Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Piknik rodzinny” ratuje elektrownię

Posted by Marucha w dniu 2019-08-13 (Wtorek)

W Stalowej Woli jest elektrownia należąca do koncernu Tauron. Na jej przykładzie widać na czym polega gospodarka w spółkach skarbu państwa prowadzona przez PiS. Gwoli sprawiedliwości, nie tylko PiS prowadził i prowadzi taką gospodarkę.

Otóż wspomnianą elektrownię postanowiono w zasadzie zlikwidować. Najważniejsze znane powody to nieopłacalność i konieczność zamknięcia elektrowni węglowych ze względu na wymogi Unii Europejskiej.

Pracę miało stracić około dwustu osób. W środę, czyli jutro, miał mieć miejsce protest pracowników zagrożonych zwolnieniem, polegający na blokowaniu drogi krajowej numer 19, przebiegającej obok elektrowni.

Wydawało się, że dla jednego z zakładów będących symbolem Centralnego Okręgu Przemysłowego nie ma ratunku. Tymczasem kilka dni po rozejściu się informacji o zamknięciu elektrowni okazuje się, że nie zostanie ona zamknięta, nie będzie zwolnień, a co za tym nie będzie protestu pracowników.

Co się takiego stało? Według mnie sytuacja ekonomiczna się nie zmieniła. Uważam, że zdecydowały o tym wybitnie polityczne względy. Otóż spektakularny protest pracowników elektrowni miał się odbyć w środę, a w sobotę ma się odbyć w Stalowej Woli wyborczy „piknik rodzinny” PiS-u z udziałem najważniejszych polityków tej partii.

Pewnie w PiS wystraszono się zgrzytu, jakim byłoby porównanie protestu pracowników zagrożonych zwolnieniami z atmosferą radosnych obietnic wyborczych, składanych przez Jarosława Kaczyńskiego czy premiera Mateusza Morawieckiego.

I tu jest clou zarządzania spółkami skarbu państwa. Najpierw są one politycznym łupem, czyli co zmiana rządzących, to zmiana zarządu w tych spółkach. Potem prymat polityki nad ekonomią, a na końcu zwolnienia pracowników, deficyt, długi i … raczej nie plajta. Bardziej dofinansowanie ze skarbu państwa.

W Stalowej Woli przerabiano to już kilka razy w innej spółce skarbu państwa, którą jest Huta Stalowa Wola i w której utopiono dziesiątki jeżeli nie setki milionów złotych. Rozmawiałem z pracownikami, którzy mieli protestować i w tym celu założyli związek zawodowy. Powiedzieli, że byli zaskoczeni. Na spotkaniu z zarządem Tauronu i władzami miasta (wszyscy z pisowskiego nadania), zaproponowano im więcej niż się domagali. Nie ma mowy o zwolnieniach.

Pozostał jednak nie załatwiony problem jak i za ile będzie ogrzewane miasto Stalowa Wola, ponieważ kotły na węgiel, które wspomagały system ogrzewania miasta, zostaną jednak zlikwidowane. Problem w tym, że ratunkiem ma być nieuruchomiony jeszcze blok parowo-gazowy. Jednak nie brak w elektrowni takich, którzy twierdzą, że nie da się go w ogóle uruchomić, a nawet jak się da, to będzie on nieopłacalny, chyba że deficyt wsadzi się w cenę ciepła za które zapłacą mieszkańcy Stalowej Woli.

Lepiej nawet nie myśleć, co by się działo, gdyby zlikwidowano planowaną do zamknięcia część elektrowni i nie uruchomiono bloku parowo-gazowego. Odnośnie tego bloku parowo-gazowego, to jak na spółkę skarbu państwa przystało musi tam być jakiś piramidalny nonsens. I jest. Paru pracowników nie zatrudnionych w części, gdzie jest ten blok, z jednej strony z ironią z drugiej z oburzeniem powiedziało mi, że „to jeszcze nie pracuje, zysków nie przynosi, a wręcz generuje straty, ale kilkudziesięciu osobom są wypłacane wysokie nagrody z zysku”.

Dodajmy, że notowania Tauronu na giełdzie szorują po dnie. Nie trzeba dodawać, że każdy prywatny przedsiębiorca, tak gospodarząc, już dawno byłby bankrutem. [Eeee… niekoniecznie – admin]

Wracając do spraw Stalowej Woli, to może potrzeba żeby jakiejś części mieszkańców mojego miasta porządnie w zimie dupa zmarzła, żeby zrozumieli nonsensy rządów PiS-u. Póki co, będą bawić się na pikniku PiS-u, myśląc, że serwowane atrakcje są za darmo, jak 500+ i do głowy im nie przyjdzie, że już za to zapłacili i nadal płacą.

Kiedyś przeczytałem taką „mądrość” z „Humoru zeszytów szkolnych”; niezawodność tej obrabiarki polega na tym, że po każdorazowym zepsuciu można ją naprawić. Na przykładzie elektrowni w Stalowej Woli widać, że niezawodność rządów PiS-u polega na tym, że po każdorazowym nonsensie można to naprawić. No tak, ale jak to wytłumaczyć na przykład koniom ze stadniny w Janowie Podlaskim?

Andrzej Szlęzak
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 13 to “„Piknik rodzinny” ratuje elektrownię”

 1. Sarmata said

  Dalej popierajcie PiS/POPSL/SLD/Nowoczesną/Kukiz a będziecie w tenisówkach (chińskich) po śniegu brodzić.
  Potomków: KPP/GL/NKWD/PPR/AL/IW/UB/SB/PZPR/MO/ORMO/ZNP/ZMS/ZSP jak też w całości PO/PiS/PSL/SLD – WON! WON! WON!

 2. Artur said

  https://www.wnp.pl/energetyka/co-wypadnie-z-systemu-energetycznego-oto-bloki-do-wylaczenia-w-ciagu-kilkunastu-miesiecy,304800_1_0_0.html

 3. JADAM said

  Zakłady Południowe – a startującą Elektrownię OZET
  (Okręg Zaopatrzenia Energetycznego Tarnów ) „budował ” mój
  stryj – Jan
  .Zaczynał jako „łopaciarz” , ale 2 lata potem – dzięki
  nauce w belgijsko/holenderskiej firmie , już w Rzeszowie po ’39
  był w( pzl Rzeszów POD NADZOREM jakiś ?nazistów ? 🙂 )
  ……(tokarzem)
  p.s.
  A CO TAM Z ELEKTROWNIĄ W SARZYNIE OPALANEJ
  GAZEM ZIEMNYM WYSOKOOKTANOWYM .?(POLSKIM /??)
  TO BYŁ JEDEN Z WIELU WYBRYKÓW prezia z goleniem ,
  lub chorobą filipińską.
  Polityka od politykiera różni to , że JEDEN ROBI TO ,CO OBIECAŁ – i to jest P O L I T Y K ,
  a reszta to towarzycho /BANDA/ mafia /?partia 🙂 )
  psII
  Przepraszam WSzPGajowego
  za zabrudzenie moim tekstem

 4. jasiekztoronto said

  Re: 3 JADAM…
  A ja sie pytam Wszystkich glosujacych: „Kto konkretnie dal tym „kneSejmowym” sk…rwysynom REFERENCJE???…
  Czy tylko Wszyscy glosujacy glosowali na nich, ze mieli ladka „gadke”, ladnie wygladali czy byli „przystojni???”…

  Nie jest wazne ILE MASZ DYPLOMOW, ale wazne (a nawej najwazniejsze) KTO CIE ZNA???… (I KTO MOZE zareczac (reczyc) za ciebie??? – zes nie sk…wysn, „cichodajka”, czy zwykly szubrawiec???)…

  Gdy pytam sie w Gajowce o jakiegokolwiek „osobnika” ukrytego pod „nikckiem” o referencje, to zaraz nastepuje „grobowa cisza”…
  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 5. abcdef said

  @ 4, Jasiek

  Może ten krótki artykulik będzie pomocny?

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/08/prezes-suweren-wybral-poslow/

 6. Troll Polonii said

  4
  Jasiek zToronto
  A kto ty jestes, ze masz prawo domagac sie referencji na polskim blogu??
  Starszy kadrowy z PRL?

  Masz, podobnie jak pan z Teksasu ubeckie nawyki: nie wazny jest problem ale trzeba przesluchac tego, ktory smial ten problem poruszyc: znana metoda z UB: nazwiska! kontakty! pochodzenie!.
  I jakim prawem ktos smie sie odezwac bez zgody Jaska?
  Jasiek zarzadza przesluchanie!!!!
  I zbada referencje.

  Tylko dla ubecji dyskutant na wolnym, polskim blogu moze byc nazwany „osobnikiem”.
  Starszy kadrowy? czy Straszy kadrowy?

  Pokaz najpierw swoje referencje do dyskutowania walut.

 7. NC said

  Re 4: A ja sie pytam Wszystkich glosujacych: „Kto konkretnie dal tym „kneSejmowym” sk…rwysynom REFERENCJE???…”

  Za pierwszej komuny skład Sejmu ustalał mozolnie Komitet Centralny PZPR, dbając o właściwy procent wojskowych, górników, włókniarek, artystów, pisarzy, nauczycieli itd, jak również kobiet i mężczyzn. Potem produkowane były listy FJN dla każdego okręgu wyborzcego i każdy głosujacy miał wrzucuc taką lsitę do urny (bez skreśleń) i stąd brał sie Sejm.

  Teraz jest wolność i demokracja, więc takich Komitetów Centralnych jest kilka. Każdy produkuje swoja listę do głosowania na dany okręg wyborzcy, i glosujacy moga sobie wybrać, która liste wrzucą do urny.

 8. gnago said

  ee tam wybory były uczciwe w końcu poseł dostawał tylko darmowe bilety do stolycy i z powrotem obróbka umysłów następowała potem. Na początek starczyło że swój, znaczy partyjny i pozytywna ocena POP

 9. Moher49 said

  HSW rozdupcono, kiedy prezydentem był pan Andrzej Szlęzak. Szef „pseudo-solidarności” był i jest ten sam.

 10. JW said

  Spoko, zlikwidują elektrownię po wyborach. Według naszych brukselskich władców węgiel jest zły, niezależny przemysł polski jest zły, a PiSuarnia, tak dzielnie sprzeciwiająca się unitom pod publiczkę, pokornie wykonuje ich rozkazy. Tak więc wykonanie wyroku na zakładzie zostało jedynie odroczone.

 11. Alina@Warszawa said

  Czytam i oczom nie wierzę. Tu nie ma żadnych konkretów, kupa pseudo informacji, brak liczb, terminów, mocy, wykorzystania ciepła odpadowego z elektrowni, ceny ciepła wcześniej i po uruchomieniu nowego bloku.
  Nic
  Jeśli nie będzie odpadowego ciepła z elektrowni, to dużo bardziej sensowne będzie ogrzewanie stalowowolskich bloków bezpośrednio własnymi kotłami gazowymi, a nie specjalne podgrzewanie wody w elektrociepłowni i przesyłanie jej siecią do odbiorców.

  Nawet wydawałoby tak łatwy do sprawdzenia numer drogi, która biegnie przy OZET-cie St. Wola nie powinien się panu Szlęzakowi pomylić. Tymczasem wspomniana „19” na pobliskim odcinku to trasa Rzeszów -Lublin i najbliżej jest w Nisku (ok 10 km od OZET-u). Tymczasem tuż przy elektrowni biegnie trasa „77” (Przemyśl-Opatów, potem „7” Radom i do W-wy)).
  Ale to nic wobec kalibru propagandowego tekstu. Otóż konkret jest taki, że projekt nowej elektrowni powstał ładnych klika lat temu. Na pewno na długo przed PiS (kto wie, czy nie w początkach PO-PSL, albo jeszcze wcześniej za pierwszego PIS-SO-LPR?)
  Z tego co pamiętam z doniesień prasowych, miała to być rozbudowa o kolejny blok WĘGLOWY z najnowocześniejszymi systemami odpylającymi i odsiarczającymi. Jak to się stało, że powstał gazowy – nie mam pojęcia. Może po prostu ktoś na etapie pierwszych koncepcji dał-wziął łapówę i zaczął się projektować blok gazowy.

  Teraz, przed wyborami, p. Szlęzak pisze jakieś pi… oły takie sobie a muzom, żeby tylko zaistnieć w medialnej przestrzeni i wywindować swoją kandydaturę na antypisowskiej fali. Trochę to obrzydliwe. Szkoda, że nie podał żadnych liczbowych konkretów, ale pewnie w liczbach nie ma tego co usiłuje insynuować pan Szlęzak swoim bzdurnym tekstem.
  Kiedy powstawały koncepcje i projekty był prezydentem St. Woli. Tym bardziej kompromitujący jest ten tekst.

 12. Birton said

  ja to przeczytałem i nie zrozumiałem o czym ten facet pisze, jeszcze raz mi czas na politechnikę albo jakieś studia z gwarantowanym licencjatem wieczorowym w niedużym miasteczku nad rzeczką

 13. kuba . said

  To w takim razie skoro rzady pis-u sa tak zle powiedzcie na kogo glosowac skoro nawet Kukiz przylaczyl sie do partii co do ktorej jeszcze niedawno mowil co mowil …..

Sorry, the comment form is closed at this time.