Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Tak ZUS niszczy przedsiębiorcó…
  Tadeusz o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  gnago o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Adrem o Wolne tematy (11 – …
  Zbyszko o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Boydar o Wielka Lechia – kilka uwag met…
  Przemysław Jakub o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  gnago o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Adrem o Wolne tematy (11 – …
  Krzysztof M o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Krzysztof M o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  Greg o Wolne tematy (11 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 502 obserwujących.

Brygada Świętokrzyska. Kilka ziarenek dziegciu.

Posted by Marucha w dniu 2019-08-15 (Czwartek)

Problem Brygady Świętokrzyskiej polega na:

1. Decyzja o ewakuacji była w zasadzie słuszna (takie były np. zalecania Kazimierza Sosnkowskiego), ale niesłuszna była metoda – marsz w zreorganizowanej kolumnie, co musiało zakończyć się porozumieniem z Niemcami (które miało miejsce już wcześniej).

Zachowanie zwartości oddziału nie miało sensu, bo wojna była już zakończona.

2. W ramach Brygady działało komando śmierci, które dokonywało brutalnych bratobójczych mordów na wszystkich, którzy uznano za “zdrajców”, ofiarą tego komanda padł m.in. wybitny działacz narodowy Władysław Pacholczyk, nie godzący się na kolaborowanie z Niemcami.

3. Brygada znalazła się poza strukturami Polskiego Państwa Podziemnego, niejako wykluczając się z jednolitego frontu narodowego, mimo że ogromna większość formacji narodowych znalazła się w AK (NOW, UBK i NSZ-AK). To stawia Brygadę na marginesie nie tylko PPP, ale i obozu narodowego, a w zasadzie poza obozem narodowym.

Ideowe oblicze Brygady nie miało nic wspólnego z tradycją Narodowej Demokracji (w formacji tej panował kult Józefa Piłsudskiego). Emigracyjne SN nie uznawało tej części NSZ za formację narodową.

4. Dowództwo Brygady zgodziło się na przeszkolenie części żołnierzy przez Niemców, zrzucenie ich na spadochronach z samolotów niemieckich, i użycie ich w akcjach dywersyjnych, co było de facto przejściem pod koniec wojny na stronę III Rzeszy. Było to także drastyczne sprzeniewierzenie się ideałom Związku Jaszczurczego, który został fizycznie unicestwiony przez Niemców w latach 1941-1942.

Jan Engelgard
https://konserwatyzm.pl

Komentarzy 9 to “Brygada Świętokrzyska. Kilka ziarenek dziegciu.”

 1. Moher49 said

  Kult Józefa Piłsudskiego panuje też teraz w formacji, która się nazywa PIS.

 2. Boydar said

  To, że nie miało nic wspólnego z kultem Ziuka to akurat dobrze o nich świadczy. Świadczy także o emigracyjnym SN, i tu już niekoniecznie dobrze. Z tą „emigracją” to ciągle mamy jakiś „dziwny” problem …

  Pozostałe zarzuty, moim zdaniem, wymagają biegłego patomorfologa. Z ramką.

 3. Sarmata said

  Brygada Świętokrzyska NSZ faktycznie kolaborowała. Ale z US Army!
  Leszek Żebrowski – Brygada Świętokrzyska NSZ faktycznie kolaborowała. Ale z US Army! Rabin M. Schudrich uznał, że kurtuazyjne zaproszenie go przez instytucję państwa polskiego na uroczyste obchody 75-lecia BŚ NSZ to dla niego „osobista zniewaga”. Nie widać kresu tego szaleństwa. Około 1000 uratowanych kobiet, w tym 280 Żydówek w ogóle się nie liczy. Co w takim razie te wyzwalane kobiety powinny zrobić, szczególnie Żydówki? Zapewne powinny uciec pod ponowną „opiekę” niemiecką, aby nie mieć nic wspólnego z Polakami. Negatywna kampania wokół NSZ i BŚ w szczególności przekracza wszelkie granice, w tym granice absurdu. A gdyby tak rabin spokojnie usiadł, pomyślał, pouczył się i pochylił nad losem tych nieszczęśliwych kobiet i wczuł się w to, co było dla nich wyzwoleniem? Tak, powinien.

 4. Boydar said

  Tak off topic, bo misię było przypomniało po przeczytaniu komentarza Pana Sarmaty (3). Zrobiłem rozeznanie względem proweniencji osób przechowujących żydów. Otóż na sześć „rodzin” do których znalazłem (specjalnie szukać nie musiałem) cztery to zakamuflowani żydzi, mamzery lub inne mechesy. Dwie osoby nie budziły moich wątpliwości, ale na wróżkę to ja nawet nie wyglądam.

 5. JMP said

  Ad #2 Boydar źle zrozumiał zdanie:

  „Ideowe oblicze Brygady nie miało nic wspólnego z tradycją Narodowej Demokracji (w formacji tej panował kult Józefa Piłsudskiego)”.

  Autor wyraźnie mówi w nim, że w Brygadzie Świętokrzyskiej właśnie panował kult Piłsudskiego. Czasami trzeba się dobrze zastanowić, zanim się coś napisze.

  Uwaga o emigracyjnym SN, niezależnie od tego, co sie o nim myśli, też jest w tym kontekście bez sensu.

 6. Boydar said

  Zmyliło mnie, poniekąd Narodowa Demokracja też była swego rodzaju formacją. Dziękuję za korektę.

 7. Nomeansno said

  1. Roman Dmowski – o czym przypomina St. Michalkiewicz – ustalił w Wersalu, że wojsko niemieckie wycofa się z frontu wschodniego dopiero na rozkaz aliantów, co zatrzyma Armię Czerwoną przed zajęciem ziem polskich. To tez kolaboracja? To był koniec wojny, Niemcy byli przegranymi i warunków stawiać żadnych nie mogli, Brygadę chronili nie Niemcy, a przegrana Rzeszy i niepewność Niemców do do ich powojennych losów.
  2. Wiki: 20 grudnia 1944 został zamordowany w Częstochowie przez grupę Otmara Wawrzkowicza ps. Oleś, Kaczkowski ze Związku Jaszczurczego, będącego emanacją Obozu Narodowo-Radykalnego, w willi zajmowanej przez Herberta Jurę „Toma”.
  3. Naciągana teza.
  4. Autor z jakiegoś powodu nie pisze przeciw komu Brygada wtedy walczyła i dlaczego.

 8. Piotr Podgórni said

  Zydowski IPN organizuje uroczystości 75 rocznicy powstania Brygady Świetokrzyskiej pod patronatem żydowskiego prezydenta i zaprasza żydowskiego rabina a ten oburzony odmawia – to jest grubymi nićmi manipulacja mająca na celu nobilitację BŚ. Nikt nie wie po co ona powstała a działała na zasadzie „tu se postrzelam, tam se postrzelam”.
  Ad. 3. Wielki szatan zza wielkiej wody tą wojnę orgabizował a mniejszy szatan europejski ją realizował. Czy jest różnica z którym szatanem się kolaboruje? Pan Żebrowski jest po prostu zadaniowany na odcinek żołnierzy niezłomnych i PW i ma za cel nobilitację bezsensownych działań nazywając je bohaterstwem. Bardzo chcą z nas zrobić mięso armatnie Adolfa Dudy.

 9. nod said

  Największym grzechem BŚ jest to że nie chciała ginąć za mrzonki małej brytanii jak to robiła AK…goim ośmielili się mieć własne zdanie w kwestii za co mają ginąć i sensu tego, co najgorsze wybrali uratowanie własnego życia.
  To dla rzyda rabina największa obraza…bydło z własnym rozumem idące za swoim interesem a nie swego pana

Sorry, the comment form is closed at this time.