Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Hajnówka, czyli esencja w…
  wanderer o Hajnówka, czyli esencja w…
  Yah o USA przenoszą swoją broń nukle…
  seler o Wolne tematy (11 – …
  seler o Wolne tematy (11 – …
  Sarmata o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Tak ZUS niszczy przedsiębiorcó…
  Tadeusz o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  gnago o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Adrem o Wolne tematy (11 – …
  Zbyszko o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Boydar o Wielka Lechia – kilka uwag met…
  Przemysław Jakub o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 502 obserwujących.

Korfanty – ostatnia ofiara sanacji

Posted by Marucha w dniu 2019-08-17 (Sobota)

80 lat temu, 17 sierpnia 1939 roku – umarł w lecznicy św. Józefa w Warszawie, w tej samej, gdzie skonał w 1928 roku gen. Tadeusz Rozwadowski – Wojciech Korfanty.

Była to ostatnia ofiara sanacji. Po powrocie z przymusowej emigracji do Kraju – 29 kwietnia został aresztowany i osadzony na Pawiaku (!).

Pomimo wielu protestów, także zagranicznych, sanacja trzymała go w więzieniu prawie do końca, pomimo że nad Polską wisiała już wojna.

Oto jak opisał ostatnie dni życia Korfantego jego biograf Jan F. Lewandowski:

„Zwolniono Korfantego z Pawiaka 20 lipca 1939 roku, nie tyle pod wpływem protestów, chociaż zapewne i one miały znaczenie, ile z powodu stanu zdrowia, który pogarszał się z każdym tygodniem, chociaż córki mogły mu dostarczać do więzienia obiady zamawiane w restauracji.

W końcu sędzia Demant zawiadomił Zbigniewa Korfantego, że zwalnia jego ojca i prosi o jak najszybsze zabranie go z więzienia. Najwyraźniej obawiano się, że umrze w celi więziennej, co byłoby skandalem na skalę międzynarodową.

Wcześniej syn zdecydował się na interwencję osobistą u ministra sprawiedliwości Grabowskiego, o której przebiegu wspominał potem w zeznaniach w Londynie podczas wojny:

„Ostatecznie min. Grabowski oświadczył mi wręcz, że wypuści mego ojca z więzienia, pod tym atoli warunkiem, jeśli ja złożę słowo honoru, że mój ojciec nie powróci na Śląsk, a zamieszka stale gdzie indziej. Min. Grabowski nie wspomniał wyraźnie o słowie honoru, ale domagał się zobowiązania z mojej strony i dania przyrzeczenia, że ojciec nie zamieszka na Śląsku, co uważam za równoznaczne ze słowem honoru.

Żądane przez min. Grabowskiego przyrzeczenie złożyłem, przy czym wymieniłem Zakopane jako miejsce, w którym ojciec zamieszka, na co Grabowski wyraził się: to świetnie”.

Sam Korfanty nic o tej wymuszonej na synu deklaracji nie wiedział i nie wiadomo, jak mógłby się do niej odnieść, gdyby powrócił do zdrowia.

Mecenas Glaser, który ze Zbigniewem Korfantym odbierał go z więzienia, napisał, że „Korfanty nie mógł już poruszać się o własnych siłach, wyprowadziliśmy go więc z celi więziennej, trzymając pod ręce”. Podobnie relacjonowały córki Korfantego. Zawieziono go do Hotelu Europejskiego, gdzie czekała żona z lekarzami. Wezwany do Korfantego doktor Tadeusz Tempka z Krakowa stwierdził u niego raka wątroby.

Wtedy stan Korfantego był już tak ciężki, że przewieziono go niedługo później do szpitala Świętego Józefa przy ulicy Hożej, gdzie musiał poddać się operacji. Dokonał jej 11 sierpnia pułkownik doktor Bolesław Szarecki w asyście szwagra Korfantego, doktora Teofila Golusa z Pszczyny. Ale operacja nie pomogła. Chory czuł się coraz gorzej.

„Zobaczyłam Łazarza – napisała Irena Pannenkowa, która odwiedziła go niedługo przed śmiercią. – Wychudły, wybladły, z przerażająco smutnymi, głęboko zapadłymi oczami”.

Po opuszczeniu więzienia nie przeżył nawet miesiąca.

W dniu 16 sierpnia ksiądz prałat Marceli Nowakowski udzielił Korfantemu ostatniego namaszczenia. „Zabieram ze sobą – mówił do niego umierający – dwa największe wspomnienia: jedno dobre, tym jest Śląsk, drugie złe, to jest Brześć”.

Przepełniało go uczucie goryczy, chociaż – jak to zaznaczył spowiednik, ksiądz Nowakowski – na łożu śmierci udzielił przebaczenia swoim prześladowcom.

Zmarł 17 sierpnia o godzinie czwartej rano w pokoju nr 23 lecznicy św. Józefa w Warszawie, dokładnie o godzinie, którą w pełni świadomy zapowiedział poprzedniego dnia w południe otaczającej go rodzinie – podawała później „Polonia”.

Gdy korespondent „Polonii”, późniejszy pisarz Juliusz Żuławski odwiedził schorowanego Korfantego po opuszczeniu przez niego więzienia, ten powiedział do niego słabnącym głosem jakże tragicznie brzmiące słowa:

– No i widzi pan, panie Juliuszu, jak mi Polska zapłaciła”.

Jan F. Lewandowski, „Wojciech Korfanty”, Warszawa 2013, ss. 208-209.

Członkowie „Sokoła” i powstańcy śląscy niosą trumnę z ciałem Korfantego – Katowice 20 sierpnia 1939.

Opublikowano: 17 sierpnia 2019
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 29 to “Korfanty – ostatnia ofiara sanacji”

 1. Moher49 said

  Wykończyli przyzwoitego, pożytecznego człowieka. Współczesna „sanacja” też tak robi.

 2. RomanK said

  …usiadl pan Korfanty..i wielu innych – z daleka od wymienia…..

 3. JW said

  Mirosław Suchodolski poświęcił sporo temu wątkowi w swojej „Czarnej księdze sanacji”, którą polecam. Swoją drogą może to i dobrze dla Korfantego, że umarł akurat wtedy, bo nie dożył wybuchu wojny i nie skończył rozstrzelany w Palmirach czy w innym Katyniu.

 4. JMP said

  Ad #2 Nie roszczę sobie pretensji do nadmiernej inteligencji, ale co znaczy bzdnięcie RomanaK nie rozumiem już kompletnie

 5. jasiekztoronto said

  Re: 2 RomanK
  Tymbardziej agent pilsudski nie mial zadnego powodu do zamordowania Korfantego, gdyz nawet nie byl blisko „wymienia”… Jesli juz…

  Co wiec bylo powodem??? Napewno nie „wymie”…(rzadowego cycka)…

  =====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 6. Rafal Cz. said

  Wielu slawi sanacje. Ja nie. Sanacja wykonczyla wielu przyzwoitych ludzi.Sanacja to arystokracja i bieda i dyktatura.
  Sanacja to anafabetyzm setek tysiecy. Czy moze dziwic zatem ze czesc polakow chciala zmiany? I socjalizm dostarczyl zmiane.
  Miliony zaznaly edukacji, analfabetyzm zlikwidowano. Zbudowano przemysl, zelektrifikowano kraj, zapewniono prace kazdemu
  kto chcial pracowac, rolnikom dano ziemie. Zawodowe szkoly ksztalcily mechanikow,elektrykow,budowlancow, pielegniarki itp…
  Powstaly kadry inzynierskie, medyczne i inne.
  Slowem odbudowano kraj po wojnie.
  Ale socjalizm przegral z natura ludzka a ta jest wredna ale jest. Dlatego jestem przeciwko socjalizmowi bo to jest ustroj
  dla ludzi honoru a takich malo.

 7. Ad. 6

  Tymbardziej agent pilsudski nie mial zadnego powodu do zamordowania Korfantego, gdyz nawet nie byl blisko „wymienia”… Jesli juz…

  Jeśli już to do zamordowania Korfantego mieli powód ci sami, którzy Józkowi Lewicką zamordowali (pewnie się Józek nie dość dokładnie wsłuchiwał w intencje mocodawców – to go zdyscyplinowali). Korfanty miał zniknąć ze sceny, bo karty już były rozdane, chociaż wciąż pod stołem, a obecność Korfantego podczas nowego rozdania po wojnie bardzo by sytuację międzynarodówki skomplikowała – Śląsk miał być niemiecki i bez przywódcy. I wszystko dobrze szło, ale Stalin się napatoczył i… wszystkie plany diabli wzięli – Śląsk wrócił do macierzy.

 8. RomanK said

  Panie Jasiu….wystarczy, ze oni byli blisko…..wiedzieli doskonale kim jest Korfanty..i bali sie zeby nie zamienil ich ..polskimi dziecmi.
  Korfanty dla tej bandy zlodzieji byl smiertelnym niebezpieczenstwem ..byl altruista… czlowiekiem pryncypiow…Witeziem Slaskim,,z ogromna charyzma..dlatgo tak zalezalo im aby go nie bylo na Slasku….

 9. Regal Cz. Nie wiem czy się śmieć czy płakać na Pana głupim poglądem a najlepsze to że socjalizm dał rolnikom ziemię:)))
  Ziemię, to dala Sanacja kosztem Ziemian , którym odebrała…
  Komuna zabrała rolnikom ziemię lub systemem upanstwowila bo po to były SKR y by uzależnić pozostałego rolnika od Państwa…
  Pan kopyta Pana Romana K jak było za PRL.

  JO

 10. Próbowałem na FB opublikować link do tego tekstu. Tekst się nie ukazywał. Dopiero zmiana linku z marucha… na myśl-polska… pomogło.

  Oznacza to, że FB blokuje materiały ze strony Gajowego.

 11. Ad.10. Tak jest. Blokuje też z Zaścianka.
  JO

 12. hulajdusznik said

  „Sanacja”, „Władza ludu pracującego miast i wsi”, „Komitet Obrony Robotników”, „Solidarność”, „Prawo i Sprawiedliwość”, itp…. cóż za wzniosłe i chwytające za serce i grdykę (przede wszystkiem, także dosłownie) mianownictwo!

  Tak… rację ma moher, teraz też wykańczają porządnych ludzi, zastępując ich człowiekami żądnymi.

  Takie sobie przykłady:

  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/dziwne-i-tajemnicze-smierci-i-samobojstwa-2012-10
  [Ten już dość stary i wyrywkowy.]


  [Tutaj więcej i dość przystępnie]

  No i po co bawić się w jakieś śledztwa, procesy… zwracać na się uwagę?
  Można wykorzystać cały wachlarz eliminacji, aż do tych ostatecznych włącznie. Najczęściej wykorzystują do tego celu seryjnego samobójcę, wypadek chodzący i jeżdżący po ludziach, nagły niewyjaśniony zgon z przyczyn chorobowych, skok z jedenastego piętra bez spadochronu, utonięcie w płytkiej wodzie wew wskutek braku koła ratunkowego, pobicie na zabicie przez nieznanych sprawców, zaginięcie bez śladu, bez składu i ładu, tajemnicze ukąszenie igłą strzykawki przypadkowego przechodnia i temu podobne. Najbardziej idealny jest ten cały tak zwany „samobójca”, działający przeważnie po łyku, zawsze przed łykendem. I to magiczne stwierdzenie, że nie stwierdzono udziału osób trzecich… O drugich osobach milczą, jak zaklęci.

  ___________________________________________________________

  A tu o samym Wojciechu Korfantym:

  https://sbc.org.pl/Content/168013/Korfanty_-_bibliografia.pdf

  i do kupienia w cenie niecałej pół paczki papierosów:

  https://www.ibuk.pl/fiszka/186729/zapiski-korfantego.html

 13. tom said

  Chyba próba (obiecanki legionowe) reformy rolnej w II RP spełzła na… małych skrawkach? Komuna już się nie patyczkowała i zglajchszaltowała, ale też nie pozwalała na odłogi. Wróciłem dziś z Warmii i Mazur. Nędza i rozpacz! Pola które nawet w PGR rodziły, teraz po nich śladu, a ludność małych miasteczek i wsi na służbie u drobnych szulerów i urzędników. Taka Polska.

 14. Tom, dziękuję za korektę…:)

  ——
  Podziękował Pan za to, że obrócił w goovno pańskie dyrdymały o peerelu.
  Admin

 15. Sarmata said

  Z Piłsudskim jak jak z syfilisem – chcesz się go pozbyć, ale wstydzisz się o tym powiedzieć.

  Piotr Kowalski, „Generał brygady Włodzimierz Ostoja-Zagórski (1882-1927),
  „Wszyscy musieli zginąć
  Pisze autor: „Szofer, który wiózł Zagórskiego z dworca, Mieczysław Cempel miał jakoby zostać zwolniony z wojska przed upływem służby, następnie zaś w 1929 r. został zastrzelony w lokalu, na którego prowadzenie otrzymał koncesję. Na terenie Belwederu padł od „zabłąkanej kuli” żandarm Stanisław Koryzma, który miał być wtajemniczony w okoliczności zejścia ze świata generała. Najprawdopodobniej zamordowany został również płk Jakubowski, jeden z ostatnich świadków popełnionej zbrodni.

  Zbyt wiele tych zbiegów okoliczności, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że po maju 1926 r. w niejasnych okolicznościach zmarli także wysocy oficerowie uznawani przez J. Piłsudskiego za wrogów. Generała broni Tadeusza Rozwadowskiego śmierć dosięgła 18 października 1928 r. Podejrzewano otrucie, jednakże władze zabroniły sekcji zwłok. Rok wcześniej dnia 23 października zmarł generał dywizji Jan Thullie. Śmierć przyszła nagle i wręcz niespodziewanie. Generał zatruł się rybą w drodze na manewry. Mimo troskliwej opieki jego serce nie wytrzymało. Przed I wojną światową J. Thullie służył w armii austro-węgierskiej. W 1925 r. był kontrkandydatem gen. Lucjana Żeligowskiego na stanowisko ministra spraw wojskowych. Tego ostatniego zaś wysuwał obóz piłsudczykowski.

  Wreszcie życie stracili także ci oficerowie, którzy przed I wojną światową pracowali w wywiadzie austro-węgierskim i doskonale znali przeszłość marszałka J. Piłsudskiego. Były kierownik HK-Stelle we Lwowie, a w niepodległej Polsce dowódca dywizji w Przemyślu gen. Jan Hempel został „przypadkowo” zabity podczas polowania w miejscowości Potok. Dowódca Okręgu Korpusu nr 7 w Poznaniu gen. Oswald Frank, który wcześniej także pracował w lwowskim HK-Stelle, zmarł na stole operacyjnym w Poznaniu. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej na podwórzu jakiejś kwatery również „przypadkowo” zastrzelony został były pracownik wywiadu austriackiego Morawski.

  Jaki był zaś los dokumentów obciążających J. Piłsudskiego i jego współpracowników, które miały znajdować się w rękach Włodzimierza Zagórskiego, a których posiadanie przyczynić się miało do jego śmierci? Wiele wskazuje na to, że były one przechowywane razem z innymi kompromitującymi dokumentami związanymi ze sprawą generała w kasie ogniotrwałej muzeum belwederskiego. W ten sposób wyjaśniałby się w pewnym sensie tragiczny los generała.

  W Archiwum Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku znajduje się teczka „Geheim” kpt. J. Rybaka zawierająca materiały dokumentujące współpracę J. Piłsudskiego z wywiadem austriackim. W. Zagórski mógł ją otrzymać od J. Rybaka w sierpniu 1914 r. W teczce jednak brak owych słynnych pokwitowań na pobieranie pieniędzy z kasy Biura Ewidencyjnego. Co się z nimi stało? Trudno powiedzieć, bowiem albo z W. Zagórskiego nie udało się wydobyć miejsca ich przechowywania, albo też po ich otrzymaniu piłsudczycy zdecydowali się je zniszczyć”.”
  cytat z: Piotr Kowalski, „Generał brygady Włodzimierz Ostoja-Zagórski (1882-1927), Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2007, ss. 240

 16. informa said

  Zydo – onuce [czerwone szkopy] i czytacze, wystarczy zrozumieć załącznik poza gniotem Słowa, w które swołocz się zawinęła. Deep state is everywere – matrix. Nauka i fantazja to w zasadzie jedne i te same, żydowsko sponsorowane, „bredy”.

  https://zakop999pl.neon24.pl/post/150273,us-deep-state-czyli-panstwo-w-panstwie-i-jego-geneza

 17. Rafal Cz. said

  Z durniami nie nalezy dyskutowac.

 18. Bili de kid said

  https://plus.dziennikzachodni.pl/niemcy-grabili-polskie-dzieci-o-niebieskich-oczach-i-blond-wlosach/ar/c1-14355535

  „(…)Mama zmarła w pierwszych dniach wojny, ojciec zginął w kampanii wrześniowej. Dziewczynka była pod opieką babci. I wtedy przyszło powiadomienie, że Basia ma się zgłosić do Jugendamtu na badanie..(…)”

 19. Birton said

  napisałem kilka lat temu do proboszcza Katedry Wawelskiej, aby Marszałka usunąć z krypty , jako PRZECHRZTĘ i niegodnego spoczywania w KATOLICKIEJ świątyni; otrzymałem nawet odpowiedź, iż pogląd jest odosobniony i należy go traktować tylko jako mój prywatny punkt widzenia

 20. JO said

  ad.14. Raczej potwierdzil:

  „małych skrawkach? Komuna już się nie patyczkowała i zglajchszaltowała, ale też nie pozwalała na odłogi. ”

  JO

 21. Birton said

  wszystkim miłującym Marszałka warto przypomnieć, że we mszy po jego śmierci w kościele w Berlinie z symboliczną biało-czerwoną trumną pośrodku, uczestniczył osobiście Hitler z dostojnikami III Rzeszy, a we wrześniu 1939 hitlerowcy wystawili wartę honorową na Wawelu przed grobem Marszałka;
  taki to był ten Marszałek, zakała tamtych czasów , a dla niektórych głupków Prawiebóg

 22. MatkaPolka said

  CO ZŁEGO ZROBIŁ DLA POLSKI PIŁSUDSKI:

  Piłsudski, Rozbiory i Niepodległość: Wojna o Prawdę

  https://marucha.wordpress.com/2013/08/23/pilsudski-rozbiory-i-niepodleglosc-wojna-o-prawde

  *.Wróg Polski – agent Niemiecki
  *.Kolaborant z Niemiecki i Bolszewicki
  *.Zdrajca Polski i zwycięskich aliantów
  *.Dyktator i terrorysta Narodu Polskiego
  *.Poskromiciel walk wyzwoleńczych i odbudowy terytorialnej
  *.Rzecznik strat terytorialnych i ludzkich w interesie Niemiec
  *.Prowokator konfliktów zbrojnych w interesie Niemiec i Bolszewików

  *.Mistrz obłudy w ukrywaniu prawdziwych celów

  *.Likwidator polskiej Armii – dążył do jej osłabienia
  *.Niedopuszczenie do tworzenia silnej armii
  *.Rozbicie Zjazdu Polaków wojskowych 1917
  *.Likwidator lotnictwa. Przeciwnik unowocześniania i motoryzowania armii

  *.Poskromiciel i sabotażysta ruchów patriotyczno narodowych
  *.Poskromiciel dążeń wyzwoleńczych i odzyskania utraconych terenów.
  *.Odmówił pomocy dla powstania wielkopolskiego
  *.Odmowa i sabotaż i blokada pomocy dla Lwowa –
  *.Sabotaż i konfliktowanie plebiscytu na Śląsku i powstań śląskich .
  *.Rozbijacz ruchów scaleniowych. Grabarz jedności narodowej na Śląsku
  *.Federalizacja – realizacja niemiecka koncepcja państw buforowych na Kresach Wschodnich
  – zamiast pozyskiwać rzecz Polski konfliktował i odpychał

  *.Prowokator konfliktów zbrojnych w interesie wroga – wyprawa na Kijow,
  *.Konfliktowanie powstań śląskich, Kunktator i sabotażysta powstanie wielkopolskie

  *.Celowo narażał na śmierć setki tysięcy Polaków.
  Wyprawa na Kijow zginęło 200,000 Polaków,
  Polska poniosła olbrzymie straty ludzkie i straty terytorialne

  *.Likwidator i sabotażysta polskiej gospodarki

  *.Niszczyciel polskiego szkolnictwa i edukacji

  *.MORDERSTWA I UWIEZIENIA Polskich BOHATERÓW PATRIOTÓW DZIAŁACZY NARODOWYCH
  Gen. Rozwadowski otruty w Wilnie na Antokolu , gen. Zagorski – poćwiartowany
  Wincenty Witos, Kazimierz Bagiński (i dziesięciu innych z procesu brzeskiego – twierdza brzeska) Wojciech Korfanty – podtruty na Pawiaku A ilu było w Berezie Kartuskiej

  Piłsudski i jego wyselekcjonowana i ekipa realizująca Testament Polityczny
  w pełni odpowiedzialna za klęskę wrześniową 1939 r. –
  *.Wróg Polski i Polaków – naraził Polskę i Polaków na olbrzymie straty ludzkie i terytorialne

  *.Rozbroił Polskę. zostawił Polskę rozbrajaną i bezbronną na pastwę Hitlera zginęło 8 mln obywateli polskich
  Celowe narażenie na śmierć milionów Polaków (wepchnąć pod gąsienice czołgów)

  *.Aferzysta i złodziej, defraudant funduszy państwowych

  *.Fałszerz wyborów – terrorysta polityczny

  Wszystkie późniejsze wydarzenia już po zamachu majowym w 1926 w pełni potwierdziły główne cele i metody stosowane przez Niemców w stosunku do Polski

  Osłabienie gospodarcze, osłabienie militarne (Piłsudski Likwidator armii polskiej), pauperyzacja społeczeństwa , przemoc dyktatura, destrukcja życia społecznego destrukcja edukacji, niszczenie wartości moralnych i duchowych, warcholstwo.

  *.Piłsudski jest w jednym „niedoceniany” – to on uchronił rewolucje żydobolszewicka od klęski !!!

  Powinien być wymieniany jako ten który uratował żydokomunę – obok Lenina , Trockiego, Stalina , Tuchaczewskiego

 23. MatkaPolka said

  krótki link

  CO ZŁEGO ZROBIŁ DLA POLSKI PIŁSUDSKI:
  Piłsudski, Rozbiory i Niepodległość: Wojna o Prawdę
  https://marucha.wordpress.com/2013/08/23/pilsudski-rozbiory-i-niepodleglosc-wojna-o-prawde

  *.Wróg Polski – agent Niemiecki
  *.Kolaborant z Niemiecki i Bolszewicki
  *.Zdrajca Polski i zwycięskich aliantów
  *.Dyktator i terrorysta Narodu Polskiego
  *.Poskromiciel walk wyzwoleńczych i odbudowy terytorialnej
  *.Rzecznik strat terytorialnych i ludzkich w interesie Niemiec
  *.Prowokator konfliktów zbrojnych w interesie Niemiec i Bolszewików

 24. Lolek said

  @ Birton
  Wpierw należy otworzyć wieko…

  „Mówił mi ks. Abp. Teodorowicz, że był wraz z Abp. Sapiehą świadkiem przenoszenia trumny Piłsudskiego z katedry wawelskiej do krypty obok. W trakcie przenoszenia spadło wieko trumny. Pod spodem była maska sztuczna Marszałka. Dopiero pod nią ciało w rozkładzie. Do nóg była przyczepiona tabliczka z napisem hebrajskim: „Wielkiemu Synowi Narodu Wybranego Szlomie Zelmanowi, Naczelna Władza Izraela na pamiątkę. Śmierć jego będzie pomszczona na gojach.”
  http://opoka.giertych.pl/100.pdf

 25. Przemysław said

  U nas w Poznaniu mamy ulicę imieniem tej postaci.

 26. karlik said

  Ślązak to ma trudny charakter..Dlatego w Katowicach jest ul. Korfantego, a ul Marszałka nie ma..Ma co prawda tam Marszałek pomnik, ale skoro wszyscy wiedzą, że jeździł na kobyle to na pomniku ta Kasztanka ma „jaja”…

  Brawo – admin

 27. Zdziwiony said

  Oczywiście Panie Karlik, Ślązacy mają „trudny charakter”, nie pozwolą na metamorfozę genderową również takiego boskiego zwierzęcia, którym jest KOŃ.

  W okolicy znalazła się grupka osób niegodzących się z tym faktem – wystarczyło tylko kilka uderzeń młotkiem, by zbić „zbędne elementy”, a tym samym „przerobić” ogiera na Kasztankę.

 28. Lily said

  Re 25;Przemyslaw
  Jak oglosil A.D.”Pilsudski to najwybitniejszy
  z Polakow ostatniego stulecia,a zaraz po
  nim Lech Kaczynski”.Obaj wybitni”Polscy”.
  Panie Przemyslawie,czy macie w
  Poznaniu,cos zwiazane z tym drugiemu?.
  Pytam,bo Poznan to moje rodzinne miasto.

 29. Przemysław said

  Re 29:
  Przepraszam za bardzo późną odpowiedź.
  Selmana ulicę też mamy, niestety, ale nie przypominam sobie o Kalksteinach.

Sorry, the comment form is closed at this time.