Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Moher49 o Budynie na prezydenta!
  Sarmata o Kard. Raymond Leo Burke: diabe…
  Leo o Na Suwalszczyźnie odkryto cmen…
  Leo o Na Pomorzu istnieją megality z…
  Salcie o Wolne tematy (64 – …
  wanderer o Zmarł Adam Słodowy
  NICK o Zmarł Adam Słodowy
  Marucha o Czas wprowadzić pełne równoupr…
  NICK o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Bili de kid o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Mietas o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Bili de kid o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Mietas o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Marucha o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  jasiek z toronto o Czas wprowadzić pełne równoupr…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 500 obserwujących.

O Kukizie w PSL sine ira et studio

Posted by Marucha w dniu 2019-08-11 (Niedziela)

Stało się to, co niewyobrażalne w roku 2015 i nawet w 2018. Ikona buntu obywatelskiego i zarazem antypartyjnego stała się aliantem partii nader partyjnej oraz często posądzanej o partyjne patologie i to przez samego Pawła. Liczni zarówno gorący zwolennicy, jak i życzliwi obserwatorzy muzyka i polityka nie zostawiają na nim suchej nitki.

Bogata jest treść wręcz obelg i przekleństw, którymi obdarzany jest niedawny idol. Wielu za to kukizosceptyków znajduje potwierdzenie swego sceptycyzmu i triumfuje, iż nie ma zdziwienia co do tego, co się stało.

Pewne jest – ruch Kukiz’15 poniósł klęskę. Około 3 miliony głosów na Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich i blisko 1 milion głosów na jego ruch redukują się do kilku jedynek i kilkudziesięciu kandydatów na listach „najstarszej partii w Polsce”.

Zupełnym już blamażem jest start w ogóle z listy partii politycznej (ale ten zarzut obejmuje także tych wesołych kukizowców, którzy kandydują z list PiS) zamiast samodzielnego startu do Senatu, do którego wybiera się w wymarzonych i umiłowanych jednomandatowych okręgach wyborczych. W tych, w których obywatele jakoby znają swoich kandydatów i nie potrzebują pośrednictwa partii politycznych dla ich selekcji.

Dobrze się zrozumiejmy: to nie partie są złe, ale postulat antypartyjności był zły od samego początku. Paweł Kukiz rzekomo wynalazł alternatywną metodę uczestnictwa w sprawach publicznych poprzez jakieś struktury bez struktur czy inną amorficzną (bezkształtną) formułę. Mówiąc złośliwie, ale celnie: nie chciał mieć struktur, to ich nie ma!

Nota bene, jego alternatywna metoda wyłaniania elit politycznych nie zapobiegła temu, że na jego listach w 2015 roku znalazło się 90% „kanalii”, jak to publicznie ocenił. Co zabawne, teraz znowu zapewnia, że tym razem idzie z nim jakaś ideowo zwarta drużyna. Chłopak zdziwi się, jak za cztery lata obecni wierni druhowie opuszczą go, jak ci aktualni. Bo jego anarchistyczna metoda daje tylko takie konsekwencje.

Przy okazji okazało się, jak zawsze krótkotrwałe są imprezy polityczne oparte na nazwisku lidera. Ruch Palikota zaczął się w 2011 i skończył w 2015, Nowoczesna Ryszarda Petru zaczęła się w 2015 i skończyła w 2019, a identycznie Kukiz’15 rozpoczęty w 2015 i skończony w 2019. Niechaj to będzie przestrogą dla wszystkich i cynicznych, i naiwnych, że tylko partie oparte o kościec wspólnej idei (jak PiS, PO, SLD, PSL, KORWiN czy Ruch Narodowy) mogą przetrwać.

A jednak alians PSL i Kukiz’15 jest dla obu stron korzystny!

Dla Kukiza i ostatnich pretorian jest korzystny, bo w spowodowanej przez siebie pożodze uratują to, co możliwe. By użyć metafory, z pożaru ujdą z życiem i chociaż jedną walizką z pamiątkami rodzinnymi. Kilku obecnych parlamentarzystów będzie posłami i zapewne spróbują odbić się od dna. To nie jest szczyt aspiracji, ale jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.

Natomiast prawdziwym triumfatorem jest Polskie Stronnictwo Ludowe.

Praktycznie same korzyści: opuściwszy Koalicję Europejską jest w stanie przygarnąć resztówkę samodzielnego ruchu politycznego, który jeszcze tej wiosny zdobył 3,70% głosów w eurowyborach. Zostawiając sobie okręgi wyborcze wiejsko-małomiasteczkowe uzupełnia swój skład wyborczy o posłów obecnej kadencji często czynnych w większych ośrodkach miejskich. Nie musi jednak oddać za dużo pierwszych miejsc na listach, bo za Pawłem Kukizem idzie ledwie garstka jego dawnych posłów. Jednakowoż najważniejsze, że idzie sam Paweł, bo to jest symbolem, a jego twarz i głos mogą stać medialno-artystycznym motywem całej kampanii.

Co może długofalowo najważniejsze, zostaje przerzucony most pomiędzy formacją wywodzącą się z PRL-owskiego ZSL a postsolidarnościowym ruchem obywatelskim na czele z niepokornym rockmanem. Takie transgresje zdarzały się dotąd głównie na poziomie personalnym (np. pomiędzy obozem postkomunistycznym a liberalnym), natomiast tutaj na szerokiej przestrzeni społecznej spotykają się dwa światy. Będzie wręcz można utrzymywać, iż w roku 2019 podział odwołujący się do roku 1989 jest nieaktualny, bo nowa Polska niesie nowe wyzwania i odpowiedzią na nie jest nowe PSL łączące nova et vetera.

W sensie politologicznym profil wiejski, ludowy i centrowy zostaje wzbogacony o motywy miejskie, patriotyczne i prawicowe. W ten sposób PSL staje się oczekiwaną Koalicją Polską, a przynajmniej jest dużo bliżej niej.

Co może nie zagrać? Bunt na pokładzie ruchów kukizowych i stojącej za nimi opinii publicznej może być tak silny, że zniweczy efekt samego Pawła i jego najbliższych współpracowników parlamentarnych. To jest wielka niewiadoma, choć ona może nie tyle zniszczyć ten sukces, co wydatnie zmniejszyć jego rozmiar.

Co za to może zagrać?

Ewentualny sukces może uruchomić dwa przeciwstawne scenariusze. Po wyborach PSL wzbogacone o kukizowców może być łatwiejszym do strawienia przez prawicową opinię publiczną partnerem koalicyjnym PiS, gdyby się okazało, że taka koalicja jest potrzebna Prawu i Sprawiedliwości przy braku większości bezwzględnej. Ale równie dobrze przeważenie przez kukizowców odsetka głosów z szeroko pojętej prawicy na PSL może spowodować, że po wyborach powstanie anty-PiSowska koalicja PO-Lewica-PSL mająca choćby kilka głosów przewagi. Z tego względu TV PiS już zaczyna jazdę po Koalicji Polskiej, gdyż stawka jest ogromna.

Sponiewierany Paweł Kukiz rewitalizuje się dzięki zdrowej wiejskiej żywności. ZSL/PSL stanie dużo bardziej Polskim Stronnictwem Ludowym. Na polskiej scenie politycznej powstaje nowa jakość. Nie tylko ilość, lecz bodaj i jakość. Wyborcy ją zweryfikują.

Artur Zawisza
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 11 to “O Kukizie w PSL sine ira et studio”

 1. RomanK said

  O prosze jeszcze sa ludzie , ktorym rozumek nie uciekl do dooopci:-))))))
  I to w Mysli Polskiej??????
  Cieszy mnie to.
  Panie Arturze…Wszechmilosierny podrzuca szanse za szansa…. moze by tak, ktora…. podniesc????

 2. Mogę powiedzieć bez ogródek, że Kukiz to człowiek nie rozumiejący w ogóle rzeczywistości. Żaden polityczny prysznic go nie otrzeźwił. Zwiędnie tak szybko jak się pojawił. (mam nadzieję)
  Podstawą robienia polityki są pieniądze. PK rezygnując ze statusu partii pozbawił się środków na działalność i teraz musi się czołgać przed wiejskimi cwaniakami. Kompletny kretyn. Kończ waść wstydu oszczędź.

 3. walerianda said

  Ależ jakie niewyobrażalne. No chyba, że dla nowicjuszy wstępujących na fora polityczne od wczorajszego dnia. P. Kukiz w wyborach Prezydenckich wraz z pozostałą ósemką robił za słupa aby zagwarantować w II – iej turze „zwycięstwo jednemu z żelaznych kandydatów. Gdyby było inaczej to ta 9 – ka miała szanse wytypować z siebie kandydata i na starcie mając 33,34 % szansy wyrolowała by w pierwszej turze powyższy duet pp Komorowski – Duda. Tak więc jako zdrajca wchodząc do Sejmu i co prawda zgłaszając bez szans powodzenia propolskie Interpelacje i Projekty robił wszystko aby stopniowo tracić stan pogłowia zamiast powiększać loczbę posiadanych baranów. I tak zwodził zapatrzone w swoją 15 – stkę owieczki naiwne przez cztery lata. Gdy wspominałem o tym od czasu do czasu to mnie opluwano. Ano teraz krótkowzroczni zacznijcie lamentować o pomyłce.

 4. Kukiz ŚLINI się do banderowców UPA na "majdanie" said

  Ten PAJAC kukis zakończył swoją karierę „śpiewaka” na UPA-wskim banderowskim „majdanie” gdzie śpiewał kołysanki pogrobowcom ludobujcy S.Bandery:

  Kukiz faktycznie NA NICZYM się NIE zna i się chyba nawet NIE nadaje stróża nocnego lub ZAMIATACZA, a że umie „lać wodę”, kłamać i OSZUKIWAĆ to się załapał do tego żydo-knesetu tzw. „sejmu” gdzie za KUPCZENIE Polakami ta zgraja FOLKSDOJCZY z ANTY-polskich gangów Pi-PO-PSL jeszcze sobie płaci po 9000 zł miesięcznie + diety + darmowe sex-party oraz KSIUTY które organizował Kuchcinski razem z mosadem za darmochę w BURDELACH ukraińskich/mosadu na Podkarpaciu i „warszawce”.

 5. Marcin said

  Antysystemowiec Paweł Kukiz.

 6. Isreal said

  ad5
  jak by był szczery i wykrzyczał , że pierożki społeczne smakują mu ponad wszystko, to kto by temu truchłu głos wrzucił ….

  a jak wrzuci swoją antysystemowość , no to tu już wielu durni wrzuci mu głosiki swoje ….

 7. Troll Polonii said

  5
  Marcin
  Co to znaczy ‚antysystemowiec’?
  Podobno takim byl tez Trump.

  Jakos sie ostatnio nie zdarza, zeby jakikolwiek niezalezny kandydat mogl startowac w wyscigachdo wladzy.
  Kazdy musi miec poparcie jakiegos systemu

 8. RomanK said

  Antysystemowiec….. to ktos, kto jest antyglobalista!

  Globalizm rosl w sile przez przejmowanie panstw narodowych i zuzywaniu ich na swoje cele.
  Tak postapiono z Francja, Niemcami, Rosja, i ostatnio z Ameryka…i Chinami….
  Kiedy NWO zaczelo przesuwac swoje assety z USA do Chin…planujac powierzenie Komunistycznej Partii Chin role straznika NWO …WASPy sie obudzili i powiedzieli NIE…
  Trump jest ich kandydatem. Pierwszy wychowany w WASPowskiej szkole i kosciele..nei nalezacy do zadnych tajnych stowarzyszen..byl kandydatem antyseystemowym, i dlatego nikt ne dawal mu zadnej szansy i NWO traktowalo go z przymrozeniem oka…
  Dzis po 3 latach histerycznych prob usuniecia go z Prezydentury, System zaczyna sie sypac….
  Najwazniejszym bylo wstrzymanie przez Trumpa wojen z antysystemowymi rezimami…
  Rosja z trudem probuje sie uwolnic od Systemu…z trudem….
  Poswiecili likwidujac w kryminale swojego Czolowego Eugenika Systemu , szefa programu tworzenia NadCzlowieka….obserwujcie jak rozwinie sie sprawa i kto byl umoczony w to Szatanskie przedsiewziecie…..mieszania nasienia z gownem….ohyda…i juz wrzask w mediach ze Trump rozpuszcza teorie spiskowe:-)))
  Ludzie otworzcie oczy..szerzej…..ciezko pracujac wychowujecie wlasne dzieci ,,zeby pewnego dnia stanac popatrzyc i..zobaczyc armie wlasnych dzieci z teczowymi tarczami z dildo w rekach…. z jaeyna wlasnosc majacych virtualna rzeczywistosc i elektroniczny stymulator na godziny…..

 9. bebrave2019 said

  WINNICKI I KONFEDERACJA TO KLAMCY I OSZUSCI

 10. ibrahim ibn jakub said

  „banderowiec” Kukiz + psl = suma zerowa.

 11. jasiekztoronto said

  Re: do Kukiza…
  Panie Kukiz, pan zasluzyl na chloste od Samego Boga za panskie niegodziwosci jakie pan dokonal wobec Prawa Naturalnego (Prawa Samego Boga), bo mowil pan to wszystko, co bylo sprzecznoscia z dokonywaniem przez panskie rece… (wykonywanych przez panskie rece)…

  ============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.