. Panie Brys. Ja pamietam ludzi z czasow przed II Wojna Swiatowa i prosze mi uwirzec oni by napisali to samo o Polakach w PRL urodzonych.

  Systemy Rewolucyjne zmieniaja Ducha a wiec to co najwazniejsze w Narodzie.
  System Rewolucyjny Demokracji Liberalnej nie tylko zmienia Ducha ale i GENY.

  Polakow jest coraz mniej.

  JO

 58. brys said

  Nie może Pan wymagać od wszystkich ludzi aby byli elitą. Bo jak mi się wydaje Pan ma takie wymagania odnośnie wszystkich. Porywa się Pan na wielkie rzeczy, a nie widzi że my jesteśmy (wszyscy) ludzie mali. I przez to nie docenia Pan każdego starań i dłubaniny codziennej wielu ludzi. Jednostki się oczywiście trafiają wyjątkowe, i należy je wspierać. Ja na miarę swoich możliwości mogę być szoferem i załatwiać różne sprawy.

 59. Boydar said

  Mojej winy w tym nie ma

 60. Marucha said

  Wiara w to, że prywatne przedsiębiorstwo nie może z definicji być okradzione, jest sprzeczna z doświadczeniem.
  „Prywatne” przedsiębiorstwo to własność wielu akcjonariuszy zarządzana przez menedżera.
  Oczywiście menedżer/zarząd może jak najbardziej okraść akcjonariuszy i wyjechać na przysłowiowe Bahama.

 61. brys said

  Panie Gajowy, zmoderowało mi komentarz bez brzydkich słów, a nie pamiętam co pisałem dokładnie, nie ma go Pan pod ręką?

 62. RomanK said

  Sailor…to ze panstwo przejmuje wcale nei oznacza ze za darmo…nie przyszlo ci to do glowy???
  Zostaw w ziemi zloto , srebro i inne kopiac miedz:-))))))bredzisz…
  Wlasnie jestes podawanym przez siebie przykladem…tego myslenia bez logiki i mozliwosci….
  Pan Jerzy doskonale wie o co chodzi…a Polak…i porusza ten temat od dawna…dzis oczywiscie zalosc metali szlachetnych na pniu KGHM sprzedaje do Chin srebro i Anglii zloto….
  Masz na to wytlumaczenie????
  A to powinno zasilac rezerwy panstwa i stanowic cokllateral.

 63. brys said

  Nie pomyślała Pani że to może być specnaz? Trzeba by to zgłosić gdzieś!

 64. Carlos said

  Nie ma znaczenia przy tych wladzach, czy prywatne, czy panstwowe. Panstwowe : LOT. KGHM- afery, spolki rozgrabiajace majatek. Prywatne, wykupione za bezcen zaklady popeerlowskie, po roku zamkniete lub jesli pracujace, nie dajace zysku Polsce i ograbiajace pracownikow. STAN WOJENNY, zorganizowany przez patriotow ( ktorych juz nie ma ) moze nas tylko uratowac.

 65. JO said

  ad.64. Nasz moze tylko uratowac modlitwa- mowa i czynem – wykonywac swoje obowiazki stanu czekajac na wole Pana Boga – kare Boga dla ludzi, ktora przetrwaja wierni Bogu, choc nie wszyscy. Jezeli bedziemy trwac przy Krzyzu, to Polska przetrwa:

  https://polakortodoks.wordpress.com/2019/03/04/gdzie-jest-ta-twierdza/

Sorry, the comment form is closed at this time.